SILLNSANN Co, C. SEGStt IÏ, Aanbesteding DE PAUW. Een groote party RIJWIELEN. Lange Oiefsleeg 8. FISCAL, LOIRM, DUÜKOPP, 8.S.A. S Boerderijen te koop, Effec&en, Coupons, Prolongaties, Assuranties L. VAN NIEUWKOOP, Hedenavond Opening 229 Haarl.siraaf 229. De Graeiense, Prüs per kwartaal U7V2, No. 162l70. Anno 1913. Buitenlandseh Overzicht. Tweede Kamer. Uit de Rechtzaal. Hoosewoerd 109. Telef. 1032. Groentenzaden, Bloemzaden, Graszaden, enz. Zaadhamdel, Steenslag ""BiEiMiöËLT Opruiming wegens plaatsgebrek. Rijwielhandel, Kerkbuurt, Oegstgeest. Antiek te koop. Wed. J. 8TEENHAUER Zonen. cS N MODE-MAGAZIJN N LEmAN fflzn., boter en kaas. Telephoon 6Ö2. Edammer R®smkaasj@s f 1.49 per stuk. In Rusland zijn de plechtigheden ter vie ring van de driehonderdjarige regeering der Romanof-dynastie aangevangen. Het begon met groote kerkelijke plechtigheden voor de overleden leden van het Huis Ro- manof. Nu zien de keizerlijke besluiten het licht, waarnaar men zoo verlangend uitzag en waarvan men zoo groote verwachtingen koestert. Een keizerlijke oekase aan den Henaat, beveelt maatregelen ter verzorging ran weezen der plattelands bevolking, hit storten van 10 millioen roebel voor wederzijdsohe ondersteuning in het adelsfonda, van vijftig millioen in het akkerbouwfonda, vrijdom van belastingen en boeten, gunstige bepalingen voor staats ambtenaren, amnestie voor persdelicten, wedertoelating van weggezonden studenten. De ter dood en tot 20 jaar dwangarbeid veroordeelden zijn begenadigd, het politie toezicht verkort. Voor Finland zijn tien millioen voor zie-, kenhuizen bestemd. Korte gevangenisstraffen zijn vrijgeschol- den, overtredingen van ambtsbevoegdheden eveneens. Een keizerlijk manifest wordt heden in alle kerken van Rusland voorgelezen. Het spreekt van de samenwerking des tsaren en van het Russisohe volk, die Rusland groot heeft gemaakt, zoodat heb rijk thans op ge lijke lijn staat met de voornaamste sftaten. Verder gewaagt het manifest van de gees telijkheid, den adel, die met name bij de opheffing der lijfeigenschap zijn burger deugden heeft bewezen, den met roem be- kleeden Ruesischen krijgsmansstand, die een sterk schild vormt tegen iedereii inval. Voorts worden de mannen van wetenschap en de kunstenaars genoemd. Ook op het ge bied van landbouw, handel en nijverheid heeft Rusland groot en goed werk gele verd. De keizer spreekt den wensch uit, dat het jubileum der Romanofs een gedenkwaardig oogenblik in de Russische geschiedenis zal zijn. Waar het Rusland betreft zij aanbevolen eens kalm af te wachten, wat er tereoht komt van deze beloften. Een hoogst belangrijke mededeeling doet Kei Brusselsche blad ,,Chronique" Het blad weet niet meer of minder mee te deelen, dan dat er gegronde hoop bestaat op een johikking, waardoor de algemeene taking kan worden voorko men. Bevestiging van dit bericht ont breekt. Ook wordt niets gemeld omtrent den tard der genomen schikkingen. En nu beginnen we maar weer aan het •ndcrwerp van den dag: leger, vloot en alles wat daarmee samenhangt. Als dat er niet was, zou voor den over zichtschrijver voor een niet onbelaugrijk teel de stof verdwenen zijn. In Frankrijk 6ulckelt men met onvoldoen de bemanning der vloot. Een internationale kwaal mag men dit wel noemen. De ambi tie voor dit bedrijf vermindert. We hebben ioaar op ons eigen land te lotten, om een bevestiging hiervan te zien. Engeland bijv. weet ook niet. meer, hoe de oorlogsschepen voldoende te bemannen. De Fransche minister van marine Baudin Heeft in twee interviews alarm gesla- gon. De quaestie moet zoo spoedig mogelijk worden opgelost. Zeker is, dat Frankrijk geen voldoend sterke bemanning meer kan krijgen volgens de bestaande reoruteerings- bepalingen. Er moet wat op gevonden worden, nu Bchepen in gebruik komen, welke 1000 man équipage en veertig tot vijftig officieren moeten hebben. In 1918, wanneer het vloot- program zal zijn verwezenlijkt, moeten er 10,500 man meer zijn dan in 1913. Het vlooteffectief zal dan 77,000 man bedragen. Onder den drang der omstandigheden wint de idee voor algemeenen dienstplicht in Engeland veld. Men acht een groot leger noodzakelijk. Wanneer Engeland Frankrijk bijgeval hulp moet bieden, dan kan het niets doen om het Fransche leger te ver sterken. Maar mocht een vijand er eens in ©lagen in landen, dan is er ook niets te stel len tegenover een vijandelijke legermacht, want het Engelsche leger is kwantitatief en kwalitatief, daarvoor onvoldoende. Mis- sohien heeft ook de luchtschep en-vrees wel invloed uitgeoefend. Nog steeds verbeeldt men zich herhaalde lijk luchtschepen te ontwaren. Evenwel ver neemt men naderrhand nooit, welk schip het geweest is. Eén zoo'n bezoek is der militaire autoriteiten hoogst welkom, zooals nu blijkt. Volgens de „Daily Mail'» staat het nu vast, dat de verhalen omtrent de geheim zinnige luchtschepen toch niet geheel en al verzonnen zijn. Een op Januari boven Do ver waargenomen luchtschip zou nl. nu ge bleken zijn een Franscb luchtschip te zijn van Verdun. De Britsche admiraliteit zou hiervan ken nis hebben gekregen en geen bezwaren heb ben gemaakt. Integendeel, men zou in de toekomst juist willen bevorderen, dat proef tochten van Frankrijk naar Engeland en omgekeerd zullen plaats hebben. Over de luchtschepen is veel te doen. Overal wordt er maar op gezonnen, hoe er het meeste profijt van te trekken, maar ook om ze onschadelijk te maken. Een lief bedrijf toch oorlogvoeren. Het Pruisisohe ministerie van oorlog heeft 200 soldaten naar Swinemünde gezonden, waar zij, drie weken lang, oefeningen zul len houden met het schieten uit luchtsche pen en vliegtuigen op schijven aan den vas ten wal. Nu dr. Wilson als president is opgetre den, zal het velen zeker belang inboezemen eens te vernemen, welk salaris de pre sident der Vereenig d e Sta ten ontvangt. De eerste president ont ving een salaris van 25,000 dollars, maar in 1873 werd dat op 50,000 dollars gebracht en 1905 op 75,000 dollars, en op dat bedrag staat het thans nog. Hierbij echter dient dan in aanmerking te worden genomen, dat het Witte Huis den president als ambtswo ning dient, dat zijn reiskosten en andere uitgaven door de schatkist worden betaald, zoodat nog jaarlijks naast het salaris onge veer 250,000 dollars voor den president wor den uitgegeven. Uit wat we zoo voor en na scheven over de daden der Engelsche suffragettes, heeft men duidelijk kunnen opmaken, dat een dergelijke strijdmethode, die alle perken van fatsoen te buiten gaat, onze sympathie niet heeft. Hoe men over het vrouwenkiesrecht ook mag denken, op een dergelijke wijze je ideeën propageeren kan moeilijk worden goedgekeurd. We staan daarin niet alleen. Dat staat vast. Ook het bestuur van de afdeeling Leiden van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is die meening toegedaan, doch het wil tevens laten zien, dat iiiet overal een dergelijke dwaze propaganda wordt gevoerd en zendt ons het Maandbul- letin van het „Persbureau der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" om dit duidelijk in het licht te steljen. Ook van deze onver dachte zijde wordt gesproken over het on waardige optreden der suffragettes en haar actie betreurd en afgekeurd. In dit Maandblad lezen we nog iets over de vrouwenkiesrechtbeweging in Zweden, waarop we de aandacht willen vestigen. We lezen daar: Eindelijk is het resultaat bekend van al de gemeenteraadsverkiezingen in 1912 op versohillende tijdstippen gehouden. Er zijn twintig vrouwen gekozen, 3 van de vrou- wenlijst, 12 van dè vrijzinnige lijst, 2 van de conservatieve lijst, 2 van de sociaal-de- mooratische lijst en 1 van de gezamenlijke lijst der vrijzinnigen en sociaal-dernócraten. Aangezien de verkiezingen daar te lande naar het systeem der evenredige vertegen woordiging plaats hebben, is eigen candi- daatstelling en later overleg bij herstem ming, zooals hier, in Zweden niet van toe passing, zoodat in gevallen, waar de par tijen het eens kunnen worden, dadelijk een gemeenschappelijke lijst wordt opgesteld. De gekozenen van de lijst der vrouwen zijn: Nina Andersson te Vasteras, vroeger ver pleegster en na haar huwelijk bestuurslid van het tehuis voor verwaarloosde kinde ren; EIna Persson te Lund, die vroeger leerares, later vennoot in een handelsfirma was en van 19041S07 bestuurslid der "Ver. v. VrouwenkiesrechtAnna WickseÜ te Lund, csndidaat in de rechten en echtge- noote van prof. W. Die van de gecombi neerde vrijzinnigen en sociaal-democraten is Hildur Ottelin te Uftpsala, hoofd eencr gymnastiekschool en woninginspectrice. Vergadering van gisteren. Bij de regeling van werkzaamheden, waaromt-rent wij gisteren het voornaamste reed3 meldden, stelde de Voorzitter voor, om, waar het zijn bedoeling is de Ka mer weder bijeen te roepen tegen Dinsdag 1 April, op welken dag hij de afdeelingen wil laten, hernieuwen, op Donderdag 2 April d.a.v. te behandelen de Ziektewet. Aldus werd besloten, nadat de heer P a- tijn gezegd had, dat hij liever met de In komstenbelasting had zien beginnen, maar daartoe thans geen voorstel te kunnen doen om de formeelë reden, dat het eindverslag omtrent dit ontwerp nog niet is versche nen. De heer Ter L aa n verzocht, om na Pasohen een dag te bepalen ter behandeling in de afdeelingen van de eoc.-democr.-voor- stellen tot wijziging der Leerplichtwet en der Arbeidswet en stelde tevens voor om zijn motie, betreffende het vervallen der derde herhalingsoefening, te behandelen bij het thans reeds op de agenda voorkomende ontwerp tot wijziging der Landweerwet, zoodat deze motie nog vóór het Paaech- reces kan afgedaan worden. De V oorzitter zeide, dab de centra- lisatie te beslissen heeft over hetgeen in de afdeelingen zal worden onderzocht. Het voorst el-Ter Laan (betreffende de motie no pens de derde herhalingsoefeningen kon de Voorzitter niet steunen, waarna het verworpen werd 43 tegen 30 stemmen. Hierna werd voortgezet het debat over het wetsontwerp tot wijziging der perso- neele belasting ten gunste van logement houders, enz. De heer Ter Laan beval het amende- ment-Treub aan en betreurde, dat de Minis ter nog steeds een billijker belasting-rege ling voo5 stalhouders achterwege laat. De heer De Klerk sprak in gelijken geest. De heer Kooien bestreed het amende ment, omdat het den Staat zal komen te staan op een half millioen, ongeacht nog de schade, welke ook de gemeenten zullen lij den door meerder opcenten-ontvangst. De heer Treub bestreed nu bet ont werp zelf, dat alleen voor spreker aanne melijk is, als de Minister zijn amendement overneemt. De Minister van Financiën be streed het amendement-Treub met het oog op het offer van ruim een half millioen, waarop dit de schatkist zou komen te staan. Als het zou worden aangenomen, zou de Minister heb wetsontwerp moeten in trekken. Na deze verklaring van den Minister nam de heer Heemskerk zijn steun terug. Spreker achtte zich nu voldaan, nu de Mi nister had laten doorschemeren, dat bij een meer algemeene herziening van de perso- neele belasting, de bedoeling van het amen dement-Treub onder de oogen kan worden gezien en hij het amendement-Treub slechts om de kosten, niet. om het principe, be streed. Het amendement-Treub werd hierop ver worpen met 38 tegen 28 stemmen. Vóór links, behalve de heer Van' Karnebeek, rechts tegen behalve de heeren Van Len- nep van Van Vuuren. Het wetsontwerp werd hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorts wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen het wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening van eigendommen in de gemeente 'e-Gravenhage ten behoeve van de huisves ting van den dienst van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Hierna ging de Kamer afdeelingsarbeid verrichten, en werd de vergadering ver daagd tot heden. Uitspraken van het Kantongerecht te JLeiden. De Kantonrechter veroordeelde nog: Wegens te Rijnsburg veldvruchten ia het openbaar water wasechen: J. v. V., te Rijnsburg, tot f 2 of 2 dagen. Wegens te Katwijk-aan-Zee met sneeuw ballen gooien: C. K. Wzn., tot f 1 of l dag; A. V. Jzn., tot fl of 1 dag; IJ. v. d. B. Azn., tot f 1 of 1 dag, allen te Katwijk-aan- Zee. Wegens te Leiden met sneeuwballen gooien: P. v. d. W., tot f2 of 1 dag; W. 8., tot f 3 of 1 dag; W F. de la R., tot f 3 of 1 dag. Wegens te Leiden een licht op korteren afstand dan 1 Meter van de zoldering bran den: B. L. v. d. K., tot f 1 of 1 dog. Wegen© te Leiden, wanneer de weg met sneeuw is bedekt, het paard niet van bellen voorzien: K. O., tot f 0.50 of 1 dag; G. P., tot f 0.50 of 1 dag. Wegens te Leiden, ten lste met een hon denkar harder dan stapvoets rijden, 2de op die kar plaats nemen: H. W. J. v. W., tot tweemaal f 0.50 of tweemaal 1 dag; J. D., tot tweemaal f 1 of tweemaal 1 dag. Wegens te Leiden met een handwagen op de klinkerbestrating stilstaan: G. van R., tot f 1 of 1 dag. Wegens te Leiden vee melken zonder ver gunning van den keuringsarts: A. L. v. d. G., tot f 2 of 1 dag; 8. J., tot f 1 of 1 dag. Wegens te Leiden zich niet aan een bevel van politie onderwerpen: W. de M., tot f3 of 2 dagen. Wegens overtreding politie-verordening: L. P., tot f 1 of 1 dag. Wegens te Leiden rijden in verboden richting: H. <J. G., te Alphen,, tot f 1 of 1 dag. Wegens te Leiden vuil in het water gooien: W. C. P., huisvrouw A. B., tot f 0.50 of 1 dag. Wegens te Leiden op den openbaren weg een persoon naschreeuwen: J. J. V. tot 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. Wegens te Leiden ruil in het water gooien: J. M. S. tot f 0.50 of 1 d. Wegens te Leiden een rijwiel berijden door <la Jodenkerksteeg: G. W. O. tot f 1 of 1 d.W. F. E., door de Watersteeg, tot f 1 of 1 d. Wegens te Leiden met een motorrijwiel rijden door de Watersteeg: B. H. V. V., te Delft, tot f 3 of 2 d. Wegens te Leiden op den openbaren weg liedjes zingen: J. v. H., zonder domicilie, tot f 1 of 1 d. Wegens te Leiden op een één-persoons rijwiel nog een peTsoon vervoeren: G. J- F., te Leiden, tot f 1 of 1 d. Wegens loopen op verboden grond: G. M., J. v. d. L., en C. v. d. L., te Lisse, tot f 1 of 1 d. De kantonrechter sprak vrij: P. J. R., te Leiden, beklaagd van overtreding Trek- hondenwet. Teruggegeven werd aan de ouders J. den D. Gzn., te Katwijk-aan-Zee, beklaagd van te Katwijk-aan-Zee met sneeuwballen werpen. De kantonrechter sprak vrij D. D., te Leiden, beklaagd van overtreding Trek honden wet. Alkmaarsche Rechtbank. On bevoegd uitoefenen d, er geneeskunst. Wederom had zich voor de Alkmaarsche rechtbank te verantwoorden H. J. Filers, van Oegstgeest. Den 4den Febr. was be klaagde door deze rechtbank, nacïat hij in hooger beroep was gekomen van een von nis van den kantonrechter te Schagen, bij verstek veroordeeld tot een geldboete van 3-maal f 300 of 3-maal 60 dagen hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen van ge neeskunst. Beklaagde had tegen dit von nis verzet aangeteekend en was bij de be handeling van de zaak tegenwoordig. Hij bekende aan een patiënt te Harenkarspel eenige malen geneesmiddelen te hebben gezonden, ten einde te trachten hem van tuberculose te genezen, nadat deze pa tiënt lid was geworden van „Het Gouden Kruis", waarvan beklaagde directeur is. De officier van justitie eischte bekrach tiging van het vonnis, waarna beklaagde een geschreven verdediging aan de recht bank overlegde. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer J. van den Bosch. Aan F. J. Kempen wordt ontheffing ver leend van de bepaling sub-artikel 27 lo„ bouwverordening. Vastgesteld wordt de verordening op da vleeschkeuring, zooals door de Gezond heidscommissie wordt voorgesteld. Aangevuld wordt het algemeen politie- reglement met het oog op het leggen van kabels voor de elcctriciteit in deze ge meente. Bepaald wordt, dat de hoogte van de te bouwen huizen op de Aarkade, tussohen dïe Laanbrug en de Van-Manderloo-straat en in de Van-Boetzelaer-straat 7 Meter hoog moeten zijn. De jaarwedde van den telefoonkantoor- houder W. Ziegelaar wordt van f 80 ge bracht op f 100. Aan de bouwvereeniging „Volksbelang" wordt na langdurige discussiën grond in erfpacht uitgegeven voor den bouw van twee arbeiderswoningen. Tegen erfpacht waren de heeren A van Dam, C. van don Berg, C. van Egmond en S. Dompeling. Met eenparige stemmen wordt besloten: lo. tot het doen van stappen, ten einde te geraken tot een gemeenschappelij-ke eleo- triciteitsvoorziening in Alphen, Aarlander veen en Oudshoorn en daarvoor de noodige machtiging aan Gedep. Staten aan te vragen; 2o. om de Commissie van Beheer van die gasfabriek uit te noodigena. tot het doen van voorstellen aan de betrokken gemeenteraden, tot wijziging van heb ge meenschappelijk beheer van de gasfabriek, in verband met de toevoeging van het electrisch bedrijf bij dat van de gasfabriek; b. tot het opmaken van een concept contract tot stroomlevering met L e i d! e n op den grondslag van de offerte van Leiden d.d. 16 Oct. 1912, een en ander voor zooveel sub a en b. van punt 2 be treft, onder overlegging van een advies van deskundige adviseurs. De Kamerverkiezingen. Uit het district Beverwijk schrijft men aan de „Rotterd.": Geruchten loopen er, dat er in het dis trict Beverwijk plannen worden beraamd een Ch ristelijk-historisch candidaat te stellen tegenover het aftredende lid, den heer W. C. J. Passtoors, roomsch.-kath. Het zou dlan iemand moeten zijn van de Christ.-historische tint van den heer Bi- chon van IJsselmonde, het bekende Ka merlid voor Ommen. Aan de verkiezing, van zoo iemand zou dan medewerking ver leend worden door de vrijzinnige conoen- tratie. Yoor de uitvoering van dit plan «ou zich bereid verklaard hebben db heer J.- Wiodeman, art© te Beverwijk, die bekend is ora zijn schrijven in de lintjes-kwestie en zich toen met den heer mr. P. Tide- man homogeen verklaarde. De heer Wiedeman moet reeds beproefd hebben de georganiseerde Christ.-histori- schen in het district voor dit plan te win nen, dloor hen tot een bijeenkomst uit te noodigen en hen hun licknaatsohap te doen opzeggen van de Christ.-Historische Unie* Uit Heerlen schrijft men aan ,,Do Ne der!" De Christ.-Hist. Ivesvereeniging te Heerlen heeft in het Clir. Tehuis den lsten Maart een openbare vergadering gehou- 3126 3 0 NIEUWE Prima kwaliteit. Billijke prijzen. Tel. 1105. 3120 20 voor onderhond van Wegen en Paden voorradig in diverse maten. Vraagt concurreeronde pr(Jzon. OOSTHOEK ZOOM, Alphen a/d. Kg». 3112 7 Te koop een Isobaronietrische Tapmachine met 6 kranen, in neer goeden s'aat, bij I. I>E TOMBE, Levendaal 117, Leiden. 423a 0 Daar ik op heden geen winkel heb, doch wel in aanbouw, bied ik nu t(jdeiyk een koopje aan van alle eerste klasse RIJWIELEN, als: en nog andere merken. Ook een Bde-handa-Jongeheeren-RIjwiel B. S. A., zoo goed als nieuw. 3117 39 Beleefd aanbevelend, Liefst aan particulier. 1 Kaatste], gekleurd, 6 stuks. 1 gekleurde Koe en een Vaae. 0 Briev. Bur. T. d. Blad No. 421a. gel. in Z.-H. en Qeld., aanv. met Mei. Gemakkelijke conditiön. Inl. bij L. VAN LEEUWEN, Hoofdweg, Hillegeraberg. 's Dinsdags van 10 tot 11 uren: Lange Warande 88, Botterdam. 8109 9 Mandeomakerssleog 4 bij den Waag. Prima adres voor zéér fijne NATUURBOTER, Goudsche Leidsclie en wette Edammerkaas. 1376 9 Nieuw aangevoerde Brielsche Fleuren (Eigenheimers), prachtige kwaliteit, weinig blauw, verkoopen w(j met toenemende vraag tegen uitersten prijs. 3001 7 Wed. M. VAN DEB BENT. Telefoon 789. 0p Woensdag 12 Maart 1913, des voormiddag, te 11-uren, is onder- geteekende voornemens in bet Hotel ,Het Bruine Paard" te Sassenheim, voor rekening van den Heer W. WARNAAR, aldaar, AAN TE BESTEDEN: 2830 35 Het verbouwen van een Heerenhuishet verbouwen van een Kantoor en Bloem- bollenschuur en het bouwen van een Bloembollenschuur met Pakplaats en bijbehoo- rende werken aan de' Hoofd straat No. 451 te Sassen heim, Bsstek en twee teekeningsn zijn vanaf 4 Maart a.s. verkrijgbaar bij ondergeteekende ad f 2.— per atel, franco per past ad f 2.10. Aanwijzing zal worden gehouden op Vrijdag 7 Maart 1918, des morgens te 11 uren voor het kantoor van de Firma WARNAAR Co., aldaar. Inlichtingen verstrekt de Architect A. E. VEBUOOG, Hoofdstraat 561, Sassenheim. él CS -w •H VAN HET 3099 40 Nergens vindt gij grooter en goedkooper keuze Dames- en Kinderhoeden; p tevens rijk gesorteerd ié in Aanneemhoeden. SI TAN A Al BH Groothandel in Stationsweg 51, Leiden. Biedt aan zeer fijne FRANCO AAN HUIS. 2699 20

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5