N°. 16265 Vrijdag 38 Februari A0. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeying. FEUILLETON. ~W raak. FEIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine tiTcrtentiën Tan 30 woorden 40 Gents contant elk tiental woorden meer 10 Gents.—Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents: per 3 maanden l.io. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. H1NDKUWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de Firma, TIELEMAN EN DROS en rechtverkrijgenden tot het uit breiden yan de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen aan de Uiterste- en Middel- etegracht, Sectie I No. 2512. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Februari 1913. Leiden, Februari. Voor het examen in de nuttige hand werken zijn te Rotteidam geslaagd de da mes J. van Heeringen en A. Herweyer en te VGravenhage mej. F. Otto, allen ts Leiden en leerlingen van mej. E. Aewer- donk, alhier. Tevens slaagden te 's-Gravenhage de da- mes M. Odé en L. Bordewijk, van Leiden; O. J. Biansjaar, van Warmond; W. J. Kwak, van Voorschoten, en J. van Beeve- ren, van Noordwijk-aan-Zee; en te Utrecht mej. M. E. O. Schouten, van Leiden. De zeer talrijke bezoekers der Volks- bijeonkomsten alhier, hebben gisteravond van een bioscoop-voorstelling kunnen profi teered De Commissie had daarvoor de Maatschappij voor Wetenschappelijke Cinematografie uit Haarlem geëngageerd en het Leidsch Stedelijk Muziekkorps, on der directie van den heer Geyp verleende hierbij zijn welwillende medewerking. De verschillende films leverden een aan gename afwisselinger waren zeer leer- ssame bij en andere, die de lachspieren prikkelden. Tot die eerste rekenen wij voor al de interessante bijenfilm, waarin het le ven der bijen op het doek werd gebracht. Deze film nam heel wat tijd in beslag, maar zij was de aanschouwing waard. Jam mer echter, dat niet enkele mondelinge verklaringen werden gegeven, te meer, omdat dopschriften in het Engelsen ge drukt stonden! Puck ie's eerste liefde, Pieter Spa heeft ekstevoogen en na de pauze vooral Bébc Somnambule waren onschuldig-vermakelijk De muziek wisselde de films af en zoo werd de volle zaal tot bij elven leerzaam ©n prettig bezig gehouden. De storm in den nacht van 31 Sept. 'op 1 Oct. 1911 ontwortelde niet alleen veel boomen in het Haagsche Bosch en elders, hij bracht ook de grondvesten van de N. V. Eerste Onderlinge Broeiglasverzeke- ringsmaatschappij, destijds gevestigd te Gouda, aan het waggelen. De schade, die de leden en deelnemers toen hebben gele den was zeer groot, zoodat het maatschap pelijk kapitaal duchtig moest worden aan gesproken, te meer, omdat blijkens de statuten der Maatschappij eerst na het einde van het boekjaar een omslag over de leden kon worden geheven. De Maatschappij is daarop geheel ge reorganiseerdeigenlijk zijn er twee Maatschappijen uit gegroeid, n.l. ook de wederkeerige verzekerings-maatschappij „Eerste Onderlinge Brociglasverzekerings- maatschappij", staande onder directie van de Naamlooze Vennootschap van dienzelf den naam, die nu in Den Haag is geves tigd. De directeur, de heer P. J. Maitland, heeft gisteravond in café „Zomerlust" al hier, voor belangstellende tuinderspatroons de bcteekenis, het nut en het noodige van verzekering uiteengezet en aangetoond, dat een Maatschappij, die broeiglazen ver zekert, een onderlinge moet zijn en een zeer groot arbeidsveld moet hebben, om, wanneer een streek door storm of hagel- schado wordt getroffen, andere niet ge troffen streken de schade mede te doen dragen. Hij zette daarna uiteen hoe de thans ge reorganiseerde Maatschappij werkt; hoe alle leden-deelnemers ook aandeelhouders werden en hoe, zooals de statuten nu lui den, deze Maatschappij het ideaal, dat men aan zulk een maatschappij mag 6tellen, nabij komt. Na afloop maakte een viertal aanwezi gen gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Uit de beantwoording van een dier vragen bleek, dat, volgens spreker, de premie voor hagel verzekering bij de Tuinbouw-Onderlinge bedroeg f 0.60 per f 100 verzekerde waarde en bij spr.'s Maatschappij slechts f 0.35 tot f 0.55. Het bestuur der theologische faculteit alhier is als volgt samengesteld: T. W. van der Ley (praeses)', G. W. Oberman (abactis), H. J. Ba-mouw (quaestor), A. C. Die-derik6 (assessor I) en W. A. Zeydner (assessor II). Bij den Haagschen Raad is ingeko men een schrijven van Ged. Staten, waar in zij mededeelen, in verband met het be sluit van den Raad tot toelating van den heer G. Nypels als raadslid, dat zij wen- schen te overwegen, of het door den heer Nypels bekléede ambt van districtscom mandant bij de landweer vereenigbaar is met het Raadslidmaatschap. Zij wenschen mitsdien gebruik te maken van de aan Ged. Staten bij art. 35 dier wet toegekende be voegdheid om ambtshalve over de beslis sing van den Raad uitspraak te doen. De hofmaarschalk van H M. de Ko ningin, die zich in verband met het verblijf van H. M. in den Taunus aldaar bevond, is gisteravond in Den Haag teruggekeerd. Het nieuwe schoolgebouw van do Ver- ceniging voor Christelijk onderwijs aan zwakzinnige kinderen, in de Vijverhof- straat te Rotterdam is gisteravond op feestelijke wijze in gebruik genomen. De voorstellen betreffende aankoop van uitgestrekte terreinen onder Schiedam legden op bijna de geheele z-itting van den Raad van Rotterdam van Donderdagmid dag beslag. Zij werden ten slotte met groot e meerderheid, 33 tegen 5 stemmen, aangenomen. Over een toekomstige samen smelting van Schiedam met Rotterdam is niet dan terloops het woord gevoerd. In de vergadering van den Raad van Zaandam werd herstemd over de motie van de soc.-dem. fractie, tot strekking hebben de de platen van „Onze Vloot".uit de open bare scholen aldaar te verwijderen. Het lid, dat den vorigen keer afwezig was, de heer Brinkman, was nu weder ab sent, maar bovendien waren nog twee voorstemmers afwezig. Aïzoo werd de mo tie thans verworpen met 9 tegen 7 stem men. De platen blijven dus in de scholen. Vóór de motie stemden de 6 aanwezige soc.-dem. en de heer Feisser, vrijz.-dem. Tegen 4 liberalen, 3 anti-rev. en 2 katho lieken. Bij resolutie van <len Minister van Financiën, is aan den heer A. H. J. C. Telders, te 's-Gravenhage, op zijn ver zoek, met het einde der 402de Staatslote rij, eervol ontslag verleend als collecteur der Staatsloterij aldaar. Tot leden van het hoofdbestuur van den Ned. Tuinbouwraad werden te Utrecht- bij acclamatie de aftredende leden herbe noemd, nl. de heeren A. Keessen Jr., te Aalsmeer, en W. G. Droog, te Haarlem In de plaats van wijlen den heer A. an Namen Hzn. werd gekozen de heer \V. Turkenburg, te Bodegraven. De Minister van Binnenlandsche Za ken brengt ter kennis, dat in den zomer van dit jaar gelecrenlieid zal worden ge geven tot het afleggen van de examens voor de akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in het teekenen (M a tot en met M k) en het boeteeeren (O). Zij, die zich aan deze examens wensriien te onderwerpen, moeten zich vóór 1 April aanmelden bij den inspecteur van het mid delbaar onderwijs H. J. de Groot, te 's-Gravenhago. Naar het „Hbl." verneemt, zal de in genieur W C. Köhler,i verbonden aan de afdeeling Havenwerken van den dienst der Publieke V/erken, te Amsterdam, in den loop der maand Maart een bezoek brengen aan verschillende havensteden in het buitenland, ten einde de inrichting der havens aldaar te besfcudeeren. Deze reis houdt verhand met de plannen tot uitbrei ding der haveninrichtingen. Bezocht zul len worden Bremen. Hamburg, Antwerpen. Havre, Londen en Liverpool. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Hoenderloo door ds. H. O. Ruys, te Etersheim. In de gistermiddag te Utrecht gehou den Raadszitting werd aan mr. D. Ragay als oud-wethouder, op diens verzoek, een pensioen verleend van f 2000. Mr. Ragay heeft de functie van wethouder vervuld van 21 Juni 1889 tot 15 December 1912. LOUIS BIKNBN. Op Zaterdag, den lsten Maart, zullen de yele voorbijgangers de studenten-socie- teit aan de Breestraat alhier weer eens in vlaggentooi gehuld zien en zij zullen zich dan ongetwijfeld afvragen wat wel de re den mag zijn, dat op een zóó ingewone dag heb \laggendoek „Minerva's" gevel ver siert. Laten wij daarom even over het aan staande feest, dat binnen haar muren zal gevierd worden, iets mogen zeggen. Op dien dag dan, zal het 12^ jaar geleden zijn, dat, dank zij het iniatief van een energiek bestuurslid, den heer Mr. H. F de Boer, een nieuwe wijze van exploitatie op do sociëteit „Minerva" werd ingevoerd. Reeds lang had het onaangenaam bedrijf van den pachter veler ontstemming gvwekt en reeds geruimen tijd waren plannen overwogen om tot eigen exploitatie over te gaan. Eindelijk, in den zomer van 1890, besloot de ledenvergadering aan het voor stel van den heer De Boer haar goedkeu ring te verleenen. Met beslistheid en groot vertrouwen ïn de toekomst heeft de heer De Boer de plannen der „eigen exploitatie" aangevat en ten uitvoer gelegd, maar liet zou onre delijk zijn, hier niet tevens den man te noemen, die h m in dien moeilijken tijd ter zijde heeft gestaan, en ook thans zelf zijn 12^-jarig jubileum als directeur der sociëteit „Minerva" herdenkt. De heer L. Bienen is, zoowel in dien eersten tijd, als later, de rechterhand van de respectievelijke beheerscommissies ge weest en juist aan hem is volgens aller ge tuigenis het welslagen der nieuwe manier van exploiteeren te danken. Had de heer De Boer niet geweten, dat in den toenmaligen buffetchef Bienen qua- liteiten aanwezig waren, die hem als het ware aanwezen om den nieuw te creëeren post van vertrouwen te vervullen. Wel licht zuchtten de tegenwoordig© studenten nog onder het ancien régime - van den pachter. De heer Bienen betreft het feest van Zaterdag 1 Maart dus evengoed als de Boeiëteit zelve en er zullen ongetwijfeld velen op gaan naar heb groote gebouw op de Breestraat, waar de heer Bienen dan vijf en twintig jaren met nauwgezetheid zijn taak vervuld heeft, om hem in een der zalen, in welke hij van 46-.V uur receptie houdt, de hand te drukken en hem geluk te wenschen met het feest,dat hij dien dag viert Moge het den heer Bienen gegeven zijn ïiog vele jaren „Minerva" te dienen met denzelfden ijver en dezelfde nauwgezeth°id als hij tot heden gewoon was en mogen zijn werk ook in de komende jaren, die waardeering vinden, waarop het in zoo ruime mate aanspraak heeft. HAARLEMMERMEER. Doordat enkele Raadsleden op 6 Maart niet aanwezig kon den zijn, is de Raadsvergadering verzet van C op 4 Maart. HILLEGOM. Mevrouw Flothuis—Van Dommelen, van Rotterdam, heeft g'ster- avond in Hotel „Sistermans" voor het dep. Ilillegom van 't Nut het tooneelspel. „Het hoogste Recht" van Ina BoudierBakker voorgedragen. Met talent vertolkte de spreekster dit mooie stuk. Het niet talrijk opgekomen publiek genoot van de voor dracht, waarin de verschillende rollen en karakters mooi werden weergegeven. Dc Christ, zangvereeniging „Zingt den Heer" heeft gisteren onder leiding van haar directeur, den heer L. Mens, met medewer king van den heer Joh. de Zwaan, orga nist te 's-Hage, een zang- en muziekuitvoe ring in de Ned.-Herv kerk alhier gegeven. De Zangvereeniging zong verdienstelijkhet orgelspel van den heer De Zwaan was mees terlijk. HOOFDDORP. Ten overstaan van do notarissen Boerlage, te Heemstede, ea Heinsius, te Hoofddorp, werd gisteren in Hotel „De Beurs" publiek geveild: De bouwmanswoning „Westerhout", aan de Hoofdvaart, tusschen den Vijfhuizer- én Spaarnwouderweg, thans in gebruik bij den heer G. Bruijn, met perceelen bouw en weiland, ter gezamenlijke grootte van 29 H.A. en 93 Aren. De veiling geschiedde in 3 perceelen, combinatiën en massa. Perceel I. De bouwmanswoning met graanberging, schuur, kapherg, erven en werf, benevens perceelen bouw- en wei land, samen groot 9 H.A., 91 A. en 10 c.A., ingezet op f 20,000 door den heer De Waal, te Haarlem. Bij afslag niet afge mijnd. Perceel II. Eenige perceelen bouw en weiland', te zamen 9 H.A., 99 A. en 90 c.A. Ingezet op f 17,100, door den heer Bredemeijer, te Bloemendaal. Bij afslag niet afgemijnd. Perceelen X en II gecom bineerd afgeslagen werden niet afgemijnd. Perceel III. Eenigo perceelen bouwland, groot 10 H.A. en 2 A. Ingezet op f 16,400, door den heer L. Gijzenberg, te Haarlem mermeer. Bij afslag niet afgemijnd. Per ceelen II en III, gecombineerd afgesla gen, weren niet afgemijnd. Daarna afslag van de perceelen I, II en III, te zamen groot 29 H.A. 93 Aren, en staande in bod op f 53,500. Afgemijnd op f 500 door den heer Lammers, te Haarlem, dio alzoo kooper werd voor f 54,000. Voor deze verkooping was de belang- 6telling van de zijde van de landbouwers zeer groot, zoodat de groote zaal van „Do Beurs" bijna geheel bezet was. LEIDERDORP. In den ouderdom van 77 jaren is hedennacht overleden de l eer J. Nagtegaal, ontvanger der Ned.-Herv. Gemeente. B. en Ws. hebben de plannen tot het bouwen van een Zandsteenfabriek in de Waard, onder dezo gemeente, goedge keurd. NLEUW-VENNEP. De zangvereeniging „Gezang verhoogt het leven'' gaf in het café van mej. Stapel haar tweede uitvoe ring in dit seizoen. Naast een zestal zang nummers bevate het programma een drie tal tooneelstukjes. Zoowel de zangnum mers als de tooneelstukjes oogstten luiden bijval. Het bleek, dat er door de Vereeni- ging ijverig gewerkt wordt, en ook, dat zij in den heer Langereis een goed directeur bezit. „Mijn thuis" van Abt en „Moikoel- tje" van Kreipl vooral, werden keurig ge zongen. Een warm applaus beloond i de zangers, vooral na het slotnummer. Dc zaal was geheel gevuld Velen na men deel aan het gezellige bal, dat dezen uitstekend geslaagden avond besloot. OUDSHOORN. In liet Nutsgebouw, al hier, gaf de Gera. Zangvereeniging „Zang- lust" (onderafd. Volksonderwijs), direc teur de heer J. Vink, te Leiden, gisteren haar zesd'e uitvoering. De zaal was over vol, wel een bewijs, dat men er van over tuigd is, uitstekend koorgezang ten ge- lioore te krijgen. Hoe kan het ook anders, daar directeur en leden hun taak zoo ern stig opvatten Kregen wij vroeger meer eenvoudige Hollandsche liederen te hooren, nu heefb men grootere nummers aangedurfd, o. a. Nadruk verboden). 25) Zijn hart klopt angstig, een oogenblik heeft hij geaarzeld en hij was reeds op het punt terug te kceren, maar hij had. beloofd dat hij den diefstal zou plegen, hij wilde zijn woord houden. Het was donker op het kantoor, maar tij heeft een kleine lantaarn aangestoken en is nu bij het licht daarvan aan het werk. Dat werk is echter verre van gemakke lijk. De brandkast is van zwaar ijzer. Hij moet om het vlot vier gaten boren en dat werk vordert uiterst langzaam. Maar hij is sterk en 6pant al zijn krachten in. Hoeveel tijd zal hij er voor noodig heb ben? Ondanks zijn spierkracht en zijn in spanning, verloopen er vele minuten. Hij is reeds een uur bezig en er is nog slechts één gat geboord. Zijn borst hijgt, hef zweet parelt hem bp het voorhoofd. Met schrik berekent hij, hoeveel tijd hij reeds is bezig geweest. Hij houdt op met boren en luistert, of er geen gevaar dreigt. Eensklaps zegt hij woedend: Ik zal mijn doel nooit bereiken. Ik heb er dien geheel en nacht voor noodig. 'Plotseling spring hij op. Hij hoort voetstappen over het kiezel zand in den tuin kraken. Zij naderen het kantoor. Een sleutel wordt in het slot ge stoken. Het is Jactel. Romain Goux raapt haastig zijn gereed schap bij elkaar, blaast de lantaarn uit en verbergt zich onder een tafel, die met een lang kleed bedekt is. Nauwelijks is hij in zijn schuilhoek, of Jactel treedt binnen. De boekhouder steekt de lampen aan op zijn lessenaar en op dien van Mirador, trekt vervolgens zijn jas uit en een kan toorjasje aan. Ik wed, dat die Mirador in het geheel niet komt, mompelde hij. Het was warm op het kantoor, vooral nu die twee lampen brandden. Jactel ging de tuindeur open zetten, waardoor de heerlijke koele avondlucht naar binnen drong. Hij stak vervolgens een sigaar op, kreeg zijn boeken en ging aan het werk. Daar na staat hij' op, neemt een sleutelbos uit (zijn zak, en gaat er mee naar de brand kast. De brandkast was voorzien van een cijferslot, en Jactel en de markies kenden alleen het geheim er van. Het cijfer was 229. Jactel zette het cijfer voor en stak den sleutel in het slot. Maar op dit oogenblik deinsde hij ontsteld terug. Hij kwam vervolgens weer wat naderbij en bekeek het slot oplettend. Men heeft gebracht, mijn brandkast open te breken, mompelde hij. Hij nam een lamp en zette die bij de brandkast op den grond. Geen twijfel meer. Een gat wae reeds naast het 6lot geboord en men. was aan een tweede begonnen. Jactel mompelde een verwensching. Die poging tot inbraak moest plaats ge had hebben na zijn vertrek, na zes uren, want toen had hij de brandkast afgesloten, en er niets aan gezien. Jactel neemt de lamp op, zet die weer op den lessenaar en ziet overal rond. Hij is moedig en beeft niet Een oogenblik denkt hij na. D© poging tot inbraak moet door zijn komst gestoord zijn, dia misdadiger heeft den tijd niet gehad te vluchten, hij moet zich dus in het kantoor verscholen hebben. Het eerst valt zijn oog op de tafel met het lange tafelkleed. Wanneer de dief nog in liet kantoor is, dan moet hij zich daar verbergen. Een aDdere schuilhoek is er niet. Hij gaat naar de tafel, heft het kleed op en wil er onder zien, maar op hetzelfde oogenblik wordt hij door twee ijzeren vuis ten bij de keel gegrepen, op den grond ge worpen en een stem fluistert hem toe; Ik wil uw dood niet. Heb zou mij leed doen, wanneer u een ongeluk over kwam. Wanneer u dus geen alarm maakt, blijft uw leven gespaard. Ik wil alleen de vijftig duizend franca, die er in de brand kast zijn. Verzet kan u niet baten, mijn heer Jactel, ik ben tienmaal sterker dan u. Ik zal u een weinig loslaten, beloof me nu, dat u niet zal schreeuwen, maar wan neer u daarvan gebruik maakt om hulp te roepen, dan dood ik u. Ellendeling, mompelde Jactel, die Lazare Beerman herkende. Beloof u het mij? vroeg de dief. Hij liet Jactel los. De boekhouder begreep, dat hij zich on mogelijk kon verdedigen tegen den jongen, reusachtig sterken man. Hij begreep even eens, dat, wanneer hij om hulp riep, de misdadiger hem zou dooden. Toch wilde hij het geld, dat aan hem was toevertrouwd, en dat de eer gold van zijn patroon, niet zoo zonder verzet laten stelen. Wanneer het hem slechts gelukte, den tuin te bereiken, dan kon hij hulp roepen en de misdadiger wellicht nog intijds ont snappen. Getrouw aan zijn plicht, wilde hij dien tot het laatste oogenblik vervullen. Romain had hem los gelaten. Jactel stond langzaam op en viel op een stoel neer. Hij moest eerst een weinig tot adem komen. Komaan, ik zie diat u verstandig is, zeido Romain Goux, blijf hier Tiistig zit ten; over vijf minuten is u vrij. Jaotel had al zijn krachten verzameld. Met meer vlugheid, dan men van zijn gevorderden leeftijd zou verwacht hebben sprong hij op en snelde naar de open staande tuindeur. Help 1 Help 1 schreeuwde hij uit alle macht. Romain Goux verbleekte. Een bloedige nevel trok voor zijn oogen op. Met een sprong had bij den boekhouder ingehaald, nog voordat deze den tuin be- Teikt had. Zijn reuzenvuist daalde met ver pletterende kracht op de hersens van Jac tel neer, zoodat het bloed hem uit neus en mond vloeide.. Jactel viel neer. Hij bewoog zioh niet. Hij was dood. Romain Goux snelde naar de brandkast. D© sleutel steekt in het slot, hij draait het om en de kast is open. Daar ligt het geld voor hem, bankpa pier cn goudstukken. Hij neemt het ge heele bedrag, steekt het in zijn zak en maakt zich gereed te vluchten. De markiezin ie uit haar lichten slaap ontwaakt. Zij' heeft gedroomd van haar zoon Laurent, haar uitverkorene, en in haar droom heeft zij Laurent gezien, zoo als hij in werkelijkheid haar stil genaderd was. Hij bukte zich over haar heen en drukte haar voorziohtig een kus op het voorhoofd, zeer voorzichtig, om haar niet te doen ontwaken. Toch voelde zij, dat zijn lippen haar aan raakten. Nog steeds in haar droom meent zij Lau rent te zien. Maar hij is nu niet meer zoo vroolijk als vroeger; hij is treurig, hij weent. Zelfs meent zij, altijd in haar droom,- een traan van Laurent op haar voorhoofd te voelen. Wat is er? vraagt ze zacht. Zij roept met bevende stem: Laurent, Laurent, zijt go daar, mijn zoon? Geen antwoord. Zij is alleen en heeft geslapen. Ik heb gedroomd, fluistert zij. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1