N°. 16356 ^Donderdag 19 Juni. A0. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offleieele Kennisgeving. FEUILLETON. l>e l>eloon in«-. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1regels ƒ1.05. Ieiere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine sdyertentiën van 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incaiseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents per 3 maanden l.io. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd sijn 1.30. Tranco per postJ.65. De Burgemeester der gemeente Leiden; Yegtigt de aandacht der ingezetenen op 'den inhoud van de a:*tt. 57 cn 53 der Kies wet, luidende als volgt: Artikel 57. Personen, bij wie en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking ztfn, zijn, voor zoover niet bij al- gemeenen maatregel van bestuur vrijstel, ling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twcs achtereenvolgende uren tusschen a ht uren des voormiddags en vijf uren de3 namid dags daartoe gelegenheid vinde. Artikel 58. Personen en bestuurders, in het voor gaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere ar- beidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hun nentwege onderteekend© lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermelden de, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor alle gezamenlijk. Het Koninklijk besluit van - 24 Me' 1901 (Staatsblad No. 109) tot aanwijzing der vrijstellingen, bedoeld in art. 57 der Kies- wet, luidt als volgt: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan „de in art. 57 *der Kieswet bedoelde perso- „nen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van „bij hen in dienstbetrekking zijnde perso- „nen, welke uit hoofde van die dienstbe trekking op den dag der stemming tus- „schen de in vermeld artikel genoemde „tijdstippen niet gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in de gemeen- „te, op welker kiezerslijst zij voorkomen." Art 2. „Vrijstelling als omschreven in „het voorgaand artikel wordt voorts ver teend aan geneeskundigen en apothekers „ten aanzien van bij hen in dienstbetrek king zijnde personen, alsmede aan per- „sonen en bestuurders van bijzondere in stellingen en ondernemingen ten aanzien „van bü hen in dienstbetrekking zijnde „ziekenverplegers" De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJ SELA AR. Leiden, 19 Juni 1913. Leiden, 09 Juni. In de gisteravond gehouden vergade ring van aandeelhouders van de Leidsche Schouwburgvereeniging bracht de secreta ris het jaarverslag uit. De rekening en verantwoording over 191213 werd goed gekeurd. Do kapiteins H. W. J. Dutry van Haeften en H. Wijnaendts, resp. benoemd tot adjudant van de 3de. en van de 4de infanterio-brigade, blijven te Bergen-op- Zoom en te Leiden in garnizoen. De kapitein J. C. P. W. A. Steenkamp, van het 2de reg. veld-artillerie te Leiden, wordt belast met het commando over de 2de afdeeling van het 3de reg. veld-artil lerie te Breda. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam (vac.-ds. F. J. P. Moquette) ds. W. Bieshaar, te Zetten. Aangenomen is het beroep naar de Ev.-Luth. Gem. te De Rijp door ds. C. A. Evelein, emer.-pred. te Amsterdam, vroe ger pred. te Leiden. In den Raad van Haarlem werd gis teren aan de orde gesteld het voorstel van B. en W., om voor asfalteering van den rijweg in den Kruisweg, de Kruis straat, de Groote Markt (gedeeltelijk), de Groote Houtstraat en de Anegang, alsmede voor de vernieuwing van het trottoir in die openbare wogen, ter beschikking van B. en Ws. te stellen f 147,500, onder bepa ling, dat over elk der dienstjaren 1914 tot en met 1928 uit de gewone middelen f 9333.33 zal worden besteed ter bestrij ding van buitengewone uitgaven Na breed voerige bespreking werd besloten met op één na algemeene stemmen nog dit jaar de Anegang te asfalteeren en het volgend jaar den weg StationspleinGroote Houtbrug. Enkele Amsterdamsche Raadsleden hebben bij het onderzoek der gemeentebe- grooting den wensoh uitgesproken, dat 's nachts de wijzerplaten van de torenklok ken in de hoofdstad zouden worden ver licht. B. en Ws.hebben naar aanleiding hiervan eenige firma's uitgenoódigd een aanbieding te doen voor de electrische verlichting, bijwijze van proef, van de noordelijke wij zerplaat van den Westerkerktoren. Bij het onderzoek van de ingekomen .plannen is gebleken, dat de meeste bezwaarlijk voor uitvoering in aanmerking zouden kunnen worden gebracht; bij enkele daarvan toch is een constructie voorgesteld, die den to ren zou ontsieren; bij andere is de con structie van dien aard, dat bij dag het ge zicht op de wijzerplaten zou worden be lemmerd, terwijl de oonstmotie, voorge steld bij weer andere plannen, storing in den juisten gang van het uurwerk zou ver oorzaken. Slechts bij een der ingediende plannen zouden deze bezwaren zich niet voordoen, maar de kosten van uitvoering zouden zóó hoog zijn, dat B. en Ws. geen vrijheid kun nen vinden om voor te stellen tot het ne men van een proef daarmede over te gaan. Bovendien wijzen B. en Ws. op het geringe nut, dat met deze verlichting verkregen zou worden. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen wordt in de binnenkort te Amster dam te houden vergadering van Opperrab bijnen in Nederland besloten, om ter ge legenheid van het eeuwfeest van de onaf hankelijkheid van Nederland in alle syno- goges van het Rijk een buitengewone gods dienstoefening te Konden. De opperrabbijnvergadering, die over het een en ander te beslissen heeft-, zal de eventueel uit te spreken gebeden, vast te stellen hebben. („N. Qron. Ct.") Het bij de Uitgevers-Mij. F. van Ros sen, te Amsterdam verschijnend boekje van Amsterdamsche geneeskundigen, zag 1 dezer weer het licht. Behalve de gebruikelijke adressen en inlichtingen, kan men er in vin den, dat het zielental der hoofdstad op 1 Mei j.l. 590,056 bedroeg en 492 artsen in de behoefte aan medische hulp vooTzien. De heer Duymaer van Twist heeft nu persoonlijk bij den offkaer van justitie te Heerenveen een klacht ingediend tegen het schrijven in de verkiezingsoourant voor het district Steenwijk, waardoor hij zich belee- d!igd acht. De Raad van Velsen heeft aan de Visscherijschool te IJmuiden benoemd de heerenG. Duycking Sander tot direc teur; J. H. van Dalen, onderwijzer; J. Plu, maohinist-leeraar; H. de Korte, schipper- leeraar. In de hoofdbestuuravergadering van den Bond van Staatspensionneering is tot voorzitter gekozen de. heer D. A. van Kre velen, Ned.-Herv. predikant te Deinum (Fr.). De Vereeniging-voor lijkverbranding heeft op de schilderachtig gelegen be graafplaats Westerveld, onder Velsen, een crematorium doen bouwen, het eeste hier te lancfe. Het fraaie bouwwerk, uit gevoerd door de heeren Koolhaas, te Am sterdam, naar het ontwerp van den architect P. van Dijk, te Amster dam, is thans gereed en gisteren heeft in tegenwoordigheid yan het hoofdbestuur en enkele genoodïgden een proef verb ran ding plaats gehad. De, proef slaagde naar wensch en voorloopig althans scheen de lijkoven aan het doel te voldoen. De collecte te Arnhem vor een nieuw gebouw van het Diaoonessenhuis aldaar heeft f 21,429 opgebracht. Gisteren werd mot redevoeringen van den hoer L. Bmyello en van min. Talma de tentoonstelling tè TilbuTg geopend. In de gisteren gehouden Raadaverga- deripg te Alkmaar werd tot rector van het gymnasium benoemd dr. G. E. W. van Hille, conrector aan het Lyceum te 's-Gra- venhage. De gewone audiëntie van den Minister van Waterstaat zal a. s. Vrijdag niet plaats liebben. NOORD WIJK. In het kerkgebouw van 'de Ned.-Herv. Gem. gaf gisteravond de heer Joh'. Kres, van O-cgsfgeest, ©én orgel concert ter herinnering aan den gedenk dag van den slag bij Waterloo. Al is het nog geen eeuw geleden, dat Napoleon op het slagveld van Waterloo voorgoed het onderspit moest delven, toch denkt men op het onafhankelijkheidsfeest meer aan Waterloo dan in andere jaren. Dit zal ook bij den heer Kies wel hebben voorgezeten, toen hij 18 Juni koos voor zijn concert, en toen hij op het programma een aantal variaties op vaderland sche liederen plaats te, benevens den „Slag bij Waterloo," ge toonzet door J. W. Wilms. Een vrij talrijk auditorium heeft vol aan- 'daclit geluisterd naar ide kunstvolle praesta- ties van den organist der Herv. Kerk, een organist, die uit het prachtige orgel-weet te halen, wat „er in zit". Klokkenspel" (No. 4) en „Fantasie over het oude Wil helmus" en „Een vaste Burcht is onze God" (No. 5) hebben meer nog dan de an dere nummers, die vóór de korte pauze gespeeld werden, doen hooren de verras sende vaardigheid, waarmee de heer Kres het instrument bespeelt. De clou van den avond was ongetwijfeld „De Slag van Waterloo." We hebben ge hoord het alarmsignaal der trompetters, we hebben met lichte huivering het tromge roffel vernomen, dat het gevecht vooraf ging. 't Opwindende, tot geestdrift, ja ra zernij voerende, van een veldslag hebben we begrepen, toen de muziek ons het ge vecht weergaf.. We treurden mede bij de verwonding van Oranje, we stemden in met de wraak, die de Nederlanders namen door verwoe- der aan te vuren, mede te strijden, we ju belden mee, toen de trompetters de victo rie bliezen, en de Franschen op de vlucht sloegen. Maar weemoed greep ons aan,- toen we bet droef gejammer hoorden, van de gewonden, die, gevallen als slachtoffers van den verwoeden krijg, hun laatste) oogenblik verwachtten op het veld van eer, of smeekten om redding. Toen echter Engelschen, Hollanders en Duitschers hun nationale liederen aanhie ven, om hun vreugde uit te jubelen, toefn hebben we weer meegejubeld en wè waren één met de algemeene vreugde en blijd schap van de overwinnaars en hun land- genooten, omdat hij zij het op geniale wijze dio Europa aan zich dienstbaar maakte, voorgoed van macht en aanzien," was beroofd. Voor alle die emoties, die we beleefd! hebben onder het meesterlijk spel van den heer Kres, zijn wij dezen dankbaar. Wij liopen, nog meermalen in de gelegenheid te zijn, den heer Kres het mooie orgeL te hooren bespelen. OEGSTGEEST. Gisteren had do zoon van den heer D. het ongeluk in het pakhuis van do trap te vallen en terecht te komen op eenige flesschen, welke braken en zulke bloedende wonden veroorzaakten, dat me dische hulp moest worden ingeroepen. Dr. T., 6poedig aanwezig, trachtte het bloeden te stelpen, waarna overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd gelast. ZOETERMEER. De periodieke Raads verkiezing van de heeren N. Duinisveld (R.-K.) en A. G. de Groot (R.-K., wet houder), zal bij enkele candidaatstelling afloopen. De beide aftredenden zullen op nieuw worden gecandideerd. De Raad be staat thans uit 3 R--K., 3 A.-R. en 1 Lib. Houw- on Woningtoezicht te Leiden. Uit het verslag omtrent het Bouw- en Woningtoezicht en uit het verslag ingevol ge artikel 52 der Woningwet en onze ge meente over het jaar 1912, is het volgende ontleend Ingevolgè de bouwverordening werden in het geheel 509 vergunningen door B. en Ws. verleend. Afwijzend werd beschikt op een verzoek' tot het verbouwen van een schoolgebouw, als zijnde liet bouwplan niet in overeen stemming met het bepaalde bij art. 19 eerste alinea der verordening op liet bou wen en sloopen; eveneens werd afwijzepd beschikt op een verzoek tot het verbouwen: van een perceel tot. winkel en woonhuis,* als zijnde het bouwplan niet in overeen-: stemming' met het bepaalde bij art. 21 der i aangehaalde verordening". Op een verzoek tot het oprichten van 48 nieuwe gebouwen en op een verzoek tot' herbouw van een kerk met bijgebouwen werden dc beschikkingen met drie weken verdaagd. Er werden in liet geheel 71 .perceelen! gesloopt, waarvan 22 voor de oprichting der vuilverbranding. Er had een vermeerdering plaats door; bouwen of herbouwen van 98 perceel dri eën vermindering door slooping van 71 peroeelen, blijft alzoo een vermeerdering van 27 peroeelen. De enkele geconstateerde gevallen van overbevolking werden op de reeds in vo rige verslagen omschreven wijze behan deld en steeds werd langs minnelijken weg getracht verbetering in den toesand te krij-: gen. Steeds moet hiermede met geduld cn tact worden opgetreden met het oog op 'den zeer beperieten woningvoorraad en bij-: komende, reeds vroeger genoemde, om standigheden der bewoners, bijv, huur* schuld. Het mocht evenwel nog steeds ge-: lukken verbetering in die gevallen van overbevolking te brengen. Een aanvang werd gemaakt met het systematisch Woning-onderzoek en begon nen met de woningen in poorten en slop pen. Het onderzoek wordt gedaan door de vaste ambtenaren, om zeker te zijn van een-zelfde beoordeeling der verschil lende toestanden. De resultaten der woningtelling in No vember 1911 zijn achter de genoemde ver slagen in verschillende tabellen vastgc-. legd. Daaruit blijkt, dat hier ter stede over Ket algemeen van een onvoldoende woningrc-, serve moet worden gesproken, Neemt men toch aan, dat een woning-: reserve van 3 pCt. even voldoende wordt geacht, dan blijkt, dat dit percentage hier nog niet wordt bereikt. Gaat men de onbewoonde woningen n2 ten opzichte van de liuur, dan blijkt, dat slechts een voldoende woningreserve aan wezig is van woningen met een weekhuufl van f 2.51, f 3' en van meer dan f 4.50, terwijl van de woningen met een huur van fÓ.51f 1.50, dit afhankelijk is van het al of niet verhuren dier woningen door )cle| eigenaren. .Van een bepaalden woningnood moet worden gesproken bij de woningen met een weekhuur van f0.50 en minder, f 1.76 f2, f2.01—f2.25, f 3i.51f 4 en f4.01— f 4.50. Raad Tan State. B\J Kon. besluit, in do openbare vergade ring van den Raad van Staten, afdeeling voor de geschillen van bestuur, medegedeeld, Is aan J. A. T. Klok, beheerend vennoot d*>r Com manditaire Copalineveiffabriek Klok r-o Co., te RyswtJk (Z.-H.), ir.et vernietiging vin een wel gerend besluit van B. "Ws. dier gemeenle, rls- nog onder een reeks voorwaarden vergunning verleend tot oprichting van een olie- en lak- atokerü op een perceel aan de Geestbrug, ge meente RtfswlJk. De inrichting zal worden in gericht volgens het systeem Somer, hetwelk beitaat uit afzuiging en condoneooring der dampen, waardoor de geheöle inriebtinj reak- vrl) biyft. i) „Twee honderd pond belooning. Nu hebt gij kans, Jimmy riep mijn chef op zeke ren morgen uit. Camden Town, uw eigen buurt. De politie doet, of het een onoplos baar raadsel was en het is misschien een kleinigheid, die u een draad in handen zal geven. Ha, haTwintig balen fijne zij de, ter waarde van duizenden, en uit Lyon verzonden aan Jowetts, den grooten koopman in West-end. Jowett's agent gaat naar het station, om ze in ontvangst te nemen en bevindt, dat een uur van te vo ren eenige sluwe schelmen onder vertoon van valsehe vrachtbrieven het goed in een wagen hebben weggevoerd, zxmdcF er zich aan te storen, dat het nog niet eens don ker was. Nu, even na middernacht zag een politie-agent juist zulk een wagen als be schreven is op verdachte wijze den hoek omgaan van Wyndigate Street Camden Town, en precies op dienzelfden tijd, let wel, kwam er iemand naar hem toeloopen, die hem wijsmaakte, dat er een moord was gepleegd aan het andere einde zijner wijk. Toen hij terugkeerde: wagen verdwenen en alles stil. Nu zijn er twee da-gen verloopen en geen verder nieuws. Jowetts, halfdood van on gerustheid, omdat die soort van zijde spoe dig bederft, 7.00 zij niet droog wordt ge houden, is hier geweest en biedt tweehon- nerd pond belooning aan voor dengene, die ze ten spoedigste in zijn bezit stelt. Zoo staat het. Windygatestreet is een slop met een vijftig of zestig huizen er in. De zijde is waarschijnlijk in één er van ver borgen en alles, wat de politie gedaan heeft, bestaat in het plaatsen van een wacht aan den eenigen toegang, in de hoop, dat er misschien weldra een poging zal gedaan worden om de balen te ver voeren. Op weg nu. Ik geef u vier en twintig uur". Ik vertrok met een zelfvoldaan glim lachje op de lippen. In minder dan een uur had ik Windygatestreet bereikt, een dubbele rij stille huizen, alle van drie ver diepingen, en was juist op tijd om den agent een praatje te zien maken met een dienstmeisje op den anderen hoek. Hij sprak eenige woorden en zij trippelde weg. Even daarna ging hij mij voorbij, bin nensmonds mompelende: „Ik dacht al, dat ik u kende, mijnheer Girdlestone. Dat meisje woont in een huis half in de straat; zij kent iedereen en is elk uur van den dag bereid om te babbelen. O, ik ben voorzichtig, mijn heer; wij moeten hun geen lont laten rui ken, anders konden zij de zijde wel eens uit den weg ruimen. Neen, nog niets ont dekt, uitgezonderd die bijzonderheid van den verhuiswagen. Daar op dien draai kunt gij nog zien, waar de wielen zijn over gegaan en daarnaast is een lichter spoor; toen het voertuig onbeladen terugkeerde, zonder twijfel; het heeft sedert nog niet geregend. Handig. Maar wat zal ik u zeggen, mijnheer? Het zou eiken avond kunnen gebeurener is hier geen mensch op straat na elf uur". „Hm. Posteer u een pas of tien verder op en laat het mij weten, als gij iets be merkt. Over een poosje zal hier een lom penkoopman zijn ronde doen, begrijpt gij?" Ik snelde naar mijn huis; het was er nauwelijks tien minuten vandaan. Een .halfuur later ging ik er van achte ren weer' uit, zoo armelijk en vuil gekleed, dat mijn vrouw verschrikt was terugge deinsd. Een kruiwagen te hureD en er wat oude prullen in te stoppen was zoo een voudig mogelijk. Binnen het u.ur kruide ik er Windygatestreet mede in, terwijl ik met schorre stem den prijs uitriep, dien ik voor gebroken glaswerk en lompen be steedde. Aan elke keukendeur had ik dc onbeschaamdheid aan te kloppen en te vragen, of er niets voor mij was, en bij een huis, dat mij verdacht toescheen, de-.d ik, of ik over een trap struikelde, liet een stuk glas rinkelend op de steenen 7aiTen en wendde een duizeling voor. Versree f- sche moeite. Het lokte alleen de opmer king uit: „Jaag dien vent weg", en na mijn ronde had ik niets opgedaan dan een kruiwagen vol allerlei vodden. Tot het donker begon te worden, slen terde ik in de buurt rond en ■'oen, na eenige fluisterende bevelen aan den poK- tie-man, die de wacht had, keerde ik Daar huis terug, om een ander plan uit te den ken. Het zal omstreeks aeht uren geweest zijn en ik zat het adresboek van Camden Town te bestudeeren, toen er iets zonder lings gebeurde. De bel werd zachtjes over gehaald en een poosje later kwam mijn vrouw mij zeggen, dat een jonge dame mij over oen dringende zaak wenschte te te sprekeD. Het volgende oogenblik stond mijn bezoekster, in weduwegewaad ge- kleed, in de kamer. Zij sloeg haar sluier op en vertoonde de trekken van een door zorg of bekommernis verbleekt gelaat. „Mijnheer Girdlestone, inspecteur van politie?" vroeg zij met zachte, aangenaam klinkende stem. Ik boog. „Ik hoop, dat gij het niet kinderachtig van mij zult vinden, maar, inderdaad ik kon het niet langer uithouden. O, leefde mijn man nog maar". Een hartroerende pauze, afgebroken door onderdrukt ge snik, en toen: „Mijn naam is Varney. Ik woon in No. 9 Wyndigate Street, als gij die weet, mijnheer. Het moge u vreemd toeschijnen, maar ik verkeer in aanhou dende vrees, dat er iets gebeuren zal; in angst voor mijn leven zelfs. Toen Harold stierf, heb ik cle beide benedenste verdie pingen verhuurd aan zekeren Winston en zijn vrouw. Van den eersten dag af aan hadden zij iets vreemds over zich. Zij hiel den alle deuren gesloten en ontvingen ge heimzinnige bezoekers, nadat het reeds lang donker was geworden, en mijn dienst bode kwam mij soms 's nachts wekken en zeggen, dat zij niet slapen kon vanwege allerlei vreemde geluiden. Ik ben zeker, dat er iets niet in orde is en toch durf ik niets zeggen, want de man is in het be zit van vuurwapenen en heeft mijn kat al doodgeschoten, omdat zij naar zijn kanarie vogel keek. Maar dat is nog niet alles. Gedurende de laatste, twee dagen heb ik telkens een geluid gehoord alsof men he neden aan het graven was. In bed lig ik er soms bevend naar te luisteren. Het is, alsof zij de 6traat ondermijnen. Het kan nen wel van die Nihilisten zijn of van die andere lui, ik weet niet, hoe zij heete 1, dio er op "uit zijn om te moorden en te branden. Zeker is het, dat er iets achter steekt". Dit alles was er hortend en stootend uitgebracht en ik denk, dat het wel een minuut duurde, eer ik liaar kon aanzien en op kalmen toon vragen: ,,Zoo, zoo. En wat is de reden, dat gij juist bij mij komt, mevrouw"' „Bij u? O, natuurlijk. Wel, ik heb hun zes weken geleden de huur opgezegd en zij lachten er om. Na dien tijd hebben zij geen stuiver huur meer betaald. Al ver scheiden malen ben ik van plan goweest naar de plitie gaan, doch heb ;t iederen keer uitgesteld. Vanavond echter vertelde mijn dienstmeisje mij, dat er een vriende lijke agent op den hoek stond. De Wins tons waren toevallig uit. Ik ging dus naar den man toe ©n vroeg hem, of hij binnen wilde komen en zien, wat er omging en hoe ik een bevel tot uitzetting kon krij gen. Hij schreef dit adres op een stukje papier en zei, dat ik dadelijk naar u moest gaan. Hij sprak iets over huiszoeking, maar..." „Hij heeft goed gehandeld en gij ook". Met een paar stappen was ik aan de deur. Dit zonderlinge toeval wees mij den weg zoo duidelijk als het kon. Ik had het nest gevonden; de zijde zou binnen weinige uren in mijn bezit wezen. Ik wachtte niet op een machtiging tot huiszoeking, noch! om meer bijzonderheden te hooren. CSlot volgt).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1