No. 16311. XiEÏBSCH DAGBLAD, Vrijdag- 25 April. Tweede Blad. Anno 1913 Buitenlandseh Overzicht. Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. "VV raak. Als politici en vooral regeeringspersonen iets geheim willen houden, dan is het nog niet gezegd dat zoo iets aan d!e buitenwe reld onbekend blijft. Doorgaans is er dan wel de een of andere journalist, die ach ter de waarheid weet te komen. Zoo is gisteren te Berlijn een vertrouwelijke ver gadering gehouden door de begrotings commissie van den Rijksdag. Bijzondere voonzichtigheidsmaatregelen waren getrof fen; o.a. mochten, tegen het gebruik, leden van den Rijksdag, die niet in de com missie zitting hebben, de vergadering niet als toehoorders bijwonen. Naar de „Nat. Ztg.'' verneemt, werd in deze geheime zit ting de vraag besproken of de begrotings commissie in staat zou zijn reeds voor Pinksteren met de behande ling van de nieuwe leger- voorstellen te beginnen. Tijden» deze bespreking gaf de rijkskanselier streng vertrouwelijke inlichtingen over de buitenlandsche politiek en de minister van oorlog omtrent den militairen toestand, vooral in het Oosten. Het resultaat van deze besprekingen was, dat de begrotings commissie onmiddellijk met de beraadslar gingen over de legerwetten beginnen zal, waarschijnlijk reeds morgen. Men kan uit dit feit de conclusie trekken, dat d e m e- dedeelingen van den rijkskanselier en den minister van oorlog zeer ern stig waren en dat deze mededeelingen de leden van de commissie overtuigd heb ben, dat een vertraging van de beraadsla^- gingen op dit oogenblik misplaatst zou zijn. Men zou dus in hoofdzaak aandacht hebben geschonken aan Rusland. Het ie niet kwaad ook, wanneer de naam Frankrijk eens een klein beetje minder wordt genoemd. De beide naties zijn te zeer geprikkeld. Elk oogenblik is er weer een nieuw incidentje. Te Bordeaux kregen Fransche en Duitsche reizigers kwestie o v e r... de plaat- senindecoupé. Het is haast te flauw om op te noemen. We doen het dan ook alleen om aan te toonon, hoe prikkelbaar beide volkeren ziin. Er wordt reeds door de beide rijken ge tracht om in zake 't luchtvaart ver- k e e r tot een regeling te komen. Sedert ©enigen tijd bevindt zich te 's-Gravenhage prof. Renault, de reohtsk. adviseur van 't 'Fransche Ministerie van Buitenlandsche Za ken. Prof. Renault heeft het telegrafisch verzoek van minister Pichon gekregen, om teich verder onmiddellijk in verbinding te stellen met den eveneens in Den Haag zich bevindenden rechtskundigen adviseur van het Ministerie van Buitenl. Zaken in Duitschland, ten einde te zamen te gera ken tot een afdoende en aannemelijke rege ling van een FranschDuitsche overeen komst nopens heb FransohDuitech lucht- scbeepverkeer. De beide heeren, die reeds iedert drie jaren op verschillende punten, de internationale luchtscheepvaart betref fende, tot overeenstemming zijn gekomen, rullen, naar men mag aannemen, spoedig met hun arbeid gereed zijn. Het is te hopen dat de bijeenkomst tus- aohen Fransche en Duitsohe Kamer- en Rijksdagafgevaardigden met het oog op de bewapeningskw estio een gunstig resultaat mag hebben. De stijging der kos ten kon anders wel eens onaangename ge volgen hebben. In Duitschland wordt het ♦teeds lastiger heb geld te vinden en in Frankrijk evenzoo. De rapporteur voor het budget in de Fransche Senaat de heer Aimond heeft zijn plan openbaar gemaakt voor 1914, in verband met de voor de deur staande hoogere kosten voor het leger. Het deficit in het budget voor 1913 aal volgens den rapporteur minstens twee honderd millioen francs bedragen. Voor verschillende uitgaven voor het leger rijn voor 1913 alleen vijf milliard meer noodig In 1914 zullen deze sommen nog aanzien lijker worden. Frankrijk zal dan ook een leening van een milliard moeten doen om de eerste betalingen voor de militaire plan nen te kunnen voldoen. Het budget zal tot minstens 3-10 millioen francs meer voor het leger worden verhoogd. Het huwelijk van prinses Yictoria Louise met prins Ernst August zal te Berlijn pliaat's hebben op 24 Mei. Eerst zal' het burgerlijk huwelijk worden gesloten ten overstaan van den mi nister van het Koninklijk huis, daarna het kerkelijk huwelijk in de slotkapel door den hofprediker, Excellentie Dryander. De feestelijkheden zullen drie dagen du ren, op 22 en 23 Mei zullen galadiners en een galavoorstelling in de opera plaats hebben. Het aantal vorstelijke gaston zal zeer groot zijn, grooter dan gewoonlijk bij zulke familiefeesten. En alle uitgenoodagde vor stelijke personen komen met zoo groot ge volg, dat in verschillende hotels voor de dames en heeren der vorstelijke gevolgen kamers zijn besteld. De koning van Spanje gevoelt zich niet lekker. Hij heeft gisteren geen audiën tie kunnen verlecnen, wijl' hij geplaagd werd door eenstijvennek. De stakers bij de spoorwegen in Engeland hebben een sucoesj eteboeken. Bij scheidsrechterlijke besliissing van den Board of Trade is den stokers van 54 spoor lijnen in het Oosten der Vereenigde Staten een loonsverhooging van 10 tot 20 percent toegewezen. Men weet dat de stokers in dertijd met staking hebben gedreigd, zoo hun gee>n hooger loon werd toegekend. Volgens berichten uit Petersburg zou de politie aldaar een nieuwe revolu- tionnai' re organisatie op het spoor rijn gekomen, die zich de omverwer ping van de regeering ten doel stelde. In verband met die ontdekking zijn 24 mannen en vrouwen in hechtenis genomen. De leden van de commissie, door den Se naat der Vereenigde Staten benoemd om de kwestile van vrouwenkiesrecht te onderzoeken, hebben besloten een gunstig rapport uit te brengen over een van. de vele ingediende voorstellen om de federale grondwet zoo te'wijzigen, dat aan vrouwen kiesrecht wordt gegeven. Het voorstel daar toe zal door den voorzitter bij den Senaat aanhangig worden gemaakt en men zal po gen het nog in de>ze zitting te behandelen. Het is echter mogelijk, dat het wetsont werp tot wijziging van het tarief en dat op de munt zullen voorgaan, in welk geval het vrouwenkiesrecht niet voor December aan de orde zou komen. De regeering van Nieuw Zuid-Wales heeft een wetsontwerp voorbereid tot invoering van een staatsmonopolie voor le vering van eleotriciteit. Als krachtbron zal men gebruik maken van wa tervallen. Vervolg der vergadering van gistermiddag. Aan de orde is het voorstel tot beschik baarstelling van gelden voor den bouw een er nieuwe Hoogere Burgerschool voor Jon gens. Dé heer Pera acht de plaats minder goed gekozen, wat hij nader demonstreert. Bij hem is het de vraag of het niet goed is nog terug te komen op de plaat-s, waar door plan A 2 kan worden gebruikt, wat f 10,000 verschilt en wat rust aangaat i9 het beter de school achteraf te zetten. De heer S ij t s m a moet en zal zich U niet deskundige neerleggen bij het plan, dat duurder is dan wat hij indertijd wilde. IIij is voor het plan A1maar zou graag in plhats van de kazerneachtige gevel aan den Hoogen Rijndijk een dak willen hebben. Hij bestrijdt het plan van den heer Pera. De heer Boterman s brengt B. en Ws. hulde voor hun uitgebreid advies. Spr. ge voelt het meest voor plan A 1. Het is h*m tegengevallen dat het f 215,000 moet kosten. De heer Fischer was indertijd als raadslid tegen clie gebouwen zonder kap, hij noemde ze graansilo's en komt nu als wethouder met zoo'n voorstel. Het gebouw maakt een slechten indruk bij het mooie invalidenhuis. Den heer heer Fokker is het bedrag tegengevallen. Spr. vreest dat de burger school niet gunstig zal afsteken bij het in validenhuis. Hij bedoelt geen critiek op den ontwerper, omdat er rekening moest wor den gehouden met de financiën. Spr. wil ook het gebouw achteraf stellen. Dan werd meteen duurder terrein vrijgelaten en clan kan een eenvoudiger gevel worden gemaakt. Spr. wil vragen of er onoverkomelijke be zwaren zijn om af te wijken van het besluit om het gebouw te stellen op den hoek te genover het invalidenhuis. De heer Reimeringer oppert zijn be zwaar tegen een andere plaats. Uit aesthe- tisch oogpunt krijgt men iets leelijks en voor villaterrein is die grond niet meer geschikt. De heer Roem spreekt er rijn leedwezen over uit,, dat de raadsleden zoo kort tijd hebben gekregen om deze belangrijke stuk ken te onderzoeken. Dat zou hem gelegen heid geven uitstel te verzoeken. Spr. noemt dit geen monumentaal gebouw, daar doen de gevels niet aan denken.. Hij geeft aan, wat hij daar wel onder verstaat, dit aan- toonende met teekeningen van de Rijks H B.-S. te Hoorn. Spr. wil drie weken uit stellen. De nieuwe kracht,, die in gemeen tedienst gekomen is, zou dan een nieuw plan kunnen indienen De jonge kracht zou daartoe kunnen worden aangewend. De Voorzitter vraagt of er gerekend is bij de H. B -S. hier voorgesteld, dat de lokalen aan een binnenplein ligaen. Spr. geeft ook aan; wat zijn smaak is betreffen de monumentale gebouwen. Er wordt een credict gevraagd, maar in details kaï) men zich na niet begeven. Men. spreekt rich al leen uit in welken geest men wil bouwen. Het is onredelijk om nu die nieuwe kracht aan het wérk te willen stellen, nu aan allo zijden de plannen zijn goedgekeurd. Over begrootingen en bestekken ontstaat eenig debat tusschen den Voorzitter en den heer Roem. De heer Roem protesteert kraohtig te gen het plan, en blijft bij zijn motie tot uitstel. Wordt dit verworpen, dan zal hij de geldverkwisting van het voorstel aan- toonen. De heer A. Mulder gaat mee met de motie tot uitstel, maar is er tegen om de jonge kracht aan 't werk te stellen. Dit is een klap in. 't aangezicht voor den direc teur. Komt men tot uitstel, dan kan de heer Roem met plannen komen. Zooveel is zeker dat men de voorgestelde gebou wen niet mooi vindt. Misschien kan de heer Roem nog bezuiniging voorstellen. De heer Roem stelt voor, met de hee ren Fokker en Botermans, om tot uitstel over te gaan en nieuwe gevels en een nieuwe grondplan te doen ontwerpen. De heer Vergouwen kan zich met het eerste deel, uitstel, veroenigen, maar de motie in haar geheel heeft spr.'s sym pathie niet. De opzet vindt spr. wat grootsch: Er is voor de tpekomst gezorgd, doch is dat niet wat te ruim gedaan, wat spr. nader motiveert. De heer Korevaar zal voor het eer ste deel stemmen, doch zoolang het twee de deel er aan vast zit, is hij er tegen. Het gaat niet aan om een ondergeschikte van den directeur te stellen ónder de bevelen van een raadslid. De heer H eer e s wil ook over de in kleeding der motie spreken. Daardoor is hij zelf9 tegen uitstel. De kwestie is al zoolang aan de orde, d!at het uitstel van enkele weken er een zal ziin van maanden. Zeer ten nadeel van het onderwijs. Nu zullen er eensklaps nieuwe plannen komen. De heer Roem zegt dat niet de Raad zich met de plannen heeft bemoeid. Het gebouw te Hoorn heeft f 113,000 gekost plus f 22,000 voor de inrichting. Dit is met twee parellelklaseen. Voor dri© parellelklasse komt spr. tot f 150,000. Spr. geeft de diverse maten van het ge bouw in Hoorn in vergelijking met dat te Leiden, en oefent critiek op verschillende ontworpen lokalen. De oppervlakte in Lei den is 1900 vierk. meter en in Hoorn 1100. Hoorn is onderheid, heeft centrale ver warming en ruime kelders. Heb ik recht, vraagt spr., als ik spreek van geldverspil ling. De Voorzitter wijst op verschillen de andere plaatsen. Het is de vraag of het ^door den heer Roem verdedigde plan wel hier zou voldoen. De heer Fokker verdedigt nader de motie. Doet men hier door een duur plan te nemen niet meer dan voor het onderwijs noodzakelijk is. Als men de Rijkssubsidie maar niet verliest dan zou 6pr. zoo goed koop mogelijk terecht willen. De heer Pe r a is voor de rnotie en brengt bij do aanbeveling der motie nog de Stads gehoorzaal ter sprake. De heer Vergouwen stelt een motie voor om de behandeling van dit punt uit te stellen. D m o t i e-R o e m wordt ver worpen met 12 tegen 17 stemmen. Voor de heeren De Boer. Bosch, Boter mans, Briët, Fokker, Van Gruting, Van der Pot, A. Mulder, Roem, Timp en Zwiers. De m o t i e-V ergouwen wordt aangenomen met 18 tegen 11 stemmen. Tegen waren de heeren Corts, Van der Eist, Fischer, Van Hamel, Heeres, Hoogeboom Korevaar, Korff, Van der Lip, Reimerin ger en Sijt-sma. De heer Heeres vraagt wat in de prak tijk het verschil is. Nu bestaat ook de mo gelijkheid dat plannen van buitenaf aan do orde komen. De heer Fischer, wethouder, zegt dat alleen het voorstel aan de orde komt. De heer Zwiers zag graag de memorie van den heer Roem in druk. Het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting en meubileering van het hulpkantoor der Ge meentelijke Bank-van Leening aan de Hee rengracht No 15 wordt aangenomen. Aan de orde is de verordening, houden.1© wijziging der verordening van 29 April R)09 op de Brandweer (Gem.-blad No. 6) De verordening wordt goedgekeurd. Spoedeischend wordt behandeld h°t ver zoek van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmans woningen, om goed te keuren, dat de uit den verkoop van de Brechtenpoort verkregen winst worden bestemd tot het doen van een extra-afsohrijving op de huisjes in de Kom kommerpoort en im de Bloemendaalspoort. B. en Ws geven den Raad in overweging goed te keuren, dat de uit den verkoop der Brechtenpoort bepaalde winst van f 219.92 als extra-afschrijving op de balanswai'-lo der perceelen vóór en in de Komkommer poort en Sn de Bloemendaalspoort, en wol voor iedere complex woningen de helft in de rekening over 1912 worde geboetet, cn- der voorbehoud echter dat hiermede geen precedent voor dergelijke gevallen in de toekomst wordt ge-steld De heer Vergouwen is het niet eens met het voorstel. Het gaat om het pria- cipe. De Voorzitter verdedigt het voorstel van B en Ws. om het verzoek in te vil'51- gen. Do gemeente blijft vrij staan, daar elk geval op zichzelf door den raad moet wor den beschouwd. Er wordt hier volkomen vol gens de statuten gehandeld. Na een opmerking van den heer Bo sou wordt het voorstel aangenomen. Tegen de heer Vergouwen. De heer Roem merkt op, dat de electri- sche klokken meermalen onderliing verschil len en ook met het station. De Voorzitter zegt, dat het niet zoo veel voorkomt, dat de klokken onderling verschillen. De spoorklok gaat zoo nu en dan goed en dan weer fout. Er zal aan deze kwestfle de aandacht worden geschonken. De heer Van d e r Eist vraagt hoe het staat met de uitbreiding der beide commis sies. De Voorzitter zegt, dat dat onge veer klaar is. De heer Van der Eist vraagt of B. en Ws. de kosten ook kunnen geven van asphal- teeren van Stationsweg en Steenstraat. De Voorzitter acht dit nu mirncler gewenscht. want de kosten zullen enorm zijn. De vergadering wordt hierop gesloten. Ne<lerlnu<l«che pelgrims op liet Vaticnnn. Kardinaal Merry del Val ontving te Rome in zyn particuliere vertrekken een groep van 120 Nedorland8che pelgrims, vertegenwoor digers van de R -K. spoorwegarbeiders. Mgr. Mutsaer8, de leider van deze groep pelgrims, las een adres voor, waarop kardinaal Merry del Val den apostolischen zegen gaf. Gemeenteraad Tan Aarlanderveen* Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer J. van der Knijff. Voorlezing geschiedt van tal van ingeko men stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen. Aangeboden wordt het verslag betreffen de de Volkshuisvesting over 1912, alsmedo het gemeenteverslag over 1912. In overeenstemming met een schrijven van Ged. Staten wordt de verordening op de vleeochkeuring, in de vorige vergade ring vastgesteld, op een ondergeschikt punt gewijzigd. Benoemd worden tot vierde lid van het stembureau voor de in 1913 te houden ver kiezingen voor den Gemeenteraad en de Provinicale Staten, aan het stembureau Raadhuisstraat de heer A. P. Tolk, aan het stembureau Dorp de heer B. W. Knape. Op voorstel van B. en Ws. besluit de Raad tot het doen behangen van de ge meente-secretarie en tot het doen maken van een boekenkast. Naar aanleiding van een schrijven van de commissie van beheer van de Gasfabriek, waarin wordt uiteengezet, dat ten gevolge van de uitbreiding van het gasbedrijf vér- grooting van een der gebouwen en bijplaat sing van ovens noodig is, waarvan de bouw kosten ongeveer f 30,000 zullen bedragen, tvordt besloten tot h"ét aangaan van een geldleening tot een -bedrag van f 10.OX), met jaarlijksche aflossingen van ten min ste f 1000, te beginnen uiterlijk in 1917. Op voorstel van het gemeentebestuur van Oudshoorn besluit de Raad tot wijziging van het reglement op het gemeenschappe lijk beheer van de gasfabriek door wijzi ging van artikel 34 met invoeging van da volgende alinea: Het voorgaande belet de gemeente Oud*- hoorn niet, om gedurende den tijd dat deze regeling werkt, aan de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit te Leidea, vergunning te geven tot het leggen en on derhouden van een kabel in den openbaren weg langs de Heimans we tering van af Je grens van de gemeente Woubrugge tot even voor 's Molenaarsbrug. Vastgesteld wordt het Raadsbesluit tob uitgifte van grond in erfpacht aan de bouwvereeniging „Volksbelang", te Aar- landerveen, en tot het verleenen van oen bouw voorschot tot een bedrag van f 2550 voor den bouw van een tweetal arbeiden woningen in het Noordeinde. Over het voorstel van B. en Ws. tot 'nfeb \erbeteren van den ingang van „de Coneor- diastraat", naar aanleiding van een des betreffend verzoek, ontspon zich een lang durige discussie, waarvan het gevolg was, dat besloten werd tot verdaging va-n de beslissing, na nader onderzoek. Naar aanleiding van een adres van dier heer W. C. van Giessen, alhier, om verlen ging van de Van-Boetzelaer-straat, wordt gunstig beschikt, maar aan de betreffende! vergunning worden eenige voorwaarden verbonden. Benoemd worden tot leden van de Com missie, als bedoeld in art. 21 van d© ge meenschappelijke regeling op heb beheer der Gasfabriek, de heeren J. W. van der Lee, J. H. Ruting en J. van den Bosch. Hierna wordt becedigd de heer G. van Gulik, ambtenaar ter Secretarie dezer ge meente, die door B. en Ws. is benoemd tot tijdelijk gemeente-secretaris in dé gevallen^ clab do gemeente-secretaris door ongesteld heid of afwezigheid met verlof, verhinderd is zijn betrekking waar te nemen. Bij het einde der vergadering zegt de heer C. van Muiswinkel, dat hij klachten heeft gehoord over slechten toestand van den Aardijk in het bebouwde gedeelte. Hij verzoekt, om, indien de klachten na onder zoek juist blijken, verbetering aan den weg. De Voorzitter zegt, dat de verbetering van den weg reeds in 1912 door B. en. Ws. is voorgesteld. Ten gevolge van dé belang rijke uitgaven voor gasuitb rei ding was er evenwel geen voldoende geld. Zoodra mo gelijk zal de verbetering ter hand worden genomen. Nadruk verboden). 80) Laurent, riet u, zou te trobsch wezen, wanneer hij wist hoe hij bemind wordt, wanneer een vrouw bemint zooals mijn dochter, dan is het goed, dat zij het een weinig verbergt, in het belang van haar liefde zelf. Kjj ging heen, mengde zich weer onder de menigte en zocht zijn dochter óp. De markies De Soulaimes keek hem na. Welk een braaf man, mompelde hij. Bertignolles had zijn dochter gevonden. Kom, zeide hij, kom spoedig. Wat is er, vader? Hij scheen zoo gejaagd, dat zij een oogen blik vreesde. Hij nam haar mee naar een klein salon. Daar was niemand. Teen nam hij haar in zijn armen en drukte haar innig aan zijn hart. O! Jenny, Jenny, wat ben ik geluk kig! riep hij uit. Zij durfde hem niet ondervr/tge^ maar lij begreep alles. Vader, vader! zeide zij in vervoering. Hij bemint u. La-u rent? Ja. Is het waar? Ik zweer het u. Heeft hij het u gezegd? Neen. Maar dan... Zijn broeder heeft mij om uw hand voor hem gevraagd. Ol zeide rij, terwijl zij doodsbleek werd. Zij wankelde, overstelpt door zooveel ge luk, en zou neergevalen zijn, wanneer haar vader haar niet ondersteund had. Hij bracht haar naar een canapé, waarop hij haar zacht neerlegde. Jenny, lieve Jenny, zeide hij. Toen vloeiden er tranen uit de schoone oogen van het meisje; maar het waren vreugdetranen. Zij had niet durven hopen, ondanks de belofte van haar vader. Had Laurent niet op denzelfden dag, dat zij een roos van haar borst aan zijn voe ten liet vallen, openlijk aan Bertignolles bekend, dat zijn hart niet vrij meer was, dat hij beminde en dat hij Jenny nimmer zou kunnen beminnen? Een minnanjtje, had Bertignolles to gen zijn dochter gezegd. Was dat dan waar? Was het slechts een minnarijtje geweest, een voorbijgaande gril, een tijdverdrijf van het Parijsche leven? En was zij het, Jenny, die hij beminde? Liefde 1 Oprechte liefde 1 Zij zou zijn vrouw worden! Jenny's hart vloeide over van geluk. Zij fluisterde O! vader, vader, ga hem halen. Nu reeds? Ik heb al zoo lang gewacht. Hij zag haar ongerust aan. Jenny. Vader? Ik ben bevreesd, mijn Hnd. Waarom dan, vader P Gij bemint dien man te veel. Zij verbleekte eensklaps en drukte beide handen tegen haar hart. Het is waar, vader; ik geloof, dat ik hem te veel bemin, want, ziet u, wanneer u mij hem niet gegeven hadt, wanneer hij aan een ander toebehoorde, dan zou uw dochter gestorven zijn, vader; ik zweer u, dat uw dochter zou gestorven zijn. Ik heb het u niet gezegd, omdat ik u niet bevreesd wilde maken. Ik zou gestorven zijn, vader; ik zou mij gedood hebben. Hij nam haar vol ontzetting in zijn armen. Ongelukkig kind, stamelde hij. Ik vraag u vergiffenis; het is mijn schuld niet. Te leven zonder hem, zonder mijn Laurent, is mij onmogelijk. Nooit had ik hem kunnen vergeten. Dus, slecht kind, gij zoudt niet aan uw vader gedacht hebbengij zoudt zijn liefde miskend hebben en gij hadt geen me delijden met hem gehad, en met het vreese- lijke verdriet, dat uw dood hem zou ver oorzaakt hebben? Ja, vadér, het was slecht wat ik doen wilde. Zij omhelsde hem en lachte hem teeder toe. Ja, het was slecht en toch... En toch? Zou ik het gedaan hebben, vader, fluis terde zij. Nu, wij zullen hier niet meer aan denken. Ik wil vergeten, dat ik een doch ter heb, die haar vader niet liefheeft, en die hem zelfs niet dankbaar is voor al de teederheid, <öe hij haar betoond heeft. Gij behoeft nu niet meer aan sterven te den ken, want het leven lacht u toe en een toekomst vol van het hoogste geluk ligt voor u. En dat ben ik aan u verschuldigd, vader. Ja, wel een weinig, mompelde hij, terwijl hij dacht aan alles, wat hij er voor gedaan had, hoe hij schande over een fami lie had gebracht en hoe er meedoogenloos misdaden waren gepleegd op zijn bevel. OWat is u tooh goed, en hoe lief heb ik u, zeide Jenny. Hij zag haar peinzend aan. Wat zij gezegd had, vervulde zijn hart met ontzetting. Dus, wanneer het hem mislukt was, dan zou zij gestorven zijn. Waarom kwam in dit oogenblik eens klaps de gedachte aan Romain Goux bij hem op? Zij zou dus sterven, wanneer het huwe lijk niet gesloten werd. Het meisje zag hem smeekend aan. Vader, stamelde rij, vergeef het uw kind. U vergeven, Heveling l Ik ben niet booe op u. Een vader leeft slechts voor het geluk van zijn kind. Dus gy wilt vergeten, wat ik gezegd heb? Ik heb het reeds vergeten. Daarna bracht zij haar mond aan zijn oor en fluisterde hem toe: En gij wilt Laurent hier bij mij bren gen? Ik ga hem terstond halen. Hij ging Eeen. Jenny zat op 4e canapé te peinzen, met een glimlach om de lippen. Aan den achterkant van het kleine salon, waar zij zat, was een deur, die in een der gangen uitkwam. Voor die deur stonden zeldzame, uitheemsche planten en kostbare bloemen, en een zwaar gordijn hing er ach ter. Jenny zag den man niet, die zich achter die planten en in de plooien van het gor dijn had verborgen. Die man was door de gang binnengeko men, kort nadat Bertignolles en zijn doch ter in het salon kwamen. Hij droeg het kostuum van een cowboy.. Het was Romain Goux. Slechts een paar schreden scheidden hem van de canapé, waar Jenny zat. Hij had alles gehoord en zijn hart woa gebroken, verscheurd door onbeschrijflijk lijden. Meermalen had hij op het punt gestaan, te voorschijn te komen, aan dit kind te zeg gen welke misdaden haar vader had ge pleegd; maar zelfs zijn smart hield hem er van terug en deed hem als vastgenageld aan zijn plaats blijven. Weldra kwam Bertignolles terug, verge* zeld van Laurent, die zijn masker had af ge* nomen. De cowboy tuurde met gloeiende blakke* naar dien jongen man. Wel had hij zooeven, toen zijn meesteH met Jenny sprak, den naam van Laurentf de Soulaimes herhaalde malen hooren uit spreken; maar hij twijfelde nog, hij wikt* zekerheid hebben. (Wor d t vervol gd£

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5