J. MEEUWS. Heden versche Kalfslever. 'T POSTHOF. SMOKING-CONCERT. FERWERDA TIEMAN WE« IomaakglazcD, merk „FRISCHHALTUNB". Tegenstanders Geld beschikbaar Stoomboot-Mij. „de Volharding". Winkelhuis te huur. Leidsche Zwemcluli. De Leidsche Begrafenis-Onderneming. Assurantie- en P. A. D0ZY. Uit de Reehtzaal. Vragen en Antwoorden. Wed. J. STEENHAUERZoneh, Nlatidenmakerssleeg 4 bij den Waaj. Prima adres voor zéér fijne NATUURBOTER, Opgericht 1 Juli 1876 door wijlen J. GO EDEL JEE Sr J. DIRKSE Jzn. HOOIGRACHT 33. De TARIEFWET SCHAADT den BURGER HEDENAVOND, bij g'ainstig* weer in den tuin, Nieuwe Rijn 28. Photographic B03&GENAAR, 27 Apothekersdijk 27. Telephoonn. 308. LEIDEN. Specialiteit in vergrootingen in a 11 e procédés. Passagiers en Goederendiensten. Leiden-Amsterdam-Gouda, via Alten, Nienwveen, Uithoorn, Boskoop en Waddinxveen. Stoombooten te buur voor Extra Reizen. Oegstgeest „DE PEN Bekend adres voor Kotfie, Thee en Comestibles. PBB FLESCH PBB FLESCH Haarlemmerstraat 73- LEIDEN. Gemeenteraad van Alkemade. Voorzitter: burgemeester Van Wichen. Afwezig: de heer S. Strijk. Medegedeeld wordt, dat de huur van bet postkantoor vastgesteld is op f 636. Door de tuinbouwvereemgingen is een bedrag gestort voor betere verlichting van de haven. De gemeente Leimuiden heeft medege deeld, dat zij bereid is mede te werken om te verkrijgen een overbrugging van de Wetering. Geleaen wordt het verslag der oommissie tot wering van schoolverzuim te Rijpwe- tering. Op daartoe gedaan verzoek wordt P. Los ontheven voor een jaar van de betaling van schoolgeld. Goedgekeurd wordt, dat door B. en Ws. is gedempt een slootje achter de school te Roelof arendsveen voor f 132. Nu wenschen B. en Ws. er nog 8 te dem pen, waarvan de kosten geraamd zijn op f 924. De Raad keurt dit goed, doch dit jaar zal er nog één gedempt worden, en in 1914 de rest. Het nieuw gewonnen land wordt als tuin land verhuurd. Goedgekeurd wordt in de brugwachterswo ningen, waar zulks kan, electrisch licht te brengen tot een maximum van f 10, zijnde 2 lichtpunten f 5. B. en Ws. worden gemachtigd de noodi- ge stappen te doen bij die Kroon om een tijdelijke vergunning te bekomen voor het terrein, waarop in September ter gelegen heid van het 26-jarig jubileum van de „Har monie^ een festival zal gehouden worden. Medegedeeld wordt, dat van het gemeen tebestuur van Woubrugge een schrijven ontvangen is, waarin deze gemeente ver zoekt aan Alkemade, om drinkwater van haar te betrekken om het zelve in de ge meente te distribueeren. Woubrugge zal daarvoor gebruiken het water der Wijde» Aa, na filtratie en czon- neering. De kosten van dit water zullen bij inkoop plm. 10 ets. per kub. M. bedragen. De heer Straathof zou Woubrugge conces sie willen vcrleenen. Het schrijven wordt naar B. en Ws. om praeadvies gerenvoyeerd. Tot onderwijzer te Rijpwetering wordt benoemd de heer C. W. Caspers te Kat wijk, met ingang van l Juni. Met d&n benoemde stonden op de voor dracht de heer en Yan Dasselaar, te Bem- mcl, en Slagter, te Ruinerwold. Geen sol licitanten waren opgekomen met akte lanch- of tuinbouw. Bij B. en Ws. bestaat het voornemen een verordenig in te dienen, waarbij be paald wordt, dat het onderwijzend perso neel voortaan woonplaats zal moeten heb ben in deze gemeente. Af- en overschrijvingen, dienst 1912 en 1913 worden goedgekeurd tot bedragen van f 125 en f 40. Goedgekeurd werd de rekening der ge zondheidscommissie te Alphen over 1912 met een voordeelijg saldo van f 509.63$ en de begrootin'g voor 1914 tot een t-otaal be drag van f 1000, waarbij gerekend is op een bijdrage van Alkemade van f 72.63$. De verordening op het heffen van be grafenisrechten werd wederom ongewij zigd vastgesteld. Vastgesteld werd verder het 1ste kwar taalskohier-schoolgeld tot een bedrag van f 330.75. Goedgekeurd werden: de rekening van het Alg. Burg. Armbestuur van Alkemade met een batig saldo van f 8.78$; de reke ning van de gemeene-armen van Rijpwete ring met een batig saldo van f 1367.97$ en de rekening van het Armbestuur van de Vrije en Lage Boekhorst met een batig saldo van f 309.22$. Verder wordt vastgesteld de ver deelstaat van de voorgenoemde batige saldi. De verdeeling zal als volgt plaats heb ben: wat betreft het batige saldo van de Gemeene-armen van Rijpwetering: aan het R.-K. Par. Armbestuur van Rijpwetering met 72 bedeelden f 863.98$, aan het R.-K. Par. Armbestuur van Oud-Ade met 33 be deelden f 395.99$ en aan het Herv. Diaco- niebestuur van Hoogmade en Rijpwetering met 9 bedeelden f 107.99$. Het batig saldo van het Armbestuur van de Vrije en Lage Boekhorst vervalt in zijn geheel aan het R.-K. Par. Armbestuur van Ooi d-A de. De hoofden van scholen hebben bij den Raad geadresseerd om meerder belooning voor het in- en uitschakelen van de electr. straatverlichting, waarvoor zij indertijd gratis aanleg en vrij meberhuur gehad hebben. Nu wordt vrij licht gevraagd. B. en Ws. wenschen 2 lichten vrij te stellen tot een bedrag van f 20 per jaar. De heer Straathof zegt, dat het pas aan den gang is; ,,die kerels stoken mekaar op: bè je gek?" De heer Bonda meent, dot, als men iets afspreekt, men weten moet, wat men doet. Men moet niet altijd zaniken of er nog iets van te halen is. De heer Straathof wil kort en goed af wijzend beschikken. Het voorstel van B. en Ws. wordt ver worpen. Vóór stemden de wethouders en de heeren De Jong en Los. Er is dus afwij zend beschikt.. Besloten wordt, behoudens nadere goed keuring van Ged. Staten, een verjaarde vordering te voldoen aan H. Pieterse, thans in Den Haag, vroeger alhier, ten bedrage van f 62.99. De muzaekvereen. „Liefde voor Harmo nie" vraagt een bijdrage voor haar te lrou- den festival ter gelegenheid! van haar 25-ja rig bestaan in September. B. en Ws. stellen f200 garantie voor of f 100 subsidie. Na lange discussie wordt aangenomen een voorstel-Straathof of f50 subsidie te geven. Verder wordt besloten te trachten bij de on derlinge verzekering St. -P ancratius" alhier, de gemeente-eigendommen te verze keren, mits de gemeente géén verder risico d'rage. Wijziging der bouwverordening wordt aan gehouden. Gebleken is, dat- er slechts een fictief verschil is tusschen de bouwverorde ning dez.r gemeente en die van Woubrugge. Vastgesteld wordt nog de instructie voor den gemeentenontvanger, welke in de twee vorige vergaderingen reeds gelezen en be sproken is. Aangehouden wordt nog een instructie van den gemeente-secretaris. De leden zul len haar thuis krijgen. De gemeente-landerijen zullen publiek ver huurd worden en de verhurings voorwaar den zullen ondeiteocht —orden door een commissie. Aangehouden wordt een verzoek van den brugwachter Pauw, om hoogere vergoeding voor het brugophalen. Besloten wordt de straatverlichting ge durende Juni en Juli te aken. Medegedeeld wordt, dat van de Spoorweg maatschappij verkregen is, dat de aanleg steiger te Roelofsarendsveen. beduidend smaller zal worden en lager. De vergadering werd hierop geschorst. Kantongerecht to Haarlemmermeer. Leendert de G., melkslijter te Benne- oroek, had zijn knechtje Weyers met een hondenkar de Haarlemmermeer ingestuurd, om melk te halen. Op de kar waren de naam mn den houder en die van de gemeente, en het inschrijvingsnummer totaal onlees baar; ook ontbrak een drinkbak. Eisch twee geldboeten, elk van f2, sub sidiair 1 dag hechtenis voor elke boete. Tegen de Arbeidswet heeft gezondigd de timmerman C. de G.f wonende te Haarlem mermeer door twee jeugdige personen in dienst te hebben, terwijl zijn werkplaats niet naar de voorschriften van de Arbeids wet in orde was. Eisch twee geldboeten, elk van f 20, sub sidiair 4 diagen hechtenis voor elke boete. Voor het niet-aanwezig-zijn van het arbeids- register in de werkplaats, hetgeen ook door dien controleur was geconstateerd, werd door het O. M. f 5 boete, subs. 2 dagen, hechte nis geëischt. Door den chauffeur J. H., te Sahevenin- gen, was in de kom der gemeente Lisse met zijn automobiel harder gereden dan de al daar voorgeschreven 15 K.M. per uur. Het O. M. edsohte deswege veroordeeling tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Gerrit R, wonende aan den Ringdijk bij Oudewetering, te Haarlemmermeer had zich te verantwoorden wegens overtreding der Drankwet. Eisch 2 geldboeten van f 25, elk, subsidiair 8 dagen hechtenis voor elke boete. llaarlemsche Rechtbank. Twee buurvrouwen uit Hillegom kwamen in de rech zaal. De eene nam plaats in hek bmkje der beklaagden, de andere voor het getuigenbekje. De eerste had op 3 April de andere uitgescholden, maar thans waren zy weer vriendinnen. Samen waren zty uit Hil legom gekomen en eerst in de rechtzaal had de scheiding plaats. De beklaagde vertelde, dat zy nu weer zoo goed was met buurvrouw, fl*1- laatstgenoemde allerlei kleinigheden ran A r 1 lende. .«kaar over de juiste toedracht van de zaak kouden zjj het toch niet eens worden. Be klaagde beweerde, dat zy by de scheldparty niet verder was gekomen dan tot aan de huisdeur; getuige en haar dochter zeiden daarentegen, dat beklaagde over den drempel was gekomen. En had de president geen einde aan dit geschil gemaakt, dan zou zeker de vrede opnieuw gestoord z\jn. Toch was de verstand houding by het verlaten der rechtzaal mmder hartciyk dan by het binnenkomen. Het 0. M. vorderde f 3 boete subs. 6 dagen hechtenis. De boklaagde beweerde nog, dat zQ in bet geheel geen ruziemaakster was, maar de on- eenigheid steeds ontstond over de kinderen. En dan had getuige nog gezegd tegen haar „Ze kennen je by de Rechtbank." „En dat is toch niet waar, Edelachtbare; kent u my Toon de president daarop een ontkennend antwoord gaf, was beklaagde gerustgesteld. „Maar dan moet buurvrouw zoo iets niet zeggen, dat is niet prettig tegenover anderen." „Gaan jullie nu maar weer te zsmen naar Hillegom terug, en maak geen ruzie meer," en met dezen goeden raad van den president vertrokken de vrouwen. Rotterdamscbe Rechtbank. Margarine. De 49-jarige boterhandelaar A. B., te Zos- termeer-Zegwaard, had op 15 Jan. in oen met een paard bespannen wagen, te Rotterdam een pot margarine vervoerd; noch op den pot, noch op een papier, dat de waar bedekte, stond de kwaliteit vermeld. Wel stond in de boter bedrukt, dat bet roomboter was, maar dit was, zelde bekleen vergissing buiten zyn schuld. De rykszuivelvisitour H. Dokter, had den bekl. aangehouden. Eisch wegens overtreding van do boterwet twee maanden gevangenisstraf. V raag: Mijn stamroos, die mooi in knop schiet, krijgt op de bladeren een gom- achtigen, dus kleverigen uitslag. Wat daar aan te doen Ook zit er nog al veel bladluis in. Weet u daar ook een middel tegen Antwoord Dat uw stamroos op haar bladeren aulk een kleverig goedje krijgt, is een gevolg van de aanwezigheid van blad luizen. Het zijn uitwerpselen dezer bladlui zen, honigdauw genoemd. Het is in zooverre schadelijk voor de plant, dat daarin allerlei ongerechtigheden blijven kleven en dus de kans op besmetting van parasitaire ziekten zooveel te grooter wordt. Met de bestrij ding der bladluizen verdwijnt dit echter ook vanzelf. Ais beste middel tegen bladluizen gebruikt ge warm water >an 50 grailcn Cel«ius. Di* doet ge in een ondiepe schaa.1 en doopt daalt in écn voor één de door bladluis a&ngetae- te twijgjes. Ge houdt natuurlijk steeds wat©r op het vuur staan, en een thermometer in de schaal, om het water st-xfe 50 graden te doen zijn. Denk er echter om, dat water van mee* dan 50 gr. Celsius de plant, schaadt. Vraag: Weet u een afdoend middel te gen bladluis? Antwoord Het beste middel tegen bladluizen is warm water van 50 graden. Celsius. Verhit water tot die temperatuur, doe dit in een platten, onaiepen schotel of schaal en doopt daarin één voor één de aan getaste takjes en twijgjes der plant. Gij zult verrast zijn door de uitwerking er van. De luizen zijn bijna onmiddellijk dood, terwijl deze temperatuur van het water de plant niet schaadt. Soms worden de bladeren wel wat slap hierdoor, doch gij behoeft u niet ongerust te maken, want na verloop van een paar uur zijn deze geheel en al weder bij gekomen. Hooger moogt ge echter de tempe ratuur van 'fc water met nemen, omdat dit dan de plant schaadt: lager echter ook niet omdat dan de bladluizen niet gedood wor den. Door dus een thermometer in de schaal te houden en water c? het vuur, kunt ge steeds uw bestrijdingswater op de goede temperatuur houden. Vraag: Is er aan de Gemeentelijke Zweminrichting („het Zwem wed") ook een afdee-ling voor Dames Antwoord: Tot nog toe niet V raag: Wit u mij het adres eens zeggen van den officier van Justitie in Den Haag? Antwoord: U schrijft maar aan den Heer Officier van Justitie, Den Haag; dat is voldoende. Vraag: Mijn kippen leggen, ondanks ei genoeg kalk in de loop aanwezig is, gedurig windeieren, ze leggen de eieren meest in den naoht. Weet U of mi van ds lezers misschien daar een middel voor Antwoord: Waarschijnlijk zijn het jonge kippen, die aan den eersten leg zijn. Dan gebeurt het wel eens meer, vooral wanneer zij druk leggen dat er een windei tusschen doorloopt. Kimt U de kippen los laten loop en, aan lijkt het ons een goed middel toe. Bij rationeele v^rHng is er niets aan te doen. Vraag: Ik heb eenïgo garnalen (zeegar nalen), hoe moet men die in leven houden, en welk voedsel gebruiken de dieren? Antwoord: De garnaal hoort in het' zeewater thuis, en houdt zich voornamelijk aan de kusten op. Kunt TT dus zeewater voor de dieren krijgen en het geregeld ver- verschen dan houdt u ze wel in het leven. Misschien verdragen zij ook sloot- of vaart water. Ook daarin zullen zij bij geregeRe verversching wel voedsel vinden. Natuurlijk staan wij er in het laatste go- val niet voor in^ dat ti de beestjes in het leven houdt. V raag: Hoe kan men uit ee^ mousseli-. nen blouse bloedvlekken verwijderen? Antwoord: Eenvoudig uitwasschen mefc lauw water. Jiravo's, de beste en duurste, ■worden tegen zeer matigen pr(ts ver kocht door Wei. M. VAN DER BENT, in de Schapssieeg. Voor bestellingen: Prinsessekade Ge, 7)42 6 Telefoon 729. Winkelhuis met Opstand, voor vele zaken goscbikt, omtrek Pieterskerk, bevat: Winkel, Kantoor, Bergplaats, open Plaats, 1ste Etage: 2 Kamers, Keuktn. 2de Elage: S Slaapkamers. W aterlelding inbegrepen. Huurprijs 300.- per jaar. Adres bij den Portier van dit blad onder No. 7317. 12 Jaarlijksche Algem. Loden Vergadering, Vrijdag 30 Mei 1913, 's nam. 9 uur, 7331 9 In Café Rest. „In den VerguldenTurk". Goudsche Leidsche en wette Edammerkaas. 1376 9 DirecteurKantoor: TELEFOON 453. 8138 18 KIEST in Juni alleen van de Tariefwet. door nieuw of verhoogd invoerrecht op Huisraad, alsstoelen, tafels, kasten, ledikanten, bedden, matras sen, dekens, kachels, gordijnen, spiegels, lijsten, lam pen, tapijtgoed, vloerzeil, matten, enz. 7322 40 Anti-Tarietwot-Comité. TRI JE TOEGANG. 7310 45 voor Credieten op korten termtin en Hypotheken op lend en bulzen, beide van f 1000.en booger. LEIOSCH 7300 16 MODERNE PHOTO'S. OPGERICHT 1893. 5653 20 Aanbevelend, WILLEM BONGENAAR. Near Amsterdam: v.m. 6.(Maand. 1.30), n.m. 2 uren. Zond. n.m. 2. Gouda, vla Boskoop: v.m. 5.16, 8.30, 12D.m. 1.— (Zat. d.) 4.45. Zond. v.m. 7.—, nm. 445. Alfen: v.m. 6.—, 6.16, 8.30, 12.—. n.m. 1.- (Zat. d.). ï.-, 4.45. 6.45, Zond. v.m. 7. n.m. 2.—, 4.45. w Nieuwveen: v.m. 6.— (Maand. 1.30) 8.30. (Zat. niet), n.m. 2.6.45. Zond. n.m. 2 uren. BoskoopGouda: v m. 6.15, 7.30, 8.45, 10.60, 11 65, D.m. 1.2.20,4. 6.—, 6 40, 7.-, 8.—. Gouda—Boskoopv.m. 4.6.80, 7 30, 3.30, 10.—, 11—, nm. 1.—, 2.30, 4.-, 6.30, 6.30, 7.30. 6543 48 7320 10 RIJIW1JI WACHENHEIMER f 0.80 RUDESHEIMER f 1.30 MERSTEINER „0.91 ELTVTLLEtt „1.45 HOCHHEIMER „1.- LIBBFRAUM.ILCH „1.60 MARCOBRUNNER „1.10 WINKLER-HASENSPUNG „1.90 RAUENTHALKR „1.20 RUDESHEIMER-BERG „2.10 73.3 60 E. fAI DER HEIDE, lienwstr. 2-8.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6