N®. 16309 Woensdag S3 April, A®. 1913. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Luit. DONDERDAG 24 APRIL Leidschen Schouwburg. Offieieele Kennisgeving. BS i L S T 8 E. Kunst, letteren, enz. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 10 regels /"1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naai plaatsruimte. Kleine «.dvortentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAÜT: Voor Leiden per week 9 Oentai per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tïjn Franco per poet f 1.10. 1.30. 1.G5. OP IN DEN De belangstelling: voor deze lezing is groot. Nil, wij zijn eer zeker van dat men zich den gfang naar den Schouwburg niet zal beklagen, .waar wij vanmorgen in de ochtendbladen 'uitstekende verslagen van 's heeren Fabius' teerste lezing te Amsterdam hebben gelezen. Er zijn echter nog maar enkele plaatsen te verkrijgen. De Parterre is tot op de studen- tenbanken uitverkocht en in Baignoire en, Loge alleen plaatsen op deTde en vierde !rij, terwijl galerij- en tweede-rangplaatsen pok nog beschikbaar zijn. Eerste zitting van den militieraad. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat de eerste zitting van den Militie raad voor de lichting van 1914 in deze ge meente zal gehouden worden ten raad- huize in de Trouwkamer naast de biamen- tr&p voor de ingesohrevenjn wier geslachts namen aanvangen met de letters A. tot en met L. op Maandag 28 April 1913 des v.m. te tien uren, en voor de ingeschrevenen wier geslachtsnamen aanvangen met de let ters M tot en met Z op Dinsdag 29 April 1913 des v. m. te tien uren. De oandaoht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in deze zitting uit spraak zal worden gedaan omtrent vrij stelling wegens oroederdienst, eilgen vrij- willigen dienst en uitsluiting van den difenst ©n dat zij in de gelegenheid zullen worden gesteld hunne aanvrage om vrijstelling toe te lichten of te doen toelichten. Tegen d© door den Militieraad gedane •u^tapraak omtrent 'vrijstelling of uitsluiting kan bezwaar worden inge bracht bij Ged Staten binnen tien dagen, te rekenen van den dag waarop de uit spraak is geschied: lo. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeen te ingeschrevenen of door zijn vader, moe der, voogd of curator; 3o. door den Militie-Commissarie. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, op straffe van niet-ontvankelijkhei'd, tegen bewijs van ontvangst, in bij den Burge meester der gemeente waar de ingeschre vene, wien de uitspraak geldt, voor de mi litie is ingescheven. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden 23 April 1913. Direele Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 10 van den dienst 1913, executoir ver klaard den 21sten April j. L en herin nert voorts den belanghebbenden aan bun verplichting om den aanslag op den bij de .Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR, Leiiden 23 April 1913. Leidien, 23 ApriS. Na te zijn bevestigd door ds. J. v. d. Vegt, van Rijnsburg, met een leerrede over Pb. 36 8, deed Zondagmorgen ds. J. van Vliet, van Vlaardingen gekomen, zijn in trede in de Chr.-Geref. Kerk te Boskoop, met een predikatie over Ps. 121 12. De gemeente zong den nieuwen leeraar Psalm 134 3 toe. In den Haag zijn als onderwijzer ge- a*gd de heeren P. Loebër, van Leidschen- en G. van der Kooy, van Wassenaar; te Utrecht de heeren J. W. Koning, van vudahoora, ©n N. de Koning, van Bodo- fraven. De commissie, die krachtens Raadsbe sluit onderzoek heeft in te stellen en te adviseer en nopens de bruikbaarheid van den bestaan den schouwburg te 's-Graven- hage, is als volgt samengesteld: H. A. van Ysselsteyn, directeur-generaal van dien Arbeid, oud-onderdirecteur van Ge meentewerken te Rotterdam, voorzitter; prof. J. F. Klinkhamer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te- Delft; J. Meier, commandant van de brandweer te Amsterdam; J. A. G. van der Steur, bouw kundig ingenieur, architect van het Vre despaleis, en J. Verheul Dzn., architect te Rotterdam. De heer J. P. T. van der Kemp heeft tegen 1 Juni eervol ontslag gevTaagd als directeur van het postkantoor te Schiedam. De burgemeester van Haarlem is Maandagmorgen in de Boerhave-kliniek te Amsterdam geopereerd. De operatie echrijft de „O. H. Ct.'' had een gunstig verloop; de patiënt bevindt zich wèl. Gisteren had te Gouda de stemming plaats voor twee leden van het college van kerkvoogden, 5 notabelen en 6 leden der commissie van oppertoezicht bij de Ned.-Herv. Gem. De aftredenden, allen modernen, werden herkozen, benevens de andere candidaten der kiesvereeniging der modernen. In den Raad van Schiedam kwamen aan de orde het adres van regenten van het weeshuis der Hervormden, betreffende het. aanbod in zake den bouw van een nieuw ziekenhuis, met ongunstig praeadvics van B. en Ws., en het voorstel van dat ooilege om te besluiten tot oprichting van een nieuw stadsziekenhuis van gemeentewege. Naclat met 19 tegen 3 stemmen besloten was tob den bouw van een ziekenhuis over te gaan, werd met gelijk stemmenaantal besloten heeren regenten, onder dankzeg ging voor hun aanbod, te berichten, dat daarvan geen gebruik zal worden gemaakt. .Met 20 tegen 2 stemmen werd daarna be sloten tot de oprichting van een nieuw stadsziekenhuis. Aan de commissie tot viering van de On afhankelijkheidsfeesten aldaar werd een subsidie toegezegd van f 3000, benevens de opbrengst van hot staangeld van enkele poffertjeskramen, waarvoor plaatsing ver zocht is. Op 1 Mei a. 8. te het zestig jaren gele den dat de heer D. Kruidhof de betrekking van Boechbaas vervult op den huize „Hulshorst" bij Harderwijk. Aldaar gebo ren kwam hij op 1 Mei 1853 als tuinjongen in dienst, later werd hij tuinknecht en 1 Nov. 1860 volgde hij zijn vader als tuinbaas op. De zo betrekking vervulde hij tot hij in 1880 belast werd met het toezicht op de uit gestrekte bossckem. Tot op den huidigen dag vervult hij deze functie met opgewektheid en tot tevreden heid van den tegen woo rdigen eigenaar, den heer Van Voorst van Beest. Omstreeks kwart over elven gistervoor middag zijn ongeveer 50 Belgische stakers- kinclleren uit Aalst aan het station D. P. te Rotterdam aangekomen, waar zij door een vertegenwoordiger van het bestuur der S.-D. A.P. zijn ontvangen. Zij werden ge leid naar het gebouw „Voorwaarts" op de Gedempte Slaak, daar onthaald en 'ver volgens bij hun „pleegouders" onder dak gebracht. (,,N. R. Ct.") Onder groote belangstelling werd gis teren te Groningen het stoffelijk overschot van prof. Schoute ter aarde besteld. Bij de begrafenis spraken professor Kern namens den academischen senaat, profes sor, Klujwer, te Leiden, namens vakgenoo- ten; als voorzitter van de wis- en natuur kundige faculteit, prof. Moll; namens het Studentenkorps de heer Dijksterhuis, en voor de phil. faculteitsvereeniging die heer Kevman. De oudste zoon bedankte. De arr.-rechtbank to Arnhem heeft ter benoeming van een zesden rechter in haar ooilege de navolgende alphabetische aanbe velingslijst opgemaakt: mr. A. C. Bondam, rijks- en gemeente-archivaris, voorzitter der tiendcommissie en Techter-plaatsver- vanger in gemelde rechtbank, wonende te Arnhem; mr. J. W. E. van Harencarspel, substituut-officier van justitie bij gemelde rechtbank, wonende te Arnhem; mr. dr. R. Kranenburg, rechter in de rechtbank te Tiel, wonende aldaar. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog op Donderdag en die van dien Minister van Marine ad interim op Vrijdag a. s. zullen niet plaat© hebben. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam (vac.-ds. F. J. P. Moquette) ds. A. B. te Winkel, te Arnhem. Men meldt ons uit Amsterdam: Gedu rende de dlagen Dinsdag 29 April tot en met Donderdag 1 Mei a. s. zal het Nederlandsch Jongelingsverbond zijn 60-jarig bestaan feestelijk herdenken. Den eersten dag zul len in de secfcievergaderingen leringen wor den gehouden, en Woensdag zal in het Concertgebouw de algemeene vergadering plaats hebben, alleen toegankelijk voor de Bondsleden. Des middags worden wederom sectie-vergaderingen gehouden, terwijl des Avonds feestelijkheden plaats hebben in het Concertgebouw. Donderdagochtend heeft een samenkomst plaats met de gemeente in de Nieuwe Kerk, waar gesproken zal worden door dr. J. Th. de Visser en dr. A. Troelstra, uit Don Haag. Men zal zich herinneren, aldus het „Utr. Dagbl." dat destijds, kort na de benoeming van professor Noordtzij, door de Regeering de benoeming van een vijf den hoogleeraar bij de theologisohe facul teit aan de Utrechtsche, hoogeschool werd in het vooruitzicht gesteld. Als zoodanig is toen genoemd prof. dr. Obbink, thans hoogleeraar aan de Amsterdamsche univer siteit, dien men gehoopt had benoemd te zien in de vacature van professor Vale ton. IntuEGchen is die benoeming van een vijfden hoogleeraar nog steeds niet afge komen. Wij vernamen daaromtrent, dat een kink in den kabel is gekomen, doordat men van Gercf. zijde bij den Minister pogingen in het, werk heeft, gesteld om, instede van prof. Obbink, wederom een Geref. theo loog aan onze academie te benoemen, wat tot gevolg moet hebben gehad, dat do be noeming nog niet haar beslag heeft gekre gen. Ter bevoegder plaatse hiernaar informee- rende, deelde men ons mede, dat inder daad in verband met deze benoemings kwestie stagnatie in den loop van zaken ie gekomen, en allerlei geruchten hierover de ronde doen. Wat nu precies ,,de kink in den kabel" is-geweest, valt. niet met zeker heid te zeggen. Beweerd wordt, dat een der andere Geref. hoogleeraren niet te vinden is voor een regeling der colleges in samenwerking met den te benoemen nieu wen hoogleeraar en dat men van die zijde zou pogen aan te sturen op vermeerdering van het getal Geref. professoren. De juistheid van dit gerucht werd echter door sommigen in twijfel getrokken, hoe wel het ons weder door anderen bevestigd werd. Intueecben wordt ook in academisch© kringen de vraag gesteld: Waar blijft de nieuwe, vijfde hoogleeraar voor onze theo logische faculteit! HILLEGOM. Op de veiling van hyacih- ten tulpen, narcissen en krokussen, gisteren alhier gehouden onder directie van de hee ren H. Walkers en H. Bader, ten overstaan van notaris Langeveld, werden de volgende prijzen genoteerd: 54 regels E. R. Gigan- thea f 10, 100 r. E. W. Blaucheur a Mer- veille f 8, 39 r. E. R. Gertrude f 10, 80 r. E. R. Lady Derby f32, 39 r. E. W. L' In nocence f8, 55 r. E. R. Morens f 12, 54 r. E. B. Grand Maitre f30, 89 r. E. B. Marie f 45, 60 r. E. B. King of the White f 48, 9 bed Crocus Sir W. Scott f 54, 8 bed Bar. v. Brunow f64, 10 bed Narcis Ajax Princeps f 25, 19 bed Golden Spur f 83, bed E. T. Mon Trésor f 57. De belangstel ling was groot; blauwe hyacinten duur: tul pen in goede handelssoorten gewild. LISSE. Men ite begonnen met den bouw van het nieuwe kerkorgel in de R.-K. Kerk alhier. De landerijen van de erven Vreeburg zullen nog dezen zomer worden verkocht, zoodat er dan weer bouwterrein disponibel komt. NOORDWIJKERHOUT. In café „Hens- bergen" had gisteravond de algemeene vergadering plaats der Cooperatie\e Boe renleenbank. De voorzitter opende met een hartelijk woord, en wees op den gunstigen toestand der Bank. Daarna deed de kassier rekening en ver antwoording over het boekjaar 1912. Bij het einde van "het boekjaar bedroeg het aantal leden 178. Het saldo dor spaar gelden bedroeg f 63,562.10. Ingelegd werd f 62,337.15; terugbetaald f 63,289.42. Uitge leend werd in gewone voorschotten f 48,231.72, en in de loopende rekening f 24,744.11. Het reservefonds bedroeg f 2875.44. In omloop waren 358 spaar-, 97 voor schot- en 21 rekening-courant-boekjes. De rente der spaargelden bedraagt 34 pCt., die van voorschotten 44 pCt. Daarna had de verkiezing plaats van een lid van den Raad van Toezicht, herkozen werd de heer J. Wassenaar. Eveneens van een lid van hetzelfde college, wegens over lijden van den heer H. Oostdam, Door den Raad van Toezicht en het bestuur werden aanbevolen de heeren d;r. Sengers, C. Heemskerk en N, Kors. Gekozen werd dr, W. II. M. Sengers. Tot bestuurslid werd herkozen de heer W. Ruygrok. Het bestuur en de Raad van Toezicht de den het voorstel om art. 5 van het huishou delijk reglement zóó te wijzigen, dab het bestuur voor de Baaik mag opnemen f 125,000, en met toestemming van den Raad van Toezicht f 150,000. Aldus werd besloten. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gisternamid dag heeft men oefeningen gehouden met de reddingsboot van het station Noord- wijk van de N. en Z.-Holl. Reddingsmaat schappij. 't Was een kalme zee, zoodat het voor de bemanning meer een plelziertocbtje was te meer, daar het prachtig weer was. De tocht werd meegemaakt door den heer Do Booij, secretaris in het Hoofdbestuur van de N.- en Z.-Holl. Reddingsmaatsch. Op ret strand werd het manoeuvreeren met de boot gadegeslagen door een groot aantal belangstellenden. Ook stonden daar de hee ren jhr. W. C. van Panhuijs, voorzitter, E. de Groot, seoretaris, E. Smit en Ll v. d. Deijl, leden der Commissie van Toe zicht voor heit station Noordwijk. Toen de boot weer in het boothuia in de Schoolstraat was opgeborgen, ging de heel bemanning wederom naar het strand waar onder leiding van den heer De Booij het „Wippermantoeetel" werd beproefd. Op het duin was een mast opgericht, voorstellende Eet schip in nood.Nu tracht men door middel van een lijn, die met het vuurpijltoestel wordt verschoten, verbin ding te krijgen met het schip. Met den mast, die gistermiddag op het duin stond, had men ook zonder schiettoestel spoedig verbinding. Langs een tras, die wal met schip verbindt, loopt een reddings boei met broek, waarin een schipbreuke ling plaat© neemt. Op den wal kan men het heen en weer gaan van den boei rege len. Gistermiddag nam een jongen in den boei plaats. De oefening bestond dus hoofdzakelijk in het bedienen van het toe stel, als eenmaal verbinding is verkregen met het. schip in nood. OUDEWETERING. Gisteren werd ge veild het vanouds bekende café-restaurant „Hollandia." Het werd door den eigenaar in bod gébracht op 5000 gld. en later door A. Rotteveel afgemijnd op 20 gkl. De gun ning is aangehouden. WOUBRUGGE. Gistermiddag heeft bet polderbestuur van den Oudendijkschen pol der een conferentie gehouden bij de uitgra vingen van den verlengden Oudendijkschen tocht met het oog op de grondverschuiving aluaar. Des avonds kwam ook Rijnlands ingemleur, de heer Hoogenboora, de zaken in oogenschouw nemen. Bijzondere maatre gelen zullen genomen worden om in een en ander te voorzien. Do Emma bloem. Opbrengst te Sassenheim netto f 46.64, welk bedrag gelijkelijk is verdeeld tusschen de gestichten ,,Hellendoorn" te Helflendoorn, „Sonnevanck", te Harderwijk en ,,St.-Bernardus", te Breedevoort, bij Aal ten. Te Hilllegom f 399.57. Te D e 1 ft f947. Te Haarlem f4000. Te Oegstgeest f 116.89. Te Zoeterwoude (met uitzondering van den Haagweg, die afgestaan is aan Leiden) f54.20. Te Rotterdam bruto f 4953 22. K.-ïi. Mnarlemsclie AGauze. Gisteren vergaderde alhier het centraal- bestuur van den Bond van R.-K. Vereen i- gingen van den Ha ndeldr ij venden en Indus- trioelen Middenstand in het bisdom Haar lem, in de Stailszaal. Do voorzitter, de heer J. J. A. Verbeek, van Rotterdam, opende de vrij talrijke verga dering met den Christelijken groet en deelde mede, dat deze vergadering was bijeengeko men ter voortzetting van dio, op 11 Maart 1.1. t© Gouda gehouden, toen de geheeld agenda niet geheel werd afgehandeld. De Ijeer H. W. Spendel, voorz. der aid. Leiden, heette daarop de aanwezigen welkom en betuigde zijn ingenomenheid er mede, dat het hoofdbestuur besloten had. deze bijeen komst te L?jden te houden. Mr. Aalberse was verhinderd aanwezig» te zijn. De voorzitter van het hoofdbestuur deelde mede, dat waren ingekomen drie motie©, van do afd. Ankeveen, strekkende, dat de verga dering zich uitspreke, dat in de toekomst „gepraat" worde beperkt, ten einde te komen tot fcotcro afdoening van zaken. Deze motie werd aangenomen voor kennisgeving. De afd. Alkmaar had een motie voorge steld, strekkende om de Tweede Kamer te ver zoeken, dat zij in het vervolg zich meer bezig boude met de belangen van den mi denstand. Na beraadslaging werd op voor stel van rector Möller, van 's-Gravenhagc, besloten de verdere behandeling dezer motie en van de volgende te behandelen na afdoe ning der agenda. Toen kwam aan de orde de voortzetting der behandeling van de wijzigingen, te bren gen in de Bonds-statuten. De geheele statutenwijziging wérd aan genomen. Op deze wijziging zal door hefc hoofdbestuur de Koninklijke en Bissohopp©» lijk©, goedkeuring word,eu a^njceyraagd,. In behandeling kwamen toen de motioë. Een motie-Amstelveen, van den zelfden in houd .vis de motie-Alkmaar, doch daaren boven hot voorstel bevattende haar ook op te zenden aan de Katholieke Kamerleden, werd verworpen, evenals do motie-Alkmaar. Aangenomen werd een motie van den heer Visser, lid van het Bondsbestuur„De Bond van R.-IC. Middcnstandsvereenigingen in heb Bisdom Haarlem spreekt de wen schel ij kheid uit, dat do Algem. Bond van R.-K. ICies- vereenigingen in Nederland aan haar kort program van actie toevoeg© do zinsnede, dat ook do belangen van den Middenstand, op meer krachtige wijze door de Regeering zul len worden bevorderd." Niet allen stemden vóór, daar volgens hen do Bond te voel op politiek terrein zoui komen. Op verzoek van Rector Möller, zeide dë voorzitter toe in onderhandeling te zullen treden met den voorzitter van do patronaat^- commissie in dit Bisdom, Pastoor Van Stee, te Voorburg, ten einde te geraken tot oe»n organisatie van de jeugd onder den midden stand. Te ruim, zes uuT werd do vergadering gd sloten. Daarna had oon gemeenschappelijk© maal tijd plaats in de Stadszaal. Na hot diner kon men getuige zijn van den feestavond, welke het hoofdbestuur en vertegenwoordigers van de verschillende afd^ werd aangeboden. De heer H. W. Spendel opende na. een. nummer van hot strijkorkest van de St.-Jo- zef gezellen-vereeniging dezen a vend. Hij riep het welkom toe aan alle hoereu geeste lijken, aan alle adviseurs, en ten loatstë aan alle verdere aanwezigen. Hij zette heb doel der bijeenkomst uiteen, dio gegeven werd om den afgevaardigden gezelligheid in Lei den te verschaffen, maar niet minder oml ook hier meer propaganda te maken tot aan winst van leden. Verder hoopte hij, dab allen, dame© en heeren, zich amuseeren zou den, ten eerste met de hoofdafdeeling van het program, nl. muziek en zang, en daarna met de geestige moppen van den welbekenden Leidschen humorist den heer Bernard van Leeuwen. Het programma was rijk voorzien. Hob symphonieoxkest van de Jozefsgezellen, on der leiding van den heer Scliinck, gaf veel te genieten. Mej. Mien Driessen zong lieflijke liedjes, welke veel bijval vonden. Haar werd onder algemoenen bijval, even als d© accompagnatrioc, mej. Batenburg, een' bloemenhulde aangeboden. De heer Spendel zong daarna „Adoro Te", feen compositie van den zanger1 zolven. Hem.' werden wel geen bloemen vereerd, maar dö heer Jac. P. Oreyghton achtte zich do tollc van allen door den heor Spendel in woordcini te huldigen. Hierna werd we dm1 om met het programma voortgegaan, tot de weleerw. heer C. Zuid- geest 0. F. M. op het podium verscheen,' om don Leidschen middenstand wat wakker te> schudden. Iedereen weet, dat er een middens lands'- kwestie bestaat. Dat is overal te merken,' daar overal geklaagd wordt over den ver drukten middenstand. Ook in Leiden bestaat Oen middenstandskwestie, die gezond is, getui ge de versterkende slaap, waarin zij thans is gevallen, want slapen is gezond. Maar laten de Leidsch© middenstanders toch niet vergeten, dat zij alleen door eigen, arbeid de verdrukking zullen trotsoeren. Alë zij zich verccnigen zooals de arbeiders, dun zal de middenstand worden de ruggegraat van de maatschappij. Na zijn kostelijke woor den was de beurt aan den heer Bern. van' Leeuwen voor komische voordrachten, die aller applaus waard waren. De feestavond, waarin liet aangename meb het nuttige gepaard ging, is geslaagd eni heeft voorzeker aan het doel beantwoord. „Het Levende Lijk." De Directie van de N. V. „Heb Tooncel" verzoekt ons te melden, dat de voorstelling van „Het Levende Lijk", in de vertaling van Willem Royaards, welke, zeer tot haar leedwezen, door bijzondere omstandigheden moest worden uitgesteld, thans zal plaats vinden op Maandag 12 Mei a s. in den Schouwburg. Eenscónarioindebollen- velden. Morgen, Donderdag, komen verschillende artisten van het „Théatre ltoyal du Faro"' van Brussel, naar Hillegom, om daar e<>n scénario te spelen voor het huis Patkó Frë- res van Parijs. Het scénario is van den heer J. F. Mertens. Deze verleent tevens zdjn medewerking aan de opnann. Gebouw yOorK. en W. Blijkens het jaarverslag van het Gebou^ voor K. en W. te 's-Gravenhage. bedroeg hefc winstsaldo over 1912 totaal f 35,624.41, hierin begrepen f 19,200 als recht van vast© zitplaats voor de nilet-afgestempelde aoSw doelen. Voorgesteld wordt het saldo voof afschrijving t© bestemmen^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1