Tabaksverbruik in Engeland. De uitvinder van de schrijfmachine. schuld, omdat ik je heb aangeraden in je ■tuk te veranderen." „Het was toch gevallen". Hij snikte het uit, liet zich streelen als een klein kind. Bit gaf hem troost. Hij merkte het niet, dat tijdens de tweede, derde, vierde acte 'het publiek met zajn werk spotte. Hij leef de in een andere wereld. Zachtjes kuste ze hem zijn voorhoofd. „En toch zul je nog eens een stuk schrij- ■Jeen, waarmee je de wereld zult veroveren. Weecr opnieuw aan het werk, mijn liefste, mijn jongen," Het scherm zonk eindelijk. Niemand be tuigde bijval. Alleen boven ergens klapten een paar handen fanatiek. Hij lag in de armen van zijn meisje, dat hem zachtjes troostte,... De Londenscète correspondent van „De Telegraaf" echrijft: Lord Palmers ton, de vroeger zoo alom gekende Engelsche staatsman, noemde „beer and bakky" (bier en tabak) „the bane" (het verderf) zijner landgenooten. Wmt sou hij don thana wel zeggen van het eindt veel grooter geworden gebruik dier {beide genotmiddelen hier te laaide? Wan- heeap hij die opmerking maakte, is mij niet 3t»kend Hij stierf in 1865, 80 jaar oud. Hij «lacht celf te houden van een goede sigaar jan een goed gUt wijn. Zeer waarschijnlijk bond hij op rijn ouden dag daarin een ver- jöerf voor anderen. Laten wij aannemen, Hat kaj dat telde in 1861. Sn naar ik er- hÈms vind vermeld, werd er dat jaar hier j|e lande door heel de bevolking 12,740,502 KjG. tabak verbruikt, net een half kilo per hoofd En verleden jaar va» het totale (terbruik daarvan in dit Rijk 43,075,553 (KXL, bijna eea kilo per hoofd van de be- jvoüdng. Het bierverbrufe vermeerderde jpok beduidend En zou nu Palmers ton zajn ïandgenooten tegenwoordig heelemaal ver- «dorven vinden t Kom, kom. John Buil weet beter. Maar „bakky" houdt hij erg veel. Daar gaat biets van af. Hier houdt men ons, Hollan dera, voor hartstochtelijke rookers, „To rinoke at a Dutchman" staat gelijk met _rooken als een baviaan". Dat verstaan seusch de zonen van John Buil ook. Zijn iochters doen dat ook meer en meer. En dat werd hun geleerd door sir Walter Ra leigh, den ridderlijken hoveling van Queen Bess. Ik heb een oud boekje, dat heel aardig le geschiedenis vertelt van sir Walter's leven en zijn tijd Het is versierd met even aardige illustratiesEn op één daarvan tbaai Raleigh voor het eerst hier te lande aan het Hof te rooken uit een lange, hou ten pijp. "Vlak tegenover hem rit koningin Elizabeth op haar troon daar heel genoeg lijk naar "te kijken. Aanzienlijke heeren slaan den ridderlijken rooker ook aandach tig gade. Zij schijnen trek naar een trekje te hebben. Maar één der twee deftige hof dames kijkt heel zuur en houdt een zak doek voor den mond, terwijl sir Walter dikke rookwolken uit rijn pijp en mond blaast. Hij voerde hier te lande dat genoegen in en liet, tegen het einde der zestiende eeuw, de eerste tabak naar Engeland brengen. Et werd een aardige anekdote van ver teld. Zijn bediende zag hem voor de eerste maal in zijn studeervertrek een pijp roo ken, net toen hij rijn meester een glas bier kwam brengen. Verschrikt rook uit zijn mond ziende komen, wierp hij air Walter het bier in zijn gezioht, rende daarop naar beneden en vertelde angstig al den huis- genooten, dat rijn meester in brand stond en els men hem niet gauw ging blusschen, ftog slechts rijn asch zou vinden. Sir Waltér rookte dus toen een slechte WP- Zijn nieuw genoegen vond echter hier te laaide dra navolging, ook aan het Hof. En tn het begin der zeventiende eeuw was het rooken in hooge Engelsche kringen al zoo algemeen géwordén, dat koning Jacobus I, fiarikaaiomatsn in de Een pïaotische nieuwigheid, is sedert jeenigen tijd te Londen ingevoerd, nl. melk- ftutomaten, welke het publiek aldoor in, de die zijn pei* beter dan zijn sohepter wist te hanteer en, het in 1604, toen hij pas een jaar op den Engelschen troon zat, noodig oordeelde, er een kras schotschrift je tegen te schrijven. Hij noemde dat ,,A counter blast to-t tobacco" (ees krachtig antwoord aan tabak). En dat was^wis niet malsch. Hier zijn een paar aanhalingen daaruit: „Tabak is een tak der zonde van dron kenschap, die de wortel van alle zonde is". (Koning Jacobus hield zelf veel van een glas). „Het is niet alleen een groot e ij delheid, maar tevens een erge verachting yan Gods goede gaven, de zoetheid van 's menschen adem moedwillig door dien stinkenden rook te bederven." „Het rooken is een gewoonte, afschuwe lijk voor het oog, ergerlijk voor den neus, nadeelig voor de hersenen, gevaarlijk voor de longen. En de zwarte (sic!), stinkende damp daarvan gelijkt het meest op den af- uchuweldjken damp van een bodemloozen put." Dat schikt nogal. Maar ziet, Koning Jacobus kreeg den Engelschen troon met een berooide schat kist er bij. En hij redde rich uit dien brand door de verbranding van tabak, waarop hij een zware belasting legde. Dat geld stonk niet. Het rooken zijner onderdanen bracht hem een lief sommetje in zijn schatkist. En sinds dien is dat gebleven een der kurken, waarop de Engelsche Staat drijft. Deze trekt jaarlijks een inkomen van ruim 200,000,000 Hollandsche guldens uit de ta baksbelasting. Maar het tabaksverbruik vermindert daarom niet. De Engelschen gaan door al dapperder te rooken, zooals u weet voor^ namelijk uit een pijp. Daar is hier ieder een het heertje mee. De Cityman rookt evengoed uit een pijp als een opperman. En rij doen het allemaal op straat. Een hooge dop op het hoofd en een houten pijp zonder dop in den mond gaan hier heel goed samen. Maar in deftige café's en restaurants is het verboden uit een pijp te rooken. Dat staat op den muur. De rookende Engelschman brengt niet alleen den Staat een hooge schatting op, ook den fabrikanten en handelaars van dat genotmiddel. De heele tabakshand el iB hier het monopolie van enkele groote Maat schappijen, die krasse winsten maken; one sixpence voor een tamelijk goede sigaar, straten -van Londen. gelegenheid stellen een glas. goede, vers oho melk te erlangen. twee rijksdaalders voor een pond schappe lijke tabak laten betalen. Niet lang geleden stierf een Engelsche tabaksfabrikant, een zekere heer Wills, die rijn erven een ver mogen van ongeveer f25,000,000 naliet. Al lemaal aan tabak verdiend Ik vertelde-boven, hoeveel daarvan ver leden hier te lande werd verbruikt. Daar betaalde de rookende gemeenschap van John Buil ƒ368,892,516 voor. En van deze kapitale som streek mr. Buli's Staat maar eventjes f20S,120,320 op. De tabaksbelas ting is haast even hoog als de inkomsten van de posterij. En zij is net genoeg tot betaling der jaarlijksche rente van John Buli's- nationale schuld, die reusachtig is. De rookers bewijzen dus door hun genot den Engelschen Staat een grooten dienst. En met alle respect voor koning Jacobus, of rijn nagedachtenis, is het rooken toch een aardig genot. En openhartig belijd ik mijn „zonde", tijdens het schrijven van dit opstel drie pijpen tabak te hebben gerookt. En nu ga ik een Hollandsche sigaar aan steken, om dezen brief te posten. Doe ik daaraan kwaad? "Voor eenige dagen is in de Vereenigde Staten overleden James Hammond, de uitvinder van de schrijfmachine, en presi dent-commissaris van de „Hammond, Typewriter Company". Hammond heeft een veelbewogen leven gehad. Hij was theoloog, journalist, stenograaf, en einde lijk werd hij de uitvinder van de schrijf machine. Aan de New-York Financier" ontlee- nen wij de volgende bijzonderheden om trent het leven van den grooten man. Hij is van afkomst Puritein, en beeft een har de jeugd gehad. Gebeuren den 2östen April 1830, behaalde hij in 1861 zijn graad aan de Universiteit van Vermont. Tot rijn atu- dievrieaiden behoorden de bekende latere uitvinders Morse en Clark. Steeds voelt hij rich bijzonder aange trokken door de stenografie. Spoedig was hij dan ook een bekwaam stenograaf. En het gevolg hiervan ia geweest, dat Ham mond zich weldra op journalistiek terrein begon te bewegen. Zoo .weed Hammnari ooriogMwraapo*-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 20