N°. 16264 Donderdag ST" Februari. A0. 1913. §cze fëcurant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wraak. LEIDSCH M&BLAB PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Ieders regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Cents contant j elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden ..IJ./" 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. franco per post1.65. Directe .Belastingen. De Burgemeester van Leiden 'brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belas ting No. 2 van den dienst 1913, executoir .verklaard den 25sten Febr. j.l. en her innert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. .beiden, 27 Februari 1913. Lesdlen, 27 Februari. Van de kosteloos aangeboden gelegen heid om den heer J. A. Hoekendijk, direc teur van de gestichten voor lijders aan val lende ziekten te Haarlem en Heemstede, hier in de Oosterkerk te hooren spreken, werd gisteravond door slechts weinigen ge bruik gemaakt. In deze bijeenkomst, welke in de plaats van de gewone week-godsdienstoefening werd gehouden en dan ookbijna geheel het karakter eener godsdienstoefening, ■droeg apiak de heer Hoekendijk naar aan leiding van het slot van Romeinen 12 vers 8: „die barmhartigheid doet, in blijmoe digheid." Hij deed voelen het verschil tus- schen barmhartigheid in den zin, door den Apostel bedoeld en barmhartigheid zon der blijmoedigheid en gaf door feiten tus- schen de tekstverklaring door eon goeden kijk op de werkzaamheid en de verpleeg den in ^onoemde stichting. Zooals te begrijpen is kwam cok de finan- cieele zijde ter sprake de noodzakelijkheid yam steun voor de verpleging van onver- mogenden, en meer in 't bijzonder de ver- eeniging „De Macht van "het Kleine", een Halve-Stuivers-Vereeniging, welke ook te Leiden een afdeeling bezit en wier doel het is de Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten financieel te steunen. Deze Leidsche afdeeling kan zeer nuttig werken, ook voor Leiden^ zelf maar zij telt slechts bijna 200 leden en 1 collectanten, veel te weinig, naar de mme ning van den heer Hoekendijk. Hij wekte dan ook op tot haar versterking. Over „De Macht van het Kleine" kon den de bezoekers der samenkomst een en ander te weten komen uit een in de kerk aangeboden brochure. Er zat een inteeken- biljet in, waardoor- het gemakkelijk werd gemaakt zich bij de Leidsche afdeeling aan te sluiten. Wanneer wij er hier nog bijvoe gen, dat inlichtingen omtrent de afd. zijn te bekomen bij mei. Van der Laaken, Witte Rozenstraat 7, alhier, meenen wij te heb ben beantwoord aan het doel, waarvoor men ons uitnoodigde deze bijeenkomst bij te wonen. Naar het gebouw „Prediker", aan de Janvossensteeg, alhier, waren gisteren heel wat menschen opgekomen om te hooren. spreken over: „Is het Mormonisme Chris telijk?" Voor niet-ingewijden was het onbe kend of deze vraag pro of contra zou wor den beantwoord. Het bleek echter spoedig, dat het pro zou wezen. Een drietal Ameri kanen toch, de Holiandsche taal eenigszins meester, zette de beteekenis van h Mor monisme uiteen en trachtte het Christelij ke er van aan te toonen. De heer P. G.^Cath is niet tot assessor II van het Leidsch Studentencorps geko zen. Er moet een stemming plaats hebben tusschen hern en den heer J. van Vollen- hoven. In de gisteren gehouden algemecne vergadering van aandeelhouders in de N. V. „Eerste Leidsche Hulpbank met Winstdeeling", gevestigd te Leiden, werd de balans en winst- en verliesrekening over het derde boekjaar 1912 goedgekeurd en besloten, na afschrijving van f 237.71 op materiaal, f 111.69 op meubilair, f 90 op oprichtingskosten en na verhooging der interestreserve tot op f 750, een dividend uit te kee-ren van 3 pC. en het saldo ad f 19.18$ op nieuwe rekening over te bren gen. Uit het door de directie uitgebracht ver slag bleek, dat in het afgeloopen jaar waren ingekomen 535 aanvragen, waarr van toegestaan 475 tot een bedrag van f 75,116.15. Door debiteuren werd afgelost f61,013.58$, zoodat op 31 December 1912 uitstond een bedrag van f 40,70-1.31$ (r. j f 29,86S.60), verdeeld over 397 leeningen of gemiddeld per leening. f 102.75. Het geplaatst-maatschappelijk kapitaal bedroeg uit. December f 38,5CO, waarop gestort f 23,975. In het afgeloopen jaar werden geplaatst 28 aandeelen met een storting van f 5150. De aflossingen kwamen geregeld binnen en werden ook dit jaar geen verliezen ge leden. - Gisteravond is in „De Graanbeurs" de algemeene vergadering gehouden van de Leidsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruit". In deze vergadering werd aangenomen een voorstel tot aansluiting bij den Bond van Ned. Arbeiders-Coöperaties. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, .de heeren D. A. van Eek, D. P. Harting, W. C. Hemerik .en Joh. Kuik, werden allen herkozen. Het dividend werd vastgesteld als in het jaarverslag voorgesteld, n.l. voor do bakkerij: 5 pCt. voor leden-verb ruikers en 2$ pCt. voor verbruikers; voor den win kel nog_ 3 pC-t. voor leden-vérbruikers aan leden en verbruikers was reeds 2 pCt. uitgekeerd. - Uit dit jaarverslag blijkt verder-dat het aantal leden op 31 December j.l. 853 be droeg, heb aantal verbruikers voor de bakkenji 1175 en voor den winkel 555; het aantal leden van het ziekenfonds was- 1038 en van de verzekering 2692. Nog word.t er de aap dacht op gevestigd, dat bij deze coöperatie geen nachtarbeid door de bakkers wordt verricht. De winstrekening van de bakkerij gaat tot een bedrag .van f 9S,245.60, waarbij een om-zet van f 97,753.93?,- en een winst van f 7542.85$. In" 1908 was de omziet nog f 53,784.87 en het vorig jaar f 76,664.18. Voor den winkel is heb bedrag der winst rekening f 40,263.73$. De omzet was f 40,243.19$ en de winst f 1928.76$. In 1908 was de omzet f 21,701.75$ én 't vorig jaar 33,532.22$. De winstrekening voor de zaal Wijst op een bedrag van f 285 met een verlies van f 107.60, dit bedrag wordt afgetrokken van de winst bakkerij voor het zieken fonds f 6-161.84$ met een verlies van f 861.55, en voor de verzekering f 5621.58 met aan ontvangen premies f 5361.70. Op de nieuwe rekening voor bakkerij en winkel gaat een winst over van f 420.37$. Door een-misverstand is als hoofd v an de lezing, door Pol de Mont, Dinsdag avond alhier gehouden, in plaats: Po1 de Mont over Albrecht Rodenbach, gezet: Pol de Mont over Andreas Rodenbach. Reeds lang vóór de aankomst uit Voorschoten gisteren op „Eik-en-Duinen" bij Den Haag van den begrafenisstoet met het stoffelijk overschot van den heer K. F. van Bijlevelt, directeur van den geslo ten Kon. Franschen Schouwburg en ad ministrateur in Den Haag van de Kon. Vereeniging héb Ned. Tooneel, hadden zich op het kerkhof honderdien, ook vele dames, vereenigd. De deelneming was het grootst van personen uit de tooneel wereld. Aanwezig waren o. m. de lieer Gorn- pertz, lid van den Raad van Beheer, de N. V. Het Ned. Tooneelde heeTenVan Eysden, directeur van het Rotterd. Tóo- neelgézelschapVan Gheel Gildemeesber, directeur van heb Gebouw voor Kunsten en "WetenschappenPoutsma, decoratie- schil dier van heb Rotberd. Tooneel; M. J. de Haan, directeur van het Conceit en Theater-bureau, alhier. Toen de lijkkist ten grave was gedaald, sprak de heer Gompèrbz eenige treffende woorden tot de zonen van den overledene. De oudste zoon, de heer Karei van Bij levelt Jr., sprak woorden van dank. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de afd. Wassenaar van den R.-K. Volks bond. Mej. C. van Onselen, te Heemstede, is in Den Haag geslaagd voor nuttige hand werken. Kolonel Weber, commandant van het regiment grenadiers en jagers in Den Haag, heeft in verband met het jl. Maan dag met levensgevaar tot-staan-brengen van twee hollende paarden door den sergeant van dat korps Berlott, een regi- mentsordcr uitgegeven, waarbij wordt me degedeeld, dat, te rekenen op 25 dezer, aangesteld wordt tot sergeant-majoor-in structeur de sergeant 1ste kl. J. G. L. Berlott. Deze—aanstelling geschiedt tevens om een bewijs van waardeering te geven voor zijn hernieuwd bewijs van durf, vastbera denheid én meed, betoond bij het tot- staan-brengen van twee schichtig gewor den paarden, waardoor eigenschappen aan den dag getreden zijn; die zeer zeker bij de aanvoering van een troep greote waarde hebben. De kolonel stelt in dezen aan onderofficieren en minderen het ge- dirag van den sergeant-majoor-instructeur Berlott ten voorbeeld om zich in moeilij ke omstandigheden „man van de daad" te toonen. H. M. de Koningin ontfing gisternamid dag te vier uren in bjjzondsre audiöntie den gezant der Fransche Ropubliek by Haar Hof, den heer Pellet, die H. M. een olgenhandig schreven overreikte van den President der Republiek, waarin hij H. M. kennis geeft van de aanvaarding van zijn bewind als President. Benoemd is met ingang van 1 Maart a.s. tot onderwijzeres aan de R.-K. Par. school te Kwadendamme mej. P. Rem merswaal, te Wassenaar. Op het verzc-ek van den Rotterdam- schen Bestuurdersbond aan den burgemees ter, om op 1 Mei a. e. weder een optocht te Rotterdam te mogen houden, is, vol gens „Het Volk", toestemmend antwoord gekomen. Met den trein uit- Brussel, welke 12.29 te Amsterdam aankomt, arriveerde heden nacht de generaal van het Leger des Heils, de heer Bramwell Booth, in de hoofdstad. Eenige notabele ingezetenen van Hen gelo hebben voor het stichten van een ge bouw voor de Vrijzinnige Hervormden al daar f 10,000 geschonken. Verder zijn er twee giften van f 1C00 ontvangen en is er voor een f 6000 aan aandeelen geplaatst. Men meldt ons uit GeldermalsenGis termiddag is de 65-jarige burgemeester van Eist en Opijnen, de heer B. den Criden, gedurende een verkooping van landerijen alhier door een beroerte getroffen. Zijn zoon werd onmiddellijk gehaald, maar toen deze kwam, was zijn vader reeds overle den. De heer Den Ouden was ook ontvanger van het district Tielerwaard. HAARLEMMERMEER, Ten overstaan van notaris Daamen, te Haarlem, werd in café Roers te Vijfhuizen in de zo gemeente -publiek geveild een nieuw gebouwd woon huis, waarin bakkerij, schuurtje cn erf, ter gezamenlijke groot to van 1 Are, 70 Centi aren, gelogen te Vijfhuizen, nabij do Ring vaart. Geboden werd tot f2800, doch door den eigenaar bij afslag opgehouden. HILLEGOM. Do vakorganisatie in ver band mét het arbeidscontract was hot onder werp van een lede, wel ka de heer A. J. Engels, van Leiden, gisteravond in café ..Flora", alhier, voor de R..K. bloemistwerk- 1 iedenvereeniging „Eensgezindheid" gehouden heeft. Voor een zeer goed bezatte zaal behan delde de spr. op bevattelijke wijze het doel van de vakbeweging in het algemeen en met het oog op liet straks te sluiten collec tief arbeidscontract in het bloembollenbedrijf, wat „Eensgezindheid" in het bijzonder had tc doen. HOOFDDORP. Als een bewijs, dat de ver vaardiging van landbouwgereedschappen door alhier wonende ambachtslieden oen goeden naam neeft verworvpn, kan dienen, dat door den wagenmaker De B., te Hoofddorp, eggen worden gemaakt, die .bestemd zijn om in Ned.-Indië te worden.gebruikt. Hoofdzakelijk dankt men deze bekendheid aan de jaarlijk- sclio landbouwtentoonstellingen, waar onze ambachtslieden met hun inzendingen over 't algemeen geen slecht figuur maken. KATWIJK-AAN.ZEE. Onder buitenge wone belangstelling (men schatte het aantal aanwezigen op circa drie duizend) had Woens dagnamiddag hier de begrafenis plaats van den op zoo droevige wijze om liet leven gekomen Arie Ros, sohipper van den logger „Noordzee I". Ds. Rutgers hield aan het graf een rede, waarin hij wees op de kort stondigheid van het leven, maar ook op Hem, die den dood heeft verslonden tot over winning. Hierna zong men Ps. 89:19. In de Gemeentezaal was gisteravond een vergadering belegd, waarin een luit» nant van het vierde regiment infanterie te Leiden zou spreken over schietoefeningen. De belangstelling was niet bijzonder groot; ook waren enkele bewoners van Katwijk aan. den Rijn verhinderd wijl het daar bidstond voor den oogst was. Een dertiental personen gaf zich op tot deelneming aan de schietoefeningen, welke onder leiding van sergeanten uit Leiden op de schietbanen alhier 's Zaterdagsnamiddags worden gehouden. LEIDERDORP. De Raad vergadert Vrij dagavond, te halfacht. In ^Irene" vergaderde gisteravond het voorloopig bestuur, met de werkende leden, en de leden-donateurs der gymnastiek.vcivje.ni- ging „Leiderdorp.Zoeterwoude" (Ilooge Rijn- dijk). Met algemeene (28) stemmen werd tot oprichting der Vereeniging besloten en aan haar de naam gegeven van „Bparta". Het aantal werkende leden bedraagt 17, 'dat der aclspirant.leden 18. Donateurs dragen f80 per jaar bij. Na eenige kleine wijzigin gen werd het concept-reglement vastgesteld. Bij dc daarop volgende verkiezing van vijf bestuursleden werden daartoe met overgroot© meerderheid van stemmen benoemd do heeren M. Kramer, C. de Graaf, F. D. van Wijclc! cn Viervant Tukker. Ds. M. Kramer sloot' daarna de vergadering. NOORDWIJK. De vijfde of laatste bijeen komst in dit seizoen, uitgaande van de Chr. Jongelings-Verecniging „O. R. i. Chr.", had gisteravond plaats in het kerkgebouw dcc Ncd.-Herv. Gem. to Noordwijk.Binnen, waar in als spreker optrad ds. D. den Brooms, van Rotterdam. Sprekers onderwerp luidde: „Het geloof aan God en de raadselen des levens", waar boven spr. liet Bjjbelwoord uit Ps. .972. zou wenschon te plaatsen als motto. Spreker bepaalde de aanwezigen bij del steeds meer veldwinnende vraag: „Is er een God" Hoe deze vraag op allerlei wijzen en in verschillenden vorm steeds itfeer aan hang vindt, om daarbij eenige gedachten uit te werken, die het zelfs den eenvoudig- sten onder de eenvoudigen mogelijk maakt, daarop het antwoord niet schuldig te blij ven, en* waaruit spreker concludeerde, dat wie niet gelooft aan God in strijd komt met. het gezond menschen verstand. Het ge loof is echter voornamelijk een zaak van liet hart. God heeft den m-ensch' liet besef van Zijn bestaan ingeschapen. AVanneer men ziet om zich heen, leest over oorlogen, moordprócessen, enz., dan toch on willekeurig rijst de vraag, of God rich niet' kan verzetten tegen het kwade, of God het kwade niet overwinnen kan? Daarmede zou; echter Gods almacht, en heerlijkheid ver vallen. Het bestaan der zonde is niet in; strijd met de heerlijkheid Gods. De zonda kan geen hinderpaal zijn in liet geloof aan. het bestaan van God. "Wat is de oorzaak van al het lijden op deze wereld? De zonden {Nadruk verboden). 23) Goed, dan kom ik ook omst'-eeics dién tijd. Romain beefde. Een oogenblik dacht hij, dat zijn r!un verijdeld was. De aanwezigheid van Jactri en Mirador op het kantoor v/as een on overkomelijke hindernis. Hoe lang zou Jactel er blijven? Hij was een ijverige bediende, en hij zou er niet tegen opzien, om een gelieelen nacht te blijven werken, wanneer het noodig was. Heb uur, waarop de misdaad moest ge pleegd worden, was dus bepaald. Het kan toor werd om zes uren gesloten en om tien uren zou Jactel terugkomen. Tusschen zes sen en tienen moest het dus gebeuren. Romain had vier uren voor zioh. Maar op het eind van Augustus is bes om zes uren nog helder dag. Het zou dus een dwaasheid geweest zijn, op dat uur een poging te wagen. Hij moest wachten tot negen uren. Dan was het donker. Mig schien zou de markies wel met Gilbert© gaan wandelen, zooal^ hij. dikwijls deed ais het mooi weer was. Het huis zou dan ge heel alleen staan. Slechts de oude blinde markiezin zou achterblijven met Marie- Rose en de keukenmeid. De markiezin was niet te vreezen. Marie- Rose bleef altijd bjj haar e-n de keuken meid zou wel in, de keuken blijven,, die aan den tegenovergestelde kant van het huis was. Zijn plan was aldus berekend. Om negen uren zou hij door de kantoor deur, die in een nauwe steeg naast de fa briek was, binnenkomen. De steeg was eenzaam en op de fabriek was op <lit uur nooit iemand. Teen hij van het kantoor ging, zei hij, dat hij. naar Parijs, naar den schouwburg ging. Hij had dienzelfcfen morgen een plaats besproken in het theater. Hij vroeg aan een paar collega's, of zij met hem meegingen. Niemand kon dien avond. Het was te gen het einde van de maand en men had geen geld meer. Romain ging per spoor naar Parijs. Hij bleef ee,n halfuur in den schouw burg en keerde toen per spoor naar No- gent terug. Niemand lette op hem. Hij sloeg den weg in naar de Marne. Het was een heerlijke zomernacht; de lucht was onbewolkt en de maan weer spiegelde zich in het kalme water van de Marne. Romain hoorde voetstappen naderen van den kant der fabriek. Uit \rees van gezien en herkend te wor den, verborg hij zich haastig in ëen boschje. Hij zag een heer en een dame voorbij gaan, en tot zijn niet geringe vreugde her kende hij den markies De Soulaimes en zijn dochter Gilberte. Zij wandelden langzaam langs de rivier, Gilberte aan. den. arm van haar vader.. Dat komt mij uitmuntend te pas, mompelde Romain. Hij kwam weer uit zijn schuilhoek te voorschijn, begaf zich naar de steeg, open de met een valschen 6leutel de deur van het kantoor en trad binnen. Juist sloeg de torenklok negen uren. Hij keek naar bet huis. Geen venster was er verlicht. Hij luisterde aan de tuindeur. Ook in den tuin scheen niemand te zijn. Ik heb nog juist den tijd, mompelde hij. Aan het werk <lua. Hij kreeg zijn gereedschap uit zijn les senaar, stak een lantaarn aan en begon de brandkast open te breken. De markies had zooeven tegen zijn moe der gezegd: Ik ga een uurtje met Gilberte langs de rivier wandelen. Het is zulk heerlijk weer. Ga, mijp zoon, antwoordde de blinde, ik wacht je in den tuin, in het prieel, waar ik altijd zit. Zij had haar zoon en kleindochter om helsd en wa6 met Marie-Rose den tuin ingegaan. Marie wilde bij haar blijven, maar toen zij in het prieël zat, zei zij: Dat behoedt niet, mijn kind, ik kan weL alleen blijven. Het gelaat van Marie-Rose teekende groote vreugde. Zij had 's morgens een brief van Lau rent ontvangen, waarvan het adres met een verdraaide hand geschreven was, want men mocht te Nogent niet vermoeden, dat hij met dat meisje in betrekking stond. __In dien brief schreef hij». „Ik gevoel mij ongelukkig, nu jk u niet meer kan zien, want gij waart het eenige geluk van mijn leven. Sedert gij bij mijn moeder zijt, kan ik u niet meer ontmoeten. Ik verlang er zoo sterk naar, om u weer te rien, dat ik mijn ongeduld niet langer kan bedwingen. Om negen uren vanavond kom ik aan de kleine tuindeur, nabij den oever van de Marne. Tracht daar bij mij te komen, dat zal mij zeer gelukkig maken en ook een weinig moed geven." Zij kuste dezen brief en had hem daar na verbrandl, opdat hij haar niet zou ver raden. Den geheelen dag had zij aan die bijeen komst gedacht, maar zij had geen middel kunnen vinden om er heen te gaan. Dat middel nu had de blinde haar zelf verschaft. In haar vreugde nam zij de hand der markiezin en drukte die in vervoering aan' haar lippen. Wat is er, mijn kind? vroeg dé blinde verwonderd. Niets, mevrouw, niets, maar ik ben. zoo gelukkig in uw nabijheid, en ik lub u zoo lief. Lief kindzei de markiezin Zij trok haar tot zich en kuste haar op het voorhoofd. Marie-Rose snelde daarop den turn m en bereikte spoedig de deur, die op den oever der Marne uitkwam. Deze deur was meestal gesloten, maar Michel, die er 'zooeven was uitgegaan, >ou haar zeker wel opengelaten hehben. Wanneer Michel en Laurent elkaar maar niet ontmoeten, zei zij voor zichzelf. De. markies schijnt zijn broeder thans_. evenzeer te baten als hij hem vroeger heeft liefgehad. Arme Laurent. Zij bedroog zich niet. De deur was open. De markies had haar alleen dichtgetrokken, maar niet gesloten., Zij keerde naar buiten langs den oever.. Zij hoorde voetstappen en zag eeir man, die de steeg, naast de fabriek insloeg. Het was te donker om zijn gelaat te herkennen, maar Laurent was het niet Zekér de een of andere wandelaar. Het was Romain Goux. Zij bleef niet aan de deur staan, maar ging weer naar binnen, uit vrees, dat de markies en Gilberte terug zouden komen. Hoe zou zij dan haar tegenwoordigheid in dit eenzame gedeelte van den tuin ver klaard hebben? Zij zette zich dicht bij. de deur op eert bank, die geheel overschaduwd was door de takken van een wilden wijngaard met donkerroode bladeren. Kort daarop werd de deur geopend. Marie, lieve Marie, zei een zacht* stem. Zij stond op en viel in de armen van Laurent. Lang hielden zij elkaar- teeder omstren geld, vol zoete vreugde over dit wederzien. O, Marie, Marie! Hoeinnig lief heb ik je Mijn Laurent, wat ben ik nu ge lukkig Het is mij, sedert gij hier zijt, bij mijn geliefde moeder, onder de oogen van Michel en Gilberte, of ik niet meer zon ver van mijn familie ben verwijderd. (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1