Anno 1913 Be pers en de uitslag der stemming. FEUILLETON. Een eeuw geleden. Ho. 16355. De „Nieuwe Rofcb. Crt." geeft haar oor- 'deel over den uitslag aldus weer: „De coalitie hoeft in het eerste treffen het nadeel beslist aan haar kant gehad. „Zoo ernstig is deze uitslag voor haar, dat Setr gr co te kans bestaat, dat zij bij de her stemming dcor verschillende dreigende ver liezen in de minderheid zal gebracht woer den. In een elftal districten zal zij met niet veel uitzicht op do overwinning den strijd opnieuw moeten aanbinden en er zijn ©r nog enkele, waar de keuze van een vrij zinnige of van een sociaal-democraat niet ge heel buitengesloten is. „De rechterzijde heeft, zoo a.1 geen feite lijke, dan toch reeds een gevoelige moreele nederlaag geleden. „Zeer duidelijk blijkt dit voöral uit de op 'de drie grooto politieke groepen coali- tio, concentratie en S..D. A.JP. uitge brachte aantallen stemmen, waarin een scherp geaccentueerde beweging van rechts naar links waargenomen wordt. „Deze beweging is in de eerste plaats "ten goede gekomen aan de sociaal-democra ten. ,Waar zij in 1909 bij do eerste stemming nog geen enkel lid van hun partij verkozen ragen, werd nu hun leider, mr. P. J. Troel stra, reeds onmiddellijk als de vertegenwoor diger van Amsterdam III aangewezen. Maar bovendien komen zij met zeer gunstige kan sen in verschillende districten in herstem ming en zelf8 zou nagenoeg een verdubbe ling van hun aantal zetels niet tot de onmo gelijkheden behooren. „De roode stroom is heb sterkst gewassen. „Ook de vrijzinnigen hebben hun deel ge kregen van do tegen do coalitie gerichte uit spraak der kiezers, dooh do aanzienlijke stij ging van de Bocialistisolio stemmen heeft hier in Rotterdam toch reeds oen drietal hunner candidaten doen afvallen en zij zullen ook in ettelijke andere districten zeer hard moe ten werken, om heb bij de herstemming tegen do socialisten te kunnen bolwerken. „Aan den anderen kant kunnen er bij de herstemming ook vrijzinnige winsten op de coalitie geboekt worden, is verder hot stem- menaantal der vrijzinnigen hier en daar aanzienlijk gestegen, en zagen zij hun can didate in Rotterdam III en Amsterdam kVI in tegenstelling met 1909 onmiddellijk gekozen. „Br is zelfs gegronde hoop, dat ook wij voi^ ter kt uit de herstemming te voorschijn zullen kcanen. En al is niet alios gegaan, zoo als men het had kunnen wenselien, de ;vtrijzinnige beginselen hebben van opnieuw groeiende kracht on invloed blijk gegeven- „De vrijzinnige fractie, die heb moeste van 'dien wind in haar zeiion hoeft gekregen, is de - vrij-liberale geweest. Drie van haar ver tegenwoordigers zijn reeds gekozen en l\aar aantal van vier leden in de oude Kamer zal zij dcor zeer gunstige kansen hij de herstemming in een zestal districten aan merkelijk kunnen uitbreiden. „Do vrijzinnig-democraten zullen hier en idaar een harden strijd te voeren hebben om hun ICamergroep te versterken, maar ook ,VooT hen is dit nieb uitgesloten. Do unie liberalen, ten slotte, zullen hard moeten zwoe gen, om zich op heb oude peil te handhaven. „Maar nogmaals, over de gehoole vrijzin nige linie is er kans op winst. Er is een fctoot vooruit geweest en dit is ook voor de concentratie het bemoedigende resultaat van deze stemming. „Daartegenover ziet men ©en merkbare ver slapping in het rechtsche kamp". Behalve dat, naar te verwachten is, verschillende zetels .voor de rechterzijde verloren zullen gaan, is bok het op haar candidaten in menig district .uitgebrachte aantal stemmen geslonken. De christelijk-historische profestcandidaat in Ede werd dadelijk* gekozen; die in Ommen heeft den coalitieman, den voorzitter dor christe lijk-historische partij dr. De Visser, ook ach ter zich gelaten en hij zal waarschijnlijk bij do herstemming niet anders doen. „Hcewel er over de samenstelling van de nieuwe Kamer nog niets zekers te voorspel len valt, behooren al deze teekenen tot het vreugdevolle van de stemming, die achter ons ligt. Onmiskenbaar is de zon der coalitie dalende." De „Maasbode" oordeelt over den uitslag als volgt: „In het late avonduur zijn bij dezen uit slag van de stembus nog geen breede be schouwingen te leveren. „De eerste indruk, welken ieder met zich naar huis heeft gedragen, is er zeker een van verwardheid. Ons volk, her en der ge trokken, heeft zich bij deze stembus nieb positief en geprononceerd uitgesproken. „En deze situatie van onbestemdheid kan niet anders dan bij de herstemming reohts ten goede komen. Ieder rechtsche kiezer had zeker niet anders gewenscht, dan dat wij de vijftig hadden benaderd om bij de herstemmingen een beduidende meerderheid te halen. Een vreemde, maar ware geschiedenis. door A. PUSCHKKN. (Vertaling van HEKMAN GROITE). Nadruk verboden Blot.) .Was het trots of hefc koketteeren van een elimmen minnaar? Zij begreep er niets van. Toen zij er lang over had nagedacht kwam zij ten slotte tot de conclusie, dat schuchterheid de eenige oo-rzaak kon zijn, en zoo nam zij zich voor, hem door nog grootere oplettendheid en als de omstan digheden het noodzakelijk maakten, zelfs door teederheid aan te moedigen. Zij „Maar de geweldige actie van het anti tarief w et-comité, de ophitsing tegen Rome, de verbrokkeling van Techtsche krachten, welke aanleiding heeft gegeven tot de vor ming van velerlei kleine partijtjes, dit al les hoeft voorloopig belet, dat rechts bij de eerste stemming de meerderheid heeft ge handhaafd. „Zal rechts bij de herstemming deze meer derheid, hetzij dan ook een kleine, alsnog verwerven? „Op het oogenblik is 't moeilijk, hierop een horoscoop te trekken, maar wel zal het onzerzijds niet al te overmoedig klinken, als wij al onz© meening uitspreken, dat wij de herstemming met goed vertrouwen kun nen tegemoet gaan. „Want óén feit staat ons bij dezen uitslag klaar voor de oogen, en dat is, dat de concen-, tratie een geweldig fiasco heeft gemaakt. De uitslag van den stembusstrijd in Rotter dam alleen doet ons dat reeds verbluffend zien. Niet minder dan drie liberalen, waar onder twee aftredende leden, zijn in de vijf districten van onze stad, alreeds onherroe pelijk uitgeworpen© Wil de concentratie, bestaande uit drie groepen van vrijzinnigen, die voor bet eerst bij deze stembus eendrach tig optrekken, een politieke partij van eenige beteekenis worden, dan is zij bij de herstemming geheel op de socialisten aan gewezen. „En bedenkt dan wel, dat zij hautain als haar verkiezingsparool heeft gelanceerd, dat zij u>nder. den steun der sociaal-demo craten ïegeeren wilde. Zoo bedoeld sbniat zij, na don uitslag van deze stembus, reeds volkomen machteloos. „Haar politiek van impotentie staat nu voor heel het land te kijk. Geen kiezer >an links zal gisterenavond huiswaarts zijn go- togen zonder gevoel van onvoldaanheid en onbestemdheid. „Een ieder, behalve do sociaal-democra ten, zal iets op zich voelen drukken van de zware verantwoordelijkheid, welke deze weifelende uitspraak van de stembus op hem heeft geladen. En het is dit verant woordelijkheidsgevoel, dat wij in ieder en weldenkende® kiezer veronderstellen, dat ons rechtsohen met goeden moed de her stemmingen doet tegemoet gaan. „In 47 districten hobben de kiezers hun definitieve keuze opgesohórt, in 41 spraken zij zich reeds beslit voor een rechtsche re- geering uit. „Met den verwarrenden toetand van het oogenblik voor oogen, durven "wij te veron derstellen, dat de kiezers bij de aanstaande herstemming- zich iiog overwegend voor rechts zullen uitspreken. „Want te ontkennen valt het niet, dat de concentratie met haar elf diploma's een geweldig fiasco heeft gemaakt. Nederland heoft overtuigend getoond, dat het van de concentratie niet gediond is „Zij heeft zich op genade of ongenade aan de heerschappij van Troelstra over te geven. „De geweldige Hetze van de Tariefwet heeft nu haar werking gedaan. „Ons nuohtere Hollandschc volk zal nu tot bezinning komen. „En dan is er voor ons nog veel te be reiken. „Ook voor ons is deze stembus leerzaam geweest. „Districten als Amersfoort, Zwolle, Apel doorn, die wij zeker naar ons toerekenden, zijn in herstemming, gevallen, al is het met een vaste kans op winst voor ons, terwijl districten, die wij zwak wisten, en waar over wij ons bezorgd maakten, als Sneek, waar de heer Koetsveld een sterk© anfci- coalitiecandidaat was, Wijk£bij-Duurstede, Enkhuizen, zich bij de eerste stemming reeds met overgroote meerderheid aan rechts- sche zijde schaarden. 0 „Ook dat verschijnsel moet ons hoopvol steramen en ons met moed de herstemming doen tegemoet gaan. „Als wij in de komende dagen kalm do balans opmaken en de kansen nog eens overwegen, dan zal het blijken, dat niet de coalitie, maar zeer zeker de concen tratie den l7den Juni als een fatalen datum heeft aan te teekenen. „De stemming, die spontaan bij ons volk geboren is bij bet vernemen van den eind uitslag van de stembus, is ons daarvoor oen waarborg." De „Nieuwe Ct." sclirijft o.m. Een geduchte slag is reeds bij het eer ste treffen aan de rechterzijde toegebracht. 7,Bezette zij in 1909 op den dag dcri stemmingen reeds aanstonds 55 zetels, thans heeft zij er niet meer dan 41 (of Bergen-op-Zcom, waar tusschen twee room- schen moet herstemd worden, meegere kend, 42) kunnen behouden. Geen enkelen zetel veroverde zij al verloor zij er dan pok gisteren nog evenmin een." Na opsomming van den uitslag volgt: 7,De roomsch-katholieken keeren met 25 man in de Kamer terug; de zetel van hun 26sten man, den heer Passtoors, Beverwijk, wachtte met ongeduld het oogenblik, dat hij haar ten huwelijk zou vragen. Een ge heim drukt altijd zwaar op het gemoed van een vrouw. Maria's tactiek had het gewenschte ge volg, Bur min ten minste was zoo droome- rig gestemd en rijn zwarte oogen rustten zoo vurig op het jonge meisje, dat het scheen, dat het beslissende oogenblik na derde. De buren spraken al over de brui loft, of alles in orde was, en de wakkere moeder was heel blij, dat haar dochter eindelijk een man, haar waardig, gevon den had. Op een dag zat de oude dame in haar woonkamer en schudde de kaarten voor een spel grand patience, toen Burmin bin nenkwam en dadelijk vroeg, waar Maria was. „Zij is in den tuin" antwoordde de moeder. Ga u maar naar haar toe; ik zal u beiden dan hier wachten". wordt ernstig bedreigd door den vrijzinnig democraat mr. Roodenburg, dien de so ciaal-democraten er daar wel in zullen helpen. Amsterdam I en Hoorn, waar zij met Unie-liberalen in herstemming komen, bieden voor hen geen ernstige kansen. „Van de 20 anti-revolutionnairen zijn 10 bij eerste stemming gekozen. Zij komen in 23 districten in herstemming,- waarvan ze ker niet in 10 met herstemmingskansen; men kan dus vast voorspellen dat zij ge voelige verliezen zullen lijden. Wij achten zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten dat zij ternauwernood een paar zetels bij de herstemmingen behouden en dus (met 1909 vergeleken Ommen ging er sinds dien reeds af) gehalveerd in de Kamer terug- keeren. „De christelijk-historische Kamergroep telt 12 man, van wie er 7 direct herko zen zijn. Wij rekenen nu Ede mee, hoewei daar jhr. Schimmelpenninck herkozen is in flagranten strijd met het „electoraal ac- coord" en dus als lid der coalitie is afge sneden. Zij brengen candidaten in herstem ming in 10 districtenzoo dr. De Visser in Ommen tegen mr. Bichon, met goede kans voor dezen laatste; voorts in gunstige con ditie voor hen eigenlijk alleen in Apel doorn (een herstemming in dit district is anders graaf Van Bylandt nog nooit over komen I) en in Zwolle hoewel de vrij zinnigen daar met hun uitnemenden can didaat Knobel ook niet geheel behoeven te wanhopen. „Kortom, wij houden bet voor mogelijk dat de rechtsche meerderheid die thans 59 leden telt, bij de herstemmingen tot 45 k 46 zal worden teruggebracht. En dat zij boven de 50 zal blijven, achten wij reeds nu in hooge mate onwaarschijnlijk. Men weet hetde rechterzijde moet het van den eersten slag hebben. Bij de herstem mingen'legt zij altijd het loodje. „Vaarwel dus, tarief- en christelijke" gTondwetsherziening1" Dan geeft het blad een cijferl>eschou wing en zegt daarin o.m. dat de Liberale 'Unie waarschijnlijk weinig versterkt zal worden. Ze verloor eenige zetels, maar zal .er ook eenige winnen. Oostburg viel mee, maar Leeuwarden zal, naar het blad ver moedt, wel aan de sociaahdemocraten ka- men. 7,In Rotterdam hebben de sociaal-demo craten schrikkelijk huisgehoudende eeni ge liberaal die daar in herstemming komt,- is de heer Van Vollenhoven. „De Vrij liberalen hebben, na den tegen slag van 1909, gewis geen reden om over den uitslag van gisteren ontevreden te zijn. De heer Tydeman werd, zooals gewoonlijk, terstond gekozenmaar ook (anders dan in 1909) in Amsterdam VI mr. De Beaufort. Prof. Visser van IJzendoorn is te Gorkum slechts 8 stemmen beneden de volstrekte meerderheid gebleven (uitgebracht 7902, hij haalde 3944); vandaar dat aanvanke lijk overal zijn verkiezing gemeld werd. Bij de herstemming komt hij er, zooals de cijfers uitwijzen, zeker en daarmee wordt dan Gorkum, Pierson's zetel, op de anti- rcvolutiormairen heroverd. Ook op de her winning van Plate's district (Rotterdam IV) door Van Vollenhoven op minister Heemskerk's broeder mag gerekend wor den Dan komen nog in her.stemming in Utrecht I Ter Spill met prima kans, i'ri Alkmaar Foreest, wien het stellig-gelukken zal den zetel te behouden, en dan met zeer goed uitzicht op verovering van recht sche zetels, Mr. W. H. de Beaufort in Amersfoort, W. Boissevain in Amsterdam VII (thans antirev. Middelberg),- Drion in Ridderkerk (wanneer men daar flink poot aan speelt) en niet gansch zonder kans Knobel, die den heer A. van D,ed,em een zeer ongewoon en onbehagelijk gevoel moet bezorgd hebben door hem in her stemming te brengen. Zulke districten als Amersfoort en Zwolle, dia toonen eerst recht, hoe sterk de wind tegen 'de coali tie woei 1 •„De Vrijzinnig-democraten behielden As sen (met Van Deventer) en Deventer (Mar-: chant) en nemen aan 10 herstemmingen deel, waarvan niet minder dan 7 tegen sociaal-democraten cn 3 tegen de rechter, zijde. In verscheidene daarvan zullen zij het moeilijk hebben; gced staan hun kan sen in Beverwijk, Zuidhorn, Amsterdam V, Groningen, Weststellingvverf en Winscho ten. „De sociaal-democraten hebben, zooals verwacht werd, een grooten aanloop ge nomen hoever de sprong zal strekken, moet worden afgewacht. Bij de eerste stemming is het hun slechts gelukt mr. .Troelstra in Amsterdam III te herkiezen, maar hun stemmencijfers zijn in verschei dene districten, ook waar zij niet in her stemming komen, geducht vooruitgegaan. „Sociaal-democraten komen in herstem- ming in 21 districten, waarvan in 10 met vrijzinnigen en in 11 met mannen van rechts. Onder de districten waar dit laatste het geval is, behoort ook het eerste van Den Haag, waar de concentratie-candi- datuur Deen op een treffend échec is uit- geloopen en ook zijn protest-opponent Ten Burmin ging; de oude vrouw maakte een kruis en zei: „God geve, dat de zaak vandaag beslist wordt". Maria zat aan den vijver onder een treurwilg, geheel in het wit gekleed, een boek te lezen. Toen rij de gewone beleefd heden gewisseld hadden, liet Maria opzet telijk het gesprek stokken, waardoor hun beider verlegenheid, welke een plotselinge verklaing. van den jongen man slechts ver drijven kon, nog verergerde. En zoo gebeurde het ook: Burmin, die begreep, dat deze toestand onhoudbaar was, zei, dat hij reeds lang gehoopt had haar over een gewichtige aangelegenheid te kunnen spreken en vroeg haar om een kort onderhoud. Maria maakte haar boek dicht en sloeg ten teeken van instemming de oogen neer. „Ik houd van je", zei Burmin, „ik houd dol veel van je". Maria bloosde en boog het hoofd. „Het Bosch zicli niet in de glorierijke noodza kelijkheid bevindt zijn mandaat ter be schikking van de concentratie te stellen. In 4 districten van Amsterdam, in 3 van Rotterdam komen de socialisten in her stemming; men kan reeds nu zeggen dat hun groep in de Kamer vrij aanzienlijk versterkt zal worden, al moet men zich van hun kansen in de 21 districten waar zij in herstemming komen, geen overdre ven voorstellingen maken. -„Voor het oogenblik genoeg. Er is over het algemeen flink gestemd; maar het moet op 25 Juni nog beter. Er is alle reden tot hoop en dus tot inspanning; tdat'heeft dc dag van gisteren reeds be>- wezenj- - Hef 7,Hbld." schrijft over den uitslag: „Ons volk heeft de coalitie doen weten, dat het geen coalitieregeering meer wenscht, dat het er ruim genoeg van heeft. „Indien alle kiezers, die nu hebben ge toond de politieke zuivering liet eerst noodige te achten,- blijven volharden dan brengen de herstemmingen ons een belangrijke linksche meerderheid. „Een concentratie-meerderheid krijgen wij, helaas niet. Die kans is thans reeds volkomen uitgesloten. Want, dit zal de analyse van den uitslag, die wij geven zul len, duidelijk toonen, de grootste winst in aantal uitgebrachte stemmen is voor de sociaal-democraten geweest. Wel heb ben zij slechts in één district Amster dam III, het „roode district",- waar hun leider gekozen is reeds bij eerste stem ming de volstt ekte meerderheid gehaald, doch in niet minder dan 21 districten komt de sociaal-democraat in herstemming. „Met de hulp der „burgerlijke partijen" is het dus zeer goed mogelijk dat een 15 a 18-tal sociaal-democraten in 4c nieuwe Kamer zitting zullen hebben." Na den stand van het oogenblik te heb ben nagegaan, bespreekt het blad de kan sen Hoe het loopen zal bij de herstemming tusschen liberalen en socialisten is moei lijk te zeggen. Overwegende, dat de vader landslievende leider der anti-revolutionnai ren wel zijn best zal doen de komend© linksche meerderheid zoo zwak mogelijk te maken door een zoo groot mogelijk deel uit sociaal-democraten te doen bestaan, en dus zijn volgelingen wel op den gesmaden socialist' zal doen stemmen, zijn wij in zes van de tien districten van den goeden uit slag voor de liberalen niet geheel zeker. 7,In Apeldoorn, waar voor het eerst sinds lange jaren de kerkelijke candidaat weer in herstemming komt, is veel en goede hoop. In Leiden, in Kampen, in Ridder kerk, in Zwolle overal kan de liberaal het met goeden moed en hard werken best halen. In de eerstgenoemde drie plaatsen hebben echter de Christeliik-Socialen de macht voor een groot deeL in handen cn het is volkomen onzeker hoe zij stemmen zullen. Wel hebben zij het kwaad en de on zedelijkheid der coalitie-regeering begre pen, wel z\jn zij door de anlirevolutionnai- ren verketterd en aLs het vuil der aard© gescholden maar bij een herstemming zijn er „des accomodements avcc le diable." Het „H'bld." zegt? na een enkel woord over de herstemming tusschen rechts en een sociaal-democraat: 7,Loopen alle herstemmingen in het voor deel der linksche partijen af, dan is de partijverhouding: 57 links tegen 43 rechts. Van die 57 links zouden, zelfs in het on denkbare geval, dat bij herstemming tus schen socialisten ,en liberalen steeds de liberalen wonnen, 12 sociaal-democraten zijn. Dus liberalen 45, sociaal-democraten 12, rechtschen 43. „Dat -geval en die verhouding is bijzon der onwaarschijnlijk wij geven de cijfers slechts om aan te toonen dat een concen tratie-meerderheid een volstrekte onmoge lijkheid is. •„Verliezen de liberalen en dc socialis ten in alle districten, die wij hierboven als twijfelachtig hebben aangetcekcnd en wij merken op, dat deze indeeling geheel subjectief, volkomen arbitrair is dan zouden de linksche partijen samen slechts 49 zetels hebben, de rechtsche 51. Doch wij behoeven nauwelijks te zeggen, dat ook deze uitslag ons zeer onwaarschijnlijk voorkomt. Als regel winnen de linksche partijen de herstemmingen rechts brengt in eerste stemming de volle kracht op ,oen candidaat bijeen, links versnippert dan de krachten. In 1909, toen de strooming zoo kerkelijk was cn de herstemmingen zulk een nieu wen tegenslag voor links brachten, won nen de kerkdijken slechts zes herstemmin gen. Wel hebben thans de Christelijk-So- cialen iets meer onzekerheid gebracht daartegenover staat, dat bij alle linksche partijen de overtuiging dat de coalitie^ meerderheid weg moet, veld heeft gewon nen. 7,Volstrekte zekere winst, doordat reeds bij eerste stemming niet het zittende kerke lijke lid doch een concentratie-man geko- was onvoorzichtig van mij me er aan te wennen, dagelijks bij je te zijn, dagelijks je lieve stem te hooren. Nu is het te laat me tegen mijn lot te verzetten; de gedach te aan jou, aan jouw schoon en geliefd gezicht zal van nu af aan de vreugde en tevens de smart van mijn leven zijn; maar ik ben verplicht je iets te zeggen, een vrceselijk geheim moet ik je vertellen, een geheim, dat een onoverkomelijk hinderpaal voor ons zal zijn". „Die hinderpaal is er altijd geweest", zei Maria levendig, „ninjmcr zou ik je vrouw kunnen worden". „Dat weet ik", zei hij dof, „ik weet, dat je eens hebt liefgehad, maar de dood..." „Zwijg, zwijg". „Ik ben de ongelukkigste van alle schep selen ter wereld; ik beo getrouwd". „Wat zegt u daar?" „Ik ben uit een grap getrouwd, en la ter heb ik bemerk, dat het ernst was. zen is, is er nergens. Eerst hoopte men op Gorinchem maar het scheelt in .Gorim cheni toch nog iets." Het blad eindigt met in den breede d© toename van het cijfertal na te gaan. Onder het opschrift „Exit Théo schrijft do „Tel.": „Acht jaren geleden werd de vraag ge steld: „Wat nu?", omdat de vrijzinnigen en de sociaal-democraten gezamenlijk te genover de coalitie beschikten over 51 te gen 49 zetels. Thans is de toestand voofl links gunstiger, daar het zeer waarschijn lijk is, dat links het zal brengen tot 51 to gen 46, aangenomen, dat de partij-groepee ring zich bij de herstemmingen handhaaft als bij do eerste stemming. Deze ommekeer is voornamelijk te dan ken of te wijten aan do toeneming der sociaal-democratische stemmen, die in niet minder dan in 22 districten hun candidaat in herstemming brachte'n, waarvan in een tiental districten met zeer goede kans. Op ©en dozijn sociaal-democraten in do Tweede Kamer schijut men veilig te kun nen rekenen. Of dit aantal groot genoeg zal zijn om de fractie te doen deelnemen aan oen eventueelo regeering. Mr. Troel stra minister van Justitie? Of de heer Van Kol minister van Koloniën? Een par tij, die met zooveel élan gestemd heeft en op zulk een groei trotseh kan zijn, zal zich toch niet ten eeuwigen dage achter haar cnverantwoordelijkhcidsgevoel kunnen terugtrekken? „Nog één verkiezing als deze en de sociaal-democraten staan tegenover do coalitie zooals vroeger de liberalen tegen over haar stonden. In meer dan één dis trict worden de liberalen het kind van de rekening. De heer De Klerk, een der libe rale arbciderscandidaten, die jarenlang voor Rotterdam II heeft gezeten, is ver drongen en de sociaal-democraat komt met den coalitie-man in herstemming. „Voor Rechts is de dag van gisteren een debacle, want, gezien de cijfers, staan hun kansen hopeloos in Beverwijk, in do drie Amsterdamsche districten, in Enschedé, Gorinchem, Haarlem, Leiden, Middelburg, Ridderkerk, Rotterdam IV en Utrecht II, terwijl zelfs vaste burchten als Apeldoorn, Amersfoort, Kampen en Zwolle wankelen. ,„Hoe het ook zij: dit staat als een paal boven water, dat er voor de tariefwet geen meerderheid zal zijn „Komt er thans een vrijzinnig kabinet met mr. Patijn als premier? Een zaken kabinet, dat de tienduizend-cn-één achter stallig© zaken op ©lk gebied afdcct en de zaken zakelijk behandelt, zonder inmen ging van al te veel politiek? En daarbij steunt op een liuks-democratischen vleu gel? Indien dat clo vrucht van deze ver- kiering zou zijn wij zouden land en volk geluk kunnen wenschen. ,,D© wassend© stroom der sociaal-demo craten aen de eene zijde cl© déb&cle der coalitie aan den anderen kant, dit zullen de groote feiten zijn en blijven van hefc verkiezingsfeest in 1913. Exit Theo Heemskerk en zijn jolig heid Elders schrijft nog „D© Tel.": „Toen het startschot gistermiddag was gevallen, gingen dc politieke jachten bij de sterke koelte terstond flink door het water. Beter dan de sterkste optimist had durven hopen, ging het ©r door, onder een haast algemeene agitatie, geen kalme zeil partij, maar één, waarbij de zeilen strak gespannen zijn, het boegwater wit w©g- bruischt en de boot zwaar hangt, terwijl de zeilers aan loef in angstige spanning onder de zeilen uitkijken... Er is bijzonder druk gestemd gistermid dag en onder levendige belangstelling van haast alle stadgenootcn. „Zoodra toen de eerste officieele uitsla gen reeds bekend waren, begon de zenuw achtige opwinding van ieder politiek-geïn- teresseerde... Rechts tegen links., zwarfc togen rood, anti-tarief tegen vóór-tarief begon, na den jachtdag van stemmetjes- jagen, te groeien tot een algemeene ner vositeit, die zich telkens en telkens uitt© in een spontaan hcera... een schel gefluit of een enthusiast gezongen lied. „En d© jachten kwamen opzetten naar de toeschouwers, die aan den finish wacht ten op de>n uitslag. Reeds spoedig was 't t^ zien, dat het hier een uitslag gold met enorme verrassingen. Nieuw in de vaart gekomen zeilers, voor hefc eerst in ©en wedstrijd uitkomend, lagen vaak terstond na den start stukken voor bij oudere, ge renonceerde booten, die menigen eersten prijs behaalden. Enkel© schitterend uit ziende jachten bleken niet bestand tegen den aangroeienden wind en lagen dra met gebroken steng of mast, hulpeloos rond te drijven. De S.-D. P.-booten kwamen niet veel verder dan den finish". Hefc was in ©en sneeuwstorm... ik kwam een kerk voorbij... men riep me naar bin nen. Iemand zei, dat ik lang op me had laten wachten. Het bruidje was in onmacht gevallen. En plotseling, ik weet niet, wat me door het hoofd schoot. om ©en grap te hebben... ik knielde naast de vrouw neer... De geestelijke zegende ons. Ik was getrouwd, vóór ik hot wist. Ik vluchtte de kerk uit, door niemand tegengehou den". „O!" riep Maria uit, en u weet niet, wat er met uw vrouw gebeurd is?" „Neen", antwoordde Burmin, „ik weet zelfs niet, hoe het dorp heet, waar mijn huwelijk plaats vond". „O! ol" riep Maria. „U was het dus,, U was het dus. en j© herkende me niet?"' Burmin verbleekte en wierp zich voo» ha&r neder.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5