No. 16329. XiEIDSOH DAGBLAD, Maandag* 19 Mei. Tweede Blad. Anno 1913. Telegrammen. Gemeentezaken. FEUILLETON. De Ba'&ankwesiie. Uitwisseling van krijgsgd- vangenen. KONSTANTINOPEL, 18 Moi (R. O0- Tengovolge van een overeenkomst tussohen Turkije en Bulgarije vertrokken gisteren aan boord van een Russisch stoomschip de in de omstreken van Adrianopel gevangen genomen Bulgaren, die te Ismid in krijgs gevangenschap vertoefden. De families van Turksohe "firieren, die in den strijd bij Adrianopel gevangen genomen werden, ont vingen verlof naar Konstantinopel terug te keeren. Do Italianen in Tripolis. BENGHAZI, 18 Mei (R. O.). Generaal Mambretti seint uit Derna, dat hjj zich op 18 Mei, na een hardnekkig gevecht, van do versterkte hoogten van Sidi Garba en Rasslain meester maakte. Gedurende een rustpoos van de troepen, werden dezen heftig door den vijand aangevallen. De aan val werd echter afgeslagen. De verliezen der Arabieren zijn zeer aanzienlijk. Ook de Italianen leden gevoelige verliezen, welker hoogte echter nog niet juist is vastgesteld. Tegen den driejarigen dienst plicht in Frankrijk. TOUL, 18 Mei (R. O.). Naar aanleiding van de betooging tegen de wet op den drie jarigen dienstplicht, zijn een aantal soldaten naar het politiebureau geleid. Een korpo raal zou in de cel zijn gesloten. De afkeu ring onder de burgerlijke bevolking is alge meen. Hevige stormen in Frankrijk. PARIJS, 18 Mei (R. O.). In verschillen de streken van Frankrijk blijven hevige stormen, woeden, veroorzaken overstroomin gen en verwoesten of brengen schade toe aan de oogsten, in het bijzonder in Cham pagne, Tarn, Ardeele en Heroult. Drie personen verdronken. V Spoorwegongeluk in Italic. PARIJS, 18 Mei (R. 0.) Aan de „Temps'' wordt uit Rome gemeld: Gisternacht kwam de sneltrein FoggiaNapels op het station te Amorisi in botsing met een goe derentrein. Twee personen werden gedood en veertig gewond, van wie tien zwaar. Verordening op de Wiukeislnitiiig. Door de Commissie van de Strafverorde ningen, bestaande uit de hoeren Jhr. De Gijseiaar, prof. Carpenticr Alting en mr. Fokker, is aan den Raad' ter vaststelling aangeboden een. vorordening op de winkel sluiting. Het ontwerp komt in vele opzichten overeen met do verordeniugen, die in en kele andere gemeenten van ons land reeds werden vastgesteld of ontworpen; verorde ningen, welker voornaamste bepalingen se dert dbor den rechter in hoogste ressort als deugdelijk zijn erkend. Vandaar dat dc Commissie zich slechts ten opzichte van enkele punten kleine afwijkingen beeft ver oorloofd, hetzij omdat de elders gekozen redactie voor verbetering vatbaar scheen, 3iet-zij omdat de plaatselijke toestanden hier ter stede een e-enigszins ander voor schrift noodig maakten, dan in andere ge meenten werd vastgesteld. In navolging van hetgeen daaromtrent in de andere gemeenten werd bepaald, werd ook door de commissie het sluitings uur voor Leiden in art. 1 op 9 uur des avonds \astgestekl. Op dit uur zullen de winkels gesloten moeten worden op alle dagen, waarvoor in het artikel niet uitdrukkelijk een later sluitingsuur wordt tcegesbaan. Naar hare mcening komen voor zulk een latere winkelsluiting in aanmerking: de Zaterdagen en de dag voor Hemelvaarts dag, die als het ware met een Zaterdag gelijk kan worden gesteld, benevens werk dagen, waarop de algemeen heerschende groote bedrijvigheid in verband met het Sint-Nioolaas- en Kerstfeest de meeste in gezetenen nog tot laat in den avond pleegt in beslag te nemen, zoodat alsdan een 9 uurs-sluiting der winkels voor velen een al te groot ongerief zoude zijn, zijnde tien achtereenvolgende werkdagen voor St.-Ni- oolaas en de werkdagen van 17 tot 24 De cember. Ofschoon in andere gemeenten op de uit gezonderde dagen het sluitingsuur op 11 uur des -avonds werd gesteld, wil het de commissie voorkomen, dat alsdian ook van 11 tot 12 uur 's avonds nog gelegenheid tot den verkoop van winkelwaren moet worden gegeven. Zij aoht dit extra nur vooral gewenscht op de Zaterdagen, met het oog op de Is- raëlietische neringdoenden, wier winkels alsdan eerst na zonsonuergang mogen wor den geopend en die, wanneer het sluitings uur dan reeds te 11 uur 's avonds intrad, vooral in den zomer vaak belangrijk in hun handel zouden worden beperkt. In dit verband zij er op gewezen, dat voor de Zondagen door haar geene bijzon dere regeling wordt voorgesteld, zoodat voor hen, die dit verlangen, de gelegenheid zal openstaan hun winkels des" Zondags tot 9 uur des avonds geopend te houden, mits aan de bepalingen der Zondagswet door hen worde voldaan. De Commissie is toch de meening toege daan, dat in verband met deze wet, de gemeentelijke werkgever zich hebbo ont houden van iedere regeling, die voor de Zondagen anders dan voor de andere da gen in het algemeen zou luiden. Heeft zij het alzoo noodig geacht voor enkele werkdagen een bijzonder sluitings uur vcor te schrijven, het openingsuur kan naar haar meening, zonder uitzondering, op 5 uur des morgens worden bepaald. Yoor onze gemeente behoeft geen afwij kende bepaling te worden gegeven ge lijk bijv. in Arnhem het geval was voor de marktdagen, omdat de vroegste markt des zomers hier eerst te half zes dus na het openingsuur der winkels aan vangt. Ook wat het sluitingsuur betreft wordt geen bijzondere bepaling met het oog op de markten vereischt. De laatste avondmarkt in de Van der "YYerffstraat eindigt toch des Zaterdags te 11 uur 's avonds, op een uur dus, waarop ook in de winkels nog waren kunnen werden gekocht. Alleen voor de zoogenaamde St.-Nicolaas- markt is in de Verordening van 20 April 1911 geen bepaald sluitingsuur voorgeschre ven. in de praktijk eindigt deze weinig be- teekende markt echter ook des avonds te 11 uur, zoodat op de dagen bij art. 3 der ge noemde verordening voor deze markt aange wezen, de winkels ook na 9 uur geopend zullen moeten zijn, wil men de winkeliers niet bij de marktverkoopers ten achterstel len. Vandaar wordt door haai* in art. 1 sub. c. het middernachtelijk sluitingsuur voor winkels, voorgesteld op dezelfde dagen, als waarop de St.-Nicolaasmarkt hier ter stedo mag gehouden worden. De vorenstaande bepalingen zullen gelden voor alle inrichtingen, die naar het gewoon spraakgebruik onder het begrip „winkel" plegen te worden verstaan, in, zooverre zij niet voor deze verordening worden uitge zonderd. Reeds werd gezegd, dat in het ontwerp enkele winkels worden opgenoemd, waar voor een gedwongen sluitings- of openings uur bij deze verordening niet behoort te worden voorgeschreven. Het zijn vooreerst de apotheken, waar voor volgens de meest gangbare uitleg ging reeds in art. 3 der Wet van 1 Juni 1865 (Stsbl. No. 61) een regeling wordt aangetroffen; vervolgens de winkels in dc stations, die dus betrokken zijn in het reis verkeer en daarom al"9 het ware als niet tot de gemeente behoorend kunnen worclen beschouwd; ten slotte de inrichtingen en localiteiten, waarvoor reeds bij andere ver ordening een sluitingsuur is vastgesteld, niet alleen de tapperijen en bierhuizen, die thans de eenige inrichtingen zijn, waarvoor reeds een sluitingsuur en openings uur zijn voorgeschreven, maar boven dien alle inrichtingen waarvan de houder hetzij verlof voor den verkoop van alooholhoudenden, anderen dan sterken drank, hetzij verlof voor den verkoop van al coholvrijen drank, in beide gevallen voor gebruik ter plaatse van verkoop, heeft verkregen, tot alle welke inrichtingen de- Commissie de zoogenaamd} tapperij-veror dening zouden willen uitbreiden. Te dien einde hoopt zij binnenkort een voorstel te doen tot wijziging van die. verordening -in dien geest* opdat deze gelijktijdig met de Verordening op de Winkelsluiting eventueel zal kunnen in werking treden. Vindt dit voorstel alsdan instemming, dan zal voor al deze inrichtingen, d' al zijn zij tevens winkels, toch in meerdere of mindere mate overstemming vertoonen met café's en restaurants, ook het daarvoor geldend slui tingsuur van toepassing zijn. Het komt de Comissie vx>r dat met deze uitzonderingen, die mutatis mutandis ook overal elders werden opgenomen, ook hier moet worden volstaan. Iedere verdere uitzondering of speciale, bepaling, voor wel ke andere categorie van winkels ook, zal ge heel willekeurig zijn en"moet noodzakelijk leiden tot groote onbillijkheid tegenover alle andere, niet uitgezonderde bedrijven. Bovendien schept men met iedere speciale bepaling nieuwe moeilijkheden bij de toepas sing der Verordening, die waarschijnlijk toch reeds velerlei tegenkanting zaL ondervinden terwijl pnHuiking der verbodsbepalingen er door wordt bevorderd en gemakkelijk ge maakt. Reeds is met het bovenstaande het voor naamste der nieuwe regeling door onze Com missie nader toegelichthetgeen in de overige artikelen volgt betreft eigenlijk meer de nadere uitwerking van verschillen de détails. De meerderheid der Commissie die uit tegenstanders van iederen winkelsluitings- dwang bestaat ontraadt ook aanneming van dit ontwerp, dc minderheid zal de tot stand- koming toejuichen. Ronw nieuwe H. B.-9. Naar aanleiding van de door ons vermelde missive van den lieer Roem betreffende do voorstellen tot den bouw eener nieuwe H. B-.S. met 5-jarigen cursus, hebben B. en Ws, een uitvoerig rapport dóen verschijnen, waarin zij do mcening van den heer R. weerleggen en hun oorspronkelijk voorstel handhaven. Do heer Roem betoogt, dat de eisclien van het onderwijs in alle gemeenten op vol komen dezelfde wijze kunnen en moeten wor den-behartigdB. c-n Ws. zijn van nieenitLg, dat de inrichting, bouw, grootte eener schóól verband moeten houden mek cl en omvang en do boteekenis van de gemeen te, waarin zij wordt gebouwd. Indien Leiden's H. B.-S. aan geen hoogero cischcn behoefde te be antwoorden dan die van Hoorn en het verschil alleen neerkomt op den bijbouw van 5 lokalen a f3000(?) per lokaal, dan zou dit evenzeer gelden voor groote gemeen ten als 's-Gravenhage en Rotterdam, waar toch ook do H. B.-S. dient vooï bet op leiden van oen zeker aantal leerlingen. En toch wordt daar elke volgende school weer beter, ruimer en doeltreffender ingericht, dan een voorgaande, ten gevolge waarvan ook het kostencijfer voortdurend stijgt. De laatëtgc- bouwdo II. B.-scholen in die plaatsen voor 5X3 klassen ingericht, hehVcn dan ook oen bedrag gevorderd, dat zich beweegt om de f 300,000, dus bijna dubbel zooveel als de heer Roem noodig acht. Dat deze gemeen ten zich daardoor aan doellooze geldverspil ling schuldig maken, mag met werden aan genomen; wel dat zoowel het onderwijs als het gehalte van het keraarspe.rsoneel door goed ingerichte schoolgebouwen tot oen hoog peil kan worden opgevoerd. Wil men het plan van de Leidschc H. B.-S. met ancLero ontwerpen vergelijken, dan moet dit niet. ge schieden met het plan voor Hoorn, een ge meente van 11,000 inwoners, maar men ver gelijke met II. ]B.-scholen in gemeenten als Arnhem, Haarlem en Dordrecht, die in menig opzicht, ook op onderwijsgebied, Leiden trach ten te overvleugelen en door voortreffelijke schoolgebouwen vestiging van nieuwe inwo- nei*s bevorderen. Wanneer de nieuwe H. B.-S. slechts vol doet aan zeer beperkte, oogenblikkelijke be hoeften, niet alleen wat betreft beschikbare ruimte, maar ook wat aangaat verdore in richting, wanneer de gelegenheid ontbreekt tot verruiming, ook in dien zin, dat de mof gelijkheid wordt geopend het onderwijs op hooger peil te brengen en gelijken tred te doen houden met de vordering der weten schappen, dan zal volgens B. en Ws. al spoedig blijken er zijn ten deze leerrijke vcor beelden bekend dathet oorspronke lijke plan te klein was en men met schade zijn schrielheid moet bekoopen. Dat intusschen bij het aangeboden ontwerp A 1 geen overdreven eischen zijn ingewil ligd, doch naar een doelmatige "beperking! is gestreefd, moge blijken uit een nadere beschouwing der verminderingen, die naar de meening van den heer Roem in het plan zouden kunnen worden aangebracht. Daarvoor treden B. en Ws. in een uitvoe rige vergelijking tussohen hun plan en de school te Hoorn en andere (grootore) scholen, waarbij ieder lokaliteit afzonderlijk wordt be schouwd. Dan mag volgons B. en Ws. niet uit liet oog worden verloren, dat zich voor de Leid- sche II. B.-S. bijzóndere omstandigheden voordoen, die, zelfs al worden geenszins hooge eischen gesteld, tot een hooge bouwsom lei den. Immers waar men niet kan ontkomen aan den eiscli, dat alle leslokalen aan een binnenplein moeten gelegen zijn, wordt een greotere plattegrond vereischt en bouwt men- duurder, dan bij oen school met louter gan gen tusschen de lokalen. Voorts staat de school niet onmiddellijk aan de straat, doch springt (evenals het nieuwe Invalidenhuis) aan 3 zijden binnen dc rooilijn terug. Er is dus noodig oen ijzeren hek voor terrein afschei ding dat bij een lengte van 228 M., bere kend tegen f 20 a f 25 por M., reeds onge veer f 5000 vordert. Plet gchoelo bouwterrein volgens plan A 1 oinvat ongeveer 5860 M2., waarvan ongeveer 1860 M2. wordt bebouwd; hot onbebouwde deel, groot ongeveer 4000 M2., moet worden opgehoogd, tot tuin of speelplaats ingericht, gedeeltelijk verhard en biedt later een goede gelegenheid voor uitbreiding der school. In Hoorn is de tuin of spoelplaats slechts 1000 M\ groot. Er moet gerekend worden op overdekking voor 100 a 150 rijwielen (te Hoorn gelegenheid voor 40). On noodig is hot te zeggen, dat de. school van binnen wel practisch on doeltreffend, doch t evens hoogst eenvoudig zal wordeii afgewerkt en in dit opzioht niet anders zal worden dan in Hoorn. Door don heer Roem is nog een parallel getrokken tussohen de bouwkosten der Mid delbare Technische School te Dordrecht «en die van plan Al; terwijl de eerste liebhen bedragen f 7.28 por M'h, woerden de laatste globaal geraamd op f 9.50 per M3. Deze vergelijking gaat echter niet geheel op, zeg gen B. en Ws., omdat liet karakter van een M. T. S. en een H. B.-S. geheel verschilt terwijl men bij do laabsbe nagenoeg uitslui tend te doen 'lieeft met leerlokalcn, wordt verreweg het grootste doel der eerste inge nomen door werkplaatsen en teckenzalen, die wel veel inhoud vorderen, doch weinig kos ten. Plaatselijko toestanden beïnvloeden bo vendien, het behoeft wel geen, betoog, de bouwprijzen. Zoo mag bij een vorgelijking tuseclién Leiden en Hoorn niet uit het oog worden verloren, dat de arbeidslooncn in laatstgenoemde plaats ongetwijfeld lager zijn dan te Leiden. Bepalingen in zake art. 1638c en d B. \V. komen in do Deidscho bestekken wèl, in liet Hoornsche voor den bouw van deze H. B.-S. niet ji|or. Bij de bepaling van deu Lcidschcn een heidsprijs van f 9.50 per M5. (de II. B.-S. to Rotterdam kostte meer dan f 11, die van Den Haag heeft f 10.50 per hl3, gekost) is uitgegaan van den prijs van do in de laatste jaren gestichte bouwwerken, die in omvang, bouwwijze of bestemming eonigszins met een H. B.-S. overeenkomen. „Voorgeest", een bouwwerk zonder paalfundeering, kostte f9.08 per hl3.; liet staat vast, dat de aan nemer op dien bouw heeft toegelegd. Do school aan do Medusas tra at, met paal fundeering en centrale verwarming, doch met houten vloeren, vorderde f 9.23 per hl3. Deze school werd in 1909 gebouwd; sedert zijn arbcidslconen en materiaalprijzen aanmerke- kelijk gostegen, terwijl mag worden aange nomen, dat de loonen in 1914 wederom met wellicht ongeveer 10 pCt. zullen rijzen. Een raming van f9.50 per M3. vcor de nieuwe II. B.-S. wordt dan ook voorzichtig, niaar niet te hoog geacht. Eindelijk wordt nog vermeld, dat de. bouw kosten van plan Al per leerling ad f680» niet hooger zijn, dan die van vele andere: H. B.-soholen. Een der Haagsche scholen kostte f819, de in 1904 to Rotterdam ge bouwde f b'96, de in 1912 gestichte reeds f 778.35, die van Arnhem f 670, alles per leer ling berekend. Verbetering; der 3-Octoberstrant en omgeving;. Roeds goruimen tijd ^werden'onderhande lingen gevoerd met de verschillende eige naren, om tot verbetering van den toe stand dor 3-Octoberstraat en van het aan grenzend stadsgedeelte te geraken. Deze toestand moet ind'erd-aad onhoud baar worden genoemd. In het. midden der geprojecteerde 3-Octoberstraat bevindt zich een sloot met een hek over de volle lengte der straat, waardoor deze in 2 stukken ia verdeeld èn een rechtstreeksere verbin ding tussohen do achtergelegen straten en de Schelpenkade on omgeving ontbreekt. Tengevolge van het daarin geworpen vuil verkeert de sloot voortdurend in verrc- gaanden staat van vervuiling. De bestra ting van de 3-Octoberstraat en van de daar op uitkomende particuliere straten, kan al evenmin schitterend genoemd worden. Afdoende verbetering kan in dezen toe stand alleon worden gebracht door demping van do genoemde sloot, overdracht aan de gemeente van de 3-Octoberstraat over da volle, geprojecteerde breedte en van do aangrenzende particuliere straten, gevolgd door algeheele in orde making van dia straten De besprekingen met de verschillende eigenaren hebben er toe geleid, dat allo zich bereid hebben verklaard hun eigen dommen, voorzoover die door straten wor den of zullen worden ingenomen, aan do gemeente over te dragen. Do voornaamste eigenaren, do bouw grond-maatschappij „Buitenrust'' te 's-Gra venhage en de heer D. P. Yperlaan to Voorschoten, bleken ook genegen de voor hun Tekening komende kosten voor liet in orde maken der straten aan de gemeente te betalen. De hoeren Brunt te Rietveld en Karsdorp te Woerden verbonden zich een bijdrage van f 1000 in de geraamdo kosten ad f 1225 te geven, terwijl eindelijk namens den heer B. J. van der Kaaij, ei genaar van verschillende peroeolen langs de 3-Octoberstraat en in het zuidelijk ge deelte der Duivenbodestraat een som van f 1090 is toegezegd. Voor rekening der gemeente komen na tuurlijk dc kosten van demping van dö sloot.gedeelte vóór de Stadhouderslaan, de Valdezstraat-, de Duivenbodestraat, de Buiten ruatstraat en de Schol pen kade, aan gezien deze elootgedeelten öf eigendom der gemeente zijn, öf bij overneming der betrok- Ken straat-gedeelten eigendom der gemeenta zouden zijn geworden. Aan H. J. de Heyder zal verder vergoe ding moeten worden gegeven voor heb in orde maken van den door hem over te dragen grond ter oppervlakte van plm. 375 vkt. M. Ofschoon hij bij de slootdemping geen voordeel heeft, is hij toch bereid be vonden tot demping en kosteloozen afstand van grond, mits hij als aannemer zelf straat en sloot, zoowel die op eigen terrein, als die aan de overzijde, welke aan do maatscnappij Buitenrust" tos-behooren, in orde mag maken. Bovendien zal een hem toebehoorende loods, die buiten do nieuwo rooilijn staat, achterwaarts moeten worden verplaatst, d.w.z. geheel nieuw opgetrok ken moeten worden. Voor do uitvoering van sloot- en straatwerken op het hem than* toebehoorende terrein, alsmede voor den bouw dier nieuwo zaal vraagt hij f 3COO, ter wijl hij, gelijk gezegd, den grond-kosteloos "W raak. {Naclruk verboden). P8> Laten we hier dan blijven, Jenny. Neen, neen, wij zullen naar binnen gaan, als gij het wilt, Laurent. Haar gelaat na-dferde dat van den jon gen man en zij fluisterde: Gij ziet liet, mijn vriend, ik zal u altijd gehoorzamen. Zij sloot de oogen en verwachtte een ku3 van hem. Zij waren alleen. Laurent zag haar aan e>n begreep wat zij vroeg. Toch was het hem onmogelijk den ver wachten kus op het gelaat van Jenny te drukken. Het droevige beeld der lentefee verscheen voor zijn geestesoog en scheen hein een blik vol verwijt toe te werpen. Hij deinsde terug. Zij opende de oogen weer, maar zij kon niet raden, wat er in zijn hart, omging, z.ij dacht alleen, dat beschroomdheid hem er van terug hield. Zij lachte hem teeder toe. Zij greep de hand van Laurent en drukte die aan haar lippen. Romain Goux kon alles zien. Tranen van woede kwamen hem in de oogen. Laurent en Jenny verdwenen. De deur van het salon word geopend en een zee van licht drong naar buiten, tegelijk met het vroolijk gelach der meis jes, die zich aan het dansvermaak overga ven. Romain Goux zei voor zich. Dus ik zou alleen moeten lijden? Neen, neen. Vastberaden ging hij de trap af. Do b e d rje i g i n g. Jenny had drie eenvoudig gemeubileerde kamers voor haar in gebruik: een salon, waar het meisje bijna altijd zat te lezen, te werken of te studeeren, een slaapkamer en een toiletkamer. Zij had een kamenier, maar deze had meestal weinig te doen, claar Jenny zeer eenvoudig was en zich meest en tij de zelf kleedde en kapte. Toén Romain dien avond de trappen af kwam, waren de vertrekken van Jenny ledig. In het salon brandde licht. De deur er van, die op de gang uitkwam werd nooit afgesloten. Romain was lang ge noeg in huis geweest om dit alles te weten Onder aan de trap bleef hij staan. Aarzelde hij? Neen, hij vreesde overvallen te worden door een der gasten of een bediende. Maar er was niemand op het oogenblik. Hij liep de gang door, opende de deur en trad binnen. In het salon was het tamelijk moeilijk zich te verbergen, want er stonden slechte kleine damesmeubelen en lage stoelen. Gelukkig hingen er voor de vensters langet zware gordijnen, waarachter hij zich kon verbergen. Daar wachtte hij. Het was een groot feest, dat Bertignolles gaf; maar liet was sleohts een huiselijk partijtje. Het was al laat. Verscheidene gasten waren reeds heen gegaan. Jenny verliet het salon, na afscheid te hebben genomen van Laurent, on kwam overgelukkig op haar kamer. Haar kamenier kwam tegelijkertijd bin nen, maar zij zond haar weg, daar zij haar diensten niet noodig had en liever alleen bleef, om haar geluk b°ter te kunnen ge nieten. Zij zette zich in een fauteuil, leundmet het hoofd op haar hand en sloot de oogen, in zoete droomerijen verzonken. Romain schoof de venstergordijnen zacht vaneen. Hij beschouwde haar en las, als in een boek, de geheimste gedachten van haar hart. Hoeveel moest hij lijden Langzaam kwam hij uit zijn schuilhoek te voorschijn en naderde haar. Het dikke tapijt maakte zijn schreden on hoorbaar en Jenny vermoedde zijn aanwe zigheid niet. Eerst toen hij recht voor haar stond, opende zij de oogen. Zij slaakte een gil, verschrikt door dat woeste gelaat en die fonkelende oogen, niaar hij vouwde de handen en stamelde: Ik smeek u Romain GouxBij mijWat komt 'gij hier doen? Mejuffrouw! Wat wilt gij van mij? Ik bid u, hoor mij aan. En vooral: r»ep niet om hulo. schreew niet. want eii hebt niet9 van mij te vreezen, maar als gij om hulp roept, dan zal alles verloren zijn. Verloren? Wat dan Zij herstelde zich een weinig. Toch was zij, uit voorzichtigheid, opge staan en teruggeweken naar de deur van haar slaapkamer, waar 'j zioh kon opslui ten, wanneer haar een gevaar bedreigde. Welk gevaar? Dat wist zij niet. Ik vraag u, llomain, waarom gij in mijn afwezigheid hier in de kamer zijt ge komen. Heb ik u geroepen Heb ik het ver langen te kennen gegeven, u te spreken? Ik dacht, dat gij naar New-York waart ver trokken. Ik ben niet vertrokken. Mijn vader heeft het toch gezegd. Uw vader heeft gelogen. Romain, gij beleedigt mijn vader. Hij glimlachte spottend. Romain, ik heb u niets te zeggen en ik verzoek u heen te gaan. Maar hij bewoog zich niet. Zij werd weer angstig. Hebt gij mij niet verstaan? Ik heb u verstaan. Welnu? Ik blijf. Gij weerstaat, gij trotseert mij, en in uw oogen lees ik woede en bedreiging. Ja woede en bedreiging, maar niet tegen u. Tegen wie-n dan? Dat zult gij later weten, misschien. Gij öpreekt in raadsels. Verklaar u nader. Mejuffrouw Jenny, ik herhaal u en ik zwear cLoJ oii va.° m.u uiAts» zen hebt. Acht u niet beleedigd door het geen ik u zeggen zal, en jaag mij vooral niet weg. Haast u clan, wat ik u verzoeken mag, zei zij bevend. Do aarzeling van Romain herinnerde haar aan alles, wat er in de laatste dagen sedert heb bal-masqué gebeurd was: dl cowboy, op wien zulke zware verdenkingen rustten en het ijverig pogen van Laurent om dien cowboy op te sporen. Zij had daaraan tot nog toe niet gedacht. Het scheen haar zoo onwaarschijnlijk toe, en nu kwam haar allee weer voor den geest. Mejuffrouw Jenny, gij zult u mis schien beleedigd achten door de bekentenis, die ik u zal doen, nu u op het punt staat te trouwen met hem, dien uw hart heeft uitverkoren. Een bekentenis, Romain? Maar mijn verontschuldiging is, dat het geheim, dat ik u zal meedcelen, reeds lang aan uw vader bekend is. Hij trachtte de ontroering te bedwingen, die zich van hem meester maakte. Hij wilde geen zwakheid toonen. Mejuffrouw Jenny, ik bemin u. Zij zag hem vol verontwaardiging aan en wees hem de deur. En om mij te dwingen deze beleedi- ging aan te hoóren, hebt gij u hier ver borgen en mij overvallen. Gij zijt een laf aard. Ga heen, Romain, of ik roep om hulp. Reeds strekte zij haar hand uit- naar den knop van een electrische schel, die in do kamer van haar vader uitkwam. vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5