<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. N°. 16262 ÏI>fiis<lag fétruari. A°. 1313. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onze Academische Instellingen. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 rageh 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine tdvertentiën Tan 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oënta.—Voor het incaaaeoren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden J J J f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per post1,65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze -ter algemeene kennis, •dat door hen op heden vergunning i9 ver leend aan A. LAMBR ECHTS en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de far- briek voor houtbewerking in het perceel Heeren&traat No. 57, Sectie M No. 458. Burgemeester en Wethouders voornoemd', N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRT.TEN, Secretaris. Leiden, 24 Februari 1913, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij r1ezo ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan G. P. TIMP en rechtverkrijgen den tot het uitbreiden van de koek- en banketbakkerij, in het percéel Haarlem merstraat No. 247, Sectie H No. 330L Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Februari 1913, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. DE BEST en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een kalkblussche- rij in het perceel Koppenhinksteeg No. 7, Sectie I No. 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Februari 1913, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artb. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door J. F. A. HAVERMAN, wonende te Leiden, een ivierzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alooholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de wachtkamers lste, 2de en 3de klacse van het station der Holl. IJzeren-Spoorwcg-Maatschappij. Burgemeester en Wethouders voornoemd, [gj N. C- DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Februari 1913. Orider het opschrift ,,Geen geld voor onze Academische instellingen en nog er ger" bevatte het ,,Leidsch Dagblad" van 1 en van 13 Februari j.l. eenige belangrijke opmerkingen omtrent den tegenwoordigen toestand van dit deel van 's Lands gebou wen te Leiden en doet schrijver een be roep op belanghebbenden om in dia. mis stand de zoolang gewensohte en beloofde verbetering te brengen. Het is misschien niet overbodig nog eens in herinnering t.e brengen hetgeen prof. dr. P. J. Blok in zijn verslag van de lot gevallen der Universiteit, uitgebracht den 18den September 1911, over deze gebouwen en de daarin bevatte verzamelingen mede deelde. De volgende brokstukken worden uit dit yerslag aangehaald: '8 Rijks Prentenkabinet. De prachtige kunsthistorische bibliotheek, die ten minste voor een deel hier reeds sedert langer dan een halve eeuw bestond, de rij ke verzamelingen van reproducties vooral verdienen grootere aandacht dan daaraan tot nog toe door de hier studeerenden werd geschonken. Academische Bibliotheek. Haar.noemende, mag ik toch zeker wel wij zen op haar bij de tegenwoordige eischen onvoldoende huisvesting. Niets blijkt tot nog toe naar buiten van de gezindheid der Regeering om aan haar onvergelijkelijke verzameling handschriften en zeldzame boe ken spoedig een in alle opzichten veilige bewaarplaats te verschaffen. Laat ons ho pen, dat er middelen gevonden worden om de misstanden, het centrale punt eener wereldberoemde instelling onwaardig, weg te nemen. Ziekenhuis. Als ik van misstanden alhier spreek, mag ik niet ten eenenmale zwijgen van het Ziekenhuis. Maar ik weet, dat zoowel curatoren als Regeering volko men overtuigd zijn van de onhoudbaarheid van den toestand dezer inrichting. Met vol vertrouwen in den reeds gebleken goeden wil der Regeering, in de standvastigheid en de energie onzer Curatoren en Profes soren, zwijg ik hier verder over deze zaak, die een levensbelang onzer Universiteit mag heeten. Het zou al heel erg zijn, wan neer Leiden het slachtoffer zou moeten worden van politiek geharrewar en krente righeid. Overzien wij den toestand onzer univer sitaire instellingen, ik kan en wil ze niet alle noemen dan moet ons de verzuchting van het hart, dat Leiden te dien opzichte bij de andere Rijksuniversiteiten ten ach ter is. Laboratoria. Wat zullen mevrouw Curie en andere hier tijdelijk vertoevende geleerden gezegd of liever gedacht hebben van de omgeving, waarin onze Kamerlingh Onnes'zijn prachtige proeven doet, waarin onze Lorentz zijn hoogwetenschappelijke gedachten ontwikkelt, waarin onze Schrei- nemakers zijn chemische onderzoekingen Volbrengt, onze Kuenen met zooveel vrucht arbeidt! Maar de aanwezigheid van voor treffelijke hoogleeraren, van uitmuntende buitenlandsche geleerden mag geen reden zijn om de universitaire instellingen te la ten blijven beneden het peil, waarop zij èn ter wille der wetenschap èn van het onder wijs zouden moeten staan. Curatoren, hoogleeraren, studenten, slaat de handen ineen om onze geliefde Alma Mater te handhaven op de hooge plaats, waarop cle energie der vaderen haar heeft weten te verheffen om haar te doen blijven: de bij uitstek nationale Universiteit! De Aula. Het groote gebrek, n.l. dat zij te klein i3, kan moeilijk worden verhol pen, tenzij de theologische collegekamer er bij getrokken zou kunnen worden. Ik wil niet nalaten nog eens te wijzen op de voor wereldlijke banken, waarin en waarop wij zitten, folterinstrumenten, die voor het Lager Onderwijs reeds lang zouden afge keurd zijn, enz. Onder de minder algemeen bekende ver zamelingen en hulpmiddelen voor de Leid- sche Universiteit, waaróver prof. Blok niet gesproken heeft, behooren onder meet ook nog: het Anatomisch Kabinet; de ver zameling van heelkundige en gyneaeolo- gisch-obstetrische instrumenten; het Na tuurkundig Kabinet en het Munt- en Pea ningkabinet, welke zeer belangrijke verza melingen alle en voor ieder afzonderlijk betere huisvesting zeer noodig hebben. Wat is de reden, dat men zelfs niet een begin van uitvoering wil geven aan de tot-stand-koming van de door bevoegden, reeds jaren geleden, noodzakelijk geachte nieuwe gebouwen1? Stel, dat men reedfc dadelijk een begin kon maken met het nieuwe Z:ekenhuis, hetwelk, naar het schijnt, volgens het voor nemen der RegeeriDg het eerst onder han den dient genomen te worden, dan duurt het stellig geruimen tijd, wellicht wel een tiental jaren, aleer dit voltooid zal zijn en het oude Ziekenhuis beschikbaar zal komen voor de plaatsing cler Ethnografische ver zameling, daarenboven zal geruime tijd noodig zijn om de oude ziekenlokalen naar behooren tot museum in te richten. Eerst na de verplaatsing van het Ethno- grafisch Museum zoucDen dan de gebouwen op het Rapenburg, thans in gebruik voor het Museum, beschikbaar komen voor nieu we collegezalen, zooals de schrijver in het ,,Leidsch Dagblad" van 13 Febr. jl. voor stelt. Doch hoevee] jaren kan dat nog duren? Het best ware te beginnen met'het-Biblio theekgebouw, wanneer deze voorgenomen verbouwing en vergrooting niet alleen ge schiedde voor de behoeften van het oogen- blik, doch met het oog op de toekomst, zegge voor de eerstvolgende vijftig jaren, denzelfden tijd, die verloopen is sinds de laatste verbouwing, dan zouden er in de Bibliotheek wel eenige zalen beschikbaar komen, die niet voor dadelijke behoefte noodig zijn en inmiddels dienst kunnen deen voor collegezalen, in plaats van de kamers en kamertjes van het hulpgebouw in de Kloksteeg. Overwegende bezwaren voor het bibliotheekbezoek zal dit wel niet opleveren; in vroegere tijden had men wel een schermzaal voor de studenten en een anatomisch kabinet in het bibliotheek gebouw. De schrijver in het „Leidsc.h Dagblad" vestigt ook de aandacht op <le vergrooting van den Academisch en plantentuin, door hijtrekking van het terrein der Dcelen- kftzerne en deze laatste te verplaatsen naar buiten. Nu wij binnen afzienbaren tijd het geheele Van-der-'V/erff-park zullen moeten missen, zouden de Lei de naars zeer gebaat zijn, indien zij in den vergrooten Hortus" ale een besloten wandelpark èenige vergoeding kunnen krijgen; de ver plaatsing van de kazerne is evenwel niet uitsluitend een Rijksbelang en dient de gemeente daarom, d. w. z. Burgemeester en Wethouders, het eerst wel deze zaak in studie te nemen en voorstellen te doen. 1913 zal een jubeljaar zijn. Moge Leiden dubbe] fee-stvieren, wanneer het op die aan staande Staatsbegrooting een som. ziet uitgetrokken, iparuit blijkt, dat het dor Regeering erdst is met haar voornemen om te voorzien in de zoo lang verwaarloos de materieele belangen harer bij uitstek Nationals Universiteit. Om dat te bereiken dient er gewerkt te worden Een oud Leidsoh Student. Leiden, 25 Februari. Dr. D. Plooy nam Zondag wegens zijn vertrek naar Leiden, met een predikatie over 1 Joh. 2 vs. 2Sa, aisp-heid als voorgan ger van de Vereen, tot Evangelisatie te Tiel. Ruim vier jaar mocht hij als voor ganger de Vereeniging dienen. Na de predikatie werd hij toegesproken door ds. Burgers, van Eek en Wiel, en zong een talrijke schare in „Eben Haëzer" den scheidenden voorganger Ps. 121 4 toe. Zondagmorgen a. s. wordt dr. Plooy hier in de Pieterskerk bevestigd door mr. dr. J. Schokking; des avonds hoopt hij in die kerk zijn intrede te doen als pred. bij de Nedt-Herv. Gem. alhier. De Ned.-Herv. Kerk van Hindeloopen mocht weer een eigen leeraar ontvangen. Zondagmorgen trad voor de Gemeente op prof. dr. H. M. van Nes, van Leiden, die naar aanleiding van Joh. 18 36. den heer O W. C. van der Veen, laatst hulppredi ker to Schiedam, te voren wonende te Leiden, in liet predikambt bevestigde. Des namiddags deed ds. Van der Veen zijn intrede met. een predikatie over Joh. 18 37. De gemeente zong den nieuwen leeraar Gezang 91 3 toe. Verplaatst is bij dén dienst der Pos terijen en Tel. ds hulptelegrafist H. E. Zeilmaker, van Breda naar Leiden. Bij het vierde reg. inf. alhier, ko nten dit jaar bij-d<y bataljons voor herha lingsoefeningen onder de wapenen: de miliciens der lichting 1903 van 9 tot 19 September en voorts die der lichtingen van 1907 en 190S van 5 tot 30 Augustus. Z. D H. de Bisschop van Haarlem 'heeft benoemd tot kapelaan te Sass&nheim den weleerw. heer A. F. J. Goossens, die kapelaan was te Ooltgcnsplaat. De heer G. Muller, in Den Haag, is van den uitvoerenden dienst van de stoom- met ingang van 1 Juni benoemd tot chef tram Den HaagScheveilingen der H.- IJ.-S.-M. Gisteravond trad Pol de Mont in Den Haag op. De zaal bleek daar eigenlijk te klein voor de toegestroomde belangstellen den, die genoten hebben. Zal de forsche welsprekendheid van den Ylaamschen dichter, die hedenavond in de Klc-ine Stadözaal alhier spreekt, ook zoo veel menschen trekken, dat deze zaal te klein zal wezen? Het is te hopen voor de jongelui, die hem uitnoodigden. Tot rector van het ziekenhuis St.-Jo annes de Deo in Den Haag i3 door den Bisschop van Haarlem benoemd de eerw. heer Th. M. Beukers, die kapelaan was te Amsterdam. H. M. de Koningin bracht gistermid dag in Den Haag een bezoek aan het 13de wapen feest van den Kon. Officiers- scherm bond. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Barendrecht, ds. W. II. Kelder, te Charlois en Katendreclit. Het Prov. Kerkbestuur van Overijsel heeft den heer J. C. v. Slee, predikant bij de Ned.-Herv. Geril, te Deventer, op zijn veizoek na 45-jarigen dienst, eervol emeri taat verleend, ingaande op 1 Mei a.s. De heer Liefrinck, lid der Staats commissie voor Indië's verdediging, is nu dó commissie haar taak zoo goed nis ge ëindigd heeft, naar Java teruggekeerd ter hervatting van de directie van Fi nanciën. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal Vrijdag a,9. niet plaats hebben. ALPHEX. Voor de leden van de afd Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield mr. J. D. P. ten Bosch, uit 's-Gra- venhage, in Hotel St.-Joris" een lezing over toestanden in Canada., De voorzitter, de heer P. den Hertog, opende de vergadering, waarbij hij mede deelde, dat het niet de bedoeling van den spreker was, een geleerd betoog te houden, doch eenige mededeelingen te doen van zijn ongeveer vier maanden verblijf :ri Canada. De spreker begon met te zeggen, dat hij de vergadering maar niet zou lastig vallen met zijn zeereis van Nederland naar Ame rika te vertellen, evenmin als zijn reis per spoor van New-York naar Canada. Alleen stipte hij aan hoe buitengewoon veilig men zich op een zeereis met een groot stoom schip gevoelt. Het vervoer in het door spreker bezochte deel van Canada- was niet zoo gemakkelijk. Spoorwegen waren er niet, zoodat het vervoer per rijtuig moest plaats hebben. Spreker schetste do primi tieve inrichting van het voor zijn gezel schap gebruikte wagentje. Yecl hadden zij ook te kampen met slechte wegen, ten ge volge van de vele regens, terwijl het veel al niet gemakkelijk was des nachts een on derkomen te vinden. Spreker deelde mecle, hoe de boeren aan hun land komen, waarvoor zij meestal geld leeuen ën daarvan een zeer hooge rente dikwijls 8 pCt. en meer moeten betalen. Het land wordt verdeeld in groote blok ken van 6x6 mijlen welke wTeder worden onderverdeeld in blokken van lxl mijl. Voor vreemdelingen is het bijna ondoenlijk te bepalen waar men moet zijn. Do kleinste boerderij is, volgens spre ker, plm. 64 H.A. groot. De boeren wo nen veelal in krotten, doch bij elke boer derij is daarentegen een Teusachtige schuur. Gaat het een boer voor den wind, dan is hij na een jaar of drie van hard werken eigenaar en kan een welvarend man worden. Dikwijls echter treft men slechten grond aan en dan is alles verlo ren en moet men maar zien iets anders te krijgen. De meesten trekken dan naar de stefcÜsn en worden gewone handwerkslie den. Spreker legde verder uit hoe de grond wordt Bewerkt. Het ploegen geschiedt met machines, terwijl de verdere bewerking van den grond meestal met paarden plaats heeft. Het meest wordt verbouwdtarwe, ha ver, gerst, vlas en ook wel rogge. Verder is het van veel belang of men dicht of ver van een trein af woont" Het verbouwde koren woTdt daarheen ver voerd en meestal in een opslagplaats op geborgen. Somtijds wordt het ook wel di rect verkocht. Spreker deelde ook nog het leven in de door hem bezochte steden mede. Het verkeer is daar enorm in verhouding met de Nederlandsche gemeenten. In plaatsen, van 15000 inwoners en minder staan meest al politie-agenten aan de uitgangen der straten om het verkeer te regelen. Na neg het een en ander te hebben me degedeeld over ds benoodigde arbeids krachten cen i.ijn terugreis naar Nederland eindigde spreker zijn zeer interessante lezing. Door enkele leden werden vragen ge steld, welke de spreker beantwoordde. Daarna werd de vergadering door den Voorzitter met een woord van dank aan den spreker en de flink aanwezige leden gesloten. HAARLEMMERMEER. Door bijzondere omstandigheden is de Raadsvergadering, welke was bepaald op Donderdag 27 Febr., verdaagd tob Donderdag 0 Maart, des voor middags te elf uren. Uit het jaarverslag van de Gezond heidscommissie voor deze gemeente over 1912 blijkt o m., dat door het systematisch woningonderzoek, dat door de commissie in 1911 is aangevangen en in 1912 met kracht is voortgezet, niet minder dan 377 woningen in verbeterden toestand zijn gebracht. Bij 372 woningen, hoofdzakelijk gelegen langs de Ringvaart, werden ingevolge dit woningonderzoek drinkwatervoorzieningen aangebracht, in overeenstemming met art. 64 der Bouwverordening dezer gemeente. Het jaarverslag bevat tevens meer gede tailleerde bijzonderheden van 42 gevallen, waarin de Gezondheidscommissie is moeten optreden wegens klachten van verontreini ging van waterloopen, slooten, openbare wateren, verzameling en afvoer van vuil en verontreiniging van de lucht, enz., als mede over de volkshuisvesting. Hoewel er een achttal woningen voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking kwamen, werden deze door de bemoeiingen van de Commis sie verbeterd, ontruimd en gesloten of afge broken, zoodat de tusscbonkomst van B. en Ws. of van den Raad daarvoor niet noodig was. De begrooting over 1913 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 1330. KATWIJK De Raad komt a.s. Donder dag, des voormiddags te halfelf bijeen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Ver eeniging ter bevordering van de Bloem bollencultuur te Katwijk en Omstreken hield gisteravond een algemeene verga dering, die door 79 leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer C. van Tol, opende de vergadering en sprak daarbij den wensch uit, dat de leden cen tevreden en gelukkig jaar mochten hebben. Tevens dankte hij voor het in een vorige vergade ring die hij verhinderd was bij te wonen in hem gestelde vertrouwen door zijn herbenoeming als voorzitter. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, werd nagezien en in orde bevonden door die heeren J. Heemskerk Jr. en A. de' Mooy, waarna de penningmeester, de heel Jac. van der Gugten, onder dankzegging voor zijn gevoerd beheer werd gedechar geerd. Voor een eventueel te houden veiling werden geen nummers opgegeven, zoodat ook dit jaar allerwaarschijnlijkst hier geen veiling van te veld staande bol- en knol gewassen zal worden gehouden. De vergadering werd daarna, als zijnd® niets ineer ter behandeling, door den Voorzitter, onder dankzegging voor hun opkomst, gesloten. Bij de vervolgens gehouden traditioneels verloting, ditmaal van landbouw-gereed- schappen, werd de eerste prijs behaald door den heer G. Vooys. KATWIJK-AAN-ZEE. Zuster Truus, de zuster der Katwijksche Ziekenverpleging, die in het begin van dit jaar wegens on gesteldheid eenigen tijd rust moest nemen, heeft, thans hersteld, haar liefdearbeid hervat. Het badhotel ,,De Zwaan", dat thana wegens het ontbreken der dubbele gas kroon boven het biljart", zooaJs een ge drukte kaart vóór een der ramen aangeeft, gesloten is, -zal ongeveer half Maart wor den heropend. Het wordt vooraf inwen dig geheel gerestaureerd en nieuw gemeu bileerd en voorzien van een koetshuis met stalling en garage. Het zal in exploitatie worden genomen door den heer A. L. Coster, alhier. Waren de vischprijzen bij het begin der trawlvaart zeer hoog, zij zijn nu lager dan het middelmatige, zoodat traw lers, -die een behoorlijke vangst hadden go- maakt, geen hooge besomming maakten. NOORDWIJKERHOUT. De heer M. Bolderdijk, te Leiden, is aangezocht het directeurschap te aanvaarden van het ge mengd koor der „Gemeentewoning". Reeds hebben veertien gegadigden het verlangen te kennen gegeven, alhier voor de Ned.-Herv. Gem. een predikbeurt te ver ruilen met het oog op een eventueel be roep, vacature-ds. Boeke. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond vergaderde de afd. Noordwijk van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" in de Christelijke school. De voorzitter, de lieer J. Passehie-r Kz., opende de bijeen komst met gebed. Daarna werd door hem gelezen Epheze 6 117. De opkomst was Vrij goed. Medegedeeld werd, dat het bestuur de volgens het „Po- trimonium"-reglement voorgeschreven schei ding tusschen gewone en buitengewone le den, de laatsten met adviseerende stem, hoeft aangebracht Den leden is daarvan kennis gegeven. Een voorstel van het oo- stuur, om nu eens te Noordwijk-aan-Zee, en dan weer te Noordwijk-Binnen te vergade ren, werd aangenomen. Men zal te Noord wijk-aan-Zee vragen om te mogen vergade ren in de Christelijke school, en te Noord wijk-Binnen in de openbare school. Daarna verkreeg de heer C. Elsgeest heb woord, om de oprichting in te leiden van een ziekenkas, waaruit zieke leden onder steund kunnen worden. Hij deed dit aan de hand van eenige reglementen van zie kenkassen in naburige gemeenten. Nadat er in den breed e gesproken was over de op richting van een ziekenkas, werd in begin sel besloten tot oprichting. Er zal nu een concept-reglement worden samengesteld, dat later zal worden vastgesteld. De heer H. W Doorneveld gaf bij de rondvraag den wensch te kennen, zoo spoe dig mogelijk, vóór de visschers naar z.eo gaan, een openbare vergadering te beleg gen, waarin optreedt een spreker, die doel en streven van „Patrimonium" in den breede uiteenzet, opdat het ledental grea ter worde. De voorzitter voelt er wel svaft voor. Het bestuur zal de noodige stappen doen, om tot. zoo'n algemeene vergadering met spreker te komen. Door den h°cr D. v. d. Niet werd de ver gadering met gebed gesloten. NIEUWEWETERING. Adhier werd de derde „Ouderavond" gehouden, die uitne mend geslaagd raag heeten. Een 70 perso nen waren opgekomen. De voorzitter, de heer H. van Dommelen, opende en sprak een welkomstwoord. Daarna hield de heer B. J. v. d Meene, hoofd eener Chr. school te Oegstgeest, con boeiende causerie over: „De opvoeding i i het Huisgezin". Meer bepaald sprak hij over „Rein leven" en „Karaktervorming", wees op de taak van de moeder, de roeping van den vader en de plichten van broers en zusters. Gewen ning en voorbeeld, gebed cn gesprek, lec tuur en omgang kwamen achtereenvolgens ter sprake Een aangename bespreking volg Je. In de pauze, waarin gezellig van een kop koffie werd genoten, wierpen de ouders een blik in de schriften en teekeningen der leer lingen en de handwerken der meisjes. Ook werd bij orgelbegeleiding het „Wilhelmus'* aangeheven. Hierop behandelde de heer J, Plooy.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1