N*. 16315 Woensdag 30 ApriL ft". 1913. §eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zfin- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. W raak. PRIJS DPR ADV ERTENTIEN Van 10 regel» f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Srootere letter» naa» plaateruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woerden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incaeeeoren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn Franco per post 1.10. 1.30. 1.65. .feorgen, Hemelvaartsdag, verscliajaiÈ liet „Leidscli Jllagblad". iiiet. Directe Ilelastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Onbvanger der Dir. Belastingen aldaar is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 13 van den dienst 1913, executoir verklaard den 28sten April j. 1. en herin nert den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 30 April 1913. CarillonbeHpelins; ïn den somer- avoud. Een onzer lezers zond ons voor de Vra- genrubriek de opmerking of liet overweging zou verdienen, dat het carillon van den Stadhuisloron, dat nu alleen in de morgen uren Wordt bespeeld, zich ook cn vooral in do zomeravonduren zou laten hooren. Hij herinnerde er aan, dat tijdens het laatste congres hier ter stede en ter gelegenheid Van hot 125-jarig beslaan van „M. S. G.", dit ook is geschied on dat toen is gebleken, hoe het klokkenspel in de avonduren voel meer indruk maakte dan in den drukken, iroozemoeziigen och tend. Wij gelooven, dat deze opmerking zeer juist is on achtten haar van genoog belang, om haar hier te bespreken. Inderdaad, in don drukken morgen heb ben vele menschen geen tijd, om hun ge dachten, welke door de dingen van den dag in bes lag Worden genomen, to verheffen "bo ven het niveau van het gewoon bestaan. Het geratel van de vrachtkarren langs de straten, het gehamer in Werkplaats en smidse, het stampen dei' machines in de fabriek, overstemt dan het klokgebeier on de Wel luidende tonen klingelen over de stad zon- 'dör door te dringen tot het gemoed van de in volle actie zijnde stadsmensohen. lice anders zou dat zijn in stille zomer avonden, als de rust is ingetreden, als de werkman, de fabriek ontvloden, met zijn gezin op de stoop zijner woning verademing1 zoekt, de ambtenaren, groot en klein, het kantooratof van zich hebben afgeschud en zich langs onao schoone stadswandelingen verlustigen in do heerlijkheid der natuur, alsja, voor wat lieflijks leent zichi de zomeravond al niet voor menschen, die het clruk hebben En als op zulke prachtige zomeravonden als bij verrassing het carillon van den hoo- gen Stadhuistoren zijn vroblijke en ernstige vooral haar ernstige melodieën deed klinken over de in rust gekomen stad, hoe- vteel honderden en honderden zouden er daji niet naar luisteren en er van genieten Het is een kleinigheid, zeker 1 Nuchtere proza-menschon lachen er misscliien Wel om, dat wij ons er mee bezighouden, doch wie beseffen kan hoe oolc door het kleine oen menschenziel geroerd kan worden en baj ervaring Weten, wat ontroering in ons per soonlijk leven kan be teekenen, denkt ear wel licht andera over. En wij hebben goed vertrouwen, dat de meeste menschen, voor wie niet is weggelegd dagelijks te genieten van schoone, teedera kunst, nog wel behoefte aan eenige ver heffing hebben Laat ons ptadsbestuur daarom voor die velen in de mooie zomeravonden, die aan staande zijn, af en toe het carillon doen bespelen, desnoods met afschaffing van het klokkenspel in de morgenuren. Leiden, 30 ApriL Ter eere van den vierden verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, die in het buitenland vertoeft, wapperde heden al hier van menigen gevel en van torens de vaderlandsohe driekleur met of zonder oranje-wimpel. In het middaguur deed het Stadliuiscarillon zich hooren. Wat er van avond buitengewoons te zien en te hooren zal zijn, hebben wij gisteren al meegedeeld. In de hedennamiddag, onder voorzit terschap van prof. mr. H. Greven, gehou den jaarlijksohe vergadering van de Yer- eenagmg t. Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen, te Leiden, werd door den secretaris, mr. Syphens, verslag uitge bracht over den toestand en de werkzaam heden der Yereeniging over 1912, Daaruit blijkt o.m., dat in overleg met B. en Ws. de statuten werden gewijzigd, waarop de Kon. goedkeuring werd' ver kregen. De Vereeniging werd weder ge handhaafd als Yereeniging, uitsluitend in het belang van de volkshuisvesting werk zaam. Op verzoek van B. en Ws. werd een door dit College ontworpen plan in studie ge nomen tot het stichten van een nieuw ar beiderskwartier, tusschen de Oude Yest, de Bouwelouwensteeg, de Van der Werf- straat en de Paradijssteeg. Do Yereeniging vond dit een zeer ge- wenechte verbetering en besloot liet plan tot verdere uitvoering ter hand te nemen, inclien de gemeente zich bereid verklaarde een renteloos voorschot te verleenen. (Men weet, dat de gemeente daartoe een begin sel heeft besloten en dat het plan reeds in een gevorderd stadium verkeert. Red.) Do exploitatie der andere bezittingen ging haar geregelden gang. Vooral de panden en he.t nieuwe kwartier Zijd gracht, Levendaal waren geregeld verhuurd. Do financieele toestand was gunstiger dan in do laatste jaren ooit het geval was. Had men verleden jaar nog een batig saldo, dit jaar werd een winst gemaakt van f 667.08, zoo dat de gemeente van de door haar toegezegde garantie slechts heeft bij te dragen een bedrag van f 1166.41. Deze gimstige financieele toestand is mede een gevolg van de exploitatie van het nieuwe kwartier ZijdgrachtLevendaal, terwijl ook de lage afschrijving en de om standigheid, d)at 1912 53 huurweken telde, er toe hebben bijgedragen. Blijkens het verslag werd in de vorige vergadering tot voorzitter herbenoemd prt>f. mr. H. Greven. Men bericht ons, dat een vrij groot aantal voorstanders en belangstellenden uit Leiden zal deelnemen aan de protest- meeting van de Ver. voor Vrouwenkies recht tegen de kiesrechtparagraaf en die Regeeringsvoorstellen voor Grondwetsher ziening, welke zal worden gehouden op Zondag 4 Mei in de Concertzaal van den Dierentuin t>e 's-Gravenhage en waar als sprekers en spreeksters zuilen optreden de heeren prof. mr. G. A. van Hamel, Th. M. Ketelaar, mr. P. J. Troelstra, mr. M. Tydeman Jr. en de dames E. Bakker— Nort, F. S. van BalenKlaar, H. Goud- smit, W. van ItallieVan Embden, Mar tina G. Kramers, jkvr. S. Wichers. De bezoekers uit Leidien zullen met den trein van 11.44 'a voormiddags vertrek ken. Morgen, Donderdlag^ 1 Mei, speelt de L. V. V. ,,Lugdunum" een liefdadigheids wedstrijd op het Sportterrein aan den Zoeterwoudschen Singel, en wel tegen de Haagsche voetbalvereeniging ,,A. D. O.", ten bate van Schoolkindervoeding. Aanvang halftwee. Gisteravond had die jaarlijksohe feest viering plaats van de -Leidsche Fabrieks school, tevens de sluiting van den afgeloo- pen wintercursufi. Een 65-tal jongens waren daartoe in de slöjdzaal aan die Langegracht bijeen en wer den onthaald. Menig opgewekt lied, menige vroolijke lach weerklonk. De jongens wer den nog toegesproken door den heer H. C. van der Heyde, secretarie van de Com missie der Leidsche Fabrieksschool. Gedu rende een paar dagen waren de, in den af- geloopen winter vervaardigde modellen even zooveel bewijzen van degelijke leiding en ijverigen arbeid voor Commissieleden en belangstellenden te bezichtigen. Na afloop der feestviering'kregen de jon gens de door hen gemaakte modellen mee; velen nog een nuttig stuk gereedschap bo vendien. We kunnen dan ook niet nalaten de Leidsche Fabrieksschool, waar jongens bo ven twaalf jaar gedurende den winter drie maal per week onderwijs ontvangen in Houtslöjd en gewoon lager onderwijs, nog eens warm aan te bevelen. Bij Min. beschikking is met ingang van 1 Mei de heer I. A. Driessen, Rijksklerk 2de klasse ten hypotbeekkantore te Leiden, bevordlerd tot Rijksklerk 1ste klasse aan gemeld kantoor. In de regeeringscommissde, ingesteld voor de in 1913 te Gent te houden ten toonstelling van oude Vlaamsohe kunst is o.m. benoemd mr. dr. J. C. Overvoorde, archivaris van de gemeente Leiden. Ds. H. Hummelen, pred. bij de Geref. Kerk te Haarlemmermeer (Aalsmeerder- weg O.-Z.) heeft bedankt voor het beroep naar Koog-Zaandijk. Tot eere-voorzitter van de Ned. ver eeniging ,,Onze Vloot" is benoemd admi raal Ellis en tot voorzitter de heer H. M. van Bemmelen, voorz. der afd. Haarlem. De Vereeniging tot ondersteuning van burgerlijke ambtenaren en beambten in 's Rijks dienst, belegde in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht haar algemeene vergadering. Gedurende 1912 werd aan gitften f 856.67, aan rentelooze voorschotten f 1275 en aan rentegevende voorschotten f 5915 verstrekt. Het aantal leden bedroeg bij den aanvang van 1913: 2672, terwijl nadien reeds een 150- tal zich heeft aangesloten. Den aanwezigen werd meegedeeld, dat door den waarnemen den directeur van den Oranjebond van Orde bij dezen Bond een voorstel is ingediOnd om aan de Vereeniging in erfpacht te geven voor den t.ijd van 99 jaar 2 H. A. boschgrond bij Apeldoorn, voor het bouwen van een rust- en herstellingsoord benevens het recht van vrije wandeling op een terrein daarnaast van pl. m. 140 H.A.; cfiüt alles tegen 1 gulden per jaar. Het voor stel werd door dien Bond geaccepteerd. Een woord van dank werd daarna gebracht aan den heer Hora Siccama. Naar ,,De Maasbode" verneemt, ligt de weleerw. zeergel. Pater J. I. Spruijt S.J., leeraar aan het Gymnasium te Katwijk aan den Rijn, thans in de R.-K. Ziekenverple ging te Amsterdam ernstig ziek, en zal hij hoogstwaarschijnlijk een borstoperatie moe ten ondergaan. In den Prot. Chr. Bond van Spoor wegpersoneel moet, naar men aan het ,,U. D." meldt, een crisis zijn ontstaan. De bondsvoorzitter de lieer J. M. de Koning, te Utrecht, heeft als vooratter en als lid bedankt". Binnenkort zal de Bond te Zwolle vergaderen. To Haarlem is als onderwijzer geslaagd de heer M. J. F. Meiners, van hier; te 's-GTavenhage als onderwijzeres mej. A. Klink, van Voorburg; te Utrecht als onder wijzer de heeren W. H. Polet en F. J. Sib be-s, van Gouda. Gistermi'd dag werd te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer L. Sloos, directeur van de Centrale werkplaats der H. IJ.-S.-M. Aan de groeve was bijna het gcheele personeel der centrale werkpaats, dat 1300 man telt, aanwezig. Op de baar rustten kransen van den Raad van administratie der H. IJ.-S.-M. en het gezamelijk personeel van de centrale werk plaats. Het woord werd gevoerd door den heer J. A. Kalff, lid van den Raad van ad ministratie, die den overledene schetste als een bekwaam, ijverig en rechtvaar-cü(g man voor rijn ondergeschikten. Onder zijn lei ding werd de omvang van de werkplaatsen te Haarlem vervijfvoudigd en de directeur zette tegenover de uitbreiding een vervijf voudigde ambitie. Daarna sprak de heer Van Ittersum,, die eerst aan de Staatsspoor en daa.rna aan de H. IJ.-S. M. de chef van den overledene is geweest. Verder wees de heer F. J. Bier man, waarnemend directeur de oentrale werkplaats, op het groote verlies, dat het personeel door het heengaan van den heer Sloot leidt. Ten slotte sprak de heer R. Zuidema, als vriend van de overledene, een laatste woord. Naar ,,De Nieuwe Ct." verneemt, zal de heer A. W. Cremer, wien eervol ont slag is verleend als administrateur bij het Departement van Koloniën, te 's-Graven hage, voorloopig niet vervangen worden als chef van de militaire afdeelitng bij dat De partement. Deze afdeeling zal als zoodanig worden opgeheven eri bijwijze van proef zullen in de plaats daarvan worden opge richt twee nieuwe afdeelingen, t. w. alge meene legerzaken en marine en militair personeel. Aan den conducteur lste klasse (adjudant-onderofficier) C. Beitsmn, te Woerden, is door den Minister van Oorlog de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst toegekend. Het eereteeken zal 8 Mei a. s. belanghebbende worden uitgereikt. Met ilngang van 1 Juni a. s. -s benoemd tot inspecteur der posterijen en telegrafie te Amsterdam de heer N. Mulder, directeur van het post- en telegraafkantoor te Hooge- za-nd. Ds. D. Pol, predikant bij de Cerof. Kerk te Vlissingen, zal, zoo meldt Ned." in Juli naar Lerwick (Schotland) vertrekken in het belang der geestelijke verzorging van do Hollandsche haringvis- sckers aldaar. De gewone audiënties van den Minister van Bünnenlandsche Zaken en van den Mi nister van Justitie ad interim zullen Zater dag a. s. niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Dcor den -cincec. tolijkcn keurmeester van vee cn vlocsen, don rijksveearts Folmer, is bij den koudslacb iel Jonker oen geslacht rund afgekeurd voor de consumptie. Het. oadaver is op last van den burgemeester en onder politietoezicht! vernietigd en begraven. HILLEGOM. Het departement „HiRegain van het Nut heeft een ledenvergadering* go houden, waarin mej. G. Hopman voor alg. vergadering te Amsterdam als afge vaardigde, en de heer F. Engel Pz, alx plaatsvervangend afgevaardigde w&rden le- noemd. De hoeren WentJiolfc en Vaii Dobbcrn, .of- tredende bestuursleden, werden als zoodanig herkozen. De heer P. H. van Wa voren Hzn, heeft als bestuurslid bedankt; in dez-c vacv tune zal in de September vergadering vrofj* den Voorzien. De voorzitter sprak eeuigr w'aardoerende woorden over dit afgetreden bestuurslid en stelde voor hem het oero- lidmaatschap aa.n te bieden, welk vooratol met algemeene stommen word aangenomen. Mej. G. Hopman w*erd tot penningmecstercs benoemd. KATWIJK-AAN-ZEE. Natfat badhotel ,,De Zwaan" inwendig gerestaureerd en zco- vecl mogelijk naar de eisch.cn d-es tijds inge richt is, wordt het nu uitwendig aanmer kelijk verfraaid. De verver hooft het n.L 'n geheel nieuw* pak aangedaan; de warande trekt door haar heldere, frisschc kleur reeds in de verte de aandacht en noodigt uit tot Con bezoek. Op de gisteren gehouden vergadering van het comité voor de feestelijke 1 verden king van Neêrlands onafhankelijkheid is be sloten dat het feest voor Katwijk zal wor den gevierd op Dinsdag 2 September. Dinsdagavond gaf „Katwijks Gemengd Koor", beschermheer burgemeester T. A. O. de Ridder, directeur do heer II. P. F. La- torveer, in de Gemeentezaal con uitvoering met medewerking van mej. M. A. Christi an nse, van Leiden, en den heer H. P. F. Laterveer. Het programma telde een twaalf tal nummers voor koorgezang, die goed wer den uitgevoerd. Door mej. Christian rise wer den oen vijftal solo-nummers verdienstelijk' ten goh co re gebracht, terwijl do heer Later veer een paar nummers voor declamatie ten beste gaf zeer naar genoegen van het pu bliek. LEIDERDORP, Tot waarnemend directeur van het postkantoor, alhier, is aangewezen iNadruk verboden). Si) Hij had grooten lust den oowboy het maa- ker af te rukken en tegen de twee broeders te zeggen: Hier, rie hem goed aan, is dit onze man? Maar dat durfde hij niet, hij wilde geen schandaal verwekken, en ook bleef er nog een lichte vrees over, dat hjj rich kon be driegen. Hij waa voorzichtig en hield niet van geraas. Liever wilde hij hem op straat volgen. Daar waa hij vrij. En wanneer hij rich bedroog, wanneer hij tegenover een onbekende stond, welnu, zooveel te erger. Hij zou zijn verontschuldiging maken en 'daarmee was alles afgeloopen. Hij haalde de overjassen en snelde er mee naar de stoep, waar die markiee stond te bibberen. Let goed op, hij zal wel dadelijk ko men, zei hij tegen den markies en snelde daarop naar de achterdeur, waar Laurent itond, wien hij ook rijn overjas gaf. Hij ging weer terug naar Michel, in de hoop, dat deze den cowboy wel aangehou den zou hebben. Michel had nog geen oowboy alen voor- Edjgaan. Hij en Gaume wachtten een kwartier lang, maar er kwam niets. Dat is vnaemd, mompelde Gaume, bij moet tosh heengegaan rijn, want hij beeft rijn osfcrjafl gehaald,: Misschien door de andere deur Ik zal eens gaan zien. Uw broeder zal het mij wel weten te vertellen. Hij snelde weg en was binnen vijf minu ten terug. Mijnheer Laurent is op zijn post en heeft niemand voorbij zien gaan. Onze man is dus naar de salons teruggekeerd. Ik ga eens zien. Hij liep alle salons door, keek overal rond, beschouwde alle gasten één voor één, maar vond den cowboy niet. Toen keerde hij naar den markies terug, Deze stond nog altijd op zijn plaats en waa daar niet vandaan geweest. Gaume was ongeveer een halfuur weg geweest. Welnu? vroeg hij angstig aan Michel. Niets. Weet u het zeker? Zeker, die man is hier niet voorbij ge gaan. 't Is vreemd. Hij kan toch niet ver dwenen zyïi als een spook 1 Laten wij nog wat wachten. Dat zal wel moeten. De nacht verliep, het feest eindigde. De gasten gingen heen, en de straat was vol rijtuigen. De cowboy was nergens meer te zien. De bedienden zagen Gaume en d'e twee broeders De Soulaimes verbaasd aan, en begrepen niets van hun handelwijze. Het kwam hun vreemd voor, dat die twee heeren elk aan een deur bleven staan, terwijl de derde rusteloos dJoor de salons dwaalde. Eindelijk was er niemand meer en de Hohten werden gedoofd. Bertignolles was naar zijn kamer gegaan. Jenny had het bal verlaten, zoodra Lau rent verdwenen was. Zij maakte zich on gerust over zijn vreemd gedrag en trachtte de oorzaken te raden van die plotselinge koelheid, die allerlei sombere voorgevoe lens bij haar opwekte. Gaume balde de vuisten. WIJ zijn misleid, zei hij. Op dit oogenblik kwam Laurent bij hem. Hebt ge iets gezien? Niets, zei hij. Ik heb niemand door de achterdeur zien heengaan. Dan moet hij in de lucht gevlogen zijn. Hij nam de twee broeders bij den arm en verliet met hen het huis van Bertig nolles. In de Friedlandlaan gekomen, begon Gaume het eerst te spreken. Mijnheer Bertignolles kent dien cowboy, want hij sprak met hem, toen ik den Engelschen tongval hoorde. Dus mijn heer Bertignolles zal ons misschien de noo- dige inlichtingen wel kunnen geven. Zeker. Maar waar kan hij gebleven zijn? riep Gaume uit, nog vol woede, dat hij zich zoo had laten misleiden. Hij keek om naar het hotel, dat nu in volslagen duisternis was gehuld. Ik belast u, mijnheer Laurent, ging hij voort om zoo spoedig mogelijk den heer Bertignolles er naar te vragen. Voor u zal hij geen geheimen hebben; mij daar entegen zou hij- wantrouwen. Gij moet er hem echter terloops en onverschillig naar vragen. Waarom? Omdat wij geen vermoedens bij uw aanstaanden schoonvader moeten opwek ken. Gaume, gij zegt mij niet alles, wat gij denkt. Best mogelijk. Hij dacht inderdaad aan de woorden, die hij uit den mond van den oomhoy had opgevangen, en die hem zoo geheimziimig toeschenen. Het geldt hier voor haar leven of dood, had Bertignolles gezegd, en daarop had de cowboy geantwoord: Nog liever zou ik willen, dat zij dood was dan dat zij een ander toebehoorde. Wat hadden die woorden toch te betee- kenen? Wat wilde hij daarmee zeggen? Hij deelde aan Michel en Laurent zijn gedachten mee. Ziehier wat ik gehoord heb, zei bij, nadat hij die twee zinnen herhaald had.— Zulke woorden worden niet gewisseld tus schen een' paar onbekenden, die elkaar bij toeval ontmoeten. Zoo spreken slechts menschen, die elkaar sedert lang kennen, die vertrouwelijk met elkander omgaan. Ik ben zeker, dat mijnheer Bertignolles en die cowboy elkaar kennen. Ik twijfel er geen oogenblik meer aan. Nu moet ik nog weten, wie die man is en wat hij bedoelde. Begrijpt u het, mijnheer Laurent? Laurent dacht een oogenblik na en zei daarop Misschien. Zegt het mij dan. Aarzel niet. O, het is 6lechts een veronderstelling. Misschien vergis ik mij. Wij moeten elkaar alles zeggen. —De onbekende bedoelde wellicht me juffrouw Bertignolles. Hij bemint haar en wil niet, dat zij aan een ander za] toebe- kooren. Ja, zei Gaume peinzend, dat ia een opheldering. Ik geloof wel, dat u gelijk heeft. Dus morgen zult gij naar mijnheer Bertignolles gaan? Zeker. En u zal hem behendig uithooren? Dat beloof ik je. En denk er vooral om, den vader van mejuffrouw Jenny onder het geheele gesprek niet uit het oog te verliezen Wat vermoedt gij toch, Gaume? Gaume gaf geen rechtstreeks antwoord, maar zei slechte: Aan vermoedens heb ik niets. Ik moet het naadje van de kous weten en dat zal ik weten Hierop scheidden zii. Lazare Beerman. Laurent was den volgenden morgen reeds bijtijds in de Friedlandlaan. Hij ontmoette Bertigolles op de bin nenplaats van zijn huis. Zij gingen te zamen naar binnen. Bertignolles scheen zeer goed geluim hij glimlachte zooale altijd. Toen hij Laurent zag, .zei hij Ho, ho, gij verliest uw tijd niet om uw meisje het hof te maken en dat mi' haagt mij volstrekt niet. Maar Jenny nog op haar kamer. Zij is nog wat vermoeid van het bal. Wanneer gij haar zien wilb- moet gij blijven ontbijten. Laurent nam het aan. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1