N°. 16305 Vrijdag 18 April, b*. 1813. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leidsciie uCiiouwburg. Donderdag 24 April, 8 uren fliiriaiiopei enSkoetari. Lezing mst Lichtbeelden LtFABiUS. Officieels Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". IDSCH PEIJS DEB ADVEBTENTIEN; Van 1b regels ƒ1,05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine edrertentiën Tan 30 woerden 40 Oenta oontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het inoaueeren wordt0.06berekend. PEiJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post 1.65. Vier maanden als Oorlogscorrespondent voor te houden door Prezen dor planteen: Loge en Baignoire ƒ1.— Parterre f O 50 (verb, met 10 ets. Vestiaire- geld), Tweede Kang en Galer(J O 25. Plaatsbespreking van af Maandag 10 uren b() den Heer A. M VAN ZWICHT, Breestraat 126 (Tel. 228). HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van E. R. BEULINK, -om vergunning tot uitbreiding van de ban ketbakkerij in het perceel Lange Mare No. 0 Sectie H no. 1122, door plaatsing van epn electromotor van 1 p.k. tot het aandrijven vV&n een amandelmachine; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek 'dat genoemd verzoek, met de bijlagen op 'de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; altemede dat op Vrijdag 2 Mei iv. s., 's voormiddags te elf uren, op het fiaadhuiB, gelegenheid zal worden gegeven lom bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vee* fcigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn iq, die niet overeenkomstig aTt. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een fcijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 April 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door VERBRAND DE LANGE, wonende te Lei- jden een verzoekschrift is ingediend, om irerlof voor den verkoop van uitsluitend al coholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse yan verkoop, in den winkel en de daarach ter gelegen kamer van het perceel Pieters- kerkchoorsteeg 28. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 April 1913. Leiden, 18 ^pnaB. Het bestuur van „Vreemdelingenver keer" verzoekt ons te willen mededeelen, flat, aangezien mr. E. Rijke door zijn werk zaamheden het secretariaat niet kon blij- Jyen waarnemen, aan jhr. A. J. B. Six, ^•ijnsburgerweg, verzocht is deze functie jte willen waarnemen, welk verzoek de heer jSix heeft ingewilligd. Gisteravond had de laatste der lezin gen van den Protestantenbond alhier plaats. Het onderwerp: „Het Wykgebouw Geloof, Hoop, Liefde en wat ér van uit gaat", had voo£ velen niet de aantrekke lijkheid van het nieuwe. Menigeen van de teehöorders kende het doel en de werk zaamheden van genoemde inrichting; toch Jwas de opkomst bevredigend, en heeft mej. Snellen (directrice en godsdienstonder wijzer© s), belangstellenden weten te boeien 'floor veel uit de practijk van het werk mede Je deelen. I Aan het slot dankte de voorzitter, prof. Knappert, de spreekster voor hetgeen zij pad medegedeeld omtrent het werk, uit gaande van heb Wijkgebouw, wekte de aan wezigen op tot grooteT offervaardigheid froor dat nuttige werk en richtte ook een J^oord van warmen dank tot mej. Korswa- Sen, voor de uitnemende wijze, waarop zij nkele liederen had doen hooren, alsmede (tot mej. Randoe, die haar verdienstelijk Accompagneerde. -— In de gisteravond in het Nutsgebouw alhier gehouden algemeene vergadering van 'fle „Vrijzinnige Kiesvereeniging'' werden ■andidaat voor de Prov. Staten van Zuid- Inolland gesteld de heeren mr. A. van der Eist, D. van Gruting en A. L. Reimeringer Jr., in overeenstemming met de beide an dere vrijzinnige kiesvereenigingen. Ten opzichte van het stellen van c&ndida- ten voor den Gemeenteraad werd besloten tot samenwerking met de beide andere ge noemde kiesvereenigingen en in een volgen de vergadering tot definitieve candidaat- stelling over te gaan. Door den burgemeester als hoofd der politie alhier zijn met ingang van 1 Mei éLs. de volgende politic-agenten tweede klasse benoemd tot agenten eerste klasse G. A. van Dreumei, P. J. H. Rutten, J. v. d. Meer, H. v. dL Schaft, K. Wielenga en A. I. Witmane. De heer J. W. van der Kam, alhier, is, na als volontair op een suikerfabriek in het buitenland te zijn werkzaam geweest, benoemd tot chemicus op de suikerfabriek te Vierverlaten (Gron.). Men wil hier een Vereeniging oprich ten, welke zich ten doel etelt de liefheb berij voor zang- en sieraadvogels aan te kweeken. Onder de advertenties vindt men een oproep daartoe. Gedurendle het eerste kwartaal 1913 werden bezocht het Rijksmuseum van Oud heden alhier door 1585het Rijks-Ethnogra- phisch Museum door 396; het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie door 542 personen. De Raad van Woubrugge zie het Raadsverslag heeft besloten in hooger beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten tot vernietiging van het Raadsbe sluit inzake de opheffing der Op. Lagere School te Hoogmade. Als sprekers op het Zendingefeest te Oranjewoud, op 23 Juli te houden, hopen o a. op te treden ds. Meijering, te Katwijk aan den Rijn, en ds. Impeta, te Katwijk- aan-Zee. Toegekend is de rang van brigadier- titulaar aan de rijksveldwachters H. W. Lemson, te Wassenaar, en C. M. van der Graaf, te Zoetermeer. H. M. de Konmgin-MoecCér bracht gisternamiddag een bezoek aan het gebouw der R.-K. Militair en-Yereeniging aan de Bazarlaan in Den Haag. De kapitein-hoofdopzichter bij 'a Rijks constructiewerkplaatsen te Delft, de heer L Tieleniua Kruijthoff, is benoemd tot adjunct-directeur bij de artillerie-inrich tingen. („N. v. d. D.") Gedurende Juli, Augustus en Septem ber zullen ook dit jaar door de S.-S., N. O.-S. en N.-B.-D. S. weer vacantiekaarten worden uitgegeven voor den prijs van reep. 4, 3, en 2 gulden. Bij de Israël. Gem. te Amsterdam deed zich Teeds lang de behoefte gevoelen aan een derde begraafplaats. Vooral de be graafplaats op Zeeburg bleek geen ruimte genoeg te bevatten, om er op den duur te blijven begraven. Het kerkbestuur der Ned. Isr. Hoofdsynagoge heeft dan ook naar ge schikte terreinen voor d'en aanleg van een derde begraafplaats uitgezien en deze ge vonden nabij Diemen. Naar thans wordt vernomen, zullen deze terreinen, volgens een door den architect E. M. Rood ontworpen plan, door den heer C. Nieuwenhyse, te Delft, tot be graafplaats worden ingericht. De kosten van aanleg met bijbehoorende gebouwen, als directeurswoning, reinigingshuis, enz., bedragen ruim f 54,000. Bij beschikking van den President van het Pruisische Regeeringsdistrict Aken, dd. 9 Nov. 1907, werd het z.g. grensverkeer met rundvee en varkens langs de Neder- landsche en Belgische grenzen van genoemd district verboden. Bij besluit van voornoem den Regeerings-pretident, is deze beschik king ingetrokken. Aangenomen is het beroep naar de Ev. Luth Gem. te Harlingen door ds. G. Munter, te Woerden. Gisteren werd te Utrecht, onder lei ding van ds. M. van Grieken, van Delft, de achtste jaarvergadering gehouden van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Ned.-Herv. (Geref.) Kerk. Ds. Yan Grieken hield een rede over: „Waarom wij spreken van Gereformeerde Kerk en niet van Volkskerk." Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond gesta<% vooruitgaat, en dat in het afgo- loopen jaar weder vijf nieuwe af deelingen werden opgericht. Ook het leerstoelfonds mag zich in groote belangstelling verheu gen. Ds. Van Grieken, 's. Yan Toorn en de heer H. J. Smit werden als bestuurs leden herkozen. In zake het Synodale voorstel tot pajo- chie-vorming werd duidelijk openbaar, dat de vergadering onder den bestaanden toe stand van de Ned.-Herv. Kerk zich tegen, het voorstel verklaart. Alleen bij een vaat aoooord van belijdenis werd gemeend, zou dit stelsel mogelijk zijn, hoewel het dan nog tal van bezwaren zou ontmoeten. Gisteren werd te Utrecht een alg. a er- gadering gehouden tegen vaccinedwang i n- der voorzitterschap van prof. Lindeboom, uit Kampen. Na de opening werd prof. Lindeboom tot voorzitter herkozen. De rekening en ver antwoording van den penningmeester werd .accoord bevonden; er bleek uit, dat er op 1 Januari 1913 een saldo was van f 350.30. Vervolgens besprak ds. Pierson den En- schedeschen vaccinatie dwang. De vraag kwam in bespreking: „Welke houding heeft de Bond aan te nemen bij de a.s. verkiezingen"?" Met ö-lgemeene stem men werd het volgende voorstel aangeno men: „De algem. vergadering spreekt uit haar diepe teleurstelling: a. dat het concept-ver kiezingsprogram der coalitie-partijen ook nu weder de afschaffing van den vaccine dwang ter zijde zet; nadat nu reeds gedu rende 40 jaren duizenden en tienduizenden burgers van Nederland, vooral onder de be lijders van den Christus, onder dien dwang hebben geleden en tegen dien dwang heb ben getuigd en bij H. M. de Koningin gepe- titiïonneerd; b. dat do liberale partij bij haar ijver voor recht en vrijheid, deze krenking van het recht en de vrijheid des volks onaangetast laten en bestendigenzij wekt de kiesvereenigingen, die het recht en de vrijheid des volks liefhebben, op de af schaffing van den vaccin ed wang te plaatsen op haar program van actie en zonder op houden daarvoor te beijveren." Er heeft zich te Arnhem, naar „De Geld." meldt, een comité gevormd van voorstanders van een vaste brug in het Westen van Arnhem. Dit comité zal een groote propaganda maken. AALSMEER. In den Raad kwam in be handeling een schrijven van Gedep. Staten, waarbij het advies wordt gevraagd tot ver hooging van jaarwedden, met ingang van 1 Januari 1914, die van flen burgemeester, welke thans f 1000 benevens vrije woning, geschat op f 300, bedraagt op f 1800 (waar onder begrepen de waarde van vrije wo ning); van den secretaris van f 1000 op f 1700; van den ontvanger van f 550 op f 800. Er werd met algemeene stemmen, een sub commissie benoemd, bestaande uit: de hee ren Ravestein, Spaargaren Dz., Yeer en Yan der Meer, die zich belasten zal met die sa menstelling van een Memorie van Toelich ting, te voegen bij het advies van Gedep. Staten, waarin o.m. zal worden ontvouwd, dat den Raad hot salaris, aan het ambt van burgemeester te verbinden, niet te hoog voorkomt, doch een verhooging ten aanzien van de vervulling dier betrekking door den tegen woordSgen titularis niet noo- dig. Ten opzichte der jaarwedden van den secretaris en den ontvanger werd besloten te adviseeren deze vast te stellen zooals wordt voorgesteld. HAARLEMMERMEER, In deze gemeen te woont ook een werkwillige, werkzaam in de Zanderij bij Hillegom, waar de sta king van zandarbeiders is. De politie haalt en brengt hem van huis en naar zijn werk en omgekeerd. Hoewel er nog geen hand tastelijkheden hebben plaats gehad, moet toch de politie steeds in de nabijheid blij ven van de werkwilligen, daar dezen steeds gevolgd worden door een troepje stakers. HILLEGOM. De Hillegomsohe zangver- eeniging „Zang en Vriendschap" heeft gis teravond in de zaal van „Het Wapen van Friesland" haar 20sfce uitvoering gegeven. Het gemengd koor "zong, onder leiding van den directeur, den heer J. O. Tuin, van Haarlem, een achttal liederen. Mej. Jo Klinkspoor, van Amsterdam, alt, verleende welwillende medewerking, evenzoo inej. Willi Riifer, ook van Amsterdam (piano). De viool stukken van den heer Tuin waren zeer mooi. De zaal was tamelijk goed bezet. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond gaf de Chr. zangvcrceniging „Halleluja" alhier, directeur de heer Th. Enderle, in de goed bezette Gemeentözaal een uitvoering. Nadat ds. A. J. v. .Wijngaarden met een welkomstwoord de samenkomst had geopend, betrad het koor het podium. Het programma was met bijzondere zorg samengesteld en be vatte, behalve een aantal koornummers, num mers voor sopraan-, tenor- en bas.solo en ter zetten. Reeds bij de opvoering der eerstel nummters bleek, dat het koor flinke studie had gemaakt.; er werd uitstekend gezongen, Wat vooral uitkwam in de twee laatste nuni- mers vóór de pauze „Duinlied", van J. F. Dupont, ten „Looft den HeeT", van K. O. Gifeer, Verder noemen wc hier nog de tenor- ten bas^olo's, zeer verdienstelijk gezongen resp. door de heeren G. van Wijk en P>. v. d. Hoeven, van Leiden, en ieen sopraan-solo „Sneeuwklokjes" van Th. Enderle, gezongen door mtej. S. Parlevliet. Deze is met een schoone stem begaafd en wist ook nu met haar zuiveren, klankvollen zang haar ge hoor tte boeien.' Het gedeelte van bet programma, na dé pauze werd ingenomen door één nummer, n.l. de cantate „Oatermorgen", van Neukomm. Eeede enkele jaren wan bij hei koctr het( streven merkbaar zioh boven het gewone peil te verheffen. Nu echter heeft het veel aangedurfd en veel overwonnen. „Ostermor- gen" is een koorwerk, dat met vele groote werken kan wedijveren. Het bevat solo's en terzetten, die onberispelijk werden uitge voerd. Het briljante slotkoor met prachtige fuga in grooten stijl, uitnemend contrapun- tistisch bewerkt, staat met do grootste wer ken van dien aard op één lijn. Het werd zoer mooi vertolkt, zuiver en rustig gezon gen. Het koor is nu op een hoogte ge komen, om voortaan steeds grootere werken in studie te kunnen nemen. Hot daverend applaus, dat op deze cantate volgde, was meer dan verdiend. Ds. van W. trad nu naar voren, om den directeur geluk to wenschen met het welslagen der uitvoe ring; bracht oen woord van dank aan direc teur en leden, aan de solisten, aan do acconK pagnateurs op orgel en piano, de heeren Van Beelen en Kres cn aan den burgemeester en zijn gado voor hun tegenwoordigheid. Hij verzocht vervolgens te zingen Ps. 72:11, ging voor in dankgebed en sprak ten slotte do Apostolische zegenbede uit. Naar wij vernemen zal de uitvoering de volgende week herhaald worden. KATWIJK-AAN-ZEE. Met ingang van 10 Mei a. s. is benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor alhier de heer C. J. Waeyhaert, thans in gelijke be trekking te Yaals. LEIDERDORP. Door toeneming van het aantal leerlingen, zal aan de school met den Bijbel een achtste lokaal worden gebouwd. In de Voorstraat komt een geval van besmettelijke ziekte „febris typhoïdea" met doodelijken afloop voor. B. en Ws. hebben aan de N. Y. Leid- eche Zandsteenfabriek voorwaardelijk ver gunning verleend tot het bouwen van een fabriek en het plaatsen van een stoomma chine van 90 P.K. op een perceel in de Waard. NIEUW-VENNEP. Yan gemeentewege heeft men thans ook hier een plantsoen aangelegd. De beplanting ia uitgevoerd door den kweeker Hendriks, wonende bij Halfweg. NOORD WIJK. In de zaal van café „Het Fortuin" van den heer C. Gordijn waren gisteravond jeugdige, dooh ook oudere sportvrienden bijeengekomen; een flink aantal, hoor 1 De heer Hekkelman, redacteur van ,,De Sport", sprak over het edele voetbalspel. Den heer Hekkelman kent men te Noord- wijk reeds; hij toch was het, die op 6 April j.l. den wedstrijd leidde tusschen N. V. C. en Rapiditas, Noordwijksche voetbalclubs. Toen de heer Esman, voorzitter van N. Y. O., de bijeenkomst geopend had, ving spr. zijn lezing aan. Yan de gelegenheid, om spr. na de lezing vragen te stellen, werd door enkele .aanwe zigen gebruik gemaakt. Spr. beantwoordde de vragen naar aller genoegen. Daarna dankte de voorzitter den spreker, en sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de talrijk opgekomen voetbal vrienden. SASSENHEIM. Hij had reeds een jaar of drie in een kooi gewoond, een mooie, zwarte lijster. Het dier werd uitstekend op gepast en gevoelde zich wel op zijn gemak. Daar kreeg hij, een paar dagen geleden, bezoek van een soortgenoot. Deze fladder de om de kcoi, maar zag geen kans den an der te bevrijden. Nu werd het evenwel den gevangene te eng in de kooi en na heel veel moeite gelukte het hem te ontsnappen. Na twee dagen in de ruimte te hebben rond gedarteld met zijn natuurgenooten, gevoel de hij zeker heimwee naar zijn cel. Het dier keerde terug en liet zich gewillig weer in de kooi opsluiten. De in het gewas te veld staande bol gewassen, geveild ten voordeel© van de R.- K. Kerk, heeft opgebracht f3069; van de armen f 1103. WARMOND. In het Raadsverslag stond vermeld, dat op het verzoek van J. Heeg afwijzend is geschikt. Dit dient in zooverre verbeterd, dat er nog niet afwijzend is be schikt, doch dat het aangehouden is tot een volgende vergadering, en deze mededeeling dan ook tot dien tijd uitgesteld is. WOUBRUGGE. Gisteravond heeft de burgemeester een 24-tal ingezetenen opge roepen ten raadhuise ter bespreking van de dit jaar te houden feesten tor herinne ring onzer onafhankelijkheid. Er zal be halve een historische tentoonstelling ook een historische optocht gehouden worden. Telegrafisch weerbericht» naar waarnemingen in den morgen van 18 April Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te üe Bilt. Hoogste barometerstand 774.0 te Horta; laagste 735.4 te Yestmanoer. Verwachting tot den avond van 19 April: Matige, tijdelijk krachtige, meest zuid westelijken wind; zwaar bewolkte lucht; waarschijnlijk enkele regenbuien; dezelfde temperatuur. Bond»feesiten A. N. W.-tt. te Leidea. Er is sprake van, dat hier te Leiden ui Juli a. s. de Bondsfeesten zullen worden gehouden van den Algemeenen Nedterland- schen Wielrijd-ersbond. Officieel is het nog niet vastgesteld, doch wij hoorden er over spreken, en wij zouden niet anders dan kunnen toejuichen het defi nitief besluit daartoe. Want men kan zich een voorstelling maken wat dat gunstig besluit zeggen wil voor onze stad, als men weet, dat gewoonlijk oen 500 a COO tal wiel rijders uit alle oorden van ons land die fee6ten bijwonen. Deze moeten hier allen een onderkomen vinden, en niet alleen feestelijk worden ontvangen, maar ook door feesten, hun aangeboden, de meest, schit terende herinneringen van onze stad en om geving medenemen. Wie een goed idee heeft mag het zeggen l £eti adres. De Nederlandsche Bond van Koffiehuis-, Sociëteit-, Restauranthouders en Slijters „Vergunning", gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij, Koninklijk besluit-, heeft aan den Raad van K a t w ij k een adres gezonden als protest tegen uitlatingen van den burgemeester in de openbare vergade ring van den Raad, gehouden op Donder dag 27 Februari j.l., bij de bespreking van het pracadvies op een voorstel betreffende aanvulling der verordening op de heffing van vergunningsrecht, aan het adres van dezen Bond. Adressante zegt, dat het een bekend feit is, zooals niemand minder dan de Minister van Financiën in een schrijven aan adres sant heeft erkend, dat meermalen door personen inslag van sterken drank op an- dersmans naam geschiedt. Zelfs heeft Zijn Excellentie toegezegd, maatregelen te be ramen, waardoor aan deze fraude, die niet gemakkelijk is op te sporen, een einde zou worden gemaakt, en dan ook reeds een ont werp eener gewijzigde accijnswet floor Zijn Excellentie tot stand is gebracht, waarvan een exemplaar aan adressant ter kennisneming is gezonden, Adressant ver klaart- steeds alles in het werk te hebben gesteld om zulke fraude (die vooral vaak voorkomt in gemeenten als b.v. Katwijk, waar veel sterke drank wordt ingeslagen om clandestien to worden verkocht), tegen te gaan, getuige de moeite die adressan* zich gegeven heeft om één zoo'n geval, da* men kon opsporen, voor den strafrechter te brengen (in 1912 te Rotterdam), waarbij adressant den steun mocht ondervinden van het Departement van Justitie Adressant doet alles om het bedrijfsle ven zijner leden in volkomen gezondecbanen te leiden, o. a. door het bevorderen van een correcte on goed overzichtelijke boek houding, en daarom gevoelt hij zich geroe pen een verwijt af te weren, als zou de Bond, zooals de voorzitter in den Raad zich heeft uitgedrukt, zijn invloed ten goede niet doen gelden, ten einde tegen te gaan pogingen „om op allerhande wijzen ge meentebestuur of inspectie te misleiden, en zoodoende wetten en verordeningen te ont duiken." Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli aan A. E. G. Goossens van Eyndhove op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit rijn betrekking van referendaris bij het Dep., van Justitie, met dankbetuiging; zijn benoemd tot commies bij het Dep.. van Justitie, R. P. M. Peters, H. J. Schob- b^ en F. B. L. M. Drion Bz., thans ad junctcommies bij dat Dep.tot adjunct- oommies, bij dat Dep. J. C. Faber en G., Hemhuilg, thans eerste klerk n magazijn meester-expediteur met rang van eerste' klerk is benoemd t-ot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. C. F. Kaempff notaris te Zwolle; is aan mr. C. F. Kaempff, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend uit zijn betrekkitag van notaris te Zwolle is met ingang van I Mei benoemd toB leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Zieriksee S. Elzinga, thans hoofd eener school voor meer uitgebreid lager onder wijs te Breukelen en tijdelijk leeraar aan de Openbare Handelsschool te Rotterdam; is benoemd tot plaatsvervanger van dr. F. H. Schreve als vertegenwoordiger van 'de Regeering in het. Internationale Ko- mitee für das Aerztliche Fortbilbungsweseni dr. R. d° Josseling de Jong. arts te Rot terdam zijn benoemd tot burgemeester van Ame- rongen jhr. dr. A. Boreeï en tot burgemees ter van Leersum mr. M. T. ridder Pauw van Wield recht; is W. C. van Dusseldorp Jzn,. voorzitter van de gezondheidscommissie te Ylaardin- gen, benoemd tot ridder iln de orde van Oranje-Nassau is de Oostindische ambtenaar met verlol

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1