XïEIÜBSöK DAGBLAD, Vrijdag 13 JTusd. ^wsede Blad. 2To. 1CI351. Buitenlandseh Overzicht. Amo 1913. Onder de telegrammen konden we giste ren nog de hcuchelijke tijding meedeele», dat de beide Balkanstaten, die in de laat ste weken steeds scherper tegenover el kaar waren komen te staan, Bulgarije en Servië, dear bitrage van dentsaar hadden aanvaard. Het telegram van tsaar Nioolaas luidde: ,,Het bericht van de voorgenomen samen komst dor ministers-presidenten der vier herbonden staten te Saloniki, waarop een •conferentie te Petersburg zou volgen", zoo werd daarin gezegd, ,,had mij met groote vreugde v'ervuld, wijl daaruit bleek, dat de Balkanstaten den wensoh koesterden tot overeenstemming, te komen en het bond genootschap te bevestigen, dat tot dusver re zulk een groot succes is geweest. Het heeft mij pijnlijk aangedaan te vernemen, dat dit besluit nog niet tot uitvoering is gekomen en dat de Balkanstaten zich blijk baar voorbereiden op een broederoorlog, die den roem, dien zij samen hebben ver worven, zal uitwisschen. In dit ernstige oogenblik wend ik mij tot U. M., waar toe mij mijn recht en mijn plicht in gelijke mate nopen, want het Bulgaarsche en het Servische volk hebben bij'diet gesloten bondsverdrag de beslissing over ieder ver schil van meening omtrent de uitvoering der bepalingen van het verdrag en de af spraken, die daarmede in verband staan, aan Rusland opgedragen. Ik verzoek U. M. derhalve trouw te blijven aan de een maar aanvaarde verplichtingen en de bij legging van het huidige geschil tusschen "Bulgarije en Servië over te laten aan de beslissing van Rusland. Daar ik het ambt yan scheidsrechter niet als een voorrecht beschouw, maar als een ernstige plicht, waaraan ik mij niet onttrekken mag, meen ik U. M. te moeten modedeelen, dat een oorlog tusschen de geallieerden mij niet onverschillig zal laten. Ik constateer uit drukkelijk, dat de staat, die dezen oorlog zcu beginnen, daarvoor jegens de Slavische zaak verantwoordelijk zou zijn, en ik be houd mjj alle vrijheid voor ter zake van de houding, die Rusland ten aanzien van den afloop van zulk een misdadigen oorlog zal aannemen". „Uit zekere bron verneemt de „Kölg.Ztg." uit Belgrado, dat de mogendheden van de Balkanstaten onmiddellijke demobilisatie hunner legers hebben verlangd, zoodat slechts de voor het handhaven van orde noodige troepen in het bezette gebied o n- der de wapenen zullen blijven. De conferentie der vier ministers-presi denten zal eerstdaags toch doorgaan. Zij zal te Saloniki vergaderen om te trachten inzake de gebiedsverdeeling tot een schikking te komen. - In eeïi vergadering van de Servische re- teeringspartij heeft Pasjits verzekerd, dat et geschil mét Bulgarije vreedzaam zal af- loopen. Op welke wijze dit zal geschiede^ kon hij eerst uiteenzetten na de conferen tie de vier ministers-presidenten. Wel kon hij alvast modedeelen, dat de streken in Macedonië, welke in het verdrag met Bulgarije aan geen van beide partijen tijn toegewezen ,aan Servië zullen komen. Aan de grens van die streken heeft Bul- ga ije alleen enkele onbeteekenende conces sies bedongen. Een hooggeplaatst Bulgaarsch militair verklaarde dezer -dagen aan een corres*- pondent van de „Frankf. Ztg." dat 't leger er liefst zoo spoedig mogelijk op los zal gaan. Het is nu eenmaal in het veld' en re kent er op binnen twee a drie weken met de Serviërs te kunnen afrekenen. Als na de oorlog niet uitbreekt, staat hij toch r ver twee of drie. jaar yoor de deur. Dan zullen de kosten veel grooter zijn en de strijd veel bloediger. "Een vraag is of Bulgarije er in zal toe stemmen dat de tsaar uitspraak doet over het geheele gebied dat de Serviërs thans in Macedonië bezet houden. In welingelich te kringen te Sofia verklaart men dat de regeering alleen arbitrage zal aanvaarden over de streken, die in het verdrag aan geen van beide partijen zijn toegewezen. Een oplossing die beide partijen bevre digt, zal in elk geval uiterst moeilijk te verwezenlijken zijn. Te Belgrado en Sofia verheelt men zich dat niet en verwacht naar aan de Times" wordt geseind dat de tusschen komst van één mogendheid daartoe niet bij machte zal zijn. Alleen het Europee- sche concert in zijn geheel kan genoeg ge wicht in de schaal leggen om een vreedza me oplossing van heb geschil aan beide staten op te leggen. In Duitschland gaat men de lucht sloot vergroot en. Zij zal worden uitgebreid met vier Zeppelins, een Schütte-Lanz, een Gross en een Parseval- luchtschip. Alle dubbele hallen ter bewaring van luchtschepen, die in de nieuwe legerwet worden aangevraagd, zullen binnen het jaar Streed zijn. .De proeftochten met Zeppelin-luchtsche pen zullen voortaan te Potsdam beginnen, waardoor het gevaar om over de Fransche grens neer te komen, sterk vermindert. Voor den Pruisischen Landdag is het kiesrecht- zeer beperkt. Er wordt een krachtige actie voor uitbreiding gevoerd, doch het succes is nihil. Er zal nu een v e r- scherping komen van den s t r ij d. In België hebben we reeds de algenieene werkstaking zien gebruiken als wapen in den kiesrechtstrijd. In ons land hebben de sociaal-democratische voormannen reeds gedoeld op een strijd voeren in dien geest en in de vakbeweging komt reeds de propa ganda voor afzonderlijke strijdkassen. Die richtiug zal het ook in Pruisen uitgaan. Dr. Franck heeft in een druk bezochte vergadering te Berlijn verklaard, dat, in dien alle middelen tot verkrijging van een beter kiesrecht faalden, de partij het moest beproeven met een algemcene star king in Pruisen of in verschillende provin ciën. In Noorwegen heeft het Storthing een ontwerp tot uitbreiding van het vrou wenkiesrecht voor parlementaire verkiezin gen eenstemmig goedgekeurd. Alle meerderjarigen vrouwen zul len voortaan mogen kiezen. We hebben al dikwijls gezegd, dat in Rusland dingen mogelijk zijn, waarvan wij westerlingen geen verfnoeden hebben. Dit is weer eens duidelijk gebleken. Een ver gadering van reactionaire Doema-afgevaar- digden, bijgewoond door verscheiden hooge rechterlijke ambtenaren en aristocraten, heeft in een verzoekschrift aan den minis ter van justitie verzocht het proces be treffende den ritueelen moord zonder jury te laten voeren en in een ander verzoek schrift aan den minister van binnenland- sehe zaken, om de pers te verbieden over den ritueelen moord in het algemeen te spreken en het stelsel van onder zoek te c-ritiseeren. Een ])rachtige toestand dus. Op die wijze wordt in het rijk van den tsaar getracht het gezag hoog te houden. Toch zal men leeren beseffen dat wat voor eenige tien tallen jaren kon, thans minder gemakke lijk gaat.. iTriM a o k k b Ra a t d e r ira-t nog hji£ei veelte we n s c he n o v er. Ge regeld komen^de "berk&fcen ÓVer "kleine ge vechten, nu hier dan daar, binnen. Nu zijn er weer een paar gevallen, waarbij het aantal dooden grooter is dan gewoonlijk. Uit Alhuoemas word't aan het Journal des Débats1"' geseind, dat een gestrande Spaansche kanonneerboot door bewoners van het Rif is aangevallen. De commandant en zeven man moeten gedood zijn, twee officieren en 20 man gewond. De kanon neerboot schijnt verloren. Volgens hetzelfde blad hadden de Span jaarden in een gevecht op 10 K.M. van Tetoean 15 dooden en 40 gewonden. Woensdag hadden de Spanjaarden de brug over Boesfeja bezet, na een hevig ge vecht, waarin zij 9 dooden en 35 gewonden hadden. Een bataljon is achtergebleven om de brug te versterken. Groote troepen opstandelingen drongen tot onder de muren van Tetouan door om de Spaanscho kolonnes aan te vallen. Zij werden echter tot den terugtocht genood zaakt. De brigade van Ceuta is opgebro ken om de krijgsoperatiën te voltooien. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat aan de zijde der Spanjaarden bij Lauricnt ëen com mandant en een luitenant gedood', twee luitenant-kolonels en 4 luitenants gewond zijn, 20 soldaten zijn gedood', en 5 gewond. De oolonne heeft Lajiriont genomen. Wie meenen moet, dat na de revolutie van voor eenige weken de kalmte in Mexi co weergekeerd is, vergist zich deerlijk. Een Woensdag te New-York .uit M e x; i co ontvangen telegram bericht, dat de o p- s t a n d e 1 in g e n onder bevpl van gereraal Matera na een hevig gevecht, waarin on geveer duizend man zouden zijn gevallen, Zacatecos hebben genomen. Er zijn bondstroepen afgezonden om de plaats te heroveren. Dr. G. Wisse in de Stadszaai. Voor de dichtbezelte groote zaal en ga lerij van de Stadszaai alhier trad gister avond als spreker op dr. G. Wisse, pred. bij de Geref. Kerk te Bodegraven, vroeger te Leiden, met het onderwerp: „Tegen het Clericalisme en voor de Liberaliteit." In de aankondiging tot deze vergadering 'der Rechtsche Partijen, geteekend met: De Besturen, was bekend gemaakt: lo. dat in de zaal niet mocht worden gerookt2o. dat de vergadering toegankelijk was vcor de leden der drie Recbtsche Kiesvereeni- gingen en geestverwanten. De eerste bepa ling werd in acht genomen; de tweede' bleek* zoo te moeten worden opgevat, dat ook andere dan de aangegeven personen toegang hadden, dat zij dus niet was uit te leggen in dien zin, dat alleen leden dier Kiesvereenigmgen en geestverwanten haar mochten bijwonen. Het bleek zelfs in den loop van den avond, dat de spreker met den inhoud van die aankondiging niet pre cies op de hoogte was. De vergadering, waarin ook verschei dene vrouwen aanwezig waren, werd ge opend door den heer J. Bosch, als voor zitter van de anti-rev. kiesvereenigiaig „Ne derland en Oranje", met gebed en een kort woord ter inleiding van den spreker. Hij wees op het groote voorrecht, dat men hier dezen avond in de gelegenheid zou zijn door dezen spreker te hooren uiteen zetten de rechtsche beginselen voor recht sche kiezers, en deelde mede, dat in het aanvankelijk voornemen, om geen debat te doen plaats hebben, verandering was ge komen en dat dit wel kon geschieden. Ter toelichting van deze laatste woorden des voorzitters, zei dr. Wisse, dat hij in de laatste weken onder medische behandeling is en het hem is verboden in publieke ver gaderingen zich bijzonder in te spannen door debat. Nu in Leiden gekomen, waar hij zoo menigmalen met tegenstanders den degen heeft gekruist, kon hij zich evenwel niét vereenigen met de gedachte op te tre den zonder gelegenheid te geven tot debat. Hij had zich gehaast na zijn aankomst daarvan kennis te geven. Toch moest dat debat beperkt blijven en stelde hij voor eventueeleh debaters een halfuur toe te staan. Toen ging spr. over tot behandeling van zijn onderwérp, waaromtrent wij, de lijn zijner gedachten, ontdaan van de details en voorbeelden, hoe schoon gekozen en hoe pakkend en juist illustreerend het be toogde dan ook, het volgende mededeelen als het o.i. allervoornaamste: Spr. begon met te wijzen op, het verblij dend verschijnsel, dat er ditmaal is een zeldzame geestdrift, bezieling en moed bij de Christelijke partijen; te merkwaardiger, aangezien de liberalen het voor enkele maanden wilden voorstellen, als zou de meed er zoo wat uit zijn bij onze mannen. Men ondervindt het thins anders. Dit komt o.a. door twee dingen. Vooreerst door het gemeenschappelijk gevoel van besef bij de coalitie, dat er iets is, dat ons thans saam- bindt om te strijden tot overwinning. En ten andere de eigenaardige verschijnselen bij de concentratie. Wat het eerste punt aangaat, de Chris- tel jke partijen wcnschen het laatste restant van liberaal clericalisms, op het gebied van de opvoeding met name, uit te werpen. Het clericalisme, waarmede het liberalisme ons jaren lang op dat gebied heeft gekne veld is tc onverdraaglijker, omdat het zich tooit met een gansch daarvoor niet passen den naam: liberaal. De practijk was deze, dat men geen rechtsgelijkheid en geetn rechtszekeiheid heeft verleend, in al de tientallen jaren, dat het liberalisme aan het bewind was, aan de honderd duizen den Ncderlandsche burgers, die nu een maal niet van de neutrale opvoeding ge diend waren. Het eeuwfeest onzer verlossing als va derland moet voltooid worden in de ver lossing van het revolution na ire clericalis me. Of is het geen clericalisme, vroeg spr., als men met Staatsgelden Staatsmacht op kosten van het algemeen de richting van één partij in zake de opvoeding- heeft bevoorrecht? Eerst volstrekt. Later, dank de Christelijke actie, minder scherp. Maar nog altijd is geen volle recht gedaan. Man nen als Thorbecke, prof. Buys, prof. De Louter, allen heusche inte.Ucctuee&n ©n van liberalen huize, hebben uit 't oogpunt van philosophie des rechts ons in 't gelijk gesteld. De liberale partij was echter hard- Ieersch. Eén merkwaardig verschijnsel is het, dat de liberale partij van 18481889 eén inner lijke tegenstrijdigheid vertoont. In pecono- mische zaken was zij van de leerde Staat houde de handen thuis. Waarom mr. Quack dan ook kon getuigen, dat de vrij zinnige liberale partij in Europa 50 jaren lang niets voor de arbeiders had gedaan.. Maar in ethisch-ieligieuze zaken, die van do opvoeding, was hiet dé Staat, die èn met beide handen ingreep; èn partij koos. Spreker teekende nu het optreden van Groen van Prinsterer en diens strijd vcor de vrijheid en vrijmaking van het bijzonder onderwijs. NeutialLteit is'-dan ook een on ding, zei hij. Het is als de wijzer van een draaibord, die alle kanten kan uitwijzen, behalve naar Boven; en'dat laatste is bij de opvoeding juist noodig. Spreker vindt het allesbehalve verdraagzaam, als men het eéhe deel der bevolking^ dat neutraal on derwijs verkiest, daaraanjzoo goedkoop mo gelijk tracht te helpen; maar het andere deel, dat ook naar zijn overtuiging:, maar nu niet neutraal, wil handelen, niet ge lij k- Techtig behandelt. Dat is Staats-clericalis- me, hetwelk wc meer dan moe zijn. Spr. laat daarbij de openbare school wat-ze is; bloeit zij, spreker berust er in; gaat zij achteruit, hij kan bet niet helpen, daarom is het ons niet te doen; als men ons maar recht geeft. Wij wenschen recht voor alle groepen, net zoo goed voor bijzondere Joodsche als Protestantsche scholen, voor Roomsche evengoed als voor moderne. Wanneer zullen de modernen en libera len dat voor ons ook eens vragen? Onze strijd is die vóór de ware, eigen-lijke liberaliteit, niet te verwarren met liberalis me; en tegen het geschetste clericalisme der libeialen. Spr. gaat nu over tot het tweede punt. Hij wijst er op, dat de vrijzinnigen den laatsten tijd alweer pogen werkstaking tot stand te brengen onder de rechtsche men- schen. Zij gebruiken daartoe de witte das, die zij net zoo goed durven aandoen als op zijn tijd de roode. Dan heet het, dat de Hervormde Kerk in gevaar is. Dr.Schokking heeft die be langstelling* terecht een pijnlijke genoemd, 't Is èen periodiek verschijnende, om de vier jaren, acht weken. De wijziging van art. 171 is van de baan en het eerst voor gestelde was overeenkomstig hetgeen de liberale prof. Buys in 1887 reeds had ge schreven. De concent 1 atie-candidaten en voorvechters zijn in den regel niet erg vóór de Vaderlandsche Kerk in de practijk. Als ik Hervormd was, zei spreker, zou ik de belangen van mijn Kerk liever toe vertrouwen aan mannen als mr. Briët, dan aan hen, di$ slechts om de vier jaar warm loop en. Het Roomsche spook, zei spr., moet ook weer dienst doen. Men schettert'met vcor- deelen voor de kloosters, voortkomende uit onderwijssubsidies. Men is anti- Roomsch zonder fijn te kunnen onderschei den de verschilpunten. De vraag is echter nietKan Rome profijt trekken van rechts^ gelijkheid en zekerheid in zake het onder; wijs,- maar is het recht? 't Is een armza lige redeneering om-te zeggen: het is fei telijk recht, maar nu Rome (en ook anderen mogelijk) er profijt van konden trekken, zullen we maar liever geen recht doen. Zijn dit de beginselen van Let liberalisme dan is het tijd, dat die niet langer als staatkundig moreel worden erkend. Het past den liberalen niet te zeggen: Pas op Rome. Het is dan ook middel om Pro- testantsche kiezers, die krachtens huil be ginsel rechts staan, te bewegen, om toch' indirect of direct de liberalen te helpen; maar het volk is nuchter genoeg, om dez$ krijgslist te doorzien. Spreker eindigde met een krachtige: op wekking om Vrijdag reeds den laatsten man op te roepen tot den strijd, ena.s. Dinsdag hem voort te zetten tegen Het vrijzinnige clericalisme, en vóór de ware liberaliteit. Na de met gloed uitgesproken rede, welke meermalen zeer tegen den an van den spr. werd toegejuicht, zei de heer Bosoh hem dank voor zijn gespierde en opwekken de taal. Hij stelde de gelegenheid voor het halfuur-debat open» Voor het debat gaven zich op dc heeren Tjalsma, Kouw en dr. Knuttel. Allen be treurden hot, dat eerst zoo laat was be kend gemaakt, dat er debat zou plaats heb ben: de beide eersten hadden de taak, wel ke zij nu op zich namen, dan kunnen over laten aan wie die beter was toevertrouwd geweest, en de laatste was eerst laat ter vergadering gekomen en zonder materiaxil om te noteeren. Verwonderd was de heer Tjalsma, dat spr. den schoolstrijd als brandende kwestio in 't midden had gebracht, waar die het niet is. Hij protesteerde tegen sprekers beweren, dat de neutraliteit on zinnig is en dat de openbare school kwee ken zou menschen zonder ruggegraat. -Hij zette uiteen, waarop die school steunt; wees er op, dat de Staat heeft te zorgen, dat het peil van het onderwijs gehandhaafd blijft en niet daalt en dat het gegeven wordt met'eeVbiediging van ieders gods dienstige begrippen. Hij stelde in 't licht, dat er dwang wordt uitgeoefend om de kin deren op de bijz. school te krijgen, en den la-ster, waaraan de openb. school blootstaat. De heer C. H. Kouw wilde van zijn be ginsel getuigen. Hij hield vol, dat waar is wat de liberalen zeggen, dat do Katholie ken gevaarlijk zijn voor de gemeenschap. Rome heeft er altijd, naar gestreefd de Sta ten van Europa onder zijn macht te krijgen. De Paus wil ons regeeren van «over de ber gen ten koste van onze Koningin, wie het hecht in handen moet blijven. Zijn onder de liberale regeerimg de afgescheidenen ver volgd, de van God gegeven leider tracht de Herv. Kerk af te breken. Hij herinnert aan het gebeurde in de dagen der doleantie te Leiderdorp. Spr. laakte het-, dat dr. Wisse prof. Buys belachelijk heeft willen maken en brengt hem onder 't oog de re gelen van den dichter: Rekels, laat de dooden rusten. Dr. Knuttel had1 een zeker deel der rede met instemming vernomendat, waar be sproken werd de tactiek der liberalen ym 't, te doen voorkomen alsof zij het zoo eens zijn met de Herv. Kerk. Overigens had hij er aan gedacht welk een zonderlingen in druk iemand uit den vreemde van deze ver gadering had moeten krijgen. 'tWas alsof het ging om een kerkeraadsverkiezing. Was dit een politieke vergadering Spr. liet voorts uitkomen, dat do liberalen minder gevaarlijk zijn dan spr. en de zijnen, ver klaarde ook den schoolstrijd niet van het meeste belang; verdedigde het neutrale onderwijs als het eenige goede en noemde als eisch van de S. D.-P. de verplichte neu trale Staatschool, om ten slotte even de specialo arbeidersbelangen ter sprake te brengen en De Visser aan te bevelen. Dr. Wisse beantwoordde, de debaters uit voerig; 'te uitvoerig om het hier weer te geven. Hij trachtte de zaak van het late debat recht te zetten en dacht, dat het in het ge leerde Leiden niet zoo'n bezwaar wfLs als eerst laat bekend werd, dat er debat was. Hij stelde in 't licht liet moeilijke van do vraag of een kwestie brandend is of niet. Voor spr. en do zijnen is de onderwijs kwestie dit wel. Al zestig jaren was dezo aan de ord'é. Geen wonder, dab dezerzijds voor een bevredigend eind wordt gewerkt. Spr. handelt daarin niet op voorbeeld van dr. Kuypcr als gezegd was, maar volgens eigen overtuiging. Daarbij: het voorbeeld is niet slecht. Voort-s verdedigde hij alles wat hij gezegd had en wees van zich af het verwijt, dat hij zich aan prof. Buys zou ver grepen hebben. Diens geschriften leven na diens dood en daaruit heeft hij geciteerd. Over de uitdrukking „rekels'' had hij zich even onaangenaam getroffen gevoeld. Maar hij vergaf de<ae uitdrukking aan den deba ter evenals hij verontschuldiging vroeg voor mogelijke onaangename dingen, die hij ge zegd mocht hebben. Met nog een opwekking voor den komen den strijd eindigde hij. De heer Bosch sloot met dankzegging, na een woord van hulde en dank aan spreker, debaters (die ook waren toegejuicht) en nransche vergadering, die om elf uren orde lijk, zooals ook haar verloop was, al werd er nu en dan geïnterrumpeerd, uiteenging. Kon kies vergadering; met een Leidsch spreker. Gisteravond zou in ,,De Graanbeurs", alhier, op uitnoodiging van de Unie-liberale kiesvereeniging Thorbecke" optreden me vrouw Riel Smeenge, die echter bericht zond, verhinderd te zijn. Toen werd fluks links en rechts geïnformeerd of er nog een spreker was te vinden. Gemakkelijk ging dit niet. A1 wat spreker is, is in deze laat ste dagen voor de verkiezing den boer op. Eindelijk verklaarde de heer D. Hans, uit Den Haag zich bereid over het kiesrecht- vraagstuk te spreken. Ter elfder uren kwam er echter bericht, dat ook 'dezen spreker was verhinderd). Gelukkig verklaarde de secretaris der Vrijzinnige Kiesvereeniging mr. H. W. C. J. de Jong zich bereid een spreekbeurt te vervullen. De vice-voorzitter der Unie-liberale Kies vereeniging de heer D. van Gruting, open de de niet druk bezochte vergadering met een kort woord, waarin hij mededeelde hoe een samenloop van omstandigheid er toe had geleid, dat onze stadgenoot mr. De Jong hier hedenavond zou optreden, waar voor hij dezen reeds bij voorbaat dankte. De heer De Jong verklaarde allereerst waarover hij het niet zou hebben. Hij zou namelijk niet spreken op een wijze als ba ron Van Wijnbergen en andere rechtsche sprekers, die er op uit zijn ö'e tegenstan ders verdacht te maken. Hij wilde echter op zakelijke wijze zijn meening zeggen over den driebond, de coali tie, die, steunende, zooals het heet, op eenzelfden wortel des geloof3, het regee- ringskasteel bezig is te bouwen. Aan de eene zijde staat daar het Katho lieke geloof, sterk door zijn eenheid, en daar naast staan de bouwmeesters van Protcstansche kiezers, die allen een andere opvatting van het fundament en van het gebouw zelf hebben. Alleen dr. Kuj-per ver staat het geheim de verschillende losse dee- len bijeen te houden. Maar dr. Kuyper is een oud man. Lang zal hij niet meer de lei der kunnen zijn en dan zal het eene deel van het gebouw ineenstorten en het andero zal nog hecht blijven staan. Om zijn beeld spraak te laten varen: de R.-K. Kerk en de R.-K. staatspartij zullen van deze coalitie ten slotte de vruchten plukken. Spr. wil daar niet mee zeggen, dat alle protestan ten Roomsch zullen worden; maar alleen dat de Roomsche invloed in ons staatsle ven zal predomineeren. Aan de hand der Borroraeus-encyclick trachtte spr. aan te toonen, dat de par tijen, die samen de coalitie vormen, inder daad niet bij elkaar behooren, integendeel veeleer vijandig tegen elkaar staan. In de aangehaalde encycliek komen uit drukkingen voor zóó grievend en bcleedi- gend voor de Protestanten, dat het vreemd is dat ze het dulden. Met een artikel uit ,,De Maasbode" wil de spr. duidelijk maken, dat de Nederl. Katholieken niet anders over hun Protes- tantscho landgenooten denken. Eenmaal zullen de Protestantsche ooalitie-genopten weder bij de vrijzinnigen komen om steun te zoeken tegen de Katholieken. En dan zullen zij ondervinden, dat wji die kerk niet ongezind zijn en verdraagzaam boven dien. In de tweede plaats acht spr. een samen gaan van protestanten met een staatspar tij, die haar opperhoofd aan de overzijde der grenzen woont, anti nationaal. Ten slotte noemde spr. de coalitie on waarachtig en onwaar, om eindelijk nog eens terug te keeren tot zijn uitgangspunt de strijdwijze der rechtsche partijen, welko hij veroordeelde. Hij wenschte, dat de vrij zinnigen ze nimmer zullen navolgen. De heer De Jong besloot met een schil dering te geven van den huidigen school strijd, vrucht der coalitie, waarbij hij het opnam voor het goed recht der openbare staatsschool en wekte de aanwezigen op de candidaten van links te stemmen. Hij besnrak ook nog het strooibiljet van de rechtsche partijen ter aanbeveling van de candidaten der Provinciale Staten en noemde, wat daarvan in verband met on zen burgemeester over de beteekenis der Eerste Kanler en haar vertegenwoordigers werd gezegd, een staatsrechterlijke onjuist heid. Het verwonderde »hom, dat mr. Briët zoo iets heeft kunnen teekenen. Na eenig debat sloot de Voorzitter de bijeenkom st. na eerst prof. He er es om ziin vele goede kwaliteiten met warmte te heb ben aanbevolen. liet <Kemeecftte-archïef. Verschenen is het verslag over den toe stand van het Gemeente-archief tc Leiden over het jaar 1912. Aangaande de werkzaamheden vermeldt het verslag o. in. het volgende: In overleg met het Dagelijksch Bestuur werden het eerst de archieven der godshui zen ter perse gelegd en in het einde van 1912 waren hiervan reeds 30 vel afgedrukt. In het eind van Januari kwam liet restee- rende gedeelte gereed. Met de beschrijving van de archieven der stadsheerlijkheden werd voortgegaan. Het zeer omvangrijk archief van Zoeterwoude, met de daarmede verbonden archieven van Stomp wijk, Wilsveen, Leidsch end am en Te- dingerbroek, en dat van Leiderdorp kwa men gereed en met het archief van Oegst- geest werd een begin gemaakt. Deze ar chieven zijn ook belangrijk wegens do daar mede verbonden polderarchieven. Veel tijd' werd ook in beslag genomeh door het nagaan van een groote collectie duplicaten, aanwezig op den zolder van het archief. Het gelukte hierbij nog 70 niet in dc bi bliotheek aanwezige drukwerken te vinden, waarbij een zeer zeldzaam ontwerp voor een keurboek. Waarschijnlijk is dit een niet nader verschenen ontwerp van Jan van Hout, waarvan het begin omstreeks het jaar 1602 op de Raadsdrukkerij gedrukt werd. De in de verzameling voorkomende Leid- sche couranten werden door den heer W. P. van Rhijn met de stameollecte vergele ken, waarbij nog enkele aanwinsten verkre gen werden. De heer W. J. J. C. Bijleveld bewerkte het nog overblijvend gedeelte van het ar chief van het klooster Rodenburg te Zoc- terwoude. Door hem werd begonnen aan het naam register op den inventaris en de regenten- lijst van dc archieven der gasthuizen en door hem werd een lijst gemaakt van een oollect;e schepcnzegels aanwezig in het Ste delijk Museum. Ten slotte werd de collectie charters van onbekende herkomst door hem vergeleken met de oude lijsten van eenige klooster archieven, vervaardigd door Jan van Hout. Hierbij werden nog drie charters aange troffen, waarvan door de aanteekening bij van Hout de oorsprong k^-n worden vast gesteld. De volontair mr. A. McerkamD van Emb- den ging voort met het beschrijven van de kleinere gilden-archieven. Het verslag bevat verder een lange lijst van personen, die inlichtingen aan het ar chief hebben gevraagd en een opgave van de vele aanwinsten voor het archief. Invoer van rundvee in ÏJeljjic. In den „Belgischen Moniteur," wordt bekend gemaakt, dat de invoer van rund vee en schapen, afkomstig uit Nederland en bestemd voor het openbaar slachthuis te Brugge, langs het douanekantoor te Mi<L delburg (Oost-Ylaanderen) is toegestaaji el. ken Maandag van 9 tot 11 uren v. m.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5