N°. 16312 Zaterdag 26 April. A0. 1913. <Bjze iCcurant wordt dagelijks, met uitzondering van ffin- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. uerde Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wraak. LEIDSCH DAGBLAD P8IJS DER ADYEBTENTIEN: Van 1t) rsgels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Srootere lettere naai plaaternimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 OenU contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incaseeeren word^0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gereatigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. Uithangborden, Zoiiu ©schermen enz. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren hun, aan wie vergunniug is ver leend tot het uithangen of uitsteken van borden of zonneschermen aan de navolgen de voorwaarde, waaronder die vergunning wordt verleend: „dat jaarlijks vóór 1 Mei een bewijs van een deskundige moet worden overgelegd» waaruit blijkt, dat de verbindingen van hot bord of het zonneschermsterk genoeg zijn, om geen gevaar voor nederstorten op te le veren." Zij wijzen er tevens belanghebbenden op, dat ni-et-voldoening aan deze bepaling, in trekking der vergunning zal ten gevolge hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarij. Leiden, 26 April 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door JOHANNES COLPA, melkverkooper, wo nende te Leiden, een verzoekschrift is in gediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in den win kel-yan het perceel Kooilaan hoek Medusa straat No. 23. Burgemeester en Wethouders voorncimd, N. C. T>E GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 April 1913. Leiden, 26 ApriB. Op uitnoodiging1 van de Vorocniging voor Ethische en Godsdienstige Vraagstuk ken hield dr. H. Wi van den Rergli van Eysinga, pred, bij de Ned.-Herv. Gem. te Zutphen in het Klein-Auditorium der Aca demie gisteravond cén voordracht over: „Kunst, religie, wijsbegeerte". Deze rode, schoon van vorm cn rijk van inhoud cn met bezieling voorgedragen, welke door de aanwezigen met spannende aandacht werd gevolgd, leent zich niet voor een couranten verslag. De hoorders waren aan lret eind zoo onder den indruk, dat zij zich van ap plaus onthielden, doch zich aansloten bij het warme woord van dank, dat de voorzitter den ge vierden redenaar bracht. De afd. Leiden der Ned. Reisvorocni- ging, welke in den laats ten tijd herhaalde lijk teekenen van opgewekt leven geeft, hield gisteravond een gezellige bijeenkomst op do bovenzaal van „In den Vergulden Turk", alhier, welke zaal eigenlijk te klein was om de vele belangstellenden te bevatten. De bijeenkomst werd door den voorz., den hccT Van der Klaauw, geopend, waarna met do afwerking van het rijk en zeer afwisse lend programma werd begonnen. Muziek (piano, fluiten en mandoline), voordrachten én het veïtoonen van lichtbeelden, wisseldein elkander af. Het samenspel van de piano met twee fuiten was-zeer mooi en het man dolinegezelschap „L'Estudiantina" toonde ook heel wat te kunnen presteeren. Heb meest overeenkomend met liet doel der Reisvereeniging waren do verschillende serieën lichtbeelden, die werden vertoond en die betrekking hadden op Holland, Bel gië, Duitschland, Zwitserland en Italië. Een geïmproviseerd bal besloot deze bij eenkomst. Weldra zal leden en belangstellenden een bioscoopavond worden aangeboden in het Bioscoop-theater aan den Stationsweg. Onze stadgenooten, de heeren W. C. A. Ridderhof, leeraar M. O. teekenen, en P. J. Kramer, werktuigk. ingenieur,'leeraar aan de midd. technische school, tevens kweek school voor machinisten te Amsterdam, zijn door den Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd tot leden van do commissie, belast met het afnemen te Rotterdam van de akte- examens M. O. teekenen (M aM k) en in het boetsoeren (O.). Ten hate van het Grieksohe Roode Kruis zal de officier van gez. de heer D. S. A. M. van Romer a.s. Maandagavond in liet Leidsche V-olkshuis een voordracht met lichtbeelden houden over Griekenland. De afd. Leiden en Omstreken van de „Ned. Ver. van Chr. Kantoor en'Handels-, bedienden" hield gisteravond een ledenver gadering, welke slechts matig bezocht was. De voorzitter, de heer J. Dreef, opende op de gewonewijze, waarna de secretaris, do Jieer J. v. -d. Woude, de notulen der voorgaande vergadering voorlas, welke on gewijzigd werden vastgesteld. Do heer J. Maas had bericht gezonden de bestuursfunctie waartoe hij een vorige maal verkozen was, niet te kunnen aanvaar den. De heer J. v. d. Wcrnde werd ge kozen als afgevaardigde naar de te Utrecht op 8 Mei a.s.' to houden jaarvergadering. Uitvoerig© besprekingen werden gehouden over. do Bondsagenda, terwijl de afgevaar digde werd opgedragen bij de behandeling der -agenda verschillende wenschen der af- deeling kenbaar te inaken. Na behandeling eener reglementswijziging word do vergadering gesloten. Te Zwolle is geslaagd voor het examen als apothekers-assistent, mej. W. Born, .al hier, daarvoor is opgeleid door uen apotheker, den heer C. B. Uuyster Jr., aan uen Nieuwen Rijn. Voor de afdceling Leiden van den Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht i3 gisteravond in „Amieitia" dr. J. A. Voll- graff, privaat-docent aan de universiteit alhier, als spreker opgetreden met het onderwerp: Koningin Christina van Zwe den. Spreker gaf een overzicht van haar leven, alsmede van hetgeen Gustaaf Adolf, Oxenstjerna en eenige anderen voor het onderwijs in Zweden deden. Ten slotte las spreker verscheidene van koningin Christina's spreuken voor; ook een klein gedeelte van een door haar ver vaardigde levensbeschrijving van Alexander den Grooten en eenige dichtregelen van Vondel, aan haar gewijd. De commissie voor den historischen I optocht in Den Haag heeft de medische I faculteit der Leidsche studenten uitgenoo- I digd er aan deel te nemen, door vorming van een groep, voorstellende Herman Boer- haave, voorafgegaan door een pedel en ge volgd door studenten uit verschillende lan den aan de Leidsche Academie. Tot onderwijzer aan de Chr. ochool te Leiderdorp is benoemd de heer J. W. Ko ning, te Oudshoorn, leerling der Chr. Kweekschool te Leiden en kort geleden voor het onderwijzersexamen geslaagd. De conservatieve afgevaardigde 0am bo verklaarde aan een berichtgever dat Spanje slechts aan zijn eigen belangen kon denken, zonder zijn blikken op het Drievou dig Verbond of de Triple Entente te rich ten. Het behoorde z. i. ook aan de Balkan- conferentie mede te werken om voor het behoud van den status- quo in de Middel- landsche Zee op to koinen. Tot dit doel moest het onmiddellijk met Engeland en daarna met Frankrijk en Italië eens worden. Aan dien Taad van ministers is een adres gezonden door G. Emmer en D. J. Tiepen, voorzitter en secretaris van den Algomeenen Nederlandschen Rijkawerklie- denbond; B. J. van Stapele en A. A. van Reine, voorzitter en secretaris van den Algemeenen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel; W. Tols- ma en M. Niermeijer, voorzitter en secre taresse van den Algomeenen Nederland schen Ambtenaarsbondwaarin nogmaals met den meesten aandrang verzocht wordt nog gedurende de loopende regeringspe riode het traktement van alle ambtenaren en werklieden in Rijksdienst, die f 2000 of minder verdienen te verhbogen met 20 pCt. op do eerste f 1000. Een uitvoerige toelichting is aan het adres, toegevoegd. Bij Kon. beal. wordt aan de gem. Am sterdam verleend een voorschot uit Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 750,000, ten einde haar in staat te stellen een voor schot van gelijk bedrag te verloenen aan de Coöp. Bouwver. „Rochdale", ten be hoeve van den bouw van een 328-tal wonin gen op van de gemeente in erfpacht te ver krijgen terreinen. Voor rente en aflossing van het voorschot jnoet gedurende/50 jaren een annuïteit wor den voldaanj groot 4,556 ten honderd. H. M. de Koningin ontving gisteren den Minister van Oorlog in conferentie, maakte in een open rijtuig een toer, en lunchte bij de Koningin-Moeder in Den Haag. Ten paleize ontving H. M. later de Mi nisters van Binnenlandsclie Zaken, Finan ciën en Buitenlaodsche Zaken. Laatstgc- i melde -was tevens tegenwoordig bij het bij- i zonder gehoor, dat H. M. verleende aan j den niouwbenoemdën Spaansciien gezant, j Per gewonen Staatsspoortrein van 7 uur 28 miu., waarin zich de rijtuigen van den I koninklijken trein bevonden, keerde H. M. gisteravond naar Ober-Ursel terug, waar Zij hedenochtend aankwam. Zij werd uit geleid door den opperstalmeester baron Bentinck en toegejuicht door velen, die op het perron bijeen waren. De Koningin was vergezeld door de hof dame jonkvrouwe Six en door den adju dant, majoor graaf Du Monceau, terwijl jhr. mr. Yan Tets, hoofdambtenaar van Hr. Ms. kabinet, die Donderdagavond met de Koningin was medegekomen, wederom mede terugging. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft gister avond te VGravenhage vergaderd, vooral om te protesteeren tegen een niet-opsnbare bijeenkomst van „Nederland en Oranje", al daar gehouden, waarin de Amsterdamsche wethouder van onderwijs, de heer De Vries den openbaren onderwijzers, leden van den Boud, volgens een communique heeft verwe ten, dat zij vijanden zijn van het openbar© onderwijs. Als spreker trad gisteravond op de heer E. J. van Deth, redacteur van het Bonds orgaan. Naar wij vernemen heeft ds. A. G. H. van Hoogenhuyzen, te msterdam, om de genomen besluiten in de algemeene verga dering der Christelijk-Historische Unife, voor het lidmaatschap van die Unie be dankt. („Tel.") De Raad van Assen benoemde tot ge meente-secretaris mr. G. F. Evelein, com mies-redacteur ter gemeente-secretarie re Hilversum. De Vereeniging tot Bevordering van Bijenteelt in Nederland hiéld gisteren te Utrecht een algemeene yergaderihg onder leiding van den. heer G. baron Senarclens de Granoy, van Vucht. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de Ver- eeaiiging thans 100 afdeelingen telt met ruim 5000 leden. De ontvangsten waren f 7201.08^ en de irtgaven f6451.70, zoodat er een ba tig sloft as van f 749.9&I. Gekozen werden tot bestuursleden de heeren A. M. Spren- ger, A. Bezema en Frans Netscher. BODEGRAVEN. Voor de afd Volks onderwijs," alhier, trad als spreker op mr. II. Sm een ge. In een boeiende rede betoog de spr., dat in den tegenwoordige n tijd voor bijna elk bedrijf of beroep vakonder wijs of 'ten minste een bijzondere opleiding noodig is. Zullen de jongelieden dit onder wijs kunnen volgen, dan is het noodzakelijk dat zij met vrucht de lagere school dcor- loopein hebben. Het onderwijs op de la gere school moet daarom grondig zijn en dit kan inflleen op good ingerichte scho len, met voldoende leerkrachten en leer middelen gegeven worden. Daarom geen kleine scholen, met te weinig leerkrach ten, zooals Ier in den laatsten tijd overal in den lande opgericht worden. Dit is oen ramp voor ons land. I-IAZERSWOUDE. De uitslag van de gehouden aanbesteding van kroos werken in de Hazerswoudsche Droogmakerij is als volgt: De perceclen 1, 2, 4, 9, 11, 13 en 14 aan G. van Tol Sr. voor f 16, f 18,75, f 19, f 13, f 10 en f10; perceelen 3 aan G. van Tol Jr. voor f 32,75perceel 5 aan Joh. van Gent voor f21,50; perceel 6 aan L. Goldberg voor f 9de perceelen 7, 8, 10, 15 en 16 aan L. de Vogel, voor f27, f 15,75, f 10,75, f4, en f8; perocel 12 aan Joh. van Veen Czn. voor f48,75. De heer A. J. G. Düncker van Ha- zerswoude, is te Breda geslaagd voor het onderwijzersexamen HILLEGOM. Gisteravond heeft de Coöp. Brood bakkerij en Verbruiks vereeni ging ^Onderling Be'ang" een ledenverga dering in de zaai van „Flora" gehouden Volgens medcdeeling van den voorzitter nam de omzet van het bedrijf steeds toe. De hangende statutenwijziging werd tot oen volgende vergadering aangehouden, om, dat het referendum gebleken is in deze niet van kracht te zijn en deze vergadering bovendien niet door het vercischte aantal leden was bezocht. Het bestuif* kreeg de< .machtiging de li y pot heek op liet pand in de Van den Endelaan tot f 10,000 te ver- hoogen en die op het pand in de Hofstraat te vernieuwen. Met algemeene stemmen,* op één na, werd het bestuursvoorstel aam genomen, om f 1 boete te heffen van hen^ die de jaarvergadering zonder"" kennisge ving verzuimen. Na de meedeeling, dat commissaris Brussé als zoodanig had bo. dankt, werd de vergadering gesloten. Gisteren is alhier een veiling van te veld staande bloembolgewassen gchou, den, waarvoor de volgende prijzen werden besteed: E. T. Couleur de Cardinal f8,50t D. T. Couronne a'Or f 14, D. T. Saiva- tor Rose f 12, D. T. Imperator Rubrorum f 12, E. T. Proserpine f 16 alles per bed, 2 regels E. T. Ibis f25, 3 regels President: Cleveland f 8, Crocus Sir Waker Scott f7, T. Cupido f40, E. T. Toreador f36,- E. V. T. Le Matelos f 18 alles per bed,* 2 regels Peeeh Blossom van f 28 tot f 50,* per 4 bed E. T. La Précieuse f 10, per bed E. T. Keizerskroon 18, per 4 bed E. V, .T. Dusart f27. HOOFDDORP. Gisteravond hield de Boerenleenbank „Haarlemmermeer", haar algemeene vergadering bij den lieer P. H.: J. de Groot, alhier. Uit het jaarverslag van den directeur bleek, dat de toestand der Vereen, gunstig is. Het ledental bedraagt thans 254. In 1912 is bijna twe* _n een. half millioen gulden aan de Bank omge gaan. Ruim f 1684 kon gestort worden in het reservefonds, dat thans groot is plmv f6884.86. De rekening en balans over 1912 werd goedgekeurd op voorstel' der comni,- van onderzoek, bestaande uit dc heeren N. Laan, S. Groot en W. v. d. Peet. De hoogste som der spaargelden werd vastgesteld op f 600,000,- de ïemestandaaxdj voor beleggen op 3 en 31/* pCt. en voor loeningen op 4l/« pCt., en het salaris van den kassier op f800. Tot lid van den raad van toe:<i:iif werd; benoemd, de heer Q. I. Kramer en tot bestuursleden, de liecren C. Slikker en C. P. van der Geest. Voor vergadering- kosten werd f500 toegestaan. Tot kassier werd herbenoemd de heer W. G. de Heij.; Nog weid behandeld de agenda van de in Mei te houden alg. vergadering van de Centrale Raffeisen.Bank te Utrecht en den te benoemen afgevaardigde op diverse pun ten instructie gegeven. De burgemeester was ook ter vergade ring aanwezig en betuigde zijn groote in genomenheid met doel en werken der Ver eeniging. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de vergadering door den directeur,- met dank aan de opgekomen leden, geslo ten werd. In de Vrijdagavond gehouden verga dering der Vereen, tot stichting cn iiv standhouding van een school met den Bijbel te Hoofddorp, werd besloten, dat cr. zeven klassen zullen zijn met zes leerkrach ten. In de plaats van den heer A. Kraak; die bedankt had, werd tot bestuurslid ge kozen de heer J. van Exter. Het bestuur heeft als voorz. benoemd den heer A. C.; van Nieuwenhuyzen en tot vice-voorzitter •den lieer P. Borst. (Nadruk verboden). 81) En de man, dien Bertignolies bij zijn dochter bracht; de man, dien z'.j zoo boven alles liefhad; de man, die haar echtgenoot moest worden, was wel Laurent de Sou- laimes. Nu kan Romain er niet langer aan twijfelen. Hij begreep allee. Hij, Romain, had, zonder het te weten, de hand geleend, om dat huwelijk tot stand te brengen. Bertignolies had begrepen, dat zijn dochter nooit in zulk oen adellijke fa milie zou worden opgenomen, wanneer de De Soulaimes niet eerst tot ellende en wan hoop gebracht en met schande bedreigd waren. Daarom had het schandaal op de elub plaats gehad, waren de valsche wissels gemaakt en de -diefstal, gevolgd door den moord, te Nogent gepleegd. En hij, Ro main, had met Bertignolies saamgespannen tegen zichzelven, tegen zijn liefde, tegen eijin eigen hart. OI hoe was hij door zijn meester bedro gen. Hoe dorstte hij naar wraakWelk een vreeselijke woede maakte zich van Romain meester. Bertignolies naderde Jenny, die bedeesd glimlachte. Laurent was bleek en keek zeer ernstig voor zich uit. Hij had zirjfc onderworpen, maar -de ge dachte aan Harie-Rose was in hem blijven voortleven. Het was nu zijn plicht die ge dachte uit zijn hart te verbannen, en aan dit lieftallige, goede kind te doen gelooven, dat .zij bemind werd. Nu hij de opoffering eenmaal had gedaan, moest hij haar tot het einde toe volhouden. Jenny, zeide Bertignolies, mijnheer de markies Mi-c'nel de Soulaimes heeft mij uw hand gevraagd voor zijn broeder, mijn heer graaf Laurent. Ik heb hem uw hand toegezegd, heb ik daar goed aan gedaan? Haar vochtige oogen wierpen den jongen man een langen, teederen blik toe. Zij stak hem liaar hand' toe en zeide na een oogenblik zwijgens: Ziehier mijn hand, mijnheer. Hij nam ze aa"n en drukte ze aan zijn lippen. Het gelaat van Bertignolies helderde op, toen hij hen zoo zag. Ik ben gelukkig, zeide hij, ik ben zeer gelukkig. Is het waar, mijnheer, mompelde, het lieve kind, wat mijn vader mij zooeven heeft gezegd Oherhaal het, ik bid het u, want ik durf het niet gelooven. Het scheen zoo verre van mij verwijderd te zijn; het schoen mij een droom, -die nooit verwezenlijkt zou kunnen worden. Waarom, juffrouw? Heeft u niet op zekeren dag mijn va der in vertrouwen medegedeeld, dat u mij niet beminde en nimmer beminnen zou? Hij sidderde, toen de gedachte aan Marie- Rose weer bij hem werd opgewekt. Ozeide zij, ik heb het u vergeven, hoewel u mij. op dat oogenblik veel heeft doen lijden. Ik vergeef het u, omdat u he den, nietwaar? niet meer dezelfde mede deeling aan mijn voeder zou doen? Zij glimlachte hem schalks toe. Hij was nog bleeker geworden. Wat zou zij hem vragen? Zou hij gedwongen woreten haar te zeg gen, dat hij haar beminde? Zeker, dat meisje was bekoorlijk, lieftal lig en beeldschoon. Maar hij beminde Marie-Rose l En zij drong er op aan, zij wachtte met ongeduld, dat hij tot haar zeggen zou: Ik bemin je. Maar hij" zweeg. Die bekentenis, die leugen, wilde hem niet over de lippen komen. U antwoordt niet, zeide zij ongerust. Hij hoopte zich te redden door een ont wijkend antwoord te geven. Ik vraag u vergiffenis voor het leed, dat ik u berokkend heb, zei-de hij, en ik ben gelukkig, dat u mij. onder zoovelen heeft verkozen. Zij glimlachte. Maar toch was het dat- niet, wat -zij had willen hooren. Zij zag hem een oogenblik aan. Een twijfel, of schoon vluchtig en onze ker, verontrustte haar. Hij bood haar zijn arm aan en zij ver dwenen in de balzaal. Zij fluisterde hem toe, hoe lang zij hem reeds bemind had, en stortte haar hart in bekoorlijken eenvoud voor hem uit. En zij was zóó lief, toen zij dat alles vertelde, dat Laurent niet kon nalaten haar te be wonderen. Hij had het geluk voor zich, behoefde er de hand slechts naar uit te strekken, wanneer hij dit meisje had bemind l Waarom moest hij haar ook niet bemin nen? Zeker, zij wa6 wel geschapen, om liefde in te boezemen, dat beeldschoon© meisje, en waarom wilde het noodlot, dat zij nu juist -den man moest beminnen, die haar zijn hart niet kon schenken. Hoe zij hij benijd worden, hoe velen zou den hem wangunstig aanzien, wanneer hij met Jenny Bertignolies in het huwelijk zou treden Hij bedacht hoe geheel anders zijn hu welijksvoltrekking zou zijn, wanneer hij met Marie-Rose getrouwd was. Een be scheiden plechtigheid, welke slechts door eenige vrienden werd bijgewoond, en waar het ditmaal volkomen geluk allen luister in de schaduw zou gesteld hebben. Maar hij zette deze gedachte, die hem bedroefde, van zich af. Jenny sprak altijd door. Hij moest haar antwoorden. Zij zocht -den weg naar zijn hart, maar vond dien niet. Soms hield -zij even op, en zag hem ver wonderd aan. Dan glimlachte hij en vond een enkel teeder woord, dat hij haar toefluisterde. Maar hij leed onbeschrijfelijk gedurende dit eerste samenzijn. Later zou hij zich wel aan die veinzerij gewennen en woorden vinden, waarmee hij het meisje gelukkig maakte. Nu was hem dat onmogelijk. Bertignolies bespiedde hen van verre. Hij ziet zijn dochter vol liefde geleund op den arm van den jongen man cn nu is hij -zeker van zijn overwinning. Eindelijk, mompelt hij. Hij is zoo vroolijk, dat hij zijn goluk wel aan iedereen zou willen vertellen; de lust bekruipt hem zelfs om aan zijn gasten de tijding mee te deelen van dit huwelijk, hot doel van zijn eerzucht van zijn haat en het droombeeld van zijn dochter. Hij lacht inzichzelven; hij lacht en wrijft zich do handen. Laurent heeft Jenny alleen gelaten, voor een oogenblik slechte, want straks moet hij haar weer gaan afhalen, daar hij voor ver scheidene dansen zijn naam in haar bal boekje heeft geschreven. Hij gaat den markies opzoeken. Hij heeft behoefte eens oprecht te zijn. Zijn hart is beklemd; hij lijdt. Toen Michel hem zag, drukte hij hem zwijgend de hand. Gij zijt niet gelukkig, broeder, zeide Michel, en toch heeft zij u lief. Oik heb het duidelijk gezien, toen zij daareven aan uw arm voorbij ging. Geloof mij, Laurent, het is niet mogelijk, dat uw hart lang weer stand biedt aan zooveel schoonheid, be koorlijkheid en liefde. Laurent zuohtte. Ai-me Marie-Rose. Zonder verder te spreken dwaalden zij door de ea.lons. Romain Goux was te voorschijn gekomen uit zijn schuilhoek, van waar hij het ge sprek van Jenny met haar vader afge luisterd en het eerste samenzijn van hefi meisje met Laurent bijgewoond had. Hij nam zijn masker af, dat hem deed stikken. ("Wordt vervolgd)^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1