Leidsehe Schouwburg. Adriaaopel en Sfcsetari. N®. 76306 Zaterdag 19 April. A0. 1913, t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cgon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen Vierde Blad. Donderdag 24 April, 8 uren Lezing met Lichtbeelden Lt.FABIÜS. Offieieele Kennisgeving. Leidsehe Schouwburg. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1to regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advortentiën yan 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incaBseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por week 9 Oents per 3 maanden I l f 1.10. Buiten Leiden, per loopor en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. Vier maanden als Oorlogscorrespondent voor te houden door Prijzen der plaatsen: Loge en Baignoire f 1.—Parterre f 0.60 (verh. met 10 ets. Vestiaire- geld), Tweede Rang en Qalerjj f 0 2 t. Plaatsbespreking van af Maandag 10 uren bi) den Heer A. M. VAN ZWICHT, Breestraat 126 (Tel. 228). l>irecie Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter ttlgemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 8 van den dienst 1913, executoir ver klaard den 17den April jl. en herin nert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij da (Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 19 April 1913. Leidten, 59 itpriL Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik wapperde he den van eenige gebouwen, torens en huizen ftlhier de driekleur. De v'aggen hadden van den krachtigen wind over het algemeen veel te lijden. Vanmorgen had de muzikale wan deling door het Leidsch Muziekkorps onder Veel belangstelling plaats. Het Stadhuis- ©arillon en draaiorgels, welke anders 's Za terdags zich toch ook laten hooren, voer- 'den nu extra-programma's uit. Vanavond, als reeds -gemeld, muziekuit voeringen op Korenbeurs en Lammeren- Jmarkt. In de heden gehouden openbare ver- 'eenigde vergadering van Rijnland werd de rekening van dat Hoogheemraadschap dienst 1912 goedgekeurd, in ontvangst op t 244,161.39, in uitgaaf op f217,538.22; sluitende alzoo met een batig saldo van f20,623.17. De uitgaven wijzen aan o.a. kosten van huishoudelijke bestuur f 49,666, van open bare werken f 1391.96; van waarnemingen en toezicht f 9516buitengewoon f 7875. De ontvangsten bedroegen o.m. van vori ge diensten f 49,684, inkomsten van bezittin gen f36,065; sluis- en bruggelden f15,411, opbrengst van omslagen over landerijen in Rijnland f 120,385; buitengewoon f 1571. De heer J. Vermeulen, alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de openbare school te Druten (Geld.) Aan de R.-K. school te Hillegom is be noemd tot onderwijzeres mej. J. Feelen, te 'Amsterdam, te Voorschoten aan de openba re school mej. E. P. Koster, van Heemstra !(Fr.), aan een Chr, school te Haarlemmer meer, mej. E. Beekman, van Amsterdam. Niet de heer J. W. van der Kam, doch He heer J. J. van der Kam is benoemd tot chemiker aan de Noord-Nederlandsche Sui kerfabriek te Vierverlaten. Bij den dienst der dir. bel., invoerr., fcnz. wordt met 1 Mei verplaatst de heer A. Hendriks, komm. tweede kl., van Katwijk- aan-Zee naar Katwijk aan den Rijn. De heer J. O. Eggink, te Wassenaar, is in Den Haag als onderwijzer geslaagd. Te Utrecht slaagde de heer A. Fopma, Van Zwammerdam. Ds. H. S. Bourna, te Hazerswoude, komt voor op het drietal voor pred. bij de Geref. Kerk te Hoogeveen. Blijkens een resolutie wenscht de Mim. Van Fin. bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen het beginsel te zien aanvaard, dat het kantoor personeel in gewone tijden, dus tijden van 'afloopende drukte buiten rekeniDg gelaten, niet meer dan acht uren daags werkt. Bij de stemmingen voor leden van het Idescollêge der Ned.-Herv. Gem. in Den jHaag werden uitgebracht 1696 geldige «temmen. De uitslag was, dat herkozen wer-^ den de 42 aftredende leden voor 1917 en dat gekozen zijn de heeren A. J. Veldhoen en G. van Milligenburg, beiden candidaten van de kiesvereeniging „Evangelie en Be lijdenis." Overigens moet herstemming plaats heb ben tusschen de candidaten van „Evangelie en Belijdenis" en van „Geloof en Liefde." Van de vrijzinnige candidaten komt nie mand in herstemming. Zij verkregen van 306 tot 313 stemmen, terwijl de volstrekte meerderheid was 849. B. en Ws. van Haarlem bevelen aan voor archivaris der gemeente jlir. H. H. Röell, adj.-archivaris van Haarlem, mr. A. Meerkamp van Embdon, commies aan het oud-archief te Leiden, en mr. A. de Bussy, tijdelijk ambtenaar aan het rijksarchief te Utrecht. Het oude vaandel van de grenadiers en jagers, in Den Haag, dat in 1893 in het Rijksmuseum was ondergebracht toen het door een nieuw was vervangen, is gisteren in het historisch museum van het corps over gebracht. Voor deze plechtigheid stond de brigade grenadiers en jagers op de binnen plaats van de kazerne in Den Haag opge steld. De kolonel-commandant deed het vaan del vóór den troep brengen door den vaan deldrager, den oudsten luitenant van de grenadiers en den oudsten sergeant van de jagers. Nadat de stafmuziek het Wilhelmus had gespeeld en de geweren waren gepre senteerd, sprak de kolonel Weber 'de bri gade toe. De vaandeldrager begaf zich. daarna met het vaandelgeleide naar het hoofd van den troep en voerde het onder de tonen van het „Wien Neêrlandsch Bloed" langs de gelede ren. Kolonel Weber bracht dank aan kapitein Gijsberti Hodenpijl, directeur van het His torisch Museum, die het denkbeeld had ge had, dat thans tot verwezenlijking is geko men. Daarop maakte de troep met de beide muziekkorpsen, den gewonen Vrijdagschen marsch door de stad. Gedefileerd werd voor bij het Paleis van H. M. de Koningin-Moe der. H. M. kwam met Haar grootmeester, jhr. De Ranitz, op het balkon en wuifde de passeerende troepen toe. In de gisteren onder voorzitterschap van den wethouder den heer C. A. Kalb- fleisch gehouden vergadering van den Raad van Vlissingen, was een telegram ingeko men van den wegens gezondheidsredenen buiten de gemeente vsrtoevenden burge meester jhr. mr. A. A. van Doorn van Kou- dekerke, waarin deze mededeelde zich ten volle te vereenigen met het voorstel van B. en Ws. inzake overneming der havenexploi tatie en hij den wensch uitsprak, dat, waar het Rijk zooveel medewerking toezegt, de Raad dilt voorstel zou aannemen. Bij de bespreking van het voorstel deel de de heer Tichelman mede, dat hij een adres, mede onderteekend door 64 andere burgers der gemeente, waarin op uitstel wordt aangedrongen, bij zich had. Het contract met de maatschappij ,.De Schelde" werd na verwerping met 9 tegen 7 stemmen van een voorstel tot uitstel, aan genomen met 12 tegen 4 stemmen en dat met het Rijk met dezelfde stemmenverhou ding. Naar „Het Vad." verneemt, L bij B. en Ws. van Den Haag in voorbereiding een voorstel tot het oprichten van een middel bare handelsschool, die eon geheel op zich zelf staande inrichting zou worden met vijf leerjaren, en die van het eerste leerjaar af alg handelsschool zou zijn ingericht. B. en Ws. van Amersfoort stellen den Raad voor, tot de Regeering een verzoek te richten tot vest%ing te Amersfoort van een Rijks-land- en tuinbouw-school. Naar „De Fakkel" verneemt, wordt in de kringen van Amsterda-msche winkeliers, die tegen den sluitingsdwang zijn, een krach tige actie voorbereid om te protesteeren tegen de vergunning, door B. en Ws. van Amsterdam verleend tot het na het veror dende sluitingsuur open houden van daar gevestigde winkels op de „E. N. T. O. S." en de tentoonstelling voor „De Vrouw -1813 1913". De winkeliers meenen, dat B. en Ws. door hun herhaalde ontheffingen op groote schaal van den sluitingsdwang, zelf bewijzen, dat de verordening op de winkel sluiting in de hoofdstad niet te handhaven is. Zij zullen den Raad nogmaals opheffing van den sluitiingsdwang verzoeken, c.q. aan dringen op gelijk reoht. Wenscht de Raad den sluitingsdwang niet ten spoedigste on gedaan te maken, dan meenen de Amster- damsche winkeliers als belastingbetalende burgers niet achter gesteld te mogen wor den met tijdelijke zaken, en wenschen zij ontheffing van de verordening voor den- zelfden tijdsduur, d.i. ongeveer een halfjaar. Zij zijn van oordeel, dat het gemeentebe stuur niet dé gevestigde zaken, die zware belastingen moeten opbrengen, met politie te negen uren behoort te sluiten, om daar na aan houders van tijdelijke winkels de gelegenheid te schenken met bedoelde in gezetenen te oonotirreeren. Bij de gisteren te. Haarlem gehouden herstemming voor een lid van den Raad (vacature-mr. Johan Spoor) is met 1102 stemmen gekozen mr. dr. H. R. Ribbiua vrij-l.b. Op den heer M. L. A. Klein R.- K.) waren 864 stemmen uitgebracht. Bij de stemming voor twee leden van den Raad van Delft in district I waren uitge bracht 1021 6temmen. Hiervan op mr. D. van Blom (1.) 257, K. J. Bult (a.-r.) 511, P. J. Krijgsman (S.- D. A.-P.) 267. Herstemming tusschen de heeren Bult en Krijgsman. Op van Ever- dingen (1.) 291, P. L. van der Helm (R.- K.) 456, A. Scherpenisse (S.-D. A.-P.) 274. Herstemming tusschen de heeren Van der Helm en Van E verdingen. —De firma E. H. Krelage Zoon, te Haarlem, ontving van de Vaste Keurings commissie te Londen een certjlfioaat 1ste klasse voor een door haar gewonnen Narcis „Mrs. Ernst H. Krelage" en een -eerste prijs voor 36 trompet-Narcisseh in 12 ver scheidenheden. Dez© eerbewijzen krijgen te meer waarde, wanneer men weet welke hooge eischen de Engelschen aan deze bloemen stellen. Het gemeentebestuur van Schiedam is met de groote Spoorwegmaatschappijen in onderhandeling over den aanleg van ver bindingsporen, die de Schiedajnsche havens met de hoofdspoorweglijn zullen aanslui ten. Bij de H. IJ.-S.-M. bestaan plannen, in de onmiddellijke nabijheid van Schiedam een groot rangeerterrein te vestigen. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist, ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen te Boxmeer, door tusschenkomst van een R.-K. priester, van een onbekende is ontvangen, f 93.50, ter voldoening van te weinig betaald recht van 6Uocessie. Op 1 October a. b. zal het instructie- bataljon te Kampen worden hervormd tot centrale-kaderschool -voor de infanterie, al waar de indienst-tredenden zullen worden opgeleid tot den sergeants-rang. Een tweetal burger-onderwijzers met hoofdakte zal met de wetenschappelijke op leiding der leerlingen worden belast. („Avp.") AARLANDERVEEN. Door den Commis saris der Koningin zijn tot en met 31 Maart 1914 voor de landerijen, gelegen in deze ge meente, opgeheven de verbodsbepalingen, betreffende het vangen en dooden van mollen, door gebruikers van gronden of hun schriftelijke lasthebbers. BODEGRAVEN^ Tot onderwijzeres aan de Da^CoBta-school, alhier, is benoemd mej. J. A. Diamant, te Doornspijk. De heeren W. Roerhorst en A. Schu- ling zijn door de afd. Bodegraven van „Volksonderwijs" gekozen tot afgevaardig den naar de alg. vergadering te Utrecht. HAARLEMMERMEER. Voor uitvoer naar Duitschland zijn door den bekenden paardenhandelaar Herz op de gehouden monsteringen in deze gemeente 22 paarden aangekocht. Do prijzen varieerden van f 425 tot f 625. De aanvoer op de monste ringen was overal bevredigend. Tot onderwijzer aan de Chr. school aan den Aalsmeerderweg O.-Z. is benoemd de heer O. J. Janssen, te Utrecht, die met ingang van 1 Mei in dienst zal treden. KATWIJK-AAN-ZEE. Naar aanleiding van het verslag over die uitvoering der zangvereeniging „Halleluja" verzoekt men ons alsnog lof te brengen aan den heer Kr es, die op uitnemende wijze begeleid heeft. NOORDWIJKERHOUT. Het bestuur der „Gemeentewoning'' bood ds. Boeke, als be wijs van groote waardeering een fraai schilderij aan, een reproductie van Rem brandt. RIJNSBURG. De avondveilingen, uit gaande van de afd1. „Rijnsburg" van het H. B.-G., gehouden bij den heer H. Coster, hebben nu eindelijk het karakter van uit sluitend bloemenveilingen verkregen. An dere zaken worden niet meer geveild, zoo als dit vroeger het geval was. Het zijn nu de groote hoeveelheden snij bloemen, welke -de koopers trekken, vooral van elders. Op één avond werden 350,000 afgeeneden narcisbloemen verkocht van verschillende soorten; wel een bewijs dat de omzet niet geriDg is. Ook wordt hier ge kocht door pakkers voor het buitenland. De. inlandsche bloemen schijnen de buitenland- sche to hebben verdrongen; buitenlandsch goed) is dezen winter niet of slechts zeer weinig .geveild. RIJNZATERWOUDE. In de huishoude lijke vergadering van ons Nutsdepartement werd tot afgevaardigde naar de alg. verga dering gekozen de heer J. F. de Ren, en tot afgevaardigde naar de Bibliotheken-dag de heer W. Veenetra. Tot secretaris van het Departement werd herkozen de heer L. Linthorst, die reeds 34 jaar deze functie waarneemt. Ofschoon hij het voornemen had zich niet weer herkiesbaar te stellen, is hij toch voor den aandrang der leden gezwicht. De voorzitter dankte hem harte lijk, en hoopte, dat het den functionnaris nog jaren gegeven mocht zijn het Departe ment met denzelfden ijver en accuratesse te dienen als hij tot hiertoe gedaan had. VALKENBURG. Gisteravond, wel wat laat in den tijd, vergaderde in „Het Wapen van Valkenburg" de Vereeniging tot be vordering der Bollencultuur. 4i van de 52 leden waren aanwezig. Na opening eerst heb verslag van den penningmeester, dat f 81.10 aan inkomsten, en f 74.45 aan uitgaven aangaf, zoodat er een goed elot van f 6.65 was. Voor het houden eener groene veiling bleek ook ditmaal niet voldoende animo te zijn. Hoewel de voorzitter wel niet officieel had bedankt, werd in zijn plaats, daar hij de contributie niet had voldaan, na her haalde stemming de heer C. Jansen geko zen, die deze benoeming aannam. Bij de rondvraag stelde de heer B, Imt- horn Azn. voor, dat de leden zelf enkele potjes tulpen in de kamer zouden trekken, om zoodoende als 't ware een kleine huis houdelijke tentoonstelling te organiseeren, den mooisten een prijsje toe te kennen en alzoo de teelt bij de leden wat te verle vendigen. Waarlijk, een aardig, tevens practisch idee, dat den voorsteller eer aandoet. De vergadering ging er accoord mee, en werd daarna gesloten, om over te gaan tot de gebruikelijke verloting van in hoofdzaak tuinbou wartik elen Bij enkele candidaatetelling is tot lid van den Raad benoemd de heer J. Visser. ZOETER WOUDE. Parochiaal Hooge Rijndijk, is alhier een R.-K. Kring opge richt, waaraan tevens verbonden zal wor den een begrafenisvereeniging St.-Bar bara", die, hoewel nog niet geheel formeel samengesteld, reeds dezen morgen haar taak is begonnen. „Oer Sustige Kakadu.M Het Wiener-Opetetten-Ensomble, onder lei ding van Oscar Braun en Karl Meister heeft gisteravond met „Der lustige Kakadu" re vanche genomen. Een welverdiend sucoos bob ben ze behaald met deze aardige, onder houdende operette. Wilhelm Jacoby en Arthur Lipschutz hebben een grappig libretto geschreven en Heinz Lewin hoeft er leuke muziek bij gemaakt. Iels bijzonders was de muziek niet, maar er zaten wijsjes in, die mon onwillekeurig gaat meeneuriën of -fluiten. Verder zijn er alleraardigste, vlotte dansen in en zoo krijgt men alles te zamen genomen een operette, die 't wel zal doen. 1 We hebben 't gisteravond betreurd, dat er zooveel ledige stoelen waren. De studenten waren flink opgekomen, maar anders was 't ook al heel poovcr geweest. De herinne ringen aan „Auto-Licbchen" zullen hicraaïL niet vreemd zijn. Men weet nu ten minste op welke wijze .men zich van succes kan verze keren en hoe men z'n eigen glazen kan inslaan. Er was een prettige, opgewekte stemming. Hartelijk is er gelachen en luid i3 feir herhaaldelijk bij open doek geapplaudis- .3eerd, zoodat eenige malen een dansduefc moest worden gebizeerd. -Het thema was aardig gekozen en dito uitgewerkt. De oude oom Romulus, een we tenschappelijk mensch, betoogt maar steeds, dat de mensch eigenlijk in duplo is, waar van de een niet weet, wat de ander doet. Wil je dus als zeer anstandig man 'eens de blommetjes buiten zetten, dan laat je je Ueber- bewustsein thuis en stuurt 't Unterbewust- sein, waar de fuif moet plaats vinden. Robbi von Huy profiteert daarvan. H,ij heeft als afgevaardigde een speech gehouden tegen de nachtlokalen, maar van z'n stief broeder erft hij „Der lustige Kakadu". Een leeliik geval, maar een erfenisje van 'een half millioen ruim laat je niet gemakkelijk glip pen. Robbi accepteert, speelt oen nacht eigenaar en steekt den volgenden dag. be halve de winst van den nacht, zesmaal hon derdduizend mark op, het sommetje, waar voor de notaris het café verkocht. In deze operette zijn vele en zeer goede dans duett en. De gracieusc verschijning van Marga Graf, als Gisi Wcininger, zet die nog meer luister bij. Marga Graf is 'een zeer verdienstelijke operette-actrice en 'de too- neeltjes met den sympathieken Georg Braun, als Rubbi von Huy, en den uitnemeriden, be schaafden acteur Lukas, de bediende van von Huy, zijn bijzonder goed. Voor operette zan geres heeft ze bovendien geen slecht stem orgaan. Mevrouw Löwe was een Eufemia, de tante van von Huy, in schoonmoedcrsstijl en als haar broer, de man van de theoriel van Ueber- en Unterbewustsein, was Clement inderdaad verdienstelijk. Rudolf Frenzel had een allergrappige ten portier van „Der lustige Kakadu" gemaakt: Een operette-acteur, dien we graag terugzien. Jolande Wiegenfeld maakte indertijd ook deel* uit van het ensem ble van Edmund Lowe. Ze trad op in „Doir Tanzanwalt". Toen kon ze ons door haar stem en haar actie niet bekoren. Wat het eerste aangaat i3 ©r geen wijziging gokomcu in onze opvatting, haar speL was nu losser en gemakkelijker. Een ster zal ze echter nooit worden. De coupletten werden dikwijls niet te dui delijk gezongen. Heb gemis van tekst boekjes deed zich daardoor zeer sterk go- voelen. Het ensemble wenschen we met „Der lustige Kakadu" veel succes. Sociale vragen wit Christelijk oogpunt bezien. Gisternamiddag hield mr. dr. J. Schok king, predikant der Ned.-Herv. Gom. al hier, in een der collegezalen der Academie de derde zijner aangekondigde voordrach ten over bovenstaand onderwerp. Het ge hoor bestond uit studenten en eenige dames. Had hij in de vorige bijeenkomsten do beteekenie van de Christelijke religie in de maatschappij besproken, daarbij uitgaande van de stelling, dat van een volmaakten maatschappij-vorm goen sprake kan zijn, hij zette thans voorop, dat dit den nog niet grooten invloed der Christelijke beginselen op de sociale vragen niet als een verwijt kan gelden tegen het christendom, veeleer tegen de mensch en en de maatschappij zelf. Bovendien heeft het met verschillende te genstrevende machten te worstelen gehad. Eeret in de 18de eeuw heeft de maat schappij als onderscheiden levenskring zich ontwikkeld. Vóór dien tijd waren slechts de kiemen er van aanwezig. De reformato ren hebben haar voorbereid en Adam Smith heeft aan den Staat en de maatschappij een onderscheiden terrein aangewezen. Toen meer dian ooit ware het noodig ge weest, dat do theologische ethiek haar licht over deze maatschappij had geworpen. De theologie was echter in de 18de eeuw, met name in ons sand, versteend en er ging geen kracht van uit. Zoo werd de maat schappij onder den invloed van de leer van Adam Smith overgelaten aan do zelfzucht der leden van de maatschappij. Wio bij de verdeeling der maatschappelijke goederen te kort schoten, begonnen te vragen en werden ontevreden. Uit een noodtoestand als het ware geboren, is toen heb socialis me ontstaan, en het kon heb best gedijen, omdat de Kerk haar roeping gansch ver waarloosde. Er is een meening, dat het socialisme is een beweging, een strooming, en werkelijk is het dit oorspronkelijk ge weest, doch door den geestelijken architect Karl Marx is er een grondslag aan gegeven, en ia het een systeem, een dogma geworden.' Als stelsel gaat er ook op politiek gebied bekoring van uit. Het beoogt op elk levens terrein groote verandering te brengen en wil zelfs het religieus beginsel aantasten. Door de leer van het historisch materialis me heeft het een afronding gekregen, is het een eenheid geworden. Tegenover dit stelsel staat hot Christendom anti-thetiscb. Aan de antithese tusschen het socialisme en het Christendom was het vervolg van spr.'s voordracht gewijd. De Christelijke religie moet" gesteld wor den tegenover het socialisme. Maar is er ■dian geen gevaar, dat. wij teruggaan naar heb „laissez faire, laisez aller'' van Adam Smith Spr. ontkent dit. Het Christendom is nooit de bondgenoot van Adam Smith geweest, evenmin als van het socialisme. Trouwens, het is ïiiet juist, dat het socialis me een tegenstelling vormt met liet indi vidualisme. Er is tusschen de Manchecter- school en het socialisme rrteerovereenkomst dan tegenstelling. Tegenover beide zal spr. in zijn laatste voordracht het Christelijk beginsel, de Christelijke religie stellen. R.-K. Central© Kiesvereeniging Kntwyk-Leidenlorp. Gisteravond vergaderde do centrale kies vereeniging van bovengenoemd district al hier in Hotel „Rijnland". De heer C. J. L. van der Meer was af wezig, waarom als voorzitter dr. Kervel optrad, die de vergadering met den Christ tel ijken groet opende. Bij deze opening herdacht spreker enkelë feiten en 'maakte vooral opmerkzaam, dat dankha'ar teruggezien rnag worden op liet- geen op sociaal gebied tot stand gebracht was door deze Regoering. Door afhandeling der Ziektewet is nu het- stel sociale wet ten compleet. Spreker stelde voor, en hiertoe werd over gegaan, aan minister Talma een telegram,1 van gelukwcnsch en hulde te zenden voor; het tot stand-komen dezer wetten. Door flen heer Paardekooper, secretaris,! werden de notulen gelezen, waarna de agën- da'a Van de vergadering van den PxoV.; Bond fen van den Alg. Bond vain R.-K3< Kicsvereonigïngen werden behandeld. Door. den afgevaardigde van Noordwijtó werd aan de af gevaar di gden naar de eerstè

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1