N°. 16279 Maandag IT Maart, A°. 1913. (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. ONTBICHENING. r] Kadastrale Nummers, FEUILLETON. Wraak. LEIDSCH DAGBLAD PBMS DBR ADTKTTKtiTIKX Tan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootere lettsri naar plaatsruimte. Kleine cArerteatiën Tan 30 woorden 40 Oenta contant j elk tiental woorden meer 10 Oents.—Toer het iaoaaaeerenwordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per week 9 Centsper 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Pranco per poett 1,65. De Burgemeester1, Hoofd van. het Ge meentebestuur van Daklen, Gelet op art. 80, 4e lid, der Onteige ningswet; Brengt ter algemecne kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente gedurende dertig dagen ter inzage van belangheb benden is ncdergelegd, een uitgewerkt plan met verdere bescheiden, als be doeld in art. 80, 2e lid, dier wet, tot onteigening ten name der Verceniging tot Bevordering van den Bouw van werk manswoningen van de navolgende in deze gemeente gelegen perceelen: SECTIE H. 1479 1491, 1492, 1493 1746 1401 1747 2568, 2569 2570 2671 3255, 3256, 3257, 1415, 2673, 2388, 2389, 2390, 2391, 2676, 1413, 1414 I 3258 2677, 2678, 2335, 1424, 1425, I860, i 1861, 1707, 1708, 2578, 2579, 2250 1 2896, 3320, 3321 2879 2880, 2881 2882 2883 2884, 2885 2898 2482 2360, 1471, 1472 2008 1477 t 147 8 2493 2895, 1441 2894 7 2893 2892 2005, 2006, 2007 2891 2890, 2889, 2888, 28S6 2887 2897 2682 1405, 1406 1407 ,1725 2062 3.785, 2700, 1789, 1788, 1787, 1786, 2699, 2698, 2697, 2696, 2695, 2694, I 2693, 2692, 2691, 2690, 2689, 2688, 2687, 2686, 2685, 2684 2248 2407 1453 .1454, 2683 3008 3085, 3084 3127 gedeeltelijk (plm. 12 M2) 2681 gedeeltelijk (plm. 60 M2). Deiden, 17 Maart 1913. Kadastrale Eigenaren. H. van. Leeuwen. W. S. Lips. Gijsb. H. Langezaal. J. Kampenhout. Ger. H. Langezaal. W. W. Kriek. Jacs. Joh. de Cler, P. Arnoldus. Ph. Mooten. P. v. d. Kleij, Oegstgeest. Wed. F. J. van Luiken, geb. M. J. y.: Oosten. P. Kooreman. i I M F Ph. G. de Blauw.; Joha. de Ruyter, wed. S. de Jongh, Leiden. J. Tuurcnhout. Catha. Wijngaarden. L. P. v. d. Zon. Trijntje van Oosten. K. F. W. v. Luiken. W. J. v. Harteveld. P. de Vlaam. J. Tuurenhout. W. Verhoog Wzn. Jac. Johs. de Cler. P. Kooreman Jr. J. P. v. Daalen en cons. A. van Rossen. F. B. Werner. V H. G. B. Ramakers. W. v. d. Hoogt. M. H. Fontein" en C. L. 'de Koster. J. Taffijn. M. H. Fontein en cons. J. Kuklcr. Jannetje v. d. Berg. G. W. Zandvoort. J. Segaar. I. J. Lolkes de Beer. B. J. C. Werner en cons. K. D. Sytsma. H. Wieaouw. J. Laurier. P. J. v. Zijp. J. W. van Wingen. H. I. Sloots. de Gereformeerde Kerk te Leiden. C. F. J. Sijpesteijn. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Vee- en Kaasmarkt. Burgemeester en Wethouders van Lei den herinneren bij deze belanghebbenden, dat ingevolge de verordening, van 3 Maart 1904 (Gemeenteblad No, 4), de Vee markt en de Kaasmarkt in plaats van op Vrijdag 21 Maart a.s. (Goeden Vrij dag) zullen gehouden worden op Woens dag 19 Maart te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJHELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 15 Maart 1913. Leiden, 17 Asaat*t. De Rotterdamsche Bachvereeniging, directeur de heer V. Besselaar Jr., gaf gisteravond in het Volkshuis, alhier, vo^r een stampvoile zaal het Paaschconcert. Be halve Bach, Havdn en Mendelssohn, ston den o. a. op het programma Palestrina. Casali, Gulhus. Anderhalf uur achtereen, met zéér korte tusschenpoozen, naar a-cappella^zang te luisteren, eischt heel wat van eens mei- schen aandacht. Het is dus voorwaar geen geringe lof, dat het publick van het begin tot het einde geboeid is geweest. Goed van klank, duidelijk van uitspraak, zuiver en fijn genuanceerd, was het een genot naar het voorgedragene te luisteren. Hoe wel het programma in-één genre gehouden was, was er in den zang afwisseling ge noeg om alle eentonigheid te voorkomen. Men voelde onmiddellijk, dat de koor leden aan elkaar gewend zijn. De leiding was rustig en zeker, passende bij den strengen stijl van het gezongene. Dat alleen aan het slot applaus waa toe gelaten, verhoogde de stemming van den avond. Palmen en narcissen (Paascblelies) wa ren een passende versiering van de zaal. Tot onze vreugde blijkèn de heer Besse laar en zijn koor zeer bereid terug te~ ko men. Zaterdagavond had de Leidsche gym nastiek- en Schermvereenigmg Excelsior" een vrij goed bezette zaal vaD de „Graan- beurs." Reeds acht weken na haar vorige uitvoe ring, trad de vereeniging weer op. Dit was dan ook de reden, dat het gymnastisch ge deelte niet onmogelijk was. Het grootste deel van den avond werd in beslag genomen door de voordrachten van het duo Carels en van den heer Kopper, die het gezelschap uitstekend amuseerden en luid applaus verwierven. Hierop werd geturnd aan rek en brug en een groot aantal standen zijn uitge voerd. Eerst was er een openingsstand ge weest. Waarom de opstellimg niet bij open doek geschiedde, is niet duidelijk. Bij het turnen gaven de leden blijk, dat ze er mogen zijn. Er schuilen uitmuntende krachten in deze vereenigimg. Een volgen den keer zou „Excelsior" eens een zestal keurturners moeten uitzoeken, die in een afzonderlijk nummer blijk geven van hun prestaties. Bij de brug, werd ook goed werk gégeven, alleen was van velen de afsprong te zwaar en geheel tegen de regelen itn De heeren zouden goed doen de sjerp te vervangen door een ceintuur. Ten eerste is 't veiliger, ten tweede staat 't tiugger dan de oud-mcdische sjerp. Yan de standen vielen vele te roemen. De jongeren zoowel als de ouderen beschik ken over een durf, dat het soms op acrobo- tiek gaat gelijken. Het tableau viel niet mee. Het ontwerp was zeer onzuiver. Worstelen is geon gym nastiek en halterheffen behoort eveneens thuis bij de athletiek. 't Was een te gewil de hulde. Zou er bovendien geen dame te vinden zijn geweest om als godin op te treden t Na afloop was het bal. 't Is ongetwijfeld laat geworden, want 't was reeds over éénen, toen het programma was afgewerkt. Tweetal bij de Geref. Kerk aan den Nieuwen Rijn alhier (vac.-ds. G. van Ree- nen): ds. A. Janse, te Barneveld, en ds. A. Mrtkkenze, te Tholen. Drietal bij de Geref. Kerk te Zegwaard c.a.ds. D. Fleurke, te Ter-Aar; ds. A. P. Lanting, te Oud-Loosdrecht, en J. A. Taze- laar, cand. te Weesp. Zaterdagavond hield de Friesche ver eeniging „Fier fen Hüs" een „winter- jouenocht" in „Zomerzorg". Was de op komst niet zoo groot als verwacht kon wor den, daar in den laatsten tijd de gewone „gearkomsten" zeer druk bezocht worden en blijk geven van een opgewekt vereeni- gingsleven, toch heerschte er onder de aan wezigen een gezellige geest, die zich meer malen uitte in het gemeenschappelijk zin gen van de bekende Friesche liederen. Yol aandacht werd er geluisterd naar de voordrachten van mej. A. Ringler, van Leeuwarden, die, door liaar zuivere en duidelijke uitspraak, haar pakkende wijze van voordracht, en de keuze der 6tukken de hoorders voort-durend wist te boeien. Het hartelijk woord van dank, door den voor zitter, den heer Koster, aan de spreekster voor haar optreden in Leiden, was dan ook wel verdiend. Zooals gewoonlijk besloot een gezellig „efterneé dounsjen" deze prettige bijeen komst. Wij vestigen er de aandacht op, dat de „Yereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Ne derland1" aan belanghebbenden alhier, een circulaire heeft gezonden en wekken op deze niet ongelezen ter zijde te leggen, maar kennis te nemen van het doel, het welk deze Yereeniging zich stelt, n.l. de vakopleiding, zoowel van mannelijke als van vrouwelijke beoefenaren van handwer ken, te bevorderen door verscheidene mid delen. Wanneer vele der aan de circulaire toe gevoegde inschrijvingsbiljetten ingevuld zijn ingekomen, zal in de Paasch-vacantie een vergadering worden uitgeschreven, waarin een en ander nog nader zal wor den uiteengezet en eventueel tot oprich ting eener Leidsche afdeeling zal worden overgegaan. De ,,St. Ct." bevat de statuten van de Practische Ambachtsschool, te Leiden. Aan den met Sept. te openen gesubs. 4-jarigen Handelsavond-oursus van den Neutralén Middenstandsbond te Enkhuizen is o.m. benoemd tot leeraar in de Ned. taal, handelscorr. en schoonschrijven, de heer A. W. 1'. Korswagen, hoofd der Tusschen- school, aldaar, vroeger te Leiden en te Warmond. In het bestuur van het Kon. Insti tuut voor de Taal-, Land- en Yolkenkun- (Nadruk verboden). 40) Spreek, spreek voort. Heb ve-rledene, ïwaar gij een toespeling op maakt, hebt gij mij reeds eenmaal verweten, op den dag idat de leden onzer familie hier vergaderd waren. Toen hebt gij zelf gezegd, omdat ik wilde sterven, dat ik de misstappen mij ner jeugd door mijn volgendl leven zou kun nen herstellen. Ik had dus het recht een weinig geduld, zoo niet een weinig mede lijden, van je te verwachten. Yan dien dag af heb ik geen enkel verwijt verdiend, en ik kan vrijmoedig zeggen, hoe ik sedert heb geleefd. Spreek, broeder; ik vrees, dat men je omtrent mij bedrogen heeft, ik ben Ser zeker van. Spreek, opdat ik mij kan (Verantwoorden. Ik heb drie beschuldigingen tegen je. Spoedig, zeg ze, Michel. Waarom be schuldigt ge me? Gij zijt een falsaris. Zooeven hebt ge me reeds dat woord naar het hoofd geslingerd, maar er nog geen verklaring van gegeven. Om uw speelschuld van honderd dui zend francs te betalen, waarom gij van de' "club verjaagd zijit, hebt gij tien valsche wissels gemaakt, elk van tien duizend francs, van mijn handteekening voorzien [en gesteld op uw naam. Die wissels hebt gij in omloop gebracht. Dat heeft u weinig moeite gekost, want mijn naam wae tot he den vlekkeloos. Op den vervaldag heb ik de wissels betaald, om onze eer te redden. Michel de Soulaimes kan zijn broeder toch niet naar de galeien zenden. Gij hacto juist gedacht, ellendeling, gij wist, dat bij mij de eer boven alles gaat. Laurent hoorde zijn broeder verbaasd aan. Tevergeefsch vroeg hij zioh af, wat Michel bedoelde. Wat zegt ge daar? vroeg hij. Do waarheid. Dus de wissels, die gij betaald hebt, de wissels, waarmee ik mijn speelschuld betaald heb Gij bekent dus? Zeker, ik beken, dat ge zoo edelmoe dig zijt geweest, mij te redden. Dus, ge zegt, dat die wissels valsch waren en gij beschuldigt miji? Michel lachte beleedligend. Laurent staarde hem aan, zonder hem te begrijpen. Komaan, zeide hij, luister, Michel, Er bestaat hier een misverstand. Den dag na dlien, waarop ge mij bevolen hadt te Nogent te komen, waar ik u allen verga derd vond, den dag daarop hebt ge mij door een vertrouwd persoon tien wissels doen bezorgen, van uw handteekening voorzien en op mijn naam gesteld. De markies haalde zijn schouders op en antwoordde niet, Yerbaasd zweeg Laurent en dacht na, Hij trachtte zijn geheugen zooveel moge lijk te hulp te roepen. Na een lang stilzwijgen ging hij voort: Michel, broeder, ik ameek je mij te antwoorden. Wat wilt get Dus ge hebt mij niet willen redden? Ik kon het niet. Dus ge hebt die tien wissels, waarvan ge spraakt, niet op mijn naam afgegeven? Neen. En ge hebt ook niemand gezonden, om ize mij te bezorgen? Ik weet niet waarom gij die leugen zoo hardnekkig volhoudt. Ge weet beter dan iemand, wat er gebeurd is. Bespaar mij dus uw huichelarij. Gij zult mij daar mee toch nooit overtuigen. De waarheid is zonneklaar bewezen. Wie heeft de wis sels, waarvan ik sprak, in omloop ge bracht Ik. Wie heeft er voordeel van getrokken? Ik. Ziet ge wel. Ik heb honderdmaal ho ver de openhartige bekentenis dan uw ver foeilijke veinzerij. Maar wat ik niet beken, is de mis daad waarvan ge mij beschuldigt. Nogmaals Ik zweer het u bij al -de liefde, die ik- nc-oit heb opgehouden voor u te koeste ren; ik zweer het u bij mijn moeder; ik zweer het u, ik zweer het u. Michel wendde zijn hoofd vol verach ting af. Ik zweer het u, zeg ik. Er is 's mor gens een man bij mij gekomen, die zeide, •dat gij hem hadt gezonden. Ik liet hem binnenkomen. Hij gaf mij d© wisseJs, waarvan ge spreekt. Er was geen brief bij, dat erken ik. Ik begreep, dat go mij wildet redden, ondanks alles, en ik was geroerd, tot tranen geroerd. Die man zei- de mij, dat het onnoodig was, u te gaan bedanken. Ge verboodt.het mij. Men zou mij, helaas, niet ontvangen. Ge behandel- det mij met groote gestrengheid, hoewel gij mij reddet, ten ko9te van uw vermogen zelfs op gevaar af naar ik vermoed uw handelszaak te benadeelen. Toch kon ik dat niet aanemen, zonder u voor uw grootmoedigheid te bedanken. Ik gaf dim man een brief mee, een zeer kort briefje, Ge zult het u nog wel herinneren. Het be vatte slechts deze woorden: „Wanneer gij ooit behoefte hebt aan mijn leven, neem het." Die woorden, broeder, wilde ik nu, terwijl g© ongelukkig zijt, komen herhalen. Ziedaar, waarvoor ik hier ben. Hij greep naar de hand van Michel. Broeder, wanneer mijn leven u tot iets nut kan zijn, neem het. Maar Michel trok zijn hand terug. De diepe rimpels bleven op zijn voorhoofd •zichtbaar. Dezelfde onverzoenlijke veraoh- ting bleef op zijn gelaat uitgedrukt. Welk een weefsel van leugens, zeide hij. Waarom geeft u zooveel moeite'? De brief, waarvan ge spreekt, heb ik wel ontvangen, en daarmee hebt ge waar schijnlijk uw leugen van heden voorbe- Teid. Maar waarom tracht ge mij. met die leugen te overtuigen? Ik heb u niemand gezonden, en de wissels, die ik nu zes da gen geleden betaald heb, waren niet van mij, al droegen zij mijn handteekening. Dat is zonderling, mompeldie Laurent ontsteld. Ja, wel zonderling, nietwaar? zeide de markies. O, ge gelooft mij niet, ge gelooft mij niet? Neen, zeker niet. O, broeder, he*> hebt ge zoo aan mijn de van Ned.-Indië werden ter vervulling van de vacatures, ontstaan door de perio dieke aftreding van de heeren prof. mr. C. van Vollenhoven, dr. H. H. Juynbolf en C. R. Bakhuizen van den Brink en dcor het bedanken van prof. mr. Ph. Kleintjes (alleen do heer Bakhuizen van den Brink was volgens het reglement her kiesbaar), gekozen de heeren F. A. Lief- rinok, prof. Ch. A. van Ophuysen, Ch. Bakhuizen van den Brink en mr. G. J. E. van Berckel. De bedde laatstgenoemden, ter vergadering in Den Haag aanwezig, aanvaardden hun benoeming. Aan de bei de anderen zou van hun benoeming worden kennis gegeven, De luit.-kol. W. L. Overdluyn, die bestemd is tot commandant van heb 4de Teg. inf., blijft te J^eiden in garnizoen. Ds. C. B. Oorthuys, predikant bij dia Ned.-Herv. Gem., te Rotterdam, her dacht gisteren zijn 40-jarige ambtsbedie ning. Hij heeft achtereenvolgens gestaan ts Waarde, 's Heer-Abt-skerke, Woudrichem, Harderwijk, Katwijk-aan-Zee, Den Haag, (van 18881893), daarna opnieuw te Kat wijk, om ten slotte, sedert 9 Mei 1897, re Rotterdam te arbeiden. Gisteravond hield ds. Oorthuys een ge dachtenisrede in de Groote Kerk. Bij het eind-examen aan de Rijks- tuinbouw-Winterschool te Boskoop zijn o. a. geslaagd de heeren: K. Griffioen, te Zwainmerdam; H. F. van Hellemond, te Alphen; F. J. G. Hooftman, te Boskoop: en F. H. G. van Iterson, te Gouda. Door het overlijden van mej. A. van Zegwaard is de diaconie der Ned.-Herv. Gem. te Voorburg in het bezit gekomen van 10 inschrijvingen op het Grootboek der Ned. Werk. Schuld k 2£ pCt., ieder groot f 1000. Notaris Yan Zegwaard had reeds in 1885 dit legaat vermaakt, onder vruchtgebruik van mej. v. Z. De yereeniging „Het Volksbelang", te Gouda, heeft aan den Raadi aldaar, voor bouwen van arbeiderswoningen, een be drag aangevraagd van f 275,000, benevens f 122,000 voor het bouwen van goedkoop© woningen voor ouden én invaliden, te ver huren voor lagen prijs, waarop nog oen toeslag van de gemeente wordt verzocht. Aan D. van Donk, arbeider te Alphen (Z.-H.), werdén door den Raad overgedra gen alle rechten, welke de gemeente Gouda heeft op eenige te Alphen gelegen perceelen, tegen betaling van f 685. Ofschoon het „Haarl. Dagbl." uit officieele bron meedeelt, dat noch te Haarlem, noch te Haarlemmerliedo iets be kend is van annexatie van Haarlemrnerlie- de geheel of gedeeltelijk, door Haarlem blijft onze in den regel uitstekend ingelich te bron handhaven, dat daartoe ©trekkende plannen bestaan en door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd, zegt ,,De Tel.": Haarlemmerliede zal, aldus onze inlich tingen, geheel of gedeeltelijk verdwijnen. Het meest waarschijnlijk wordt geacht, dab een eventueel resteerend d'eel dier gemeente, indien Haarlem haar niet ge héél opslokt, zal worden getrokken hij Houtrijk en Polanen. Wat overigens officieele tegenspraken waard zijn, konden we herhaaldelijk ge waar worden. Zij zijn in den regel gebar liefde kunnen twijfelen? Hoe kondet ge geloove-n, dat ik zoo dliep gezonken zou zijn? O! Wel heb ik misslagen begaan, hoewel die voor het grootste deel ver geeflijk waren, maar ik ben er zwaar voor gestraft. Hij droogde zijn tranen. Komaan, hernam hij terstond daarop genoeg zwakheid. Ik moet mij verdedigen en hoe onwaarschijnlijk en afschuwelijk zulk een beschuldiging ook moge zijn, ik moet die vermoedens van mij afwerpen, maar hoe, hoe? Hij zocht, hij dacht na, maar hij vond niets. Ik kan u slechts herhalen wat ik reeds gezegd heb. Een man is namens u bij mij gekomen. O! ik herinner het mij zeer goed. Van dat vreeselijke tijdstip mijns levens is niiet de geringste bijzon derheid uit mij/n geheugen verloren ge gaan. Ik zal u dien man beschrijven. Waarom? vroeg Michel. De markiezin hoorde dit pijnlijk ge sprok zwijgend aan. Geen woord ontsnap te aan haar lippen. Zij bewoog zich niet. Haar gelaat alleen drukte den angst en de wanhoop uit. die .zich van haar hart hadden meester gemaakt. Neen, ik .zal u alles zeggen, hernam Laurent. Ge moet aan mijn woorden geloof slaan. Het doet mij te veel lijden, dat ge mij van zulk een laagheid kunt verdenken. De man, dne mij in uw naam die wissels kwam brengen, was groot en sterk gebouwd (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1