N°. 16267 Maandag 3 Maart. A®. 1913. (£>$ze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Dit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Faillissementen. Kerkelijke Berichten. FEUILLETON. Wraak. LEIDSCH DAGBLAD PKIJS DEK ADVERTENTIEN: Van 10 regels /1.05. Iedere regel meer 0.171. Giootere letters naai plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden i 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. Leiden, 3 foaa^t. Het liefdadigheidsconcert van „Sur- Gum Corda", gegeven 20 Febr. jl. in de Stadszaal alhier, ten voordeele van den wijkarbeid van dr. Scbokking, heeft opge- braoht een batig saldo van f 279.16. In de Pieterskerk alhier werd gister- bohtend de nieuwe herder en loeraar bij do Ned.-Herv. Gom., dr. D. Plooy, door wiens overkomst uit Tiel in do vacature, ontstaan door het overlijden van ds. J. J. van der Lip, werd voorzien, in zijn ambt bevestigd Idoor mr. dr. J. Schokking, pred. te dezer stede. De bevestiger had tot tekst gekozen 1 Kor. 3 vers 9a. Op verzoek van dr. Sohok- ldng zong de talrijke sohare dr. D. Plooy na - de bevestiging toe het derde vers van iden 13'lsten Psalm, Des avonds deed iu hetzelfde kerkgebouw, hetwelk toen een nog talrijker schare ba- Vatte, dr. Plooy zijn intrede naar aanlei ding van de woorden uit 1 Kor. 15 vers 10b. Na de predikatie richtte de nieuwe l-aaraalr ïn 't bijzonder ©enige woorden tot dr. Schok'- king, die dos morgens bij de bevestiging de heerlijkheid van der leeraren roeping op den Voorgrond had gesteldtot de overige aimbis- len tot aanwezige ringbroeders;, ouderlingen, diakenen, leden van het kiescollege, gods dienstonderwijzers, de Gemeentê-commissie, notabelen, oolleotanben en verdere kerkelijke ïunctionnarisscn. Vervolgens tot den aanwe zigen burgemeester, den tegenwoordigven wet houder en Raadsleden, alsmede tot de ouders |yan zijneerw. Ten slotte zioh nog eens tot do gemeente {wendende, vroeg hij, dat zij hem haar- ver trouwen zou schenken; dat de harten voor hem, wiens deur altijd zal openstaan voor allen, die 'hem als herder cn leeraar willen bezoeken, zullen ontsloten worden. Ook aan de Leidsohe universiteit, wier leer ling liij eenmaal was, en aan haar profes soren én studenten, wijdde dr. Plooy nog ieenige woorden. Dezelfde zogenbede van des morgens zong de gemeente hem ook nu toe, waarvoor ziju- leerw. dankte. In de avondgodsdienstoefening werd ge dongen: Psalm 95 2 en 3; Psalm 121 :1 en 2Gezang 76 2 en 3 en Psalm 66 10. Beroepen is bij de Geref. Kerk alhiér (vac-.-ds. Rudolph)ds. H. Thomas, te Ber- likum. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te tWorkum; ds. Nauta, te Parrega, vroeger te Zoeterwoudc. Zaterdagavond gaf in verband mot do [tentoonstelling van natuur-pliotografieën, de zer dagen in het Botanisch Laboratorium; alhier gehouden, do heer E. Heimans, uit 'Amsterdam in liet Nutsgebouw een voor dracht met lichtbeelden over pliotografio jen natuurstudie. De zaal was zoo Vol, dat er niet alleen goen plaatsje onbo- 'zet 'was, maar dat velen zelfs geen plaatsje konden machtig worden. Dit gaf den heer [Van der Lek, voorzitter van de afd. Ldiden der Nat.. Hist. Vereeniging, mede in ver band met de belangstelling, die de ten toonstelling had ondervonden, aanleiding te iconstateeren, dat er in Leiden nog al Veel vrienden van natuurstudie zijn, veol meer dan het ledental der Vereeniging zou doen vermoeden. Hij wekte daarom de aanwe zigen op zich bij de Vereeniging aan to sluiten. Hierna verkreeg de heer Heimans het woord, die zeide meer een kijk- dan een spreekavond te zullen houden. Hij had een groote serie lantaarnplaatjes meegenomen, zoowel uit zijn eigen collectie als uit die van den heer Vijverberg, waarmede hij wenschte aan te toonen, hoe de photografio is gewor den een uitmuntend, ja onmisbaar hulpmid del voor natuurstudie: botanie, zoölogie cn cn geologie. Voor dat de pliotografie als hulpmiddel dezer studie kon worden aan gewend, moesten teekeningen ditzelfde doen. De plaatjes van een vijftig jaar geleden, zooals men zo nog in oude leerboeken vindt, waren echter sleoht. Uit Duitschland en later ook in Engeland kwamen de veel betere houtsneden en deze hebben uitmuntende dien sten kunnen bewijzen. Deze platen ha/lden' dikwijls kunstwaarde, doch het hing van den teekenaar af of ze al dan niet de Inatuur getrouw nabootsten. Dit deed eerst de photografische afbeel ding. Na deze inleiding» gaf 6pr. de talrijke afbeeldingen te zien, een houtsnede en daarna photo grafieën op elk gebied der natuur studie. Do heelden waren zeer duidelijk en leerzaam en de gezellige soms humoristische wijze waarop do spr. ze toelichtte, maakte den avond niet enkel tob 'a leerzamen, maar ook tot een genotvollen avond. De heer J. Smit, alhier, komt voor op een voordracht voor onderwijzer te Amster dam. Aan het postkantoor te Leiden en de daaronder ressorteeren de hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari 1913 in gelegd! -71-,057.60 en terugbetaald f 92,078.15. Het Jaatste, ,door dat kantoor-uitgegeven, 'boekje .draagt het nummer 36,320. In het verslag van .Bouwkunst" komt een- zinstorende zfertfout voor. Ér staat n.l. dat B. en Ws. door liet uitschrijven van een ge vel wedstrijd blijk hebben gegeven van hun zang voor gemeentelijk schoon. Dit moet zijnhun zorg voor, enz. Door den Schoolraad voor het Chr. Nat. Onderwijs is het ongevraagd gege ven eervol ontslag van den eersten onder wijzer T. Tilstra, door het bestuur dier Chr Schoolvereeniging te Hoofddorp, ge handhaafd. Na een breedvoerig onderzoek kwam de ♦Schoolraad tot de overtuiging, dat het gegeven ontslag niet ongemotiveerd was. H. M. de Koningin-Moeder heeft, naar ,,De Nedmeldt, aan ds. Yan Gheel Giidëmeester, te 's-Gravenhage, f 100 ge zonden voor het orgel in de Wilhelmina- kerk aldaar. De directrice van het Kinderzieken huis in Den Haag heeft duizend gulden ontvangen voor de verpleging der kinde ren, meldt „De Nedl." Met de „St.-Crt." zijn verzonden de statuten van de Afdeeling Langeruigewei- de-Waarder der Zuid-Hollandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis," te Drie- brugge, gemeente Langeruigeweide, en van de Afdeeling Woerden dier Zuidhollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", te Woerden In de schouwburgzaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam sprak gis teren de nieuwe generaal van het Leger des Heils W. Bramwell Booth. Een groote schare was opgekomen. Men schrijft aan „De Rotterdammer": Als bewijs, hoe groot het gebrek aan pre dikanten in de Geref. Kerken is, kan dienen, dat een van de candidaten van de Theologische School in circa, li dagen 34 spreek verzoeken kreeg van vacante ge meenten. Naar de ,,N. R. Ct." verneemt, heeft een aantal buitenlanders, vergezeld van een tolk, een bezoek gebracht aan de gron den, onder de gemeente Perais, van de maatschappij „Rotterdam-West", die be stemd zijn voor den voorgenomen haven- aanleg aldaar. De toestand werd in oogen- schouw genomen en de grond werd opge meten. Sedert 1 Jan. is te Zaandam de 9-urig© winkelsluiting ingevoerd. En zij werkt, volgens de verklaringen, uitstekend. Maar... met Pasohen en Pinksteren staan er steeds op straat verversohingstentjes, zuurkraampjes en vooral palingkraampjes. Moeten die nu ook t© 9 uren sluiten? Dan zal óf de Zaankanter zijn gerookt palinkje moeten missen, óf er geruimen tijd mee in den zak moeten loopen. En op zulke feest dagen lusten velen 's avonds laat wel wat andes, iets hartigs, zooals bijv. een stukje worsb. De Raad heeft daarom met 9 tegen 8 stemmen B. en Ws. gemachtigd), als zij dit willen, voor den Tweeden Paasohdag en den Tweeden en „Derden" Pinksterdag te bepalen, dat de verordening op de winkelsluiting op deze dagen buiten wer king wordt gesteld). Men meldt uit Hengelo: Met een bijzonderen trein kwamen op 1 Maart uit Berlijn a^m 70 leden dier „Ver- einigung für Staatswissenschaftliohe Fort- bildung", om in ons" land nijverheids- en handelsinrichtingen te bezoeken. Hun eer ste bezoek gold de Koninklijke Weefgoe- derenfabriek, waar zij om 9 uren door dj directie werden ontvangen. In een zeven tal groepen werd een rondwandeling ge maakt door de verschillende afdeelmgen der fabriek. Na afloop werden eenige vriendelijke woorden gewisseld tusscam den leider, den wirkliohem Gebeimrat dr. Thiel, cn de directie. Na afloop van het bezoek aan do Weef- goederenfabriek hebben de Pruisische ambtenaren de machinefabriek van gebr. Stork Co bezichtigd, benevens het tuindorp. Daarna vertrokken de heeren naar Arnhem. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal a. e. Donderdag niet plaats hebben. ALKEMADE. Het inschrijvingsregister voor de militie voor de lichting van het volgend jaar, is gesloten met een getal van 49 ingeschrevenen. HILLEGOM. De eerste oonferentie tua- schen bloemistpatroons en de federatie van besturen der bloemistwerkliedenvereeni- ging „Eensgezindheid" en „Flora" inzake het door de laatste voorgestelde collectief arbeiderscontract blijkt niet tot het ge- wenschte resultaat geleid te hebben; er wordt althans getracht een tweede confe rentie te beleggen. Intussohen is er door enkele patroons al een weekloon aangebo den van f 12 voor het geheele jaar, en door anderen f 11.30 in den zomer en f 11 in den winter. De firma R. van der Schoot en Zn. een van de groote werkgeefsters alhier, heeft voor haar vaste werklieden het loon bepaald op f12, respectievelijk f II. KATWIJK-AAN-ZEE. Uit de beste bron WQrdt ons meegedeeld, dat het berioht, als zou zuster Guurtje ontslag hebben aange vraagd uit den particulieren dienst van dr. H. E. de Ruyter Zijlker, onjuist is. LEIDERDORP. Den lsten dezer her dacht G. de Blanken, than© brievenbestel ler, alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaren als brievenbesteller in functie trad. De ingezetenen hebben dezen dag niet on opgemerkt laten voorbijgaan; er had zich nl. een commissie gevormd om dezen ijveri- gen en trouwen ambtenaar een blijk van waardeering te geven. Hem werden aan geboden en dankbaar door hem aanvaard een pendule met coupes cn een enveloppe met inhoud. LIS SE. Na wegens ziekte circa een jaar afwezig to zijn geweest, is de directeur der Gasfabriek, de heer Somers, op Zaterdag 1 Maart weer in dienst gekomen. Zaterdagmiddag te twee uur is het stoffelijk overschot van den heer M. Veld- huyzen van Zanten, onder zeer vele blijken van belangstelling zoowel van hier als el ders, ter aarde besteld. Wijlen de heer Van Zanten was de stichter van de tegenwoor dige groote bloembollen-exportzaak van de firma M. Veldhuyzen van Zanten en Zonen. NOORD WIJK. Tot kerkmeester der pa rochie van den H. Jeroen is benoemd de heer Th. Hoogeveen. Deze treedt in de plaats van wijlen den heer Commandeur. NOORDWIJKERHOU"1 De bloemist werklieden werkzaam op de zanderij van gravin va<n Lynden, kregen yan hun pa troon, den heer Van Waveren toezegging van loonsverhooging. Voortaan zullen zij ontvangen vast. f 12 per week in het zomer en f 11 per week in het winterseizoen. Zondagavond vergaderde in Cafó „Hensbergen" heb R.-K. Ziekenfonds „Hulp in Zorg". De voorzatter, de Keer J. Heemskerk, opende de bijeenkomst, waarna de heer J. Aartman de notulen voorlas, wellto goedge keurd werden. De penningmeester, de heer J. Jansen, deed rekening en verantwoording. In kas was f 379.73. Aan Ziekengeld werd uitgege ven f 133.524. Aldus bleef in kas een mooi voordeelig saldo. Alsnu was aan de orde de vaststelling van een nieuw reglement. Het oude regle ment was slechts voor een jaar vastgesteld, bij de oprichting der vereeniging en liet is gebleken, dat verschillends punt;^ wijzi- ging behoefden. Voortaan zullen ook jongelieden van 15 jaren als lid kunnen toetreden en een con tributie betalen van 12 ets. per week. De voorzitter doet hierop mededeeling, dat het bestuur, hetwelk slechts voor één jaar gekozen was, collectief moet aftreden. Hierop spreekt de heer N. v. d. Berg een woord van dank aan het bestuur voor al les, wat het in het belang der vereeniging gedaan heeft. Hij brengt in herinnering, dat „Hulp in Nood" een jaar geleden werd op gericht met 5 leden en thans is dit aantal tot 78 geklommen en het is te voorzien, dat het steeds meer zal toenemen, het beste bewijs, dat „Hulp in Nood" in een dringen de behoefte voorziet. Daarna werd het gehcelc bestuur bij ac clamatie herkozen. Tot bode werd gekozen, de heer M. Aartman, welke beloond zal worden met 7$ pCt. der contributie-gelden. Ieder lid zal verplicht zijn zich een regle ment k 10 ets. aan te schaffen, ten voor deele der kas. Bij Kon. besluit zijn bij liet Departement van Buitenlandsclio Zaken met ingang van: 1 Maart bevorderd tot (referendaris J. Burgy, thans hoofdcommiestob hoofdcommies J. W. F. Bruens en mr. dr. J. A. A. H. da Beaufort, heiden thans commies, cn tot ad junct-commies M. H. Godschalk en J. W» van Gelderen, heiden thans pers te-klerk, cn is jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- bororh Stachouwer "benoemd tot adjunct-com mies bij het Dep. van Buitenlandsche Zaken zijn met ingang van 1 Maart tijdelijk bo noemd tot hoofdopzichter bij do Rijks-opspo ring van delfstoffen J. O. Coté en A. G. Goedman, beiden thans tijdelijk opzichter bij jdien tak van dienst. Bij Kon. besluit is G. J. Koolhaas, hoofd der openb. lagere sohool te Waardonburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is met ingang van 16 Sept. aan dr. M. E. Mulder, op verzoek, eervol ontslag ver leend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging; is H. J. Buschhammer erkend en toege laten als vice-consul van Duitsohland te Zevenaar voor de kantona Doesburg, Ter- borg en Groenlo, alsmede voor Duiven, Her wen en Aerdt, Pannerden, Westervoort en Zevenaar;. is toegekend de gouden eere-medaille der orde van Oranje-Nasau aan den huismees ter van het immigrantenasyl te Medan J. F. Quithoven; is met ingang van 16 Maart voor één jaar benoemd tot agent der Rijksverzeke ringsbank P. J. Heesterman, direoteur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Delft. A de Groot, agent in assurantiën, te Rotterdam. J. Voogd, winkelier in gas art ike Ion, te Apeldoorn. M. de Wolff, koopman én antiquair, t£ Stad-D oe tinoh em. W. Jorritsma, koopman, te Hommertsi B. van Heuvelen, kastelein, te Eibers- buren, gemeente Grootegast A. de Jong, schipper en groontenhandc- laar, te Broekerhaven. N.V. Stichtsche Vleescbhouwerij, geves tigd t© Jutphaas. Lelden. Geref. Kerk. (Nieuwe R(Jn). Woensdtg, 5 Maart, Biddag-, Des morgen» te tien uren, dea namiddags te halfdrle en des avond» te halfaobt. Spreker dB. Makkenze, van Tbolen. (Nadruk verboden). «8) De keukenmeid komt terug, vergezeld ivan den commissaris van politie en twee gendarmen. Zoodra hij vernam, dat er een misdaad jwas gepleegd, heeft de commissaris, alvo rens zich naar den markies De Soulaimes te begeven, naar den officier van justitie te Parijs getelegrafeerd, om hem van het gebeurde in kennis te stellen. Ondanks het vergevorderde uur, is er «een aantal nieuwsgierigen meegekomen, 'dat zich voor den ingang van het kantoor yerdringt. De twee gendarmen blijven voor de deur ■op post staan en weerhouden de steeds aangroeiende menigte. De commissaris van politie treedt bin nen, om het voorloopig oude zoek te doen. Staat u mij toe, mijnheer, mijn moe der naar haar kamer terug te brengen? Zeker, mijnheer De Soulaimes. Alleen Verzoek ik u, zoo goed te willen zijn terug ifce komen, want ik moet u eenige vragen doen, antwoordt de commissaris. Mijn moeder is ongesteld, mijnheer. Zou u dit onderzoek niet tot morgen wil len uitstellen? Wel wat mevrouw de markiezin be treft, mijnheer, zegt de oommissaris be leefd, maar u? r rij zoo, mijnheer ik ben tot uw dienst* De markiezin staat met moeite van haar stoel op. Geleund op den arm van Gilberte én van Michel, verwijdert zij zich met wan kelende schreden. Haar knieën knikken, haar beenen kunnen haar nauwelijks dra gen en zij is zoo bleek als een doode. De commissaris van politie, de lieer So- razin, loopt in bet kantoor heen en weer, terwijl hij op den terugkeer van den mar kies wacht. Hij geeft een gendarme bevel, 'de keu kenmeid te gaan roepen. Eenige oogenblikken daarna trad zij binnen. Wat kan je me omtrent de misdaad vertellen? vraagt hij haar. Heb was haar onmogelijk "eenige inlich tingen te geven. In de keuken had zij den noodkreet gehoord en zij wae er op toe gesneld, na de markiezin. Zij voegde er bij Mevrouw de Markiezin zal er u zeker meer van kunnen vertellen, want zij moet tijdens de misdaad hier geweest zijn. De heer Sarazin schudde het hoofd. Dit behoorde tot het werk van den reohi- ter van instructie. Hij had alleen het voor loopig onderzoek te doen. Hij zond de keukenmeid weg. Bijna, op hetzelfde oogenblik trad de markies De Soulaimes binnen. Michel was zeer ontroerd door dit groote ongeluk, en had moeite zijn koelbloedig heid te bewaren. Na zooveel jaren van in gespannen arbeid en stipte eerlijkheid zou zijn naam toch door een faillissement ge schandvlekt worden. Mijnheer zei .lui tegen Sarazio. ik bid u, stel een nauwkeurig onderzoek in en verlies geen minuut, of ik ben ver loren. Mijn eer, mijn leven, berust in uw handen. Wanneer wij nog intijds den ellen deling vinden, die de misdaad heeft ge pleegd en met hem het geld, dat hij mij ontstolen heeft, dan ben ik gered. Anders is het met mij gedaan. Sarazin zag hem medelijdend aan en wilde hem met eenige troostwoorden trach ten tot kalmte te brengen. Heb geld, dat men mij ontstolen heeft, hernam Michel, moest dienen voor mijn betalingen. De nacht verloopt en wanneer de dag aanbreekt ben ik geruïneerd. Kunt u dan geen geld leenen, om dit onheil te voorkomen Ik steek reeds in schulden. Duivels Ik zie geen uitkomst meer. De diefstal komt op een zeer ongele gen oogenblik, zei Sara'zin, en in gedach ten voegde hij er bijWanneer de dief stal ten minste niet op het reohte oogen blik is gekomen. Zij begonnen een nauwkeurig onderzoek in te stellen, ten einde eenig spoor van den moord te kunnen ontdekken. Weldra vonden zij de gereedschappen, die Romain Goux bij zijn overhaast© vlucht had ach tergelaten, maar dat was ook alles. Vervolgens beschouwde Sarazin het slot ran de brandkast» Hij mompelde: Het is zeker geen inbreker van be roep geweest, want op de wijze, waarvan hij zich bediend heeft zou hij den gehee- lcn nacht noodig gehad hebben, om de kast ocep-.tft-bxekao^ Blijkbaar is hip door de komst van den boekhouder. Hoe komt het echter, dat deze nog zoo laat in den avond op het kantoor kwam Hij moest de betalingen in onde mar ken voor morgen. Heb gebeurde wel meer, dat Jaotel hier avonds terugkwam, om te werken. De moordenaar had dat zeker niet verwacht. D© commissaris stond nog altijd oplet tend naar het slot van de brandkast te kijken. Zonderling, zei hij. Slechts de En- gelschen en de Amerikanen breken op die manier een brandkast open. Zij boren vier gaten om het slot heen en zagen het dan met een staalzaag uit. Maar dat werk duurt minstens zes of zeven uren, en men moet er minstens met zijn tweeën voor zijn. Wanneer wij hier dus slechts met één misdadiger te doen hebben, dan is hij een nieuweling Hoeveel geld was er in kas, mijnheer De Soulaimes? Weet u dat met zekerheid Vijf duizend franca.. Aan wissels? Neen, aan goud- 'en zilvergeld en bankpapier. Kent u wellicht de nummers van die bankbiljetten? Neen.. Dat is jammer. Dat zou ons van veel nut kunnen zijn. De commissaris wandelde, met de han den in zijn zakken, het kantoor op en neer- De boekhouder waa reeds met zijn werk begonnen, zei hij, de lamp brandt op zijn lessenaar **>eken liggen opeiL. Michel zat met het hoofd in do handen In dliep gepeins verzonken. Wie kan deze misdaad gepleegd hebben? Het wa© een ondoorgrondelijk raadsel. Eensklaps herinnerde hij zich alles, wat er op dien vreeselijken avond gebeurd waa, van af dat hij het hui© verliet, om met zijn dochter langs de Marne te gaan wan delen, totdat hij terugkekeerd was. Hij dacht aan den man, dien hij als een misdadiger over den tuinmuur had zien klimmen en dien hij herkend had, evenals Gilberte. Het was Laurent, zijn broeder Laurent op dat uur in den tuin Laurent in het huis van Michel, waaruit men hem verjaagd had! Hij was er geheimzinnig binnengedron gen. Met welk doel? Waarom verborg hij zich, wanneer hij geen nieuw misdrijf op zijn geweten had? Afschuwelijk! Laurent een moordenaar 1 Deze gedachte kwelde Michel ontzettend., Zoo was de man dan al dieper en dieper gezonken, van de eene misdaad op de an- dlere, van de eene schande in de andere.. Eerst had hij rich op de club in een speel schuld gestoken, die hij nooit zou kunnen betalen en ten gevolg© waarvan hij was onteerd. Vervolgens had hij, te laf om zioh te dooden, misbruik gemaakt van de broe derlijke liefde en valsohheid in geschriften gepleegd, op gevaar of zijn broeder té schandvlekken en te ruïneeren. Zoo verviel hij van kwaad tot erger. Was hij ook niet tot een misdaad in staat te rekenen? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1