N°. 16260 Zaterdag* 22 Februari. A0. 1913. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Officieele Kennisgeving. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: V»n 1—8 regels ƒ1.06. Iedere regel meer öroetere lettere sur plaatsruimte. Kleine tdrertentiën ven 80 weerden 40 Oeiti oontontelk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het inouueren wordt/0.06 berekeid. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentaj per 8 maanden 1 l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per postj.,05. aiLlTIE. Oproeping. De milicien-verlofganger LUOAS IULSAMER, ingelijfd voor de lichting 1005 'der gemeente Utrecht, en behoorende tot de 2de compagnie, 3dle bataljon van het frde regiment infanterie, wordt verzocht cich ten spoediggte te vervoegen op of o n v e r w ij 1 d zijn tegenwoordige .verblijfplaats op te geven aan het Bureau Militaire Zaken (Kamer No. 9) ten Raad- huize alhier. Het bureau is geopend van de» voor- middags 9 tot des namiddags 4 uren. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 22 Februari 1913. Zomerdienstregelingen van Spoorwegen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat een exemplaar van elk der ontwerpen voor de „Zomer dienst regeling 1913", aan geboden door de „Hollandsche IJ.-S poorwe g-M a a t s c h a p p ij" en Ide „N oor d-B rabantsoh Duit- üohe Spoorwe g-M aataohap- p ij" ter inzage op de Secretarie dezer ge meente zijn nedergelegd en dat eventueele 'opmerkingen betreffende die daenstrege- lingsontwerpen, ten einde voor de vaststel ling van de dienstregelingen in overweging ibe kunnen worden genomen, rechtstreeks moeten worden ingezonden vóór of op •1 Maart a. a. aan het Departement van Waterstaat. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. TAN STltlJEN, •r Secretaris. Leidén, 22 Februari 1913. Directe Belastingen. 'De Burgemeester van Leiden brengt tér algemeen© kennis, dat aan den Ontvan ger dier Directe Belastingen aldaar ïs ter band gesteld het suppletoir kohier der Örondbelasting van den dienst 1913, execu toir verklaard den 20st©n Februari j.l. en herinnert den belanghebbenden aan hun {Verplichtingen om den aanslag op den bij Öe Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 22 Februari 1913. Leiden, 22 Februari. Evenals te Groningen en Utrecht rijn 'Ook hier door de Alg. Synode van de Ned.- Herv. Kerk lezingen georganiseerd, het Sociale probleem betreffend. Voor Leiden was daarvoor uitgenoodigd mr. dr. J. Schokking, pred. bij de Ned.- fierv. Gem. alhier. Daar deze lezin gen hoofdzakelijk voor studenten bestemd .«ijn, worden zij wat Leiden betreft in het Klein-Auditorium der Academie gehouden. De eerste dezer leringen had gisterna middag plaats en ondervond veel belang stelling. Mr. dr. S., herinnerde er aan, 'e 'dat een adres van den National en Werk mansbond aan de Alg. Synode waarin ge- Wezen wordt op den moeilijken strijd van 'feeai gedeelte der arbeiders tegen de heer- :.®chende geestesrichting in de arbeidersbe- 'Weging en de weinige hulp, die de predi kanten daarin door onbekendheid met de .maatschappelijke vragen bieden, aanleiding .tot deze voordrachtenreeks had gegeven. Hij beantwoordde voor dezen eersten keer 'de vraag: Wat is het doel en het belang Tan deze voordrachten in de Academie bui- !ten de gewone colleges? Het doel is de studenten, die hun eigen Wereld hebben, in te leiden tot de maat schappelijke vraagstukken en deze met hen Tan Christelijk standpunt te bezien. Dit is /van belang, omdat in de eerste plaats de predikant, maar ook de jurist en de medicus straks midden in die maatschappij werden geplaatst en daarin leiding behooren te kunnen geven. Het gewone Academische 'onderwijs behandelt behoudens een enkele Uitzondering dit niet opzettelijk, wat met deze lezingen wel het geval is. Spr. hoopte in een volgende voordracht in Maart het verband aan te toonen tus- cchen de maatschappelijke vragen en het Christendom. Gisteravond werd alhier vanwege de Commissie voor den Alcoholcursus voor stu denten de tweede cursusavond gehouden. Prof. Emile van der Velde behandelde voor het geheel met belangstellenden ge vulde Klein-Auditorium van het Academie gebouw, de Bociaal-economisohe zijde van het aloohol-vraagstuk. Hij werd daartoe ia- geleid door prof. dr. J. ran Rees, uit Am- sterdam, die er rich in verheugde, dat de belangstelling zoo groot was. Leiden heeft langen tijd een voorname plaat® in de drankbestrijding ingenomen en al heeft het ook rijn tijden van verslapping gehad, thans zijn de drankbestrijders er weder zeer actief. Prof. Van der V. ving aan met vast te stellen, dat men breken moet met twee ©tel lingen: alcoholisme, brengb de armoede voort en de armoede is de oorzaak van het alcoholisme. De drinkgewoonten hebben verschillende oorzaken, doch de oplossing van het alcoholvraagstuk zou een voorna me factor zijn in de oploesing der sociale kwestie. Ook de these, dat de ellende het alcoholisme veroorzaakt zou hebben, be streed spr. De sociaal-demooraten zijn daar van dan ook teruggekomen, al leidt levens misère dikwijle tot drinken. Het enorme drankgebruik besprekend, deelde spr. mede, dat in België op elke 30 inwoners een herberg gevonden wordt. De drank-industrieelen oefenen met hun kapitaal daarop grooten invloed, uit, om dat zij tal van drankgelegenheden exploi- teeren, waarin zij z.g. zetbazen plaatsen. Tot de indirecte middelen tegen het al coholisme behoort in de eerste plaats ver betering van den economischen toestand van den werkman, opheffing van het pro letariaat, en als direct middel prees epr. de geheelonthouding aan. De in schoon Fransoh en met overweging Uitgesproken rede werd door de talrijke aanwezigen toegejuicht. Prof. Van Rees sloot met een woord van dank aan spreker en hoorders. De Unie-liberale kiesvereeniging „Thorbeoke" alhier, heeft de aftredende bestuursleden, prof. dr. B. D. Eerdmans en dr. J. A. Vollgraff, herkozen en tot af gevaardigden naar de jaarlijksohe vergade ring van de „Liberale Unie" benoemd de heeren D. van Gruting en prof. Eerdmans; tot plaatsvervangende leden de heeren dr H. J. Zwiers on P. de Wilde. Besloten werd, dat men zal trachten sa menwerking te verkrijgen met de beide an dere vrijzinnige kiesvereenigingen voor de aanstaande periodieke Staten- en Raads verkiezingen. Op de vergadering van Oud-Leid en", welke gisteravond ni de Nutszaal alhier plaats had, eprak prof. dr. L. Knappert. Hij zou, zeide spr., in dezen kleinen, in- tiemen kring geen deftige lezing houden, maar wat vertellen van wat er al zoo langs dJe Leidsche straten anno 1525 en diaarom- trent aan menschen en dieren en dingen te rien was. Hij putte daartoe uitsluitend uit de ongedrukte bescheidem, welke op ons overrijk stadsarchief 200 overvloedig aanwezig zijn. Wij vingen dan onze wan deling aan, letten op het uitwendig aan zien van straten en huizen, op het los loopend vee en lastige honden; wij zagen den handel langs Visch- en Botermarkt, woonden de uitoefening der justitie bij op den Blauwen Steen, aan de kaak en op Schoonverdriet, en lieten de groote pro cessie van den Sacramentsdag lange ons heen trekken. Allerlei hazardspelen zagen wij op straat spelen, waren met droefheid getuigen van ruwe tooneelen van mishandeling en buren gerucht en van relletjes en oploopjes, vaak veroorzaakt door armoede, die juist in deze jaren van oeconomische achteruitgang groot was. Hier ontleende spr. het een en ander aan het belangrijke en fraaie boek van dr. Posthumus over de Leidsche laken industrie. Al wandelend kwamen wij aller lei overheidspersonen tegen, deftige bur gers, maar ook toen bekende straattypen, Clappecluys, Jan Andriesz. den Soeten inganck, malle Simon, en zagen meteen de kleine boeverijtjes der aanminnige straatjeugd alles te zamen een leerzame en aangename ommegang door onze stad, vier eeuwen geleden, waarbij wij ook tevens de taal van toen spreken hoorden. Het was voor de leden en geïnfcroduceer- den van Oud-Leiden" een mooie avond. Prof. Knappert kent de oude stad zoo goed als de stad van heden, en hij weet aantrekkelijk te vertellen. Mej. E. Slingerland, te Yeur, is in Den Haag geslaagd voor het examen nutti ge handwerken. B. en Ws. van Den Haag hebben ge volg gegeven aan hun voornemen om de afd. Bevolkingsregister der Gemeente-se cretarie naar een daartoe geschikte loka liteit over te brengen. Zij stellen aan den Raad voor,, daarvoor te bestemmen het hulpgebouw, staande op bij „Maison de Bonneterie" tot 1 April e.k. in huur zijn- den gemeentegrond aan het plein, dat door de Groote Halstraat, de voormalige Drie Hoekjes en de Annastraat begrensd wordt. Met de firma voornoemd is een voorloopige overeenkomst getroffen tot verkoop van dat hulpgebouw voor f 15,000. Er zal dan nog een uitgaaf van pl.m. f 10,000 gevor derd worden om in het gebouw eenige ver anderingen aan te brengen. De weleerw. heer G. M. H. Beukers, rector te Voorschoten, heeft om gezond heidsredenen rich genoodzaakt gezien ont slag aan te vragen als redacteur van ,,St.- Bavo", hetwelk hem eervol is verleend. Met de redactie is in zijn plaats belast de weleerw. heer Th. M. P. Bekkers, kape laan te Leiden. Voor H. M. de Koningin heeft giste ren na tafel prof. Kraemer, directeur van het huisarchief van H. M. de Koningin een voordracht gehouden over mr. Johan van Oldenbarnevelt. Tot bijwoning waren o.a. genoodigd de ministers Colijn en Talma, baron Rengers, waarnemend president der Eerste Kamer, de president van den Hoo- gen Raad en die der rechtbank te VGra- venhago en eenige generaals. B. en Ws. van Delft stellen den Raad voor om geen verordening op de winkel sluiting vast te 6tellen. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Op het a.s. congres der S.-D. P. zal het volgende voorstel der afdeeling Groningen worden behandeld): „Het congres, gezien ue besprekingen over de eenheid in de Nedierlandsche socaal-democratie, naar aanleiding van het laatste verzoek der S.D. P. om vertegen woordiging in het Internationaal Sociar listisch Bureau, gehouden in de vergade ring van dat Bureau en daarna in de sociaal-democratische pers in Nederland, verklaart geen hereeniging met de S.-D. A.-P. te kunnen overwegen, tenzij waar borgen gegeven worden voor vrije uiting van meening en critiek,. en dus een zelf standig Marxistisch orgaan gelijk „De Tri bune" niet onderworpen aan een ophef- fingebesluit van een partijmeerderheid, binnen de partij kan bestaan, en wekt de leden op, onwrikbaar, pal te staan voor die vrije meeninguiting en met alle krachten te strijden voor de revolut-ionnaire sociaal democratie. In het officieele schrijven, waarin den priesters door Z. D. H. den Bisschop van Roermond en door andere Hoogecrw. Bis schoppen opgelegd wordt een bijzonder ge bed bij de gebeden der H. Mis te voegen, wordt met "geen woord melding gemaakt van de a.s. verkiezingen, maar wordt enkel een gebed gevraagd „om de goddelijke bescher ming af to smeeken tegen alle in- en uit wendige vijanden va-n Iverk en Vaderland." („■Centrum"). Het Provinciaal Kerkbestuur van Gel derland heeft, bp diens verzoek, na veertig jarige Evangelie-bediening aan ds. L. F. A. Wester beek van Eerten, predikant te Varsseveld, met ingang van 15 Augustus eervol emeritaat verleend. Naar „De Tel." verneemt heeft de A. N. D.B.-, waarvan het gebouw, gevestigd is Fransche laan No. 9, te Amsterdam, voor f 64,000 do perceelen Fransohe laan 3, en 7 aangekocht. De architect Berlage, die het gebouw van den A. N. D..B. ontwierp, zal na aino- veering van de aangekochte perceelen een zelfde gebouw naast het tegenwoordige doen optrokken, dat dan daarmede zal worden vereenigd. Onderwijzersexamen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsehe Zakenf is bepaald, dat de comimissiën, in 1913 be last met het afnemen van deze examens, o.a< zullen zitting houdente 's.Gïavenliage, voor de arrondissementen Delft, 's.Gravenliagc I tot en 'mot III, Maassluis, Hillegersberg en Schiedam; te Haarlem voor do arrondisse menten Alkemade, Leiden en die in de dis1- tricten Alkmaar en Haarlem; te Utrecht voor de arrondissementen Gouda, Schoonho ven, Woerden en die in de provincie Utrecht. De nieuwe generaal van het Leger dee Heils, W. Bramwell Booth, zal de volgen de week een bezoek aan Amsterdam bren gen. Woensdagavond 26 Februari om streeks middernacht arriveert de generaal aan het Centraalstation. Donderdag en Vrijdag d.a.v. worden officiersverga derin gen gehouden, terwijl Zaterdagavond in het gebouw „Salvatori" een bijeenkomst van Heilsoldaten zal plaats hebben. De Zondag daarop worden in het Paleis voor Volksvlijt den geheelen dag groote samen komsten belegd. Generaal Booth, die tij dens zijn verblijf daar ter stede ten huize van commandant Ridsdel logeert, zal Maandagmorgen 3 Maart weer vertrekken. Het „Utr. Dbl." meldt, dat dr. J. H. Gunning, te Utrecht, benoemd tot predi kant-directeur van het Diakonessenhuis te Haarlem, op Zondag 2 Maart des avonds te zeven uren in 'de Domkerk te Utrecht rijn afsriieidspredikatie zal houden en op Donderdag 6 Maart, des avonds te zeven uren in de St.-Bavokerk te Haarlem zal worden geïnstalleerd voor zijn nieuwe functie. Naar aanleiding van den uitslag van de bestuursverkiezing van de vereeniging „Beurs voor den Diamanthandel", te Am sterdam, heeft het geheele bestuur collec tief ontslag genomen. In de vergadering van aandeelhou ders der R.-K. Levensverzekerings-Maat- schappij te Haarlem is besloten den zetel van Haarlem naar Nijmegen over te bren gen. De vrijzinnigen zullen een openlucht samenkomst op 1 Mei a.s. Hemelvaartsdag te Duindigt, bij Wassenaar, houden. De namen der sprekers en hun onderwer pen zijn: dr. G. J. Schrafford Koops, van Sliedrecht, openingsrede; T. J. Kielatra, van Oegstgeest, „Godsverheerlijking"d3. D. E. W. van Weel, van Nieuwhelvoet, „Levenswaardeering"; ds. J. Z. N. Zil- linger Molenaar, van Dordrecht, „Geloofs kracht"; dr. Hoevers, van Rotterdam, „Onsterfelijkheid"dis. J. H. C. Kater, van Oudshoorn, „Het zit niet in het kerk- gaan"; dr. C. E. Hooijkaaa, van Vlaardin- gen, slotwoord. De aanvallen van benauwdheid, waar aan Mgr. Wittert van Hoogland, pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te 'a-Hage, lijdende is, hebben zich herhaald. De toestand van zijneerw. blijft ernstig. („Rsb."). Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Naar wij vernemen, is in de vergaderingen van de beide afdeelingen van den Amster- damschen Politiebond een motie aangeno men, waarin de leiding van den Bond van Gemeentepolitie in Nederland (zetel te Leiden), waarbij de Amst. Politiebond is aangesloten, wordt afgekeurd. De bedoel de motie kwalificeert de leiding als slap en van onvoldoend© opvoedende kracht, en is gericht aan het bestuur van den Bond van Gemeentepolitie in Nederland, inzon derheid aan den Bondsvoorzitter, die in gevolge het besluit van de laatste algemeo- ne vergadering bezoldigd ie. De motie is voorzien van een uitvoerige memorie van toelichting. Het is echter niet de bedoeling het Bondfebeetuur tot krassere maatregelen aan te sporen, doch een meer stelselma tig optreden te bewerkstelligen. Voorts deelde onze zegsman ons mede, dat men in politiekringen te Amsterdam en ook elders over de redactie van het orgaan van den Bond 6leoht te spreken is. AALSMEER. Bij Kon. Besluit is aan deze gemeente toegekend een voorschot van ten hoogste f80.000 voor den bouw van 40 arbeiderswoningen door de „Bouwver. Volksbelang. AARLANDERVEEN. De eeïste open bare uitvoering der Chr. Gem. Zangv. „Halleluja" alhier, is gisteravond goeü geslaagd. Een zeer groote schare was op gekomen. Onder leiding van den heer A. Teljeur Jr., uit Leiden (Organist der Ned.-Iierv, Gem. te Leidschendam) heeft het koor zich ,op verdienstelijke wijze doen hooien. Ds. Meerburg opende de samenkomst en sloot haar ook met een kort woord en dankgebed. Hij prees directeur en Vereeniging en herinnerde ter aan, dat het den öden Maart a. s. eerst een jaar geleden zal zijn, dat het koor werd opge richt. Bovenal bracht ds. Meerburg Tof en dank toe aan Hem, wicn alle lof en aanbidding toekomt. ALPIiEN. Met ingang van 28 Maart a. s. is herbenoemd tot burgemeester de heer C. W. Chr. Th. Visser." BODEGRAVEN. Met ingang van 15 Maart a.s. is herbenoemd tot burgemees ter de heer II. Ie Coultre. Bij den landbouwer J. II., alhier, hebben een of twee bunsingen in één nacht elf kippen gedood. Op een hoek van een straat alhier, kwam een fietsrijder in hevige botsing met een rijtuig. De fiets wera gedeelte- teliik vernield en de fietsrijder bezeerde zich dermate, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. HAZERSWOUDE. In de vergadering der vereeniging ^Ziekenverpleging," in café Rodenblirg gehouden, waren een dertigtal leden tegenwoordig. Na ope ning door den voorzitter, mr. C. S. van Dobhen de Bruyn, las de secretaris, ds. II. Smelt, de notulen der vorige jaarver gadering, waarin in breede- trekken de lezing van dr. P. Dekker, over eerste hulb bij ongelukken, werd weergegeven. Uit het jaarverslag bleek,(lat cle kas in goeden staat is en dat in de beide depots een zuurstof-apparaat, is aange bracht. Hierop deed de'penningmeester, pastoor De Groot, rekening en verant woording over het afgeloopen jaar. Ont vangen werd f 507.80, uitgegeven plm. f474.71, aldus was er een batig saldo van f,33.09. Het verplegingsfonds heeft in kas f378.94. Besloten werd art. 8 van do Statuten zoodanig te wijzigen, dat in 't vervolg de voorzitter niet door dc leden, maaT dood 't bestuur zal worden gekozen. De Voorzitter, die aan de beurt van aftreding is, wenscht niet meer herkor zen te worden, waarop de penningmees ter namens het bestuur het woord neemt en den scheidenden voorzitter hartelijk dank zegt voor alles, wat door hem in 12 jaren tijds is verricht. D© heer D. de Bruyn is de tolk deifl leden en brengt insgelijks den aftreden- den voorzitter dank. Met algemecne stommen wordt alsf penningmeester herkozen de Z.Ew, heer G. A. de Groot. Tot commissieleden voor statutenwijziging worden benoemd de heeren C. Filippo, W. H. C. Düncker en T. Wezolenburg Kzn. Het bestuur werd gemachtigd de commissie met één lid uit te breiden. Niets meer aan de orde zijnde, werd de bijeenkomst geslo ten. In de Gereformeerde kerk hield ds. Dalhuizen, van Nieuwerkerk a.d. IJsel, een rede in het belang van de afdeeling van de vereeniging toi Christelijke ver zorging van Krankzinnigen in Nederland^ Naar aanleiding van Ps. 41 2a, behan delde spr., lo. Ide personen, aan wie barmhartigheid moet worden bewezen; 2o. de noodzakelijkheid en (le belang rijkheid van het werk der barmhartig heid; 3o. de schoone en heerlijke vruch ten, die daaruit volgen. Enkele personen meldden zich als contribuanten aan. Op de jaarvergadering der „Eier- veiling" waren tegenwoordig 27 van de 74 leden. Zij werd" gehouden onder voor zitterschap van den heer A. H. Gold berg. De secretaris, do heer L. Blonk, las zijn notulen en verslag, waaruit bleek, dat 78,543 eieren waren aange-: voerd tegen 71,849 in het vorige jaar, verder 73 hanen, 47 kippen, 50 konijnen,- 11 eenden, 4 mollen. De vereeniging isl sedert haar afscheiding van de V. P. N.: vooruitgegaan met 14 leden. Uit de re kening van den heer P. J. Kerkvliet blijkt, 'dat de ontvangsten bedroegen f261,46, de uitgaven f 197,36, zoodat er een saldo is van f64,10. In plaats van de bestuursleden de heeren Jac. Koetsier en L. de Boor, die bedankt hadden, werden fekozen de heeren F. Rademaker en T. de Kort. De andere bestuursleden,- die aftraden, werden herkozen. Tot vice- voorzitter werd benoemd de heer W. r.: d. Spek Pzn. KATWIJK AAN DEN RIJN. De voer man J. v. d. G. P.Dz. had gisteren een ongelukkigen dag. Met een brik, bespan nen met twee flinke hitten, was hij naar Den Haag om rails te laden. Door een! samenloop van omstandigheden liepen de hitten langs den loswal achteruit,- met het noodlottig gevolg, dat alles van den hoogen wal te water liep. Hoewel spodig op het droge gehaald, waren de paardjes reeds dood. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. KATWIJK. Aan de beurt van aftre* ding ajls lid van den Raad zijn dit jaar. de neer én L. Itruyt, F. E. Meerburg, N.: Parlevliet, S. Parlévliet en H. E. de Kuy- ter Zijlker, KAT WIJK-AAN-Z E EDe badkoetsen van badhotel „De Zwaan", vijftien in getal, zijn aangekocht door den hoer D,; van Duyn, vischhandelaar alhier. Deze zal ze nu in den a.s. zomer in exploitatie nemen. Door den heer P. Bloot Jz., edge-, naar van badhotel „De Zwaan" is aan gekocht voor f250 de schuur, staande ten Zuiden van genoemd'badhotel. Deze schuur zal nu vandaar worden ver plaatst op het terrein achter de gebou wen der firma De Best om dienst te doen als stalling bij genoemd hotel. Niet alleen Katwijks Gemengd Koor, ook ons Harmonie-gezelschap heeft d© reeds toegezegde deelneming aan het te Wannond te houden concours ingetrok ken, omdat dit concours op een Zondag zal worden gehouden. De logger „Adri en To" K.W. 4, van den heer P. Meerburg, schipper L. v. d. Plas Jr., kwam gisteren met averij to IJmuiden binnen. De ijzeren plaat op het dek, waarin de spil draait, was ge spleten, zoodat men de spil niet meeri kon gebruiken. Hierom moest hoewel er. nog weinig visch was gevangen de reis onderbroken worden. Er worden plannen, beraamd '0111 hier een Duitsche badkapel te bouwen. Men wil het gebouw in Duinoord plaat sen. Zooals men weet werden in den af geloopen zomer de godsdienstoefeningen der Duitsche badgasten in de Gemeente,- zaal gehouden. NOORDWIJK. Onze vroegere dorpsgv». noot, de eerw. broeder A* T. van Schie, vertrekt 17 Maart a.s. in gezelschap van den pater J. v. Rerkcl naar de Philippijnen, om aldaar werkzaam te zijn in de R.-K. Missie. Hij toeft thans bij zijn vader alhier, oan. afscheid te nemen van familie en ken nissen. NOORDWIJKERIIOÜT. De M. Noord- wij kerhout van de R.-K. BlocmislJV/erkli»©-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1