N®. 16323 Zaterdag lO Mei. A°. 1913. (IJeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. PRIJS DKR ADVERTENTIES: Van 1o regels ƒ1.05. Ieüere regel meer f 0.171. Grootere letters naai plaatsruimte. - Kleine advertenties van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. - Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 OentSi per 3 maanden f 1.10. Bciten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1,05, Op TWEEDEN PISKSTEUÜAG verschijnt het „Leidscli .Dagblad" niet. Leiden, 10 mei. 1 Gisternamiddag hield mr. dr. J. Schok- lring, prod, bij de Ned.-Herv. Gera. alhier, ia een dor col lego-zalen van de Academie voor een klein gehoor zijn vierde en laatste Voordracht over „Maatschappelijke vragen luit Christelijk oogpunt bezien." Hij knoopte izijn beschouwingen vast aan het vorig be toogde, dat het socialisme was opgekomen jals een reactie tegen het op de spits ge dreven individualisme, als uitvloeisel van ide school van Adam Smith. Het socialisme zal echter niet het egoisme, volgens de Manchesterschool de prikkel voor den voor uitgang, deen verdwijnen; het brengt het slechts over van het individu op de klasse* len verergert daardoor het kwaad. Hier tegenover stelde hij nu het Christen dom, dat zich niet met het socialisme ver staat. De socialistische Blijde-Wereld.groep is niet specifiek Christelijk, meer religieus, en do Bond van Christen-socialisben, die liet Christendom met het socialisme wilde {verhinden, is reeds grootendeels in de S.-D. iA.-P. opgelost. Het Christendom als historisch verschijn sel, laat zoowel het individu als de gemeen schap tot hun recht komen. Het vereenigings- punt van mensch tot mensch is God zelf, In het: Gij zult God liefhebben bovenal en {uw naasten als u zelf, is do hoogste uit drukking van de homanistische gedachte. Uitvoerig werd nog de beteskenis van liet Christendom en de Christelijke religie voor individu en maatschappjj_,_geschetst cn ten slotte zeide spr. met zijn lezingen tweeërlei deel te hebben beoogd: nl. aan te toonen het grooto behang van het maat schappelijk vraagstuk en het goed recht, om daarbij ook het Christelijk beginsel mee .te doen spreken. Boor den penningmeester van de Leid- sche Vcreeniging voor Kinder-Herst.. en Va- cantie-kolonies werd in den loop dezer weck ontvangenvan den heer D. f 46.14, heb batig saldo van de uitgevoerde operette op 30 April 1.1.van W. N. f 1-50 en van verkocht theclood, bijeenverzameld door (1e jongens van de M. U. L. O.-school 2de klasse, door iaej. M. M. D. f 4.05. De uitslag van de aanbesteding voor den houw van twee heerenhuizen, aan den Rqnsbiirgerwèg, architect de heer H. J. Jesse, is, dat. werd ingeschreven door de heeren A. Heymans en M. v. d. Poppc, voor f 17,457; J. Christaanse f16,398; B. J. Huurman Az. f 15J183; H. Korswagcn f 15,244; A. Har te veld en A. de Vrind f14,180; M. E. Groenewegen f13,835; J. J. van Benteu f 13,312 en Tli. G. Bar- then en W. Oudshoorn f 13,282, plten te Leiden. In een vergadering, die twee uren duurde, heeft de Baad van Haarlem vast gesteld de regeling van de loonen en werk tijden van het personeel der N.-Z..H. Tram wegmaatschappij. Er werden belangrijke wij zigingen in de regeling aangebracht. Met 14 tegen 13 stemmen werden aangenomen amen dementen van de heeren Visser cn Bregonjo, om de loonen der conducteurs te verhoogsn van f 9.45 tot f 9.80, van de wagenvoerders van f 11.55 iot-f 12.25 en van de wegarbei- dcrS van f 11.50 tot f 12.25. Een amende ment-Van de Kamp, om de loonen der wa genvoerders en conducteurs gelijk te stellen en fooien te verbieden, werd verworpen. De directie der tram, die in het raadhuis iaanwezig was, keurde deze verhoogingen goed Twee uren na. deze spoedeischende verga dering werd de eleetrische tramdienst offi cieel geopend. Op het Stationsplein stonden twee nieuWe tramwagens gereed. In allerijl waren deze jnet tulpen en groen en vlaggen in feestdos gestoken. De vlaggen vertoonden de kleu ren van Haarlem, Heemstede, Bennebroek en Vclsen, de gemeenten, waarmede de tram te maken heeft. Van de uitgenoodigde autori teiten wareu niet verschenen B. en Ws. .Van Haarlem. Onder veel belangstelling van het pu bliek reed men naar Den Hout en van daar langs^ de parallclbrug terug naar het Soen- daplein, waar de remise der tram' eveneens versierd was. Vrijdagavond om tien uren maakte de paa.rdetram, na een dienst van 35 jaren, haar laatste rit door de stad. Gisteren opende de afd. Amsterdam van de Ncd. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde haar feestzalen in het feestge bouw „Bellevue", aldaar, om op waardige wijze haar veertigjarig jubileum te vieren. Het doel, om te laten zien, welke artistieke! Versieringen met planten en bloemen lcua- samengesteld worden, is zeer zeker be reikt, wan,t van „BellevueV zalen te aan schouwen, geven, is betooverend schoon. Hot diorama van, Aalsmeer, om hier maar iets te noemen, ia omgeven met een schat van heerlijke bloemen, zooals dit centrum van tuinbouw alleen vermag te produceeren. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer A. J. van Liuxsn, voorzitter der afdeeling. De volgende spreker was de voorzitter der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, jhr. J. O. de Jong van Boek en Donk. Den burgemeester van de hoofdstad, jhr. mr. dr. A. Böell, was verzocht de tentoon stelling officieel te openen. De kapitein van den generalen staf, vrbonden aan de afd. Generalen Staf van heb Departement van Oorlog in Den Haag, F. E. M. Diekhof, is onverwacht overleden. Hij bereikte den leeftijd van 45 jaren en was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij die gisteren gehouden herstemming voor een lid van den Raad te Hilversum (vaoature-Mendels) werden 1057 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen de heeren P. J. Dam, anti-re v., 503 en A. Th. Raven, vrijz. 551 stemmen, zoodat laatstgenoemde gekozen ie. Het voorloopig bestuur (de heeren C. A. P. van Stolk, voorzitter, mr. W. C. Mees en J. A. Ruijs secretarissen) van de Ver- eeniging tot oprichting eener Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam heeft •zich thans tot den Necterlandschen handel en nijverheid gewend met een opwekking tot medewerking, ten einde de reeds te lang in Nederland ontbeerde Handelshoogeschool tot stand te brengen. De door de Ned.-Herv. Kerk te St.- P etersburg aaugewezen commissie heeft een drietal predikanten gekozen, die aan de gemeente als candidaten voor heb predi kersambt zullen worden voorgesteld: de heeren dr. G. J. Heering, uit Dordrecht, en ds. H. G. van Wijngaarden en ds. G. W. Melchers, beiden uit Almelo. Volgens de statuten der Kerk moet een definitieve keu ze plaats hebben drie maanden nadat het drietal is opgemaakt. Daar nu in de zomer maanden vele leden der gemeente de stad verlaten, zal vermoedelijk die verkiezing tot September worden uitgesteld. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben ingetrokken hun besluit inzake cUe data der stemmingen voor de Prov. Staten en thans bepaald, dat de stemming zal plaats hebben op 13 Juni en de herstemming op 23 Juni. De heer H. Scheepstra, leeraar aan de Rijks-Kweekschool te Groningen is aldaar plotseling gestorven. De overledene was een bekend paedogoog en schrijver van school boeken. Te Amsterdam hield de Veroeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen haar al gemeens vergadering, onder voorzitter schap van den lieer Is. P. de Vooys, hoog- leeraar aan de Technische Hoogeschooi te Delft, Besloten werd de volgende alg. verg. te Leiden te houden, einde April of begin Mei. De afd. Ouderkerk aan den IJsel der Schippersvereeniging Schuttev&er'' heeft ■zich tot den Minister van Waterstaat en tot Ge-dep. Staten gewend met een klacht over te snelle vaart van de stoombooten der reederijeti Volharding" en „Cars- jena" op de Gouwe en den ouden Rijn. De ze booten varen vaak met een grooter snel heid dlan heb maximum (180 M. per mi nuut), waardoor menigwerf schade en on gerief voor zeilschepen ontstaat. De kapi teins dier booten zouden ook weinig goeden wil tegenover de schippers aan den dag leggen. H. M. de Koningin is voornemens den hisboribchen optocht op een der eerste da gen van September in de Residentie bij te wonen. Per gewonen Staatsspoortrein, waarin het koninklijk rijtuig was gehaakt, heeft H. M. de Koningin zich gistermiddag 4 u. 22 min. weder naar Het Loo begeven. De Prins deed Haar uitgeleide. Om 7 uren is H. M. met gevolg <e Apel doorn aangekomen. In open auto werd naar Het Loo gereden. Bij aankomst was veel publiek aanwezig, dat H. M. luide toejuichte. De trein kwam 15 minuten te laat aan. Z. K. II. de Prins is gisteravond per ge wonen Staatsspoortrein van 7.31 weder voor eenige woken naar Hohemark teruggekeerd. Z. K. H. was vergezeld van zijn adjudant majoor jhr. Van Suchtelen van de Haare. Reuter seint ons uit Karlsruhe, dd. 9 Mei De Koningin-Moeder der Nederlanden is hedenmiddag van Heidelberg hier aangeko men. Groothertogin Hilda van Baden was aan het station en begeleidde Koningin Em ma naar het Residentiepaleis. Aan het noenmaal nam groothertogin Louise deel. Om 2 u. 30 m. vertrok de Koningin-Moe der naar Wildbad. Uit Wildbad wordt ons heden geseind, dat H. M. de Koningin-Moede-r daar voor een verblijf van vijf weken is aangekomen. In den Raad van Gcrda kwam aan de orde het voorstel van B. en Ws. om aan den Minister van Binnenlanclsche Zaken mede te deelen, dat de Raad tot zijn leedwezen de door hem voor de stichting van een nieuw gebouw ten behoeve van de Rijks H.-B.-S. gestelde voorwaarden niet kan aanvaarden. Zonder discussie of stemming werd dit voor stel goedgekeurd. Het Ned. Zendelinggenootschap te Rot terdam heeft van N. N. f 1000 ontvangen. De Raad van Heemstede besloot, in af wijking van het voorstel van Ged. Staten, do salarissen van burgemeester en secreta ris niet te verhoogen, maar de periodieke salarisregeling te blijven volgen. "Voor- den gemeente-ontvanger werd geadviseerd het salaris op f 10CO te stellen, wij in Heemste de geen hoofdelijke omslag wordt geheven. Naar de Leeuw. Ct." verneemt, zal de vereenicing „Het Oranj.e-Kruis', waarvan Prins Hendrik voorzitter is, 26 Juni te Leeuwarden haar vergadering houden. Die vergadering zal door den Prins worden bij gewoond. Naar men aan ,,De Ned." meldt, heeft H. M. de Koningin het voornemen te 1 en- nen gegeven, het zendingsfeest op het Fort Java, te Apeldoorn op Tweeden Pinkster- dagje bezoeken. Hetzelfde blad meldt, dat het Zendings feest, uitgaande van den Zuid-Hollandsehen Bond van af deelingen der Ned. Zendings- vereeniging, zal gehouden worden op Woensdag 18 Juni a, s. op nader te bepalen plaats. De heer H. Nijland, te Dordrecht, meldt aan de ,,D. 0.", dat' het bestuur van Dordrcchts museum een voorstel van hem om het initiatief te .nementot vorming van een commissie voor een standbeeld van de gebroeders De Witt te Do* ar echt met in stemming heeft begroet. Ook de burgemees ter van Dordrecht heeft verklaard, het denkbeeld toe te juichen. Dit is reeds geschied in November van het vorig jaar. BODEGRAVEN, De heeren C. Vetkley en J. Blok Gz. zijn respectievelijk her kozen tot voorzitter en lid van net be stuur van den polder Weijland en de Bree. De heer C. ICapfceyn, alhier, is be noemd tot onderwijrtAr aan een Chris telijke scliool te Drachten. HAZERSWOUDE. Alhier heeft de on- dershandsche aanbesteding plaats gehad van de nieuw te bouwen Christelijke school met onderwijzerswoning, waar van de kosten pl. m. 25:000 gulden be dragen. Het timmerwerk is toegewezen aan de heeren Hs. Müller, A. Maaskant, B. van Wieringen en W. Buitenhuis. Het metselwerk aan P. van der Spek en H. Hortcnsius en het veldwerk aan A. Frajicken. Bouwkundige is de heer. Osnabrugge, van Boskoop. De uitslag van de gehouden beste ding der krooswerken van de gemeente was als volgt: de Oostvaart, de Gemee- newegsvaart en de Noordzijvaart van het Dorp aan G. van Tol Sr., voor f 11.25, f26 en f 15.de Boven-Oost- vaarfc aan G. van Tol Jr., voor f 19.50; de Schoutenvaart, de Lodewijksvaart, de Boven-Westvaart, de Zuidzijvaart van het Dorp en de Bovenvaart aan L'. de Vogel, voor f 10.25, f21, f 13.50, f 15 en f2.75. HILLEGOM. Het bestuur van decoöp. broodbakkerij „Onderling Belang", heeft naar wij vernemen, het plan oprichting eener coöp. melkslijterij aan de leden voor te stellen. Vroeger is van de zijde der leden daar al eens op aangedrongen; nu de melkprijs hoog is, schijnt het bestuur het oogenblik daar te achten, om tot uitbreiding der coöperatie in dien geest over te gaan. Jnhet gebouw „Eben Haëzer" heeft ds. R. J. van der Meuten, van Amster dam, gisteravond in een openbare ver gadering over het doel van de christ.- sociale partij gesproken. De grondbe ginselen van deze jeugdige partij wer den door spr. ontvouwd, terwijl hij in den breede aantoonde, waarom zij te gen do coalitie gekant is. Het aantal toehoorders was zeer gering. Gisteravond heeft de R.-K. Kies- vereeniging. alhier, besloten den heer C. J. L. v. tl. Meer, aftredend R.-K., enn- didaat te stellen voor de Statenverkie zing en voor den tweeden zetel den candidaat der A.-R. partij over te nemen. HOOGMADE. De heer II. Meijer, hoofd 'der R.-K. Par. School alhier, hoopt den 16den Mei den dag te herdenken, waar op hij vóór veertig jaren zijn onderwij zersloopbaan begon. KATWIJK. Gistermiddag werd te Lei den een vergadering belegd door het moderamen der A.-R. districts vereenigin- gen van dat der C.-H. districtsvereeni- Eing in het district Katwijk. O.m. werd esloten, dat de Anti-Revolutionnairen de candidatuur Van Wassenaer van Cat- wijck voor de Tweede Kamer zouden steunen, terwijl de C.-II. hun steun zou den verleenen hij de verkiezing van de aftredende leden der Provinciale Sta ten, de heeren "Warnaar en Van der Meer. KATWIJK-AAN-ZEE. Vrijdagavond brachten hier twee Katwijksche loggers versche visch aan den afslag, n.l. de log ger K.W. 66 „Daniël Johan", van den heer K. Kleer en de K.W. 175 „Corne lia" van den heer C. Ouwehand. De K.W. 66 besomde f57, de K.W. 175 f32. In de gisteravond gehouden verga dering der Anti-Revolutionnaire Kiésver- eeniging alhier, werd besloten aan het bestuur machtiging-te verleenen om bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen in overleg te treden met de Chr.-Hist. Kies- veroeniging. Verder besloot men dat op nader te bepalen datum door mr. A. J. de Wilde, van 's-Gravenhage, hier een rede over do Tariefwet zal worden ge houden met debat. NOORDWIJK. In de zaal van café „Het Fortuin" van den heer C. Gordijn hield gisteravond de R.-K. Kiesvereeni- fing „Kiesrecht is Kiesplicht" een mid- elmatig bezochte vergadering, gepresi deerd door den heer C. G. J. Alkemade, die de vergadering opende met don Christelijken groet. Verslag werd uitge bracht van de jongstgehouden vergade ringen van de „Centrale" en van den „Prov. Bond," resp. door de heeren C. G. J. Alkemade en C. Verwey. Aan de orde was toen behandeling van het volgens art. 32 van het regle ment door het Centraal Bestuur uitge bracht advies, inzake candidaatstelüng voor de Tweede Kamer en de Prov. Sta ten in het district KatwijkLeiderdorp. Men ging zonder discussie en zonde hoofdei, stemming accoorü met genoemd advies, waar het aanried, over te ne- nernen don door de Christ.-IIist. Partij gestelden candidaat, mr. O. J. E. Baron van Wassenaer van "Catwijck. Op gelijke wijze vcreenigden men zich met net Centraal-Bestuur, waar het adviseerde, ten opzichte van de Statenverkiezing, om het aftredend R.-K. lid, den lieer C. J. L. v. d. Meer, opnieuw candidaat te te stellenen wat den tweeden zetel be treft, om, in overeenstemming met het advies van den Prov. Bond, op voor waarde van wederkeerigheid, over te ne men den door de Anti-Reyolutionnaire Partij te stellen candidaat. De Voorzitter legde nog uit, dat, indien vóór of op 13 Mei a.s. bij het Centraal- Bestuur geen andere door plaatse lijke kiesvereenigingen te stellen can didaten zijn ingekomen dan de door het Centraal-Bestuur genoemde, dezen als gecandideerd worden beschouwd, overeenkomstig art. 37 van het regle ment. Mochten door één of meer locale kiesvereenigingen andere candidaten worden gesteld, dan wordt op ,de wijze, als in het reglement nader omsciule- ven, een stemming gehouden in de lo cale kiesvereenigingen, om uit te maken, welke candidaten die van de Centrale zullen zijn. Daarna werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Tot opper- brandmeester is benoemd 'de lieer R. van Dijk, in plaats van zijn vader, die als zoodanig bedankte. OEGSTGEEST. In plaats van den lieer C. M. Sillevoldt, die bedankt heeft, is tot brandmeester benoemd de heer G. A. den Haan, tot nog toe assistent-brand meester. Tot assistent-brandmeester is benoemd 'de lieer N. Zandbergen. REEUWIJK. Tot onderwijzeres is be noemd mej. S. J. Moerman, van Gouda. SASSENHEIM. Naar wij uit goeie bron, vernemen, wordt het klokje uit den ge meentetoren niet in huur afgestaan aan het R.-K. kerkbestuur. De alhier gehouden, groene veiling van de firma Helmus Co., in, liquidatie, was druk bezocht. Van de prijzen noteerden we: La Reine, 60 bed van 2 R. R. f 41Prins v. Ocsten.rijk IS1/;» b. f49; 'Thomas Moore, 24 bed f 43; La Précieuse 20 bed f 11Ophir d'Or 25 b. f27; Due v. Tholl rose 10 b. f 7Rcse gris de lin 29 b. f27; Witte Valk 5 b. f44; Proserpine 4 b. f77; Artus 85 bed f105; Princes Marianne 6 b. f14; Mon Trésor 41/, b. £18; Murillo 69 b. f139; Golden Spur 26 b. f115; Emperor 50 b. f 205Dubbele van Sion Hollandsch 4 b. f 55Dubbele van. Sion 2-jar. import 9 b. f 133; Dubbele van Sion gewoon 24 b. f 305; Enk. blauw Johan 19 b. f 237. VALKENBURG. Geslaagd is voor de eer ste klasse van de Rijksnormaal te Katwijk J. Mulder, en, bevorderd tot het derde studiejaar A. Imthorn, b«<len alhier. VOORSCHOTEN. Tot de Rijksnormaal lessen alhier zijn toegelaten tot de lsto klasse 11 leerling-en; tot de 2de klasse G. Wijtenburg. Bevorderd J. van der Vlist, J. Oostveen, G. Eggïnk, N. van der Horst, J. Brunswijk en J. Schut. Tot de 3de klasse toegelaten en bevorderd: J. Ivriest, J. van der Reyden, L. van der Vcgt; de dames G. Mook, J. van 't Hooft, N. van Konij nenburg, H. van der Steen, A. Senf, G. van der Horst,,. M. van der Walle tui J^ van derMeer. Tot de 4de klasso zijn bevor derd T. van Dalsenj D. Eggink, en P. J. van Leeuwen. WADDÏNXVEEN. Tot tij-lelijk onderwij zeres aan de openbare schooi (Dorp) is be noemd mej. A. B. Borrie, van Gouda. Mej. G. Kempes is als onderwijzeres be noemd aan de Chr. School te I)e Krim (Over- ijscl). Aan do beurt van aftreding voor lid van den Raad zijn dit jaar de heeren G. v. d. Akerboom (A.-R.), H. van Driinmelcn (R.-K.) en I. Koolmees (R..K.). WARMOND. Do Raad vergadert Donder dag a.s. 's morgens to lien uren. Dooir den eenv. heer J. M. Taskin, president van het R.-K. Seminarium alhier, is aan Ged. Staten van Zuid-Holland ge vraagd om een gedeelte \un den Kerpsdan* af te voeren van den legger van wogen ca voetpaden dezer gemeente. ZEVENHUIZEN. Tot onderwijzeres i-. be noemd mej. A. H. IleuvelLnk, van Rotter dam. Een nieuwe Zendingscüeoi te Leiden. Het berioht dat voor het bestuur van het Nederlandsch Lendelings-Genoot- sohap aan het Warmoncierlaantje, onder Oegstgeest, vijf H. A. grond is aan gekocht, ten behoeve van den bouw van een nieuwe Zendingschool heeft vele raenschen nieuwsgierig gemaakt. De tegenwoordige Zendingschool aan do Rotte, te- Rotterdam voldeed al lang niet meer aan de eischen, welke men in onzen tijd aan dergelijke inrichtingen stelt. Tel kens werden tegen goed geld belendende perceelen bijgekocht en aan de school ver heeld, zonder dat men een goed geheel ver kreeg. Er werd dus omgezien naar een an der terrein en daar de leerlingen tcoh reeds naar Leiden moesten voor het volgen van ooileges van Indische professoren, viel onwillekeurig de aandacht op Leidien. B. en Ws. van Leiden wilden op zeer billijke voorwaarden grond afstaan op het Raam- land, doch waar het bestuur minsten g twee H. A.'noodig had, werd die grond, hoe welwillend B. en Ws. van Leiden zich betoonden, toch te duur. Er werd dus naar een terrein rondgezien, dat, dank zij den heer W. Fontein, architect alhier, werd ge vonden aan het Warmonderlaantje, onder Oegstgeest. Op voor bouwgrond zeer aan nemelijke voorwaarden werd -niet minder dan vijf H. A. aangekocht, zoodat het nu niet aan ruimte mangelt. Het zal echter nog wel ongeveer twee jaar duren vóór de nieu we gebouwen daar zullen staan. Het Genoot schap heeft zijn gebouwen te Rotterdam reeds verkocht, dooli met het recht hen zoo lang te kunnen gebruiken tot de nieuwe inrichting betrokken kan worden. Het plan bestaat de school in te richten voor 50 inwonende leerlingen. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat, behalve de vertrekken, welke voor inwoning van een 50-tal leerlingen noodig zijn, de locali- teiten voor kehken, magazijn enz. er tal van leeirlokalen moeten wezen, dan kan men zich voorstellen, dat het gebouw op zichzelf reeds een belangrijke omvang zal krijgen. Voorts denkt men op bet terrein ambtswo ningen te bouwen, waaronder villa's voor den rector en de directie. De opleiding tot zendeling in deze school, waarvan het ideaal is, dat zij alle Protes- tantsche zendelingen voorbereidt, duurt yes jaar. De eerste twee jaar dienen voor- nameijk voor het onderwijs in do M. U. L.O.-vakken, de volgende twee jaar zijn spe ciaal aan de theologische vakken gewijd, terwijl de laatste twee jaar de leerlingen medisch onderricht ontvangen cn college* volgen, voor Indologen bestemd. Medische kennis is den zendeling in Indio voor zichzelf en zijn gezin en op eenzame posten onmisbaar en ook om het hart der inlanders te bereiken, heeft eenige kennis van de ziekteleer groot waarde. De betee- kenis van de Indologen-collèges sprekea voor zichzelf. De medische opleiding ont vingen de leerlingen thans in het Zieken huis te Rotterdam," doch als eenmaal het nieuwe Academisch Ziekenhuis hier er ie, wat misschien in deuzelfden tijd valt dan heeft men dit er vlak bij. Zoo ziet men, dat. Leiden of cle nabijheid van Leiden zich voor de stichting van deze Zendingschool bijzonder leent. Wij kunnen Oegstgeest en ook Leiden van harte gelukwenschen met den bouw v£fii^ deze nieuwe inrichting.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1