N°. 16S25 Woensdag 14 Met A0- 1913. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. f 1.10. 1.30. Dit nommer bestaat uit DRIE Biaden. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. Faillissementen. IDSCÏÏ PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1regels /"1.05. Iedere regel meer /Ó.17J. Grootere letters naa» plaatsruimte. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oentsoontant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor hst incasseeren wordt ƒ0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn Franco per post 1.65. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat nan den Ontvan ger der Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 20 van den dienst 1912-1913, executoir verklaard den 9en Mei j.l. ©n herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldöen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 14 Mei 1913. BHANKWKT. Burgemeister en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door RENDRIKUS HOOGEWONING, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop, in den winkel van het per ceel Groene steeg No. 22. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJ.EN, Secretaris. Leiclen, 14 Mei 1913. Leiden, 64 Éföei. Heden inspecteerde de schout-bij-nacht G. P. van Hecking Colenbrander de Kweek school voor Zeevaart alhier. Ook dezen zomer zal in „Zcmerzorg'" alhier, weer een reeks tuinconoerton gege ven worden. De inteekening daartoe is open gesteld. De muziekuitvoeringen zullen ech ter later in hetseizoen beginnen dan vorige jaren, nl. eerst op 8 Juli, wegens de ver bouwing van de groote zaal en het maken van een nieuwe veranda; deze laatste bij menjjg concert onontbeerlijk. Gisteren slaagden te Zeist voor het exa men Van candidaat-gerneentesecretaïisaf genomen vanwege de „Nederlandsclio Ver- eeniging voor Gemeentebelangen", de heer M. Ort, ambtenaar ter Secretarie te Delft en mej. PI. Bouma Nieuwenhuis, klerk aan het gesticht Endegeest", to Leiden. Do geslaagden zijn leerlingen van de hoe ren J. Proper en A. A. Wijnnobel, commie zen ter Secretarie, (afd. Financiën) alhier De kolonel W. H. van Terwisga, com mandant van de 4de infanterie brigade, wordt tegen November bevorderd tot generaal-ma- joor. De kapitein der inf. J. Mulder, werk zaam bij de Vilde afdeeling van het de partement van oorlog, wordt 1 Aug. over geplaatst bij het 4de reg. inf. alhier. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft jhr. mr. C. G. A. van Asch van .Wijok, te Leiden, zich hij de aanstaande verkie zingen voor district Rotterdam V niet meer beschikbaar gesteld, Dr. H. P. Meyer, rector van het stede lijk gymnasium te Amsterdam, heeft eervol ontslag aangevraagd. Omtrent het aanstaande bezoek van kar dinaal Van Rossum aan ons land verneemt ,,Het Centrum", dat hij hoogstwaarschijnlijk 5 Juli in Amsterdam aankomt. Zondag 6 Juli zal dan Z.E., daartoe uitgenoodigd door de gezamenlijke directeurs van de zes mannenafdeelingen der II. Familie te Am sterdam, een plechtige feest vergader ing der Broederschap komen bijwonen. Een koor van 250 zangers, samengesteld uit verschillende kerkkoren der stad, zal bij die gelegenheid de feestelijkheid door gezangen opluisteren. Te Amsterdam wordt het Nederlandsch (Congres voor Kinderstudie gehouden. H. M. de Koningin vereenigt ter gele genheid van haar bezoek aan de tentoon stelling „De Vrouw", morgen, de dames leden van het uitvoerend com i té aan een lunch in liet Paleis op den Dam te Am sterdam. Z. IC. II. Prins Hendrik denkt nog tot begin Juni te Ober-Ursel te blijven tot beëindiging van zijn kuur. De lieer Lovink, directeur van Land bouw in Ned.-Indië, thans met korten tijd verlof h. t. 1., zall eenige dagen, nadat, hij hier voor belanghebbenden te spreken is go- geweest, dus tegen het einde dezer maand, naar Java terugkeere.n. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Algemeenen Nederl. Timmerliedenbond bleek, dat het ledental de laatste twee jaren van 3000 tot 4500 gestegen is, terwijl het thans reeds 4800 bedraagt. De kapitaalvermeerdering steeg ge durende dien tijd met ruim f 16,000. In 1911 werden 18 loonbewegingen gevoerd, waarvan 15 met gunstig resultaat; in 1912 22, waarvan 19 met gunstig resultaat. Bij de behandeling der rechtspositie voor de bezoldigde bestuurders werd o. a. bo- paaid, dat het aanvangssalaris f 20 per week zal bedragen met drie tweejaarlijksche' verhoogingen van f 2 per week tot het maxi mum van f 26 is bereikt. Jaarlijks wordt twee weken vacantie verleend met een week extra-loon. Omtrent de loonbetaling bij ziekte werd o. a. bepaald, dat den bezoldigden bestuur ders, die korter dan een jaar in functie zijn, gedurende ten hoogste 3 maandenzijn zij langer dan een jaar, doch. korter dan 5 jaar in functie, ten hoogste 6 maanden per jaar, duurt de dienstbetrekking langer, ten hoogste een, jaar salaris uitgekeerd wordt. Naar wij vernemen, heeft wijlen da heer S. E. Sanders, in leven lid van den kerke- raad der Nederl.-Israël. Gem. te Groningen en bestuurslid van het Centr. Israël. Wees huis te Utrecht, aan die Gemeente f 130,000 vermaakt, door haar te beleggen in een fonds voor een eventueel te stichten „Salo mon Elkan Sanders-gasthuis". Het lag in de bedoeling van den erflater, dat in dit gesticht tegen een kleine inkoopsom opge nomen zullen worden de lidmaten der Jood- sche Gem., aldaar, mits zij den ouderdom van 62 jaar bereikt hebben. De stichting zal binnen het jaar, nadat 6-maaJ f 100,000 voor dit doel bijeen is, tot stand moeten ko men. In het gesticht moet minstens voor 45 personen plaats zijn. Bij een eventueel in aanmerking komen voor plaatsing in het ge sticht, "zal de stamboom der familie Sanders moeten voorgaan. In het bestuur der stichting zal één lid van de familie Sanders, twee leden van den kerkaraad der Nederl. Israël. Gem. te Groningen pn twee leden van den kerkeraad der Nederl. Israël. Gemeente te Veendam.Wildervank zitting moeten heb ben. Aan de Nederl. Israël, Gem. te Groningen is bovendien nog vermaakt f 5000 en f 1000 voor liet afstaan van een vergaderzaal voor het bestuur van het fonds van het even tueel te stichten gasthuis. Nog legateerde wijlen, de heer Sanders aan het Ned. Israël. Armbestuur te Groningen f 500, aan de vereeniging ,,Lebinjan Beth Zekcnim" aldaar f 500, aan (ïe Ned. Israël, gemeente te VeendamWildervank f 500, aan de Ned. Israël. Gem. te Rotterdam f 500, en aan het Centr.-IsTaël. Weoshuis te Utrecht f 1000. Bij deze legaten, die eerst na verloop van drie maanden officieel bekend gemaakt zul len worden, maakte de overledene de bepa ling, dat voor Jiem in de gemeenten, waar aan hij een erfenis schonk, gedurende het rouwjaar van, zijn overlijden, door daartoe aan te wijzen personen, het hij de Israëlie ten gebruikelijk gebed voor de zielerust oener afgestorvene, uitgesproken zal worden. („N. G, Crt.") Volgens de „Pr. Gr. Ct." is er ernstig sprake van, de inrichting van een leerstoel vcor de paedagogiek aan de rijksuniversiteit te Groningen. De Vereeniging van Clir. Onderwijzers en Onderwijzeressen hield haar 60ste alge meen o vergadering te Breda. Hoofdbestuur en afgevaardigden werden ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen en toe gesproken door den wnd. burgemeester, den heer. A. P. Scheltus. De voorzitter der Ver eeniging, de heer B. Oostexlee, dankte voor de ontvangst. In de zaal van „Concordia" waren 350 dames en hecren samengekomen. Na Psalm gezang en gebed heette de voorzitter van het oere-comité, de lieer A. A. Harthoorn, uit Breda, allen welkom. De heer P. Ooster- leo sprak vervolgens allen toe. Uit het verslag van den penningmeester, den heer A. Ocsterwijk, uit Den Haag, bleek, dat de inkomsten beliepen f 4322.64, do uitgaven f 4090.4772» zoodat de rekening sluit met eeu batig saldo van f 232.1672-1 De drie Christelijke vereenigingen „Barna bas", „Johannes" en ,,Lukas" krijgen dit jaar elk f 75. In de gisteren te Utrecht gehouden alg. vergadering van „Volksonderwijs" werd, na een rede van mr. H. Smeenge over: „Onze openbare school en de ingediende voor stellen tot wijziging van art. 192 der Grond wet", aangenomen de volgende, door het hoofdbestuur voorgestelde motie: „De ver gadering, enz., konnis genomen hebbende van de door de Regeering ingediende voorstel len tot wijziging van de Grondwet, in het bijzonder ten aanzien van art. 192 dier grond wet de openbare school beschouwende als dat instituut van onderwijs en opvoeding voor allo kinderen van ons volk, dat alleen in staat is, voldoende waarborgen te geven voor oen juiste geestelijke, zedelijke en licha melijke ontwikkeling van onze jeugd, ook als deugdelijke grondslag voor goed voort gezet onderwijs; van oordeel, dat een wijzi ging van art. 192 der Grondwet in den geest der door de Regeering ingediende voorstellen zal zijn ten nadee.le van onze volksontwikke ling, onze volkswelvaart en onze volkseen heid; machtigt het hoofdbestuur namens haar met alle kracht voort te gaan in den landd de overtuiging te vestigen, dut aanneming van, die voorgestelde wijziging een ramp zou zijn; voor het gehcele Nederlandse he Volk." Men schrijft uit Hcllevoetsluis aan „Het Volk": Zaterdag werd de stoker Koenders, die nende aan boord van de „Hydra", te Hclle voetsluis, ontslagen wegens „anti-militaire karaktereigenschappen." De ontslagene wil- tde zeer gaarne den dienst uit en had bij" Jiet voorbijtrekken, van den 1-Mei.optocht met ^ij'n röoden zakdoek van hot schip af de be- toogera toegewuifd. Onder voorzitterschap van den Bonds voorzitter, den heer O. van der Vorm Jr., hield de Algemeene Hengelaarsbond zij'n jaar vergadering te Amsterdam. Uit het jaar verslag van den Bondssecretaris bleek, dat de Bond de volgende afdèelingen telt: Am- sterdr^a en Omstreken; WormerveerKrom menie 't GooiKoogZaandijkZaandam PurmerendWeespDen HaagLeeuwarden Alkmaar; VlaardingenGroningen; Delft; De Rijp; Leiden; 'sHertogcnboschenSneok. De moesten dier af deelingen hebben uitge strekte vischwaters in pacht. Het jaarverslag meldt voorts, dat door de afdeeling „Amsterdam en Omstreken" en kele duizendtallen edelkarpers en door de afdeeling „Alkmaar" 20.000 baarzen werden uitgezet. Ter voorziening in de ontstane vacaturen werden gekozen tot leden van het hoofdbe stuur de heeren H. Bremer Hzn. en J. Plan- tinga. Tot Bondspenningmoester weird be noemd de hoer J. Douwes. Verscheidene afgevaardigden wezen op het door blijkbaar onvoldoend toezicht nog steeds vangen en ten verkoop aanbieden van onder maats che viscih. Besloten werd een adres aan de Regeering te richten om den geslo ten tijd op karper 31 Mei te doen eindigen instede van 30 Juni. De heer Frans Ander heggen en de heeren I. T. Wan jon en C. Oostveen, do laatsteu afgetreden Hoofdbe stuursleden, werden bij acclamatie tot Eere leden van den Bond benpemd. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen houdt heden haar 127ste algemeene vergadering te Amsterdam. Deze werd geo pend met een woord van den Voorzitter, In „Boneskf» te Rotterdam, werd de twintigste algemeene vergadering gehou den van de Diocesaan-Vereeniging van R-K. Bijz. Onderwijzers in het bisdom Haarlem. In het kort behandelde de voorzitter o.m. het toes lag-ontwerp van minister Heemskerk, en geloofde, dat wel allen er van overtuigd zullen zijn, -dat dit ontwerp in de gegeven omstandigheden wel het beste was, en dat het Ministerie-Heems kerk daarvoor den dank van alle onderwij1- zerea verdient. Maar daarnaast meende spr., dat het ook de onafwijsbare plicht der Regeering is, als dit ministerie in Juni wordt be stendigd, in de toekomst ook een definitie ve 6alarisregeling te treffen. Bij afwezigheid, ten gevolge van ziekte van den* penningmeester, werd het finan cieel verslag uitgebracht door den secre taris. Hieruit bleek, dat de inkomsten hebben bedraden f 2801.34-1, de uitgaven f 2326.95, zoodat er een batig saldo in kas is van f 274.391. Hierna werd rapport uitgebracht, bene vens d9 rekening en verantwoording van het ondersteuningsfonds. De inkomsten hebben bedragen f 601, de uitgaven f 389.67, zoodat er een voordeelig saldo is van f 216.33. Dit aaldb is aanzienlijk lager, dan dat van het vorig jaar, hetwelk f 67.93 hooger was. Ten krachtigste werd in het rapport op meerderen steun aangedrongen. De afdeeling Den Haag steldte de volgen de motie voor: ,,Do algem. vergadering der D.-V. enz., overwegende, dat de Minister het „Toeslag- wetje" duidelijk heeft voorgesteld als noodwet, om die onderwijzers te helpen, die het 't meest noodig hebben; „dat de Minister tevens heeft verklaard, dat een definitieve regeling der onderwijzers-sala rissen in het volgend vier-jarig tijdperk een onafwijsbare plicht der Regeering zal zijn; „verklaart, dat zij dankbaar is voor het indienen en aannemen van genoemde Toeslagwet en dat zij hulde brengt aan het Ministerie en de Volksvertegenwoordi ging". Met algemeene stemmen werd deze motie onder applaus aangenomen. Door een vrouwelijk lid der afd. Leiden werd gepleit voor het herzien van de ak ten van benoeming der onderwijzeressen en voor de gelijkstelling, wat het 6alaris betreft, van de vrouwelijke leerkrachten met de mannelijke. De voorzitter beloofde, dat het hoofdbe stuur gaarne in die riohting werkzaam zal zijn, mits de onderwijzeressen van haar kant werken, t dbor allen lidl te worden van de af deelingen der D.-V. De gewone audiëntie Van den Minister van Financiën op Donderdag 15 dezer en die van den Minister van Waterstaat op Vrijdag 16. dezer zullen niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Bij den slager H., aan den Ringdijk bij Halfweg is bij een geslacht rund miltvuur geoonstateerd. On middellijk zijn de wettelijke maatregelen onder politietoezicht toegepast. Dit is nu binnen zeer korten tijd reeds de derde maal, dat er zich in dat gedeelte dezer gemeente, een geval van miltvuur heeft voorgedaan. HILLEGOM. Gisteren werd een zoon tje van den heer K. alhier door oen automobiel aangereden. Het ventje be kwam kneuzingen, zoodat geneeskundige behandeling moest ingeroepen worden. HOOFDDORP. De offieieele opening van het nieuwgebouwde polderhuis zal op 2 Juni a. s. plaats hebben. LISSE. Wij hebben hier op het oogen- hlik een eigenaardig jubileum. De schip per J. Vlietstra heeft 25 jaren achter een mest gevaren uit Friesland naar hier voor den bloemist den lieer J. Pijn- acker. Bovendien hoeft een knecht van den heer Pijnacker, namelijk J. van der Meij, 25 jaren achtereen dien mest hel pen lossen. De Raad vergadert op Vrijdag a.s., 's namiddags to 2 uren. NOORD W1JKERHOUT. Gisteravond vergaderde in café „De Vlasoven" de tu i nders vereeniging „De Eensgezind heid." Aan de orde was, aanschaffing van een veilingstoestel. De voorzitter, de heer J. de Groot, deelde mede, dat een veilingstoestel met kleppen f850 moet kosten. Een fabri kant nit Utrecht, daartoe uitgenoodigd, had als zijn meening te kennen gegeven, dat men hier wijzer deed een afmitn- toestel aan te schaffen van f 1750, aat wel duurder is, maar veel gemakkelij ker en spoediger werkt, en jdat alhier met electrische drijfkracht in beweging gebracht kan worden. De voorzitter had geïnformeerd 'te Be verwijk en te Roelofarendsveen, waar dergelijke toestellen in gebruik zijn. Men was daar van meening, dat een toestel van. f850 wel bruikbaar is, doch als het niet op het geld aankomt, men wijzer doet het duurdere toestel aan te schaf fen. Daarna werd dit punt in kwestie in stemming gebracht, waarvan liet eind resultaat was, dat de meeste leden waren yoor een toestel van f 850. Na allerlei discussiën stelde de voor zitter voor, wel een toestel te nemen van f1750, hierop direct f1000 te stor ten en het overige bedrag over twee laar. Daarbij moet de fabrikant op het toestel 5 jaar garantie geven. Aldus werd besloten. Besloten werd, dat elk lid der Ver eeniging een renteloos aandeel zal ne men van f 10. Er zijn 101 leden. Wordt het dure toestel aangeschaft, dan moeten de leden zich tevredenstel len met het besluit, dat de eerste twee jaren geen rentelooze aandeelen worden uitgeloot. Bovendien zal ieder, die- zijn waren ter veiling brengt, 7:?pCt. moeten missen ter tegemoetkoming in dé kos ten van het toestel. Medegedeeld werd nog, dat van een Leidsche fabrikant, de firma Hoogen- straaten, een verzoek was ingekomen om alhier te telen fijne Fransche dub bele stamboonen, waarvan de prijs ruim 40 ets. per K. G. bedraagt, doch waar van de bewerking zeer veel tijd ver- eischt. Enkele tuinders nemen op zich dit jaar een kleine hoeveelheid tot proef te telen. De fabrikanten hadden den voorzitter nog medegedeeld, dat er dit jaar nauw keurig gekeken zal worden naar de kwa liteit der erwten. Voorhanden zijn 15.000 zakken. Voor eiken zak zal 15 ets. statiegeld betaald worden, die na afloop der veilingen di rect teruggegeven moeten worden en an ders in waarde verminderen. De vergadering was zeer druk be zocht. TER-AAR. „Vroeg Paschea, vroeg zo mer," wordt hier bewaarheid. Werden op 18 April de eerste komkommers gesneden on der het platte glas, hetgeen zeker zeer vroeg was, Zaterdag j.l. werden de eerste peulen gesneden door den tuinder H. Mank, hetwelk als een buitengewone zeldzaamheid kan worden beschouwd. WASSENAifll. Gisteravond vergader de de Coöp. Boerenleenbank onder pre sidium van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer J. W. Schiff. Het bestuur deelde mode, dat de rente van spaargelden bleef vastgesteld op 372 pCt. De balans werd goedgekeurd en geteekend door de heeren A. Versteeg en J. Overdevest. Ingelegd werden in de spaarkas f212.296.20, terugbetaald f 173.591.60. Het saldo bedroeg op 1 Jan. fl81.250.027o. Aan voorschotten werd terugbetaald f8979.60. Gegeven werd f 32.325. Uitgeleend is totaal f67.260.50. In loopendc rekening werd van de Centrale Bank ontvangen f 272.975.0572, van de leden f 232.579.747i.; Aan de Cen trale Rank werd gesond.cn f 284.986.63, Aan de leden werd verstrekt f236,930.6072- De winst, die op voorstel van het bestuur bij het reservefonds werd gevoegd, bedroeg f1161.687*. De heeren De Kraaij, lid van den Raad van Toezicht, en H. II. van der Plas, bestuurs lid, werden beiden herkozen. De agen da der Alg. Verg. te Utrecht gaf weinig aanleiding tot discussie. Aan de Coöp. Vereeniging „Samen-, werking" werd een crediet verleend van f 70.000. Het is zoo goed als zeker, dat het postkantoor verplaatst zal worden. De verbouwing van het huis van dr. F. van Praag op hst Plein zal te kostbaar zijn. In de kom van het dorp kan geen terrein worden gevonden, dat tegen eenigszins billijken prijs verkrijgbaar is. Daarom zal zoo goed als zeker het postkantoor, verrijzen aan het Schelppad. Wel zal getracht worden het zoo dicht mogelijk bi| de bebouwde kom te houden. Doch ook wordt rekening gehouden met de uit-» breiding van het dorp aan de zuidzijde^ ZOETER.WOUDE De in 1911 tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeelde A. van der S.alhier, die zioh toen had uit de voe ten gemaakt naar Duitsohland, heeft zich in November vrijwillig aangemeld tot het on dergaan dier straf. Thans daarvan ontslagen is hij opnieuw door den veldwachter D., aangehouden als deserteur en voor den bur gemeester van Zoeterwoude geleidt die herol daarna ter beschikking der militaire autori teiten heeft gesteld. Gisteren is door de politie alhier een woonwagen, waarin niet minder dan 13 per sonen, groot en klein, in huisden, die het met do Pinksterdagen het voorbijgaande pu bliek lastig maakten, uit de gemeente ver* wijderd in ue richting Stompwijk. „Holland 1813—1913.'-' I „Holland 18131913" is de titel var£ een vrijheidslied, dat ter gelegenheid van! het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid! het licht ziet. De kleurige pront op het titelblad is wel geschikt om d§ aandacht te vragen voor deze compositie van Sant Schuyer, waarvoor Philip Kruseman dei woorden heeft geleverd. Zang- noch! pianobegeleiding leveren moeilijkheden' op, voor een volkswijs want dat toch! is de bestemming van dit lied groote voordeelen. De uitgever J. Philip Rruse-: man te 's-Gravenhage, zal bij do verzen ding voor een goede verpakking moeten' zorgdragen, anders konden z'n afnemers! wel eens dezelfde ervaring opdoen, alg wij bij het bevrijden van de muziek uit de' verpakking, dat namelijk in stukken het' muziekblad te voorschijnt komt, J. II. Doeleman. t In Den Haag is op 65-jarigcu leeftijd overleden de kunstschilder J. II. Doele-; men. een der oudste leden van Pulchri Studio, wel niet een der voormannen van de Haagsche school maar een ern stig werker, wiens heengaan ook dooc zijn kunstbroeders zal worden betreurd1, Geboren te Rotterdam was Doelemarï ook gedurende het grootste deel zijns lei vens' aldaar gevestigd. Vele jaren was hij te Rotterdam! leeraar aan de Academie van Beeldende! Kunsten. Gedurende ongeveer tien jaren' woonde hij le 's-Gravenhage, het laatste jaar te Voorburg. Hij bereikte den leef tijd van 65 jaren. Zijn begrafenis is be paald op morgen om 12 uur, op .Oudn Eik-en-Duinen. De National Protector Insurance Company. Limited te Liverpool, kantoor houdende ta Amsterdam. M. Swaab, meubelmaker, te Amsterdam. P. Kraan, vroeger winkelier in manufacturen thans pakhuisknecht, te Amsterdam. B. Presser, groentenventer, to Amsterdam. G. van Abel, timmorman, te Haps. P. van Heiningen, koopman, te Nunspeet. W. J. Huibire, groenten- en fruithandelaar, te Utrecht. G. J. Bosch, boekhandelaar, te Apeldoorn. S. Ebber, bakker, te Lippenhuizen. l)e New-Yorksche politie. Er is een rapport over het onderzoek naaf misstanden bj) de politio te New-York ver schenen. Het handelt over de zedenpolitie. Volgens de, Times" blijkt er uit dat dezt haar taak al heel zonderling opvat. Meerma len worden z'J, tegen wie klachten zUn inge diend, zelf belast met het onderzoek naaf de feiten die tegen hen zijn ingebracht. Een ander rapport loopt over de gevang», nis Sing Sing. Daar heerschen de ergerlijk ste toestanden. De cellen zijn vervuild en wemelen van ongedierte. De gevangene^ worden mishandeld.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1