N°. 16327 Vrijdag 16 Mei. A0. 1313. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (2on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. "VYraak, PRIJS DRZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oeatsj per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post D 1.65. Van 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naai plaatsruimte. - Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor hei incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Gistermiddag had te De Steeg de opening plaats van het 7de koloniehui6 van het Centraal-Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. H. M. de Koningin heeft, baronesse douairi'.e Q. M. van Verschuer geboren baronesse Van Balveren, te Arnhem, cn mej. J. W. A. Naber, te Amsterdam, benoemd tot Eere-dame in de Huisorde van Oranje. In de te Gouda gehouden vergadering der R.-K. Centrale Iv i es vereen i gin g is beslo ten, om in de plaats van een a.-r. Staten lid, dat zijn mandaat niet wenschfc te her nieuwen, géén R.-K. oandidaat te stellen, doch al de drie zetels aan de a.-r. te laten. Door de vrijzinnige kiesvereeniging „Bur gerplicht" zijn oandidaat gesteld voor de Prcv. Staten de hoeren K. Schouten Hoogen- dijk, te WeerdenG. van der Glossen' Jr., te Krimpen a/d. IJsel, en H. J. Nedcrhorst Sr., te Gouda. Wij maakten gisteren melding van den a s. gouden promotiedag van het Tweede- Kamerlid, oud-voorzitter 'int. F. gTaa.f van Bylandt. De datum is niet 22, maar 27 Mei e. k. Te Velp is overleden mr. A. H. Brandt, oud-burgemeester van Zoet-orwoudc en Rhe- den, officier in de Oranje-Nassau.orde en den Rcoden Adelaar. Gisteren werd te Utrecht de algemene vergadering gehouden van het Gereformeerd Schoolverbond, onder voorzitterschap van ds. J. C. Sikkel, uit Amsterdam. In zijn openingswoord bracht de Yoorzitter een woord van dank aan de Regeering, voor het geen zij op onderwijsgebied deed. De vestiging van de vrije Christelijke school zal, volgens spreker, de hoofdirizet zijn van den aanstaanden verkiezingsstrijd en dat de Staatsschool aanvulling zal wor den. Met vreugde gewaagde spreker van de goede verhouding tusschén het Gerefor meerd Schoolverband en de andere school organisaties, nu eindelijk een gedelegeerde in den Schoolraad zitting heeft. Mededeeling werd gedaan, dat als gedele geerden in den Schoolraad zitting hebben de heeren prof. dr. II, Visscher, uit Utrecht, J. C. Wirtz Czn, uit Groningen, en J, v, d. Waals uit Nijkerk. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees aan 'n batig saldo van f1684. In plaats van ds. J. C. Sikkel, die aftrad en niet herkiesbaar was werd gekozen tot lid van de commissie van uitvoering mr. A. J. do Wilde, uit Den Haag Besloten werd, de volgende algemeene vergadering te houden op 27 Mei 1914 te Utrecht. Te 's-Gravenhage overleed die heer J. van Wageningen, sedert 1899 godsdienston derwijzer bij de Ned.-Herv. Gem. aldaar. Te Rotterdam is de alg. vergadering gehouden van Christelijk Volksonderwijs. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat thans 197 scholen met 750 onder wijzers en onderwijzeressen en ruim 35,000 leerlingen bij de Vereeniging zijn aangeslo ten. De rekening en verantwoording sloot met f 30,540,341, een batig saldo aangevend van f 28.70. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren G. H. L. baron van Boetselaer, te De Bilt, ds. A. de Haan, te Zwolle en ds. H. Eyk van Ileslinga, te Ber- likum, terwijl in de plaats van wijlen den heer W. J. J. Koole benoemd werd de heer N. Koomans, te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur werd voorts met een lid uitgebreid, waartoe gekozen werd de heer K. Brants, tc Goes. Alsnu verkreeg heb woord mr, dr. C. O. T. baron Creutz, van Arnhem, die 't voor gestelde art. 192 der Grondwet besprak. Vervolgens werd door den heer G. He- merding, uit Rotterdam, ingeleid het onder werp: Het na-examen vanwege de Ver eeniging voor Christelijk Volksonderwijs waarvoor nog te weinig belangstelling be staat." Hij stelde de volgende motie voor: Besturen van scholen, aangesloten bij de Vereeniging voor Christelijk Volksonder wijs, geven bij beneeming van hoofden, on derwijzers en onderwijzeressen, wAnneer de kwaliteiten overigens gelijk zijn, de voorkeur aan diegenen, welke in 't bezit zijn van het diploma of getuigschrift dat krachtens wel volbracht na-examen" door de Vereeniging wordt uitgereikt. Zooveel mogelijk zullen zij bij de vaststelling der salarissen en bij bevordering met het be zit van genoemde bewijzen van bekwaam heid rekening houden. Nadat de voorzitter verklaard had, geen bezwaar tegen deze motie te hebben, werd zij bij acclamatie aangenomen. De heer J. Deetman, die in Maart 1911 als vertegenwoordiger van de ortho doxe richting bevestigd werd tot predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Hoogmade, heeft gebroken met de orthodoxie en de vrijzin nige beginselen aanvaard. Zonder er bij zondere ruchtbaarheid aan te geven, had hij toch zijn verandering van overtuiging bekend gemaakt. Zoodoende heeft de ker- keraad van de vrijzinnige gemeente Andijk, die onlangs vacant werd door het vertrek van den heer H. de Jonge naar Kimswerd, op hem het oog kunnen laten vallen, en kunnen.besluiten hem te beroepen. De heer Deetman, die na zijn overgang tot de vrij zinnige richting zoo spoedig mogelijk van standplaats wenschte te veranderen, heeft dit beroeD terstond aangenomen. („W. v. d. V.-H.") Door het gemeentebestuur van Scho ten is aan den heer H. Jongenburger en Zn., te Waddinxveen, en aan Wernink's betonfa-briek, alhier, resp. gegund de leve ring van cementtegels en rioolbuizen. Te Middelburg lia-d een stemming plaats voor 23 leden van het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. namelijk 17 wegens pe riodieke aftreding en 6 wegens ontstane vacatures. Candidaten waren gesteld door drie kiesvereenigingen. Uitgebracht wer den 653 stemmen, waarvan 9 in blanco, zoo dat de volstrekte meerderheid 323 bedroeg. De candidaten der kiesvereeniging, die evenredige vertegenwoordiging voorstaat en waarvan tal van modernen lid zijn, kregen van 307 tot 314 stemmen; de candidaten der ethische kiesvereeniging van 92 tot 99de candiaten der confessionnecle kiesvereeni ging van 218 tot 225 stemmen. Gekozen ver klaard werden negen heeren, die door beide eerstgenoemde kiesvereenigingen candiclaat waren gesteld, terwijl 10 voorstanders van evenredige vertegenwoordiging met 10 con- fessionneelen iu herstemming komen. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de artt. 5, 7 en 2-1 der Provinciale Wet en het besluit van <le Gedeputeerde /Staten van Zuid-Holland van 29 April 1913, No. 11, Provinciaal blad nó, 43; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den dat de verkiezing (candidaatstel- ling) van drie leden van de Pro vinciale Staten van Zui d-H o 1- 1 and voor het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Dinsdag 3 Juni a.s., de stemming, zoo die noodig mocht blijken, op Y r ij d a g 13 Juni en de eventueele herstemming op Maandag 23 Juni d. a. v. dat op den dag der verkiezing (3 Juni) van des voormiddags negen uren tot des namiddags vier uren opgaven van candi daten bij den Burgemeester ten Raadhuize kunnen worden ingeleverd dat deze opgaven moeten inhouden de namen, voorletters en woonplaatsen der candidaten en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt; dat de inlevering der opgaven persoonlijk moet geschieden door een of meer perso nen, die haar hebben onderteekend en diat- de tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven kosteloos ter Secretarie ver krijgbaar zijn vanaf heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 15en Mei 1913. Toelatingsexamen voor <Ie BBoogere Wargerschool voor Meisjes. Burgemeester cn Wethouders van Leiden gelet op artikel 20 der verordening van 'den 7den Med 1896 (Gemeenteblad No. 5); brengen ter algemeene kennis, dat het 1ste toelatingsexamen tot de Hoogere Burger school voor Meisjes dit jaar zal plaats heb ben op Donderdag, Vrijdag en, zoo noodig. Zaterdag, den lOdcn, llden en 12den Juli cn het 2de toelatingsexamen op Maandag en Dinsdag, den lsten en 2den September, in liet schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden. 16 Mei 1913. SCHEEPVAART. Burgemeester cn Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden dat 'de s cheepvaart door de Morscli- j) tro t t b r u g, ten behoeve van de herstel ling van het Hamei-gebint dier brug, voor hooggeladen schepen cn vaartuigen met Nadruk verboden). 96- Célestin Yelladier, die wist, dat zijn nicht veel van muziek hield, ging ook dik wijls met haar naar de opera. Marie-Rose was er dien avond ook. Hoe ontstuimig klopte haar hart, toen zij Laurent aan de zijde van Jenny Ber- tignolles herkende. Van dat oogenblik bestond er voor haar geen tooneel meer, geen toeschouwers, geen niuziek; zij zag alleen dO loge, waar Lau- Tent glimlachte tegen Jenny. Hoe had zij ook kunnen gissen, welk eefristorm er in het hart van haar vriend woedde Zij ging slechts af op den schijn. En getrouw aan de aanwijzingen van Gaume, scheen Laurent gelukkig. Wel streek er somtijds, wanneer niemand op hem lette, een wolk van droefheid over zijn voorhoofd; maar dat kon Marie-Rose niet zien. Zij pijnigde zich met de gedachte, dat zij meer recht op zijn liefde had, dat zijn glimlach, zijn woorden van teederheid haar toebehoorden, dat zij meer aanspraak ha.d' dan Jenny op het geluk, waarop deze nu zoo trotsch scheen. Ook Bertignolles scheen zich in het ge luk der jongelieden te verheugen, want hij zag Jenny en Lament vol goedheid en lief de aan. staanden mast, van Maandag 19 Mei a.s. tot uiterlijk Zaterdag 31 Mei d. a. v. zal z ij n gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Mei 1913. Leiden, 16 Klei. De alhier vastgestelde kiezerslijst wijst uit, dat het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 7460, voor de Prov. Staten 7400 en voor den Gemeenteraad 6-481 bedraagt. Op de vorige lijst waren deze getallen resp. 6832, 6814 en 6132. Bij Kon. besluit zijn o.a. benoemd tot lid der oommissie, aan welke in 1913 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger- On derwijs wet. de heeren A. L. van Beek en dr. J. S. G. Gleuns, leeraren aan het gymnasium alhier. Voor het tijdvak van 16 Mei 1913 tot en met 14 Mei 1914 is bij Kon. besluit be noemd tot assistent bij het Centraal-Labo- ralorium voor de Volksgezondheid te Utrecht, de heer A. Massink, assistent bij de scheikunde aan de Rijks-universiteit, alhier. De heer j. Riedel, alhier, is geslaagd voor het examen voor 1ste stuurman bij de groote stoomvaart. De dames C. van der Stok en H. W. Kouwetz, beiden van Voorburg, zijn in Den Haag als onderwijzeres geslaagd. Te Haarlem slaagden als onderwijzer de heeren H. J. Veenendaal, te Leiden, en J. Vooys, te Katwijk-aan-den-Rijn. Op de aanbeveling van Curatoren van het gymnasium te Hilversum komt o. a. voor de heer J. A. Wertenbroek, te Zoeter- woude, voor leeraar in de wiskunde. In de voorjaarsvergadering der Alg. Synodale Commissie te 's-Gravenhage wer den o. m. behandeld de aangelegenheden van het fonds voor noodlijdend'© kerken en personen. H. M. de Koningin heeft voor dit fonds weder f 2030 beschikbaar gesteld. De collecten bedroegen f 14,940.22, d. i. f 326.65meer dan ten vorigen jare. De totale ontvangst over 1912 was f 54,372.38. Met het oog op de geraamde inkomsten be staat er geen bezwaar in 1913 f16,670 voor groote toelagen te bestemmen, als voor kleine toelagen niet meer dan f 10,465 wordt gevoteerd. Wegens het overlijden van den heer J. B. Verhev heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken een verkiezing uitge schreven voor een lid van de Tweede Ka mer in het district Rotterdam III. Daar de beer Verhey bij de periodieke verkiezing toch afgetreden zou zijn, heeft de Minister de verkiezing voor deze tus- schentijdsche vacature bepaald op dezelfde dagen als voor de algemeene verkiezingen bepaald zijn, nl. candidaatstelling 3 Juni, stemming 17 Juni en herstemming zoo noo dig 25 Juni. Zuster V. A. den Hartigh, ddc deel heeft uitgemaakt van de Grieksche ambu lance en nog eenigen tijd in Griekenland was achtergebleven, is in Nederland terug gekeerd. Velladier en Marie-Rose zaten in het parterre. Laurent liad nog geen enkele maal naar de toeschouwers gezien. Toen het scherm echter gezakt was, richtte hij zijn tooneelkijker naar de stal les en parterree. Marie-Rose zag het en haar hart begon angstig te kloppen. Zij verloor geen zijner bewegingen uit het oog. Eensklaps begon Laurent te beven, hij nam den tooneelkijker van zijn oogen en leunde met doodsbleek gelaat achterover in zijn stoel. Bedroog hij zich niet? Was dat zijn lentefee, die hij nog altijd beminde? Hij herstelde zich een weinig en bracht den kijker weer voor zijn oogen. Wat was Marie-Rose veranderd Hoeveel smart over het vervlogen geluk lag er op haar gelaat uitgedrukt! Tranen welden in zijn oogen op en hij kon d£n blik niet van liaar afwenden. Ook zij keek vocfrt-durcndl naar hem. Zij wisselden een blik, waarin geheel hun hart lag uitgedrukt, en evenals weleer verstonden zij elkaar. Die blik zei meer dan duizend woorden. Dus zij beminde hem nog altijd, even vurig als vroeger, en het was slechts om aan de bede van de markiezin gehoor te geven, d'at zij er in toegestemd had be haagziek. trouweloos en wuft te schijnen. Dat alles had hij haar willen zeggen, haar willen toeroepen, maar hij kon het niet. Hij had een treurige zending op zich genomen en die moest hij tot het einde volbrengen, wat hij ook lijden moeot. Toch scheen het hem zoo moeilijk toe, haar te naderen. Hij beproefde het. In de pauze verliet hij alleen de loge. Hij liep door de gangen, naar de koffie kamer, overal waar hij hoopte, Marie-Rose te zullen ontmoeten. Hij zag haar niet. Zij had hem de loge zien verlaten, na een vurigen blik op haar geworpen te heb ben, en zij begreep zeer goed, wat hij van liaar wilde. Getrouw aan haar belofte, diie zij aan de markiezin gedaan had, offerde zij zich op en bleef op haar plaats. Zij vreesde een ontmoeting na de voor stelling, vooral wilde zij zich niet in tegen woordigheid van Jenny bevinden en daar om bleef zij niet tot het einde. Toen Laurent onder het laatste bedrijf naar het parterre keek, ontdekte hij, dat Marie-Rose en haar oom heengegaan wa ren. Den volgenden dag sprak hij Gaume en vertelde hem deze ontmoeting. Geduld, zei de agent, wij naderen het einde der beproeving. Laurent schudde het hoofd. En ik, Gaume, vrees, dat wij niet zullen slagen. Waarom denkt u dat? Nog slechts weinige dagen scheiden ons van het huwelijk. Vier dagen, dat weet ik En heden wordt het huwelijkscon tract' geteekend. Heden om twee uur, dat weet ik ook. Dat is de eerste schakel van de ke ten, die mij binden zal, mijn vriend. Goed, als gij geen vertrouwen in mij stelt, dan zijt gij vrij. Ik stel vertrouwen in u, mijn beste Gaume. Inderdaad, de dag van het contract was daar. Bertignolles was buiten ziohzelven van vreugde. Elk gevaar schee-n verdwenen. Tot het laatste oogenblik had hij nog ge vreesd, dat Romain Goux iets ondernemen zou. Meu weet, dat dit zijn eenigc vrees was. Om het overige bekommerde hij zich weinig. Al zijn maatregelen waren geno men en nergens dreigde hem een gevaar. En Romain Goux vertoonde zich niet. Hij is bang, dacht Bertignolles. Niet dat hij geloofde, dat Romain Goux hem vreesde, zij hadden eenmaal dreigend tegenover elkaar gestaan en wisten, dat hun krachten gelijk stonden. Wat hem terughield en daarop had Bertignolles altijd zijn berekeningen ge maakt was de vrees, Jenny te doen lijden, de vrees voor een ongeluk, dat haar kon treffen, de vrees voor haar dood. De onderteekening van het huwelijkscon tract zou met een klein huiselijk feest gevierd /worden. Een diner zou de vrien dinnen van Jenny en de kennissen van Bertignolles met de familie De Soulaimes vereenigen en 's avonds zou men een klein bal organiseeren in het salon Sedert eenige dagen vertoefde de mar kiezin De Soulaimes ten huize varj Bertig nolles. Op verzoek van Jenny was zij niet naar Nogent teruggekeerd en zij bracht geheele HAARLEMMERMEER. De verer :dging Vooruit" heeft van H. M. de Koningin- Moeder een bronzen medaille ontvangen om die als prijs beschikbaar te 6tellen bij het dezen zomer te houden concours-hip- pique te Hoofddorp. HOOFDDORP. In het hotel ,,de Beurs", alhier, trad voor de Centrale Liberale kiesvereeniging als spieker op mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: ,,Nog vier jaar coalitie-regeo- ring?" Spreker ging na wat door de ;ooa~ litie was tot stand gebracht en besprak' het program der vrijzinnige concentratie,! om te komen tot de slotsom, dat in het belang cler volksontwikkeling, en het. be lang van het geheele land een bestendiging der eoalitie-regcering niet gewensoht was. Aan het debat namen deel ds. Bax van hier, die zich tegen de coalitie verklaarde, en de heer Rodrigues Aan Amsterdam, candidaat der S.-D. A.-P., die het stand punt zijner partij verdedigde. LEIDERDORP. Ingelanden van den Ivalk- pclder hebben de rekening over 1912 vast gesteld in ontvang op f649.5472» iu uitgaaf op f518.71 cn alzoo met een batig saldo van fl30.S3V2- De begreoting voor 1913 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 489.6572» niet een omslag van f 4 per liekt- are. Dc van kracht geworden kiezerslijst bevat de namen van 355 kiezers voor loden van de Tweede Kamer en der Provinciale Staten en van 315 vcor den Gemeenteraad. Gisteravond werd in liet gebouw Jr-eno" de jaarvergadering der Coöperatieve Raiff- eisenbank alhier gehóuden, onder presidium van den heer G. van der Valk Bouman, voor zitter va.il den Raad van Toezicht. De rekening over 1912, bereids door het bestuur goedgekeurd, werd door den kassier nader toegelicht. Aan spaargelden was inge logd f56,757.1172 cn teruggehaald f47,261.29, zcodat het tegoed van 271 in leggers op 31 December 1912 bedroeg f 71,200.44. Voorschotten waren verstrekt tot een bedrag van f 11,860 cn ter u-gbe taal di f 9506, blijft nog £26,769.66 aan 37 leden. Met de Bank stonden in rekening-courant 25 .leden. Deze rekening, met inbegrip van dio der Centrale Bank, bcdrceg f 181.713.S4 in ontvangst en f221,393.38 in uitgaaf. De winst der Bank bedroeg f 576.-98, welk bedrag bij het Reservefonds zal worden ge voegd. De commissie uit de leden, met'hef nazien der rekening belast, stelde bij monde van den heer G. van Leeuwen voor de rekening goed te keuren, onder dankzegging aan den kas- sier voor zijn nauwkeurig behoor en voor f de wijze, waarop hij liet nazien van de reke ning met haar bescheiden gemakkelijk heeft gemaakt, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De rentevoet voor inlegge 1 den blijft be paald op 3 pCt. en voor voorschotten op. 47? pCt. Na vaststelling van het salaris van den kassier had dc stemming voor bestuursleden j plaats. Herkozen werd de hoer J. van Leeu- wen als lid van den Raad van Toezicht cn del 1 heer J. cle Graaf, als bestuurslid. Als afgevaardigden naar de algemeene ver- gade-ring der Centrale Bank werden benoemd j de heeren J. de Graaf en L. W. van Giessen. De agenda dier vergadering wordt daarna behandeld; zij gaf tot weinig discussie aan leiding men achlto het geven van hypo- dagen door in gezelschap van het lieve 'meisje, dat in dc blinde con tecdere, ver-j standige en goede moeder vond. Urenlang spraken zij met elkaar en i steeds maakte Laurent het onderwerp van' haar gesprek uit. Nog nooit had Jenny er zoo lief uitge-' zien als thans, nu zij het gedroomde geluk: bijna had bereikt. Haar vroolijkhcid ging somswei eens in uitgelatcndheid over. Zij vertelde aan dc markiezin hoeveel rijke "cadeaux zij had gekregen van de vrienden van haar vader, millionnairs, zoo als hij. Zij beschreef ze tot in de kleinste bijzonderheden, daar de markiezin ze niet kon zien. De markiezin luisterde, met een glim lach om dc lippen. Vervolgens herinnerde zij er haar zacht aan, dat haar echtgenoot arm was, cn dat zij zorg meest dragen, zijn trots niet te kwetsen. Zij moest vergeten, dat het groote vermogen van haar kwam. - Jenny omhelsde haar teeder. O, moeder, zei zij teeder, vrees niets van mij. Ik heb Laurent te lief, om hem met iets te kwetsen. Aan hem dank ik het grootste geluk, dat ik ooit heb dur ven droomen. Zoo had zij een antwoord op alles. - "Wanneer Bertignolles dacht, dat Romain Goux van alle wraaknemingen afzag, dan bedroog hij zich. In het hart van den ongelukkige, die zich verborg als een roofdier in zijn hoi, werd een vreeselijke strijd gevoerd. (Wordt vervolgd)^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1