N°. 16354 Dinsdag TT Juni, A°. 1913. (Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van tgon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. DEM UITSLAG- de stand der Verkiezingen Ofïteieele Kennisgeving. FEUILLETON. Een eeuw geleden. Een vreemde, maar ware geschiedenis. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1b regela ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Groofcere Utters naaf plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant 5 elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoaaseeren werdt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COUUAJNTi Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden i i J f 1.10. Buiten Leiden, per looper on waar agenten gevestigd sijn w 1.30. Franco per post1,65. der verkiezingen van heden voor do Tweede Earner sullen wy op de gewone wijze op de ramsn vsa ons Bureau bekend maken, terwijl bg de heeren ARNOLD, Breestraat 77, SOMBRWIL, Hoogewoerd 24, en ZIRKZEE, hoek. Steecstraat 22, ral word»ii bokend g.maakt. Collecte veor het FoimIs tot Aasi- meediging en Ondersteuning vau den G©wapenden Dienst in de Nederlanden. Burgemeester en Wethouders van Leiden.: Gelet op de eirouiaire van den Commissa ris der Koningin in deze provincie d.d. 15 Maart 1913. Breogan ter algemeen© kennis, dat op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 24, 25 en 26 Juni aacstawvnde door de Districts-Coni- missie tot aanmoediging en ondersteun.ng van den Gewapenden Dienst in de Neder landen langs de huizen do gewone jaariijk- sche coSeete, ingesteld bij Z. M. dispositie van 16 November 1820 No. 81, zal worden gehouden Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot ondersteu ning van portonen, die in hun strijd voor het vaderland verminkt' of invalide zijn ge werden, dringend in de liefdadigheid der ingezetenen aan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GTJSELAAJR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1913. HINDE RW KT. Burgenseeafcer en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij f,ezo ter algemeene kennis, 'dat door hen op heden vergunning is ver leend aan do firma JAN ZUURDEEG en ZOON, en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de wollen-dekenfabriek in het perceel Oude Singel No. 174/182, Sectie B. No. 2817. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR, burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 16 Jirni 1913. fLeacëen, fi? Jesj&B- Aan de School met den Biibel. te Rijnsburg, hoofd de heer W. v. d. Weg, is tot volontair benoemd mej. Van Hoeken alhier. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat de gewone Rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1913 ge- uouden zullen worden o. a. voor Noord-Hollandop 2 October te Hoofddorp; voor Zuid-Hollandop 28 Octo ber te Leaden; op 29 Oct. te Rotterdam. Bij het eind-examen te Katwijk in het College St.-Willebrord zijn geëxamineerd 10 candidaten. Geslaagd voor A: P. Geca- dis. Roermond; A. Ingen-Housz, Arnhem; B. Jorna, Workum; L> Niemölier, 's-Gra- vénhage; R. Regout, 's-GravenhageR. van Rijckavorsol, te 's-Hertogenboach; J. Telders, Maastricht. Voor B: J. Ruygrotr, Leiden; R. Sloefc tot Everlo, te Hilve- sum. Eén candidaat beeft lier-examen. Verplaatst is de commies-titulair bij P. en T., D. van Dijl, van Boskoop, naar Gouda. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. to Noordwijkerbout de heer H. van Wessel, theol. doots., cand. t. d. H. D. te 's-Gra- venhage. De Minister van Financiën maakt be kend, dat teil behoeve van '9 Rijks schat kist, uit AJphen a. d. Rijn, door tusschen- komst van een Nederlandsch-Herrormd pre dikant van een onbekend© por postwissel is ontvangen f 19 ter voldoening van verschul digde registratiekosten. In Augustus zal in Den Haag een In ternationaal Vegetarisch Congres gehou den worden. De Haogeche Raad heeft het voorstel inzake wrjagmg van de grenzen der ge meente met 29 tegen 2 stemmen aangeno men. Gisteren brachten H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins een bezoek aan het Doorgangshuis Hoenderloo, Christelijk op voedingsgesticht voor jongens. Prins Heodrik vertrekt einde deze week voor eenige dagen naar het buitenland. H. M. do Koningin-Moede«r kwam gister avond half elf per extra-trein aan de halte Soestdijk uit het buitenland voor haar ge woon zomerverblijf ten paleize. Aan het station waren ter verwelkoming aanwezig de Commissaris der Koningin van Utrecht en de burgemeesters ran Baa ra en Soest. Het zilveren jubileum van de regee ring van keizer Wilhelm van Duitschiand wtvrd Zondag kerkelijk gevierd in do Duitsch-Evangelisohe Kerk nan het Bleyen- burg in Den Haas- De dienst werd bijgewoond door baron Bentónok, opperstalmeester, jkr. De Ranitz, grootmeester, en luit. ter zee 1ste kl. Bijl dé Vroe als vertegenwoordigers onderschei denlijk van de KoniDgin, do Koningin-Moe der en dan Prins, welk© autoriteiten in het kerkgebouw werden ontvangen door den Duitsclien gezaait, die ran hen de geluk- wenschen der Koninklijke familie ontving. Verder waren aanwezig groot-officieren van Hr. Ms. Huis, de Ministers van Buitenland- sche Zaken, van Financiën, van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Oorlog, waar nemend Minister van Marine; de Duitsche consulaire ambtenaren te Amsterdam en te Rotterdam; do vice-president van den Raad van State; do Commissaris der Koningin in Zuid-Holland; de burgemeester der Re sidentie; deoud-gezant van Nederland te Berlijn, jhr. mr. van Tets van Goudriaan, jhr. mr. van Karnebeek en jhr. mr. Do Sa- vornin Lohman, leden van het bestuur der Carnegie-Stichtinghet geheele diplomatie ke oorps voor zoover aanwezig, en het con vent uit ce ct.nunanderij Nederland van de Joharmiterordo. De dienst droeg geheel een liturgisch ka rakter. De voorganger dr. Funcke, wijdde zijn prediking geheel aan het feit van den dag. Aan het einde van den dienst werd het „Nun danket alle Gott" door koor en ge- meeutenaren staande gezongen, terwijl het orgel als naspel het oude Wilhelmus" en het „Heil Der im Siegerkraoz" deed hooren. Te één uur vereenigdo de Duitsche gezant een 22-tal genood ig den aan een gala-lunch. Tot slot van het feest werd des avonds een groot concert gehouden in het gebouw ran het Kon. Zool. Botanisch Genootschap, waaraan niet minder dan 180 personen deel namen. De Duitedie keizer heeft, ter gelegen heid van zijn 25-jarig Tegeeringsj ubileum. in de Pruisische Kroonorde benoemd: tot ridder 4e klasse: den president der Duitseh-Evangelische Gemeente te 's-Gra- venhoge, ds.Euncks; den heer Adolf Cas- paré, te Rotterdam, voorzitter van de Duitsche Vereeniging aldaar; den heer F. H. Schnitzer, te Rotterdam, voorzitter van de Duitsche Vlootrereeniging daar ter stede; en den koopman, den heer Lobeck, te Amsterdam. Voorts tot commandeur in die orde den l>eer Rehbock, rooótter r&a de Duitsche Vereeniging te Amsterdam, en tot officier de Duitsche predikanten Bp.hr en Wiesin- ger, te Amsterdam. Werd onlange medegedeeld, dat voor het volgend jaar het percentage der Am- sterdamsche gemeentelijk© inkomsten-be lasting voor 1914, dat thans 5-1 bedraagt, «xi worden verhoogd.De Tel." verneemt uit kringen, die zeer nauwkeurig op de hoogte zijn van den stand van de gemeente- financiën, dat belastingrerhooging voor het volgend jaar zéér onwaarschijnlijk wordt geacht. Het moet Zondagavond op de verga dering van heb concentratie-comité voor IV 111 „Diligentia" te Amsterdam, heet zijn toegegaan. Do zaal was stampvol en aandachtig volgde men de redevoeringen van de hee ren prof. mr. G. A. van Hamel, den can didaat voor dit district, Hendrik Wert- heim, H. Rcrasfcein on ten slotte van mr. Adolf Porei. De heer Jos Loopuit, candidaat voor de S.-D. A.-P. in IV, kwam in debat. Ilij aprak gedurende een uur. Daarna was het woord aan mr. Adolf Perel voor repliek. Naar mr. Perel mededeelt, werd het antwoorden hem onmogelijk gemaakt. Er ontstond een geweldig tumult, waarom dc voorzitter de vergadering sloot. Nauwe lijks was de vergadering gesloten of de heer Loopuit kwam op mr. Perel toe en in den twist, die nu ontstond, gaf de hoor Loopuit zijn politieken tegenstander oen klap in het gelaat. De heer Perel, in woede ontstoken, beantwoordde den klap en weldra trok ook het publick partij voor een der beide strijders, zoodat men zich genoodzaakt zag, politiehulp in te roepen. Mr. Perel is onder politiebeleide huis waarts gebracht. Hij zal een aanklacht indienen tegen den heer Loopuit, wegens mishandeling en beleediging. In zijn rede had de heer Loopuit verschillende uitla tingen gedaan, waardoor de heer Perel zioh beleedigd achtte. Ministers Heemskerk, Talma en Kolk man hebben het voornemen op 7 Juli het uitgestelde bezoek aan het Nederlandsch paviljoen op de Gentsohe tentoonstelling te brengen. Volgons „De Tel." zal de heer A. Kats, eerste voorzanger in de groot© sy- nagoge te Amsterdam en benoemd tot op- pervoorzanger te Londen, deze benoeming aanvaarden. Do pogingen om den heer Kate voor Amsterdam te behouden ziju zon der resultaat gebleven. Te Zwolle is overleden de heer P. Lycklama a Nyeholt, oud-burgiemcester van Rotterdam en oud-commissaris der Koningin in Overijsel. De heer Duymae-r van Twist heeft in de zaak betreffende de burgemeesters benoeming van Koudokorke een aanklacht, wegens laster bij de justitie ingediend, tegen het orgaan der Vrijzinnige Kicsver- eeniging te Steenwijk, Noord-Westhoek van OverijseL Te De Rijp heeft de Raad niet eervol ontslagen den heer B. Koker als secre taris en ontvanger. Een commissie werd be noemd om te onderzoeken of B. en Ws. al dan niet verplicht zijn de schade te ver goeden, welke de gemeentekas geleden heeft door malversatiën van den nu i.nt- slagen ambtenaar. De burgemeester van Rotterdr'am heeft toestemming verleend tot hst houden van een optocht, ter gelegenheid van de meeting inzake de rechtspositie der poli tiebeambten, welke aldaar gehouden wordt. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën op a.s. Donderdag en die van de Ministers van Marine en van Koloniën op a.s. Vrijdag zullen niet plaats hebben. ALKEMADE. Dc Raad zal vergaderen a.s. Donderdagmorgen te halfncgen. HILLEGOM. Voor het eind-diploma van 'de Vakschool voor Schoenmakers, te Amsterdam is geslaagd de hoer J. van der Zanden, alhier. Gisteren heeft de h'leer E. A. Keu- chenius, candidaat der Chr.-Soc. Partij vcor het district Haarlemmermeer, in een stampvolle zaal van „Flora" gesproken. „Uit een Chr. beginsel tegen de coalitiepo litiek" was het onderwerp van rijn rede. Door zes heeren werd gebruik gemaakt van het debat. Over éénen 's nachts werd .de vergadering eerst gesloten. Op het eind was een deel der aanwezigen wat rumoe rig geworden. NOORDWIJKERHOUT. Niet ds. B. ter Haar Romeny, maar dr. A. J. P. Boeke, van Schoor! (N.-H,) is benoemd tot eere-voorzitter van de stichting „De Gemeentewonmg." ROELOFARENDSVEEN. De leerling- klerk M. Franken, in dienst bij de Holl. IJ. S. Mij., station Roelofaiendsveen, is te Haarlem geslaagd voor het examen te legrafie. VOORSCHOTEN. Deer den heer C. O. de Vroomen, bouwkundige alhier, is aaji- DOOR i A. FUSCHKïN. (Vertaling van HEKMAN GROITE). {Nadruk verboden). 8) De arme Maria kreeg hevige koortsen en Eweefd© veertien dagen lang tusschen leven en dood. Niemand thuis had iets van haar plan vermoed om te vluchten. De 's avonds er vóór geschreven brief was verbrand. Het dienstmeisje had niets verklapt, om dat zij bang was voor den toorn van 'Maria's ouders. De geestelijke, de vroegere kornet, de barsehe landmeter en de jonge ulaan be waarden het geheim ook goed en daar had den zij alle redenen voor. Tereschka, de koetsier, zei nooit een woord te veel, zelfs niet als hij dronken was, en zoo kwam het 'dat het geval niet ruchtbaar werd, hoewel meer dan zes menschen in het komplot iwaren. Maar Maria verklapte zelf alles in haar ijlen. Doch wat zij zei, was zóó onsamen hangend, dat zelfs haar moeder, die geen 'oogenblik de kamer verliet, alloen dit be greep uit haar woorden, dat haar dochter hartstochtelijk verliefd was op Wladimir, Ten dat waarschijnlijk haar liefde de oor zaak van haar ziekte was. Zij overlegde ,met haar man en eenige .buren en rij kwa- toen eenstemmig tot het resultaat, dat het lot het blijkbaar zoo bestemd had voor Maria, dat niemand aan zijn lot kon ont komen, dat armoede geen schande was, dat men niet den rijkdom, maar den man trouwde, enz. 't Is verwondelijk,. welke troostende uitwerking moreele principes hebben, als wij niets kunnen verzinnen, om ons gedrag te verontschuldigen. Intussohen herstelde het jonge meisje woer. Wladimir bezocht de familie van zijn geliefde al lang niet meer. De wijze, waarop hij daar ontvangen was, had hem afgeschrikt. Daarom besloot men nu, hem oen boodschap te sturen en hem het on verwachte geluk dat de ouders het hu- weluk goedkeurden te berichten. Maar hoe groot was de verbazing van de bewo ners van het huis, toen zij als antwoord op hun uitoioodiging een onsamenhangenden brief ontvingen, waarin Wladimir hun me dedeelde, dat hij nimmer meer een voet in de woning zou zotten, en hun verzocht den ongelukkige te vergeten, wiens eenige troost de dood was. Eenige dagen later hoorden zij dan ook, dat Wladimir naar het leger teruggekeerd was. Dit gebeurde in het jaar 1812. Lang duurde het, eer men dit aan Maria durfde vertellen. Nooit sprak zij over "Wladimir. Toen zij enkele maanden later zijn naam zag op de lijst der gewonden bij Borodino, viel zij flauw en men vreesde, dat zij weer koortsen zou krijgen. Gelukkig echter had haar onmacht geen ernstige gevolgen. Een nieuwe ramp trof haar echter: Gaurilo stierf en liet haar achter als eenige erfgename van rijn geheele vermo gen. Maar het geld kon haar niet troosten. Maria leefde oprecht met haar arme moe der mee in haar verdriet en verzekerde plechtig, dat zij haar moeder nimmer zou verlaten. Zij verlieten het dorp, waaraan rij zooveel treurige herinneringen hadden, en gingen, op een ander landgoed wonen. Ook hier werd het mooie, rijke meisje het hof gemaakt, maar alle aanzoeken wees zij af. Soms gaf haar moeder haar den raad een keuze te doen, maar dan schudde Ma ria Gaurilowna het hoofd en zwoeg lan gen tijd. Wladimir was docd. Hij was in Moskou gestorven, een dag vóór den intocht der Franschen. Maria hield ziiri aandenken heilig, d. w. z. zij bewaarde alles, wat haar aan hem herinnerde; de boeken, die hij eens gelezen had, zijn teekeningen, de liederen en gedichten, die. hij voor haar had overgeschreven. De buren, die dat hoorden, waren verwonderd over zoo'n groot© liefde en wachtten nieuwsgierig af, welken held het eindelijk gelukken zou de standvastigheid van deze jonkvrouwe lijk© Artemis te overwinnen. Intussehen was de oorlog roemvol geëindigd. Onze re gimenten keerden uit het buitenland terug. Het volk snelde hun tegemoet. De muziek speelde „Vive Henri-quatre", Tyroler walsen en aria's uit de Joconda. Zij, die als knaap naar het oorlogster rein gegaan waren, kwamen als mannen terug, het kruis op de borst. Overal zag men de soldaten opgewekt met elkaor pra ten, telkens Duitsche en Fransche woor den gebruikend. Een onvergetelijke tijd was datEen tijd van roem en van geest drift! Hoe luide klopte het hart van den Rps bij het woord: vaderland. Hoe vreug- besteed hef bouwen van ejsi burgerwconë huis voor rt'rstiing van den heer S. A-: Verheul, te Voorschoten. De volgende bil-: jetten waren ingekomen,, van de heeren; W. F. Marcelis, te Leiden, voor f7050; II. Kade, te Voorschoten, voor f6720; A. J. Vieeburg, te Voorschoten, voor; f6746; R. van Griek-en, S. Rosschar en Co., te Beverwijk, voor f 5995. De bej. grooting was f 6246. iSed©voeringen van nap. Brlët en mr. dr. Schokking. Voor een stampvolle zaal trad in „Do G man beurs" op de candidaat dér reehtsche partijen met mr. dr. Schokking. Na een kort gebed sprak de heer C. Misce een enkel woord tot opening der bijeenkomst. De heer Briot gaf ee-n overzicht van den strijd, die thans geveerd wordt. Doz© ver kiezingen zijn een beginselstrijd, wat spr, nader uiteenzet. Waar do linkerzijdo erkent de greoie klove tusschen twee levensbeschouwingen, daar gaat 't volgens spreker niet aan t© zeggen, dat rechts ons volk in twoe doelen scheidt. Hij gaf daarop hot standpunt der christe lijke partijen aan ten opzichte van gezag en recht. Het verschil hierin komt ook uit in den schoolstrijd, die in 1848 doör Groen van Prinster er aangevangen, die nog niet geëindigd is, al is ér ook voel verbeterd en worden roods de geertolijko vruchten ge plukt van het christelijk onderwijs. Dc groot© fout van de liberalen is ge weest, dat zo niet hebben ingezien, dat er oen geest leeft in het volk, die prij-s stelt op geloof iu G-od. Met verschillende citaten etaftft spr. het dcor hem gesprokene. Do vrijzinnigen hechten nog aan de open bare school. Spa-, acht dit begrij piel ijk, waar dio school wel genoemd wordt de openbare sccteschool. Er bestaat nog con groot© onbillijkheid, n.l. dat. dó gemeenten alleen geld góvénj voor het openbaar onderwijs. Daardoor doet do opienbare school do bijzondere school on eerlijke concurrentio aan. Do hoor Briöb memoreert het voorstel van het ministerie-Heemskerk om daaraan een einde to maken, n.l. wijziging van art. 192 der Grondwet, waardoor- beido scholen finan cieel gelijk worden gesteld. Da schoolkwee. tie is eon der hoofdmomenten in dezen ver kiezingsstrijd. Het gaat in dezen strijd ook om de zien- ding. Do vrijzinnigen willen namelijk, dat dio niet mag geschieden onder de Mohamme danen. Hij verdedigt hot ministerie togen het ver wijt da.t liet niets hoeft uitgevoerd met to wijzen op verschillende vrefcten, die gemaakt zijn en bestrijdt daarna do liberalen ten op zicht© van do kwestie van staatspensioen.: Het staatspensioen, zegt spr.. ligt in d© lijn van heb socialisme; daaruit blijkt, dat de liberalen ïjieb d© linkerzijde mee gaan loopen. Het hoog opgeven over staatspen sioen beteekent niets, omdat de Eerste Ka mer rechts is en voorloopig zal blijven. Spr. verdedigt hierop do tarief wet-, een middel voor de regeering om aan geld te komen. De heer Bxiëb wraakt 't in de concen tratie, dat zo in haar progTa.ni zwijgt over do financiën en do defensie. Daarop behandelt spr. de wijze van strijd- devol was het wederzien! Hoe eensgezind vereenigden we toen het gevoel van trots voor het vaderland met onze liefde voor den Keizer. En hemzelf, wat grootsche oogenbiikken De vrouwen, de Russische vrouwen, wa ren toen onovertrefbaar. Haar gewone on verschilligheid was verdwenen. Haar geest drift was werkelijk verrassend, als zij de overwinnaars met hoerageroep te ge- moet snelden. Wie van onze officieren zou niet toegege ven hebben in dien tijd, dat in de hand van de Russische vrouwen het beste, kost baarste loon lag? Maria en haar moeder bicven in dezen roemrijken tijd rustig op hun landgoed. Zij zag niet, hoe feestelijk de beide hoofd steden het teruggekeerde leger ontvingen. Maar in de provinciesteden en op het platteland, was men nog enthusiaster. De intocht van een officier was een ware triumf en wee hem, die geen soldatenpak droeg. Wij hebben al verteld, dat Maria, al was zij er ook onverschillig voor, nog altijd omringd was door bewonderaars. Maar al len moesten zich terugtrekken, toen de ge wonde huza-renkapitein Burmin, met de Georgesorde op de borst en een interres- sant bleek© gelaatskleur, op het landgoed verscheen. Hij wa/s ongeveer 26 jaar oud. Hij had den dienst verlaten en was naar zijn goederen teruggekeerd, welke aan dio van Maria grensden. Maria schonk hem in opvallende wijze de voorkeur. Meestal was zij treurig en stil. maar als hij or was, werd zij vrooliiker. Men kon niet zeggen, dat rij met hem koketteerde, ma-ar als een dichter hen had gadegeslagen zou hij ge zegd hebben: ,,Is dat niet de liefde?" Burmin was inderdaad een allerbemin nelijkste jonge man. Hij bezat net, wat allen vrouwen bevalt: tact en goede op voeding, een man zonder eenige aanmati ging en toch met een zweem van spotzucht. Hij ging met Maria- heel eenvoudig en vrij moedig om, maar zij mocht zeggen of doen, wat zij wilde, hij volgde haar iu rijn hart overal. Hij gedroog zich bescheiden en be leefd, maar er werd gefluisterd, dat hij eens een echte deugniet geweest was, doch dat deed hem bij Maria voltrekt geen afbreuk, di©, als alle jong© meisjes, hem graag al zijn streken wilde vergeven, die e©n kenteeken waren van zijn vermetel, vurig karakter. Maar meer dan dit alles, mter dan zijn teederheid, meer aan zijn aangename conversatie, meer dan zijn interessante bleekheid, meer dan zijn ver wonde arm, meer dan dit alles prikkelde de conversatie van den jongen officier ha-ar nieuwsgierigheid en verbeelding. Zij kon niet nalaten zichzelf te bekennen, dat hij heel veel met haar ophad. Vermoedelijk had ook hij met zijn scherpen blik en zijn ervaring al lang bemerkt, dat zij hem do voorkeur gaf. Wat was dan <1© oorzaak, dat hij nog niet voor haar op de kniicn gelegen en haar zijn liefde nog niet be kend had? Wat hield hem er van terug? Was het zijn schuchterheid, die immer en altijd onafscheidelijk is van ware liefde? tSlot volgt).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1