N®. 16318 Maandag 5 Mei. A°. 1913. ,geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Faillissementen. FEUILLETON. Wraak. IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES t Van 1—0 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. örootere letters naar plaatsruimte, - Kleine ad vertentiën Tan 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental noorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gsrestigd tijn 1.30. Franco per post w 1,65. HIND KR WET. Burgemeester en WethouderB ran Leiden; feezien het adxee van Th. M. W. Bergers, E vergunning tot uitbreiding van de roo- ij en zouterij in de varkensslachterij in perceel Korte Mare No. 10, Sectie B., Ho. 2719, door het plaatsen van een eteotro- fnootor van 2£ p.k. tot het in beweging bren- l van een vleeschmachine en een gehakt- Oelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek 'dht genoemd verzoek, met de bijlagen op oe Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Maandag 19 Mei 4. 8-, 's voormiddags te elf uren, op het ïtaedhuis, gelegenheid zal worden gegeven tyin bezwaren tegen dit verzoek in te langen, terwijl zij er de aandacht op ves- tfgen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn rij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of oen jgjner leden zijn verschenen, ten einde hun ttezwaren mondeling toe té lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, looo-Seoretaris. Leiden, Mei 1913. Leiden, 5 fölei. Gisteravond had alhier in het Nutsge- ftkmw de openbare propagandar-vergadering flMB&ts van de aid. Leiden van den Nederl. Zionistenbond, waar als spreker optrad dir. f>. Cohen. fjpreker ontwikkelde in zijn rede, geti- „Vrijheid en Ballingschap", het Jood- êohe vraagstuk en toonde aan hoe het zich .qfoeral, waar Joden wonen, als eenzelfde fübleem vertoont, daarvoor slechts in het onieme de oplossing kan gevonden wor- n. Spreker wees op den grooten vooruit gang der beweging sedert hij haair hier, een i0-tal jaTen geleden, voor hot eerst had be- aaroken, en hoe de liefde tot het Jood- #êhe Land, welke in den loop der eeuwen nboit te loor was gegaan, nu in de harten oer Joden tot nieuwen bloei was geko- vervolgens besprak hij den bloed der ffionistische koloniën tegenover de ove rige koloniën in Palestina en wees hierbij typ de groot© plaats, welke 't Hebreeuwsch reeds nu in Palestina inneemt. Na een korte pauze trad voornamelijk 'de heer Elion met spreker in debat, waarbij deze o.a. de éénheid van het jjoodsche vraagstuk betwistte. Tevens ver schilde hij met spreker van meening om trent de reden van den bloei van de Zio nistische koloniën en werd de toename van het Hebreeuwsch als spreektaal door hem een kunstmatige genoemd. Na uitvoerige repliek van den spreker, waarbij deze alle opmerkingen beantwoord de, moest wegens het vergevorderde uur [van dupliek worden afgezien. Vervolgens werden een reeks Palestina- liohtbeeldon vertoond, waarby den aanwe zigen de gelegenheid werd geboden, de voornaamste koloniën en ook eenige merk waardige oudbeden van Palestina te lee- ren kennen. Te haiftwaalf sloot die Voorzatter die goed bezochte vergadering. Naar men aan „De Ned." meedeelt, zaB 15 Juli a. b. prof. dr. H. M. -v. Nes, te Leiden, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren zijn dienstwerk in de Hervormde Kerk aanving. Prof. dr. H. M. van Nee, in 1862 geboren, werd in 1887 oand. in Zuid-Holland. Van Woubrugge, waar hij 15 Juli 1888 bevestigd werd, vertrok hij in 1892 naar Rotterdam, om in 1900 deze plaats met 'a-Gravenhage te verwisselen. Na een tweetal jaren, van 1905 tot 1907, rector te zijn geweest aan de N. Z.-S. te Rotterdam, werd hij 30 Mei van het laatstgenoemde jaar benoemd als kerk. hoogl. te Leiden. Te Haarlem zijn alö onderwijzeres ge slaagd de dames S. A. Eggink en M. H. S. van Ewijck, beiden van hiler. Op een voordracht voor onderwijzer ta Amsterdam komt voor de heer R. van der Laan, alhier. Bij de heden in café „Zomerlust", al hier, door dien heer B. E. Spijker Azn., architect, gehouden aanbesteding van „het bouwen van vier woonhuizen aan den Haar lemmerweg", waren ingekomen 10 inschrij vingen, n.l. van de heeren J. de Cler, voor f 12,800; A. Hartevelt en A. de Vrind, f 12,626; J. J. van Benten f 12,600; W. F. Marcelis f 12,500; P. Kooreman en G. van Meijgaarden, f 12,458; J. Verloop Azn., te Katwijk-aan-Zee, f 12,290; A. G. Boekwijt, f 11,648; F. G. Barten en W. Oudshoorn, f 11,640; D. Hijmans en M. v. d. Poppe 11,127; J. van Riot en N. Frankhuizen f 10,844. Waar geen woonplaats vermeld ia, zijn de gegadigden woonachtig te Leiden. De bij het 2de reg. veld-art. van hier naar VGravenhage verplaatste 1ste luit. M. W. de Wit is benoemd tot adjudant bij de lste afdeeling van het korps aldaar. Beroepen is bij de Evangelisatie te TieJ (vac.-dr. Plooy, thans te Leiden) ds. M. Haveman, te Wijnjeterp. Z. K. H. Prins Hendirik zal Woensdag avond per Hollandsohe Spoor te 6 u. 6 m. te 's-Gravenhage aankomen, om den vol genden dag de vergadering van het „Roode Kruis" en een liefdadigheidsavond bij te wonen. Zaterdagavond is aan de Paviljoens gracht in Den Haag „Het Joodsche Te huis" geopend; een instelling tot bevorde ring van geestelijke, godsdienstige, moreele en maatsohappijke verheffing van de min der bedeelde Haagsche Joden, die door hun min gunstige positie worden gelokt naar de door de „Zending onder Israël" georgani seerde bijeenkomsten. De burgemeester van VGravenhage vertrok gisteravond naar Londen, om deel te nemen aan de zitting van het „Institut Colonial International", diat daar bijeen komt. Het ligt in zijn bedoeling van zijn verblijf aldaar gebruik te maken tot bestu- deering van eenige politae-aangelegenheden, in verband waarmede de hoofdcommissaris van politie en de hoofdinspecteur, chef van de centrale controle, in Den Haag, zioh over eenige dagen eveneens dtaarheen zul len begeven. Ged. Staten van Noord-Holland hebben bepaald, dat de stemming voor de Prov. Staten zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni en de heretemming op Woensdag 25 Juni. Het muziekkorps van de genietroepen te" Utrecht heeft met eenige feestelijkhe- diei zijn 25-jarig bestaan herdaoht. Yan be langstellenden uit de Utrechtsche burgerij ontving het muziekkorps een paradeslag werk, bestaande uit een groote trom met verlakten draagriem, een ooncert-trom en echte Turksche bekkens. De heer J. N. W. 0. A. Ruj'grok, te Utrecht, had een feeet- marsch getoonzet, die voortaan de officieel© parademarsch zal zijn. Het geschenk der burgerij was vergezeld van een oorkonde, ontworpen en geteekend door een Utreeht- schen kunstenaar, d'en heer Anth. Grolman. Yan officieren en minderen van het regi ment genietroepen ontving het muziek korps twee schelleboomen. B. en Ws. van Amsterdam en van Rot terdam hebben een nader adres aan de Tweede Kamer gezonden in verband met do door de Regeering in de ontwerp-pensioen- wetten voor gemeente-ambtenaren, hun we duwen en weezen gebrachte wijzigingen. Zaterdag vierden belanghebbenden bij en belangstellenden in het Middelbaar On derwijs in Den Haag het halve-eeuwfeest van de wet op het Middelbaar Onderwijs, die op 2 Mei 1863 door den "Koning werd bekrachtigd. Het feest was georganiseerd door de ver- eeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs en werd gegeven in „Diligentia", waar op haar uitnoocDiging autoriteiten en geleerden uit alle deelen des lands waren saamgekomen en waar voor, na'en tusisehen dc redevoeringen en toespraken het muziek- gezekohap „Amphion", uit H. B.-S.-leerlin gen en ex-leerlingen saamgesteld en door een H. B.-S.-leeraar (den heer Yan Milli- gen) geleid, muziekstukken ten gehoore bracht. Behalve leeraren aan en directeuren van hoogere burgerscholen in grooten getale, waren o. a. aanwezig de wethouders Jansen en Yerbroek, vertegenwoordigende het Haagsch gemeente-bestuur, leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs daar ter stede, de hoofdinspec teur en vele inspecteurs en oud-inspecteurs van het middelbaar onderwijs; mr. W. Thorbecke, zoon van den ontwerper der wet op het Middelbaar Onderwijs en vele andere familieleden van den grooten staats man, de eereleden de heeren 0. Knapper Kzn., Herm. Snijders, A. Pelt en dr. F. G. GTonemder. Vertegenwoordigd waren de academische senaten en faculteiten door tal van hoog leeraren en lectoren, de gemeentebesturen van vele steden door haar wethouder van onderwijs, de vereeniging van leeraren aan gymnasia, het Ned. Onderwijzersgenoot schap, verschillende commissiën van toe zicht, het militair onderwijs, de volkever tegenwoordiging door tal van leden van Eerste en van Tweede Kamer, het bestunr van die Maatschappij 7an Geneeskunde, enz. Toen het bestuur en de voornaamste ge- noodigiden, voorafgegaan door den voorzit ter van de regelingscommissie, den heer dr. N. Quint, hadden plaate genomen, sprak de voorzitter van de vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs, dr. E. Jense- ma, van Groningen, een korte openingsred'e uit, waarin hij de aanwezigen, vooral de hooge autoriteiten en de familie Thorbecke, welkom heette. „Amphion" speelde vervolgens de volks liederen. Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, sprak een rede uit over: „De maatschappe lijke beteekenis van de wet op het middel baar ondterwije" en prof. Burger een over „Middelbaar Onderwijs en Universiteit". Men meldt ons uifc AmsterdamMet het oog op de On^fhankclijkheidsfeesten en het vreemdelingenbezoek, heeft de heer J. Vincent het verzoek tot H. M. de Konin gin gericht, om, gedurende de zomermaan den, eenige avonden carüilonbespelingen te mogen geven. H. M. gaf dezer dagen toe stemming, en de eerste bespeling zal in Juni e.k. op het carillon van het Koninklijk Pa- leiis gegeven worden. Te Haarlem is op 61-jari|gen leeftijd overleden de heer H. Enschede, die van 1861 tot 1897 lid was van den Raad, aldaar. Ge durende enkele jaren was hij tevens wet houder. De R.-K. studenten-vereeuiging „Sanctus Augustinus", alhier zal morgen haar vierde lustrum feestelijk herdenken. 's Morgens wordt er een plechtige H. Müs opgedragen, terwijl 's middags een feesbvergadering wordt gehouden, waarin mr. R. B. Ledeboer de feestrede zal houden. Op 69-jarigen leeftijd is te 's-Graven hage overleden mr. A. A. Telders, oud- vice-president van den Hoogen Raad. BODEGRAVEN. Gistermiddag hield de d ist.r i cis -feder a tie Bodegraven van de S.-D. A.-P., met medewerking van de Arbeiders- muziekvereeniging „De Pionier", te Gouda, een openluchtmeeting op een terrein aan den Goudschen weg. Mej. Suze Groenewegen, van Rotterdam, sprak voor een niet talrijk gehoor over den acht-uren-dag en het Alge. meen Keisrecht. Na het einde van haar rede begon het hard te regenen, waarom de mee ting werd voortgezet in het café van den lieer Van Dam, waar de heer J. Timmer, candidaat voor de Tweede Kamer jn het district Bodegraven, als spreker optrad. De gouden medaille voor 36 jaren dienst is toegekend aan den heer C. Beitsma, adjudant-onderofficier aan de Wiericker- schans, alhier. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. zal door het aanbrengen van een gaanderij ongeveer 200 zitplaatsen - meer verkrijgen. HILLEGOM. Voor het examen adspirant- g»meente-secretaris, schriftelijk gedeelte, is geslaagd, de heer J. H. Boonstra, ambté- naar aan do gemeente-secretarie alhier. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Zaterdag avond gaf het muziekgezelschap een uit voering in haar tent aan de Turfmarkt; een concert, waarop zij met genoegen mag terugzien, want werkelijk, meer dan één nummer .word niet onverdienstelijk weer gegeven. Het bleek, dat de directeur, de heer Böhlen, niets onbeproefd las*, om de Vereeniging op hooger trap te bren gen. In verband met het voorjaarsweder <2at zich niet zoo goed leent voor lang stilstaan, was de belangstelling niet zoo groot alö in den laatsten tijd gedurende ?t vorig jaar het geval was. Jammer, diat een paar groote bengels het na de uitvoering wat straatkabaai maakte, waardoor de muziek, en dat ge heel ten onrechte, dikwijls de schuld wordt gegeven. Wellicht dat 6en weinig meer krachtda dig optreden dor politie, ten deze niet zonder sucoes zou zijn. LEIDERDORP. Gisteravond, te onge veer halfzeven, hadden twee wielrijders, die verkeerd uitweken, l\et ongeluk tegen el kaar aan te rijden, waardoor een der per sonen in den lijn terecht kwam. Door zwemmen wist hij den kant te bereiken en zichzelf te redden. NOORDWIJK-AAN-ZEE. In het taan- gebouwtje van der heer W. van Beelen, gelegen aan den Achterwreg, ontstond gis teravond brand. Al eenigen tijd van te voren hadden sommi?.e omwoners een on gewone lucht in den neus gekregen. Spoe dig bleek, dat een hoop katoen aan heb broeien was gegaan, on eindelijk aan het branden. Toen men den brand bemerkte, waren er gedienstige handen genoeg, om te helpen blussohen. De brandspuit behoefde er niet aan te pas te komen. SA SSENHEIM. Zondagnamiddag wilde de chauffeur van auto H. 2299 zijn wagen bij de Julianalaan koeren. Bij het achter uitrijden had hij te laat de aldaar staande lantaarn in de gaten, zoodat de wagen ert met zooveel kracht tegen aanreed, dat het hovenktel van de lantaarn geheel werd Ver brijzeld en de ijzteren paal verzet. De autöi kreeg ook averij. WASSENAAR. De mu ziekvereen igingj „Excelsior", die op het concours leWad- dinxveen e<en paar eerste prijzen behaalde, bracht Zaterdagmiddag een ovatie aan ver schillende personen. De directeur, de heer C. L. Veerman, van Leiden, werd met mu ziek afgehaald van de woning van het be stuurslid den heer W. de Jong. Een serenade! werd gebracht bij de versohillende bestuurs leden en bij den burgemeester dezer gei- meen te. Het hoofd der gemeente sprak di recteur en werkende leden too, en hood hun den eerewijn aan. Ook door den heer W.Schiff en baronesse Van Zuylen van Nijevelt werd het korps gclukgewenseht met het behaalde G. J. van Zomeren, kaashandelaar, te Bodegraven. A. J. Hendriks, grossier in wijnon on bderbottelaa-r, te Rotterdam. W. van den Boom, landbouwer, té Liempde. A. van Boxel-Aussems, koopman in leder, te Kaatsheuvel. Ch. van Hal molenaar, te Ldenden. H. Berghs, sigarenfabrikant te Tiel. P. Wijma, brandstoffenhandelaar, te Groningen. (Nadruk verboden). 87) Nooit kwam hij in het salon. Van zijn werkkamer ging hij naar zijn woonvertrek. Vroeger at hij dikwijls bij zijn meester aan tafeL Sedert den moord, sedert hij zioh moest Verbergen, werd hij op zijn kamer bediend. Hij ging nooit uit vóór de avond geval len was. Dank zij al dien voonzorgen, kenden Laurent en Romain elkaar niet. Maar zou het toeval tot het edndie toe gunstig zajn'ï Daarvoor vreesde Bertignolles. Hij vreesde nog iets. Had Jenny wellicht den cowboy gezien èn herkend, wiens geheimzinnige woorden joo sterk de aandacht van Laurent de Sou- taimes hadden getrokken? En wanneer Laurent er haar over sprak, zou het meisje dan, indien zij hem, wat teer licht mogelijk was, herkend had, geen Onvoo rzichti gheid bega an P Het stilzwijgen van Laurent soheen hem eelfa een bedreiging toe. Toch werd hij met geen enkele vraag meer lastig gevallen. Laurent hield zioh thans met Jenny bezig. Het was alsof hijizelf het dool van zijn bezoek vergeten had. Langzamerhand werd hjj door de bekoor lijkheid van het iriei&je ingenomen. Haar verleidelijkheid was zóó groot, dat hij er zioh niet tegen kon verzetten. Hij begon eenig berouw te gevoelen overden weer zin, dien zij hem ingeboezemd had. Om dit onrecht weer goed te maken, sprak hij zeer vriendelijk met Jenny, lachte haar teeder toe en leende een gewillig oor aan de plannen, die zij voor de toekomst maakte. Toch kon hij Marie-Rose niet vergeten, Wanneer hij, ondier het gesprek met Jen ny, aan de lieve lentefee dacht, dan zweeg hij eensklaps, dan werd zijn hart beklemd, dan bestierven de woorden op zijn lippen en kwamen er tranen in zijn oogen. Maar hij poogde die gedachte van zich af te zetten, en verborg spoedig zijn ge heime smart achter een glimlach. Toen hij Bertignolles verliet, begaf hij zioh terstond naar het politiebureau, waar Gaume op hem wachtte. Toen dé graaf binnentrad, kwam Gaume hem tegemoet en nam hem mee naar zijn kantoor, waar zij alleen waren. Welnu? vroeg hij. Heeft u Bertig- nollee uitgehoord? Ja, ik ben zooeven by hem geweeet. Wat heeft hy u gezegd? Hij kon mij geen enkele inlichting ge ven. Kent hij dien man niet! Neen. Ohol Hij beweert het ten minste. - Dan liegt hij. Dat heb ik ook gediacht. Hij liegt; ik weet het rekër. Nu is .maar de vr^ag waarom hij liegt. Dat moet ik weten. Gij hebt hem toch doen begrij pen, om welke reden u er zoo op aan drong? Ik heb niets voor hem verzwegen. Ik had u verzocht hem goed in hefc oog te houden. En ik heb dat niet verzuimd. Wat heeft u opgemerkt? Dat hij zeer ontroerd was. Ha! Ik moet e echter bij zeggen, dat het niet lang geduurd heeft. Ja, hij is sterk, die Bertignolles. Wat denkt gij, Gaume? Ik durf het u waarlijk niet zeggen. Openhartig gesproken, vermoed ik op het oogenblik nog niets; maar ik heb een me nigte booze gedlachten. Ovraag er mij niet naar; het zou de moeite niet loonen. Wanneer ik het u nu zeide, zonder u op helderingen te kunnen geven, zou u mij toch niet gelooven. Daarom wacht ik liever. Hij zweeg een oogenblik en vroeg toen eensklaps: Zeg mij, heeft u wel eens nagedacht, sedert gisteren, over die raadselachtige ver dwijning van d'en cowboy? Ja. En u heeft er geen verklaring voor gevonden Neen. Ik denk, dat onze man niet door de vooordeur en ook niet door de achterdeur is heengegaan. Hij ie ook niet op het dak geklommen, want dat zou hem weinig gebaat hebben, daar het huis van Bertignolles afzonderlijk staat. Bijgevolg heeft hij dat huis niet verlaten. Laurent verbleekte. Maar wat dan? vroeg hij. Genoeg, genoeg. Ik verzoek u, denk aan niets en wacht. Kent u alle bedienden van Bertignolles en mejuffrouw Jenny? Neen. Weet u dan, hoe zijn dienstpersoneel is samengesteld? Niet juist. Zeg mij wat u er van weet. Hij heeft een tiental dienstboden, zoo wel mannen als vrouwen, sommigen te Pa rijs in dienst genomen, andere uit Amerika meegebracht, toen Bertignolles zioh hier kwam vestigen. Heeft u hen allen gezien Neen, slechts een paar. En er is daaronder geen, die op La- zare Beerman gelijkt? Neen. Herinner u goed. Volstrekt niet. En behalve de huisbedienden, heeft Bertignolles nog een secretaris P Ik heb hem nog nooit gezien. Wat is dat voor een man? Gaume stampte driftig op den grond. Hij gevoelde dat hij nabij de oplossing van het raadsel was, en dat er nog slechts een kleinigheid hem in den weg lag. Halfluid zeide hy: Die cowboy heeft toch niet in de lucht kunnen wegvliegen als een vogel, of in dé aarde kunnen kruipen als een worm. Hij moet dus in het huis van Bertignolles zijn gebleven. Nu moet ik nog weten of die oow- boy en Lazare Beerman dezelfde persoon tzijn, want ik ben niet onfeilbaar; ik kan jaji ook wel vergissen^ Hoe kuniien wij dat te weten komen? Heeft u er mejuffrouw Jenny niet naar gevraagd? Noen. Van haar kunnen wij misschien de waarheid vernemen. Hoe dat? Wanneer haar vader dien verwensch- ten cowboy kent, dan kent mejuffrouw. Jenny hem wellicht ook. Het is mogelijk, dat zij hem op het bal gezien heeft. En wanneer uw vermoeden juist is, wanneer zij bedoeld werd met de woorden, die ik gehoord) heb, welnu, wie weet of zij ona dan niet kan inlichten? Daar Laurent niet antwoordde, voegde Gaume er biit Ga naar mejuffrouw Bertignolles. Van haar verneemt u misschien de waarheid, mijnheer Laurent. Twee dagen later was Laurent weer bij Bertignolles. Het huwelijk was vastgesteld, de da^ bepaald en het jonge meneoh kwam du allo d'agen bij zijn bruid. Iedere morgen kwamen er bloemen voor Jenny, hoewel Bertignolles, in zijn gulle, vaderlijke openhartigheid had gezegd: Vooral geen dwaasheden, geen onnoo dige uitgaven. Jenny is een eenvoudig kind. Zij is ongevoelig voor zulke beleefd heden. Met een weinig teederheid zult. gij haar veel meer genoegen doen. Er was ook overeengekomen, dat Ber tignolles meermalen per week, tot het hu welijk, met zijn doohter naar Nogent zo§ gaan, om haar bij de oude markiezin te brengen.,

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1