RONA Van houten's o> Ï6283> XdBIBSÖSü DAGBLAD, Zaterdag* 22 Maart. Vierde Bïad. Anno 1913. Offieieele Kennisgeving. Buitenlandseh Overzieht. HiaeanorrftosgSeo. DE JONG'S Hollandsch- Zwitsersche CHOCOLAAD. Gemengd Nieuws. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden.; Gezien het adres van den Directeur der pRACTISCHE AMBACHTSSCHOOL, om jrergunning tot u^itbreiding der Ambachts- njhool in het perceel Haagweg No. 4, Sectie M No. 2399, door het inrichten van twee zalen voor het onderwijs in het tin- meren op den ho'utzolder der inrichting Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat gedoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag 5 April s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid ral worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn tij, die niet overeenkomstig aTt. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een ïijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. looo-Burgemeeater. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Maart 1913. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen zijn ter hand ge steld de kohieren der Personeel© belasting Nos. 24 en 25 van den dienst 1912, execu toir verklaard den 19den Maart j.l. en her innert voorts den elanghebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De, Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loc. Burgemeester. Leiden^ 22 Maart 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door JOHANNES PHILIPPUS VAN SCHOO- TlirN, wonende te Leiden, een verzoek schrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen jdan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de benedenvoor- en achter eaal van het perceel Hoogewoerd No. 88. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loco Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Maart 1913. Yoorjaarsscliouw. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien artikel 17 der verordening van den Oden Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15) laatstelijk gewijzigd 1 'j de verordening van d.en 6den Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Dinsdag 1 April e.k. zullen geschouwd worden: alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe beboorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhindering door of vanwego rechthebbenden, voor het pu bliek verkeer openstaan en alle wateringen en slooten, en de rio len ter vervanging daarvan gemaakt, bene vens de daartoe behoorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 15 Maart 1913. Frankrijk heeft weer een mi nisterie. Het is dus nogal vlug losge- loopen. Louis Barthou is met de vorming er van belast geweest. Reeds verscheidene maien is hij minister geweest, openbare werken, fctinnenlandsche zaken en justitie waren de af deelingen, die hem zijn toever trouwd. Het nieuwe ministerie ziet er ui't als volgt: president ministerraad en on ;r- wijs Barthou, justitie Ratier, financiën Du- mont, buitenlandsche zaken Pichon, binnen landsche zaken Klotz, oorlog Etienne, ma rine Raudin, landbouw Clémentel, koloniën Jean Morel, openbare werken Thierry, han del, post en telegrafie Masse, arbeid Uhé- ron. Het onderstaatssecretaraat voor post:- rijen en telegrafie wordt opgeheven. OnderstaatssecretarissenBinnenlandsche zaken: Paul Morel; financiën Bourly; schoone kunsten Leon Merard; koopvaardij Monsie. Etienne, B&udftn en Morel zijn dus ge bleven, Klotz heeft binnenlandsche zaken gekregen voor zijn oude plaats, financiën, en Barthou zelf heeft justitie vaarwel ge zegd en onderwijs genomen. De overige funefcionnarissen zijn nieuw. De Senaat heeft, zelfs van de r&dioale pers, veel afkeuringen moeten hooren over Zijn daad. Dat zal niet zijn meegevallen. In de Kamer is de in ons vorig overzicht genoemde motie inzake het kiesrecht aan 'de orde gekomen, doch de beraadslaging liep op niets uit. Een gewone motie van órde werd aangenomen. Koning Alfons van Spanje zal, naar thans uit P a r ij b gemeld wordt, begin Mei een officieel bezoek 'aan den President van de Republiek bren gen. Het Internationale Vredesbureau, te Bern Verspreidt een manifest, waarin het een be roep doet op de regeeringen, de parlemen ten en de volkeren, om met alle kracht werkzaam te zijn in het belang van den wereldvrede. De regeeringen zullen zich aan manifes ten zeker weinig gelegen laten liggen, doch kalm doorgaan met bewapening. Dat ie nu weer in Frankrijk bewezen en dat doet ook de inrichting van den Britschen vliegdEenst. De legereommissie. uit de Fransche Ka mer heeft met 22 tegen 5 stemmen een mo tie van Jaurès, strekkende om de regeerin gen uit te noodigen een beroep op het Haagsche Hof van Arbitrage te doen ten gunste van beperking der bewapening, ver worpen. Miriiister Seely heeft we deelden dit reeds mee Woensdag in het Engclsche Lagerhuis gesproken over de uitvinding van een nieuw type vliegtuig, ,,het beste der wereld". Uit het verslag van zijn rede in de Engelsche bladen bliikt dat 't een twee dekker is, die een snelheid kan halen van 100 mijlen per uur. Onder de vliegtuigen van het leger zijn verscheidene van dit type. De ,,Westm. Gaz.", sprekende over de luchtvaart in het Engelsche leger, zegt, dat Engeland doen zal wat het ten opzich te van de onderzeeërs gedaan heeft: het komt plotseling, na in stilte gewerkt te hebben, voor den dag, sterker dan de an dere naties. In de laatste weken heeft de Russi sche D o e m a, bij gebrek aan wetge- venden arbeid, haar tijd grootendeels be steed aan demonstratieve discussies. De lioksche partijen dienden nl. allerlei voor stellen in, waarvan zij reeds van te voren het lot konden voorspellen bijv.tot invoe ring van het algemeen kiesrecht, omtrent sprekingen gevoerd over de aangeboden loonregeling en aanvullende bepalingen. Een en ander is zeer ingewikkeld, zoo dat niet met bepaalde zekerheid kan wor den geconstateerd, dat door de aangebo den loonregelingen de positie der betrok ken sigarenmakers, enz. zal worden ver beterd. In overeenstemming met hetgeen wij reeds konden mededeelen, bestond ook ter vergadering de indruk, dat de toege zegde verbeteringen, vervat in de lóonre- ,gelingen en aantullende bepalingen, van zeer geringen aard zijn. Besloten werd daarom nog eens een con ferentie met het bestuiir van het Verbond van Sigarenfabrikanten aan te vragen en wel op a. s. Woensdag. Aan het Verbonds- bëstuur is daartoe een schrijven verzonden. De Christelijke sigarenmakersgezellen te Groningen hebben plan een Coöperatieve Sigarenfabriek op te richten. Dit besluit is een gevolg van de uitsluiting. Be moord van koning George van Griekenland. Bi) het medisch onderzoek moet geble ken zij, dat Shinas, de moordenaar van koning George, niet krankzinnig is, maar toch niet ten volle toerekenbaar. Hij heeft verklaard, dat hij voor een week of drie uit Athene naar Saloniki is gereisd. Bij zijn verhoor geeft hij socialis tische theorieën ten beste, verzekert dat binnenkort volkomen gelijkheid onder de menschen zal heerschen, zoo da t er geen rijken of armen meer «uilen zijn; de ar beidstijd zou dan tot twee uren per dag kunnen worden verminderd. In het belang wan de gezonde wolksvoeding kan men niet genoeg er op aandringen dat meer en meer in de plaats treedt wan welken anderen drank ook. ledereen moest ze dage lijks drinken. Op alle tijden wan den dag is ze welkom en verkwikkend. dë persoonlijke onschendbaarheid, enz. en tusschen de bedryven door interpelleerden zij de regeering over allerlei misstanden. Bij de besprekingen echter bleek, dat de rechterzijde bij principiëele kwesties niet Over een meerderheid kan beschikken en dat de Octobristen, vermoedelijk ten ge volge van de ervaringen, opgedaan bij de jongste verkiezingscampagne, meestal met de oppositie meegaan. De reactionnairen werden met den dag opgewondener en de den herhaaldelijk pogingen om door tu mult de besprekingen onmogelijk te mar ken, hetgeen president Rosjankan echter met succes wist te verhinderen. Dit werd hem natuurlijk door de reactie hoogst kwalijk genomen en haar woede nam nog toe, toen de president ter gelegenheid van de Romanof-feesten krachtig opkwam voor de rechten van de volksvertgen-woordi- ging, met welke de hofambtenaren niet voldoende rekening hadden gehouden. Het gevolg daarvan is, „dat de reaction- naire partijen thans druk aan het wroeten zijn om den president van het kussen te werpen. Nu willen ze ook trachten de Do erna ontbonden te krijgen, doch daarvoor ge voelt do regeering niets, want een college van vrijwel dezelfde samenstelling keert terug. Prsident Wilson zal den weg der „dol- lar-diplomatie" verlaten, dat blijkt uit een verklaring door den president in zake ae Chineesche leening afgelegd. President Taft hechtte zeer veel aan de deelneming van Amerika aan de z.g. zes-mogendheden- leening aan China. De Amerikaansche ban- k'ersgroep echter heeft nu aan de regee ring verklaard, dat ze alleen dan wilde trachten een aandeel in deze leening te verkrijgen, indien de regeering hierop aandrong. En de regeering heeft dit thans geweigerd, omdat ze geen verant woordelijkheid in deze op zich wil nemen. Zij acht de voorwaarden voor deze leening, aan China gesteld, een inbreuk op de administratieve onafhanke lijkheid van China, en meent, dat deze zou kunnen leiden tot een verplich ting van Amerika, om in binnenlandsche aangelegenheden van China tusschenbei- den te komen. President Wilson, wijst er op, dat het eenige belang voor Amerika is, het behoud van dê open deur, die tot vriendschap en wederzijdsch voordeel leidt. Alles moet men doen om den Amerikaanechen handel met China te vergemakkelijken, maar niet op zulk een wijze, als dat met deze leening het geval zou zijn. De Amerikaansche regeering wil dus blijkbaar niet meer haar diplomatie in dienst stellen van financieel© operatiën. De Sigarenmakergactie. Uit Amsterdam meldt men: Naar wij vernemen, zijn in de Donder dag gehouden vergadering der gedele geerden uit de vier besturen der arbeids organisaties in de sigarenindustrie be De man schijnt vroeger student in de medicijnen te Athene te zijn geweest en later onderwijs te hebben gegeven. Hij was geheel aan lager wal geraakt en moet voor twee jaar te Athene aan het konink lijk paleis om steun hebben gevraagd. Toen zou een adjudant hem ruw behandeld en de deur uitgegooid te hebben. Hij geeft op uit wrok daarover den moord te hebbeij gepleegd. De „Neue Freie Presse" meldt, dat te Saloniki dertien Turken en Joden het slachtoffer zijn geworden van de opwin ding, welke daar ten gevolge van den moord op den Koning heerscht. Zij werden deels gedood, deels meer of minder zwaar gekwetst. Thans ie de Tust hersteld. Op de Joden hebben de Slavische volken het toch steeds voorzien. De Grieksche regeering heeft besloten, om een oorlogsschip naar Saloniki te zen den om het lijk van koning George af te halen. Het zal vermoedelijk tegen Zondag te Athene aankomen en dan ten paleize op een baar gelegd worden, opdat het volk gelegenheid zal hebben, den doo'den koning nog eens te zien. De dag van de uitvaart is nog niet bepaald. De minister van justitie heeft de eigen vertrekken van den koning verzegeld. Na de begrafenis zullen zij weer geopend wor den. Het vermogen van den koning moet niet zoo groot zijn, als men totdusver aan nam. De 1,125,000 millioen frs. van de ci viele lijst dienden uitsluitend voor de be hoeften van de hofhouding en de betaling van bezoldigingen en pensioenen. Behalve het Grfiieksch© volk, dat zich een beminde vorst ziet ontvallen, zijn verschei dene Europeesche hoven in rouw gedom peld,-wegens de bloedverwantschap hunner koninklijke families met den vermoorden koning. Deze hoven zijn die van Engeland. Koningin Alexandra (oud ste zustor), koning George (neef). Rusland. K-i^rin-moeder Marie (zus ter), de tsaar (neef). Denemarken. Koning ChrSstiaan (neef). Noorwegen. Koning Haakon (neef). Duitschland. Keizers zuster Sofia is de echtgenoot© van den nieuwen konfimg der Hellenen, en zijn dochter, prinses Victoria Louise is vetfloofd met 's konings neef, prions Ernest van Cumberland. In Zweden en Spanje zijn de koninklijke families ook, zij het minder direct, met het Grieksche koningshuis geparenteerd. Ook in Turksche offieieele kringen wordt de moord op koning George algemeen be klaagd. Zelfs de Jong-Turksehe nationalis ten noemen den moord een lafhartige wan daad. De nieuwe koning heeft gisteren den eed afgelegd. Van af 's oohtends zeven uur ver drong zich een menigte ifn den omtrek van de Kamer. De afgevaardigden kwamen ïaug voor het begin van de plechtigheid. De metropoliet van Athene ging, verge zeld door de heilige Synode, om 10 ttur 90 de zaal binnen. Tien minuten later kwamen koning Kon- stantijn, koningin Sofie, kroonprins George en prins Alexander. Alle afgevaardigden stonden op. De metropoliet las de gewone eedsfor mule voor, die de koniug nazegde en toe kende en die de ministers en de metropo liet met hun contraseign voorzagen. De minister, afgevaardigden en verdere aanwezigen barstfen in geestdriftig gejuich los. Bij het heengaan van het koninklijk paar bracht een ontzaglijke menigte het tot aan het paleis een warme ovatie. RECLAMES, 40 Cent» per regel. 3963 14 Bescherming^ men l0.ö00 Formamin be* 3958 16 Haemorrhoiden (aambeien) worden ge woonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, sterk prikkelende pur geermiddelen, enz., en zij werken door de vreeselijke jeuk en stekende pijn zeer na^- deelig op het humeur van den lijder. Dik wijls worden zij veronachtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedingen, verzwering, enz. Foster's Zalf heeft- vanaf de eerste aan wending een wonderlijk verzachtende en heelenden invloed. Een geschikt diëet en nauwkeurige opvolging van de gebruiks aanwijzing, welke iedere doos vergezelt, doet uw kftaal spoedig genezen. "Foster's Zalf (let op den juisten naam) is teiLeiden verkrijgbaar bij D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33, Reijst en Krak, Steenstraat 41, en D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toe zending geschiedt franco na ontr. v. post wissel a f 1.75 per doos. 3957 24 Tabletten» Rollen» Doozen. Het volmaakte fabrikaat. 4035 13 Yan de ambulances. Terugreis Grieksche am'hu la nee. Het hoofd-comité van het Ncderl. „Roode Kruis" ontving van den heer Lehman het volgende telegram' van "Woensdagavond uit Napels „Hedenavond aangekomen hotel Riviera: Offerhaus, Wieberdink, Quatèro, Ooms, It- terson, Waerden, Six, Gevers, Groenewold, Resting, Nooten, Vis, Roojen, Kamphuis, Vromans,Kolk, Wolff en Broekvertrek ken Donderdagavond Rome „Hotel Natio nal" Vrijdagavond naar Cabbé-Roquebrunes. Allen maken het wel." De Bulgaarsohe ambulance. Naar „De Nederl." verneemt, is het bericht, dat de ambulance uit Tsjorloe zou vertrok ken zijn, onjuist. Het plan daartoe heeft bestaan, maar is losgelaten, omdat de leider, dr. Sikemeier, geen kans zag den verpleger Traan, die in beterschap toeneemt, te ver voeren, en men hean niet zonder hulp durfde achterlaten. Nu zullen heden, Zaterdag, oen geneesheer en een mannelijke verpleger van Den Haag na>ar Tsjorloe vertrekken, die daar ongeveer eind dezer maand zullen aankomen. Dan eerst kan de geheele ambulance te- rugkoeren. Do heide verpleegsters, uitgezonden om! mevrouw Sikemeier te Sofia af te halen, doch die de reis tevergeefs maakten, aange zien de weersgesteldheid het vertrek der pa tiënte uit Tsjorloe heiemmerde, zijn na eenige dagen wachtens naar Belgrado afge reisd, ton einde aldaar dr. Van Tienhoven hij-te staan in den door dezen particulieren op zich genomen liefdearhoid ten bate van de gewonde en zieke Serviërs. Spookluchtschcpeii. Een jonge vrouw in het dorp Caputh in de Mark, een boerenarbeidster, die niet veel van Engelsche spookluchtschepen we ten kan, heeft de Britsche mode om spook- luohtschepen te zien ook naar Duitschland willen overbrengen. Zij verklaarde, onder mededeeling van vele bijzonderheden, een brandend luchtschip te hebben zien vallen. De burgemeester had, op het verhaal van het meisje, dadelijk een omvangrijke hulpverleening georganiseerdhij alar meerde de brandweer van Caputh en eeni ge andere dorpen en zond telegraphisch mededeeling van het verhaal aan den brandweercommandant van Potsdam. Overal werd in do omliggende dorpen de klok geluid en de hoorn gestoken, en van Potsdam kwam een afdeeling gardejagers op rijwielen aangerend. Den. geheelen nacht bleef in Caputh en in den omtrek de beweging aan den gang. Alle bosschen en terreinen werden afge zocht, allerlei merkwaardige verhalen wer den opgehaald, en daarbij werden ontzag lijke hoeveelheden Potsdamer Stangenbier gedronken, en werd de stemming steeda meer opgewonden. Tegen vier uren in den morgen keerden de brandweerlieden terug. Zij hadden geen spoor van een luchtschip gevonden. Ook de Potsdamer jagers keerden platzak terug. Allen waren vermoeid en afgemat, en heel slecht te spreken over het visio- nairo meisje. Alleen de hond van den nachtwaker was tevreden. Want die had den geheelen nacht de velletjes en de eindjes van de Jauersche worsten gekregen, die de dap pere vaderlandsverdedigers aten. om hun dorst naar Stangenbier te prikkelen. De Ne w-Y orksche po li tie schijnt een goeden slag te hebben geslagen. Zij heeft elf mannen gearresteerd, die naar ze vermoedt, behooren tot de bende der autobandieten, die m den laatsten tijd New- York onveilig maakten. Juist toen de lie den gearresteerd waren, was het plan ge maakt voor een rooftocht in Broadway en Fifth Avenue, die nu door de activiteit der politie is voorkomen. In het vroede Duitsche stad je Liegnitz heeft, ter gelegenheid van de honderdjarige jubileuAisfeesten der Duit sche onafhankelijkheid, eeoi vreeselijk ver wis? elings-ge val plaats gehad. Een bataljon van de aldaar in garnizoen liggende ko- nings-grenadieren bevond zich in het Wal- halia-theater. om daar een feestvoorstelling bij te wonen. De voorstelling zou geopend worden door de vertooning van een film „Koningin Luise'' getiteld. De operateur had echter het ongeluk, een verkeerde filmrol in het projectietoestel te schuiven, die tot titel had... De. onthulling van het monument voor Kameraad Paul Singer". Nauwelijks waren de eerste tien meters van deze extra socialistische film afge draaid, of do brigade-commandant, gene- raal-majoor von Conta, verhief zich, wit van woede, van ziji\ zetel, en gaf het batal jon bevel, onmiddellijk het theater te ver laten. Woensdagnacht om drie ..uur brak in de mijn „President Schacht'' te Bochum een mijnbrand uit, waardoor een opzichter met een achttal werklieden in gevaar kwamen. Onmiddellijk werd het reddingswerk ter hand genomen door twee opziohters, die echter spoedig zoo danig bedwelmd werden, dat zij hun pogingen moesten opgeven. Het reddings werk wordt intusschen opnieuw voortge zet. Men vreest echter, dat men den op zichter en een viertal werklieden niet meer zal kunnen redden. Een groote diamantdief- stal, van welke inbraak de pandhuis houders Martin Simons Sons slachtof fers zijn geworden, is te Now York ge pleegd. Dc oorrespondent te New York van de Londensche „Daily Tel." stelt do wr r- de der ontvreemde diamanten en van het gestolen geld op 7.2 millioen gulden. De gang naar den kelder van den win kel werd geboord van uit den kelder van een naburig huis en door een berg steen kool. De inbrekers gingen met groote ken nis van zaken te werk, de muren van den kelder waren bezet met electrische ge leidingsdraden, die iin verbinding stonden met alarmschellenDe dieven wisten die draden te verwijderen door onder de fun damenten van de juwelierswinkel door te werken en door den vloer, die van hout is, heen te boren. Ook op een ander punt toon den de dieven ziich meesters in het vak. Zij hebben n.l. in den geplunderden winkel handscho'enen achtergelaten. Klaarblijkelijk hebben zij die aangehad zoolang zij aan het rooven waren, ten einde geen afdrukken van vingertoppen achter te laten. De poli tie gelooft, dat het graaf- en breekwerk urenlang moet hebben geduurd; en zij be grijpt niet, hoe het mogelijk is geweest dat de hóuweelslagen der inbrekers nilet zijn ge hoord door de buren. Ro overs hebben een inval g e- daan in het kasteel van de weduwe van den beroemden schilder Ozachorsky te Bialowody in het Russ;sche gouvernement Chelm en daar al hetgeen hun voor de handen kwam gestolen. Do zwager der we duwe en de landeigenaar Wengleneki zette met eenige grondbezitters uit de buurt de roovers na. Deze namen 's anderen daags wraak daarover door een inval in heb kas teel van Wenglenski Zij schoten den huis heer dood benevens een lakei en een paar denknecht, terwijl zij de dochter des hui zes zwaar wondden. De plaatselijk© auto riteiten, zoo wordt uit Warschau bericht, staan machteloos tegenover dezo roover- benden, zoodat de grondbezitters in de streek zich genoodzaakt hebben gezien een deputatie naar Warschau te zenden om den gouverneur-generaal te verzoeken maat regelen te nemen tot hun bescherming. Sir Alfred Jones, indertijd overleden, heeft uit zijn nalatenschap 227,100 besproken voor nuttige en lief dadige instellingen. De school voor tro pische geneeskunde te Liverpool krijgt, ter uitbreiding van haar gasthuis en vooï wetenschappelijk onderzoek, 80.000; ver< der schenkt hij 20.000 voor amb acht son de rwijs In Engelsoh West-Afrika enz.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 17