N®. 16298 Donderdag lO April A°. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van goh- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. De Kamerverkiezingen. PEIJS DER ADVERTENTIEN Van 1b regels ƒ1.05. Iedere regal meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaateruimte. - Kleine tdrerteatiën ran 30 woorden 40 Cents contant j elk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het ineaseeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden f MO. Buiten Leiden, per looper en waar sgenteu gevestigd sija 1.30. Franco per post 1.65. Uithangborden, Zonneschermen enz. Burgemeester en Wethouders van Leide_n herinneren hun, aan wie vergunning is ver leend tot het uithangen of uitsteken van borden of zonneschermen aan de navolgen de voorwaarde, waaronder die vergunning wordt verleend: dat jaarlijks vóór 1 Mei een bewijs van een deskundige moet worden overgelegd, waaruit bïijkt, dat de verbindingen van het bord of het zonnescherm sterk genoeg zijn, om geen gevaar voor nederstorten op te le veren." Zij wijzen er tevens belanghebbenden op, dot niet-voldoening aan dezo bepaling, in trekking der vergunning zal ten gevolge hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretary. Leiden, 10 April 1913. HIKDEKWHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de N. V. Stoom- gistfabriek en Distilleerderij „DE VALK", voorheen T. H. RITMAN en Co., om ver gunning tot uitbreiding van de distilleerde rij aan de Baatstraat No. 5, Sectie B No. 2369, door het bijbouwen van een gebouw voor buitcnlandsch gedistilleerd; Gelet op de artfc. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met do bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 24 April a.s: des voormiddags te ©lf uren, op heb Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschonen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GI.TSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 April 1913. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge- eteld het kohier der Personeele belasting No. 4 van den dienst 1913, executoir ver klaard den 8sten April j.l. en herin nert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 10 April 1913. Leiden, 80 April. Het comité Leiden, Tentoonstelling ,,De Vrouw 1S131913" heoft met do nage komen giften tot heden in heb geheel ont vangen f 871.22$. Mej. H. H. M. Berkeljon, van hier, is te Haarlc-m geslaagd als onderwijzeres; de heer E. C. Mentink, van Woerden, te Utrecht als onderwijzer. De eerste mitrailleur-afdeeling wordt in het najaar verplaatst van 's-Gravenhage naar Leiden. H. M. de Koningin-Moe-der heeft gis teravond het Toonkunst-concert, in het Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhnge, bijgewoond. Des namiddags bracht H. M. een bezoek aan hot gemeentelijke hulpziekenhuis in het Slijikeinde, en hedenmorgen aan het mu- ceum van de brigade grenadiers en jagers in de Oranjekazerne. Het. bericht, dat de Haagsche Gemeen teraad heden andermaal zou vergaderen over hot schouwburgvraagstuk, berustte op een misverstand. Gedep. Staten van Noord-Holland heb ben den Kaarlemschen Raad voorgesteld met ingang van 1 Januari, de jaarwedde van den b'urge me ester van Haarlem te ver- hoogen tot f 6000 (de jaarwedde is thans f 5000). 't Kiescoll der Ned.-Herv. Gem. te Rot terdam heeft, ter voorziening in de vaca- ture-ds. F. J. P. Moquette, het volgende drietal opgemaakt: ds. W. Bieshaar, te Zet ten, ds. A. B. te Winkel, te Arnhem, en ds. 'P. van Toorn, te Leerbroek. Mevr. de wed. A. Jam<*>, geb. S. de Roth, op 8 Januari j.l. te Amsterdam over leden, vermaakte aan het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten be trekkingen van in Nederlandsch-Indië ge vallen militairen (het z.g. Lombokfonds) een legaat van f 5000, vrij van rechten en kostèn. „De Avondpost" maakt melding van een ministerieele besohikking, waarbij is bepaald, dat onderofficieren, die thans den dienst verrichten van fourior, indien zij daarvoor in aanmerking wenschen te ko men, tot den rang van fourier kunnen wor den aangesteld. Men schrijft aan het „U. D.": Veel wordt er tegenwoordig geschreven over den groentijd onder de studenten. Waar aldus het grootc publiek vrijwel niet anders leest dan het contra in de groen- tijds-kweetie en daardoor allicht eenigszins eenzijdig wordt voorgelicht verdient het aanbeveling om ook eens de aandacht te ves tigen op het pro en wel door vermelding van het feit, dat Dinsdag aan de Utrecht- sehe Academie de heer A. Th. Planten, arts werd bevorderd tot doctor in de genees kunde na verdediging van een proefschrift en o.a. van deze stelling: Van geneeskundig standpunt beschouwd is de groentijd, zooals hij in het Utrechtsch Studentencorps be staat, nuttig en noodzakelijk. Uit het jaarverslag van de Ned. Ver- eeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden blijkt, dat heb ledental op 1 -Ja nuari 1912 bedroeg 699 leden en 36 jong- leden. Het aantal afdeelingen is thans 26. De afdeelingen Enschede en Schiedam zijn zoo goed als versmolten. Te Maastricht is gisteren het 40-jarig jubileum van den heer Petrus Regout aan de Sphinx" feestelijk herdacht. In de Bosthstraat, waar de fabrieken liggen en ook de jubilaris woont, wapperde van vele huizen de driekleur. In de groote zaal van de „Sphinx" werd receptie gehouden voor alle werklieden employés en vereenigingen, gepaard met het aanbieden van bloemstuk ken en geschenken. Te negen uren ontving de heer Régout te zijnen huize. Er werd hem een serenade gebracht. Zaterdag is er een feestmaaltijd, waar ongeveer 100 perso- nén zullen aanzitten. Men meldt aan ,,De Tel.": Alles wijst er in do omgeving van Het Loo op, dat de Kon. familie 6poodig we der aldaar zal arriveeren. Gelijkt het er aan het paleis niet op, met het oog op do verbouwing, thans zijn vele handen druk bezig aan de groote villa aan de Waldeck- Pyrmontlaan, waar Prinses Juliana haar geregeld verblijf, cn ook H. M. de Konin gin haar nachtverblijf zal hebben. De groote tuin wordt omringd, wat met het oog op ai te nieuwsgierigen, die daar vrij en toegang hebben, ook wel gewenscht is. Verder worden de zijden langs de hoofd wegen van hekwerk met gaaa voorzien; een maatregel tegen al te brutale honden. In den grooten tuin, die natuurlijk een extra-beurt heeft gehad, zal het Prinsesje ruimte genoeg vinden er naar hartelust rond te springen. In grooten getale zijn de bewoners van Het Loo, onder dén rook van het paleis, opgekomen te vergadering in Hotel „Röge", waar na een korte discussie bi) aclamatie werd besloten, op 7 Augustus den dag feestelijk to herdenken, waarop H. M. do Koningin en Z. K. H. Prins •Hendrik 12$ jaar geleden in het huwelijk traden. Een comité van 9 personen werd gekozen, dat lijsten bij de ingezetenen zal laten circuleeren. Bij de gisteren te Rotterdam gehou den tussehentijdsche verkiezing van een lid voor den Raad ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer J. Ferrares Jr., werden 2270 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd dr. F. D. A. G. van Moll (lib.), met 1218 stemmen. De heer J. ter Laan (soc.-dem.) verkreeg er 1052. Tot olectrp-technisch ingenieur bij het gemeentelijk electriseh bedrijf benoemde de Raad van Alkmaar den heer H. Dik kers, te Texel. no. 2 van de aanbeveling, cn tot directeur der gemeentelijke nor maallessen den heer L. W. Russcher, on derwijzer aan de 5de gemeenteschool al daar. In het spoorwegverkeer tusschen Berlijn en do voornaamste steden van Ne derland zullen van den lsten Mei af tal rijke doorgaande wagens worden inge- laschfc. Het vorige jaar wisten dc vrijzinni gen enkele plaatsen in te nemen in het college van notabelen der Ned.-Herv. Gem. te Utrecht. Woensdag had wederom een verkiezing plaats wegens periodieke af treding. De ethisclien wisten een meerder heid te behalen boven de vrijzinnigen, zoo dat de moderne leden in dit college weder tot heengaan gedwongen werden. In dc bestuursvergadering van de Yereeniging van Nederlandsche Gemeenten waarbij zijn aangesloten de gemeenten 'e-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Lei den, Dordrecht-, Leeuwarden, Enschede, Zwolle, Schiedam, Hilversum, Deventer, Breda, Den Helder, Zaandam, Gouda, Amersfoort, Vlissingen, Hengelo (O.), Zutphen, Roermond, Winterswijk, Heer len, Veendam, Winschoten, Hoorn, Slie- drecht, Katwijk en Harlingen, is besloten zich te wenden met een adres tot de Twee de Kamer der Staten-Ge'ncraal inzake de aanhangige wetsontwerpen omtrent de pensionneering der gemeenteambtenaren. Het adres van Leiden is onzen lezers reeds bekend. IIILLEGOM. Gisteren is de 'eerste vei ling van te velde staande hyacinten gehou den. Verkocht werd het gewas van wijlen den heer G. Veldh. van Zanten Sr., on der veel belangstelling. De witte soorten waren goedkoop, de blauwe duur. De han del was vlug. Onder meer werden de vol gende prijzen besteed: 100 regels E. W. La Grandesse f 30, 50 r. E. R. Gigenthca f 11, 50 r. E. W. Blancheur h Merveille f 14, 56 r. E. B. Queen of the Blues f 20, 50 r. E. R. Moreno f 15, 51 r. E. W. Mad. v. d. IIoop f 17, 50 r. E. B. Grand Maitre f31, 50 r. E. B. Czar Peter f23, 51 r. E. W. LTnnocenoc f22, 80 r. E. B. La Pegrouse f33. Voor de vierde maal hebben de sta kers in de afzanderij alhier appèl gehou den. Ttr de vergadering werd meegedeeld,- dat de drie onderkruipers het wérk niet gaande kunnen houden. De zandbakken, die Dinsdag naar Uithoorn zijn vervoerd, werden niet gelost, omdat het personeel van de Elevator aldaar het „besmette" .werk niet wilde: volvoeren. Pat personeel werd toen direct ontslagen. De Amster- damsche grondarbeiders hébben zich met de Hiilegomsche stakers sollidair ver- klaard. Een overwinning noemt men de conferentie, die den patroon Van den Heu vel aan de stakers jtoestond. Zoolang de eischen niet zijn ingewilligd en alle stakers weer aangenomen, zal de staking voortdu ren, verklaarden de. leiders. KATWIJK AAN 2EE. Vroeger dan ge. woon lijk is. als proef ter haringvangst van IJmuiden vertrokken de logger „Landbouw en Scheepvaart III" K.W. 43, van de reederij D. Par lev licit. NOORDWIJK-AAN-ZEE. In de groote zaal van „De Poolstar", nu clectrisch ver-, licht, hield gisteravond de „Noordwijkschie Vcrecniging tegen Drankmisbruik" haar feestavond. Vertegenwoordigd waren, be-: halve vele leden en donateurs met hun dames, de Geref. drankbestrijdersvereeni- gingen van Noordwijk-aan-Zee en Rijns burg. De voorzitter, dr. Hermanides, hield een korte openingsrode, waarin hij er zijn. spijt en bevreemding over uitsprak, 'dat van de 2300 inwoners van Noordwijk-aan-Zee nog maar een goede 100 lid zijn van een vereeniging, die toch aller sympathie moest hebben. In verband met hot feit, dat in Noord wijk jaarlijks voor ongeveer f70,000 gedistilleerd wordt opgedronken, maakte hij leerzame vergelijkingen, en gaf behar3 tigenswaardige wenken. De Christelijke Zang vereeniging v,Zingt den Fleer" had zich bereid verklaard,eeni- ge liederen te zingen, om het feest op te luisteren. De directeur, dc heer H. de Boer, bleek een een goed leider te zijn; de eenvoudige, zacht gezongen liederen,' maakten een aangenamen. indruk. Telkens klonk een warm applaus. Verder hadden verschillende leden en 'donateurs zich bereid verklaard, iets ten beste te geven. Dc heer L. v. Wijk las Oen relaas over „Drankbestrijding in de achterbuurten," waarin we al de ellende van den alcohol te hooren kregen. Ook gaf hij een aardige voordracht. De heer D. v. d. Niet gaf „Voor anderen", terwijl een der donateurs een paar artikeltjes las van Brusse over het consultatie-bureau te Rotterdam. Nog werden op het met vlag gendoek versierde tooneel een paar leuke voordrachten gedaan, die erg in den geest vielen. Tusschen de nummers in werden de aan wezigen onthaald op chocolade en thee met versnaperingen, 't Bleek hier weer voor de zooveelste maal, dat men heel goed feestelijk gestemd kan zijn en vroolijk met elkaar zonder dat er opwindende, prik kelende dranken worden gebruikt. De Drankbestrijdersvereeniging heeft haar le den en begunstigers een aangenamen feest avond bereid. NOORDWTTKERHOUT. B;j de alhier opgerichte afdeeling van den R.-K. Volks bond sloten zich 120 personen als lid aan. NOORDWIJK. In het „Hof van Hol land" had g'steravond de afd. Noordwijk van den Nederl. Bond voor Vrouwenkies recht een vergadering belegd, die vrij goed bezocht was.' Nadat de Presidente, me vrouw L. J. Berkemeier, de vergadering geopend had, verleende zij het woord aan Freule Boddaert, van Amsterdam, die spreken kwam over „Tehuizen voor School gaande kinderen". Niemand beter dan zij kon hierover het woord voeren. Heeten die tehuizen niet naar haar: „Boddaert- Tehuizenï" De tehuizen zijn voor kinderen, die ner gens thuis behooren. De vader is ten ge volge van drankmisbruik gestorven of tzwerft rond, de moeder gaat vroeg naar haar werk, zoodat het kind den ganschen dag aan zichzelf is overgelaten, waardoor het allerlei kwaad leert en cloet. 'Het kind loopt rond, gaat niet naar school en loopt zijn ondergang tegemoet. Zulke kinderen gaan op avontuur uit: rooven, stelen, enz. Voor gegapte of op andere wijze verkregen centen worden goedkoop© romans gekocht. Deze zwervers zijn de armsten onder de armen. Deze kinderen nu worden in de „Tehuizen" opgenomen. In de Tehuizen moeten ze lichten arbeid verrichten. Daar wordt getracht, hen op te voed-en. Spr. vond nog gelegenheid, om er op te wijzen, dat naar haai' meening het stichten van zoogenaamde „strenge scholen" geen aanbeveling verdiént. Van de gelegenheid, om aan de spreekster vragen te stellen, werd gebruik gemaakt door mej. Brunings, mevr. Lagendckker, mevr. jhr. Van Panhuys, mevr. Bussink, mevr. Berkemeier, den heer A. Dorsman, den heer Zwarts, e. a. Spr. beantwoordde die vragen. Toen werd er gelegenheid gegeven tot het bezich tigen van werkstukjes, door de kinderen in de Tehuizen vervaardigd. WASSENAAR. De jaarvergadering van den Volksbond was gisteravond bezocht door circa 50 leden. De eerw. adviseur hield een lezing over het „voeren van sociale aotic." Deze lezing* is de eeiste van een reeks van lezingen over dit onder, werp. De secretaris bracht jaarverslag uit. De afd. telt 210 leden en 12 donateurs. In den korten tijd van haar bestaan werden vijf onderafd. gesticht. Volgens de reke ning en verantwoording van den penning meester is er een batig saldo van even f140. Voor het vaandel is aanwezig £343. De heenen Winnnbsrt, G. Looyestyn en Ruygrok van de Werve werden aange wezen om de rekening na te zién en in de volgende alg. verg. verslag uit te brengen. De aftr. bestuursleden werden herkozen en de vacature-Wassenaar werd aangevuld door de verkiezing van den heer J. v. d. Aa. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer Loerakker, van Castricum, weldra een lezing zal houden voor de onderafd. Land en Tuinbouwarbeiders en dat den 18 Mei het vaandel zal worden gewijd. ZOETERWOLTDE. De Raad vergader? a.s. Dinsdagmorgen te hall tien. Op de agenda komen o. m. voor: Voorstel tot wijziging overeenkomst in zake Electri- sche stroomlevering uit Leiden en voor stel tot uitbreiding Electrische stroomleve ring aan den Viietweg, alsmede tot Elec-; trische stroomlevering in de Weypoort cn adres tot straatverlichting aldaar. Dinsdagmiddag is ton kantore van mr. J. Kappeync van de Ooppello, voorzitter van de vrijzinnige kiesvereoniging „Vooruit gang", de aangekondigde vergadering gehou den van liet Concentratie-Comité uit de drie vrijzinnige partijen in Amsterdam, zoo lezen we in liet „Hbld." Tot algeheel© overeenstem ming is men in deze bijeenkomst nog niet geraakt. Binnenkort zal het Comité op nieuw vergaderen. Vast staat intusschon reeds, dat de aftre- de-nd© vrijzinnigen door dc drie vrijzinnige partijen opnieuw candidaat zullen worden gesteld voor dc Tweede Kamer. Het zijn in district I dr. H. F. R. IIu- brecht (U. L.), in district IV prof. mr. G. A. van Hamel (U. Lj, in district V de lieer Th. M. Ketelaar (V.-D.) en :iu district VI mr. W. H. do Beaufort (V. L.). Omtrent de overige districten vernemen wij het volgende: District II f», zooals wij reeds gemeld hebben, door het Centrale Concentratie Comité te 's-Gravenliage loc. gewezen aan de unie-liberalen. Hiér tegen maakten de vrijzinnig-democraten, bezwaar. Zij wilden in dit district hun partijgenoot rar. Th. B. Ployte, voorzitter van den Raad voor do Scheepvaart, gesteld zien. Do unie-liberale kicsveroeniging „Voor uitgang" wensclit ovenwei van haai- aan spraken op het district geen afstand te doen cn thans zal naar alle waarschijn lij k- hea'd in dit district worden candidaat ge steld dr. C. Lcly (U. L.), oud-minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, cn oud- gouverneur van Suriname. In ni zal, als de overeenkomst tol stand komt, dr. J. H. Gunning (U. L.), districts schoolopziener, de candidaat der drie vrij zinnige partijen voor do Tweede Kamer zijn. District VII, door liet Centrale Conccn- tratie-Comité aan de vrij-liboralen toege wezen, heeft eveneens aanleiding gegeven tot bezwaren van vrijzinnig-democratische zijde. De vrijzinnig-democraten zouden hier een der hunnen candidaat willen zien ge steld. Intusschen zal hier bij liet tot stand komen der overeenkomst de lrej® .Walrave Boissevain (V. L.) candidaat zijn der drié' vrijzinnige- partijen. De voorgestelde conoentratie-candidaat voor district VIH is de heer P. Nolting (V. D.), die in 1909 als Kamerlid vervan» gen werd door den candidaat der rechtechtf partijen, den heer W. do Vlugt. Omtrent district IX eindelijk is men nog niet tot overeenstemming gekomen. Do unie-liberale kiesvereoniging „Vooruit gang" zou hier den conoentratic-candidaat' aanwijzen. Toen van vrijzinnig democrati- schen kant bezwaren werden gemaakt tegen de verdeeling, zooals die to 's-Gra vënhagef was ontworpen, moeten èn de Unie-liberalen èn de Vrij-liberalen district IX aan de vrijzinnig-democraten hebben aangeboden. De zen moeten daar evenwel geen ooren naar ge had hebben. Als reden hoorden wij noitk men, dat de vrijzinnig-democraten niet ge neigd zouden zijn'een der hunnen candidaat te stellen tegenover het zittend lid, den so ciaal-democraat Vliegen. Dit standpunt zou evenwel in strijd zijn met het mede door do vrijzinnig-democraten onderteekende conocn- tratie-manifcöt, dat zich niet alleen tegen, do coalitie, maar ook tegen ds sociaal-de mo er a tie koert. Zco staan thans de onderhandelingen, did1, nu reeds ruim vier maanden geduurd hebben. Men rekent er intusschen op, dat do drie vrijzinnige partijen in do hoofdstad nog deza maand zullen kunnen vergaderen, om tot het stollen der negen concentratie-candidaten vocwq do hoofdstad over tc gaan. De liberalo kLesvcreeurging te Wannoper- veen, district Steen wijk hooft Dinsdagavond iet. van Ketwich Verschuur te Zwolle can didaat gesteld. Do Centrale Vrijzinnige kiesvereeniging! SmalLingerland heeft den hoor J. II. Fabett* to Zwollo candidaat gesteld. Do anli-rovolutionnaire, Christ el ij k-H is l öj rische ou Roomsch-Katholieke kies vereen igin-: goh tc Dordrecht, zullen, volgons do „Dardiy Gt.", deZc Weck nadcro besprekingen houden over do canÜdatuur voor de Kamer. Na dei doputatenvergadering op 24 dozer zal dei definitieve c and id aa te telling plaats hebben.; Als candidaten worden genoemd de heeren, ds. H. C. FIogarzciL te Vlissingen, inr. Dej' Veer, to Middelburg, lid van do Provincial©! Staten van Zeeland, D. Wisboom Verstcgon,' notaris to Dordrecht, cn C. van der Voor tl van Zijp, lid dor. Tweede Kamer. Dr. E. J. Boumor te Utrecht hooft vooï< de hem door do centrale anti-nevolutionnairal kieevereeniging te Gouda aangeboden voor- loopigo candidatuur bedankt. Air. Do Wilde! van Den Haag hoeft de candidatuur aange nomen. j De centraio anti-rovolutionnairc kiw.v ceniging te Veendam zal den heer II. Kzn., .lid van do Provincial© Staten van Zuid-Holland voor Rotterdam, oen candïriö1- tuur aanbieden voor liet district Veendaia. Uit het distriot Druten schrijft men aan „De Gelderl."Hot is thans zoo goed aid ^eker, dat zich op zijn minst drie candi- daten aan de stembus zullen presenteeren.- Het zijn do hoeren mr. Duynsfcoe, het afltre- tendo Kamerlid, burgemeester Kronenburg van Kerkdriol on do hoor Gulden van Am sterdam. Ook doon hardnekkige geruchten do rondo, dat nog oen ander Maas-en-Waal soh ingezetene zich candidaat zal laten stollen.; De anti-rev olutionnaire kiesvereoniging' „Waarheid on Recht", te Middelstum, district Appingedam, heeft mr. E. J. Thomassen a Theessink van der Hoop van Sloch leren voor- loopig candidaat gesteld. Dereglementecringder luchtscheep vaart lu Frankrijk. De Fransche ministerraad heeft besloten* een wetsontwerp betreffende de lucht scheepvaart aan het parlement voor te leg gen, zoodra dit weder bijeenkomt. De lan ding van den „Zeppelin" op Fransch grond gebied is aan dezen plotseligen spoed nan tuurlijk niet vreemd. Het regeeringsontwerp is nog wel alleen in beginsel vastgesteld, maar de redactie zal weinig tijd vergen. De minister van Openbare Werken zal het parlementaire -initiatief van 't ontwerp nemen, dab echteü ook door de ministers van Oorlog en van Financiën mede zal worden onderteekend.i De voornaamste punten, in het ontwerp vastgelegd, zijn: nauwkeurige vaststelling van den „luchteigondom", to weten van de grens, waar de lucht moet ophouden „van iedereen" to zijn vaststelling van dé pationaliteit der luchtschepen; regeling der luchtscheepvaart uit douane- en fiscaa* oogpuntvraagstukken van nationale ver dediging (omschrijving van wat ondeü spionnag© is te verstaan, vliegen boven ofl bij forten, enz.); regeling ^an het luchtvorvj keer uit veiligheidsöogpunb (algemetcflbi luoht-politie, voorbij varen, seinen, tra.)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1