N°. 16349 Woensdag XI Juni A0. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1o regels /1.05. -Iedero regel meer 0.1 Th. Grootere letter* naai plaatsruimte. Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post - 1.155. Dit zeer actueel nummer, dat morgen ver schijnt, bevat als voorplaat de eerste foto van Prins Hendrik,-na zijn terugkeer uit. den Taunus, op 5 Juni genomen, bij zijn aankomst aan het Centraal Station te Am sterdam. De „Hoofdwagt der Nationale Garden te Muyderbergh"; Voor het Blocade der Vesting Naarden van November 1813 tot Mey 1814. Lady Aberdeen, de Presi dente van den Internationalen Vrouwen raad. Mevrouw Siegfried, de Presidente van den Franschen. Vrouwenraad. 50-ja- rig bestaan van den Dierentuin te 's-Gra- venhage, met portret van den stichter en twee foto's. De demonstratie van den S.-D. A.-P. Bokswedstrijd te Gent tus- schen Wells en Carpentier, met drie foto's. Dc nieuwste Parijzer Modesoheppingen, met drie foto's. Dc leden van Toonkunst vóór het gebouw Musis Sacrum" gefoto grafeerd. De Nederlandsche Bond van Ziekenverpleging. Fransche Padvinders, bezig zich te oefenen met den Veld-tele- foon. Z. K. H. Prins Hendrik op weg naar de boot, die Hem naar de tentoon stelling ,,E. N. T. O. S." zal brengen, met twee foto's. Het plechtige te waterloo- pen va«n het Gouvernementsschip ,,Aldeba ran" op 't Marine-etablissement te Soera- baya. De feestelijkheden te Geldem, nabij de Limburgsche grens, bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Keizer Wilhelm I. Het bestuur van de Maatschappij van Weldadigheid te Amster dam. Kijkje op de kade van de haven van 'Algiers. De huldiging van den Burge meester van Castricum, bij gelegenheid van zijn 25-jarige ambtsvervulling. De ver maarde acteur Marcel Myin in de Tol van Sherlock Holmes. Portret van den lieer O. A. Fook. directeur van het Kom Zoölo gisch Botanisch Genootschap te 's-Graven- hage-. Portret van den beroemden schil der Albert Neuhuys. Ten slotte: Portret ten van bekende landgenooten. Verkiezing Provinciale Staten. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de stemming ter benoeming van drie leden van de Provinci ale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juni a. s., van des voormiddags acht tot des namiddags v ij f uren. De lijst der candidaten bevat in alpha- betische volgorde de volgende namen, als D. A. VAN ECK. A. VAN DER ELSTr D. VAN GRUTING. T. C. VAN DER LIP. W. PERA. A. L. REIMERINGER. H. SPIEKMAN, i P. J. TROELSTRA. W. F. VAN WIJK. De herstemming, die zoo noodig mocht blijken, zal plaats hebben op Maandag' 23 Juni a. s. Art. 128 van het Wetboek,, van Straf recht luidt: 7,Hij die opzettelijk zich .voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift, uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." De Burgenieester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. L'eiden, den 4en Juni 1913. Leiden, II Juni. Op den op Zondag a.s. op het land-, goed „De Binckhorst", bij Den Haag, te houden vrijzinnigen landdag za^ °- m- a^3 spreker optreden de heer mr. A, J. Fpk- ker, lid van. den Raad van Leiden. Bij de stemming door Prov. Staten van Noord-Holland voor een lid der Eer ste Kamer in de vacature-wijlen den heer Breebaart, waarvan wij den uitslag reeds mededeelden, werden uitgebracht op prof. H. L. Drucker 37 stemmen, op prof. mr. D. P. D. Fabius 21 stemmen en óp den heer H. H. van Kol 9 Stemmen. Eén stem was in blanco. De heer Duys Tiep: Leve hét staatspen sioen! Nu Treub nog in de Eerste Kamer! (Gelach bij een gedeelte der vergadering.) —"Voor een vol kerkgebouw nam ds. Z. Hoek, van Zevenhoven, afscheid van de Geref. Kerk aldaar naar aanleiding van J er. 17 16. Aan het einde van den dienst werd de predikant, toegesproken door ouderling C. Coprie en verzocht de ge meente den scheidenden leeraar toe te zin gen Ps. 46 6, waarna de consulent, ds. G. Enserink, van Nieuwveen, nog een woord sprak en verzocht ds. Hoek toe te zingen Ps. 134 3. Ds. H. van Dijk, uit Zwammerdam, mede aanwezig, sprak het slotwoord en verzocht ds. Hoek toe te zin gen Ps. 72 11. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Sijbekarspel door ds. F. J. Los,-te Laren. H. M. de Koningin 'Js gisteravond per HoII. Spoor te' ongeveer kwartier voor oïv'eu van Het Loo in de Residentie aangekomen, om heden den buitengewonen Deenschen gezant te ontvangen, die aan Z. K. H. den Prins de versierselen eener ridderorde komt overhandigen. Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn ad judant, majoor jhr. Von Suchtelen van de Haare, benevens Hr. Ms. opperstalmeester, baron Bentinck, wachtten de Koningin op. De begroeting had plaats ten aanschouwe van velen, die ter weerszijden van de ko ninklijke wachtkamer stonden geschaard. H. M. was van een vrij talrijk gevolg ver gezeld. In rijtuigen werd naar het Ko ninklijk Paleis gereden. Ook op het stations plein. wa-s, ondanks het gevorderde avond uur, een talrijke menigte aanwezig. H. M. keert hedennainiddag te 4.15 per Staatsspoor naar Het Loo terug. Onder leiding van jhr. mr. Smissaert hebben gisterochtend eenige dames en hee- ren leden van het Internationaal Katoen- congres een bezoek gebracht aan het Huis ten Bosch. Des namiddags te vier uren vertrokken de leden van het Katoencongres met hun da mes per extra-trein van Scheveningen naar het station Wa-s9onaar, om een bezoek te bréngen aan het kasteel Oud-Wassenaar." Met het oog op het minder gunstig weder bestond voor de dames gelegenheid om met een aantal-auto's van daar naar Oud-Was senaar" te gaan, maar velen harer gaven er de voorkeur aan met de heeren langs den schoónen Leïdschen weg den tocht naar het kasteel té voet te onderriemen. Op „Oud-Wassenaar" werd thee geschon ken en bestond gelegenheid zich te goed te doen aan een keur van dranken en spijzen. Een strijkje en de muziek van de Jagerka pel hielden de vroolijkhoid er in, en weldra zag men op het terras een aantal paren op gewekt dansen. Het weder hield zich bui ten verwachting goed. Te 6 uur 28 m. vertrok het gezelschap in de beste stemming terug naar Scheveningen. Het bestuur van de „Yereeniging tot verbetering van den maatschappelijken en rechtstoestand der vrouw in Nederland" wendt zich tot allen,, vrouwen en mannen van Nederland, die wijziging in den staats rechterlijken "toestand der vrouw in Neder land onafwijsbaar achten die opheffing van de achterstelling eisch achten zoo van het algemeen belang als van het recht, met een manifest, waarin dezen aangespoord worden, hun invloed aan te wenden, waar zij kunnen, opdat bij de aanstaande verkiezingen stel ling worde gekozen tegen hen, <-:<-» aan de vrouw die gevoegdheid willen blijven ont houden om te kiezen en gekozen te worden in de vertegenwoordige lichamen. „Be denkt," zoo heet het, „dat Grondwetsher ziening de inzet is bij deze verkiezingen, en ovevv. eegt, dat van deze Regeering voor do vrouw niet anders is te wachten dan voortduring van onrecht door haar uit sluiting. De herdenking van het eeuwfeest der beetwortelsuikerindustrie in Nederland werd na de vergadering gisteravond voort gezet in „Couturier", te Amsterdam waar door de feestvierende vereeniging de „Alg. Tech. Ver. van Beetwortelsuikerfabrikanten en raffinadeur8" een diner werd gegeven. De tafel was versierd met witte waterle lies en irissen. Tusschen den voorzitter der bovengenoemde vereeniging, den heer M. G. Hummelinck, en den heer Heerma van Yoss, voorzitter van de Yereeniging van Beet wortelsuikerfabrikanten in Nederland", was gezeten de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid die de plaque droeg van het Legioen van Eer. Te Biggèkerke is overleden de heer K. Houterman, lid der Prov. Staten voor het district Ylissingen. De heer Houterman behoorde tot de anti-rev. partij en was Yrijdag weder candid, gesteld. Nu zal door zijn overlijden in district Ylissingen een ge heel nieuwe stemming moeten worden uit geschreven. Men meldt uit Leeuwarden: Mr. P. J. Troelstra was in zoover van zijn ongesteldheid genezen, dat hij in het ge bouw „De Harmonie" alhier in een open bare vergadering, ofschoon met eenigszins zwakke stem, als spreker is opgetreden. HILLEGOM. In den nacht van Maan dag op Dinsdag ont-stond in dc Hoofd straat alhier een ernstige vechtpartij tus schen enkele' café-bezoekers. Éen van hen liep zoo'n krachtigen klap op, dat hij een tijdje bewusteloos bleef liggen. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen. De politie heeft het zaakje in ondèrzoekr geuiomen. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer K. Haasnoot alhier, heeft met goed gevolg afgelegd het examen boekhouden, inge steld door de Vereeniging vari Leeraren in, handelsonderwijs. Van de Katwijksche visschersvloot zouden gisteren een twintigtal vaartuigen uit IJmuiden ter haringvisscberij uitvaren. Door den storm, zijn ze echter alle binnen gebleven. LISSE. Vanwege de R.-K. Kies veree niging trad gisteravond in het gebouw;van den Ned. R.-K. Volksbond als sprekdivop mr. dr. Kooien, lid der Tweede Khjnei* voor het district Grave, met het onder werp: ,,De stembusstrijd." Het groote ge bouw was. geheel vol. Door den storm van gistermorgen sloeg een spiegelruit van 10 M2. opper vlakte in het meubel magazijn yan den lieer A. W. van der Meer aan- stukken op straat. N OORD WIJ K-AAN -ZEE De heer A. L. Vos, gemeente-veldwachter alhier, is met ingang van 15 dezer benoemd tot adjunct-inspecteur alhier. NOORD W1JKERHOUT. Tengevolge van een aanbeveling van de agreatrice, mevrouw Gravin van Lijnden, op welke aanbeveling niet voldoende is acht gege ven op de laatste stemgerechtigden-verga dering, is. de Kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. alhier, van oordeel - geweest (met kerkvoogden cn notabelen) alsnog van de stemgerechtigden te moetqn voorleggen een lijst van zes candidaten tot den H. D. en zes gevestigde predikanten. Uit bedoeld twaalftal zal een drietal worden opge maakt en daarna kan onmiddellijk een pre dikant .of candidaat beroepen wordien. In de laatst gehouden vergadering werd" niét groote meerderheid vanstemmen - beslo ten een candidaat te beroepen. Een vierjarig jongetje stopte spelen de een halven cent in het neusgat. Spoe dig daarop moest de hulp van dr. Segers alhier, worden irigeroiepen, die het nood zakelijk achtte, dat het kind terstond ver voerd werd naar het Academisch Zieken huis, te Leiden. WARMOND. Heden was het vijf en twintig jaar geleden, dat B. M. van Stijn in dienst kwam bij de firma A. P. Papót, kaarsenfabriek, alhier. Deze dag ging niet onopgemerkt voorbijer was een aardige versiering in de werkplaats aangebracht en toen hij dezen morgen op zijn werk kwam, werd hij aangenaam verrast. Van zijn patroon ontving de jubilaris onder harte lijke woorden een prachtig cadeau, even zoo van het personeel. Heder wapperde alhier van verschei dene woningen de vlag, omdat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heden deze ge meente bezoekt, ten einde het H. Vormsel toe te dienen. Z. D. H. zal hier eenige dagen verblijf houden. WOU BRUGGE. Doordat de verorde ning van de gemeente Oudshoorn het niet toeliet, dat in 's-Molenaarsweg een elec- trische kabel gelegd werd en de werklie den plotseling het werk moesten staken, bleef aldaar een kabelrol, die niet verdei' gelegd kon worden, staan. Verschillende landbouwers zijn daar te water geraakt doordat hun paard voor het vreemde voorwerp schrikte. Dezer dagen zal het leggen van dien kabel, ook in ons dorp, worden hervat. B .en Ws. van Leiden hebben goed gunstig beschikt op het verzoek van de tentoonstellingscommissie alhier, om oude, bezienswaardige documenten, betrekking hebbende op ons Dorp, uit het archief in bruikleen te mogen ontvangen. Dijkgraaf en heemraden der polder „Vierambacht" bewilligden ook inzake een dergelijk verzoek. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw S. C. J. Heerma van Vos, voorzitter van de Vereeniging van Beetwortelsuikerfabri kanten in Nederland, wonend^ te Leur; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau M. G. Wagenaar Hummelinck, voorzitter van de Algemeene Technische. Vereeni* gin|g van beetwortelsuikerfabrikanten en raffinadeurs, wonende te Vlaardingen is met ingang van 1 Juli aan D. Rog geveen, in verband met de opheffing zijner betrekking, eervol ontslag verleend als H- thograaf-teekenaar aan de Rijksserumin- richting te Rotterdam; zijn benoemd: in Zuid-Holland: tot dijk graaf van den polder Oud Piershil J. Lan- gestraat, te Piershil; tot dijkgraaf van de gecombineerde krabben- en graspolders, jhr. J. W. van Vredenburch, te Rijswijk tot heemraad van het waterschap Mijns- heerenland van Moerkerken P. Vogelaar, te Rotterdam; in het bestuur van den pol der Oud-Beierland, Moerkerken, Cromstrij- en en de Group tot dijkgraaf J. Verhagen Wz. en tot heemraad J. P. Vink, beiden te Oud-Beierland. Ouderscheidingen „Koode Kruis." Bij Kon. beslr'van 9 Juni zijn benoemd: lo. in de orde van den Nederlandschen Leeuw, tot ridder, dr. E. W. Sikemeier, arts te Arnhem, leider der Ne-d. Roode Kruis-ahibiilarice in Bulgarije, en R. A. L. Lehmann, consul-generaal van Grieken land, te Amsterdam, hoofd van den admi nistratieven dienst bij de Ned. Roode Kruis-ambulance in Griekenland; 2o. in de orde van Oranje-Nassau: a. tot ridder (met de zwaarden), de officie ren van gezondheid 1ste klasse L. van den Steen van Ommeren en dr. P. A. Voerman; artsen, onderscheidenlijk bij de Nèd. Roode. Kruis-ambulances in Turkije en Bulgarije; b^ tot officier, H. Koppe- scliaar, arts bij de Ned. ambulance in Mon tenegro, te Soesterberg; c. tot ridder, T. Wieberdink, arts bij dé Ned. Roode Kruis- ambulance in Griekenland, te Amsterdam; mevrouw L. C. Lehmann, geb. Dell, en mevrouw B. Lingbcek, gcb. Bessem, hoof den van den huish. dienst bij de Ned. Roode Kruis-ambulance resp. in Grieken land en Turkije, zoomede de hoofdver pleegster bij dc Ned. Roode Kruis-am bulance in Griekenland, mej. G. van Woer den, alsmede mej. J. 14. Kuyper en mej. J. W. de Bruyn, ondersch. hoofd van den verplegingsdienst en verpleegster bij de Ned. Roode Kruis-ambulances in Turkije en in Bulgarije. H. M. de Koningin heeft benoemd tot commandeurs in de Huisorde van Oianje- Nassau dr. G. W. S. Lingbeek, te Sche veningen, en dr. J. C. J. Bierens de Haan, te Rotterdam; en tot eere-dame, in die orde mejuffrouw G. J. Beynen, te 's-Gra- venhage. Loonartie der bloemistarbeiüers. Kien schrijft, tras frrt NoorJwijk: Gisteravond vergaderde de bloomistarbei- dersbond „Door Eendracht Verbonden." In die vergadering trad de hoer Loerakken*, vrijgestelde van „St.-Deus De>dit", als spre ker op. Deze zette in het kort uiteen den stand der loonactie. Ongeveer 20 jaar gel oden zijn de eerste stappen gezet, om de bloemistarbeiders te vereenigen. Nooit heeft oen patroon geheel uit oigen beweging het loon verhoogd. Zon der de vakorganisatie zouden de arbeids voorwaarden niet verbeterd zijn. De vakor ganisatie heeft weten te bewerken, dat de levensomstandigheden der bloemistarbciders- zooveel beter zijn geworden. Spr. vrees er op, hoe onbillijk het is, als een patroon beweert, zich niet te willen laten dwingen dooir de arbeiders. Van dwingen toch is geen sprake. Men heeft vanwege de federatie op elke plaats ge poogd met de patroons te onderhandelen; men heeft den patroons gelegenheid gegeven, hun bezwaren te doen hooren legen liet door de federatie voorgestelde contract; men hoeft van do zijde der federatie zijn uiterste best gedaan, om strijd te voorkomennooit is de goede toon vergeten. Thans rust, op u, zoo sprak dc heer Loerak ker de plicht te toonen, dat ge broeders zijt van de arbeiders op andere plaatsen. Hij drong in dit verband aan op solidariteit. Hij wees er echter op, dat men den plicht heeft, ordelijk en fatsoenlijk te blijven en trouw aan dc leiders. Niemand moet or ook maar aan denken, onderkruipcrswerk te ver richten. Den geoorlcofden strijd moeten de arbei ders steunen door geldelijke bijdragen. Iedereen is gehouden, om Zaterdagavond .één uur loon beschikbaar te stellen voor de stakers. Van de arbeiders wordt nu ver wacht, dat er aanstaanden Zaterdag (14 Juni) van iedere ploeg arbeiders oen briefje wordt bezorgd bij den voorzitter der Vereeni ging, waarvan men lid is (,.D. E. V." of „St.- Hyaeint-hus"), waarop staat: lo. de naam van den patroon; 2o. hoeveel arbeiders en hoeveel jongens er bij dien pa troon in dienst zijn; 3o. hoeveel arbeiders niet tevreden zijn met de loonregeling, thans door dien patroon vastgesteld. De heer Loerakker doelt voorts mode," dat het de bedoeling van de federatie is, den strijd zoo spoedig mogelijk te doen beslissen. Na 30 Juni zal er dit jaar geen .actie meer worden begonnen, om het bedrijf geen schade te dóen. Alleen de loopcndo kwesties zullen. zoo mogelijk uit den weg worden ge ruimd. Daarna ging de spreker naar de vergade ring van „St.-Hyacintlius", onderafdeeling van den R.-K. Volksbond, die bijeen was in café „Flora." Gasfabriek to Lisse. Uit het verslag- van den toestand en de wei king van de gemeentegasfabriok, over liet jaar 1912 blijkt het volgende: Geproduceerd werden 511,977 kub. meters gas. Daarvan worden afgeleverd als licht gas 235,861 M3., als kook- en industriegaa 31,870 M3., als muntgas 160,155 M3„ voo# straatverlichting 33,797 M3., voor gemeeirie- gebouwen 4876 M3. Voorts werd gébruikt voor de fabrieksgebouwen 21,159 M3., terwijl voor onbetaalde dagvlammen werd berekcn'cl 10,269 M3. en voor verlies en condensatie 13,995 MN Gebruikt werden 20,310 H.L. steenkolen, welke opleverden 26,011 H.L. cokes. I4«wfc gasiéndemcnt bedroeg per 100 K.G. steen kolen 31,82 M3. Voor de ovens werden gebruikt SiiO H.L cokes on voor de calorifères "278 H.L., zocriwt vbor den verkoop overbleven 17,223 H.L Geproduceerd werd voorts 78,333 K.G. kcol- teer en 543,550 later aröotiiukwater. De verkoop van gas bracht ópj na'aftrek voor eigen gebruik, onbetaalde dag vl amnion en verlies f33,772.07. Aan meterhuur werd' ontvangen f 1015.-5. De verkoop van koot teer bracht op f 1267.10 en van am-rjinkt water f 894.96. De verkoop van c-dics, mét inbegrip van gruis en sintels, a.lsmede klop. en bezorgloonen, bracht op f 7655.40. Uit de winst- en verliesrekening blijkt voorts, dat over het jaar 1911, na afscliriK ving van f 7365.1972 op gebouwen. m.:chi- nerieën, toestellen, enz., en na betaling v.\n f 6525.4872 aaii rente, een nettow inst word gemaakt van f 4756.10. Van deze winst heeft de gemeente reclifc op 90 pC't. of f4280.49; terwijl het restant ad f.475.61, overeenkomstig artikel 42 der bedTijfsverordening, wordt gestort in het re servefonds. Do verplichte aflossing bedraagt f 4000. Aan muntgas verbrui kers werd a 1 cent per M3. hoven een verbruik van 300 M3^ per jaar terugbetaald f 320. Op 31 Dec. 1912 stonden uit 468 drogö gasmeters, waaronder 56 stuks kookgasm-J- ters, benevens 49S droge muntmeters, te zal men dus 966 stuks. In 1912 werd een begin gemaakt met dei uitbreiding der fabriek door aanschaffing van een exhauster en een kirhamwasschtu', beide mét een capaciteit van 5000 MN peer; etmaal. Het salaris van den klerk werd verhoogd van f 360 op f 480 per —jaar, terwijl de loo- nen van den eersten fitter, de stokers en den ihcteropnemör wérden verhoogd met f f per we.ek én het loon van tien fittersleerlin/ met f 2 per week. Do straatverlichting besto"nd op 33 Deo'.- 1912 uit 153 lantaarns, waarvan 16 z.g. naehL lantaarns. Geplaatst werden 47 stuks lan taarn-uurwerken systeem Kilrnmann cn Gaulis. De gasprijzen zijn als volgt: licht gas 7 cents, munlgas 8 cents en kookgas 6 cents per M3. Het amoniakwater werd afgo- leverd aam de firma ,v. d. Eist on Matthcs, te Amsterdam, en de kootteer aan do N. V« Utreclitsche asphaltfabriek voorheen Stein ep. Takken, te Utrecht. Hot drama te Katwijk Binneu. Het 8loffelük over«chot van den heer Tholen is gisternamiddag overgebracht naar 'a Gra- venhage, waar het heden op de R.-K. be graafplaats is ter aarde besteld. SPORT. „Hot NedeïTandsch* sportpark." De eerste steenlegging van het to bouwen Stadion „Het Nederlandsch Sportpark," aan den Ainstelveenschen weg to Amsterdam, zal Zaterdag 14 Juni dos ochtends 11 uur plaats hebben. De jongste zoon van den voor zitter van den raad van beheer, den heer C. J. K. van Aalst, is uitgenoodigd de plechtige handeling te verrichLn. Teleur a fiwcli weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 11 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Aleteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.5 te Horta? Laagste 735.8 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 12 Juni: Afnemende tot matigen westelijken tot> Zuidwestelijken wind. Afnemende bewol king. Weinig of geen regen. Warmer. ftrnstige relletje» te Li*Mabon. Tijdens de te Lissabon gehouden gedach tenisfeesten is op het Pedroplein een boni ontploft op het oogenblik dat een stoet vaa kinderen in aantocht was. De woedende menigte heeft een lokaal, waar gewoonlijk anarchisten bijeenkomen, vernield. Toen de menigte draagbaren, zag voorbijgaan, ging zij, door een panischen schrik aangegrepen, aan den haal. Dé politie heeft verscheiden groepen die vijandige betoogingen hielden voor het bu reau van heb conservatieve blad „Odia" en het gebouw van de vakvereenigingen, uiteen gejaagd. De stad behoudt haar feestelijk aanzien. In de ziekenhuizen echter zijn 35 gewon* den opgenomen. Er is een doode. CORRESPONDENTIE. - J. G. D. Wü nemen geen berichten op van „plannen, waarbij men tracht dezen of genen candidaat te stellen voor den gemeenteraad". Alléén wanneer een; candidatuur een feit is geworden, maken wij daarvan meldiog.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1