N®. 16350 ï>oiicIer<l»g 13 JTmii. A®. 1913. §eze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. 13e Ring. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naai plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woerden 40 Gent-s contantelk tiental woerden meer 10 CJenta.Voor het incassearen wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden 1 f HO. Buiten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd tijn 1.30. Franco per post Directe Belaitingeii. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen® kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is tor hand ge steld het kohier der Personeel© belasting No. 17 van den. dienst 1913, executoir ver- ►klaard den lOden Juni j. 1. en herin nert den belanghebbenden aan hun verplichting om den aansl?.g op den bij de ^Vet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, NT. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 12 Juni 1913. MIXHEK WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van Gebrs. MULDER, om vergunning tot oprichting van een hout zagerij op het perceel Maredijk, Sectie L. No. 637 gedreven door 2 electromotor en, waarvan 1 van 15 en 1 van 5 pk., tot het in beweging brengen van zaagmachines; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat gtaocrivJ verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter vi3ie ge legd is; alsmede dat op Donderdag 26 Juni ft. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hult bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GJJSELA.AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1913. Leiden, 22 Juni. Geslaagd zijn voor het examen boek- iouden en handelsrekenen, afgenomen door de Nederlandsehe Vereeniging van Leer aren in het Boekhouden de hoeren P. A. van Vloodorp; Fr. Voorzaat, alhier; Rud. Schlatmann, van Oogstgeest, en B. Wesfc- steyn, van Nieuw-Vennep, leerlingen van mej.' Octavia Parmentier, alhier. Eerstgenoemde was 'leerling van de Christelijke School voor M. U. L. O., hoofd de heer Meynen, in het Noordeinde, alhier. De 1ste luit.-adj. H. C. Honig van het 5de rog. inf. te Amersfoort, wordt voor vier maanden gedetacheerd bij de 1ste mitrailleur-afdeeling alhier, om daarna bij die afdeeling te worden geplaatst. De vaste keuringscommissie van de Ned. Maatsch. v. Tuinbouw en Plantkunde heeft te Amsterdam toegekend een getuig schrift 1ste klasse, aan Gladiolus Queen of the White, zuiverwitte Gladiolus met klei ne roode riekjes in de keel, zeer goede houding en vorm en stevig van bouw, van den heer B. Hoogstraten, te Sassenheim. H. M. de Koningin verleende gister middag te kwart vóór eenen in Den Haag de bijzondere audiëntie aan den heer De Grevonkop Cartenskjold, minister-resident van Denemarken, aldaar, die door Z. M. den Koning van dat Rijk is afgevaardigd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister naar H. M. de Koningin ter aanbie ding van het Grootkru;s der Olifantsorde aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Na afloop dezer in tegenwoordigheid van den Prins verleende audiëntie gaven H. M. en Z. K. H. in de Galerijzaal een déjeuner ter eere van den gezant. H. M. de Koningin heeft den minister-re sident in zijn hoedanigheid van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister be noemd tot grootkruis der orde van Oranje- Nassau. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gistermiddag per extra trein van qo Staatsspoor, die alleen bestond uit de ko ninklijke rijtuigen naar Het Loo terugge keerd, onder hartelijke toejuichingen van een zeer talrijke op het perron verzamelde menigte. Even vóór het tvertrek van de-n trein wachtte den chef van het Staataspoorstation den lieer E. T. F. Voorhorst, een verras sing. Toen H. M. en de Prins in het salon rijtuig hadden plaats genomen, werd de chef in een compartiment ontboden en over handigde de Prins den heer Voorhorst uit naam van H. M. de versierselen van ridder in de Huisorde van Oranje. De Prins wensebte den chef van harte geluk met deze onderscheiding. Koningin en Prins zijn gisteravond' om kwart over zessen per extra-trein op Het Loo aangekomen. De Vorstelijke Personen wandelden van het station naar de villa, waar de Prinses haar ouders in de vestibule begroette. Men meldt uit Rijswijk, dat de hoer A. Labouohère, oud-wethouder en lid van den Raad, aan de vrijzinnige kiesvereeni- ging heeft medegedeeld, dat hij zijn man daat als Raadslid slechts dan zou nederJeg- gen, wanneer hij enkel door de liberalen en niet ook door de Katholieken car. did a-at zou worden gesteld. Bij Kon. besluit is aan de loteühgën der lichting, van 1933: Johan Wouterlood, uit Hillegom, Daniel Hugo Lammers, uit Katwijk, en E-duard Steenken, uit Haar lem, vrijstelling voorgoed van don dienst bij de militie verleend. Op den leeftijd van 67 jaren is te Delft overleden de heer A. Leeflang, bouw kundige, in 3896 benoemd tot assistent in de bouwkunde aan dé Polytechnische .school, in 1905 tot lector aan de Technische Hoogeschool. D-a overledene bekleedde de ze betrekking tot 1912, in welk jaar hij ge- gepensionneerd werd. Gisteren hebben de leden van het Ka toencongres Rotterdam bezocht. De Nederlandsehe Patroonsvereeniging van Katoenspinners en -Wevers heeft gis teravond aan de leden van het Congres met hun dames en een aantal genoodigden een feestmaaltijd aangeboden in de Kur- zaal ter Scheveningen, waaraan 490 perso nen deelnamen, aan een hoofdtafel en 32 kleinere tafels. Wegens het minder gunstige weder ging het aangekondigde vuurwerk ter eere van heb Congres niet door. Na een ongesteldheid van een paar maanden presideerde de burgemeester, jhr. mr. Sandberg, gisteren weder de vergade ring van den Haarlemschen Raad en bij de opening bracht hij zijn wclgemeenden dank voor de belangstelling, gedurende dien tijd door den Raad en de gemeente ge toond. Namens den Raad wensehte jhr. mr. Van Styrum den burgemeester geluk met zijn herstel, daarbij den wensoh voegend, dat jhr. Sandberg nog jarenlang aan het hoofd der gemeente zou staan. De Raad bestoot van de winst van 't ge meentelijk electriciteitsbédrijf ad f 24,562.19 een bedrag van f 12,000 te reserveer en voor meer aflossing ten behoeve van dien tak van dienst.- De winst bedroeg f 12,212.19 meer dan geraamd was. Aan den ingenieur der telegrafie te 's-Gravenhage werd vergunning verleend onder zekere voorwaarden palen te plaat sen langs den westelijken berm van de Leidsohe Vaart, onder de gemeente Hille gom. Nu de gemeente Haarlemmermeer zich heeft onttrokken aan de combinatie tot deelneming aan den onderlingen keurings dienst werd de desbetreffende overeen komst herzien. Thans zullen de gemeenten Schoten, Velsen. Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Spaarndam het recht heb ben onderzoekingen te doen verrichten bij het gemeentelijk laboratorium voor patho logische bacteriologie en den gemeentelij kon keuringsdienst voor voedingsmiddelen. De gemeenten dragen daartoe bij 8/43 in de kosten, behalve Schoten, welks aandeel 1/41 bedraagt. Ter secretarie van den Haarlemmer- meerpolder, te Haarlem, word door Dijk graaf en Heemraden aanbesteed: het ma ken van een nieuwe aanlegplaats ten wes ten van de Lyndén. Vier' biljetten waven ingeleverd en ingeschreven werd door de hoeren G. Roos, te Haarlemmermeer, voor f 1455; H. Pennings, te Sloten, voor f 1590, Gebr. De Graaff, te Halfweg, voor f 1430 L. H. van Essen, te Halfweg, voor f 1590 Door den directeur-generaal der S.-S. is tot nadere beschikking aan het personeel der centrale werkplaatsen een toeslag van 60 cents per week toegekend, ingegaan den lsten Mei j.l. Deze toeslag zal worden inge trokken, wanneer de in voorbereiding zijn de, verbeterde loonregeling, zal worden toe gepast. („Ncd.") Te Amsterdam werd de ledenvergade ring gehouden van de Maatschappij tot opvoeding voor Weezen en andere Minder jarigen in het huisgezin „Zevenbergen". Uit het verslag van den secretaris bleek o. a., dat einde 1913 in verzorging waren 301 verpleegden en dat het bestuur beslo ten heeft tot den bouw van een Herstel lingsoord te Amersfoort, plaats biedende voor 24 patiënten. Tot voorzitter werd her kozen ds. J. D. van Calear, te Beverwijk, terwijl ook de .aftredende bestuursleden de heer P. H. Majoor en de dames mej. G. A. A. Bouri/cius en "mevrouw bar. Van Boet- zelaerSuermondt werden herbenoemd. Verder werd nog in twee bestaande be- stuursvacatüren voorzien door de benoe ming van mevrouw bar. Van Fridagh—Van Kaathoven, t© Spaarndam, en den heer 0. L. G. Schrassert Bert, te 's-Gravenhage. Het staat zoo goed als vast schrijft „De Tijd" dat het sanatorium voor drankzuchtigen, vanwege het dr. -Ariöns- fonds, zal gebouwd worden onder de ge* meente Heer, bij Maastricht, vlak bij het Voogdijgesticht. Het asyl zal beheerd wor den door de Paters van het H. HaTt. Voor veel belangstellenden eprak gis teravond de heer Douwes Dekker, de lei der van de voormalige Indische Partij, in Den Haag over deze partij. Naar de ,,N. Tilb. Grfc." verneemt, bestaat bii H. M. de Koningin het voorne men, omtrent midden Juli. de tentoonstel ling te Tilburg te bezoeken. H. M. do Ko ningin zou dan op één dag de tentoonstel ling te 's-Hertogcnbosch en die to Tilburg met een bezoek verecren. H. M. de Koningin zal 's morgens in Den Bosch komen en des namiddags per auto mobiel in Tilburg. Omstreeks 5 uren, zal If. M. Tilburg weer per automobiel'ver laten. Ged. Staten van Zeeland hebben gis teren een spoedcïschendo vergadering ge- liouden om ecu nieuwe verkiezing van de Prov. Staten in het district Vlissi-ngen vast te stellen, wegens het overlijden van den heer K. Houterman. In dit district moet de verkiezing van 3 leden plaats hebben* voor welke 3 vacaturen gesteld waren: 3 anti-revolutïonnairen, 3 liberalen en 3 so ciaal-democraten. De nieuwe verkiezing is bepaald op 16 Junistemming eu herstem ming resp. op 23 ei i 30 Juni. AARLANDERVEF.NDe Raad heeft 'de rekening dei gasfabriek vcorloopig" vastgesteld, alsmede vastgesteld het plan van uitbreiding van de wijken, viet" cn vijf. Goedgekeurd werd overneming van een aantal perceelen weg voer lirn gulden cn besloten de rooilijn van de Aar ka de vast te stellen op 8 M. van den kant van de Aar. Mjet 7 tegen 3 stemmen, die van de hce- rén Van den Berg, Van Dam en Dompe ling, werd aangenomen het voorstel van B. en Ws. omtrent de verbetering van den toegang tot dc Concordia-straat. HAARLEMMERMEER. Gisteravond ontstond in en bij een volkslogement aan den Ringdijk bij Aalsmeer een hevige vechtpartij tusschcn ©enige beschonken personen. Eén kreeg een vrij ernstige sne de over het hoofd. De politie maakte een eind aan den twist. De dader is bekend, zoodat tegen hem proces-verbaal is op gemaakt. HILLEGOM. Twee schoolkinderen von den bij de tramremise alhier twintig gul den, twee bankbiljetten van 'tien gulden. Zij waren eerlijk cn deponeerden de bil jetten op de gemeentc-secretatie. De ver liezer van dit geld meldde zich aldaar spoedig, om zijn eigendom weer in bezit te nemen. Gistermorgen vertoefde Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, al hier,' om in de R.-K. Iverk het TI. Vorm sel toe te dienen. Er werd door particu lieren gevlagd. Ook van den toren der R.- K. Kerk wapperde de vlag. KATWIJK-AAN-ZEE. Van IJmuiden is gisteren uitgevaren ter haringvisscherij de logger „Wilhelmina IV", K.W. 148, van de hoeren Gebrs. Den. Duik, schipper W. v. d. Plas Kz. De meeste der vaartuigen, die j.l. Dins dag zouden u-tvaren, zullen waarschijnlijk wel niet vóór de volgende week zee kiezen. LEIDERDORP. Dc heer J. Boot, ah hier, is benoemd tot lid der Gezondheids- Commissie, gezeteld te Alphen. Van den visscher J. B. B. zijn ecu 20-tal fuiken ontvreemd. OEGSTGEEST. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van dc R.-K. Boerenleenbank alhier. RIJNZATERWOUDE. Gisteravond hield de vrijzinnige candidaat voor de Tweede Ka mer in dit district (Katwijk), mr. J. C. Kiel stra, hier zijn aangekondigde rede over „Onze politiek". De zaal was stampvol, zelfs de huiskamer van „het Rechthuis" was nog met bezoekers gevuld. De heer De Ren, van Oudewetering, open de de vergadering met het dringend verzoek aan spreker en debaters zich van scherpe aanvallen te onthouden en beginsel tegen over beginsel te stellen. Zoowel do spreker als de debaters de heeren Bulten en Balvers, R.-K. en Osinga, A.-R. hebben zich trouw daaraan gehouden. De vergadering had ee*\ zeer kalm verloop en werd door den voor 'zitter met dank aan den hee-r Kielstra voor zijn rede en aan dc debaters voor hun wol- willende houding gesloten. WARMOND. ,,Dc Harmonie van War- mevnd" gaat in September naar Oudewa ter, can aldaar dc o na f han Lelijk heidsfocsten op te luisteren. Gisteren herdachten alhier de echte lieden J. C. van Winstni Ez. en M. Bal kenende hun 25-jarige «échtvereeniging. Te gelijkertijd v/as het 25 jaren gel-eden, dat de man bij den heer J. H. Kruseman, bloemist alhier, in dienst trad. Deze liet dan ook dezen dag niet onopgemerkt voor bijgaan. Onder een hartelijk woord over handigde hij den jubilaris een enveloppe met inhoud. Tevens werd hem dcor het bestuur van den Vcctpolcler alhier eea zilveren molen aangeboden, daar de jubi laris ook 25 jaar molenaar van dien pol der is. De dankbaarheid van den jubh laris en zijn vrouw was groot. WOUBRUGGE. Bij de alhier gehouden keuring voor de nationale militie zijn vijf van de 22 militiepliehtigen ongeschikt ver klaard vcor den dienst, nl.: N. J. Win ters, J. F. Pofuw, W. van der Ploeg, J. van der Klauw en A. van der Boon. lutcruationaal privaatrecht. De Franscho senator Flandrin deelt in den Malin mede, dat op initiatief van de Parlemen taire Unie een commissie van 7 rechtsgeleerden, deel uitmakende van pailementen uit de oude en nieuwe wereld, te Parijs zal bijeenkomen om een ontwerp uit te werken voor da op richting van oen internationaal gereehtshof, dat zal worden toegevoogl aan het Haag- sche Hof van Arbitrage, om to oordeelen over conflicten samenhangend mot hot internationale privaatrecht. Particulieren zullen zelf hun conflict on b\j het Hof aanhangig kunnen maken, maar een permanente delegate zal belast zijn met de zorg om allo ongerecht vaardigde klach ten af te wijzen, met bedreiging met zware geldboeten. Een verhaal wit Hongarije P. ASFER. INadruk verboden). 1) Eenzaam leefde Tölgy Janos in een huis, wel een kwartier verwijderd van het dorp en het kasteel, waar baron Körmendy, door de boeren kortweg „de tiran" ge noemd, woonde. Neen, toch niet geheel eenzaam. Hij was in geselschap van een grooten wolfs hond, en e>en raaf, „Duivel" genaamd. Slechts zelden kwam er iemand op be- asoek bij Tölgy Janos, en ook hij hield jniet van de menschen. Het scheen, of hij weinig lust gevoelde tot spreken; somber ging hij altijd zijns weegs. Eens, toen hij vóór de deur van zijn wo ning zat, gromde de hond, en de Taaf kraste even. „Bezoekmompelde Tölgy, en hij keek haar den weg. Een jong meisje naderde. „Dat is Liesie, de kamenier van nie- iVrouw... Wat zou die me te vertellen hebbent" Het meisje kwam dichterbij. „Wat is er?" vroeg hij norsch. „Een treurige geschiedenis... Er is gis teren een ring gestolen uit een van de kamera. Alle deuren waren gesloten; alleen het venster was open. Het vreemdste is, dat de ring weinig waarde heeft, misschien een gulden of vijf, maar meer niet. Daar over heeft de baron een ruzie gemaakt, of het wonderwat beteekent, en hij be schuldigt zijn eigen vrouw den ring te heb ben gestolen". Tölgy schudde het hoofd. „Dat is de schuld van Molnar, den rent meester ,die den baron opstookt". „Molnar?" „Vroeger was hij in den oorlog tegen de Turken oppasser in het regiment van den jongen luitenant, die vroeger veel bij den baron kwam..." Tölgjr luisterde angstig toe. Hij had zijn hoofd voorovergebogen, maar, omdat hij het jonge meisje niet wilde laten bemer ken, welken indruk dit op hem maakte, stond-hij glimlachend op cn vroeg: „Waarom vertel je dat mij allemaal, Liesje? Wat heb ik met don diefstal te maken?" „NeenMaar de barones heeft me ge zegd, dat ik naar jou moest gaan, om er over te spreken". Nauwelijks was zii vertrokken, of Tölgy wendde zich tot den raaf. „Leelijke spitsboef"-, zeidc hii, ,.het zal gemakkelijk voor mij zijn, om den dief te vinden, omdat ik hem zoo dichbij me heb. Gisteren heb ik wel vermoed, jou aartslui- lak, dat je niet zuiver op de graat bent; die zwarte hond zat achter f? heen, je hebt hem met de klauwen in den snoet ge slagen en je toen uit de voeten gemaakt. Maar wie weet, of je tegen je wil niet iets goeds hebt uitgevoerd. We zullen afwach ten". Den volgenden morgen kwam de barones bij hem: zij was om een duistere ïeden aangeklaagd, den ring te hebben gestólen. Zij steeg af, trad in de donkere, lage ka mer, cn nam op een der stoelen piaats. Do raaf poeteerde zich op den rand van den haard en staarde met een grappig ge zicht naar de beide menschen. „Tölgy", zeide de barones, „je bent een verstandig en vertrouwenswaardig man, en jij alleen kunt me raad geven in een voor mij zware aangelegenheid. Laat mij de ge schiedenis van voren af vertellen, en zie dan, cf je begrijpen kunt, wat er ge beurd is". „De raaf heeft den ring gestolen en dien op de heide verborgen". „Mijn man is niet voor rede vatbaar. Het is niet het feit, dat de ring geotole» iSj het is het feit, dat de ring vermist was, toen terug werd gevonden:, en éindelijk weer werd gestolen, dat de zaak bovenna tuurlijk maakt". „Ik begrijp liet niet". Do barones zuchtte diep. ,,ïk zal het u vertellen. U weet méér van den ring en eerst zal ik zeggen, wat ik er van weet, en dan u. „Dat is afgesproken". „Eerst wil ik u deen begrijpen, welk aandeel ik in de geschiedenis heb. U her innert u wel, dat korten tijd vóór het uit breken van den Turkschen oorlog een regi ment ruiters Wallonen waren het in onze streek gestationneerd was, waarvan een der luitenants, JBaltenhagen, met mijn man bekend raakte, die hem in zijn huis noodigde. Dus leerden wij elkander kannen en wij govoelden vriendschap voor elkan der. Luister naar dit woord. Hij droeg een stille vereering voor mij in zijn hare, en ook ik was hem vriendschappelijk gezind. Plotseling brak de oorlog uit. Baltenhagen was overgekomen, om afsoheid van ons te nemen, en toevallig was ik alleen thuis, toen hij kwam. Smartelijk deelde hij me mede, hoe het bevel luidde, dab hij had ontvangen, eri eindelijk zeide hij: „Ik ga nu weg, en misschien zien we elkaar nooit weer. Nooit zal ik onze vriendschap ver geten, Slechts cén ding heb ik u te smee- ken; het oogenblik, dat wij moeten schei den, is nabij. Geef me een souvenir, waar aan ik altijd terug zal denken, zoo ik er ooit aan terug denken kan". Ik zweeg eenigen tijd, verward. Toen zag hij op de tafel enkele ringen liggen. Eén er van, den aller-eenvoudig- sten, nam hij weg, hield dien in de hoogte en vroeg smeekend: „Mag ik dien ring houden?" Ik aarzelde eenigen tijd, vóór ik ant woordde, en zeide eindelijk: „Neem u den ring". Hij juichte het uit; hij nam den ring, kuste mijn hand, en weg was hij. On den voorhof liep hij tegen Kormandy aar», wien hij vliegensvlug de aanleiding van zijn bezoek mededeelde; hij sohudde hern 1 de hand en sprong te paard Nog zie ik hem, hoe hij wild over de heide rende. Het was de laatste maal. H>j is in enn van de eerste gevechten gestorven, zooals wij in Boedapest hebben gehoord". „En de baron?" vroeg Fölgy. „Ik begrijp, wat u wilt zeggen. Welnu, mijn man moet hebben gemerkt, dab B al tenhagen vriwidschap voor mij gevoelde. Dat meest hij zien. Daarover sprak hij geen woord en dat was erg. Ook ik wist niet, hoe ik de kwestie ter sprake moest brengen; dat was het ergste; want aldus kwam het, dat Körmendy... vooral toen kwade geruchten..." „Aha, Mijnheer Molnar komt om het hoekje kijken". „Ik zie, dat u uw menschen. kent. Ja, Molnar is als het ongeluk in mijn huis gekomen. Reeds vóór den oorlog kenden mijn man en hij elkander, en alle haat en norschheid, die ik bij mijn man heb opge merkt, zijn door zijn ellendige praatjes gekomen. Na den oorlog kwam hij op heft kasteel terug, en mijn man had zulk een groot vertrouwen in den schurk, dat hij hem als rentmeester aanstelde. Of hij hu in mijn zijn vijandin heeft vermoed, wie zal het zeggen? Hij heeft zijn wapenen wel tegen me uitgespeeld. lederen dag spreekt me mijn man over dolende ridders, over verliefde dames, die hun een talisman "mee op reis geven, en al dergelijken onzin meer. Ik meest hem op den man af vragen, wat hij daarmee bedoelt, en van hem eischen, dat hij recht uit met- me' spreekt. Daarvoor was mijn man niet tc vinden, totdat plotseling de ring vermist werd. Toen kwam hij bij me, en riep op spottenden toon: ..Mevrouwt Iemand heeft me uit mijn gesloten kamer een ring gestolen, en ik vraag u, of u iets van de zaak afweet". Ik zeide neen en vroeg, wat het voor een ring was. (81ot volgt).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1