Cacao VAN HOUTEN S Ouderdom en Jeugd drinken No. 16315, XiEIDSCH DAGBLAD, Woensdag* 30 April. Derde Blad. Anno 1913. Buitenlandseh Overzicht. Gemeentezaken. Tweede Kamer. Uit de Rechtzaal. De begrootingscommissie uit den Rijks dag heeft de begrooting voor de uitbreiding yan het aantal manschappen der infanterie, oavalerie, veldartillerie, artillerie te voet, genie, verkeeretroepen en treinsoldaten on veranderd goedgekeurd. "Voor stem-dien de commissieleden behoo- rende tot het centrum, de nationaal libe ralen en de vooruitstevende volkspartij. Er is nu in Duitschland iets zeer eigen aardigs gebeurd. Men weet, dat Liebknecht onthullingen deed over het optreden der firma Krupp. Al eenige malen hebben we er in ons overzicht over gesproken. De re- geering kreeg er een beetje van langs, maar toch moesten de ont hullingen meer worden opgevatala waar schuwing. Nu zou men dJenken dat de regeering dankbaar zou zijn. Doch, wie zoo 'denkt, heeft het mis. De Morgen Post" komt nu met het nieuwtje, dat te Essen het lokaal van een socialistische vereeniging en het bureau van een socialistisch dagblad door de politie doorzocht zijn. De regeering Eelpt dus de geschutkoningen, door hen te helpen zoeken naar de personen, die de knoeierijen aan Liebknecht hebben mee- gedleeld. 't Is toch wel heel kras. Over dit leit zal nog wel een hartig woordje worden gesproken. Reeds wordt meegedeeld, dat in de begrootingscommissie van den Rijks- .dag een interpellatie zal volgen. Er is lang niets vernomen over het g e- knoei bij den bouw van het par leis van justitie te Rome. Nu komt er weer iets loe. In deze zwendelarij zouden naar de „Tribuna" verneemt ook verscheidene afgevaardigden, twee voormalige zegelbe waarders (Zanardelli en Ferrari) en twee voormalige ministers van publieke werken (Lacava en Branca) min of meer betrokken zijn. Enkele hunner zijn alleen nalatig ge weest, maar anderen hebben him plicht zeer ernstig verzaakt. In Engeland en in Amerika bestaan er grootsohe plannen, om het volgend jaar het eeuwfeest van den vrede va n G e nt te herdenken en het feit tevens van d'en honderdjarigen ongestoorden vre de tussohen Engeland en de Unie. Er is nu onder leiding van lord Weardale een Brit- scho commissie naar Amerika vertrokken, die in overleg met Amerikaanscbe en Cana- deesche commissies de herdenkingsfeesten zal voorbereiden. Onder de plannen voor de feestviering worden genoemd, de oprichting in W |st- minster Abey of Westminster Hall. van een gicdenkteeken voor George Washington; de aankoop van Sulgrave Manor in Northamp tonshire, het voorvaderlijke huis der Was hington s, dat dan een pelgrimsoord zou moeten worden voor de Amerikanen die Engeland bezoeken, een brug over de Niar garavallen, enz. Het aantal arbeidsconflicten breidt zich sterk uit. Nu met den naderenden zomer het werk overvloediger wordt, is de kans ▼oor de werklieden om te winnen grooter. De Parijzenaars loopen kans m e t P i n k- steren geen brood te krijgen. De Parijsche bakkergezellen n.l., aangesloten bij de C.G.T., dreigen met staking op 10 Mei a..s., inchJen de patroons hun eischen niet inwilligen. Dezen zijn o. a. vaststelling van een mininum salaris van 8 frs. per dag en afschaffing van nachtarbeid. Opnieuw dreigt een algemeen e staking onder de Lon dense li e kellners uit te breken. Op een massa meeting, door den bond van hotelbedien den georganiseerd, spoorde de secretaris van de Londensche koks-vereenigingen de aanwezige kellners en hotelbedienden aan, om den arbeid neer te leggen. Zondag werd in twee hotels slechts door een klein ge deelte van het personeel gestaakt.. Er be staat echter veel kans, dat in den loop van deze week in meerdere hotels Imfc werk zal worden neergelegd. Yan de zijde der kellners werd zelfs ver klaard, dat, indien de staking geen succes zou hebben, men de methode der suffraget tes zou navolgen, hetgeen de 'gasten heel wat last zou kunnen bezorgen. De aanleiding tot deze nieuwe beweging onder de hotelbedienden is, dat verschillen de leden van den bond door eenige hotel eigenaars ontslagen zijn. In Griekenland staken te Piraeus de ko- kenlossers en men vreest zelfs een alge meen e staking. Op het Engelsche kerkhof te Liseabon is een marmeren gedenkteeken ont huld, dat de Zuid-Afrikaanscbe regeering heeft opgericht voor de veertien Boeren die in Portugal zijtn gestorven, na tijdens de oorlog met Engeland op Portugeeech grondgebied gevangen te zijn genomen. Yolgens een Reuter-telegram uit Washing ton heeft president Wilson verklaard, dat de plannen van Bryan ter bevordering van den wereldvrede grokote kans van slagen hebben, daar de heele wereld naar vrede snakt. Dat naar vrede wordt gesnakt is al jaren het geval, maar steeds bleef het resultaat uit. Ook nu weer is 't het best niet. al te op timistisch te zijn om zioh voor disillusie te vrijwaren. Verhooging vnn jaarwedde. Met het in een schrijven van Commissa rissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleetriciteit vervatte voorstel, om het trak tement van den adjunct-direoteur der licht fabrieken, den heer Yan Ammers, met in- S&ïig van 1 Mei 1913 met f 500 te verhoo gten, en de daarvoor aangevoerde gronden, bunnen B en VYs. zich volkomen vereeni.gten. Ingevolge artikel 6 der instructie van den adjunct-directeur wordt diens jaarwed- dei Vastgesteld binnen de grenzen vail f 3000 ten f 4500. In verband hiermede werd de heter Van Ammters verleden jaar op voorstel van Commissarissen benoemd op een traktem'ent van f 3000. Commissarissen deelden toenter tijd echter reeds mede, dat zij, zoodra de nieuw benoemde titularis in zijn werkkring zou zijn ingewijd en zich daarin geheel thuis zou gevoelen, zouden voorstellen het salaris op f 3500 te brengen. En aangezien dit thans het geval is, hebben Commissarissen hun voorstel ingediend. Het vrije gebruik van eleetriciteit tot een maximum van 1500 een heden willen Commissarissen als personeele toelage behouden. Overeenkomstig dit voorstel geven B. en Ws. den Raad alsnn in overweging de jaar- wedde van den adjunet-directeur der Stede lijke Fabrieken van Gas en Eleetriciteit, den heer R. van Ammers, met ingang van 1 Mei 1913 nader vast te stellen op f 3500, met behoud der personeele toelage voor het vrij gebruik van eleetriciteit tot een maximum van 1500 eenheden. Het voorstel-Van der Eist inzake vaste comniissiën. Omtrent het in de Raadsvergadering van 9 Januari, j.l. ingekomen voorstel van den heer Van der Eist, om het aantal leden der Oommissie van Beheer voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleetriciteit en der Commissie van Fabricage ieder met twee leden uit te breiden, werd door B. en Ws. bet advies ingewonnen van die beide com missi ën. De commissarissen der Sted. Lichtfabrie ken zelf kunnen het. voorstel niet onder steunen, omdat: lo. Bij de ontwikkeling der fabrieken de behoefte aan een grooter aantal Commissa rissen zich niet heeft doen gevoelen; 2o. de uitbreiding der Commissie, indien de werk wijze dezelfde blijft, aanleiding tot opont houd in de afdoening van zaken zal geven. In de toekomst zal in vele gevallen eer een meer dan minder spoedige afdoening ver- teischt worden: 3o. het te verwachten is, dat bij een grooter aantal commissarissen .de verantwoordelijkheid van één of twee personen zal toenemen, en die van de overige commissieleden zal verminderen. Ook de Commissie van Fabricage advi seerde voornamelijk om de in sub. 2 ge noemde redenen in ongunstigen zin. Het zal u wel niet verwonderen, zieggen B. en Ws. in hun praeadvies, dat wij, met hot oog op de zoo gewichtige bedenkingen, die door do commission zelf zijn in liet midden gebracht en die wij volkomc-n deelen, geen vrijheid kunnen vinden aan te raden op het voorstel van den heer Van der Eist} in le gaan. Mocht het al een enkele keer voorkomen, dat een der beide commiss-iën door ziekte van een der led-en of door ander© omstandigheden gedurende ©enigen tijd niet voltallig is, (hetgeen trouwens bij de andere Raads-commissiën, die alle," op één uitzon dering na, eveneens uit drie personen, be staan en waaraan ook de behartiging van zeer belangrijke zaken is toevertrouwd, even zeer kan voorkomen), dan kan immers wor den besloten tot het benoemen van een tijde lijk lid. Onvoltalligheid wordt dan verme den en de bezwaren tegen een grooter aantal leden doen zich ook niet voor. Op grond van het bovenstaande geven zij den Raad derhalve in overweging niet tot de id oor den heer Van der Eist- gewenschte uitbreiding van beide commissiën te beslui ten. Hegeliug der niinisnnmlooneii. Bij de behandeling van het voorstel, om de bepalingen omtrent minimum-loon ten ma ximum-arbeidsduur in bestekken van gemeen tewerken in dien zin te wijzigen, dat het minimumloon voor een steenhouwer werd verhoogd van 23 ets. per uur op 25 ets- per uur, in de Raadszitting van 21 Maart 1912 wterd door den heer Bosch een amende ment ingediend, om het minimum-loon van eeD steenhouwer te stellen op 26 ets. per uur en dat van een timmerman, metselaar of stukadoor op 24 ets. per uur, en stelde de heer Van Tol voor het minimum-loon van een steenhouwer, metselaar of stukadoor te bepalen op 25 ets. per uur, terwijl- ten slotte de hoeren Sijtsma, Van der Eist en Botcr- mans een motie indienden, waarbij B. en Ws. werden uitgenoodigd een voorstel tot algemeene herziening der in de bestekken voorgeschreven minimum-loonen hij den Raad aanhangig te maken. Deze motie, alsook de door de heeren Van Tol en Bosch ingediende amendementen wer den evenwel door de voorstellers teruggen o- nomen, nadat door B. en Ws. praeadvies was toegezegd over de daarin belichaamde denkbeelden. - Door allerlei omstandigheden bleef het rap port der Commissie van Fabricage over deze zaak lang uit en daarmede ook liet prae advies, waarin in overeenstemming met het uitvoerig rapport den Raad in overweging wordt gegeven, de cijfers aan te nemen, door de Kamer van Arbeid in de Bouwbe- drij ven opgegeven De minimum-loonen worden dan: a. voor een steenhouwer 25 ets. per uur; b. voor een timmerman, metselaar of stuka door 23 ets. per uur; c. voor een verver, loodgieter of smid 20 ets. per uur; d. voor een behanger, witter of grondwerker 19 ets. per uur; e. voor een opperman of sjou wer 18 ets. per uur; zoodat dus slechts in de bepalingen, gelijk die luiden na de bij Raadsbesluit van 21 Maart 1912 aangebrachte wijziging, het loon van een opperman of ejouwter van 17 op 18 ets. moet worden gebracht. Over het in Februari j.l. ingekomen adres van de afdeeling Leiden van den Oeintralen Rond van Bouwvakarbeiders zijn B. en Ws. kort. Uit de opgave van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven toch blijkt, dat de bewaring in de toelichting van het adres, dat de gevraagde loonen vrij alge meen reeds Worden betaald, niet juist is. TrouWens, dit volgt ook uit het slot, van die toelichting, waarin gezegd wordt, dat een loonsverhooging voor de m'etselaars tot 25 ets. en voor de opperlieden tot 20 ets., door de patroons in uitzicht is gesteld, terwijl in den aanvang dor toelichting beweerd Wordt, dat voor deze werklieden loonen van ïesp. 28 en 23 ets. reeds vrij algemeen zijn- In verhand met het boven aangegeven be ginsel in zake de vaststelling van de mini mum-loonen in bestekken kan dus het verzoek van adressante gevoeglijk verder buiten be schouwing blijven, meen en B. en Ws., die ten slotte voorstellen in de desbetreffende ver ordening alleen in art 1 het cijfer „17" te vervangen door „18". f25 meer vergoeding. Door de hoofdonderwijzeres, heiast met de leiding van het onderwijs aan spraakgebrek- kigo leerlingen van de openbare scholen 3de èn 4-de klasse en aan die der bijzondere scho len, wtialrvan de besturen daartoe den wensch te kennen geven, is een voorstel ingediend', om de jaarlijkselie tegemoetkoming van f 50 voor de onderwijzeressen en onderwijzers, die hij «kat onderwijs behulpzaam zijn, te ver anderen in een jaarlijksche bezoldiging van 75 Gulden. Met de Plaatselijke Schoolcommissie zijn B. en Ws. van oordeel, dat het werk, dat van do onderwijzeressen en onderwijzers ge vorderd Wordt en dat in het rapport van do hoofdonderwijzeres wordt opgesomd, inder daad een niet gèwbne inspanning vraagt en dat het daarom alleszins - billijk moet w'or- den geacht, om de tegomoetkoming tot f 25 jaars te verhoogen. Do daaraan verhonden meerdere kosten be dragen, aangezien een 12-tal onderwijzeres sten en onderwijzers hij het onderwijs aan Bpraatkgtebrekkig© leerlingen behulpzaam zijn, f 300 per jaar. Met deze verhooging moet echter, zooals ook de Plaatselijke Schoolcommissie opmerkt, niet tevens gepaard gaan verandering van de tegemoetkoming of toelage in een bezoldi ging. De taak der onderwijzeressen on onder wijzers heeft toch in deze uit den aard der zaak een zeer' tijdelijk karakter. Zijn er in een klasse of in een combinatie van klas sen geen kinderen, voor wie het speciale onderricht noodig is, d'an houden ook de diensten van den onderwijzer-fes) op en ver valt daardoor do belooning. De paedagogi- sche "behandeling van spraakgebreken is een zorg, die de gemeente buiten de wet op het lager onderwijs en geheel onverplicht op zich genomen heeft; Verband tusschen de belooning, die de met" dat onderricht be laste personen voor den daartoe vercisch- ten arbeid Wordt toegekend, en hun bezol diging als leerkracht hij het openhaar of hijzonder onderwijs bestaat er dus ook niet. De voorgestelde verhooging moet h. i. in gaan op 1 Januari a.s. Ten einde echter bij het samenstellen der begrooting voor het volgend dienstjaar met de meerdere uitgaven rekening te kunnen houden, verdient het, volgens B. en Ws. aanbeveling reeds nu de desbetreffende verordening te wijzigen. Aan het 6lot van zijn betoog gaf spreker ingenomenheid te kennen met de verkla ring van den heer Troelstra, dat de sociaal democraten met hun persoon willen mede werken aan de verdtediging des vaderlands. Spr. heeft er dan ook nooit aan getwijfeld, dat de sociaal-democraten geen vader- landsloozen zijn. Maar als zij dan het va derland inderdaad willen verdedigen, dan moeten zij ook de Regeering de middelen toestaan om dit met vrucht te kunnen doen. Hierna repliceerde de heer Troelstra dde, naar aanleiding van een zekere, giste ren tot uiting gekomen verontwaardiging van den Minister van Buitenlandsche Za ken, dat men hem niet op zijn woord blijkt te gelooven, nadat hij al zoo dikwijls verze kerd had dat het wetsontwerp geen inter nationale beteekenis had en niet onder pressie van het buitenland was tot stand gekomen, die verontwaardiging als eenigs- Eins naïef kenmerkte, omdat het nu een maal aan het ,,vak" van Minister van Bui tenlandsche Zaken eigen is, dat hij niet steeds mag zeggen wat hij weet en dat om die reden de verklaringen van een Minister van Buitenlandsche Zaken uit den aard der zaak wel moeten stuiten op eenigen twijfel bij d)e Volksvertegenwoordiging. Im mers als aan den Minister in de Tweede Kamer op den manaf gevraagd werd of er buitenlandsche pressie is uitgeoefend en de Minister zou dit volmondig bevesti gend beantwoorden, dan zou hij volvoudig toonen voor zijn diplomatiek ambt onge schikt te zijn en -zou hij het ook niet lang meer waarnemen. Intusscben laat de kwestie of er al dan niet pressie is uitgeoefend en al dat buiten- landteche rumoer, dat om de kwestie heen gemaakt is ,spr. volkomen koud. Waar het voor 6pr. hier om gaat is, dat dit geheele wetsontwerp beheerscht wordt door het neutraliteitsvraagstuk en dat door liet bou wen van heb fort te Vlissingen Nederland-s verplichtingen ten aanzien van zijn plicht tot bescherming onzer neutraliteit"zwaar der gemaakt worden dan waartoe de trac- taten nopens onze neutraliteitshandhaving ons verplichten. En daartegen, en tegen al hetgeen daarvan het gevolg is, is spreker opgekomen en blijft hij opkomen. Spreker is overtuigd, dat het fort, juist ook als wij het hebben, maar het niet ge bruiken, vergrooten zal het gevaar, dat men ons verwijten kan partij te kiezen in een tusschen de mogendheden uitgebroken conflict, want men kan ons dan niet langer voorhouden dat wij onze neutraliteit hand haven met ,,de ons ten dienste staande middelen", zooals liet in de tr acta ten heet vinaar dat wij die middelen zijn gaan versterken. En evenzeer blijft spreker over tuigd, dat het fort zal blijken te worden Kustverdediging. Nadat de heer Tydemanin de zitting van gisteren had gezegd, dat het hem leed deed, dat hij den Min. van Oorlog, in wien hij zoo groot vertrouwen stelt, niet kan volgen, zoolang het fort te Vlissingen in het plan blijft opgenomen, hield de heer D e Beaufort, repliceerend, staande het onnoodige en het ondoelmatige van het Vlissiingsche fort en bleef hij optimistisch gestemd tegenover de pessimistische vrees, dat in de naaste toekomst onze neutraliteit bedreigd wordt dopr pogingen om deze te schenden. Bovendien acht spreker het verre van onmogelijk, dat de mogendheden, wel verre van onze onzijdigheid aan te randen, er groot belang bij hebben om ons zooveel mogelijk neutraal te houden. Blijft het fort te Vlissingen gehandhaafd, dan zal spreker tegen het ontwerp stemmen, waaruit echter geenszins de conclusie mag worden getrok ken, dat hij tegen de overige aangevraagde verbeteringen voor onze kustdefensie is. De heer Hugenholtz replioeerend, bleef het ontwerp bestrijdJen als inopper- tuun en ook gevaarlijk, omdat Duitschland evenveel belang heeft bij de tot-stand-ko- ming van het fort als wij zelf. De heer Van Kar ne beek bleef in cijn repliek pessimistisch gestemd ten aan zien van dreigend gevaar van schending oDzer neutraliteit. Hij gaf voorts toe, dat de Tweede Vredesconferentie, te 's-Graven- hage gehouden, bij de regeling van de rech ten en de verplichtingen der neutrale Sta ten heeft uitgemaakt, dat de onzijdigheid8- handhaving moet geschieden met de mid delen, waarover een kleine Staat beschikt, maar dit mag geen uitvlucht wezen voor kleine Staten, waartoe ook Nederland be hoort, om voor betere handhaving van de onzijdigheid absoluut niets te dioen. een brandstof, door de Nederlandsohe re- geering te Vlissingen opgehoopt en die noodwendig een conflict zal doen ontstaan. Spreker beëindigde zijn rede, waarna het verder debat verdaagd werd tot heden. Uitspraken van het Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde wegens dronkenschap P. T. tot f 3 of 3 d.; J. de B. tot f 3 of 2 d.; W. F. v. d. S. tot f 2 of 2 d.A. B. tot f 3 of 3 d.H. J. de H. tot f 3 of 3 d.; P. P. tot f 1 of 1 d.P. K. tot f 1 of 1 d.F. J. J. tot f2 of 2 cL; S. K. v. d. W. tot f 3 of 3 d.J. A. tot f 2 of 1 d.D. B. tot f 1 of 1 d.Ph. J. V. tot f 1 of 1 d.H. H. tot 2 maal f 3 of 2 maal 2 d.; J. W. tot f 2 of 2 d.; L. K. tot f 3 of 2 d.; allen te Leiden. J. D., te Voorhout tot f 2 of 1 d.A. v. E. tot f 3 cl 2d.; A. M. v. M., te Meteren, tot f 3 of 3 d.L. O., te Wassenaar, tot f 1 of 1 d.; D. N., te Amsterdam, tot f 1 of 1 d.; J. H. v. d. B., te Noordwijk, tot f 2 of 2 d.P. H. K., te Rotterdam, tot f 2 of 2 d.; J. Z. tot f 2 of 2 d.F.T. tot f 3 of 2 d.L. K. tot f 3 of 3 d.A. v. K. tot 2 maal f 2 of 2 maal 2 d.; H. J. F. tot 2 maal f 3 of 2 maal 2 d.H. J. F. S. tot f 3 of 3 d.N. de B. tot 2 maal f 3 of 2 maal 3 d.; A. A. tot f 3 of 3 d.A. S. tot f 3 of 3 d.; allen zon der domicilie. Wegens loopen op verboden grond: H. v. d. B. tot f 3 of 2 <3.L. P. S. tot f 2 of 2 d., beiden te Noordwijk; F. S. te Noord- wijk erhout, tot f 2 of 2 d.H. d. O. en M. K., beiden te Zaadvoort, tot f 2 of 2 d.; S. J. V., te Saseenheim, tot f 2 of 2 d. Wegens straatschenderij: J. J. V., te Lei den tot f 3 of 3 d. Wegens burengerucht: L. J. v. L., te Voor schoten, tot f 10 of 3 d. Wegens een trekdier onbeheerd laten etaan: J. H., te ELatwijk-aan-Zee, tot f 1 of 1 d.O. V., te Stomp wijk, tot f l of 1 d. S. A. B., te Hazerswoude, tot f 1 of 1 <L Wegens overtreding jachtwet: H. die O., te Zandvoort, tot f 3 of 2 d. Wegens valschen naam opgeven: J. v. d V., te Oegstgeest tot f 10 of 10 d. Wegens overtreding Arbeidswet: Th. G. F. S. tot f 3 of 2 d.j B. H. J. v. L. tot 2 maal f 4 of 2 maal 2 d.J. R. tot f 3 of 2 d., allen te Leiden; L. L., te Noordwijk- aan-Zee, tot 6 maal f 2 of 6 maal 2 d. Wegens rijden met rijwiel zondter licht: A. T., te Leiden, tot f 2 of 2 d.; H. JL, te Warmond, tot f 2 of 2 d; N. W. J., te Noordwijk-Binnen, tot f 2 of 2 d.; H. J. tot f 2 of 2 d.A. D. Pzn. tot f 2 of 2 d.A. D. tot f 2 of 2 dl., allen te Noordwijkerhout; H. S., te Rijswijk, tot f 2 of 2 d,L. v. E., te Roelofsarendsveen, tot f 2 of 2 d. Wegens rijden met voertuig zond/er licht: J. S. B., te Leiden, tot f 1 of l d.C. B. tot f 1 of 1 d.; C. D. tot f 1 of 1 d., beiden te Noordwijk. Wegens rijden zonder nummerbewijs met motor op twee wielen: P. v. d. M., te Oegstgeest, tot f 3 of 2 d. Wegens overtreding Trekhondenwet: I .D. tot f 2 of 2 d.; P. S. tot 2 maal f 1 of 2 maal ld.D. K. tot f l of 1 d., allen te Leiden; G. de M., te Rijmsburg, tot f 1 of 1- d.J. v. d. E. tot f Ö.50 o f 1 week tucht school; L. v. d. E. tot f 3 of 3 d., beiden te Voorschoten; C. J. tot f 2 of 2 d.H. v. d. H. tot f 2 of 1 d., beiden te Noordwijk. K. v. d. N., te Noordwijk-aan-Zee, tot f 2 of 2 diagen. Wegens schoolverzuim: J. A., te Katwijk- aan-Zee, tot f 2 of 2 d. Wegens diepen in boezemwater van Rijn land: J. P. v. L., te Leiden, tot f l of 1 d. Wegens de harde korst der duinen ver nielen: G. J. A. Lzn., te Noordwijk-aau- Zee, tot f 3 of 3 d. Wegens te snel varen: W. de W., te Bo d eg ra ven, tot f 3 of 2 d. Wegens te snel varen: M. v. E., te Rijns burg, tot f 3 of 2 d. Wegens stoomen in Rijnlands boezemwa ter zonder vergunning F. H. v. d. II., tot f 3 of 2 d.Q. v. T. tot» f3 of 2 d.beiden te Hillegom. Wegens overtreding drankwet C. de J. té Katwijk a. Zee tot f3 of 2 d. Wegens te vroeg als bezoeker aanwezig zijn te Leiden J. H. te N. tot f 1 of 1 d. C. J. v- d. K., en P. L. tot f0 50 of 1 d. Wegens als houder van een Café te Leiden toelaten dat daar in muziek gemaakt wordt E. H. F. F. tot f 2 of 1 dag. Wegens te Leiden zonder vergunning, een koe melken G. P. S. tot f 1 of 1 d.J. do H., tot f 1 of 1 d.allen te Leiden. A. IC, te Oegstgeest tot f 1 of 1 d. Wegeiiö te Leiden ongekeurd vleesch ver voeren en niet voldoen aan het bevel van den ambtenaar G: S., tot 2 maal-3 dagen. Wegens overtreding politieverordening A. O. tot f 1 of 1 dH. A. de M. tot f 1 of ld.; J. W. W. tot f 1 of 1 d.P'. H. tot f 1 of 1 d.allen te Leiden. G. F. H., zonder domicilie tot f 1 of 1 d. Wegens te Noordwijk zonder vergunning van B. en Ws. venten D. T., tot f 1 of 1 d. J. F., tot f 1 of 1 d.R. E.. tot f 1 of 1 d; allen zonder domioilie. Wegens te Leiden met handwagen rijden in verboden richtang A. W. O., tot f 1 of 1 d; Wegens te Leiden een rijwiel berijden door de Watersteeg A. R., tot fl of 1 d; Wegens een persoon te Leiden naschreeu wen H. Z., tot f 1 of 1 d J. B., tot f 0.50 of 1 d. Wegens te Leiden vuil in het openbaar water uitstorten J. S., tot f 1 of 1 d; allen te Leiden. Wegens te Noordwijk vloèilbare mest ver voeren anders dan de gegeven voorschriften daaromtrent, P. v. d. V., te Noordwijk tot f 3 of 2 d. Wegens te Leiden zich op het beweeg bare gedeelte va.n de brug bevinden al-s deze niet voor het verkeer is geopend W. 0. v. E., te Leiden tot f 1 of 1 d. De kantonrechter sprak vrij J. v. d. N, te Noordwijk a. Zee, beklaagd van loopen op verboden grond. F. J. Jr. V. beklaagd van overtreding ar beidswet; J. C. v. S. voor idem beiden te Leiden. A. O te Katwijk a. Zee beklaagd van overtreding trekhondenwet; Hooge Raad. De adv.- gen. mr. Ledeboer heeft conclu sie genomen in de zaak van J. S., en drie andere visschers te Woudrichem, door de rechtbank te s-Gravenhage veroordeeld tot f 50 boete of 15 dagen hechtenis (nadat in eersten aanleg de kantonrechter te Alphen behalve genoemde boete of hechtenis ook nog had opgelegd, het verbod om te visschen voor den tijd van twee jaar, welk verbod de rechtbank had opgeheven) wegens over treding der vissoherijwet door op "le Braa- semermeer, onder Wonbrugge, een viscb- zegen op een vissehersvaartuig bij zich te hebben zonder te kunnen aantoonen, dat zij daar tot visschen bevoegd fraren. Zij hadden een consent voor de kustvis- scherij, niet voor de binnenvisscherij. Be weerd was, dat requiranten niet in de Braasemermeer, hoewel zij daar stil lagen, hebben gevisoht; maar dat zij van plan wa ren naar huis te gaan. In verband daar mede was o a. com cassatie mid del voorge dragen, hierop gegrond, dat ecu schuldig verklaring zcu zijn uitgesproken op een dagvaarding, welke niet een strafbaar feit ten laste legde. Advocaat-generaal achtte dit cassatiemid-: del ongegrond evenals de vorige in deze zaak voorgedragen en concludeerde tot ver werping. Uitspraak 26 Mei

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 17