Het gevaar van slechte tanden. Invloed den omgeving op de kleun van sprinkhanen. De lieer Nierstrasz schreef 191 „N&tuira/'ï Dixipjjus morosusBr„ een Indiscliö sprinkhaan, komt in velschillende kleur- variaties voor. Le-o V. Dobki cwicz kweekte de dieren in acht verschillend gekleurde bakken, om na tè gaan, of' de ldeurverschil len samenhingen met Verschillen in de naaste omgeving (vgl. Biolog. Centralbl. 1912, blz. 661). De dieren wérden van het ei af steeds in dezelfde omgeving gehouden. Het voedsel werd alleen in fyet duister gegeven om den invloed van de kleur van dit voedsel uit te Sluiten. De pas tut het ei gekomen die ren warén a-lle donker sepiabrjdn, wat zij' bleven tot de "eerstvolgende vervelling (dus de twéedó, daar do eerste plaats vindt bij' het verlaten van het ei); de kleur Wordt d,an merkbaar lichter. In alle kasten traden, ech ter in dezelfde verhouding individueel© ver schillen op. Na de derde vervelling waren de dieren in de roodè en in de zwarte kast opvallend, die in de' violette slechts iets donkerder geworden. In de gele. de groene en de blauwe kast nam het aantal donker gekleurde af. Bij verdere- ontwikkeling werden deze ver schillen steeds duidelijkertoen de dieren, geslachtsrijp werden, waren in. de gele en in de groene kast alle dieren, gelijk licht gekleurd zonder een spoor van pigmen- tatie; in de blauwe en de witte; ka=st alle helder sepiabruin; in do lila zeer weinig donker met neiging naar grauwe, in de vio lette kast donker as-cligrauwin do roode en in de'zwarte kast allo dieren zonder onder scheid neutraal zwart. In een controle-cul tuur werden alle kle/uren gemengd aange troffen; daarenboven nog één helder groen exemplaar en< eenige bruinroole (twee kleu ren, die in de gekleurde kasten niet voor kwamen). De bruinrood© dieren vertoonden kleur verschil bij al of niet belichten. De zwarte dieren waren voor licht het gevoeligst. Bij overbrengen der donkergekleurde, geslachts rijpe dieren in lichtgekleurde kastöri, en Om gekeerd was geen kleurverandering'waar to nemen. Een poging tot oplossing van het dienst- boöenvraagstuk in Amerika. Amerika heeft, naar öieu Wel als bekend mag veronderstellen, nóg erger dan de oude wereld te lijden ónder den di-enstbödennood. Ten einde zieh de ergernis en de buitenge wóón hooge- kosten te besparen, die in het land Van den Dollar onafschéiaenlijk met hét dienstboden-vraagstuk zijn verbondeo, hebben verschillende huishoudens te Mont- clair (New-Ycrsey) zich met elkaar ver- eenigd om te trachten een oplossing van het vraagstuk te vinden. Vijftig gezinnen nemen deel aan dezo proef, die Wel eenigSzins verwant is met r!e pogingen van het Eerlijnsehe „één-keuken- stelsel". ,,ï)e bond der Vijftig gezinnen" 'huurde een enkele zeer groote keuken, een opzichter, een kok', tién kóksgezellen, tien dienstmeisjes en twee auto's. Door de hulp van dit porsöïieel kunnen de gezinnen een doorloópeiide bediening ontberen: iederen morgen Werkt ieder dienstmeisje een tuit in iedere huishouding, en maakt de kamers in orde. Dan komt er een ailto met den vacuumreiniger en zuigt tapijten, gordij nen, enz. schoon, 's Avonds komen de dienst meisjes nog eens terug om de slaapkamers in orde te maken. De tweede aut-o is be stemd, om den leden dezer coöperatie hét eten te bezorgen. Zoo bespaart men zich in zijn eigen huis de eetfucht, hét geharre^ war met eigenwijze dienstboden en meer narigheid. 'De financieele zijde van de belangwekken de proefneming is niiet al te kwaad. De kos ten bedragen: 1200 dollar keukenhuur; vaatwerk^couverts, enz. IOOO dollar; sala ris opzichter 1200 dollar kok 3000 dollar 10 koksmaatjes 3000 dollar; 10 dienstme.M- jes ad 9 dollar per week 4680 dollar; extra uitgaven en,onderhoud auto's 3000 dollar. De totale kosten bedragen dus rond 17,000 dollar per jaar, dat is per gezin 340 dollar. Als men nu nagaat, dat een vol^agcn dienstbode voor den heelen dag in Amerika per jaar rond 300 dollar loon krijgt, en 150 dollar onderhoudskosten, benevens 50 dollar extra-uitgaven, vergt, dus ongeveer 500 dol lar kost, dan kan men hier van een bepaald geldelijk voordeel spreken. Verschil van kleur der beide oogen. Het is vrijwel regel, dat beide oogen van denzelfden persoon gelijk van kleur zijn. Bezit echter de man twee blauwe, de vrouw twee bruine oogen, dan is de mogelijkheid niet uitgesiot.n, dat één of meër der kin deren één blauw den één bruin oog hebben, maar toch is dit een zeldzaamheid. Hebben bea.de ouders gelijk gekleurde oogen, dan zal bij 95 pCt. der kinderen de kleur der oogen met diê der ouders overeenkomen; heeft daarentegen de vader blauwe en de moeder bruine of omgekeerd, daü zal het aantal der kinderen, dat blauw- -én bruin- oogig is, elkaar meestalmiet veel ontloopen. Jarenlang heeft men gemeend, dat Heter- ophthalmos verschil in kleur tusschen beide oogen dan ook slechts als erfelijk heids-verschijnsel en uit kosmetisch oog punt van belang Was; maar in den laa-t- sten tijd is men tót de overtuiging-geko men, dat het ook de voorbode is van een naderend of een teeken van een reeds be staan-.. ooglijden. Het lücbtst gekleurde oog is dan meestal aangetast door een. sle pende ontsteking van het vaatvlies, die la ter gevolgd wordt door cataract. Of dit kleurverschil' wel steeds bij de geboorte reeds aanwezig is, kan niet met zekerheid worden gezegd, "onder twijfel ontstaat het dan echter zonder dat daarmee ontstekings- verscfcijnèelén gepaard gaan. Het gebtck aan pigment is niet dc oorzaak of de voor- beschiktheid brengende reden van de late re oogziekte; maar dit ontstaat reeds vóór de geboorte van het kind, ten gevolge van stoornissen in den bloedsomloop. Bij kinderen, wier beide oogen dus be langrijk Van elkaar verschillen wat kleur van hét regenboogvlies betreft, moet men dus wel op zijn hoede zijnvertoont de iris van één oog een groot onderscheid in kleur boven en beneden bijv. of binnen en bui ten, dan is dit ih den ïegel ook overigens niet hófitia&l. („Molesehott"). Kustverlichfóng ir* Sfasïë. Italië, door den eigenaardigen schier eiland-vorm en met uitgestrekte kusten, is als aangewezen veêl werk te maken van kustVéflichting, en dezen plicht tegenover de zeevaarders van de geheele wereld heeft het dan ook getrouw betracht. Vuurtorens, kustlichten en lichtboeien komen er in aan zienlijk aantal voor. Alle soorten van verlichting worden er toegepast: olie, petroleum, benzine, kolen- gas, electrische verlichting en acetyleen, terwijl de betreffende dienst de gebruikte toestellen op alle wijzen perfëétionneert. Petroleum-persgas-gloeilicht is veel toe gepast bij de verlichting van Italiaftfische vuurtorens en heeft zijn groote waarde vol komen bewezen. Acetyleen wordt voornamelijk bij. de lichtboeien toegepast, welke dan worden voorzien van „Ottawa"-auto-generatoren, welke volkomen aan de behoeften voldoen. Men vult ze met groote stukken carbid, welke vooraf in petroleum of andere vèt- achtige vloeistoffen worden gedompeld, om aantasting door vocht te voorkomen, waardoor het rendement aanzienlijk groo- ter wordt. Deze bereiding van stukken carbid be duidt een groote schrede in de goede rich ting, wat de verlichting van gasboeien be treft, en het moet gezegd worden, dat de_ Italiaansche carbid-fabrikanten een be reidingssysteem er op na houden, waar men in andere landen nog steeds naar zoekt en dat ten doel beeft het volkomen conserveer en van deze stof. („Revue des Eclairages"). In „The Lancet" vermeldt H. Oardin en kele gevallen, welke het bow ijs leveren, dat rotting in de mondholte door slechte, ca-' rieuse kiezen, enz., ontstaan, aanleiding- kan geven tot verschijnselen in andere dee-; len van het lichaam; ziekelijke verschijn selen^ die men, wanneer men er niet om! denkt, niet altijd onmiddellijk aan de ware oorzaak toesohrijft. Bij een 40-jarig^ yrouw deed zich bijv. een uiterst pijnlijke zwelling' van het voetgewricht voor en ontwikkelde! zich een op erythema nodosum gelijkeliden uitslag op het onderbeen. In een tijdsver loop van drie maanden leed zij nog aan hef tige pijn tusschen de schouders, pijnlijkheid van liet réchter-kniegewricht eü andere ver schijnselen, die op rheumatismus geleken. Daar geen enkele manier van behandelen succes had, stemde de patiënte er ten slotte in toe, dat alle tand- en kiesstompjes en wortels uit den mond verwijderd Werden, claar het tandvleesch in zeer sléchten, sep- tischen toestand verkeerde. De vrótiw ge nas spoedig volkomen. Een man van 40 jaar (niet-röoker) met sléchte tanden en ziek tandvleesch leed aan heftige pijrieii dta, de armen. De pijnen ble ven bestaan zoolang de septische toestand dér mondholte duurde. Een man wan 60, jaar met voordurende pijn in de maagstreek verloor den eetlust,' had geen lust tot werken, enz. Een maand nadat de mond nagezien was, voelde de pa-' tiëtifc zich veel beter, sliêp goed en kon hij allé vöedsèl weer goed verdragen. Oardin zag vele gevallen van dezen aard en merkte' op, dat de meeste lijders niet-róókèrs met eèn slseht gebit en ziek tandvleesch waren. "Eigenlijk deelt Card in hier niets nieiïWó nïeê, maar toch is liet niet overbodig, oor deelt liet „Med. Wbl.", naar aanleiding van het bovenstaande, dat nog eens dc-; aandacht gevestigd wordt op het nuttige en noodzakelijke om infectiehaarden in een roónd op te riiimeD. Wat esn zeeman alzoo overkomen kan! Den 7den Februari j.l. diende voor de Kings Bench te Londen eén eiscli tot scha devergoeding togen de „Servke Maritime de Treport", wegens het verlies van c-eii partij mineraalwater. De volgende, van een onbegrijpelijke zorgeloosheid getuigen-' de, bijzonderheden omtrent de zeeramp, me, het verlies veroorzaakte, kwamen daarbjj aan het licht. Het stoomschip „Hardy" verliet Trepnft met eert groote lading mineraalwater, gp consigneérd aan de klagers messrs. Ingrain Royal, t-e Londen. Onder de lading be- vn-.v' z'?h ook twee ton metallisch natrium' (het hoofdbestanddeel van chloornatrium of keukenzout), dat de eigenschap heeft om bij gewone temperatuur water te ontleden on der vorming van waterstofgas, Bij deze wer king ontstaat warmte, waardoor het water stofgas onder ontploffing vuur kan vatten De verzenders schijnen den kapitein niet met den aard van de Stof, of van de eigen schap er van, bekend te hebben gemaakt, ja, zelfs niet te hebben toegezien ep de wijze van berging en verpakking. Immers, toen eeuigè k|steii, waarin het natrium verpakt wae, Beven dig raakten, kwam één er van al gauw met water in aan raking en vloog in brand, waarop de kapi tein lustig de brandspuit er op richtte, met het gevolg, dat, onder een reeks ontploffin gen, meerdere kisten vuur vatten. Snel be sloten, beval de kapitein al dat gevan-rlijke goedje maar in zee te werpen, maar, als be- tooverd, sprongen verscheidene kisten, bij aanraking van het zeewater, binnen boord terug, en veroorzaakten brand. Er volgde een ontploffing, die het schip in. het mid den deed scheuren en tot zinken bracht. De stuurman verdronk. De kapitein en de man schappen werden meer of minder ernstig; gewond. De eiseh was toewijzing van 5480 x>d. St. aan de klagers, met de kosten. („Het Nederl. Toewezen.*)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 21