N®. 16268 Dinsdag 4 Maart, A°. 1913. feze fëourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon-- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. feuilleton. W raak. LEIISCH DAGBLAD PEIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel» ^1.06. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oente.—Voor het inoasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per week 9 OentB; per 3 maanden 1 l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1,30. Franco per post 1.65. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Onbvanger der Directe belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belas ting No. 5 van den dienst 1913, executoir verklaard den lsten Maart j.l. en her innert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de "Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 4 Maart 1913. Leiden, 4 Maant. Donderdagavond 6 Maart a.s. zal in het Academiegebouw alhier, op uitnoodi- ging van de theologische faculteit als spre ker optreden prof. Burkitt, uit Engeland. Tot assessor II van den Bond van Leidsche Studenten is gekozen de heer J. P. Vergouwen Ds. Heering, predikant bij de Remon- strantsche Gem. in Den Haag, die bij zijn 50-jarige ambtsvervulling het vorige jaar door de gemeenteleden in de gelegenheid gesteld werd zioh een blijvende gedachte nis aan dien dag naar welgevallen te ver zekeren, heeft besloten een doovenbank in de kerk aan de Laan te laten maken Ver der is door dr. Jan Veth het portret van Heering geschilderd. De in Den Haag gehouden algemeene vergadering van leden van de vereeni- ging „Het Kaascontrölestation Zuid-Hol land" werd o. a. bijgewoond door den in specteur in algemeenen dienst bij de di rectie van den landbouw, dr. Swaving, den secretaris van het Nederl; Landhouw- Gomité, den heer Van Genderen Stort, en den heer Van Hoek, dir.-gen. van den Landbouw. Voorzitter was de heer S. C. Korte weg. Herkozen werden als bestuursleden de heeren P. den Hertog Czn. en M. C. Piek. Verder moest er voorzien worden in een bestuurs-vacature, doordien de heer Th. C. We-sselingh, die als lid van het oontrolestation bedankt heeft, tevens als bestuurslid wensohte af te treden. Van be stuurszijde, o. a. door den voorzitter en door dr. Van Gulik, word in 't licht ge steld, dat door het uittreden van den heer Wesselingh een goede kracht voor het be stuur ^zou verloren gaan. De voorzitter wilde echter de vergadering volkomen vrij in haar keuze laten. Ook uit de ver gadering zelve gingen stemmen op ten gunste van den heer Wesselingh. Daarte genover stond echter de meening van andere aanwezigen, die hoewel ten volle instemmende met de hulde aan d)en heer Wesselingh gebracht, oordeelden, dat er voor iemand, die niet aanhangt het prin cipe „volvet", moeilijk in het bestuur van een station, dat dit prinoipe huldigt, plaats is. Bij derde stemming werd na verdere besprekingen do heer A Verboom Jr., te Voorschoten, met 12 stemmen tot be stuurslid) gekozen. Op den heer Wesse lingh waren 8 stemmen Uitgebracht. Bij de rondvraag kwam de wenschelijk- heid ter sprake van het maken van pro paganda, ook in het binnenland en spe ciaal ook 'in ZuidrHolland, om de boeren tot toetreding tot het station op te wek ken. De leden <ler „Vereinigung für staate- wissenschaftliche Fortbildung", die een be zoek aan verschillende steden van ons land brengen, waren met de Holl. Spoor gister avond uit Tilburg in Den Haag. Dr. H. Blink, privaat-docent aan de Leidsche universiteit, hield in een zaal van het hotel ,,De Twee Steden" voor het ge zelschap een voordracht over: ,,Die nieder- landische Landwrrtschaft. Van Den Haag uit zullen verschillende plaatsen worden bezocht. De Duitsche gezant is uitgenoodigd bij de lezing, die vanwege het gemeentebe stuur Woensdagavond de Duitsche Vereeni- ging wordt aangeboden. De burgemeester zal een kort woord tot de gasten spreken. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft aan den heer R. M. van der Meyden, thans congierge biji den Hoogen Raad in Den Haag, wegens zijn jarenlang belang loos optreden als brigadier-titulair der rijksveldwacht ten bate van mishandelde dieren, de verguld-zilveren medaille der Vereeniging met diploma toegekend. Met 19 tegen 11 stemmen heeft de Haagsche Raad gisteravond goedgekeurd het voorstel yan B. en Ws., om het hulp gebouw van „Bonneterie" in de Groote Halstraat aan te koop en en te bestemmen voor bevolkingsbureau. Op een vraag van den heer Vas Dias, in - een vorige vergaderng gedaan betreffende verspreiding van gedrukte stukken („Ga- zette de Hollande"), antwoordde de Voor zitter, dat thans voor die gedrukte stuk ken, welke de interpellant bedoelde, een vergunning tot verkoop op de openbare straat niet meer vereischt zal worden. Mej. J. Odekerk, onderwijzeres aan de bijz. school met den Bijbel te Nieuw- Vennep, is als zoodanig benoemd te Be verwijk. De lichte ongesteldheid van den Mi nister van Waterstaat is nog niet zoover geweken, dat hij zijn ambtsbezigheden heeft kunnen hervatten. Krachtens Koninklijke machtiging is 'de directeur-generaal der posterijen en telegraphie, de heer G. J. C. A. Pop, ter beschikking gesteld van den gouverneur gen. van Ned -Indië, ten einde, na aan stelling, met ingang van 3 Mei tot burger lijk ambtenaar en in afwachting zijner be noeming tot chef van den post-, telegraaf- en telephoondienst in Ned.-ïndic, voors hands te worden gesteld ter beschikking van den directeur der gouvenementsbe- drijven. Mgr. Hofman diende in d$ klooster kerk dier E.-E. P.P. Franciscanen te Weert de heilige wijdingen toe; de sub diakenwijding o. aaan den Eerw. Frater Vigilius Hoogenboom, te Roolofar ends veen. B. en Ws. van Amsterdam, achten den door sommige Raadsleden geuitenwensoh, om de belasting op openbare vermakelijk heden te verdubbélen, zeer billijk ten aan zien van de bioscoop-theaters, waarvan de exploitatiekosten, betrekkelijk zeer gering zijn. B. en Ws. zijn namelijk van meening, dat bij de vaststelling dezer belasting re kening mag gehouden worden met de meer dere óf mindere winstgevendheid van het bedrijf; daarom kan van de directies der gewone schouwburgen geen belastingver- hooging geëischb worden. De commissie van bijstand voor dë financiën was hét met het dag. bestuur eens, dat geen belasting-ver hooging moet worden opgelegd aan die inrichtingen, waai: da kunst meer op den voorgrond treedt. De openbare vermake lijkheden worden daarom -in 3 categoriën gesplitst met belastingheffingen van 5, 10 en 15 pCb.tevens vervalt de ongemoti veerde korting van 10 pCt. voor contante betaling. Ook wedstrijden zijn onder de openbare vermakelijkheden opgenomen, terwijl voordrachten van een uitsluitend godsdienstig, politiek, sociaal of weten schappelijk karakter van. belasting zijn vrij gesteld. De meerdere opbrengsten der belasting worden bij benadering op f 70,000 aange geven. De Raad van Nieuwendam heeft in beginsel besloten tot het aanloggen eener duinwaterleiding, aansluitende aan die te Amsterdam, waarvan de kosten geraamd zijn op f 20.000 a f 30.000. Voor het voor- loopig technisch onderzoek heeft de Raad f 300 beschikbaar gesteld. In de Domkerk te Utrecht heeft dr Gunning, die deze week het. directeur schap aanvaardt van het Haarlemsche Diakonessenhuis, Zondagavond zijn af- schei-dspredikatie uitgesproken, - Hoewel de dienst" eerst te zeven uren aanving, stonden de bezoekers reeds te vijf uren voor de kerkdeuren. De stroom van belangstellenden, die de plechtigheid wilden bijwonen, was z<5<5 enorm- groot, dat de menschen en haie stonden opgesteld op het Domplein in een rij, die tot in de Yoetiusstraat reikte. Tot tekst koos dr. Gunning Hebr. 3 9. Spreker richtte, om het „bijwerk", dat een plechtigheid als deze zoo licht belem meren kon, af te snijden, aan het einde geen toespraken tot verschillende colleges, maar bepaalde zich tot het brengen van zijn eerbiedige groetenis en hulde aan en kelen, die op de een of andere wijze in de gemeente op den voorgrond traden. De voorzanger had vooraf aan de Ge meente bekend gemaakt, dat het de wensch van den scheidenden leeraar was, dat hem aan het einde van de godsdienst oefening geen zegenbede zou worden toe gezongen, doch dat men uitgenoodigd werd in stede daarvan te willen aanheffen het laatste vers van den 72sten Psalm. Te Utrecht werd, onder voorzitter schap van den heer K. Regoor, uit Den Haag, de elfde algemeene vergadering ge houden van den Nederlandschen Slagers- gezellenbond. In zijn openingsrede deelde de voorzit ter o. a. mede, dat de Bond thans 843 le den telt, terwijl de bezittingen waren ge stegen tot f 1955.57. Met 14 tegen 9 stemmen werd op voorstel van Rotterdam besloten, dat de zetel van den bond in Den Haag zal gevestigd blij ven en dat heb dagelijksch bestuur uit 5 leden zal bestaan. Na deze stemming ver lieten de afgevaardigden uit Rotterdam en Utrecht, alsmede een enkele hoofdbe stuurder, de vergadering, hetgeen heftige protesten uitlokte. Na uitvoerige besprekingen werd met 14 tegen 3 stemmen besloten, zioh aan te slui ten bij het Nederlandsoh Verbond van vak- vereenigingen. Tot lid' van het hoofdbestuur werd! her kozen de heer J. Alt, uit Leiden, Bij de rondvraag wordt besloten f 25 uit te trekken voor de uitgesloten sigarenma kers. Ds S. Kijlstra, Ned.-Herv. predikant te St.-Jacoba^parochie, is voornemens het predikta-mbt neer te leggen en naar Ame rika te gaan. Ds. S. Ulfers is heden 25 jaren pre dikant bij dé Ned.-Herv. Gem. te Rotter dam. Te Amsterdam is overleden, op 61- jarigen leeftijd, de heer J. Baron, die, onder den naam „Ericus", jarenlang heeft meegewerkt aan verschillende dag bladen en tijdschriften op land- en tuin bouwgebied. In de Raadsvergadering te Arnhem is bij de vaststelling van het regiment voor het Burgerlijk Armbestuur aangeno men een amendement van mr. De Wilde, waardoor ook een vrouw voor heb beklee- den van het voorzitterschap kan worden benoemd. Aan „De Nedl" wordt gemeld, dat mej P. Flieringa, onderwijzeres aan de Chr. school te Jou re, door heb schoolbe stuur ontslagen is en maatregelen neemt, om in hooger beroep te gaan. Naar het heet, staat dit ontslag in ver band met haar 6olliciteeren naar dë open bare school. De „Staatscourant" bevatte het be richt, dat professor M. E. Mulder, hoog leeraar in dë faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, op zijn verzoek, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol onslag uit zijn ambt is verleend. Dr. Mulder schrijft de „N. Gr. Ct." werd in 1890 te Groningen benoemd tot hoogleeraar. Nadat hij in 1874 gepromo veerd was te Utrecht, had hij zich in 1875 te Groningen gevestigd als oogarts. In 1878 was hij privaat-docent en in Septem ber 1879 lector aan die universiteit, waar op in 18Ö0 de hoogleeraarsbenoeming volg de Hij aanvaardde zijn ambt met een rede voering over „Eenige beschouwingen om trent het onderwijs in de oogheelkunde". Hij wordt in Juni van -dit jaar 66jaar oud en heef plannen voor enkele studiereizen. Volgens het jaarverslag van den par tijsecretaris Van Kuykhof bedroeg het aantal afdeelingen van de Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij op 31 December j.l. 284. Het aantal leden der afdeelingen steeg van 12,092 op 31 Deoember 1011 tot 15,667 op 31 December 1912. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij wordt voorgesteld de terreinen langs den Nieuwen Waterweg en het Scheur, thans deel uitmakende van de gemeente 's-Gra- venzande en Naaldwijk, te voegen bij Rot terdam. De Raad van Zwolle nam het voor- _stel aan van B. en Ws. om een nieuw stads, huis te bouwen. De kosten worden begroot op f 300,000. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal Donderdag 6 Maart a.s. niet plaats hebben. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsfeest zullen de drie hier bestaande zantjvereenigingen den burgemeester eenige liederen toezingen. LEIDERDORP. Tot voorzitter van het bestuur van den Munnikenpolder is met algemeene (107) stemmen gekozen de heer G. van der Valk Bouman, burge meester. LISSE. Gisteravond trad voor de leden van de R.-K. Kiesvereeniging als spreker op de heer F. H. van Wiohen, lid der Tweede Kamer voor het district Haarlem-- mernieer, met het onderwerp: ,,De verkie zingen in 1913". Tob bestuursleden van de woningver- eeniging „Volksbelang" zijn gekozen de heeren A. Zonneveld, J. Kuipers en L. Algera, en zulks in de plaats van de hee ren W. A. Wijsman, M. Snijders en P. van Bezu, die als zoodanig hadden bedankt. NOORDWIJK. Gisteravond trad prof. dr. L. Knappert, van Leiden, op voor de afd. Noordwijk van den Ned. Protestan tenbond met liet onderwerp: Willem van Oranje en het Calvinisme." De heer A. Dorsman dankte den spreker voor diens mooie rede. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond gaf de heer Overmeyer, inspecteur der Leid sche Centrale een verklaring van het regle ment, betreffende de levering van electrici- teit, zooals dit voor deze gemeente is vast gesteld. De zaal van café ,,De Zwaan" was geheel gevuld met belangstellenden. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Wij waren ■dezer dagen in de gelegenheid kennis te nemen van 'n nieuwigheid op 't gebied van grondboring. De architect, de heer L.. Lang, alhier, laat voor een zijner princi palen aan den Zuid-Boulevard een nieuw gebouw zetten, waarbij voor watervoorzie ning een grondboring noodig was. Deze boring was opgedragen aan den heer W»- Splinter, te Leiden, die voor deze gelegen heid in plaats van ijzeren pijpen heeft ge bruik gemaakt van buizen van beton. Wij hebben deze buizen gezien, welke er zeer netjes en solide uitzagen. Ons werd verze kerd, dat deze buizen in den grond niet vergaan, en als zoodanig reeds meerdere aanbeveling verdienen, terwijl ook alle roest is voorkomen. De heer Splinter deelde ons mede, dat, voor zoover bekend, hiermede de eerste' boring iheb beton-buizen ia ingevoerd, en dat deze huizen door hem zelf vervaardigd worden. Zoowel de heer Lang, onder wiens direo Nadruk verboden). 29) Een oogenblik had Michel getracht, dit denkbeeld van zich af te zetten. Neen, een De Soulaimes kon zioh zoo ver niet ver lagen, dat was onmogelijk 1 Maar telkens kwam die gedachte weer met vernieuwde kracht bij' hem op. De afstand van een falsaris tot een moordenaar ia niet groot. Er is slechts een geringe aanleiding noodng, om van de eene misdiaad op de andere over te gaan. Laurent was een falsaris en alles eeide Michel, dat hij ook dë moordenaar moest cijn. Hij drukte de handen voor het gelaat, ©en pijnlijke zucht ontsnapte aan zijn lip pen en angstig onteot dooi' zooveel laag heid en verdorvenheid, mompelde hij Mijn'God, mijn God, heb medelijden met ons! De stem van den commissaris ontrukt hem aan die droevige gedachte. Mijnheer De Soulaimes, zei Saxazin. Hij naderde. Sarazin wees op de brandkast. De kast is op natuurlijke wijze ge opend, zei hij. Men heeft wel een inbraak beproefd, maar dat is niet ten uitvoer ge bracht-, want de sleutel steekt in het slot. Maar het cijfer Daar wilde ik u juist over spreken. Wat was het cijfer? Tweehonderd negen en twintig. En u was zeker de eenige, die het kende, behalve Jactel. Inderdaad. En u hodt beiden een sleutel van dë brandkast P De markies haalde een sleutelbos uit zijn zak en liet den commissaris een sleu tel daarvan zien. Hier is de mijne De moordenaar moet dat cijfer ook gekend hebben, zei Sarazin. Dat is onmogelijk. Jactel hield het voor ieder geheim. Dus, volgens u, mijnheer De Soulai mes, moet Jactel zelf de brandkast ge opend hebben? Waarschijnlijk wel. En terwijl hij daarmee bezig was, werd hij overvallen. Ik geloof het wel. Mogelijk, mogelijk, mompelde de commissaris. Hij wierp een wantrouwenden blik op den markies, als trachtte hij in zijn hart te lezen, en vermoedde hij, dat zich daar een geheim verborg. De markies bemerkte dat niet. Een iware verdenking. De markiezin was op haar kamer terug gekeerd, maar had zich niet ter ruste be geven. Zij had het venster geopend en zat in haar armstoel. De koele nachtlucht, die binnen drong, deed haar weldadiig aan. Zij luisterde naar hetgeen er beneden gebeur de; maar alles was stil, alsof er geen mis daad gepleegd was. Met het hoofd tegen den rug van haar stoel geleund, scheen zij in haar gedachte het vreeselijk© drama nogmaals te door leven, - waarin zij betrokken was. Vooreerst die kus, dien zij op haar voor hoofd had voelen drukken, door haar zoon Laurent; die kus en die traan, en dan die zachte stem, die zg in haar droom had gemeend te hooren. Maar het overige I De kreet van Jactel, de worsteling met dien man, en de naam, dien zij hem fluisterend had hooren uit spreken. Laurent. Wat moet zij daarvan denken? Was Laurent een moordenaar? Welk een dwaasheid Het bioed stroomde koortsachtig door haar aderen. Toch heb ik het gehoord, ik heb het gehoord), maar ik kan eT geen verklaring voor vinden. Miehei zal mij misschien kun nen zeggen... Eensklaps begon zij te lachen. Dwaasheid, dwaasheid, Laurent een moordenaarIk heb niet goed gehoord. Ziedaar alles. Zulk een denkbeeld mag niet bij mij opkomen. Hoe heb ik er een oogenblik geloof aan kunnen slaan? Moet een moeder zulk een verdenking niet met afschuw van zich werpen? En ik, ik heb zulks kunnen geloove-n van mijn eigen kind! Zij durfde het zichzelf niet bekennen, diat zij sedert langen tijd ongerust was. Ziji had die onrust voor haar oudsten zoon verzwegen, maar zij vond haar oorsprong in Laurent. Wanneer zij Michel naar tijding omtrent zijn broeder vroeg, dan waren zijn ant woorden verward en ontwijkend. Zij had zelfs opgemerkt, dat Miohel zich zelf tegensprak. Zij had er niets van ge zegd, maar toch dacht zij er telkens aan. Er was zooveel onverklaarbaars in het gedrag van Laurent.. Waarvan leefdle hij? Men had haar allerlei verzinsels ver teld. Eerst had zij die geloofd, maar lang zamerhand was er twijfel bij haar ontstaan; zij vond, dat het onwaarschijnlijk was, hetgeen men haar vertelde. M*n verbergt mij irts, mompelde zij Dat had zij al meermalen gedacht. Op den dag, toen de leden der familie De Soulaimes te Nogent vergaderd waren, had zij bijna het geheim ontdekt, en dien mannen rekenschap willen vragen van de ontroering, die zij voor haar verborgen. Zij had snikken gehoord, die slechts met moeite onderdrukt werden. Zij had ontdekt, hoe koortsachtig opge wonden allen waren en ondanks den leu gen, waarmee Miohel getracht had haar gerust te stellen, had zij vrees gevoeld. Ja, men verborg haar iets, en het moest wel iets ernstigs zijn. Nu wil ik alles weten, zei zij. Zij> strekte de hand uit naar het schel koord, dat ondier haar bereik hing, en schelde. Die schel kwam uit in dë keuken. Ondanks 'het vergevorderde uur, was Vir- ginie nog wakker. Zij kwam terstond bo ven. Waar is mijn zoon? vroeg de mar kiezin Mijnheer de markies is nog altijd op het kantoor, mevrouw^ Ga nem zeggen, dat ik hem spreken moet. Virginie ging heen. Eenige minuten verliepen er, daarop hoorde zij de zware voetstappen van. iemand, die door vermoeidheid gebro ken isr" M:<hel trad de kamer van zijn moeder binnen. Wanneer de markiezin hem had kunnen zien, dan zou zij zeker verwonderd zijn ge weekt over de groole verandering, die er op zijn gelaat viel waar te nemen. Zijn trekken waren vermagerd; men zou zeg gen, dat hij ouder was geworden. Zijn oogen waren diep in hun kassen terugge zonken, diepe rimpels doorploegden zij'n \-oorhoofd, zijn mond was door wanhoop verwrongen. Aan zijn geheele voorkomen was het zichtbaar, dat hij moeite had) deu aohok, dien het ongeluk hem toebracht, te doorstaan. De armoede zou hij hebben' weten te dragen, ma^ir de sohande, dei moord, -de verdenking, die er tij hem waë opgekomen, had-den hem ontwapend en ge-, broken Hij had) op dit oogenblik de kracht niet, te haten of te vloeken. Moedeloos gaf hij zich over aan den stroom, die hem meesleepte. Met gebogen hoofd en op de borst ge kruiste armen stond hij voor zijn moeder, en wachtte tot zij- zou spreken. Er heerschte een oogenblik van pijnlijke, stilte. Beiden waren in sombere gedachten, verdiept en vergaten waar zij waren enl waarom zij bij elkaar waren gekomen., (Wordt vervolgd). J

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1