DE JONG'S Hollandsch- Zwitsersche CHOCQLAAD. Marktberichten. Agenda van de weeks Uit de „Staatscourant". Tweedo Kamer. heer L. Lansberg (assessor I), mej. B. Immink (assessor II). Bij enkele candidaat-stelling is tot quaes tor collegii van het Leidsche Studenten corps gekozen de heer P, O. H. Gevaerts. Gisteravond hield de Leidsche Tuin der sleenbank haar derde algemeene jaar vergadering in café „De Gouden Leeuw", op den Nieuwen Rijn, hoek Burchtsteeg, alhier. De voorzitter gaf den kassier gelegen heid tot het uitbrengen van een verslag over 1912, waaruit bleek dat de Tuinders- leenbank in 1912 zeer is vooruitgegaan, en hoewel het bestuur van oordeel is, dat nog Veel meer door de leden kan worden mede gewerkt, kan geconstateerd worden, .dat van deze nuttige instelling reeds een veel ruimer gebruik gemaakt wordt. Er werd dit jaar f 49,762.56 omgezet tegen f 22,304.10 in 1911. Het aantal uit gegeven spaarboekjes verdubbelde en voor schotten werden ook reeds meer aange vraagd en verstrekt. Aan spaargelden werd ingelegd f 11,542.33, en op 31 Decem ber stond voor een bedrag van 5300 gulden aan voorschotten uit, welk bedrag inmid dels weer is toegenomen. Bekening-cou ranthouders kwamen nog niet voor. Nadat de rekening-balans door de ver gadering was goedgekeurd, en den kassier een woord van dank was gebracht voor de nauwkeurige administratie en beheer, en nog enkele besprekingen de Bank betref fende, plaats hadden, werd do goed be zochte vergadering met een woord van op wekking tot medewerking door den voor zitter gesloten. De stichting Voordorp", te Leider dorp is nagenoeg gereed. Men hoopt haar den 19den Maart a. s. weder in gebruik te nemen. Voor het examen in de nuttige hand- .werken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. N. Kromhout, te Boskoop. De Baad van Haarlem heeft zich bij motie verklaard voor het opnemen van het vrouwelijk element in de commissie van toezicht op het M. O. De oommissie vond echter geen vrouwelijke ingezetenen bereid, om deel der commissie uit te raar ken. Daar zij echter van oordeel ie, dat dit beter zal gaan, wanneer er twee vrouwe lijke ingezetenen in de commissie worden opgenomen, stellen B. en Ws. voor, om de commissie met twee leden, zoo mogelijk vrouwelijke, uit te breiden. Het studentencorps der Vrije Univer- eiteit heeft in de jongste corpsvergade ring met algemeene stemmen tot deelne ming aan de Intern. Feestelijke Studen ten-Bijeenkomst besloten, mits de aard der feesten geen verhindering oplevert. In de geheime zitting van den Baad van Amsterdam is besloten, dat deze ge meente niet in zal gaan op de voorwaarden van den Minister van Waters! .uit, vragen de een bijdrage van 40 pCt. in de kosten van aankoop van gronden, ten behoeve van de verbetering van het Noordzeekanaal. In die geheime zitting heeft de Baad be- üoten gelden beschikbaar te stellen voor het van gemeentewege recepieeren van het Internationaal Perscongres, te 's-Gravcn- hage te houden, en van het Internationaal "Woningoongres, eveneens in den loop van den a. s. zomer vergaderende. Voorts heeft de Baad in comité-generaal toegestaan, dat, op verzoek der daarbij betrokken organisaties van journalisten, van gemeentewege aan die vereenigingen subsidie zal worden verleend voor de ont vangst der buitenlandsche journalisten. Te Botterdam is overleden de heer L. Bmit Jzn., directeur van de stoomboot- reederij Fop Bmit en Co., te Botterdam. Naar de ,,N B. Ct." verneemt, heeft Be N. V. Wilton's Machinefabriek en jBcheepswerf, te Botterdam, van de Eerste llavenexploitatie-Maatschappïj Botterdam West aangekocht de gronden, bekend on der den naam Madroel. Zoodra mogelijk zal daar een haven wor den aangelegd voor ligplaats van schepen, die door genoemde firma worden gerepar Breerd. Reeds vele jaren is door de vrijzinni gen in de Ned.-Herv. Kerk te Middelburg getracht _een predikant van hun richting beroepen te zien, evenwel zonder het ge- wenschte gevolg. Toch bleven de meeste vrijzinnigen lid van de Ned.Herv. Kerk, in de hoop, dat ook daar, evenals vroeger jaren., een predikant van hun richting zou worden toegestaan. Deze hoop nu staat thans verwezenlijkt te worden. Door de oprichting van een vereeniging voor even redige vertegenwoordiging ia eerst- een kiescollege gekozen en bestaat dit college ln meerderheid uit voorstanders van pro- portioneele vertegenwoordiging, gevormd door modernen en etbiscben. Dit kiescolle ge heeft nu een viertal voor predikant op gemaakt in de vacature, nog steeds voorts durend door het vertrek van da. G. J. van der Flier. Dit viertal bestaat uitsluitend uit mo derne predikanten. Begin Maart zal nit dit viertal een beroep worden gedaan. De Baad van Utrecht herbenoemde mr. W. H. M. Werker als wethouder. Hij verwierf 17 stemmen, terwijl 13 stemmen blanco werden uitgebracht. Het bouwen van 6 pompstations en het maken van circa 380 vierk. M. pers buis voor de eleetr. bemaling van de drooggemaakte polders van Bleiswijk en een gedeelte van Hillegersberg is in massa gegund aan de laagste in schrijfster, de firrna J. Apeldoorn, te Alkmaar, voor f 41,426. Op de Noorderbegraafplaats te Gro ningen werd gistermiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van prof. dr. C. H. van Bhijn. Ondanks de strenge koude was er veel belangstelling. Aanwe zig of vertegenwoordigd waren het college van curatoren der Groningeche hooge- sehool, vele hoogleeraren, de senaat van „Vindicat Atque Polit," vele studenten predikanten, kerkvoogden en leden van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gem.ver der het bestuur van het Toevluchtsoord, van welke instelling de overledene presi dent was. Een palm der familie dekte de baar. Op verzoek der familie werd alleen het woord gevoerd door dr. J, Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer. Kinderen van het toevluchtsoord legden een palmtak op het graf en zongen de bei de laatste verzen van Gezang 49. De oudste zoon dankte. Men seint uit Bome aan „De Msb.": Alhier promoveerde de zeereorw. zeergel. heer dr. Eugenius Driessen met zeer veel succes tot doctor in de Bijbelkunde. HAARLEMMERMEER. Het ijs in de hoofdvaart was gisteren al vrij sterk. Op geschoten jongens reden er dan ook al schaatsen. Dat heb toch nog lang niet ver trouwd was, bleek wel hieruit, dat er twee door zakten. Gelukkig kwamen zij met een nat pak vrij Een viertal schoolkinderen overkwam hetzelfde op den Vennep ertocht. Alles liep met natte pakjes en wat schrik af. KATWIJK-AAN-ZEE. Naar aanleiding der rede, door den heer Hoekendijk alhier gehouden in het belang der Chr Verzor ging van lijders aan vallende ziekte, heeft zich een vijftigtal dames en heeren bereid verklaard lid te worden van de Halve Stui- ▼ers-vereenigiDg tct Chr. Hulpbetoon aan onvermogende lijders aan vallende ziekten. Zij hebben zich daarbij verbonden elk min stens tien nieuwe leden aan te werven. Eer lang zal door deze leden een plaatselijke vereeniging worden opgericht. Deze week staat hier wel in het teeken der verkoopiDgen. Dinsdag werd de inven taris van badhotel ,,De Zwaan" verkocht. Donderdagmorgens en -middag had in de Gemeentezaal de verkooping plaats v^n een partij reederij- en vissohersbenoodigd- heden, terwijl 's namiddags nog onder de hamer kwamen de vier bomschuiten KW. 167, 168, 169 en 170 der Maatschappij „Nederland"", welke alle gekocht werden door den heer N. Parlevliet, alhier, voor resp. f316, f 130, f115, f280. De reep van KW. 167 werd door oen heer Th. Haasnoot alhier gekocht voor f 565die van de KW. 170 voor f 488, door den heer Van der Ende, te Schsveningen. Schreven we voor eenige dagen, dat in de duinen alhier groote stukken afgezand land onder water stonden, dit water is door de vorst der laatste dagen tot ijs bevroren, zoodat men nu daar een uitstekend terrein had voor ijsvermaak. Woensdag en Donder dag werd er vooral door de jeugd een druk gebruik van gemaakt. Het terrein ligt vlak achter het dorp en daar het water hoogstens twee voet hoog at, is het beslist onge vaarlijk. KOUDEKEBK. „Koudekerks Kinder zangschool", directeur de heer Joh. Kres, te Oegslgeest, hoopt op 1 December van dit jaar feestelijk te herdenken, dat het alsdan 40 jaar geleden ie, dat zij werd op gericht en zij zich in bloei verheugt. Onge- veer 60 kinderen, groot en klein, maken van de lessen gebruik. Onzen geneesheer dr. Baar werd door de leden van den cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken een inktstel aangeboden van zwart marmer, met koper gemonteerd, voor de vele en belanglooze moeite, die» hij aich hiervoor heeft getroost. NIEUW-VENNEP. Gisteren hield de Vereeniging van Geitenfokkers alhier een algemeene vergadering in het café Duiven- voordo, onder voorzitterschap van H. Ver- kuyl Mz. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek de Vereeniging 170 leden te tellen. De jaarrekening bedroeg in ont vangsten 174 gld., in uitgaven f 274.81, zoodat deze sloot met een nadeelig saldo van ruim f 80. In plaats van den heer P. Boos, die uit de gemeente vertrok, werd ais bestuurt lid gekozen B. van Groeningen. Op deze vergadering hield na afloop der gewon© vergaderingswerkzaamheden de heer Fol- mer Jr., veearts, een lezing over „Geiten fokkerij". De aanwezigen hadden een aan- genamen en leerzamen avond. Verschillen de vragen werden door den spreker beant woord. NOORDWIJKEBHOUT. Het gemengd koor van „De Gemeente-Woning" gaf gis teravond in de Ned.-Herv. kerk een uit voering van gewijde kunst, welke ditmaal een bijzonder karakter droeg. Het waa n.L de laatste maal, dat ds. Boeke de leiding van een kerkconcert op zich nam. Voor „Concordia" is dit een izeer groot verlies, want een leider met een muzikale be gaafdheid als ds. Boeke zal slechts spora disch te vinden zijn. Dat men hiervan algemeen overtuigd is, bleek wel uit de zeer groote belangstelling, die men dezen avond toonde. De kerk was stampvol; van heinde en verre was men gekomen, het koude weer trotseerende. Het programma bevatte twaalf nummers, die alle, wat zuiverheid van toon en voor dracht betreft, zeer verdienstelijk werden uitgevoerd; twee mu/zikale krachten van buiten de gemeente toonden een groot talent. Zeer toepasselijk waren de frag menten uit de Mattheus-passion, welke, evenals de andere nummers, alle aanwezi gen in een gewijde stemming brachten. De eerwaarde Paters van het Re traite-huis, alhier, hebben aangrenzend terrein aangekocht, toebehoorende aan een Noordwijksche firma. SASSENHEIM. Voor plaatsing op de kiezerslijst komen 106 personen in aanmer king. Hiertoe behooren 49 vanwege hun aanslag in de Rijksbelasting. De overigen zijn loonkiezers, hum-kiezers, enz. Gisteren is op den Kooipolder druk schaatsen gereden WASSENAAR. Gisteravond werd als on- dcrafd. van den Volksbond geslicht een vereeniging van bloemastkneohts. Een afd. landbouw.arbeirlers werd nog niet gesticht. De leden C. Zuyderduin, N. Albers en J. Zonneveld belastten zich met het samenstel len van een ontwerp.r>eglement. ZOETERWOUDE. Aan de verbruikers van electriciteit is over het afgeloopen jaar door Leiden een restitutie verleend van 30 pCt., zoodat de kosten per K.W kunneo worden berekend op ongeveer 25 cents. De verschuldigde meterhuur, aanvanke lijk gesteld op f6 per jaar, is terugge bracht op f3. Een meevaller voor de ge bruikers en een aanmoediging tot aanslui ten. RKGXAIIKS, 2417 13 it 40 Cents per regel Tabletten, Rollen, Doozen. Het volmaakte fabrikaat. De „Celilerlaud" voor Konstantiuopel. In de „Tanin" wordt openlijk dankbaar hulde gebracht aan de officieren en de be manning van de „Gelderland", voor hun hulp bij het bluesohingswerk tijdens den brand in de voorstad Tophane. Behalve die hulp metterdaad hebben zij daarna een inzameling gehouden ten behoeve van de slachtoffers, welke 20 T. P. had opge bracht. De ziekte van Pierpont Morgan. Pierpont Morgan, omtrent wiens gezond heidstoestand in den laatsten tijd zulke onrustbarende geruchten werden ver spreid, logeert, volgens een telegram uit Kaïro, in Shepherd's Hotel aldaar en ver heugt zich, naar het schijnt, in een uitste kende gezondheid. Woensdag jl. is hij tweemaal uitgereden en hij zag er zoo welvarend uit, dat men zich te Kaïro met verwondering afvroeg, hoe de geruchten omtrent zijn zwakke ge zondheid in de wereld waren gekomen. stoomschepen. Stoomvaar t-M ij. Nederland. „Prinses Juliana", thuisreis, arriveerde 20 Febr. te Lissabon; „Sumatra", thuis reis, vertrok 19 Febr. van Sabang. Kon. Holl. Lloyd. „Frisia", uitreis, vertrok 20 Febr. van Dover. Rotte rdamsche Lloyd. „Bogor", uitreis, vertrok 20 Febr. van Malta; „Goentoer", uitreis, vertrok 20 Febr. van Marseille. J. o 11 a n d-A merika-lijn „Themisto", vertrok 19 Febr. van Savan nah naar Botterdam. SPORT. Sportagenda. Zondag 23 Februari. Voetbal. Nederlandsche Voetbal-Bond. Westelijke Tweede Klasse B. LeidenAjax - D. V. S. Westelijke Derde Klasse B.. Vlaardingen: V. F. CDe Sportman, Leidsche Voetba 1-B o n <L Extra-competitie. Voorschoten: Beiestflyn L. V. V. Tweede Klasse. Leiden: D. L. V. II-L. V. V. III. Bekerw edstrij d en. Derde Ronde^ Leiden: Leiden Ajax lil. Leiden, 21 Febr. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 6 stuks f138 a 280. Kalf- en Melkkoeien 264 stuks f189 a '362. Varekoeien 83 stuks f142 a f318. Votte Ossen en Koeien 213 staks ƒ203 a f346. Graskalveren stuks fa Kalveren (vette) 43 stuks 79 a 182. Kalveren (magere) 129 stuks 5.a f 16. Hamels (vette) stuks fa Hamels (magere) stuk9 fafSchapen (vette) 313 stuks 23.af 35.Schapen (weide) 135 stuks ƒ21.a 32 50. Lammeren 6tuks a Varkens (magere) 301 stuks ƒ17.a 50.Varkens (vette) stuks a Varkeus (biggen) 196 stuks ƒ8.a f 14.50. Paarden stuk f a Veulens stuks f a flokken of Geiten 7 stuks 6 a f9. Vette Ossen en Koeien f 0.76 a ƒ0.86. Vette Kalveren ƒ1.10 a f 1.30. Vette Schapen f 0.70 a ƒ0.80. Magere Varkens ƒ0.48 a 0.52 per kilo. Ter markt aangevoerd 566 ruudereu, 172 kal veren, 443 scbanen, lamineren, 3ül varkens, 196 biggen, 7 bokken of geiten,0 paard,0 veulens. Ter wekelijksche kaasmarkt aaugevoerd 30 partijen. Besteed werd voor lste soort uoudsche Kaas per 50 K.G. van ƒ33.tot f 35.—2de suorfc Goudscbe kaas per 5b K.G. van ƒ30.locƒ32. Derby-Kaas oei 50 K.G. van ftot f l8te soort Leidsche kaas per 50 K.G. v n '25. tot f 27.50, 2de soort Leidsche kaas per 50 K.G van ƒ22.tot f24.—, mmdere soort Leidsche kaas per 50 KG. van ftot H n«iel voor Goudsche kaas vlug. Handel voor Leidsche kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen 34 partijen, 1242 stuks kaas, wegende 8366 KG. Leeuwarden, 21 Febr. Fabr ek^boter prijs 60 a 60.50. Aanvoer 9 3, 24/8. De commissie noteert per KG. 150. Comm. der Vereeniging 60. „Sursucn CoriJa." Wanneer dit Koor een uitvoering geeft, dan weet deze uitvoering de belangstel ling van het publiek op te wekken, waar van een goed gevulde Stadszaal het ge volg is. Want het publiek is er zeker van, dat het zich kan verheugen in het hooren van uitstekenden koorzang, waarvan wij gisteravond in Reinthaler s „Jephtha und seine Tochler," opnieuw do bewijzen hebben gehad. Reinthaler's muziek is niet moeilijk te hegrijpen en doet meest aan Mendels sohn denken, vloeiende en melodieus, hier en daar wat Schubert's gerekt. „Jephtha" is wel 't meest bekende werk van dezen componist en wordt in Duitschland veel uitgevoerd, waaruit wel levensvatbaarheid te bewijzen is. Het bevat dan ook zeer mooie koren, die over het algemeen flink zijn gezongen; de inzetten waren wel eens ongelijk en hoog, maar dat herstelde zich spoedig, en dan werd een mooie en vooral be schaafde klank ontwikkeld, terwijl het koor zich goed had ingeleefd in zijn velschillende gedaanten. Als het volk zong het krachtig, als MirjanTs speelge- nooten liefelijk, en als vijanden dapper en flink; de vijanden werden door het publiek ook extra toegejuichtI Mooi 'was ook het zacht aankomen der krijgslieden met de tegenstelling van het maagdenkoorde marsch hierinheeft een eigenaardig rhythmus in drieën. Ook de fuga werd zeer goed door de verschil lende stemmen gezongen. Als solisten noemen wij in de eerste plaats mejuffrouw Toos Reinders, sopraan, uit Delft, waarvan als Mirjam veel werd gevergd, terwijl deze sopraan partij zoer hoog ligt. Zij heeft een sym- athieke stem met mooie, zachte tonen; at voor de groote zaal meer kracht geëischt wordt, zal zij zelve wel ge merkt hebben. Vooral in vergelijking met het volle altgeluid van mejuffrouw Van der Harst, die dit geluid zoo knap wist te plooien naar dat van de sopraan in den samenzang -was het sopraange luid veel dunner. Daarbij bezit mej. Van der Harst meer geroutineerdheid, waar door de voordracht mooi-vrü is. Dit heeft zij gemeen met den tenor, dien heer Van der Ham, uit Voorburg, wiens voor dracht ook boeit; terwijl het tenorgeluid helder en mooi is; slechts zijn de hooge noten niet altijd vast; als Ephraïm vol deed hij zeer en werd, evenals de an dere solisten, extra toegejuicht. In plaats van den bas Lüning, trad de heer Zoetmulder onvoorbereid op. Die onvoorbereidheid is slechts ge bleken in de voordracht, die voor Jephtha niet genoeg zeggingskracht had, en meer had kunnen imponeeren. Wat het ken nen van zijn partij èn wat zijn geluid betreft, was alles in orde en ontwikkelde deze bas een nobel en beschaafd geluid. In het terzett van de drie jonkvrou wen -7- een allerliefst stukje muziek voegde mejuffrouw Christiaanse haar zuivere en liefelijke sopraanstem by de beide zangeressen. Ook trad aan het eind een nieuwe profeet naar voren, een koorlid, wiens geluid een goeden klank had. Over de begeleiding kunnen wij niet zooveel goeds zeggen. Die bestond uit een strijkorkest van heeren uit Leiden, die wel opgewekt en ijverig speelden, maar ongelijk 'en al te maatvast, waar door de solisten zich in hun voordracht niet vrij konden uiten, maar zich moes ten richten naar de begeleiding. De vleu gel werd door mej. Randoe met mooien aanslag, nooit ruw, maar toch niet krach- tig genoeg, bespeeld; de vleugel was het evenwel telkens oneens met het strijkorkest, terwijl de bas hier en daar hinderend-onzuivero noten liet hooren. Dat was werkelijk jammer. Te meer hebben wij den flinken diri gent Henri Berkeljon, weer bewonderd, die dit ensemble met vaste hand bijeen hield en bestuurde. Het publiek toonde dit ook op .prijs te stellen, door enthu- siaste toejuichingen onder de uitvoerin gen en aan het slot, die welverdiend waren. Vrijdag: Kleine Zaal Stad* zaal. Concert Johan Ydo, Violon cellist Den Haag. Baar. Klein Auditorium Alkoholoarsus. Spreker Prof. Emile v. d. Velde (Brussel). 8 nar. Nutszaal. Vereenigiog ,Oud Leiden". Lealng van den heer Prof. Dr. L. Knappert. 8 u u r. „Be Harmonie". Algem. Vergadering Vereenig. Vreemdelingenverkeer. H a 11 n e g e n. Zaterdag: Leidsche Schouwburg. „In Rok", Blijipol. 8 a a r. Zondag: Ouden Heerengracht 6. Dansclub „Alto". 8—10 uur. 't Post hof. Jules Boesnacb. Dadelijks: Bioscope-Théatre Hartman Stationsweg. 8 aar. Woensdags en Zaterdags ook 2 nar. UEND. Rookworst, Snflboonen, Beschuit met bessensap. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 21 Febr. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.7 te Seydis- ^jord; laagste 744.5 te Haparanda Verwachting tot den avond van 22 Febr: Zwakke tot matigen noordoostelijken tot noordelijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Weinig of geen neerslag. Denelfde temperatuur. De Sigareninakersactie. Te Beverwijk gebeurde bet, dat de Eeer Majoor zijn uitgesloten sigarenmaker», die vóór zijn fabriek postten, iets te drinken aanbood. Toen de posten er op wezen, dat zij dan hun post moesten verlaten, bood de heer Majoor aan, om zelf op post te r-aaa staan. Zoo gebeurde het, dat toen de uitge«Jo- tenen zich in de keuken van den heer Mr. te goed deden aaD warme chocolade, de heeR Majoor zichzelf postte Ook te Haarlem gebeuren gemoed?l:jkC dingen. De heer Beelen voorziet bijv de posters voor zijn fabriek van „rookertjes"^ Ka$wijk~aan-Zee. Te IJmuiden kwamen binnen: K.W. 4 Arle en To", met f 67. K.W. 137 Vriend schap", met f 350, K.W. 127 „Aria Ouwe hand", met f 183, K.W. 55 „Nicolaas", Leen van Beelen Azn,, met f 208. K.W. 17 „Prinses Juliana", met f 221.-, K.W. 4(1 „Mercurius", met f 168. Bij Kon besluit is de waarneming van de betrekking van inspecteur der registratie en domeinen voor. den ambulanten dienst* met ingang van 1 Maart, tot nadere bo» schikking opgedragen aan jhr. mr. A. Mi C. van Asch van Wijck, ontvanger er re gistratie en domeinen te Vianen is met ingang van 18 Febr. benoemd tot kanselier bij Hr. Ms. gezantschap te Brus sel G P. C. Piohal, tweede kanselier bij gemeld gezantschap is met ingang van 19 Februari toegek ~>d de titulaire rang van kapitein aan den lsten luit.-magazijnmeester bij de militaire administratie van het leger in Ned.-Indiö M. de Wit, betaalmeester, tevens offickrr van kleeding bij het Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek is met ingang van 1 April op verzoek eer vol ontslag uit den werfdienst verleend aan den teekenaar 1ste kl. bij 's Rijks werf t« Hellevoetsluis J. W. Mos en aan den l ven bewaarder bij genoemde werf, geplaatst bij het steenkolen- en projectielen-magazijn te Dordrecht, C. J. Wegman; is met ingang v'an 16 Maa.rt benoemd tot directeur van bet post- en telegraaf kan too* te Steenbergen P Böckling, thans in gel^E ke betrekking te Raamsdonksveer ia voor den tijd van vijf jaren, gereken# van 31 Januari, benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. H. Fokker, arts is benoemd tot ridder in de orde van de.7 Nederlandschen Leeuw, de gep. kolonpl tulair van het Ooet-Indisch leger jhr. N. O. van Heurn, commandant van het Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis op .Bron beek" benoemd tot ridder in de orcu- van Oranje-Nassau, de predikant bij dé Herv. Gem. te Arnhem, ds. C Beets Nz., laatste lijk leeraar, belast met den huiselijken gods dienst en het godsdienstig onderwijs in hst Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis op „Bronbeek"; toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver aan den gegageerden sergeant der inf. van het Oost-Indisch leger A. B. Eibers, verpleeg de in het Kon. Koloniaal Militair Invaliden huis op „Bronbeek'' en in brons aan B. Be- rendsen, arbeider op „Bronbeek" is met ingang Van 1 Mei aan den hoofd commies der telegrafie W. J. A Jungmann op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. In de zitting van gisternamiddag bestreed de heer Snoeck Henk e mans het aan de orde zijnde, reeds vermelde arnen- ctement-Duys, omdat daardoor de prikkel in de richting van loonsverhooging, welkr in het Regeeringsontwerp ligt, verloren zal gaan. Het amen dement-Aalber se ver dedigde spreker, omdat het in het over gangstijdperk de laagste loonen wil te ge- moet komen. De heer De Wijkeralooth, medio- onderteekenaar van het amondement-Aal- beröe, verdedigde dit amendement tegen over den heer Teenetra, betoogend, dat het op de werkgevers in dén boerenstand slechts zeer geringe lasten zal leggen. De heer Lohman bestreed het amen- dement-Aaiberse, als geheel ingaand* tegen het stelsel van het Regeeringsont werp, dat uitgaat van de meening, dat het loon zich regelt onafhankelijk van de wet. Spreker hoopt, dat de Minister het niet zal overnemen, doch de Kamer uitspraak zal laten doen, gezien het gebleken ver schil van gevoelen. Minister Talma bestreed het amendement-Duy8, omdat het geheel tegen 's Minister opvatting ingaat om een deel der premie ten laste van den Staat te brengen. De Minister verdedigde het Re gee ring» artikel. Het is steeds zijn overtuiging ge weest, en nog, dat het er op den langen duur niets toe doet of de werkgever alles mag afhouden, of de helft, of niets. Hij is tot de slotsom gekomen, d!at het het meest practisch was om den last der premiebetar ling te halveeren, n.l. de helft door dé werkgevers, de wederhelft door de arbei ders. Komt men nu met een andere wijze van verdeeling dier lasten, dan kan de Mi nister zich daar, staande op het standpunt als boven uiteengezet, principieel niet tegen verzetten. Een andere vraag is ech ter of de regeling, aooals de heej" Aalberse dit voorstelt, goed is. Het onderscheid tus- schen minder- en meerderjarigen, daarin gemaakt, keurt de Minister goed, maar wat het onderscheid betreft, diat de heer Aalberse maakt tusschen steden en platte land, heeft de critiek van den heer Treub daarop wel indruk op spreker gemaakh De Minister behoudt zich dan ook voor- loopig nog zijn eindoordeel over het amen dement voor. Overigens acht hij het niet goed, bij beide amendementen te spreken over vrijstelling deT lage loonen^ want dat

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2