N*. 16292 Donderdag 3 April. A0. 1913, iSeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. „Buiten de beschaafde wereld" Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wraak. Van 1b regels /1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran SO woorden 40 Cente oontant j elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post1.65. PRIJS DER ADVEBTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: Wij hebben voor onze Abonné'6 nog een roman beschikbaar en wel van KSMiCUS CLARKE. Een van begin tot het. einde boeiende roman, die zeker menig spannend en aan genaam uurtje zal geven. VRIJDAG en ZATERDAG wordt deze roman, die in de Vestibule ligt, aan ons Bureel afgegeven tegen beta ling, van 50 Cents bij den Portier, en tegen overlegging van het daarvoor bestemd be wijs, dat heden in ons Blad! is afgedrukt. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemecne kennis, dat bij de op 31 Maart jl. gehouden openbare nitloting van obligation en de geldleeningen dezer gemeente zijn uitgeloot: A.-van de 3 pCts. geldleening groot f 1,069,000, aangegaan krachtens Raadsbe sluit van 1 Febr. 1896, de navolgende 16 obli gation, elk f 1000: Nos. 56, 93, 206, 211, 252 363, 397, 527. 607, 763, 773, 867, 928, 1019, 1044 en 1052. B. van de 3,\ pCts. geldleenmg groot f 500,000, aangegaan krachtens Raadsbesluit van 10 Deo. 1903, de navolgende 10 obligation elk a.' f 1000: Nos. 2-4, 57, 94, 113, 240, 359, 362, 428, 429 en 469. C._ van de pCts. geldleening groot f 890,000, aangegaan krachtens Raadsbesluit van .21 Juni 1906, de navolgende 23 obliga tion, elk a f 1000: Nos. 23 24, 85, 88, 93, 166, 170, 203, 25-1, 279, 347 463, 488, 533, 6-14, 656, 666, 709, 735, 778, 801, 637 en 849. D. van de 4-pCts.-geldleening groot f 2.000,000, aangegaan krachtens Raadsbe sluit van 6 Maart 1911, de navolgende 50 obligatiën, elk a f 1000, Nos. 4, 37, 55, 58, 131, 145, 150, 164, 218, 319, 322, 323, 419, 420, 607, 689 699, 713 755 798, 820. 927, 957, 1054, 1066, 1037, 1080, 1138, 1142, 1195, 1265, 1314, 1407, 1450, 1538, 1590, 1611, 1620, 1679, 1709, 1761, 1778. 1785, 1801, 1813, 1867, 1924, 1927, 1947 en 1972. Deze obligatiën worden op 1 Juli 1913 met de tot dien dag verloopen rente afgelost en houden met dien da** on rente te dragen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; N. C. DE OT.TSELAAR, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretary. Leiden, 1 April 1913. IB IIV l> 14 R WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van J. KORTENOEVER om vergunning tot uitbreiding van do brood- en bcschuitbakkerij in het perceel Turfmarkt No. 9, Sectie H No. 368, door plaatsing van een electromotor van 1 p.k. tot het in beweging brengen van een deeg kneedmachine {Nadruk verboden). 66« Zou ik u dan zulk een misdaad, die nie mand kent, zelf komen vertellen? Ik denk het niet. Ten minste, als u er geen belang bij heeft, Ik ben verdacht geworden door mijn broeder en door mijn moeder. Ik heb hun mijn onschuld niet kunnen bewijzen, maar ik heb mij tot hun hart gewend en zij heb ben mij geloofd. U, mijnheer, moet mij ook gelooven. Dat is moeilijker. Misschièn, want ik heb u nog niet alles gezegd. Men heeft mij niet alleen be schuldigd, die valsche wissels gemaakt te hebben, mijn broeder en mijn moeder heb ben mij ook beschuldigd van den moord, op Jactel gepleegd. U? Mijn broeder, omdat hij mij op dien avond over den muur van zijn tuin had zien klimmen, terwijl hij mij zijn huis ont zegd had. Ik was er heimelijk gekomen, om mijn moeder te omhelzen. Maar uw moeder dan? Hoe heeft zij kunnen gelooven...' Mijn moeder, omdat de man, dien zij bij het lijk van Jactel vasthield, haar had toegefluisterd: „Ik ben uw zoon Lau- Tent." Gaume luisterde naar Laurent met de grootste belangstelling. Welk een zonderlinge geschieden^ vertelt .mii _daar._xei hii. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dab genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 17 April a.s. les voormiddags to elf uren, op het Raad- buis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling boe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidon, 3 April 1913. Leiden, 3 IApriS. Gisteravond hield de Leidsche afdee ling van de Nederlandsche Reisvereeniging in het Nutsge-bouw alhier een vergadering voor leden en genoodigden, welke bijzon der druk bezocht was. Mr. M. J. van der Flier, uit 's-Graven- hage, een der voormannen van de Reisver- eeniging, door den voorzitter der Leidsche afdeeling, den heer Van der Klaauw, bij de aanwezigen ingeleid, hield een interes sante lezing over de Vereenigingsreis naar Zwitserland in 1913, die 6i- dag zal duren, en ten hoogste slechts f 47.50 per persoon zal kosten. De van veel kennis van het onderwerp getuigende rede, die op prettige wijze werd voorgedragen en door een reeks keurigo lichtbeelden verduidelijkt, werd met groote belangstelling gevolgd. Gisteravond is alhier opgericht een Christelijk Fanfarekorps, dat den naam ontving van „Athalia". Reeds is een vol doend aantal leden toegetreden. Toch is versterking gewenseht Secretaris is de heer J. 8. Kolderman, Haarlemmerstraat 309. De heer J. Smit, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een openb. lag. school te Amsterdam. In de vergadering der Leidsdhe Bouw- vereeniging werd het dividend over 1912 evenals in 1911, vastgesteld op 5 pCt. Tot commissaris werd herbenoemd dr. A. W. Kroon Jr. De heer G. v- d. Valk Bouman, te Leiderdorp, is benoemd tot lid van den ftaad van Beroep van den Centralen Bonó van Plaatselijke Vereenigingen voor onge vallenverzekering in het Land-, Tuin- °n Boschbouwbedrijf in Nederland. -Bij het examen in de nuttige handwer ken in Den Haag zijn geslaagd de dames C. Iiardijzer, te Waddinxveen, en M. Dek ker, te Haarlemmermeer. Op 78-jarige leeftijd is te Rotterdam overleden de heer J. A. van Beek, pastoor der Oud-Katholieke Gem. van de H. Lau rentius en Maria Magdalena, lid van het metropolitaan kapittel en aartspriester - an Schieland. Mej. Van Boekeren te Stadskanaal heeft aan de diaconie der Ned.-Herv. Gem. aldaar f 1000 vermaakt. Bij de verkiezing voor een hoofdinge land in het hoogheemraadschap Delfland Het is de zuivere waarheid, dat zweer ik u. Maar uw moeder heeft by het ver hoor van den rechter van instructie ver klaard, dat de man geen enkel woord heeft gesproken. Mijn moeder vreesde voor mij. Dat begrijp ik. p Maar ik vrees niet, mijnheer, en daar om ben ik bij u gekomen en heb u alles verteld. En nu vraag, ik u, of u niet, even als ik, gelooft, dat die drie misdaden: de moord, de valsche wissels en het schand vlekken van mijn naam, het werk zijn van dezelfde verborgen hand. Maar met welk doel? O, mijnheer, als ik dat wist! Ja, u heeft gelijk en ik heb een dom heid begaan. Wanneer wij het doel kennen, dan was alles opgehelderd, en zouden wij niet lang meer naar den misdadiger behoe ven te zoeken. O, mijnheer, gij gelooft mij dus? Nu, ten naastenbij, zei Gaume, die nog een weinig wijfelde. In elk geval ver berg ik u niet, dat ik er op de club een onderzoek naar zal doen. Wanneer gij ge logen hebt omtrent het schandaal, dan ge loof ik ook het overige niet ,en dat zou zooveel te erger zijn voor u, want dan zult gij den rechter van instructie rekenschap moeten geven. Wanneer gij daarentegen de waarheid hebt gesproken, dan wil ik ook gelooven, dat wij voor een van die geheim zinnige gevallen staan, waarvan gij zooeven sprak, die lang zoo zeldzaam niet zijn als ge denkt. Laurent loosde een diepen zucht en stond op. 5de district, 's-Gravenhage, werd gekoze.i jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye. Tot hoofdingeland-plaatsvervanger werd gekozen de heer H. M. Velders Jr. De Fransche regeering heeft oen heer Henry E. Rey, directeur van „Hotel des Indes", te VGravenhage, benoemd tot che valier de mérite agricole. Te Delft is gisteren overleden de heer H. Hoog, ambtenaar bij de administratie van de Technische Hoogeschool. Dit sterf geval moet het gevolg zijn van den schrik, die hem beving, toen hij een jongen voor ie school bijna zag verdrinken. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft aan de Geestelijkheid van het Bisdom voorgeschreven tot nadere aankondiging in de H. Mis een bijzonder gebed (Oratio im- perata) te bidden voor een gunstigén uit slag van de verkiezingen. („N. H. G.;') Onder de voor. de gistermiddag gehou den Raadsvergadering te Amsterdam ingo komen stukken was een adres van de Am- ster damsohe Vereeniging van Sigarenwin keliers om door wijziging der verordening op de winkelsluiting tegenoet te komen aan hun bezwaren tegen den verkoop van siga ren en sigaretten in café's enz. na het slui tingsuur der winkels. De heer ter Haar woes er op, dat de ver ordening vele kleine winkeliers schade doet lijden, dat de toepassing groote moeilijk heden heeft veroorzaakt, geleid heeft tot onrecht en tot clan destienen verkoop van si garen enz., terwijl vele bedienden niet ge baat zijn door de verordening, daar zij ook na het sluitingsuur in dienst worden ge houden. Hij zal voorstellen tot wijziging in dienen. Mr. Asscher sprak cr zijn voldoening óver uit, dat r.a het arrest van den Hoogen Raad, de verkoop „over liet hekje" onmo gelijk is gemaakt. Op wijziging van veror dening wil spr. niet aandringen. De heer Vliegen sprak er zijn. blijdschaD over uit, dat alle fratsen, welke- zijn aange wend om de verordening op de winkelslui ting te overtreden, verijdeld zijn. De voorzitter stipte aan, dat de bedoe ling van de oommissie voor de strafveror deningen is, de verordening op de winkel sluiting te onderwerpen aan een technische herziening. De adressen inzake winkelsluiting werden ter visie gelegd. Kapitein L. W. J. K. Thomson is, na de krijgsbedriiven van het Grieksche leger te velde te hebben gevolgd, thans weer to Athene terug. De directeur van den marine-stoom vaartdienst in Nederlandsch-Indië, de heer J. J. Joebsis, heeft het voornemen, zijn ontslag uit den zeedienst tegen September a.s. aan te vragen. Door B. en Ws. van Middelburg is be noemd tot hoofdcommies ter secretarie al daar, mr. A. II. Goeman Borgesius, wer«^ zaam ter Secretarie te Katwijk. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is tegen 1 Juli a.s. eervol emeritaat verleend aan ds. P. C. van der Horst, Ned.-Herv. pred. te Amsterdam. Naar men onder voorbehoud aan „De Ned." mededeelt, is ds. Mulder, predikant bij de Baptistengemeente te Zutphen, tot de Ned.-Herv. overgegaan. Ds. Mulder was Zoo bleek, als hij daarstraks was, zoo rood werd hij nual het blood steeg hem naar het hoofd. O, mijnbeer, mijnheer, wat ben ik ge lukkig zei hij. Hij beefde en wankelde als een beschon- kene. Welnu, wat deert u 1 vroeg Gaume. Hij schoof haastig een stoel bij. Het was meer dan tijd. Laurent kon zich niet meer staande houden en zonk er mach teloos op neer. Die machtelooeheid duurde echter zeer kort. Hij stond weer op en verontschldig- de zich. Ondanks alles twijfelde ik nog, mijn heer, zei hij tegen den agent. Zonder u kan ik niets doen en wanneer gij mij voor een bedrieger had gehouden, wat zou ik dan moeten beginnen? Nu ik echter gezien heb, dat gij mij wilt gelooven, gij, die door uw beroep een weinig achterdochtig en onge- loovig wordt, gemaakt, nu gevoel ik mij zoo gelukkig, zoo onbeschrijfelijk gelukkig. Heb dank, mijnheer Gaume, heb dank. Gaume was zeer ontroerd, meer nog dan hij wilde d*oen blijken. Juist die achterdochtigheid, waarvan gij spreekt, doet mij belang stellen in deze zaak. Wanneer gij mij juiste aanwijzingen hadt gegeven, sprekende bewijzen had ge leverd, dan zou ik bij mijzelf gezegd heb ben: .,Pas op ouwe jongen, men wil u op een dwaalspoor brengen". In plaats daar- ven vertelt u mij een raadselachtige ge schiedenis. Dat trekt mij des te meer aan, -want wij, politiemannen, staan voortdu rend tegenover raadselen; zij zijn zooveel als ons dagelijksch brood geworden. Wij reeds vroeger als evangelist in die Ke^k werkzaam. De kapitein A. H. van .Andel, van het 3de reg. vesting-art. te Gorinchem, is over geplaatst bij het 3de reg. veld-art. te Breda. Mr. M. Mendels heeft wegens vertrek uit Hilversum ontslag genomen als lid van den Raad. BODEGRAVEN. De hoer H. van der Graaf, alhier, is met 76 van de 118 gel dig uitgebrachte stemmen benoemd lot hoofd ingeland-plaatsvervanger, 2de district, voor het Groot Waterschap van Woerden. De Raad zal vergaderen op a.s. Za terdag, des morgens te tien uren. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteren is oen zeer druk gebruik gemaakt van do ge legenheid tot bezichtiging der verschillende geschenken, die den burgemeester op I April zijn aangeboden. De bloemenbak met bege leidend album werd algemeen bewonderd en is dit dan ook ten volle waard; niet minder aandacht trok liet tegel-tableau geleverd door do faience-fabrick Rosenburghzooals be kend was dit een getrouwe afbeelding van den Raadhuisgovel. Met do tentoonstelling der cadeaux te Ivat- wijk-aan-Zee, welke heden plaats liecft, kun nen de feesten als gesloten warden beschouwd. LEIDERDORP. Aan den heer A. M. M. E. do Man, gewezen postdirecteur alhier, is een jaarlijksch pensioen toegekend van f1003. LISSE. Gisteravond hield de Coöperatieve Boerenleenbank voor Lisse en naaste omge ving, haar zesde jaarvergadering in het Ho tel „Do Witte Zwaan", onder voorzitter schap van den heer G. van Parijs. Door don kassier, den heer J. O. Zane- vcld, werd verslag uitgebracht over do werkzaamheden gedurende 1911. Hieruit bleek, dat het aantal leden met 24 was vooruitgegaan en op 31 Dcc. 1912 bedroog 190. Hot saldo der spaargelden bedroeg op 31 Dec. 1911: f 156,852.341/®. Ingelegd werd f 108,293.21 on terugbetaald f93.713.081/., zoodat het saldo op 31 Doe. 1912 bedroog f 171,432.47. Hot aantal spaarboekjes vermeerderde met 58 en verminderde wegens aflossing mot 16, zoodat hot aantal in omloop zijnde boekjes op 31 Dec. 1912 bedroeg 309. Hot saldo der voorschotten bedroeg op 31 Dcc. 1911: f98,080. Aan nieuwe werd verstrekt f 71,715 cn terugontvangen f 51,185, zoodat heb saldo der voorschotten op 31 Deo. 1912 bedroeg f118.610. Het aantal verleende voorschotten bedroeg 104, dat der afgeloste 52, zoodat het aantal uitstaande voorschoten bedraagt 120. Het saldo dor loopendo rekening met de Centrale Bank bedroeg op 31 Dec. 1911 f3S,812.54. Uitgegeven werd f48,011.73 cn terugontvan gen f 72,555.85, zoodat het saldo op 31 Dec. 1912 bedroeg f 14,268.42. Het saldo der loo pendo rekening met do leden bedroog op 31 Deo. 1911 f 16,429.8772. Uitgegeven W'Srd f40.870.31 en terugontvangen f 25,564.887*» zoodat het saldo op 31 Doe. 1912 bedroeg f 31,735.3072- Do totale ontvangsten bedroe gen f 480,801.1172 «n de uitgaven f473,340,6872. zoodat de totale omzet had bedragen f 954,141.80. Do ^gemaakte winst bedroeg f 641,6872,1 hetgeen, gevoegd bij het reservefonds, ad f906.787»» totale reserve maakt van f 1548.47. Deze rekening werd conform vastgesteld. leven er voor en er door. Stel u gerust). Terwijl hij liet oprechte gelaat van Lau rent beschouwde, waarop, benevens de ver moeienis, door de ontroeringen der laatste dagen veroorzaakt, do vreugde en de hoop te lezen stonden, dacht Gaume: Dat is een eerlijk man, of ik ben een groote domkop. Laurent drukte hem krachtig de hand. En opdat gij nu zoo spoedig mogelijk geen enkele twijfeling meer omtrent mijn oprechtheid zult hebben ga dan, als gij den tijd hebt, terstond met mij mee naar den president van de club. Den markies De Lansae? Ja. Wij zullen hem nu zeker thuia vin den. Ik zal hem ondervragen en zijn ant woorden zullen u voorschrijven, hoe ge u omtrent mij te gedragen hebt. Goed, mijnheer, maar laat mij u eerst verzekeren, dat ik niet meer twijfel. De markies De Lansae woonde in de Laan van het Groot© Leger. Een kwartier later waren zij er en wer den ontvangen door den markies, die zeer verbaasd was over dit bezoek, want hij ken de den politie-agent bii name. Bij de eerste woorden van Gaume riep hij uit: Alles, wat mijnheer De Soulaimes u verteld heeft, is ten volle waar. Er is iets onverklaarbaars gebeurd. En verdenkt u niemand? Niemand. Niemand, dat is zoo. zeide Laurent. Is het mij veroorloofd, aan mijnheer Gaume' iets mee te deelen, dat ik zelf eerst sedert eenige dagen weot en dat van veel gewicht kan zijn? Do hecren G. van Parijs en D. Guide- mond werden bij acclamatie herkozen, respec tievelijk als lid van den R-aad van Toezicht cn lid van het bestuur. Hot salaris van den kassier werd bepaald op f 450. Boslotcn werd om aan de Bank to verbinden een chèque-rekening. OEGSTGEEST. Door den heer Deckers, hoofdinspecteur der Boerenleenbank t<e Eind hoven, word gisteravond in do R.-K. bijz* school oen lezing gehouden over Raiffoisen- hanken, ten eind© tot de oprichting pener afdeeling alliier t© geraken. Hot aantal ter vergadering gekomenen was niet bijster groot, cn tot de oprichting is alsnog niet overgegaan. Hot voornemen bestaat, om andermaal een vergadering uit te schrijven, om daarin na dere besluiten t-c nemen in verband met dó oprichting, waarop dan ook gelijktijdig het daarmede in verband staand© 2al geregeld word©n. ZOETEROUDE. Bij de heden alhier gehouden openbare verkooping der kerkscha- pen van do R.-K. Kerk in d© Zuid buurt alhier was de opbrengst voor 97 stuks f3205; alzoo ruim f 33 por stuk. Gemeenteraad van Voorschoten. Voorzitter: de burgemeester» Aanwezig tien leden. Afwezig met kennisgeving de heer SchmalL De voorzitter deed mededeeling van stuk ken o.a.Balans- en winst- en verliesreke ning van de Gas- en Waterleiding. De rekening van het Gasbedrijf wijst een winstcijfer aan van f 164,65, wel niet een groot bedrag, doch waarmede men volgens den voorzitter tooh wel tevreden kan zijn. En wat de Waterleiding betreft, nadat allo rente is betaald, kon cr nog worden afge schreven een bedrag van f 417.72, hoewel nog niets had behoeven worden afgelost. Wanneer over drie jaar zal moeten wor den afgelost, zal dit ruimschoots kunnen geschieden. Voor gas- en waterleiding is dit jaar ruim £1000 meer ontvangen dan verleden jaar. De rekeningen zullen in handen worden gesteld van eon straks te benoemen com missie. Verslag der Commissie van Toezicht op het M. O. Dankbetuiging van het bestuur der Am- bachtsteekenschool voor de ontvangen sub sidie van het vorig jaar, daarbij den volgen den cursus bij den Raad aanbevelende. Adres van den rietdekker J. Chrispijn, houdende verzoek om voorziening in den slechten toestand van do Vinkensloot. Di£ verzoek wordt na eenige discussie, waaruit bleek, dat men over het algemeen verbete ring van den toestand hoogst noodig aoht- te, in handen gesteld van B. en Ws. ter afdoening. De Voorzitter deelde mede, dat» de sloot particulier eigendom is. Hierna werd met de agenda begonnen. Hot eerst kwam aan de orde een voorstel van B. cn Ws. om de St-Nicolaasbrug over te nenlm van de tegenwoordige eigenaren D. F. Boekee, te Voorschoten, en A. Plat- teel, te 's-Gravenhage, voor 50 gld. De Voorzitter merkte op, dat deze eerst een veel grooter bedrag vroegen, en men eindelijk tot di© som is gekomen. De heer Mens vroeg of het geen overwe ging zou verdienen met de Trammaat- Spreek. Het ophangen van mijn naam kan slechts gdurende den nacht gebeurd zijn. J a. Dus moet een lid van de club zich bij het sluiten der lokalen verscholen hebben. Ik kan niet gelooven, dat een onzer leden tot zulk een laagheid in staat zou zijn. Een bediende misschien. Dat zou eer kunnen. Een bediende, dien men had omgekocht. Dat is het juist, waarop ik de aandacht van mijnheer Gaume wilde vestigen. Eenige dagen geleden heeft een der bedienden de club verlaten. Dat herinner ik mij niet, zeide mijn-< heer De Lansae. Balmadon. Dat is zoo. Dio bediende is drie maan* den geleden vertrokken. Waar is hij heengegaan? vroeg Gaumó.- Wij weten het niet. Niemand heeft hem meer gezien. Wij moeten hem opsporen, 6prak Lau rent. Daar belast ik mij mee, zeide de agent. Laurent drukte hem de hand. Mijnheer Gaume, u zult mij helpen? Wil u dat doen? Ja, ik zal u helpen, mijnheer De Souj laimes en met vereende krachten zullen wij hem wel terug vinden. Tranen kwamen Laurent in de oogen. O! zeide hij, ik ben arm en u kan van mij geen andere belooning venvachten dan mijn eeuwige dankbaarheid. Daarmee stel ik mij tevreden, zeidió Gaume. (Wordt vervolgd.) j

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1