N®. 16332 Donderdag 22 Mei, A®. 1913. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. De Kamerverkiezingen. Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. W raak. PKIJS DER ADVEBTENTIEN Tan 1o regels /'l.OS. Iedere regel meer /"0.17j. Grootere letten naar plaatsruimte. - Kleine edrertentiën van 30 woerden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente. -Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per week 9 Oentai per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tijn 1.30. Franco per post 1.65. De Burgemeester en Wethouders van Lei- iden doen weten, dat döor den Raad dier Igemeentc, in zijn vergadering van den 13den Maart 1913, is vastgesteld de volgende ver ordening: VERORDENING, tot intrekking dor verordeningen van 14 Maart 1907, regelende de heffing en de invordering eener belasting voor het gebruik fvan het lokaal voor groenteveilingen te Lei- Sden, (Gemeenteblad No. 4). Eenig Artikel» De verordeningen van den 14den- Maart 1907, regelende de heffing en de invorde ring eener belasting voor het gebruik van het lokaal voor groenteveilingen te Leiden) (Gemeenteblad No. 4), worden met ingang ,van 1 April 1913 ingetrokken. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van iden 13den Maart 1913. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 25stcffi April 1913, No. 30. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort ,den 22sten Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Aiei. Op de te Amsterdam gehouden plan- tenkeuring van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde wer den aan Polygonum sericeum een getuig schrift eerste klasse, aan Primula pidverri- lenta een getuigschrift van verdienste toe gekend. Beide planten waren ingezonden cloor den heer W. van Veen, vaste-planten- kweeker alhier. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat de oommdesien, die in 1913 worden belast met bet afnemen der examens in de Fransche, Hoogduitsche en Engel6ohe talen, voor zoo veel betreft de dezen zomer ts houden exa mens, zitting zullen houden: voor het mon deling gedeelte te 's-Gravenhage, en voor heb schriftelijk gocïieelte op nader aan te wijzen plaatsen; zijn benoemd: tot lid en voorzitter van de comissie voor de Fran- eohe taal, dr. J. J. Salverda de Grave, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; tot lid en voorzitter van do commissie voor de Hoogduiteche taal, dr. B. Symons, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen; tot lid en voorzitter van de commissie voor de Engelsche taal, dr. J. H. Kern, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen; en zijn, voor zooveel betreft de door die oommissiën ie Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, af te nemen examens., benoemd o. a. in de commissie voor de Fransche taal, tot lid en voorzitter d)e heer P. Werkman, leeraar aan de H. B.-S. alhier; tot lid dr. K. Sneyders de Vogel, lector aan de Rijksuniversiteit alhier; mej. J. W. Rijke, leerares in de Fransche taal en letterkun de, alhier. In de commissie voor de Hoogduitsche taal tot lid de heer J. Verwer, leeraar aan de H. B.-S. alhier; tot plaatsvervangend lid de heer J. M. N. Kapteyn, leeraar aan bet gymnasium alhier. In de commisee voor de Engelsche taal: tot lid de beer J. de Josselin de Jong, leeraar aan de H. B.-S. alhier. In Den Haag is als onderwijzeres ge slaagd mej. H. Heel, te Rijswijk; in H\ar- lem slaagde de dames E. S. Onseier en H. Raven, beiden te Heemstede. Het jongste berichtje omtrent den ge zondheidstoestand van den predikant der NecL-Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, ds D. J. Karres, blijkt minder juist. Aan een brief van zijneerw. is ontleend: ,,Van met Juli terugkeeren is geen sprake. AI ga ik dan van hier, dan ga ik nog niet naar Den Haag. Dan moet ik in een minder hoog oord wat gaan naturen en inzonder heid het lichaam weer trainen om de spier kracht te doen toenemen. Als ik nu tien mi nuten loop, ben ik moe...." De firma O. en A J. Noordam en 15 anderen te Zegwaard verzoeken den Raad te Delft het aanvangsuur van de wekelijk- sche botermarkt te stellen op 7 uren in den zomer en 8 in den winter, althans in geen ge val vroeger. Thans vangt de markt aan te 6 uren 's zomers en 7 uren 's winters. Dit is volgens adressanten te vroeg en niet in overeenstemming met die van alle andere botermarkten in ons land. De Raad van Amsterdam heeft gister middag goedgekeurd de voordracht van B. en Ws. aldaar, om aan de overzijde van het IJ- ten -noorden van het hoofdkanaal West aan het zijkanaal I een installatie te bouwen voor de verbranding van het door <ie stadsreiniging verzamelde vuil. Men meldt uit Goes, dat gistermiddag de inrichting, die uit den West-Noordbra- bantschen grond geheel Zuid-Beveland van zuiver drinkwater voorziet, aldaar in tegen woordigheid van vele autoriteiten is ge opend. Naar ,,Het Yolk" meldt, zal de betoo ging voor het algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen, tegen den 2den Juni door het partijbestuur der S.-D. A.-P. uitge schreven, gehouden worden op een terrein p-chter. de Johannes Verliulststraat, te Am sterdam, daartoe door het gemeentebestuur afgestaan. De betooging vangt des middags om lialf- twee aan. Het woord zal worden gevoerd door Troelstra, Oudegeest, Heleen Anker- amit, Wibaut, H. Polak en G W. Sannes. Na afloop der betooging heeft een straat- demonstratie plaats. In den stoet, die op geluisterd zal worden door zes muziekkorp sen, zullen de vaandels en banieren der deel nemende arbeiders-organisaties worden mee gedragen. Wijlen dr. E. J. M. Nolet, op 17 dezer te Schiedam ovërleden, heeft naar men aan ,,De Maasbode" meldt, gelegateerd f 300,000 voor den bouw van een R.-K. ziekenhuis te Schiedam. Verder vermaakte de overledene verschil lende belangrijke bedragen aan eenige te Schiedam gevestigde instellingen, n.l. aan het R.-K. weeshuis f20,000, aan het R.-K. parochiaal armbestuur f 20,000, aan het St.- Liduinagsticht f 20,000, aan de St.-Willebror- dusstichting f20,000, aan de St.-Vincentius- vereeniging f 5000, aan de diaconie der Ned.- Herv. Gem. f 5000, a-n' de diakonie der Geref. Gem. f2000 en aan het armbestuur van de oud-Bisschoppelijke Clerezy f 1000. Aan het ondersteunings-fonds van de Ne- derl. Maatschappij tpt. bevordering der Ge neeskunst schonk hij bovendien f2000. De 136ste jaarlijksche algemeene verga dering der Maatschappij van Nijverheid zal 27 en 28 Juni e. k. gehouden worden te Scheveningen in de oonversatiezaal van het Kurhaus, nadat 's avonds te voren (Donder dag 26 Juni) directeuren en afgevaardigden door het gemeentebestuur ontvangen zullen zijn. Na afloop van de eerste zitting der algem. vergadering, op Vrijdag 27 Juni, wordt een door het departement 's-Gravenhage aange boden rijtoer gemaakt over Oud-Wassenaar en Wassenaar, naar het ,,Huis Den Deyl" en terug naar Hotel „Wittebrug", waar ge dineerd wordt. Des Zaterdags, na afloop van de tweede zitting der alg. verg., bezoek aan indus- trieele inrichtingen, o. a. aan het abattoir; daarna feestmaaltijd in het Kurhaus. De heer J. P. Jannette Walen, chef van de firma Tiedeman <fc Van Kerchem, te Batavia, is plotseling overleden. Do heer Jannette Walen behoorde tot het college van commissariseen der Java9che Bank. Hij was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en officier in de orde van Orauje-Nassau. KATWIJK-AAN-ZEE. Mét het oog op het a.s. vertrek ter haringvissoh.erij hebben, cnkolo loggers de trawlvissohérij al gestaakt. De resultaten dezer vissoherij zijn dit jaatr, wat de vangsten betreft, bevredigend ge weest. Echter hebben sommige vaartuigen beteekenendc verliezen aan het visohgereed- sohap geleden. Voor de Woensdagmiddag gehouden in schrijving van nieuwe leerlingen voor de Eerste Hervormde School zijn niél minder dan honderd een en twintig leerlingen aan gegeven, waarvan er slechte zeven én veertig kunnen worden geplaatst. Ons dorp heeft in „Duinoord" weer een verfraaiing ondergaan. Het terrein te genover „De Valstrik" is genivelleerd en daarna begrind, terwijl in het midden beïi grasperk is aangebracht. Bovendien heeft men een. eindje straat aangelegd van de hoofdstraat naar de tramrails; houwgrind ligt er dus aan die zijde van den weg niet meer. LISSE. Gisteravond trad de heer Kort hals Altes vanwege de Liberale Kiesvereeni- ging te Haarlemmermeer als spreker op in het café „Eensgezind", te Lisserbroek, met het onderwerp: „De Verkiezingen in 1913 of de politieke toestand." VALKENBURG. Van de zes ingeschreve nen voor de militie zijn door den Militieraad te 's-Gravenhage twee vrijgesteld wegens hroederdienst. De vier anderen werden gis teren te Voorschoten geschikt verklaard en zullen dus loten. VOORSCHOTEN. De Raad vergadert Vrijdagavond te aoht uren. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken; vaststelling balans en winst en verliesrekening der bedrijven; voorstel in zake aanschaffing van een nieuwen regular teureerste suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. "De R.-K. kiesvereeniging „Eendracht" te Naaldwijk heeft besloten, na stemming den aftredenden candidaat der anti-re- volutionnairen (ds. Brummelkamp) voor het district Loosduinen te steunen, doch sprak den wensch uit, dat hij het belang van het district zal behartigen. Naar verluidt, zal de candidaat der rechterzijde ifi het district Rotterdam I zijn, de heer B. J. Gerretson, chr.-histo risch, en in district V mr. A. de Jong, de anti-revolutionnaire wethouder. Men seint ons uit Haarlem: Mr. D. E. v. Lennep, burgemeester van Heemstede, heeft de hem door de recht- sche partijen aangeboden candidatuur voor het district Haarlem, aangenomen. Jhr. dr. Sandberg heeft hiervoor be dankt. Gemeld was, dat mr. Rutgers, ook te Amsterdam candidaat gesteld, verklaard haü bij eventueele dubbele verkiezing voor Amsterdam te zullen zitting nemen. Van een verbintenis om eventueel voor Amsterdam zitting te nemen, is, naar de „Stand." meldt, geen sprake. In het district Waalwijk zal als voor stander van vrijhandel candidaat worden gesteld de heer Kingma, oud-burgemees ter van Almelo. De katholieke kiesvereeniging te Mid delburg heeft besloten, de candidatuur van het aftredende lid, den lieer J. H. Blum, krachtig te steunen. De anljrev. kiesvereeniging te Gronin gen heeft besloten, den door de chr.-his- torische kiesvereeniging te stellen candi daat (hoogstwaarschijnlijk jhr. mr. A, F, de Savornin Lobman) over te nemen. Ds. Van Wijhe heeft de candidatuur der S.-D. A.-P. in het district Zeven bergen niet aanvaard. De anli-revolutionnaire kiesvereeni ging (e Zaltbommel heeft besloten de cajididatuur-Duynstee (aftr.) te steunen. Aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, dat voor het kiesdistrict Waalwijk do heer H. Zeegers van de Poll te Waalwijk, vrij-katholiek en vrijhandelaar, candidaat gesteld zal worden. De cenlrale anti-rev. kiesvereeniging in liet district Ede heeft gistermiddag mr. A. baron van Ileeckeren van Keil, burgemeester van Ede, candidaat ge steld, die de candidatuur heeft aan vaard. De r.-k. kiesvereeniging te Grave heeft mr. dr. D. A. P. N. Kooien (aftr.) weder om candidaat gesteld. Het gist in het district Roermond, naar de „Limb. Koerier" meldt. De heer Ver heggen is de candidaat van de centrale katli. kiesvereeniging, met oen kleine meerderheid van stemmen gekozen bo ven den hoer Bongacrts. De kath. kies vereeniging te Roermond beweerde, dat die meerderheid kunstmatig werd ge vormd. en diende een rapport in bii het bestuur der centrale. Dit bestuur heeft Zondag te Roermond vergaderd en ge weigerd, met 15 tegen 0 stemmen, het ingekomen rapport te behandelen, op, grond dat afdeelingen het recht missen, een onderzoek naar zaken van centraal beheer in te stellen. In de plaatselijke kiesvereeniging te Roermond uil men volgens het blad een algemeene loden vergadering oproepen, teneinde de zaak te bespreken. Er gaan zelfs stemmen op, die afscheiding der plaatselijke kies vereeniging van de centrale verlangen, De recblsclie partijen hebben in het district Meppel den heer F. Fokkens, oud-resident te 's-Gravenhage, thans defi nitief candidaat gesteld. Dan. de Lange. De heer Daniel de Lange, dezer dagea in heb vaderland teruggekeerd van zijn langdurige reis naar Amerika, gaat ona spoedig weer verlaten. En dan voorgoed. Wab hij on zijne echtgenoote in Califor- nië, aan de gezegende kust van den Groo- ten Oceaan, in Mrs. Tingley's stichting hebben waargenomen en ondervonden, heeft op beiden een zóó diepen indruk ge maakt, dat zij besloton hebben, in het na jaar daarheen terug te koeren om er zich te vestigen. Gisteren heeft de heer De Lange officieel kennis gegeven van dit besluit on van zijl aftreden als directeur van het Conservato rium der Mij. t. b. d. Toonkunst. („N. v. d. D."). Hugo Verriest. Verriesb, over wiejis gezondheid onrust barende geruchten liepen, is, naar men ona uit Gent. meldt, gelukkig aan 't beteren. Crimineelo anthropologie. De familie van Cesare Lombroeo heeft een prijs van 1000 lire ingesteld, welko om de twee jaar toegekend zal worden aan dengene, die zich het verdienstelijkst heefb gemaakt door nieuwe ontdekkingen of be langrijk werk op het gebied van do ori- mineele anthropologie. De mededinging ia internationaal. De prijswinner zal voor de eerste Tnaal aangewezen worden op het oongres voor crimineelo arthropologie, dat in 1914 Boedapest bijeenkomt. {Nadruk verboden). 101) Een mislukte moordaanslag. Toen Remain Goux het huis in de Fried- landlaan had verlaten, om aan mogelijke nasporingen van den politieagent Gaume te ontkomen, had hij, zooals men weet, een gestoffeerde kamer gehuurd in de buurt van het park Monceau, in de straat de Courcelles. Bertignolles wist dat. Romain had hem het adres opgegeven. Hij wist dus, waar hij zijn secretaris kon vinden, wanneer hij hem noodig had, en zijn eerste gedachte, nadat Jenny was heen gegaan was, naar de straat de Courcelles te snellen, om nog een onderhoud met Romain te hebben. Waartoe zou echter dit onderhoud lei den? Tot een hevige twist? Tot nieuwe be dreigingen? Of wel zouden die bedreigin gen ten uitvoer worden gebracht? Zou hij, nu listen en intriges niet meer baatten, geweld tegen Romain Goux gebruiken Ja, het denkbeeld aan een moord) kwam bij hem op. Wanneer Romain Goux verdwenen was, dan bestond er geen enkel gevaar meer. En wie zou ooit vermoeden, dat Bertig nolles de moordenaar was? Men zou aan een zelfmoord denken. Wel poogde hij eer9t dit denkbeeld te verdrijven, maar het kwam gedurig weer terug. Hij beraamde ten slotte een plan, dat van groote scherpzinnigheid en voorzichtig heid getuigde. Hij zou den avond afwachten. Desnoods zou Lij zich vermommen. Hij zcu trachten ongezien in huis te ko men. Met vriendschappelijke bedloelingen zou hij bij Romain binnentreden, hij zou hem vriendelijk toespreken, zijn achterdocht in 6laap trachten te wiegen en hem dan on verwacht met een dolk in het hart trachten te treffen. Ja, hij zou den dolk gebruiken en geen revolver. De revolver maakt geraas en roept ge tuigen bijeen, de dolk daarentegen vol brengt haar werk in stilte. Waar zon hij de kamer vinden, dóe Ro main bewoonde? Hij had nooit een voet in dat huis gezet. Hij zou dus bij den portier raar Romain moeten vragen. Da-t was lastig. Hoe goed hij ook vermomd was, men zou zich, na den moord, herinneren, dat een vreemdeling, een onbekende, naar Ro main had gevraagd'. Men zou zijn gestalte en zijn stem herkennen. Daardoor zou hij sporen achter laten en Gaume, de verschrikkelijke Gaume, zou terstond de waarheid vermoeden. Maar hij kon niet kiezen. De tijd drong. Het huwelijk, zijn levensdoel, naderde. Hij moest van zijn plan afzien, of het terstond ten uitvoer brengen. Trouwens, hij rekende tot het einde op zijn goed gesternte, het toeval, dat hem tot nu toe zoo uitmuntend gediend had. Hij wachtte den avond af. Tegen tien uren nam hij van het wapen rek in zijn kamer een korten, driekanten dolk in een geel lederen sokeede en stak die in den binnenzak van zijn jas. Overdag had hij een pruik en eea val- echen baard gekocht. Zijn kleederen zouhij, als het uoodig was? wel vernietigen. In den loop van den avond verwijderde hij zijn bedienden, die zijn afwezigheid hadden kunnen opmerken. Toen verliet hij zijn huis door de ach- ferdeur. Niemand had hem gezien. Het sneeuwde, de straten wa-ren een zaam. De lucht was donker en de vlokken vielen zoo dicht en zwaar neer, dat zij de gaslantaarns verduisterden. Toen hij het park Monceau naderde, zette hij zijn pruik op en deed zijn baard voor. Twee politieagenten liepen op hetzelfde oogenblik hem voorbij, maar zij zagen niet naar hem. Hun hoofd was diep terugge trokken in de kap van hun mantel. Het huis in de straat de Courcelles, waar Romain Goux een kamer had gehuurd, zag er tamelijk armoedig uit. De deur was gesloten. Bertignolles belde aan. De portier was zeker in slaap gevallen, want hij moest tweemaal bellen. De deur werd geopend en Bertignolles kwam in een donkere gang. Dit was een voordeel, nu kon de portier hem in het geheel niet zien en zelfs zijn gestalte niet onderscheiden. Woont hier mijnheer Romain Goux? vroeg hij met veranderde stem. Op die eerste verdieping, aan het ein de van dien gang, rechts, nummer 2. Toen hij de kamer had gevonden, zette hij pruik en baard; af en stak ze in zijn zak. Daarop klopte hij aan. Romain sliep niet. Binnen 1 riep hij. Bertignolles trok zijn dolk en stak dien ontbloot in zijn zak. Daarop trad) hij binnen. Romain zat in een leunstoel tegenover de deur. Toen hij zijn meester zag, sprong hij op. Zijn oogen fonkelden van haat en woede. Wat komt u hier doen? Lk moet u spreken. Ik heb u niets te zeggen. Ik geloof het toch wel, daar gij giste ren bij mij in de Friodlandlaan geweest zijt. —r Jenny heeft gesproken. Zij heeft mij alles herhaald, wat gij haar gezegd1 hadfc. Ik had u gewaarschuwd. Dat is waar. En ik heb mijn belofte gehouden. Dat moet ik erkennen. Zij heeft u zeker ook gezegd, dat ik slechts gedreigd heb en de uitvoering van mijn bedreiging heb uitgesteld op Maan dag, haar trouwdag. En om die laagheid te voorkomen, kom ik hier. Het is geen laagheid, het ie gerech tigheid. Vergeet niet, dat het leven van mijn dochter op het spel staat.Zij zal het bo ste rven. Ik heb liever, dat zij sterft. Ellendeling. Ja, ik ben een ellendeling, maar dat hebt gij van mij gemaakt. Kan dan niets u overhalen? Niets. Uw tranen noch uw bedrei gingen. Jenny zelf zou mij kunnen smee^ ken, ik zou het hoofd afwenden en nief naar haar luisteren. Wanneer gij wilt, da* ik zal zwijgen en de misdaden, die wij te zamen gepleegd hebben, voor uw doch# ter zullen bedekken, verbreek dan dat hu» welijk. Onmogelijk. Het is al te laat. Gij waart lang vooruit gewaarschuwd. Trouwens, het is nog tijd, tot op liet laat* ste oogenblik zal het nog tijd zijn cn ik zaV tot dat oogenblik wachten met handelen. De kamer, waar dit voorviel, was klein en geleek op alle gestoffeerde kamers. Een bed, zes stoelen, een leuningstoel, een lin nenkast en een tafel in het midden maak ten het geheelo ameublement uit. Hoewel het zeer kind was, brandde ei geen vuur. Bertignolles bleef staan tusschen de ta fel en de deur. Aan den anderen kantJ stond Romain. De tafel scheidde hen, een. hinderpaal, dien Bertignolles moest verwij deren, wilde hij Romain naderen en beu» treffen. (W or d t ver vol gd)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1