N°. 16330 Dinsdag JiO Mei. A0. 1913. ,§eze (gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offlcieele Kennisgeving. De voorstellen voor den bouw van een nieuwe Hoogere Burgerschool. Uit de „Staatscourant". PRIJS DKR ADYERTHNTIEN: Van 1o regels 1.06. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere letters naaf plaatsruimte, Kleine fcdvertentiën ran 30 woorden 40 Oenta oontantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por weet 0 Oenta per 3 maanden J f 1.10. Buiten Leiden, por looper on waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post 1.65. H0»EB«rET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij 'ezo ter algemeene konnis, 'dat door hen op heden vergunning is ver leend aan do firma J. O. ZAALBERG ZOON en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de fabriek van wollen dekens in het peroeel Vestestraafc no. 22, Sectie I No. 2517. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1913. 1" n. Van het door B. en Ws. voorgesteld plan zijn, zooals wij reeds mededeelden, de eigen lijke bouwkosten geraamd op i f 215,000, de kosten van inrichting* en meubilair op f30,000; totaal dus f240,000. Het col lege van B. en Ws. betreurt het ook .zeer, dat niet mogelijk is gebleken een aan rede lijke edschen voldoend plan met geringer© bouwkosten to ontwerpen en zij zullen, zoo dit bij nadero uitwerking mogelijk blijkt, nog gaarne bezuinigingen aanbrengen. Van. die bezuinigingen zal echter wel niet vool komen. In don Raad werd er roods op ge wezen, dat het een allesbehalve aan gen a men ■indruk maakte, dat aan do zijde aan den Boegen Rijndijk goen bekapping was aan gebracht on B. en Ws. toonden zich be leid, aan do wenschcn dienaruigaande een gunstig oor te loenen. Be meeste Raadsleden zijn geer. bouwkun digen wanneer zulk een plan hun wordt vool gelogd,' dan zien zijnde toeken in gen en krijgen oen indrnk van het geheel, maar con juist inzicht in de onderdeden van het bouw werk krijgen zij daardoor niet. ,,'t Is duur!" kunnen zij klagen, maar waardoor die hory?c kosten komen, kunnen zij moeilijk naspeurt... Doch wanneer men hun een concreet voor beeld voor oogen stelt en zegt in een andorei gemeente is ook een zoodanige school cn die kost zooveel meer of minder, dan spivjekt zoo iets tot hen. B. cn Ws. verzuimden dan ook niet op nog duurdere scholen te wijzen. En de heer Room heeft hetzelfde gedaan in anderen zin. Do Rijks Iloogcre Burger school te Hoorn met 10 klassen, bestemdl yoor 140 leerlingen, kost aan bouw, inrich ting en meubilair f135,000, die te Leiden met 15 klassen zou dan f 160,000 moeten kosten. Hoe komt het dan in Leiden zooveel hoo- ger zal men vragen. Dit wordt duidelijk, .wanneer men aan het vergelijken gaat. De traphal in het Leidsehe plan heeft een oppervlakte van 14 X 12.65 M., die te Hoorn 11 X 5.25 M., een verschil van 10Ó0 M2. \Vie, zooals wij, de school te Hoorn hebbon gezien, zullen moeten zeggén, dat 'die ruimte van 1000 M2. toch wel groo- tendeels had kunnen worden uitgespaard. Hiermede houden de broeden? gangen na tuurlijk verband. Hot een moet naar het ander. De directeurskamer te Hoorn is 6.80 X 5 M. cn maakt een royalen indruk. De directeur to Hoorn, die trouwens over de 'geheele school tevreden was, begeerde haar niet grootor. Die te Leiden zal moeten* worden 6.75 X 6.80 M. De wachtkamer, waar voor te Leiden is uitgetrokken 3,5 X 3,5 M., is er in Hoorn niet. Op onze vraag of deze leemte daar ongerief veroorzaakte, werd door den directeur ontkennend geant woord. .Wanneer iemand, die hem wilde spre ken, even moest wachten, werd deze in de kamer van den. concierge gelaten en we moeten zeggen, deze kamer was daarvoor comfortabel genoeg en dat zal ze in Lei den ook wel zijn, waar er 3,5 X 3..5 M. voor uitgetrokken is. De leerarenkamer wenscht men volgens het Leidsehe plan een oppervlakte te geven van 11 X 7 M. en in Hoorn was zij 6,75 X 6,80 M. Zelfs wanneer al de leeraren bijeen waren, wat niet dikwijls gebeurde, was er overvloedig ruimte. Af en toe worden er echter in plaatsen, waar Hoogere Burgerscholen gevestigd zijn, eindexamens afgenomen en dan kan een groo tere ruimte te pas komen. „Maar hoe gaat 't dan hier?" vroegen wij en het antwoord, luidde: Daarvoor wordt hier de gymnas tiekzaal gebruikt. De examens worden ge houden in den zomer; een ruim en luchtig lokaal komt dan wel van pas." Volgens het voorgesteld pion zullen bij de gymnastiekzaal te Leiden een afzonder, lijke kleedkamer voor meisjes en een voor jongens worden aangebracht; in Hoorn heeft löSS, slechte één kleedkamer noodig geoor deeld, omdat jongens en meisjes nooit te gelijk les ontvangen. Bij de leszalen, scheikunde en natuurlijke historie, zijn in het plan afzonderlijke kabi netten gedacht, te Hoorn zijn deze laatste in de leszalen. In menig opzicht is dit een gemak, omdat de leera-ar, wanneer hij voorwerpen of toestellen wil gebruiken, het lokaal, waarin de leerlingen zich bevinden, niet behoeft te verlaten. Wij zouden zoo de vergelijking kunnen voortzetten, om tel kens tot de slotsom te komen, dat de opzet te Leiden veel grooter en grootscher is. Daarin ligt de verklaring, dat de uitvoe ring van dit plan zooveel meor zal moe ten kosten bij de oprichting en tevens duur der in onderhoud zal zijn en meer zal eischen aan de steeds terugkeerende vorw warming, schoonhouden, enz., zooals de heer Roem terecht heeft opgemerkt. Laat ons nu. zien, wat B. en Ws. daar tegen hebben in to brengen. Zij mecnen allereerst dat men bij het onderwijs niet alleen rekening moet hou den met door "de wet en met de praotijk gestelde eischen, maar dat de inriahting, bouw, grootte een er 6chool verband moeten houden, met den omvang en de beteekenis van do gemeente, waarin zij wordt gebouwd. Kan Hoorn volstaan met een school voor f 135,000, dan brengt bet fatsoen mee, dat Leiden er oen bouwt van een ton moer, terwijl Rotterdam bijv. de perken niet te buiten gaat, wanneer zij aan zulk een ge bouw f300,000 ten koste ligt. Wie het breed "heeft, kan het breed laten hangen, zeker, maar ook een gemeente, hetzij groot of klein, doet verstandig rekening te hou den met haar geldmiddelen, ook bij haar scholenbouw. Men zorge, dat de leerlokalen, de leormid delen, het leeraren personeel zoo goed mogelijk zijn, doch vermijdo als het niet lijden kan, alle niet strikt noodig© woelde en w ach te zioh voor grootdoenerij. Aan dé zucht om bij bet stiohten van open bare gebouwen de cischen wat al te hoog te stellenv mag* niet worden toegegeven. Een school min of meer naar hot model- Hoorn in overeenstemming gebracht met het gTootor aantal leerlingen, zou Leiden aller minst ontsieren. De smakelijke gevel in Hol. landsahcm renaissance-stijl maakt waarlijk geen sleohten indruk en zooals wij pér-* soonlijk hebben gezien, voldoet het gebouw inwendig cok aan alle in billijkheid tel stellen eisohen. Dat de resultaten van het onderwijs en het gehalte van het leerarenpersoneel even redig zouden zijn met de royaliteit van den bouw eener onderwijsinrichting, zooals B. en Ws. willen doen voorkomen, lijkt ons zeer betwistbaar. De resultaten yan het onder wijs hangen vooral af van den ijver en de toewijding, waarmede het wordt gegeven, en het gehalte der leeraren wordt in liet algemeen bepaald door de salarioering in verband met de jaarwedden elders. Dat Arnhem, Haarlem cn Dordrecht ons 'op onderwijsgebied zouden overvleugelen, om dat men er duurder scholen bouwt dan hier, vreezen wij niet, en dat de menschen zich bij voorkeur in gemeenten zullen vestigen, waar H. B.-S. en het Gymnasium bijzonder weelderig zijn ingericht, is ook niet waar. Men doet bovendien onrecht aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Hoorn, wanneer men, zooals B. en Ws. het voorstelt, dat zij slechts dient voor een gemeente van 11,000 zielen. Deze school trekt haar leerlingen vooral uit de omliggende plaatsen. Van do 140 leerlingen zijn er 78 uit andere gemeen ten. Als men "weet, dat aan do Leidschö H. B.-S. de cursus 19111912 met 209 leer lingen aanving, dan ziet men, dat het ver schil lang niet zoo groot is .als de verge lijking tussohen de bevolking yan Hoorn en Leiden zou doen vermoeden, en dat het verschil in het aantal leerlingen allerminst het groote kostenverschil wettigt. Wanneer B. en Ws. de grootere .opper vlakte van den traphal verdedigen, staan zij niet altijd even sterk. Als zij zeggen, dat deze ruimte o.a. noodig is om er bij bijzondere gelegenheden de leerlingen geza menlijk toe te spreken, dan zou men kun nen vragen of dit niet even goed, zoo niet beter in de gymnastiekzaal zou kunnen ge schieden. Dat in scholen te 's-Gravenhago, Haarlem en Arnhem daarvoor ook over zoo veel ruimte is beschikt, bewijst op zich zelf niet, dat deze noodig is. Ook bij de verdere besprekingen van de csritiek van den beer Roem beroepen B. en Ws. zioh meer malen op Rotterdam, Den Haag, Arnhem, steden, die in ieder geval financieel in veel beter doen zijn dan Leiden en waaraan wij beter doen ons niet te veel te spiegelen. Tuin en speelplaats te Hoorn zijn onge veer 1000 M*. groot, te Leiden is daarvoor be stemd ongeveer 4000 M3. Deze ruim to moet voor speelplaats ingericht en gedeeltelijk worden verhard, wat natuurlijk groote kosten meebrengt. Maar ook hier mag weder ge vraagd of niet zoo kon worden gebouwd, dat die onbebouwde ruimte en dus de speel plaats veel kleiner werden gemaakt? Ook do Hoornsche school biedt door aanbouw en vergrooting der vleugels gelegenheid voor uitbreiding. Ten slotte zij opgemerkt, dat te Hoorn ook voor een zeer doelmatige en ruime woning voor den concierge is gezorgd. Dat de arbeidsloon en in Leid.en zooveel hooger zouden zijn als to Hoorn, kunnen wij op gezag van een aTohibecb, die in de nabijheid van Hoorn bouwwerk uitvoerde, weerspreken. De oijfera, die hij voor de ver schillende vaklieden als uurloon opgaf, kwa men vrijwel met die te Leiden overeen. Dat de minimum-loonen, in de bestekken vermeld, ietwat lager in Hoorn zijn dan in Leiden, bewijst voor de praotijk weinig. Alles bijeengenomen zouden wij ook mce- nen, dat men in Leiden met oen goedkooper plan zou kunnen volstaan dan door B. en Ws. wordt voorgesteld. Rekening houdende met den toestand der gemeente-financiën, maar tevens met de eisclien, welke men aan den bouw van een onderwijsinrichting, die lange jaren dienst zal moeten doen, behoort te stellen, zou het o. i. gewenscht zijn* dat de Raad B. en Ws. uitnoodigdo een nieuw plan in den geest van de Hoornsche school te ontwerpen, waarvan de kosten niet meer zouden be dragen dan f 175,000. Zulk een school zou de gemeente Leiden allerminst tot oneer strekken en het onderwijs zou ar zeer goed tot zijn recht kunnen komen. Leiden, 20 föfles. Mr. J. Brunt Jzn., burgemeester van 'e-Gravonzande, heeft het beBtuur der Chr.-Hist. Kiesvereeniging alhier bericht, dat hij voor een candidlatuur voor do Prov. Staten niet weer in aanmerking wenscht te komen, op grond, dat hij bedankt heeft als lid van het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie, getredem is uit de Chr.-Hist. partij en alzoo geen coalitie-oandidatuur meer kan aanvaarden. Het nieuwe bestuur der Leidsehe Stu- denten-Geh.-Onth.-Yereen. is als volgt sa mengesteld: praesea J. W. J. toe Water, ab-aotis F. W. J. Brüminer, quaestor W. A. Cambier, assessor I mej. J. N. Hillen, assessor II mej. M. v. Huffel. Door den Raad^van' Bodegraven is be sloten de openbare school aan De Heye op te heffen. (Zie het Raadsverslag). Naar „Do N. Crt.verneemt, zal de heer J. M_ Yaa Visser, te Voorburg, met 1 Juli a.s. zijn betrekking van directeur der Maatschappij tot Exploitatie van Tram weg en nederleggen. Ds. D. J. Karres, Ned.-Herv. predi kant in Den Haag, hoopt weer binnenkort terüg te koeren. Zooals man weet, is ds. Karres wegens ernstige ongesteldheid reeds geruimen tijd buitenslands. Van ge heele beter9ohap is echter nog geen sprake. De Minister van Marine ad interim, de heer Colijn, zal Vrijdag 23 dezer naar den Hoek-van-Holland gaan, tot het bren gen van een bezoek aan de inrichting voor loodswezen, betonning en bebakening. Do Minister zal verge«eld worden door den inspecteur-generaal van het loodbwezen, den schout-bij-nacht Van Maren Bentz van den Berg en door zijn adjudant luit. ter zee Jager. Bij het gunstig praedvies van B. en Ws. van Den Haag om aan a'e Vereen. „Kindervoeding*' f 24,161.16 subsidie te ge ven werden in den Raad aldaar tw©© moties ingediend; één van den heer Ter Laan om de wenschelijkheid uit te spreken van de in voering van zomervoeaïngéén van den heer Nijpels om de Vereeniging zelve te hooren over de wenschelijkheid van uitbrei ding van haar taak. Het voorstel-Ter Laan werd na eenige discussie verworpen met 19 tegen 18 stem men dat van den heer Nijpels aangenomen met 31 tegen 6 stemmen en daarna het voor stel van B. en Ws. z. h. s. goedgekourd. Eveneens werd met 28 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van B. en Ws. om, behalve de f50,000 reed's voor dit doel toe gestaan, aan de Ver. „Kindervoeding" als nog f24,000 te geven voor den bouw en in richting van een centrale keuken. Vanmiddag werd in de Groote Kerk te 's-Gravenhage een gedenksteen onthuld ter herinnering aan het honderdjarig bestaan van het college van collectanten der Ned.- Herv. Gem. in December jl. herdacht. H M. do Koningin heeft dpn.opper hofmaarschalk, graaf van Bylandt, opge dragen, uit Haar naam, den koning en de koningin van Engeland te Vlis6ingon te begroeten op hun doorreis naar Berlijn, op heden. In het reisplan van het Engeleche ko ningspaar is eenige verandering gekomen. Het koninklijk jacht zou hedenn&middag ongeveer te twee uren te Vlissingen arri- veeren en aan de zuidelijke ponton meren. Des avonds omstreeks negen uren woTdt de reis naar Berlijn per extra-trein voort gezet. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Tilburg ds. W. Klaassen, te Pieters- bierum. (Fr.). Beroepen is bij de Geref. Kerk te Zeg waard Q8. D. Fleurke, le Ter-Aar. Aangenomen is het beroep als predikant voorganger van de Vereeniging tot Evaifee- lisatie in do Ned.-Herv. Kerk te Tïel door ds. M. Haveman te Wijnjeterp. In opdracht van de Deputatenverga/- dering heeft hot Contraal-Oomité van Anli- rev. Kiesvereeniginge-n zich met oen adres gewend tot den Minister van Binnenland- sche Zaken, waarbij verzocht wordt om bij de komende herzening van de Woningwet maatregelen te nemen, ten einde de in art. 151 der Grondwet bedoelde schadevergoe ding aan eigenaren, die zich uit do be schikking over hun eigendom ontzet zien, op vaster voet te verzekeren. Voorts heeft het Centraal-Comité een adres gericht aan dén Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, ten einde den Minister in kennis te 6tellen met do vele en zeer ernstige klachten, die uit tal van kringen vooral in het midden des lands gerezen zijn tegen de afmaking van gezond vej ter inperking van de epizoötische ver schijnselen van mond- en klauwzeer. Bij het secretariaat der S.-D. A.-P. is, volgens „Het Volk", bericht ingekomen, dat het partijbestuur der Duitsohe zuster partij 5000 Mark voor de verkiezingen der S.-D. A—P. in Nederland heeft bestemd. De Vrije Vrouwenvereeniging se cretariaat Vale riusst raat, Amsterdam heeft zich tot den Minister van BinnenlandJ- sche Zaken gewend met een adree, waarin zij bezwaar maakt tegen het weigeren van een buitengewone vergunning voor dé ten toonstelling „De Vrouw 18131913" en het verleenen daarvan aan de „E. N. T. O. S." en waarin zij de hoop en het geloof uit spreekt, dat de Minister, hoe hij ook over heu al of niet verleenen der „vergunning" moge beslissen, beide tentoonstellingen, ge lijkelijk zal berechten. Gisteravond te halfnegen bood „De Nationale Vrouwenraad van Nederland" aan het algemeen bestuur van den Interna tionalenVrouwenraad in hotel „De Witte Brug", te 's-Gravenhage, een ontvangavond aan, die zeer druk bezooht was. De genoodigden werden ontvangen door do presidente van den Nat. Vrouwenraad, mevr. Van Biemar—Hij mans. Onder de aan wezigen werden opgemerkt de vertegen woordigster van H. M. de Koningin-Moe der, douair. De Beaufort geb. bsse. Van Dedem; de presidente en het dag. bestuur van do tentoonstelling „De Vrouw 1813 1913"de eohtgenoote van den burgemees ter, mevr. Van Karnebeekde echtgenoot© van dén Engelschen gezant, lady Johnsto ne; do Fransche gezant, de heer Pellet, het lid der Tweede Kamer, de heer Van Aech van Wijck, als vertegenwoordiger van „Vrede door Reoht"de heer Doen met zijn echtgenooteterwijl iets later versche nen de presidente van den Intern. Vrou wenraad, lady Aberdeen, on leden van het intern, bestuur. De Minister van Justitie a. i., de heer Heemskerk, zal de stichting „Landbouwop- voeding I'' te Appel (gemeente Nijkerk) op Maandag 26 Mei a.9. 's nam. openen. Tegen de stemming voor den Raad te Hoorn is protest aangeteekend, omdat zij gehouden is volgens de oude kiezerslijst. Gisternamiddag had de opening plaats van de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen. In de groote zaal, die voor deze gelegenheid versierd was, werd 't openings woord gesproken door den voorzitter van het bestuur der kweekschool, jhr. Ch. Ruys do Beerenbrouck, lid dor Tweedo Kamer. Daarna nam mr. L. Lietaert Peerbolte, administrateur bij het Departement van Binnenlandieche Zaken, als vertegenwoordi ger van den Minister het woerd. Door on gesteldheid verhinderd, had mr. Heems kerk hem opgedragen zijn betuiging van sympathie over te brengen. Alsnu sprak de Commissaris der Ko ningin te Maastricht, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Daarna had onder leiding van den di recteur, dr. Meuleman, vroeger te Lei den, <Je rondgang plaats door de talrijke zalen van het wijdsche gebouw. —Uit een bericht in ,,De Bandelier," al gemeen orgaan voor gepensionneerde offi cieren, blijkt, dat er thans 1033 gepens. offi- oieren van hett Nederl. leger zijn, van wie er 368, dus ruim een derdcv in Den Haag zij gevestigd. Men meldt ons uit Doornspijk: Door den heer N. S. Rambonnet, oud-burgemees ter onzer gemeente, die naar de openbare terechtzitting van de rechtbank te Zwolle werd verwezen, ter zake van valschheden in de gemeente administratie, is tegen deze verwijzing verzet gedaan, met beroep op het gerechtshof te Arnhem. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën op Donderdag 22 dezer en die van de Ministers van Marine ad in terim en van Koloniën zullen op Vrijdag 23 dezer niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Op de monste ringen, gehouden door den handelaar Hertz werden aangekocht 23 paarden van 4 tot 6 jaar, terwijl op een tournóe door den polder bij verschillende landbouwers nog 15 6tuks werden gekocht. In het geheel dus niet minder dan 38 stuks. De prijzen, die besteed werden, liepen van 325 tot 650 gulden. KATWIJK. Krachtens de vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en dén gemeenteraad, respectievelijk 1697, 1693 en 1620. Vorig jaar bedroeg dit 1574, 1570 en 1512. KATW*IJK-AAN-ZEEDo collocto voor de Zending heeft in den Ned.-Herv. Kerk alhier ruim f 137 opgebracht. LEIDERDORP. Door do gemeente is aan heb Rijk verschuldigd voor de inning van opcenten f 93.14. Ingelanden van den Munnikenpolder hebben de rekening over 1912 vastgesteld in ontvang op f 742.19V, in uitgaaf op f 557.2SA en al zoo met- een batig 6aldo van f 181.91. De begrooting voor 19l3 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 912.07, met een omslag van f 3.25 per lieiktare. In dezelfde vergadering werd met algemeene stemmen (107) gekozen tot lid van hot bestuur do heer T. Rijnsburger en benoemd tot Penningmeester do heer N. van Oosterhout, beiden alhier. Besloten werd aan de commissaris der Koningin voor één jaar ontheffing te vra gen van het verbod om in den polder mol len te vangen, met het oog op de kadé. SASSENHEIM. Door do heeren Visser en Smit, van Oud-Beierland, wordt alhier de eerste proefboring naar goed driukwater gedaan. De heer J. Fred. Wüötenkoff heeft tegen 1 September a.s. eervol ontslag aan gevraagd als ambtenaar tor Secretarie. WOUBRUGGE. De heer A. Wieman is met bijna algemeene stemmen gekozen tot diaken bij de Ned.-Herv. Gom. alhier. In de vergadering van de commissie voor den historischen optocht, gisteravond alhier gehouden, traden plm. 50 deelnemers toe. Uit do oommissie word tot voorzitter gekozen do plaatselijke geneesheer dr. Loth, tot secretaris de heer J. van Iperen ai tot penningmeester do heer W. van del Waa. Bij de alhier gehouden aanbesteding van het maken van een gebouw voor het electrisch bedrijf alhier werden acht bil jetten ingeleverd. Ingeschreven is door ds heeren Gebr. van Luling, Woubrugge, voor f 6092,63; A. Smifctenaar, Leiden, voor f 5980; Verbij, Hoogmode, 56-10; W. Strouk- man, Woubrugge, voor 5600; J. van Wio- ringen, Aarlanderveen, voor f 5575; Jb. Kroon, Woubrugge, voor 5565; H. on B., Luyt, Wroubrugge>, voor f 5510; Gebr. Stig- ter, Woubrugge, voor f 5498. Do gunning is aangehouden. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1913 aan den oommies der telegrafie 1ste kl. J. E. L. Ruytenburg, op zijn verzoek, alö zoodanig eervol ontslag verleend; is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Heerenveen, ter standplaats Steenwijk, L. Volkers, candidaatenotaris te Amsterdam. Ecu duur amendement. Op 10 Mei j.l. is, bij de behandeling van liet wetsontwerp betreffende de pen sionnee ring van gemeente-ambtenaren, een amendement-Treub aangenomen, waardoor de pensioenen voor cle weduwen en weo- 05en van gemeente-ambtenaren naar donzelf- den maatstaf zullen worden berekend alsj voor de weduwen en weezen van rijks-' ambtenaren. Minister Kolkman had vóóraf gezegd, dat hij het amendement niet onaannemelijk wilde verklaren, maar dat de Kamer vei liger zou doen, wanneer zij het Verwierp, dear hij niet wist, welke financicele ge volgen het zou hebben. Wij vernemen nu, dat de aanneming van het amendement zal komen te staan op een kapitaalsuitgaaf van 20 millioen, of een jaarlijksche uitgaaf van 700 duizend gulden. Nogal geen kleinigheid! Wraarom de Minister, die zich tegen allo ar.dere amendementen zoo schrap had ge zet, zich hier zoo aarzelend toonde, is ons nog steeds niet duidelijk. Bewonderena- waard is zulk wetgeven in den blinde nu juist niet. („Hbld."). Anti-militarisme op groote schaal. Aan het hoofdbestuur van den „Bond van minder Marine personeel" wordt uit Indift geseind, dat het terugzenden naar Nederland van de 100 marino-schepelingen geschiedde wegens het weigeren der extra-verstrekking op 19 April Jl., den verjaardag van Prins Hondrik.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1