N°. 16244 Dinsdag 4 X^el>i*iiax»i, A". 1913. <§eze i€qurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. FEUILLETON. Wraak. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEK ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaaternimte. Kleine edvertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoaaseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden f l.io. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poet1,65. UiXJDRKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van F. G. BURSC'H> om vergunning tot uitbreiding van di siga renfabriek in het perceel Steen6troat No. 13, .Sectie B No. 2391, door plaatsing van een gas-motor van 2t p.k. tot het in-bewe-, ging-brengen van een eestmachine, een snij machine en een messenslijpmachine Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet- Geven bij deze kennis aan het publiek 'dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is alsmede dat op Dinsdag 13 Febr a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid gal worden gegeven om bezwaren togen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een rijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Februari 1913. Leiden, 4 Februari. Tot het comité ter bevordering van geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk is toegetreden mevr. Van Italhe, Van Embden, alhieT. —-De heer C. Mizce, volontair aan de Ch<r. School aan den Heerensingel, alhier, ie benoemd tot ondierwijeer aan de G'hr. School aan de Hooigracht. Voor den Indischen dienst is bestemd, ter benoeming tot onderwijzer 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onder- rwijis, de heer J. F. H. A. de la Court, alhier. Door het bestuur van de Vereeni- ging van Bezoldigde Agenten van Politie, alhier, is een nader adres aan den Raad gericht met een uitvoerige toelichting, waarin het praea-dvies van B. en Wa. op him eerste adres wordt bestreden. De iahoud van bedoeld praeadvies heeft, aldus wordt gezegd, den leden leed ge daan, omreden mededeelingen ten opzioh- te van vrij vervoer als anderszins, welke gunsten zij alleen noodgedrongen aooep- teeren, omreden hun financiën, in ver band niet de positie, welke zij in de sa menleving innemen, hun niet toelaten daarvan geld af te zonderen voor familie bezoek dat het college van B. en Ws. daaruit nog meer zal zijn gebleken do noodzake lijkheid om over te gaan tot verliooging der salarissen; terwijl ook dat college wel zal willen aannemen, dab publiciteit van dergelijke feiten niet in het belang mag worden geacht van het zoo noodzakelijke prestige, dat de politiebeambte heeft hoog te houden; In de toelichting worden de motieven tegen een salarisverhooging, door B. en Ws. aangevoerd, punt voor punt nage gaan en weerlegd. Het stuk is te uitvoerig om hier in rijn geheel tc worden opgenomen. Wij stippen er slechts uit aan, dat, volgens hen, de reorganisatie van 1911 bijna geen salaris verhooging inhield; dat de vrijbiljctten ook aan de Commissarissen en de Inspec teurs worden verleend; dat de wielrijders slechts f 12.50 en geen f 20 extra ontvan gen en dat het een feit is, dat de agenten in Arnhem, Haarlem en Zaandam met hooger weekloon thuiskomen dan de agen ten te Leiden en verder, dat van de bij dragen, door donateurs aan de vereeni- ging geschenken, niets wordt aangewend in het persoonlijk belang der leden die zelf aan de vereenigingskas per hoofd en per jaar f 5.20 storten. De heer J. B. van Loenen, hoofdop zichter en echouwraad van het hoogheem raadschap van Rijnland, alhier, heeft nis zoodanig met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. Vanwege de afd'. Leiden van den Centrale n Bond van Bouwvakarbeiders is aan den Gemeenteraad alhier een adres gericht, verzoekende voortaan in dé bestek ken van alle uit te voeren gemeentelijke bouwwerken te willen bepalen: voor een metselaar, een minimum-loon van 28 ets. per uur; voor een steenhouwer van 28 ets; voor een grondwerker van 24 ets.: voor een opperman van 23 ets. Ter toelichting van dit verzoek wordt er o. m. op gewezen, dat de gei raagde loonen op de groote hier uitgevoerde wer ken reeds vrij algemeen worden betaald. De L. W.-. All-Right" hoopt in den loop van dit jaar haar 20-jarig be staan te herdenken. Zij stelt zich voor, haar vierde lustrum op schitterende wijze te vieren. Daarom zal de jaarlijksche winter feest viering ditmaal op bescheiden voet plaats vinden, en wel, door het houden van een hal-masqué begin Maart in den Foyer der Sbadszaal, welke toepasselijk zal worden versierd. Het bestuur heeft de plannen voor de a. s. jubileum-feesten reeds in overweging genomen. De kapitein-intendant C. Wals i's van zijn detacheering alhier, naar zijn garni zoen te Utrecht teruggekeerd. De in het 18de en 28ste landweerdis trict benoemde Teserve-kapiteins-kwartier- meesters L. J. M. de Bmyn en D. Schafer krijgen resp. Utrecht en Leiden tot stand plaats. Na ongeveer een half jaa-r het ambt van hulpprediker waargenomen te hebben nam ds. Yan der Yeen, eertijds wonende te Leiden, Zondag afscheid vau de Ned. Herv. Gem. te Schiedam. De tekst was Markus 10 15. De gemeente zong hem staande toe Ps. 134 3. Men meldt ons, dat op villa ,,Elisa beth", te Scheveningen, is overleden dr. W. J. van Stockum, eerste heelmeester van het Rotterdamsche Ziekenhuis aan den Coolsingel, vroeger geneesheer te Leiden Dr. Van Stockum heeft een operatie on dergaan. Dr. G. van Waasbergen, gemeente geneesheer te Heerjansdam, is wegens vertrek naar Leiden als zoodanig eervol ontslag verleend en in rijn plaats is be noemd de heer Mom. In de „Ste.-Crts." wordt medege deeld, dat de termijn voor mededinging naar de vacante ontvangkantoren der directe belastingen, enz. te Leiden (bui tengemeenten) van de 3do kl,. en Lisse van de 3de kl open staat tot 19 Februari a. s. De 31ste jaarcollecte roor de Scholen met den Bijbel heeft totaal opgebracht f 101,821.5-1 of f 5781.561 meer clan in 1911. Op de 29ste lijst komt nog voor K atv/ijk- aan-Zes (Geref. Kerk) met f 200. -Behalve de „Unie"-collecte is aldaar nog f 81.98 gecollecteerd in de Geref. Kerk. H. M. de Koningin gaf gisteravond ten Paleize te 's-Gravenhage een tweeden muziekavond voor een grooter kring van genoodigden dan op het eerste Hofooncert. II. M. de Koningin-Moeder, die gerui- men tijd geen avondfeesten bezocht, woon de de uitvoering bij. Voor het auditorium traden op: jonk vrouw Repelaer van Driel, met zang, en de heer Gerard Ilekking, solo-violoncel list bij het Concertgebouw-orkest te Am sterdam, beide solisten op het klavier, be geleid door den heer Verhev, 11 Rotter dam. Te 's-Gravenbage is door het prov. be stuur van Zuid-Holland aanbesteed: het onderhouden van Rijkswegen in Zuid-Hol land, gedurende 1913, 191-1 en 1915, voor zooveel betreft het 2de perceel; raming f 13.500. Minste inschrijvers de heeren P. Dekin- ga en K. Ootes, te Amsterdam, voor f 13,650 per jaar. De heer F. Weil, gemeente-bode en marktmeester te Gouda, zal l Maart a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente Gouda trad. Prof. M. H. A. L. Merckelbach, te Rolduc, ia iu den ouderdom van 41 jaar overleden. De aiTondissements-rechtbank te Win schoten heeft ter vervulling der vacature van griffier bij haar college de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opge maakt: mr. dr. C. H. Baal te, substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam; mr. G. Felix, griffier bij het kantongerecht te Appingedam; mr. J. H. W. Nicolaï, griffier bij het kantonge recht te Goór. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat, met in gang van 5 Februari a. s., tusschen Ne derland en Frankrijk telefoongesprekken zullen kunnen worden gevoerd. De prijs van een in Nederland aange vraagd gesprek bedraagt per 3 minuten, f 2.50 in het verkeer met plaatsen,.gelegen in de 1ste zone, en f 3.50 n het verkeer met plaatsen gelegen in de 2de zóne. Dringende gesprekken zijn in het Neder- landsch-Fransche telefoonverkeer niet toe gelaten. Te Leur (N.-B.) is in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer J. H. Binck, lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant. De overledene was tal van jaren* lid van den Raad en wethouder. Z. H. de Paus had den heer Binck begiftigd met het kruis Pro Ecclesia et Pontifiee. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog ad interim Minister van Marine en die van den Minister van Wa terstaat zullen op Vrijdag 7 Februari niet plaats hebben. HILLEGOM. De toon eel. cn variété-voor stelling, welke gisteren ouder directie van den lieer Jee. G. de Munnik, van Den Haag, in café „Flora" alhier gegeven is» voer e?n volle zaal, heeft weer veel sueoes gehad. De voordrachten yan den heer, De Munnik zoo wel als van bet duo-Üe Munnik' deden liet oubliek herhaaldelijk schudden van het lachen. Ook de Specialiteiten werkten zeer mooi. Het concert van liet Haarlomsolie Man- dol ine-drkest Joseph Rioo", gisteravond in de zaal van „Hotel Sistomians" alhier ge geven, is een succesavond geweest. Onder leiding van ntej. Lorrie M. van Beaumont werd zeer verdienstelijk gespeeld. De. bariton, stem van den heer Anton Smit, die medewer king verleende, klonk heerlijk. De opkom&t had veel grooter kunnen zijn. HOOFDDORP. Daartoe uitgenoocligd door een comité van voorbereiding tot op richting van een afd. van ^Volksonder wijs" te Haarlemmermeer, trad Maandag avond in een openbare vergadering als spreker alhier in ,,De Beurs'' op de heer Ketelaar, lid der Tweede Kamer met heb onderwerp: Dreigende gevaren voor het ope nbaar on de r wij s. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Van Riet, die de vergadering had geopend, sloot ook deze bijeenkomst met éen woord van diink aan spreker. Een 80-tal personen gaf zich als lid op der afd. Volksonderwijs". NOORDWIJKERHOUT. Voor een zeer goed bezette zaal gaf gisteravond „Dc Echo der Duinen" haar laatste uitvoering in dit seizoen. Een zcvelntal muzieknummers wer den, afgewisseld mét aardige voordrachten en kleino tooneelstukjes, wellco alle zOer in den smaak van het publiek vielen, NOORDWIJK.A AN.ZEE. G istora vond waren in de Christelijke School ongeveer of» personen aanwezig niet het doel, oen af- deeling op te richten van het Nedorlandso'li Werkliedenverbond „Patrimonium". De leiding berustte bij den heer J. Pas- soli ier, die de vergadering met gebed opende, en daarna eön hoofdstuk uit den Bijbel vcorlas, n.l. Ps. 37. Daarna bekwam ce.n broer van den voorzitter, de hoer D. Passenier, het woord, om in eeiï korte inleiding doel cn streven uiteen te zetten van .."Patrimo nium", dat „Vaderlijk Erfdeel" hoteëkent. Er werd vooral de klem opgelegd, dat „Pa trimonium" uitgaat van de overtuiging, dat Gods Woord en do traditie van ons volk vertrouwbare grondslagen zijn voor onze maatschappij. „Patrimonium" wil op die grondslagen met allo geoorloofde middelen de l>elangen van de maatschappij in het alge. meen en van dc werklieden in het bijzonder behartigen en voorstaan. Behalve de arbeü dors, die lid kunueu worden, staat „Patrri monium" oolc open voor lien, die geen arbei der, doch werkgever zijn; deze laaisten wor den dan buiteuigewoon lid. Uit die buiten gewone leden wordt oen commissie van advies* benoemd. Over dat samengaan in één organisa.la.6l van patroonö en arbeiders waren sommigen der aanwezigen liet niet eens. Dc spreken- wees er echter op, dab patroon en arbeider niet tegenover elkaar moeten staan, maac naast elkaar, om samen elkanders belaugeu. te behartigen. Hij haalde Paul us' woorden aan, waar deze wijst- op de onderscheiden dcelen, die samen één lichaam (de maat schappij Vormen. Ook do heer H. de Boer lichtte op bevat telijke wijze toe, dat vooral met het oog op Noordwijksoke toestanden het geraden "is, dat patroons en arbeidöiw, elkanders belangen begrijpende, naast elkaar arbeidern in „Patri, juoniuni". Hij wees er nog op, dat Gods Woord zeer veel licht geeft in politieks en maat soli appel ijke verhciudfngei. De lieer P. v. d. Haak vond do traditie* geen betrouwbaren grondslag voor onw maatschappij. Hoewel hem oenigo malen heb woord werd geweigerd en ontnomen, wist hij toch telkens gedaan te krijgen, iets in heb midden to brengen. Ten slot to wilde hij lid worden, als men hem kon garandeeren, dab do maatschappelijke verhoudingen zouden ge toetst worden aan Gods Woord en niet om gekeerd. Van do traditie van ons volk als grondslag voor „Patrimonium".actie moest hij niets hebben. Do lieer De Boer sprak op bezadigde wijze over het optreden van de te stichten at\hv^- iing. Men ging met hem aecoard, toen hij ineende, dat do jonge afd. zich niet. par taai) tig moet stollen togénover de Christe lijke patroons hiér lei' plaatse, doch juist moet trachten, dezen ook voor „Patrimonium te winnen. In liet eerste geval zou men heb voor den werkman bederven, in liet t woe do geval kan men wol verbeteringen voor lretti verkrijgen. En onze indruk is geweest, dab het w.iS met do goed o bedoelingen van den lieer De BoOr, dat zich 22 leden opgaven.- In de commi&sSc van .voorbereiding lav eren zitting dc heeren J. Pnsschior, D. Pas- scliier.. Jac. Smit, C. Elsgeest en C. Monye. Daarna ging miCnuiteen." NIEUW-VENNEP. Voor een gecombi neerde vergadering van de Ned.-Herv., de Gereform. en dé Chr.-Geref. Jongelings- vereénigingen alhier traden als sprekers op de heeren In 't Woud en Wierda, ser geant en sergeant-majoor der infanterie te Haarlem, beiden optredende namens :1© Ohr. Onderoff.-vereeniging. De vergadering werd met een inleidend woord geopend door ds. Dekker. Beid* sprekers, die in hoofdzaak hetzelfde be t-oogdien, légden er dén nadruk op, dat ook in den dienst het Evangelie dient gebracht té worden. Medegedeeld werd dat bi Utrecht, Gouda en Haarlem gedurende een kwartier per dag uit den Bijbel wordt gelezen. Als onderwerp had de eerste spreker: „De verplichting van een Christen-jonge ling tegenover leger en vloot, en de twee de: „Het nut der C'hr. onderoff.-vereeni ging voor de jonge mannen in het leger cn op de vloot. Met een woord van dank aan de sprekers sloot ds. Dekker met gebed deze bijeenkomst. (Nadruk verboden). 8) Mijnheer de Soulaimes bezat niets meer, en had ook geen crediet genoeg om zulk een groote speelschuld te kunnen be talen. Ook kon hij zijn geluk niet nogmaals beproeven, daar hij zelfs geen inzet meer had. Ik vernam van een vriend, den ka merdienaar vau mijnheer Milierot, aan wien mijnheer de Soulaimes dat geld ver loren had, dat de schuldeischer geen lan ger uitstel zou verleenen, dan volstrekt noodig was. Toen kon ik aan het werk gaan. Gis termorgen om vier uren werd het gebouw der club gesloten nadat de laatste leden vertrokken wareu. In plaats van, als naar gewoonte, huiswaarts te gaan, bleef ik in de speelzaal en verschool mij onder een tafel, waarover een groot kleed' lag, dat tot op den grond reikte. De portier deed zijn laatste ronde, vermoedde niet, dat ik ©r nog was, draaide de lichten uit, sloot de zaal en ging heen. Nu had ik het veld vrij. Ik kwam uit mijn Gchuilhoek en in heb groote salon, op een plaats, die het eerst in het oog loopt, hing ik een kaart op, die ik vooruit gereed had gemaakt, en die het bericht vermeldde: Volgens besluit der commissie wordt graaf Laurent de Soulaimes vervallen ver klaard van zijn lidmaatschap der club, we gens het niet betalen zijner speelschuld. Dat waren wij immers afgesproken! Uitmuntend. En wat gebeurde er ver der? O! mijnheer, het verwekte de groot ste opschudding. Ik ging weer naar mijn schuilhoek en wachtte tot de zalen geopend werden. Om acht uren kwamen de bedien den. Zij stonden als verstomd en durfden hun oogen niet gelooven. "Wie ha<l die kaart daar opgehangen. Niemand wist het. Niemand hadi er ook iets van gehoord, dat de commissie zulk een besluit had geno men. Het bestuur der club werd terstond gewaarschuwd. Men nam de kaart weg, voordat nog een der leden er iets van had gezien. Er werd een onderzoek ingesteld, maar dat leidde tot niets. Daar evenwel nog niemand er van wist, meende men het schandaal wel te kunnen emoren. Stipte geheimhouding werd bevolen. Ik kom eerst 's avonds om zes uren, zoodat ik den ge- heelen dag voor mij had. Ik snel naar het hoofdkantoor der telefoon, nadat ik onge merkt het gebouw der club had kunnen verlaten. Daar verzond ik het bericht aan alle dagbladen. Ik heb het gisteravond gelezen. Gaven zij een verslag van de zaak? Ja, een haarfijn verslag. Dan, mijnheer, geloof ik mij. uitmun tend van mijn zending gekweten te heb ben. Dab valt niet te betwisten, Balma- don, uitmuntend. 't Is jammer van mijnheer de Sou laimes, want hij was een goed en vriende lijk jongmensch. Al zijn vrienden hielden evenveel van hem. Hij zal nu moeite heb ben dien slag te boven te komeiv Dien zal hij nooit te boven komen. Mijnheer moet den graaf dan wel haten. Ik haat hem volstrekt niet, Balma- don. Balmadon zag hem verbaasd aan. Pijnig je hersens daar niet meer, ging Bertignoiles voort, ge zult het nooit be grijpen, maar dat behoeft ook niet. Dan, mijnheer, zei Balmadon, hebben wij alleen nog maar af te rekenen. Juist. Bertignoiles zocht een sleutelring en opende een ijzeren geldkistje, dat op zijn schrijftafel stond. Het zal wel onnoodig zijn, je stipte geheimhouding aan te hevelen, zei hij. O, mijnheer kan mij' gerust vertrou wen Ik geloof, dat wij afgesproken hadden voor twintig duizend francs. Wij hebben geen juiste som bepaald, zei Balmadon. Ik durf wel zeggen, dat ik op minstens dertig duizend francs had gerekend, hetgeen niet te veel is, wanneer men in Amerika fortuin wil maken. Goed', zei Bertignoiles. Hij, haalde een pakje bankbiljetten rit het kistje en begon te tellen. Balmadon ging voort: Ja, ik weet zeker, dat ik in Amerika fortuin zal maken. Ik ben niet dom. Wat mij tot lieden ontbrak, was het noodige geld, maar dank zij mijnheer Bertignoiles kan ik nu beschikken over een ronde som van vijftig duizend francs. Bertignoiles hield eensklaps op met tel len en wierp den bediende een woeste n blik toe. Balmadon sloeg de oogen neer. Hij vrees de te ver gegaan te zijn. Mijnheer Balmadon, zei hij, gij zijt een leepe schelm. Deze kreeg door deze gemoedelijkheid weer al zijn onbeschaamdheid terug, hoog en zei: Het doet mij genoegen, dat mijnheer mijn talenten op prijs weet te stellen. Bertignoiles haalde de schouders óp en schoof hem een pakje banknoten toe. Vijftig, zei de bediende vroolijk, na dat hij ze nageteld had. Het is werke lijk een genoegen, zulk een heer te dienen, en wanneer u, mijnheer, nog behoefte heeft aan mijn diensten, voordat ik naar Amerika ga... Bertignoiles wees hem kalm naar de deur en zei met nadruk Tot weerziens, mijnheer Balmadon, of neen, liever vaarwel. Balmadon begreep dien wenk en verwij derde zich met een buiging, onder bet heengaan mompelende: Ik geloof t-ooh, dat die Bertignoiles niet met zich laat gekscheren. Hij heeft iets in zijn oogen, brrrrr Toen Balmadon was heengegaan, stond Bertignoiles op en begaf zich naar heb sa lon, waar hij wist dat zijn dochter was Jenny zat nog steeds in peinzende hou ding op de sofa. Zij was zoo diep in ge dachten verzonken, dat zij haar vader niet eens hoorde binnenkomen. De oogen van den Australiër uamen een uitdrukking van oneindige teederheid aan, toen zij op het meisje rustten. Nu was er niet de minste woestheid ;n dien Wik t« bespeuren. Zacht naderde Bertignoiles zijn kind, nam een tabouret en zette zicli dicht naast haar neer. Zij sloeg geen acht op hem. Ge denkt weer aan hem, mijn kind? vroeg hij. Zij zag hem aan en antwoordde niet. Even zacht ging hij voort: Ge hebt hem dan wel innig lief? Zij sloeg haar armen om zijn hals. Of ik hem lief heb! O, vader ik zou het besterven, wanneer ik de zijne niet werd. En als een meisje, dat steeds gewoon 5» al haar wenschen bevredigd te zien, gin^ zij voort: Geef mij hem, vader, geef mij Lau rent,. dien ik zoo bemin Ge zult met hem trouwen, daar sfc. ik je voor in. Is 't waar, vader, heusch waar? Er zijn twee redenen, waa.rom ik jé dat met zekerheid kan belooven, twee re denen, waarom dat huwelijk tob stand zal komen. Twee redenen, vader? De eerste is, dat ik je innig liefheb en altijd in alles je wenschen heb inge willigd. Dat heb ik gedaan, en dat zal i1/ blijven doen. De tweede... Hij zweeg plotseling. Op zijn schijnbaar kalm gelaat kwam een uitdrukking va* verlegenheid; hij beet zich op de lippe en zijn oogen begonuen van haat te kele®. (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1