LE1DSGH DAG-BLdD, Zaterdag* 29 Klaart. Berde Blad. Anno 1913* Buitenlandseh Overzicht. DE JONG'S r™7T RECLAME CACAO d^ongs/JÈ I 2 Kilo f 1.20 De Balk&nkwesiie. No. 16208 Over de Duitscholegeruitbrei- d i n g zijn thans meer nauwkeurige opga ven gekomen. Naar de „Nordd. Allg. Ztg." mededeelt, omvat het wetsontwerp op de legeruitbrei- ding de verhooging der legersterkte in vre destijd van 544,211 tot 611,176 man. Het aantal bataljons der infanterie wordt van 651 tot 669 verhoogd, het aantal eska drons cavalerie van 516 tot 550, het aantal bataljons der artillerie te voet van 48 tot V5, dat der genie van 23 tot 26 De geheele versterking van het leger be draagt: 4000 oi-icieren, 15,000 onderofficie, ren, 117,000 soldaten, 27,000 paarden. D<» blijvende uitgaven voor de legeruit- breiding zullen voor 1913, 1914 en 1915 on derscheidenlijk 54, 153 en 186 millioen mark bedragen, te zamen 396 millioen mark. De uitgaven in eens in dezelfde jaren 436, 285 en 178 millioen mark, te zamen dus 898 milllioen mark. Tot dekking der verhoogde uitgaven zui- fien dienen: een verhoogd bedrag der op brengst van de invoerrechten; zegelbelas- ting voor naamloozo vennootschappen en verzekeringsquitantiesuitbreiding van het etaatserfrecht; de overschotten der reke ningen van 1911 en 1912 en de heffing van bijdragen voor de landsverdediging. Aan de bijdragen in de kosten zullen ook de Duitsche bondsVorsten deelnemen. Do bijdrage beloopt -^ procent van het vermo gen. Bovendien wordt een heffing van 2 procent voor inkomens boven 50,000 mark overwogen, indien niet uit de vermogens belasting een voldoende opbrengst komt. Yan een progressieve heffing is afgezien. De vermogens beneden 10,000 mark zijn vrijgesteld. De bijdrage moet in twee termijnen wor den gestort over een tijdperk van drie jaar. Ook van de naamloozs vennootschappen en de commanditaire vennootschappen zullen de bijdragen worden geheven. Het nominale aandeelcnkapitaal en de saldi mogen in mindering worden gebracht In de toelichting tot het wetsontwerp wordt gezegd: Door gebeurtenissen op den Balkan zijn de machtsver hou dingen in Europa verschoven. Duitsehland heeft in een oorlog, die het mocht worden opgedrongen, lange eh voor het grootste deel openliggende grenzen misschien tegen meer dan een vijand tege lijkertijd te verdedigen. Ten gevolge der bovenbedoelde verschui ving in de machtsverhoudingen is het thans meer dan ooit onze eerste plicht, deze ver dediging zoo sterk te maker, als onze volks kracht toelaat. Onze legersterkte heeft geen gelijken tred gehouden met de vermeerde ring van bevolking, waarvan een deel vrij blijft van den gewapenden dienst. De alge meene dienstplicht is echter de hechiste grondslag voor Duitschlands kracht. Wij iciuinen de toekomst met vast vertrouwen en het gevoel ónzen pliicht gedaan te, heb ben dan tegemoet zien, wanneer de dienst plicht ook werkelijk algemeen is. Dajn blijft ook het leger jong en zijn wij niet genoodzaakt in geval van oorlog oudere lichtingen, bestaande uit huisvaders, dade lijk op de voorste rijen den vijand te gc- raoet te zenden, terwijl een deel der jon-ge mannen achterblijft en nog irn de ure dea gevaars moet worden afgericht. Om. een grootere reserve te vormen zul len de krijgsscholen van Pruisen meteen worden vermeerderd de kadettenscholen van Pruisen en Saksen worden vergroot, twee nieuwe scholen voor de opleiding van onderofficieren in Pruisen worden gesticht de reeds bestaande scholen voor onderof ficieren in Pruisen en Saksen uitgebreid. De dienstpremie voor onderofficieren zal na 12-jarigen actieven dienst worden ver hoogd van 1000 tot 1500 mark. Ook zal de positie van onderofficieren beter worden cn het capitulantenstelsei worden be vorderd. De maatregelen zullen voor de drie hoofd wapenen, wijl de tijd dringt, zooveel mogelijk tegen October 1913 worden ingevoerd. Bij de andere wapenen zal de invoering over enkele jaren verdeeld worden. De aanschaffing van oorlogsmaterieel, waarin de begrooting van het laatste jaar voorziet, zal worden bespoedigd, ook is be spoediging van den bouw onzer vestingwer ken gewenscht. Tot versterking onzer luchtvloot worden gelden aangevraagd. In verband met de verhooging der slag vaardigheid van het leger worden gelden aan gevraagd voor betere verpleging der man schappen en voor vrij reizen in DuiLschland tijdens verlof. .Waar rleze zaak zooveel, beroering heeft gewekt, hebben we gemeend er eenigszins uit voerige mededeelingen over te moeten doen. Een andere zaak, die ook steeds de aan dacht blijft vragen naast de Duitsche leger- uitbreiding is de Engelsche vloot.uitbreiding. Engeland gevoelt zich gedwon gen grootere vloot te houwen op grond der Duitsche v 1 o o t. w e t. Chur- chill heeft in dien geest medcdeelingen aan liet Parlement gedaan. Gedurende de zes jaren van de Duitsche vlootwet zal de aanbouw van Engelsche dreadnoughts, dngevolge.de .vermeerdering van. den Duitschen aanbouw, met vier bo dems vermeerderd worden. Twee daarvan worden van het jaar op stapel gezet, in het geheel daardoor vijf. In die zes jaren zullen er 25 worden gebouwd tegen 14 in Duitsbh- md. Voor elk nieuw groot schip dat Duitsch- land bouwt zullen twee Engelsche komen, •il als omstandigheden in de Middcllandsche Zee het noodig maken, nog meer. Het plan is de drie in het uitzicht gestelde Oanadcesche dreadnoughts met die van de Maleischc Staten en de New-Zealand" te vormen tot een rijkseskader mat Gibraltar als basis, gaande waarheen in Engelsche! wateren of versweg in het Britsche Rijk zij nuttig kunnen zijn. Nogmaals een vergelijking met de Duit sche vloot trekkende, verdeelde de minister de schepen in 3 soortenprae-dreadnoughts, dreadnoughts en opper-clreadnoughts. In de eerste soort, de gToote schepen gebouwd vóór de dreadnought, is Engeland Duitsehland verre de baas, maar die schepen worden lang zamerhand oud. Van draednoughts heeft En geland er 14, of, als do „Australia" en „New Zealand'' mee worden geteld, 16, togen Duitsehland 11. Van de grootste en zwaarst bewapende soort dreadnoughts heeft Enge land er 20 gereed of in aanbouw, of, de „Ma- laya" en de drie Oanadcesche schepen mee gerekend. 24 tegen Duitsehland, gereed en ontworpen, 12. In 1920 zouden er 41 of 45 Engelsche opper-dreadnoughts gereed óf in aanbouw zijn, tégen 24 Duitsche. De nieuwe liniekruisers zullen wat. minder vaart loopen dan de laatste, maar zwaarder gepantserd en bewapend zijn. Aangevraagd worden o.a. acht lichte krui sers, waaraan meer en meer de taak van dé torpedo-jagers wordt opgedragen. Voor on- derzeesche booten wordt meer dan een mil lioen pond aangevraagd. Voor olie als brandstof is ook ruim een millioen pond uitgetrokken. Voor de grooto schepen blijft voorloopig steenkool do hoofd- brandstof. De vloot bezit nu 40 vliegtuigen en 60 geoefende vliegers, In Juli zal zij 75 vlieg tuigen hebben, en aan het eind van het dienst jaar, Maart 1914, ten minste 100 vliegtuigen en even zooveel vliegers. Verder is het plan luchtschepen voor verre afstanden aan te schaffen. Ook worden ei- kanonnen. gemaakt, die verticaal kunnen schieten op luchtvaartuigen; alsmede zoek lichten, die rechtstandig kunnen werken. Zoo wordt in de twintigste eeuw nog het geld verkwist met overdadige oorlogstoerus tingen, waar er nog zooveel armoe en ellende heerscht. Oorlogvoeren is niet goedkoop. Frankrijk doet weer ervaring op. 't Schermutselt al leen maar wat in Marokko en de Senaat heeft nu een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij voor die vechtpartijtjes een aanvullingskre diet wordt verleend van 113 millioen francs. Minister Mc Kenna heeft een wetsontwerp ingediend om kicsreehtvrouwen die de hon gerstaking toepassen, tijdelijk vrij te 1 a te n, als haar gezondheidstoestand daar onder lijdt, cn ze weer gevangen te zétten, zoodra ze op liun verhaal zijn gekomen. In Versailles hebben de typografen len arbeid neergelegd. Hun oiscli is hetzelfde loon als aan hun Parijselie col lega's wordt uitbetaald. De koning van Spanje is van zijn verwon ding hersteld. KECLAMES, 3430 13 ft 40 conls per regel blijft steeds de CACAO. puikste cacao I flfsL I voor den prijs. l>e catastrophe iu de Ver. Stateai. Volgens de jongste telegrammen is hét' water te Da>tou in Ohio belangrijk ge vallen, zoadat de honderden, die door de overstrooming werden overvallen, terwijl zij op hun kantoren zaten te arbeiden; en daarna dagen achtereen opgesloten al daar moesten bliijven, thans wéder naar hun woningen konden terugkeeren. ,Te Columbus, de hoofdstad van Olko, moet de toestand ai even erg zijn als te Davton; volgens de laatste berichten ziin er duizend menschen om het leven geko men. Kessler, een lid van het re'ddiogskoi ps te Peru in Indiana, verklaarde in een ver haal van de verschrikkingen der overstroo ming" in die stad: ,,Het weder was koud, de hemel dicht bewolkt. Dag en- nachy hoorde men het angstig gillen der vrou wen, die bij den aanblik van het zwarte voo rbij br iris en de watvi bijna krankzinnig weiden. Ik trachtte met een boot een. aan tal slachtoffers in veiligheid te brengen. Plotseling verhief zich een vrouw in de} boot en sprong onder den uitroep: „Wij moeten tooh allen verdrinken" in het wa ter. Op hetzelfde oog en blik sloeg de hoof om en Icon ik mijzelf slechts met grootte moeite redden. Het voortbewegen van de boot kostte de grootste moeite, éénmaal zelfs bleef zij vastzitten in een boomkruin." Ook een gedeelte van Pittsburg staat reeds onder water. •Te West-Indianopolis hebben boeven ge bruik gemaakt van de algemeene verwar-: ring om te rooyen en te plunderen. Er zijn derhalve troepen naar die plaats gezonden en vermoedelijk zal er de staat van beleg1 worden afgekondigd. De New-York Herald" heeft uit New- York èen telegiam ontvangen, waarin wordt gezegd, dat het onmogelijk is, het aantal slachtoffers op te geven welke dó catastrophe in Ohio geëischt heeft. De gouverneur zélf meldt, dat in de stad Day-1 ton evengoed duizend als tienduizend per sonen om het leven gekomen kunnen zijiv.: De geheele omgeving is volkomen over stroomd, terwijl alle straten onder watert staan. Eer het water de golf van Mexico zal hebben bereikt, zullen er ongeveer een millioen menschen dakloos worden. De ge-: beurtenissen hebben elkaar snel opge volgd: averstroomiiig", brand,- vervolgens koude en eindelijk hongersnood. Het is niet' te overzien, hoeveel slachtoffers er nog zullen va Hen.- De telegraafbeambte van het kantoor te Dayton, die tot nu toe alle berichten over de catastrophe overseinde, deeldiö mede, dat ér opnieuw brand in de stad is uitgebroken. Het telegraafkantoor wordt zeer ernstig door het vuur bedreigd. Hij kan niet lang meer op zijn post blijven en moet om zijn eigen redding denken. De herziene berekening van het aantal slachtoffers in Dayton geeft hoop, dat er in al de strekeii van de overstrooming te zamen niet meer dan twee duizend men schen zijn oihgekomen. Honderden, dde men dood waande zijn terecht. Tenzij hef aantal doodeif in de nog niet nagezochte vreemdelingen wijk aan de Noordzijde van de stad groot blijkt, zijn er. in .Day ton, zelf niet meer danftweehonderd n^pschen om gekomen. J Het gebrek aan eten en d£*0ken valf mee. Zestig gevangenen te Dayton, die sedert Dinsdag te eten noch te drinken hadden gehad, maakten oproer en wilden losge laten worden. Zij vielen den cipier aan cn dreigden hem cn zijn heele familie te ver moorden. Naar schatting zijn er alleen in Dayton 75,000 menschen van de wereld afgeslo ten; 15,000 huizen zijn overstroomd; 190 K.M. straat staan onder water. De laatste raming is, dat cr in Dayton 25 millioen dollar schade is geleden. In West-Virginië gaat het er dreigend uitzien. Oost-Pennsylvanië lijdt ook groote schade door het water. Vele mijnen zijn gesloten. De overstrooming benadeelt zeven sta ten, t. w. Ohio, Indiana, West-Virginië, Pennsylvanië, Nieuw-York, Kentucky en Illinois. De verliezen, die men in Ohio heeft ge leden, slaat men hooger aan dan die de aardbeving van San Francisco heeft ver oorzaakt. Het spoorwegverkeer is ver lamd of grootelijks gestoord. De schade, aan de bezittingen der spoorwegen toége-. bracht, wordt nu op 25 millioen dollar geschat. Zooals men weet cn sir Edward Grey be vestigde, hebben de mogendheden de Porte haar bemiddeling aangeboden. Zij hebben als nieuwe grens van het sterk verkleinde Tur kije de linie van Enos naar Midia aangeno men, zooda.t de Porte Konstantinopel be houdt cn dc D-ardanellen, om van Ivlein- Azie niet to spreken. Om aan de Porte de gelegenheid te geven haar invloed krae'htig te doen gelden in Ivk-in-Azië, wil men niet, dat aan Turkije het betalen van een oor logsschatting zal worden opgelegd, die hot land tot een banlcrgsfc zou dwingen. De Porte moet afzien van Kreta, en de besluiten der mogendheden met betrekking tot dé eilanden in de Egèïsche Zee afwachten. Naar Reuter vernoemt, zal Bulgalrije in zijn antwoord, dat nog niet is bekend ge maakt, daar het jter overweging is bij de andere bondgencoton, het bemiddelingsvoor stel der mogendheden aannemen, behoudens de daarin voorgestelde grenslijn (Midia- Enos) en de kwestie der oorlogsschatting. Het zal er evenwel in toestemmen geen haven aan de Zee van Marmaxa te krijgen, indien do mogendheden genoegen nemen met de grenslijn MidiaGolf van Saroe. Dan zullen, de kust van de Zee van Marmara en de zeeëngten in handen van Turkije blijven. Indien de mogendheden in beginsel het be talen eoner oorlogsschatting door Turkije aan vaarden, zal Bulgarije de bepaling van het bedrag aan dc mogendheden overlaten. Het feit, dat Turkije zelfs thans zijn ne derlaag nog niet schijnt te willen erkennen, zal Bulgarije meer uit militaire dan uit po litieke overwegingen misschien dwingen de Tchatal dj a-linie aan te vallen. De vijandelijk heden zullen mitsdien niet worden gestaakt, totdat de hoofdvoorwaarden van den vrede, door do bondgenooten gesteld, door Turkije zijn aangenomen. Volgens een telegram uit Turijn aan den Matin" zullen binnenkort drie mededingers naar den troon van Albanië zich te Venetië bevinden. Prins Foead pasja is er reeds en do hertog van Montpensaer en prins Ghika worden ten spoedigste verwacht. Als men alles nagaat, is de verovering van Adrianopel niet veel anders dan het ver werven van een puinhoop. Verbazend vee] is er verbrand of in de lucht gevlogen. De „Excelsior" meldt, dat Sjukri pasja, voor hij Adrianopel overgaf, ook de groota moskee, gebouwd door Selim If, in de lucht heeft laten vliegen. Verscheidene Turken hebben, voor zijzich! overgaven, hun geweren kapot geslagen. Tal van kanonnen zijn beschadigd, de opslagplaat sen van munitie zijn opgeblazen, de paarden doodgeschoten. Op bevel van Sjukri pasja is het toestel voor dvaadlooze telegrafie vernield. Uit Bulgaarsche bron wordt bericht, dat de spoorlijn tot aan de brug over de Arda' hersteld is. De treinen zullen kunnen rijden' tot l1/* K.M. van het station van Adria nopel, waar weinig huizen beschadigd zijn en geen epidemie heerscht. De militaire over heid heeft maatregelen genomen tot het be waren der orde. De consuls hebben daarover hnn .tevredenheid betuigd. Vereeniffing tot bevordering der Boawknost te Leiden. Aan de 127ste vergadering, in het Nutsge- bouw ging vooraf een kunstbeschouwing van het plaatwerk: „Architectuur van Willem Noorlander", welwillend afgestaan door den heer H. H. Verhulst. De heer J. A. Verhoog, voorzitter, open de dleze vergadering. Nadat de notulen waren goedgekeurd, was het woord aan den spreker voor dezen avond den heer H. J. Planjer, bouwkundige alhier. Spreker begon met er op te wijzen, dat het hem een genoegen, ja een eer is door dén seoretaris te worden uitgenoodigd, waarlijk, hij zou anders niet zoo spoedig bevestigend: antwoorden, want liet is voor een amateur dikwijls niet gemakkelijk. Ten eerste tijd, en ten tweede een onderwerp te vinden, dat hemzelf voldoende impo neert om te gaan bestudeeren, en eenige kans heeft een aandachtig gehoor te viu- den. Tot onderwerp dan had spreker geko zen: „Gemeentebedrijven en gemeentelijk grondbezit", waaraan nog verbonden werd: Grondexploitatie en Grondbedrijf een on eigenlijk bedrijf. Deze lezing werd gemaks halve en ter voorkoming van verwarring gesplitst in twee deelen n.l.lo. Bedrijven met een monopolisch karakter, waarbij eenige beschouwingen over ethische bedrij ven en dergelijkij 2o. een oneigenlijk be drijf, Grondbedrijf, aldus genoemd omdat er niets wordt voortgebracht in den zin bijv. van de lichtfabrieken; 't is niet tast baar. Allereerst behandelde spreker de kwestie wat wij verstaan onder gemeentebedrijven en hoever een gemeente kan gaan. Beide vragen zijn eigenlijk niet te beantwoorden. Zijn alleen dat bedrijven, zooals onder lo. genoemd, of liever zijn het alleen die, waarop winst kan en mag gemaakt wor den, of zijn bijv. die volgende ook bedrijven: markten; gemeentevisch- en groentenhal- len; wik- en weegloonen; gezondheidsdienst, enz. 1 Een zuivere lijn is dan ook niet te trekken, want markten en hallen kunnen wel degelij-k winst opleveren, doch die in komsten worden, naar spreker geloofde, nog steedis als belastingen beschouwd. Hoe ver een gemeente kan en mag gaan is zeker niet te beantwoorden; deze lijst zal nooit afgesloten worden. Er zijn bedrijven, die zóó diep in de ge meenschap ingrijpen, dat zij als vanzelf door de gemeenschap moeten worden aange pakt. Dit ziin vooral de bedrijven, onder I genoemd; deze zijn als daarvoor aangewe zen, al wae het elleen maar, dat een mono- pilie in handen van particulieren aanlei ding geeft tot machtsmisbruikdit is niet door concessievoorwaarden te ondervan gen. Ook zijn er nog wel andere redenen, en wel deze: De ondernemingswinst komt ten goede van het algemeendit is een aan trekkelijk doch gevaarlijk standpunt. Het is sprekers overtuiging, dat bedrijven, het hart der gemeenschap rakende, en die, wel ke noodig zijn om een gezond opvolgend ge slacht te kweeken, gemeentebedrijven moe ten zijn. Doch men ga hierin voorloopig niet te ver. Het particulier initiatief mag niet gedood worden; daar kunnen wij voor alsnog niet buiten. Concessionnariesen zijn de pionnders van alles, wat de wetenschap ons heeft gebracht. Zij zijn het, die dikwijls zonder succes ondernemingen op touw zet ten, die om de groote risico de gemeente niet mag en ook niet kan beginnen. Zoo vernamen wij, dat heb gemeentebedrijf hier te lande dagteekend van uit ongeveer het midden van de voorgaande eeuw. Een der oudste is zeker wel de Stadsbank-van-lee- ning; een zuiver ethisch bedrijf. Onze vaderen begrepen zeer terecht, dat, om enkelen uit dé handen der woekeraars te houden, men zelf de handen aan den ploeg moest elaan. Spreker beschouwt dan ook de Stadsbank-van-leening als een mid del om zwakken een hand te reiken en zoo voor verdrinken te-vrijwaren. Het exploi- teeren van lichtfabrieken is echter het eer ste gemeentebedrijf van belang geweest en in verband daarmede maakte wij een klein, uitstapje naar onze lichtfabrieken. Leiden is de eerste gemeente in Nederland ge weest, die besloot het gasbedrijf in eigen beheer te nemen Later zijn verschillende groote steden ge volgd. Amsterdam pas in 1898. De prijs wae oorspronkelijk 18.5 cent per kub. M., en daalde geleidelijk tot 5 ets. in 1889 en nu heden 5.5 ets. Ondanks dien lagen gasprijs, werd in de jaren van af de oprichting 1848 tot 19ll een winst gemaakt van f 3,4000,000. (Het electrisch bedrijf, sinds 1908 in exploi tatie, maakte een winst van f 43,000. Voor waar een aardige tegemoetkoming in de bela6tiDgVolgens spreker kunnen deze hooge winsten niet dóór dien beugel, voor al, waar bijv. bij de muntgasmeters deze 'winst gedeeltelijk gehaald wordt bij hen, die het. het minst kunnen betalen. De gas prijs moest z. i. gelijk zijn. Het denkbeeld progressie van den gas prijs is z.i. een érnstige overweging well waard. Zoo doorbordurende op dit stra mien, behandelde spreker tal van bedrij-i ven, welke, volgens zijn mcening, wel en welke niet door de gemeente geëxploi teerd dienen te worden. Een. bedrijf, waar aan spreker vooral groote beteekenis hecht is het exploiteeren van een schouwburg cn concertzaal. In Duitsehland zijn cr ste den kleiner dan Leiden, die eigen schouw burgen hebben cn met hooge subsidiënJ doen exploiteeren. Essen bouwt er liefst eentje van 2 millioen. Het zuiver stands punt, hierbij in te nemen, moet zijn: breng het volk kunst, leer het volk zien, leer de groote menigte mooi en goed zijn, en dat kan voor een deel, voor een zeer groot doel de schouwburg doen. Niet om winst te maken, neen, spreker zou zeggen voor dit doel moet de gemeenschap zich opoffe ringen getroosten. Ook de exploitatie en stroomlevering der Electr. Centrales hier te lande werd uit voerig behandeld. Spreker toonde zich ook geen vriend van het zoogenaamde eigen beheer in de gemeenteneerstens omdat de winsten als sluitpost van de begroo ting gebruikt worden, die hij liever ge deeltelijk zag gebruikt voor grondaan koop; tweedens omdat vele ambtenaren niet overtuigd zijn, dat zij voor het pu blick zijn en niet omgekeerdderdens, om dat een goed aaneengesloten gemeente- personeel een bedenkelijke macht kan uit oefenen, bjjv. bij de samenstelling van den Gemeenteraad, bij eventuecle al of niet gemoti\ eerde grieven en verlangens. Dank zij de herziening van de Gemeentewet 1911, is het bestuur gerechtigd om de bedrijven financieel onafhankelijk te maken, Leiden is .dan ook op den goeden weg. Een ideaaltoestand zon zijn„De bedrij ven moeten geheel onafhankelijk worden, bestuurd door een directeur met een comSp missie van bijstand buiten den Raad; aanf het hoofd van al die bedrijven staat eert algemeen leider. De commissiën zijn albeert financiecic verantwoording verschuldigd aan den Raad; dc Raad heeft echter m den gang van het bedrijf geen invloed.'* Mogelijk is echter deze idee wel wat té vooruitstrevend. Nu restte spreker nog de behandeling van het oneigenlijk bedrijf Grondbedrijf. Hier treedt de algemeene eisch op den voorgrond: Spreker citeerde een zijns irv ziens zeer juiste uitspraak van de Amstcr» damsche gezondheidscommissie. „De ge» meenten stellen zich op ruime schaal in 't bezit van bouwgrond aan den zoom ha reu bebouwing." Alles eischt zulks. Volkshuisvesting-, volksgezondheid, liever gezegd gezond volksleven, enz. De gemeenten kunnen met de beschikking alleen over straten en grachten niet volstaan. Parken en plant» sóenen, dat zijn je levenseiscjien't is al» gemeen toegegeven. Ook sport- en exer» citieterreinen, juist voor dat gezonde volks» leven; 't wordt algemeen erkend. De ge» meente moet zorg dragen, dat er voldoende terreinen beschikbaar komen voor bebou» wing van diverse type-woningen voor dé onderscheiden klassen der bevolkingalles, behoorlijk verdeeld volgens een goed plan.; De gemeente moet voor den bouw van. volkswoningen gunstige voorwaarden kun* nen stellen en opdat dit mogelijk zij, com» pensatie kunnen vinden in de uitgifte van gronden voor een kwartier, bestemd voed villa's en andere meer kostbare Jiuizen* Ook moet zij op het aanbieden van grond voor winkels en op het uitkiezen van in» dustrie-terreinen bedacht zijn. In ieder gen val, hoe dan ook, doet de gemeente ex goed aan de hand te leggen op het bouw» terrein, dat haar omsluit. Uitvoerig en met groote zaakkennis be» handelde spreker de uitbreidingen in Am? sterdam vooral en wees ook op het erf» pachtstelsel in Den Haag. Zoo zagen wij dus wat de meaning van spreker is. Ont» eigenen moeten de gemeenten en liefst par zone, en dan niet te krenterig zooals in dé Residentiestad. Adres aan de Prinsestraat; die, voor 30 jaar onteigend, slechts een, straat-breedte heeft van 12 Meter, dus nu! zelfs niet meer voldoet aan de geringste! eischen van het verkeer. Spreker herin» nerde ook nog even aan een uitspraak van; den burgemeester van Rotterdam, die zijn geboortestad Amsterdam zoo mooi vond; vooral juist dat deel, hetwelk in de 17dlef eeuw is tot stand gekomen, dat uitslud» tend werk is geweest van kooplieden met heldere koppen cn warme liefde voor dé stad hunner inwoning. Deze burgemees» ter suit spraak is beslist onjuist, want. Prof.- Brugmans noemt in zijn werk. „Opkomst en bloei van. Amsterdam" wel degelijk djej ontwerpers van de uitbreiding. Ten slotte; hoe dan ook. de heer Planjer heeft, lvelt goed recht zijn meening in deze affaire* te zeggen; al wat we vernamen was dé uiting van een grondige studie zóó watl betreft de gemeentebedrijven, als go» meen te-u it lég. Vanzelf was ieder der aan» wezigen het niet in alles met spreker eens er werd dan ook van de gelegenheid druk: gebruik gemaakt, om het een en andea* tc vragen omtrent sprekers bedoelingen', 't Was vooral voor den Voorzitter nu juist niet zoo gemakkelijk om de discus» siën in goed vaarwater te houden, orni toch vooral de politieke klip te omzeilen^ waarop men allicht zou stranden, want] aan politiek doet „Bouwkunst" nier. Toch» was 't debat geanimeerd en leerzaam* Waar de heer Planjer een zeer aandachtig gehoor vond, was dit vooral te dank en aart zijn goed verzorgde voordracht en zijn be» langrijke beschouwingen. Eenige heeren werden wederom als Ud| toegelaten. .De laatste aandeden in de rentelooz# geldleening worden afgelost. Een nadere bespreking omtrent tecli» niscli onderwijs te Leiden, had ten ge» volge, dat de Voorzitters van 7, Bouwkunst"- cn den Bond van Technici afd. Leidenj tc zamen in deze zaak de noodige stappen, zullen doen, in verband, met een toekom» stige reorganisatie van „M. S. G." Het concept-adres inzake een schoon'» heids-commissie te Leiden werd in hoofd» zaak goedgekeurd. Bij genoegzame deel» neming gaan de heeren in Juni een zomen uitstapje maken naar Rotterdams haven» werken, enz. En nu niets meer aan de orde zijndéj sloot de Voorzitter deze laatste der winter» vergaderingen 1912—1913. FRED. A. WEMPE. Sport in Amerika. De Olympische spelen te Stockholm heb» ben de aandacht der geheele sportwereld govestigd op Amerika en men is tot de oon-. elusie gekomen, dat de voorsprong, doovi de Amerikanen verkregen, in de eerste 6 jaar met kan ingehaald worden. Een der, oorzaken van het succes der Amerikanen ia het feit, dat iedere Amerikaan doordron gen is van de beteekenis van sport ea lichaamshygiene "voor de volksgezondheid en de rasverbetering. De Amerikanen heeft hier dan ook reuzensommen voor over, dat bewijzen de Amerikaansche volksparken, waar arm en rijk zich oefenen kan in athle- tiek, voetbal', tennis, korfbal, hdokoy, zwem men, enz. En deze speelplaatsen zijn niet alleen in de nieuwe wijken gelegen, ook in de oude stadsgedeelten worden met groote kosten terreinen voor dü't doel vrij ge maakt. De Parkcommissie te Chicago heeft' gedurende de laatste drie jaren voor .o openbare parken meer dan 13 millioen gul den uitgegeven Volgens het jaarverslag over 1911 waren er in het Zuiderpark 19 ijs» banen, te zamen met een oppervlakte vau; 3-14,000 vierk. M., 163 tennisvelden, 51 korf» bal- en 25 voetbal-terreStien. In 1911 werdj het Zuiderpark be-zocht door 5,770,431 per^ sonen, het Westerpark door 2,225,691 oil het Special-Park door 2,289,790 mensahaag

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 13