N®. 16343 Woensdag 4 Juni. A®. 1913. (Qeze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Biaden. Eerste Blad. öandidatoniijst Tweede Kamer. Offieieele Kennisgeving. Armenwet en Armenraad. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer /"0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per weet 9 Cents] per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per post 1.65. Bij dit nummer van ons blad is de lijst van candidaten voor het lidtmaatschap der Tweede Kamer gevoegd. We geven onzen lezers den raad deze lijst te bewaren. Er is voldoende ruimte gelaten om de stem- men-aantallcn en het resultaat der stem ming in te voegen en op den avond van den stemmingsdag zal men dus de resul taten, die we dan evenals vorige malen zullen publiceeren, kunnen inschrijven. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op artikel 53, 2e lid der Kieswet, en op artikel 8, 5e lid der Provinciate Wet; Brengt ter algemeene kennis, dat de opgaven van de namen der candidaten voor het lidmaatschap van de Provinci ale Staten van Zuid-Holland, op den 3en Juni 1913 bij hem ingeleverd, en de can- didaten-liist met proces-verbaal, op de Se- oretarie dezer gemeente voor oen ieder ter inzage zijn neder gelegd, in afschrift zijn aangeplakt op de pers van het Raadhuis en dat die opgaven en de candidatenlijst met pro ces-verbaal, mede in afschrift, te gen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld ter Gemeente.Secretarie. Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 4cn Juni 1913. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de stemming ter benoeming van drie leden van de Provinci ale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Vrijdag 13 'Juni a. s., van des- voormiddags acht tot des namiddags vijf uren. De lijst der candidaten bevat in alpha- betische volgorde de volgende namen,als: D. A. VAN ECK. A. VAN DER ELST. D. VAN GRUTING. J. C. VAN DER LIP. W. PERA. A. L\ REIMERINGER. H. SPIEKMAN. P. J. TROELSTRA. W. F. VAN WIJK. De herstemming, die zoo noodig mocht blijken, zal plaats hebben op Maandag 2 3 Juni a. s. Art. 128 van het Wetboek van Straf recht luidt ^,Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift, uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 4en Juni 1913. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op de artt. 53 en 132 der Kieswet; Brengt ter algemeene kennis, dat dc op gaven van de namen der candidaten voor liet lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op den Sen Juni 1913 bij hem ingeleverd, en de candidatenlijst met proces-verbaal op de Secretarie de zer gemeente voor een ioder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift zijn aange plakt op de pers van het Raadhuis, pn dat die opgaven en de candidatenlijst met proces-verbaal, mede in afschrift, tegen be taling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld ter gemeente-secretarie. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 4en Juni 1913. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55 laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de stemming ter benoeming" van één lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni a. s., van des voor middags acht tot des namiddags vijf uren. De lijst der candidaten bevat in alpha- betische volgorde de volgende namen P. E. BRIËT. J. C. B. EYKMAN. J. E. HEERES. L\ L. H. DE VISSER .Th. VAN DER WAERDEN. De herstemming, zoo die noodig mocht blijken, zal plaats hebben op \Voeus- d a g 2,5 Juni a. s* Art. 128 van het Wetboek van Straf recht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan ecn< krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, den 4en Juni 1913. II. Wij zeiden in ons vorig artikel, dat een voornaam punt, waarop de nieuwe Armen wet van de oude afwijkt, dit is, dat thans rekening wordt gehouden met het feit, dat voor een goede armenverzorging een blij vend onderling contract tusschen de ver schillende instellingen van armenzorg en weldadigheid gewenscht is. Ter bevorde ring hiervan zal moeten dienen het nieuwe instituut van den Armenraad. Zonder aan de rechten en bevoegdheden der vereenigingen afbreuk te doen en met eerbiediging van ieders eigen karakter be doelt de Armenraad eenheid en vereenvou diging te brengen in de armenverzorging. Hij zal zijn kamer van advies en van na vraag. Hij zal een ceniralen inlichtingen dienst organiseeren en daardoor aan de Vereenigingen veel moeite en kosten be sparen. Meervoudige bedeeling zal beter kunnen worden voorkomen en een betere waarborg zal worden verkregen, dat de onderstand wordt verleend ddar, waar hij het meest noodig en verdiend is. De bedoeling van den wetgever is ge weest, dat de Armenraad alleen dan in het leven moet worden geroepen, indien de betrokken vereenigingen en instellingen zei ven daartoe den wensch te kennen geven. Zonder haar gezindheid en medewei king zal de Armenraad niets vermogen te be reiken en dus' zijn nuttig doel niet naar behooren kunnen nastreven. 'Niemand wordt dan Gok maar eenigszins gedwongen en de autonomie der vereenigingen blijft ongerept. Alleen de burgerlijke instellingen van weldadigheid zooals het Burgerlijk Armbestuur, zijn tot de medewerking aan den Armenraad verplicht. Het feit, dat de Kroon is overgegaan tot de instelling van een Armenraad in onze gemeente, is dus een bewijs, dat een vol doend aantal i nstellingen van weldadigheid haar medewerking hebben beloofd. Wie kunnen nu aan den Armenraad me dewerken? Artikel 3 der wet verplicht B. en Ws. een lijst aan te leggen van alle in stellingen van weldadigheid, die in hun gemeente gevestigd zijn. Elke instelling nu, die op deze lijst voorkomt en binnen; het ambtsgebied van den Armenraad ar. menverzorging buiten gestichten ten doel heeft, zal aan de samenstelling van dian Raad kunnen medewerken. Men ziet dus, dat alleen aan den Armen raad kunnen meedoen de instellingen, die armenzorg buiten gestichten beoefenen. Al leen deze hebben behoefte aan samenwer king; de gestichten niet zoozeer. Deze kun nen best ieder op zich zelf leven. Boven dien vreesde men, dat, als ook de gestich ten tot 'den Armenraad werden toegela ten, deze colleges zoo groot zouden wor den, dat zij niet vlot genoeg zouden wer ken. Men heeft dus in beperking zijn kracht gezocht. De zooeven genoemde lijst van B. en Ws. geeft dus aan de daarop voorkomen de instellingen (behalve de gestichten) het recht op vertegenwoordiging in den Ar menraad. Behalve dit voordeel, geeft het voorkomen op die lijst ook recht op een aandeel in dc gelden, die voor de alge meene armen bestemd zijn, terwijl het te vens in sommige gevallen rechtspersoon lijkheid meebrengt. Voordeelen genoeg dus voor een instelling van weldadigheid om te zorgen, dat zij op die lijst geplaatst wordt. Ieder aan den Armenraad deelnemende vereeniging of instellingen, dat zijn dus die, welke op de lijst voorkomen en buiten gestichten werken, wijst ten minste één vertegenwoordiger in dien Raad aan. Het aantal bestuursleden van den Raad wordt bepaald door de Koningin en is voor Lei den vastgesteld op tien. Welke instellingen ebben nu recht op een bestuurszetel? Om dit te beslissen, heeft de wet een schijnbaar ingewikkelde berekening gemaakt. Nochthans is de zaak eenvoudig genoeg. Het recht op een be- stuursplaats hangt af van het bedrag, dat een instelling jaarlijks aan armenzorg uit geeft. Wie het meest uitgeeft, heeft de meeste stemmen in het kapittel. Men zal zich herinneren, dat in het Koninklijk be sluit, waarbij een armenraad in onze ge meente werd ingesteld, o.a. ook werd be paald, dat het bedrag, bedoeld in artikel 48, 1ste lid, 2de zinsnede, der Armenwet werd bepaald op f 10,634.53. Dit betee- kent, dat elke instelling, die ten minste f 10,634.53 aan armenzorg uitgeeft,- recht heeft één bestuurslid van den Armenraad aan te wijzen, dus zonder dat daarvoor een verkiezing noodig is. .Wie minstens tweemaal hef bovenvermelde bedrag uit geeft, mag twee bestuursleden aanwijzen enzoovoorts. Natuurlijk zullen er verscheidene klei nere vereenigingen zijn, die lang geen f 10,634.53 besteden. Deze zullen zich kun nen combineeren tot zij dit bedrag berei ken en dan kunnen zij gezamenlijk even eens een bestuurslid aanwijzen. Voor zoo ver de bestuursleden niet door aanwijzing zijn verkregen, worden zij gekozen uit en door den Armenraad; alleen de voorzit ter kan buiten de leden om gekozen wor den. Hebben de deelnemende instellingen nu haar vertegenwoordigers gekozen, dan ge ven zij die op aan den burgemeester, die hen tot een eerste vergadering van dein, Armenraad bijeenroept'. Deze vergadering hoeft hedenavond ten stadhuize plaats. In deze vergadering, die door den burgemees ter wordt voorgezeten, wordt een bestuur aangewezen of verkozen, en als deze for maliteiten vervuld zijn, is de taak van den burgemeester afgeloopen. Hij brengt den motor slechts op gang; de Armenraad' moet nu zelf zijn weg vinden. Welke is nu zijn taak? Daaraan heeft de wet een reeks artikelen gewijd, waaruit wij hier het voornaamste zullen vermel den. Artikel 56 der wet zegt, dat die taak bestaat in: lo. het instellen van een om derzoek naar de omstandigheden der per sonen, die zich als hulpbehoevend tot het bureau van den Armenraad gewend heb ben, of die, blijkens mededeeling van inge zetenen of instellingen, zich om hulp bij die ingezetenen of instellingen hebben aange meld; 2o. het verzamelen in een register van de ingewonnen inlichtingen en van de mededeelingen, die van de besturen van instellingen van weldadigheid zijn ont vangen; 3o. het verstrekken van inlichtin gen in het algemeen aangaande armen verzorging en in het bijzonder uit de ge gevens, bedoeld onder lo. en 2o., aan instellingen van weldadigheid; 4o. het zich op de hoogte stellen en houden van het armwezen in het ambtsgebied; 5o. het die nen van raad zoowel op verzoek als eige ner beweging, aan autoriteiten en aan in stellingen van weldadigheid; 6o. het be spreken van gemeenschappelijke belangen en het beramen van maatregelen ter bei- vordering van goede armenverzorging, in het bijzonder het steunen en bevorderen van samenwerking van alle instellingen van weldadigheid; 7o. het samenstellen van een jaarverslag betreffende het arm wezen in het ambtsgebied. Men ziet: een veelomvattende, dankbare taak, maar die eerst tot haar recht zal kunnen komen, indien de deelnemende in stellingen liaar oprechte en gaarne ver leende medewerking geven. Wel heeft de wet hier en daar de instellingen eenigei verplichtingen ten aanzien van den Armen raad opgelegd; maar men heeft gevoeld, dat dwang hier uit den booze was. Neen, het succes van dit nieuwe instituut in ons armwezen is geheel in handen van de deelnemende instellingen. Burgerlijke arm besturen, diaconieën, particuliere vereeni- o-ingen, zij zullen allen moeten begrijpen, dat, indien zij eenmaal den Armenraad op dreef hebben gebracht, zij daarin zul len bezitten een onmisbaren steun bij hun schoone taak. De Kerk heeft wel eens het recht van de overheid betwist om zich met armen zorg te bemoeien; van haar kant heeft de overheid de kerkelijke armenzorg wel eens willen controleeren en regiem enteö- ren. Beide partijen zullen elkaar thans in den Armenraad ontmoeten. Zij zullen lecren samenwerken en die samenwerking zal ten goede komen aan een rationeels, wèloverwogen armenzorg en daardoor ook al weer een steentje bijdragen tot de op lossing van h et probleem der sociale recht vaardigheid. Inderdaad, er staali vele goede feeën rond de wieg van deze jonggeborene. Ho pen wij het beste Lessen, 4 Juni. De kapitein P. E. Pfeiffer, van den staf van het 4de reg. inf. alhier, die bin nenkort bevorderd wordt tot majoor, zal benoemd worden tot commandant van het 15de landweerdistrict te Zutfen, ter ver vanging van den reserve-luitenant kolonel P. Glerum, die tegen 1 Juli a. s. als zoo danig eervol ontslag heeft aangevraagd. Heden was het voor den jubilaris A. Wiggers Jr rvj dc firma voorhsei E J. Brill, alhier, een onvergetelijke dag, daar hij 25 jaren als letterzetter aldaar is werk zaam geweest. Reeds bijtijds wera' hem aangezegd, dat hij niet vroeger dan ruim negen uren ter werkplaats beliocfó'j verschij nen. De jubilaris werd toen nameïis de- ge zellen gelukgewenscht met dezen dag door den meesterknecht, die hem toewenschte, dat hij nog Yele jaren gezondheid' zal mo gen genieten en tot steun der firma werk zaam zal mogen blijven. Hij hoopte tevens, dat hij van de passende geschenken, hem aangeboden door de gezellen (een gaslamp i'-it het magazijn van den heer Zwart en een portemanteau uit liet magazijn vaa den heer Yan der Stok) een. goed gebruik zal maken. Getroffon door de woorden en de stof felijke, blijken van sympathie van de zijde van het personeel, bedankte de jubilaris voor dé schoone geschenken, zag daarin dc toegenegenheid van de kameraden en hoop te, dat de samenwerking tusschen hem en het personeel steeds dezelfde moge blijven in den tijd, dat heb hem gegeven zal mogen zijn alhier te werken tot bloei der firma en ook op het maatschappelijk gebied, waarop de jubilaris zich nogal beweegt. In tien loop van den ochtend werd hij door den directeur, den heer C. Pelten- burg, gelukgewenscht. Hij reikte den jubi laris een enveloppe over met inhoud, waar voor den directeur werd dank gezegd. Hierna kon de jubilaris dezen dag verder in kuiselijken kring doorbrengen. Van verschillende zij don ontving hij nog- vele blijken van sympathie. Ook de rusten de chef, de heer H. van Duuren, kvam hem in de zaak gelukwenschèu. De afdeeling der S.-D. A.-P. alhier, heeft gisteravond den heer T. Groeneveldt candidaat gesteld voor den Raad in de dis tricten I, II en III.- De militaire apotheker-assistent M. Zeelenberg, van de apotheek alhier, is ge detacheerd bij de militaire apotheek te 's-Hertogenbosch. Te Utrecht zijn als onderwijzeres ge slaagd de dames J. Zwijnenburg, en M. van der Zouw, te Bodegraven. Naar „De Ms.bode" verneemt, zal het Moederhuis dier zusters Franciscanes sen aan .den Coolsingel te Rotterdam wor den overgeplaatst naar de gebouwen van het St.-Willebrordus gymnasium der pa ters Jezuïeten te Katwijk aan den Rijn, die een nieuw gymnasium stichten aan den Waaldbrperweg te 'sGravenhage. -De be staande kweekschool en de scholen voor gewoon en m. u. 1. o.die door de zusters bestuurd worden, blijven te Rotterdam ge vestigd. ±Je Maandag te 's-Gravenhage voor de lager-onderwijs-akte geslaagde Javaan Sam- si, uitgezonden door Boedi Yetomo, heeft dit succes bereikt na slechts vijftien maan den verblijf in Nederland, hetgeen getuigt èn van den ijver èn van den gelukkigen aan leg van dezen Javaan. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het St.-Ber- nardus-Gesticht te Amsterdam den weleerw. heer P. Stroomer; tot Rector van het St.- Joan, de Deo-Gesticht te Amsterdam, den weleerw. heer G. L. J. Hoefman, die ka pelaan was te Amsterda. i (H. Anna)tot Reotor van het Pius-Gesticht te Amsterdam den weleerw. heer A. J. A. van Kampen, en tot kapelaan te Nieuwkoop, den wel eerw. heer J. P. A. Saulenn, die kapelaan was te Obdam. Het bestuur der Technische Yereeni- ging van Beetwortelsuikerfabrikantcn en Ratimadeurs, is voornemens op den lOden Juni c.k. het eeuwfeest der Nederlandsche Beetwortelsuikerindustrio feestelijk te her denken. Daartoe is op dien dag een buiten gewone vergadering belegd te Amsterdam. Ds.. J. Quast Hzn., pred. te Utrecht, heeft gisteren ondier veel belangstelling zijn 25-jarige ambts\rervulling bij de Ned.- Herv. Gem. aldaar herdacht. Tot heden hebben tweehonderd predi kanten der Ned.-Herv. Kerk van de meest verschillende richtingen hun instemming betuigd met het manifest, onder leiding van dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. A. van der Flier den leden Mei te Utreoht vastgesteld. Ds. W. Klaassen, te Pietersbierum, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. t9 Tilburg aangenomen. Een drukbezochte vergadering, belegd door de „Yereeniging van Amsterdamsche Winkeliers" is gisteravond in „Krasnapols- ky" te Amsterdam gehouden onder voorzit terschap van den heer W. Duijkers. Aan de orde kwam o. m. het voorstel van verschillende leden, om, alvorens de 2 boe ken, bevattende circa 52,000 handteekenin- gen tegen verordening op de Winkelslui ting aan H. M. de Koningin bij een bezoek op de E. N. T. O. S." aan te bicden, deze in een afzonderlijke vitrine op die tentoon stelling te étalecren met bijvoeging van de 200 ingekomen biljetten van winkeliers, in houdende een sohade-opgave van ongeveer driemaal honderd duizend gulden aan min der omzet gedurende een tijdsverloop van één jaar na de inwerkingtreden der veror dening op de winkelsluiting. De heer Chr. v. d. Yelden achtte het wensohelijk, dat de boeken in een vitrine in een der hoofdstraten moeten worden ten toongesteld. Het voorstel tot exposeering der boeken op de „E. N. T. O. S." werd verworpen; het bestuur werd maohtiging verleend om stappen te doen in den geest als door den heer V. <L Yelden is bedoeld. Het volgende punt van behandeling wad bespreking van het adres door het bestuur aan den Gemeenteraad te richten, inhou dende het dringend verzoek om de verorde ning op de winkelsluiting in te trekken, of ten minste gedurende d'it feest- en tentooa- stellingsjaar buiten werking te stellen. Het is de bedoeling, aldus lichtte mr. Israels tee, om den Raad te verzoeken, de verordening in te trekken, subsidair bui ten-werking-stelling er van gedurende het overige deel van 1913. Onder langdurig ap plaus werd het voorstel aangenomen. Dan werd besproken het bestuursvoor stel om bij de a.s. verkiezingen voor den Raad alleen die candidaten te steunen, waarvan het bestuur overtuigd is, dat zij besliste tegenstanders zijn van een verorde ning op de winkelsluiting. Allen ^waren het er over eens, dat bij dc aanstaande Raadsverkiezingen met kracht reclame moet worden gemaakt voor de tegenstanders der winkelsluiting. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Op het 50ste jaarfeest van dc Wees- inriohting te Neerbosch werden heden ver wacht de Minister van Justitie a. i. en do Commissaris der Koningin in Gelderland. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog ad interim Minister van Mari ne zal op Vrijdag 6 Juni a. e. niet plaats hebben. HILLEGOM. Gisteravond heeft de Hil- legomsoho Harmoniekapel op de waranda van hotel „Heb Wapen van Friesland" een concert gegeven. Velen hadden op het Houtplein een plaatsje ingenomen, om naar de verschillende muzieknummers to luisteren. KAT WIJK-AAN-ZEE. Yoor de vacant komende betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School II to Katwijk-aan-Zee heb ben zich 81 sollicitanten aangemeld. D'insd: g 3 Juni werden te IJmuiden door den motorlogger „Cornelia Clazina"- K. W. 176 de eerste vangsten van 3 vaar tuigen aangebracht; te zamen 28 kantjes haring. LISSE. Bij Kon. besluit is ingetrokken! de benoeming van den ontvanger der air. belastingen en accijnzen de heer J. C„ Altorffer, te Leerdam, tot ontvanger der zelfde middelen alhier, gedaan bij Kon. bosluit van 10 Maart 1913 No. 58, en is hij bevestigd in zijn tegenwoordige betrekking als ontvanger te Leerdam; en is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier de heer E. W. F. Postel, ontvanger der directe belastingen, invoer-, rechten en a-ocijnzen te Aalten. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der Posterijen en Telegrafie i3 het „Hellegat," hetgeen eertijds van uit het Postkantoor Warmond besteld werd, met ingang van 1 Juni 1.1., bij de bestellingen, uitgaande van het postkantoor Lisse ge voegd. LEIDERDORP. Ook in deze gemeente heeft zich een commissie gevormd tot voor bereiding der viering van het onafhanke- lijkheidsfeest. B. en Ws. hebben bepaald, dat zoo noodig, de stemming en herstemming voor twee leden van den Raad zullen worden gehouden 3 en 15 Juli r. s. De verkiezing heeft plaats 24 dezer. RIJNSBURG. Voor een matig bezette zaal sprak gisteravond mr. Kielstra over. „Onze politiek." Ten slotte wekte hij met een krachtig woord op, om toch vooral eerst goed to bezinnen, aleer men zijn stem aan de coa- l'tio geeft. De bijeenkomst werd met een kort woord geopend en gesloten door den Voorzitter van -dc kiesvereen. v. Katwijk, den heer Kraal. TER-AAR. Door de politie alhier is pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. V. en J. M. te Langeraar, wegens het voorhanden heb ben van een partij zeelt en brasem in gen sloten tijd, terwijl ook is geverbaliseerd L. D., aldaar, wegens mishandeling van eer* paard van den landbouwer J. V., alwaar genoemde L. D. werkzaam was. Yan een hoogte van ongeveer 3 Meter werd met een scherpe hooivork naar het dier gewor pen, waardoor een der pooten is getroffen en de tanden van dc vork door het vleesch drongen. Te voren was ook het dier met een stuk hout geslagen. Naar men verneemt is de wreede man uit zijn dienst ontslagen. WARMOND. Dat de Z.-, R.- en M.-VeN eeniging „De Kaag" alhier vooruitgaat, blijkt wel hieruit, dat, niettegenstaande do bergplaats voor jachten in den afgeloopen winter weer vergroot is, er nog steeds plaats tekort is, en er nog aldoor aanvrat gen voor plaatsing van jachten inkomen.- Ook is er een wherry-loods bijgebouwd< dlie nu al te klein is, daar in <Wc ook niet aaa alle aanvragen kan voldaan worden.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1