Gloria Goud, Zilver en Koperbrons GEBRs. CHRI3TIAANSE 2 feite HUI!» tare Kilte. WIJNEN ELKEN DAG T egenstanders de Nederlanden .u i8« IÜ0D9EÜM H HEVELT Co., Leiden. Open liars Vergadering BIERFLESSCHEN. Leidsche Schouwburg. No. 16302. LCIBSCH DAGBLAD, Dinsdag* IS April. Tweede Blad. Asmo .'-0 3 De staking in België. Uit de Reehtzaal. LEVEKSVEHZEKEBINfl iBEANB - -I VBBZEEBRm&| Jn het nieuw te openen Höt@l Central, Breestraat 49, worden gevraagd tegen 21 April: Hoog Sooss. Z. g. g. onnoodig zich aan te melden. 603g van Kantoor: üieaiwe Rijn 84. Ver. „Tegen Siuitingsdwang" 3 "de Heer D. MANASSEN, OVER EN VOOR HET LE1DSGHE INVALIDENHUIS Fa. J. H. ROERINK v/h. J. W. E. v. d. Meer Hengelo (0). De TARIEFWET schaadt Tourne'e Schiirmann, Mittwoch 16 April 8 UJir: De staking is nog niet zoo algemeen als tnis&ehien wel vervracht werd, doch reeds aan den vooravond had Vandervelde dit voorspeld.. Er zijn er velen, betoogde hij, die eerst eens willen zien, hoe het gaat. Bommige gedeelten worden erg door de staking geplaagd en in het Walenland, do zuidelijke gedeelten zijn plaatsen, waar men de staking algemeen kan noemen. Onze te legrammen hebben gisteren reeds vele ge gevens gebracht, die een denkbeeld kunnen geven van den omvang. Natuurlijk kan er ook nu nog geen sprake zijn van volledige inlichtingen en er zullen nog steeds vele en misschien dikwijls belangrijke wijzigingen komen in de opgaven. Over den omvang van de staking kunnen we het volgende nog mee- deelen. Te Yerviers zal, naar men verzekert, de staking in de mijnen en de metaalnijverheid spoedig algemeen zijn. De fabrieken waar gewerkt wordt, wor den door soldaten bewaakt. In d^ streek van Chatelineau zijn 20 personen gear resteerd weeens belemmering van de vrij heid van arbeid. In het Luiksche staken de kolendelvers te Seraing, Jemappe, Tilleur, Montegnée, Flemalle Haute, Flemalle Grande, Saint Nikolaas, Glain. De meeste werklieden staken te Herstal, [Breseoux, Jupille en Wandre. Te Gent overtreft het aantal stakers dat 'der werkenden slechts in een of twee in richtingen. Te Brussel zijn haast alle werklieden van buiten aan het werk gegaan. Aan de haven ■werken de bootwerkers. In verscheidene werkplaatsen voor metaalbewerking, caros- uerie- en tabaksfabrieken wordt gestaakt. Yeel werklieden in het bouwvak staken ook. Volgens officieele opgave van het ministe rie van binnenlandsche zaken zijn te Brus sel 13.000 stakers op 49,000 werklieden, te 'Antwerpen zijn 13.050 werklieden per trein, tram of boot aangekomen. Te Hoboken Wordt algemeen gewerkt, evenals te Seraing ln de ijzergieterijen en de hoogovens. In an dere bedrijven staken 50 percent der werk lieden. In de steengroeven en kolenmijnen is bij na overal een belangrijke m* iderheid aai het werk gebleven. Te Herstal werkt een kxart va-i de wer1' lieden over vier kolenmijnen, te Namen sta ken 4300 van de 19,000 werklieden, te Gent 7000 van dl 40,000. De staking is geheel mislukt in Weafc- lYlaanderen, Limburg en Luxemburg. In het kolenbekken van het centrum sta ken thans 46,000 werklieden. Uit Antwerpen wordt het volgende nog bericht. De eerste stakingsdag verliep in de groot- tfce kalmte. Voor zooveel men berekenen kan heeft ongeveer de helft der dokwerkers iden arbeid laten staan. Sohier overal Wordt met onvolledige ploegen gewerkt. De vier graan-elewatoren zijn aan het werk. In het lichteredok is de staking ongeveer pompleet. Incidenten, 'fc vermelden waard, «ijn tot dusver niet voorgekomen. Op de aanwervingsplaatsen, waar de gard-oiviek ide wacht hield, kwamen leden van den nocialistischen dokwerkersbond Willen is (Kunnen" strooibiljetten uitdeelen. De ^Lapland" van de Red-Star is binnenge komen, zooals aangekondigd werd, zonder lading, maar met zeer veel passagiers. Al de diamantslijperijen werden gister morgen 6top gezet, als blijk van sympathie moor de staking. In strijd met het genomen besluit, zouden de meeste diamantbewer kers nu tboh van plan zijn, tot het einde toe fcan de staking deel te nemen. De soheepssohildera hebben den arbeid neergelegd. In de werkhuizen der seheeps- herstellers en in de droge dokken ontbrak méér dan de helft van het personeel. Een hulpcomité, door de vooruitstreven de liberalen in 't leven geroepen, heeft gis teren, ten bate van de onvrijwillige stakers in de liberale partij, méér dan 25,000 francs verzameld. De zeer strenge ordemaatregelen van den burgemeester hebben onder de Antwerp- eohe burgerij" een levendige ontstemming gewekt. Niet het minst het opcommandee- Ten van gansoh de burgerwacht. Dat is een middel, erger dan de kwaal, zeggen velen. Vooreerst wordt het getal der stakers er dfoor vergroot met zoowat vijfduizend bur gers, die volstrekt niet aan staken dach ten, en door de afwezigheid van den pa- troon of van het kantoorpersoneel, die voor den gard-civieldienst opgeroepen zijn, zal wel vanzelf menige inrichting stop zijn ge zet, waar wellicht al de werklieden braaf naar den arbeid waren gekomen. En dan moet de overheid er niet te sterk op reke nen, dat het begrijpelijk en lioht^verschoon- baar misnoegen van de vreedzame burgers, die nu iederen dag hun zaken zullen moe ten verwaarloozen om soldaatje te gaan spelen, tegen de stakers uitdraaien zal. De Nieuwe Gazet" acht het volstrekt niet in den haak, dat de burgemeester van Antwerpen niet geweigerd heeft zijn maat regelen tot handhaving der orde aan den militairen commandant mede te deelen. Hij had zelfs de militaire inmenging niet moe ten dulden en zich geheel alleen aansprake lijk stellen voor de handhaving der orde. De bijzondere correspondent van de „Tel.", te Brussel seint d.d. 14 April, 's nachts twaalf Uren, aan zijn blad: „Een groot aantal Belgische, werklieden uit Henegouwen zijn naer Frankrijk ver trokken, waarop het oogenblik gebrek aan werkkrachten is. Reeds gedurende de gehee- le vorige week reden opzichters in automo bielen de industriedistricten rond en be proefden bij de groote fabrieken arbeiders over te halen, om aan gene zijde van de Fransche grens te komen werken. „Om u een denkbeeld te geven van het geen dit voor bekken van Charleroi betee- kent,* laat ik hier eenige cijfers volgen: „In de steenkolenmijnen staken 32.000 op de 38.200 werklieden. „In de metaal-industrie staken 16.000 man op de 27.000. „In de glasblazerijen 10.600 op de 11.000. „In de overige industrieën 2879 op 4811. „Te Seraing, in de groote fabrieken van Cockerill, meldden zich 426 van de 1590 werklieden aan en toch had men geloofd, dat deze fabriek niet door de staking ge troffen zou worden. „Te Luik bood de stad gedurende den go- heelen dag den aanblik van een zeer groote levendigheid. De staking bleef er zich den geheel en dag door uitbreiden. Hedenavond verscheen niemand van de mijnwerkers, die in de mijnen moesten afdalen. „Te La Louvière begaf zich hedenochtend een groote menschenmenigte naar hét sta tion, waar de trein met Vlaamsche arbei ders moest aankomen. Van de 1500 werk lieden, die dagelijks met dezen trein naar het Centrum kom én, verschenen er slechts 16. Natuurlijk gaf deze omstandigheid de stakende menigte aanleiding t L luidruchti ge vreugdebetoogingen. Het was bij het aankomen van dezen trein, dat bij de sta king van 1902 een bloedige botsing plaate vond. „Te Braine-le-öomte ia de stamini? alge meen. „Te.Ostende hebben de. havenarbeiders besloten niet te staken. Zij zullen echter geen schepen, die niet geregeld Ostende aan doen, loesen. Bovendien zonden zij 1000 francs aan het stakingscomité. „In het Centrum schat men het aantal ar beiders op 5150. Van hen staken er 4650. „Te Brussel zal, naar men meent, Woens dag de beweging zich aanmerkelijk uitbrei den als de veertiendaagichc betaling heeft plaats gehad. „Woensdag zal de Kamer wederom bij een komen. De toegangen tot het parle mentsgebouw zullen door militairen bezet worden en de toegang zal aan het publiek verboden zijn. Het is waarschijnlijk, dat over het geheele land de civiele garde opge roepen zal worden. „Overal is de avond heden kalm verlco- pen. Het eenige incident, dat te Brussel plaats had was de arrestatie van vijf val- sohe munters, die in de voorstad St. Gilles woonden. Het zijn anarchisten en twee hun ner waren met brownings gewapend. Zoo als vanzelf spreekt had dit incident niets met de staking te maken." Inzake, de beweging te Charleroi wordt aan genoemd blad -meegedeeld: - „Met een massa telegrammen uit het zoogezegd „Centre," d. i. het land van Charleroi, voor oogen, kan de toestand,' aldaar als volgt geresumeerd „In de kolenmijnen is de staking com pleet. Te Jumet, in den put van Amercocur, waar nog nooit werkstaking geweest is, zijn slechts 1000 arbeiders van de 1500 afgedaald. „Van de 44.000 kolendelvers staken er 40.000. Van de 35.000 metaalbewerkers "25.000. In de glasnijverheid is de staking quaisi-algemeen. „Overal heerscht de grootste kalmte, de zen morgen. Er werden geen manifestaties gehouden. De werklieden sliepen een gat in den dag en gaven zich zelfs de moeite niet, te komen kijken, wie er aan den arbeid zouden gaan. AI de groote fabrieken en mijnen worden door de gendarmen be waakt. De meeste burgemeesters van de streek hebben alle samenscholingen ver boden. In de werkhuizen der „Providence", te Marchienne, zijn 300 Italiaansche ar beiders aangekomen, die in de fabriek zelf onder dak zijn gebracht." Volgens een opgave is het aantal stakers in de provincies Namen en Henegouwen: 81,500 kolendelvers, 36,500 metaalbewer kers, 18,500 glasblazers, 18,270 steenhou wers, 8800 andere werklieden. Uit Antwerpen wordt nog een en ander gemeld over de beweging daar ter plaatse. Zoo wordt meegedeeld dat de staking aan de haven verre van algemeen is. Een deel der booten werkt met volledige ploegen, een ander deel met onvolledige ploegen. Aan de scheepvaartmaatschappijen Red Star Line, Harwich-Iijn en Norddeutsche Lloyd wordt doorgewerkt. De stakingsbeweging deed zich onmid- dellijk na middernacht gelden. De overheid heeft de noodige maatrege len genomen. Zoo zijix de petroleumtanks, de houthavens, de electrische centrale, de hydraulische kranen, een deel der kaden en het station afgezet door troepen, burger wacht en veldwachters. Geen enkel incident heeft zioh voorge daan. De staking treft vooral de groot industrie. Te Hoboken zyn 600 staker* op 8000 werklieden. Een uitbreiding der staking werd tegen heden verwacht. Te Mechelen wordt gewoon doorgewerkt". De werklieden der gemeentereiniging, de lantaarnopstekers en andere arbeiders in gemeentedienst, hebben met verontwaardi ging geprotesteerd tegen de hun door den Gentschen burgemeester aangeboden be scherming. „Wij hebben geen bescherming noodig," zoo verklaarden zij den burger, vader. „Het is oen onwaardige behanden ling, waaraan wij ons niet willen onderw werpen. Wij willen niet als sLaven of als gevangenen behandeld worden. Als ge ons beschermt, leggen wij het bijltje er bij neer." De burgemeester heeft niets anders kun nen doen dan beloven zich aan den wensch der gemeentewerklieden te zullen onder werpen. De eerste daad van sabotage is ontdekt in een fabriek van marokijnleer in een der voorsteden van Brussel, waar drie groote machines voor het naaien van leer zijn be schadigd. De „Indépendance" maant de stakers aan, zelf een soort politie te vormen, om daden van geweld of sabotage te voor komen. Het verbond van Belgische grootindus- trieelen heeft een informatiebureau te Brussel gevestigd om de pers in te lichten over alles wat er geschiedt, over het aan tal stakers in de verschillende deelen van het land, over voorvallen e. d. Te Luik heeft zich gisteren in verband met de staking een ritmeester van oen eskadron ruiterij een kogel door het hoofd geschoten na een twist met den majoor over de stalling der paarden. De ritmeester ligt zwaar gewond, zijn toestand is hope- loos. Kantongerecht to Lelden. (Vervolg). Beklaagde Van S. te Leiden, is ten laste gelegd, dat hij gehandeld heeft in strijd met de Arbeidswet. De getuige Verlcuyle constateeide, dat de arbeidslijst een te lan gen werktijd aangaf. Hij maakte er den be klaagde, slager, op attent, doch de veran- andering werd niet aangebracht. Getuige, Stichter, is de 16-jarige bediende die volgens zijn zeggen 58 uur per week heeft gewerkt. Indertijd heeft hij gezegd, dat dit 59 uur was. Een kleine woordenwisseling met den kantonrechter, die zei, dat ook de patroon reeds had toegegeven. De zaak werd maar uitgesteld, J. P. te Leiden heeft omstreeks 24 Fe. bruari vieesch ingevoerd, zonder toestem ming van den directeur van het abattoir. Hij had het vieesch naar zijn vader ge bracht, doch de keurmeester Lamme had er de lucht van gekregen en vond hot kalf, een doodgeboren beestje, op den zol der verscholen. De dagvaarding sprak van aan ziekte ge storven. Eisch 2 maal f 20 boete subs, tweemaal 5 dagen. J. H. fe Noordwijk-aan-Zec, heeft den 5den Maart een slaapplaa/ts laten aan brengen bij een stal op een wijze, dat voor de slapenden verkeerde dampen niet vol doende worden geweerd. Een dun houten schot moest het vocht en de uitwasemingen tegenhouden. De beklaagde is needs gestraft, omdat hij de bedstee heeft gemaakt, nu heeft hij 't te kwaad, omdat ihij niet tot afbraak is over. gegaan. Door B. en Ws. is beklaagdo gewaar schuwd dat (voor Nieuwjaar de zaak in orde moest. De ambtenaar oordeelde, dat beklaagde maar eerlijk (noest zeggen, dat hij niet tot opruiming (wilde overgaan. De gemeente-bouwkundige Overmeer be sprak een uitlating dat verandering niet mogelijk was wegens berging van rijtuigen. Dat was hem geen ernst, vond getuige,- want in 't seizoen rijdt hij er gasten mee, De eisch 'luidt f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Nu zal 'f dan worden veranderd. J. P. to Katwijk-aan-Zee heeft j'ongcns in zijn werkplaats bezig gehad. De jongens verrichtten werkzaamheden in het kuipers- beclrif op een rijd, die daarvoor niet in aan. meriting kwam. Bekl. was met de nieuwigheden der wet' niet op dc hoogte, nu wel. Mijnheer Vooys neemt hem, als hij maar even kan. Met de stukken was 't in orde. De ambtenaar herinnert er bekl. nog oven aan dat hij al eens eerder hier geweest I is; hij had toen nog een jongen verstopt in een kast. De inspecteur Vooys zegt dat er wel een kaart was voor de ouderen, niet voor de jongeren, waarop bekl. vertelt dat hij juist bezig was dit in orde te brengen. Piet Ouwchand is kuiper in bet bedrijf van beklaagde. Hij zegt dat de lijst er hing. Het verbaal zegt dat de rusttijden er niet op vermeld stonden. Dit wordt erkend door bekl. De tijden van het vorig jaar stonden er op. Huig Hazenoot is een 14-jarige bediende van beklaagde. Hij wist niets en z'n collega Schaap werd maar niet meer gehoofd. Dc ambt. zegt dat bekl. niet erg vlot deze zaken in orde brengt. De eisch luidt derhalve tweemaal f 10 boete of 4 dagen hechtenis voor elkie boete. J. G. fe Leiden is ten laste gelegd dat hij op 1 Maart een politieman heeft nage schreeuwd in de Ceciliastraat. 't Is iets heel lieflijks geweest, naar blijkt. G. begint een heel verhaal, waarin hij den inspecteur Van der Mculen op zijn wijze onderhanden neemt. De adjunct-inspecteur Van der Meulen doet een boekje open en 't is heusch geen kleinigheidje, wat zich in de Cecilia, straat heeft afgespeeld. G. zegt dat agent No. 76, Bruinsma, weet dat hij niets gezegd heeft. Er volgt nog een lang dispuut en ten' slotte wordt maar besloten tot aanhouding,- C. W. H. H. is ten laste gelegd dat hij den lsten October aan 't fretten is ge weest op het jachtterrein van graaf Van Lynden. Bekl. zegt dat z'n medebeklaagde het werk verrichtte. De fretten zaten nog in een koffertje. De getuige-verbalisant zegt dat 't wel waar was. In de dagvaarding stond een onjuist-etï datum en daarom wordt vrijspraak ge, vraagd, J. W. fe Leiden heeft margarine op eert bordje in zijn winkel voorhanden gehad, De naam ontbrak er op. Bekl. zegt, dat hier geen bedrog is. Zijn, melk is altijd in orde geweest. Eisch f 5 of 5 dagen. L. V., een Leidsch koopman, is ten laste gelegd, dat zijn kar geen nummer had en dat er geen drinkbak was. Alles juist, zegt beklaagde, de bak had hij verloren, het nummer vergeten, door dien hij een andere jas had aangetrokken, Eisch tweemaal f 2 boete of 1 dag. C. K. fe Katwijk heeft honden vaor de kar gehad, doch het tuig was niet in orde, De buikriem ontbrak. Eisch f 3 boetq of 3 dagen. G. K. fe Rijnsburg is hetzelfde ten laste gelegd. Ook geen buikriem. Eisch alsve- ren, J. v. IJ. heeft zonder vergunning met eer,' motorboot in do Warmonderlcede gevaren, Eisch 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. A'. v. T., student te Leiden, heeft op een fiets door de Watersteeg gereden. 11 ij is op een wenk van den agent afgestapt, Eisoh f 2 of 1 dag hechtenis. verkrijgbaar in doozen S. 20 en 30 Cts., ia standhoudend, wordt niet zwart. Alleen verkrijgbaar bij ri tl 1 DEN HAAG (vroeger Zutphen). Directie HENNY j KAPITAAL.f 0.000.000.00 I Ack U EXTRA RESERVES' 2.000.000.00 E 5991 40 GEOPEND van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. Telefoon Intere. No. 81. 968 16 0P WOENSDAG 1G April n.s., 's avonds 8 nar, in de GRAANBEURS („Den Burcht"). 4930 18 Amsterdam. Entrée vrij. Dsbat gewenscht. Verzoeke prijsopgaaf ran 3000 h 4000 halve Bierfles- achen. Brieven Bureau Leidsch Dag blad onder No. 6116. 7 Door GEBROEDERS VAN DEB HOEK te Lelden is uitgegeven4979 20 DOOB T<\ met 3 Illustraties. SMT De geheele opbrengst van den Terkoop Tan dit werkje wordt gebruikt roer de aanschaffing Tan nienw meubilair Toor het lnTaliden* huis te Eeiden. Verkrijgbaar bi) alle Boekhandelaren. ÜPW IR f5.70, f6.90, f7.35 JS A&tüiiai Jrel Jajjlljp, stukje van30 el. B(] elk stukje Flanel ontrangt men als „Reclame" gratis een Mousselinen of Laken Japon cadeau. 4844 36 Zwanendons 20 el f 4 60 Madapolam 30 el f 5.60 Gebleekte Dril 4.80 Graallnnen p. 30 el 6.60 Ongebleekte Keper 20 el „3.60 Heelo linnen p. „7.80 Sat(jn 20 el 5.20 Gewone prijzen Teel duurder. Stalen franco. Levering rembours met recht van inzage. eet ge brood; daarom juist dient ge het beste brood CARD'S NOU/BROOd te eten. Gebakken door Firma J. C. RATING, Houtstr. 1 en Breestraat 102, E. R. BEULINK, Lange Mare 6 en F. HAALEB0S, Oude Rijn 11. 50S0 20 Surfer. Zjj belast papier hooger. 6124 30 Anti-Tarief wet-Comité. Kiest in Juni alleen van de Tariafwet. Omstreken LEIDEN gezocht klein Huls met Tuin, huur prijs 300.— Aanvaarding 1 oi 15 Mei. Br. No. 3081, M. J. a/h Adv.- Kant. J. H. DE BÜSSY, Rokin 60 62, Amsterdam. 6126 6 BERLINER SCHAÜSPIELHAUS- ENSEMBLE. Direction: ROBERT EB1CRT. Kanstlsrisehe Leitung: ALFRED HALM. Nach dem Koglisclien Lustsplel in drei Aufzügen von HUBERT HENRI DAVIES. Optreden van: Stcftte Krigg, Vera Haberlin, Helene Gorcll. Gertrnd Arnold, lledwig Klein; Emiil Waldmaun, Edmuud Heidtmann. Prijzen der plaatsenf 2.50, f 2. f 1.50, f 1.26, fO.15, f 0.60. De prijzen worden verhoogd met 5 pCt. auteursrecht. Plaatsbespreking van af Maandag 10 uren bij den Heer A. M. VAN ZWICHT, Breestraat 126 (Telef. 228); Dinsdag en Woensdag 10-2 aan den Sohouvrbtirg. 4999 40

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5