Uit de „Staatscourant". Faillissementen. Kunst, letteren, enz. Agenda van de week: De Balkankwescie. Uit de Rechtzaal. Ge tui ge Van Ra.vensbergen wist niet pte- cdefl wat er gebeurd was. Op het hooren van lawaai was hi] op de vlucht geslagen. Tegenover den veldwachter was hij open hartiger geweest. Het O. M. .eisch te twaalf gulden of drie dagen. ,rDaaï had je vief "bloempotten vootr kun nen koopen," troostte de kantonrechter. De schilder J. A. S., van Berkel, had op 4 Jan. geweigerd zich op last der politie to verwijderen, uit een volksmenigte op de Doezastraat. Aanleiding was een bekeuring voor rijden op een fiets zonder licht van een kameraad. De verbalisant, Van TJ, zei, dat beid. eïg had staan opscheppen en zeer onwillig was. De agent had hean! mee moeten nemen naar het bureel. Eisoh: drie gulden of drie dagen. Op Nieuwjaarsdag had 0. "W. B., slager te Leiden, getuige van de arrestatie van een net mensch, zioh hiermee bemoeid, en tot den agent geschreeuwd: „Neem hem maar moe; 't is geen student, 't is maar een werk man." De kantonrechter vroeg wat hij hier mee bedoelde. Of het soms een zinspeling was op onderscheid in "behandeling van personen van verschillenden stand. Bekl. gaf als antwoord, dat hij eens dóór studenten bijna met bierflcsschen was dood gegooid en dat naar een aanklacht deswege bij de politie niet was geluisterd. Ook was hij gegriefd, doordat een poli tie- beam bte hem had aangesproken als „jongen". Dit kon de kantonrechter volstrekt niet als een beleediging aanmerken. Menigeen zou er door gevleid zijn. Eisch: twee gulden of twee dagen. Teen volgden leerplichtwetovertredingen zonder bijzonderheden of incidenten. T. N. Czn,., 23:jarig arbeider te Noord- wijk-aan.Zee, was aangetroffen op jachtveld met een afdraaier. Hij had een" loopje gedaan en had zich niet bevonden op verboden grond, zei bekl. Do afdraaier was een zwart kuierstokje. De zaak werd aangehouden, omdat de kan tonrechter bekl. niet voor zoo braaf hield als hij voorgaf, 't Zit zoo'n beetje in de familie, dacht hem. De 20-jarige C. N., kuiper, die in de Janvoseensteeg hooft gereden met een hand» wagen, zóó beladen, dat hem het .uitzicht werd belemmerd, hoorde een gulden of oen dag tegen zicli eisohen. De schipper M. D., van Hazexswoude-, had zijn trekhond niet voorzien van een lederen muilkorf, toen deze trekdienst bewees op het Utrechtsche Jaagpad. Niemand had err nog ooit aanmerking op gemaakt, zei bekl. Hij wilde de zaak uitgemaakt zien door den kantonrechter. Eisohvijftig cents of een dag. Do Leidsohe melkverkooper D. M. V. srtond voor wegens het zonder noodzaak stilstaan met een wagen. Eisch: een gulden of een dag. Onbillijk vond de man het: hij bediende een klant en te voren had die agent zijn vrouw gewaarschuwd, dat hij in een kroeg zat. "Waartoe een en ander? Th. v. d. B. ontkende, wat hem ten lasto was ge.lcgd: het loopen te Noordwïjk op jachtveld met een afdraaier. Hij liep met anderen en hij droeg oen loop. Do anderen hadden de andere deel en. Eisch: drie gulden of drie dagen. J. van O.,- koopman te Leiden, wien ten laste was gelegd, dat hij de politie had ver- hinderd pnaar het gestolene, dat hij onder zich had, een onderzoek in te stellen, tegen wien zes maanden was geëischt, werd; we gens gebnek aan bewijs vrijgesproken. D.iefstal v Sa n een collier te Alphen. (Mej. Luiben, winkeltersvrouw te Alphen,- kreeg op 6 November 1912 iemand in den winkel om een collier tc koopen. Zij meende zeker nog een zoodanig voorwerp in den winkel tehebben. Haar man herinnerde het zich ook. In Mei bad men met andere voor werpen ook dit ooilier van een leverancier ontvangen. Nu werd dit co biertje later ge- aien bij een IS-jarig dienstmeisje, N. de L. aldaar. Dit meisje had tot een paar vrien dinnetjes, Hendrika v. Varick en meju Hey- geman, verteld, dat zij dit eolhertije bij Luiben had gekocht voor fl.60. Zij ontkende dit nu. Integendeel, zij was naar Utrecht geweest en had het colliertje met een speld, die ze nu nog bij zich droeg,- van een koopman op straat gekocht. Den rechters kwam dit wel een beetjej ongelooflijk voor, vooral toen zij van den winkelier Luiben hoorde, dat in verschillen de diensten waar dit meisje diende, ook wel een en ander vermist werd, en toen de twee dienstmeisjes, bovengenoemd ver klaarden, dat het meisje het haar verteld had, dit voorwerp bij van L. te hebben gekocht. Het meisje heette dit onder tranen wel gelogen, doch de subst.-officier mr. Van Kleffens achtte het ten laste gelegde wel bewezen cn vroeg daarvoor één maand. Diefstal van lood te Leiden. De 18-jarige schilder A. W. was in dienst bij zijn vader, den schilder W., te Leiden,- die in November van het vorig jaar bezig was verfwerk te verrichten aan de openbare lagere school aan de Boom markt, aklaax. De zoon was daardoor in de gelegenheid met een sleutel, dien vader onder zich had; in het schoolgebouw te komen. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik en nam op 7, 8 en 9 November lood weg, dat hij bij den opkooper W. de Graaf verkocht, resp. voor f 1.50, f 1.95 en fl.12. Beklaagde bekende, maar hij had het niet gedaan uit lust tot stelen, doch om zijn vader te dwingen hem te vergunnen in dienst te gaan. De president merkte hem echter op, dal" men in dienst ook geen dieven kon gebrui ken. Beklaagde reide, dat hij nog gekeurd moest worden en gelukte dit, dan zal hij nu in dienst gaan. Wed. v. d. Plas, werkvrouw, die ook deze school schoongemaakt had, had ge zien, dat er lood werd vermist, evenals ook: de opzichter bij de gemeentegebouwen G. L. de Goederen, terwijl de bovengenoem de De Graaf verklaarde het gestolen lood te hebben gekocht, wat hem een standje) van den president bezorgde. De Officier vroeg tegen beklaagde een maand. Verzet tegen de politie te Leiden Arie D., uit Leiden, was op den avond van 26 Oct. in gezelschap van een kame raad geweest, zekeren Ligtvoet, die in besn- nelijken staat verkeerde. De politieagent! B. v. d. Veen vond hem op de Heeren-; gracht en wilde, zijn plicht doende, Ligt voet arresteeren, doch dit kon beklaagde} niet toelaten. Hij trok een mes en viel daar, mede den agent aan, die hem echter wist af te weren, doch alleen met behulp vaiï andere agenten kon hij L. in het bureau krijgen. Beklaagde was niet verschenen; doch bij verstek eischte het O. M. veeiv tien dagen. Uitspraak Maandag 10 Febr. He vlcesehnood in Huitschland. De Riksdag heeft het wetsontwerp tot verlichting van dea Invoer van vleesch gisteren in tweede lezing aangenomen. Vooraf werden allo amendementen van de sociaal-democraten en vrijzinnigen verworpen nepens de «chor- eiDg of verlaging van de invoerrechten op vee, de schoreing van de invoerrechten op veevoeder en de afschaffing van het artikel in de wet op de vleeschkour, dat den invoer van geslachte dieren, die niet in hun geheel met de iogewaaden erbij zijn, verbiedt. De IjumigMtiewet in de V. 8. De immigratiewet waarby analphabeten de toegang tot de Vereenigde Staten wordt ont zegd, is door den Senaat goedgekeurd, en gaat nu naar praeident Tafc ter oaderteekening. SPORT. Matige overwinning van Vitesse. Fluks beëindigt eagcelagen haar competitie. .*e terreinen van Ajax, Ij. V. V., De Sportman cc Leiden oakespeelkaar. JLugda- iiam II slaat O. N. 1. Op Bete- Bteyn kwam des morgens geen icheidireeDer en A)ax 11 'm mid dags te laat. Overzicht. aan het Hof van den Soesoehoenan van Soerakarta. De gewone audiëntie van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel op 5 Februari en die van den Minister van Oorlog op 6 Februari zullen niet plaats hebben. HILLEGOM. Met ingang van 16 Maart &.B. iö benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, de heer L. H. Baak, thans in gelijke betrekking te Katwijk-aan-Zce. In het bericht over de alg. vergade ring van den Bond van Bloembollenhan delaren, voorkomende in dit blad van Za terdag L I. staat vermeld, dat de begroo ting aan ontvangsten en uitgaven over 1913 was geraamd op f1480. Dit moet zijn f 14.180. Het tweede volksconcert, dat de Hillegom#che Harmoniekapel aterdag- avond in Café „Flora" alhier gegeven Jieeft, is weer bijzonder goed in den smaak gevallen van het publiek. De zaal was goed bezet. De avond werd met een bal besloten KATWIJK-AAN-ZEE. De vereenigiüg der Chr. M. U. L. O.-school alhier be sloot in haar laatste vergadering de school welke thans vier lokalen telt. met vijf lokalen te vergrooten en daartoe eeaa tweede verdieping op het gebouw ua plaateen. Deze week zal de laatste Katwijksche zeiltrawler uitvaren. Dit is de nieuwge bouwde stalen logger „Wilhelmina VII" der heeren Gebrs. Den Duik. Schipper op dit vaartuig wordt O. Haasnoot, de vroe gere schipper van de „Wilhelmina V." De collecte voor noodlijdende kerken en personen in de Ned.-Herv. Kerk alhier geh - icn heeft opgebracht f 32.60. OUDE WETERING. Gistermiddag is het lijk van den in den nacht van 30 op 31 Jan. zoo noodlottig verdronken G. de Jeu opgehaald en in het lijkenhuisje der Ned.-Herv. Kerk ondergebracht. VOORHOUT. De Ra-d dezer gemeente vergadert op Donderdag 6 Febr. 's mor gens te 10 uren. Op de agenda komen o.m. voor ontelagBaanvrage onderwijzeres en wijziging maximumheffing H. O. Als leden van den Gemeenteraad, zul len dit jaar aftreden de heeren P. van Rijn en P. v. Rei sen. Door mej. H. J. Prinsen alhier, is te gen 1 April eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier. By Kon. besluit is de met verlof in Europa aanwezige kapitein der artillerie van hot leger in Ned.-Indië C. P. Martherus, op verzoek ter Bake van een lichaamsgebrek, niet ontstaan in en door den dienst, eervol uit dsn militai ren dienst ontslagen, met toekenning van pensioen is dr. A. Lam, directour van den keurings dienst van voedingsmiddelen te Rotterdam, benoemd tot vertegenwoordiger der Noder- lan dscho regeeiing by de Internationale Saccha rine conferentie, welke in 1913 te Parya zal worden gehouden is met ingang van 16 April aan den direc teur tan het postkantoor te Amsterdam jhr. A. H. J. Bowier op verzoek als zoodanig eervol Ontslag verloend mot dankbetuiging; ia II. G. van Kempen benoemd tot burge meester van Wissokeike; is aan mr. A H. Brandt op verzoek met tngang van 1 April eervol ontslag verleend Bis burgemeester van Rheden, met dankbe tuiging; zyn met ingang van 15 Februari a s. be noemd by het reserve personeel der land macht, met bestemming voor den dienst by de landweer: tot res6ive-kapitoin-kwartier- meester, onderscheideoiyk in het 28ste en het 18de landweer-district, de gep. kapitein kwartiermeesters van het leger in Ned-Indië, D. Scböfer en L. J. M. da Bruin; by de infan terie der landweer: tot reserve-tweede-luito- nant in het 18de landweer-district-, de gepens. onderluitenant van het leger in Ned.-Indië Telegrafisch weerbericht* daar waarnemingen in den morgen van 3 Febr. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 776 8 te Coruna; laagste 720 3 te Yestmaneer. Verwachting tot den avond van 4 Febr.: Stormachtige tot krachtigeo, meest zuid- westeiyke wind; betrokken tot zwaarbewolkte jUcht, regenbuien; dezelfde temeeratuur. De nalatenschap van Jean Mamendier, in leven stalhouder, te "Vaals en aldaar overleden. G. Rijken, loodgieter 'te Wageningen. Mevrouw A. W. Staring, modiste, te Nip degen. KI. Oostindië, handelaar in brandstoffen, be Groet, gemeente Schoorl. A. Jongewaard, bakker, te Berkhout. J. W. van Beest, zetkastelein te Utrecht. L. Reynders, handelende onder de firma Reynders en Smits, koopman in koffie, te 's-Hertogenbosch. Onze stadgenoote, mevrouw Kunst Maingay trad 1.1. Donderdag in de Dili- gcntia-zaal te 's-Gravenhage op en speelde met strijkorkest onder leiding van Jao. van den Burg het concert in D-moll van Bach, bewerkt door Busoni. Over deze uitvoering lezen wij in de „Haagsche Courant": „Van de drie solisten die dien avond optraden gaven we de voorkeur aan de pianiste, die van het niet gemakkelijke piano-concert in D-moll van Bach ten al leszins te prijzen vertolking gaf. Bach's werken, van een breeds structuur en ern- ctig-strenge lijnen, eischen een even stren ge weergave, waarin alle zoetelijke terug houding of jagende versnelling ten eenen- male moeten ontbreken. En waar het be geleidende strijkorkest neiging Vertoonde om in het eerste en laatste deel er van door te gaan, bleef de pianiste in het kalme Allegro-tempo, dat de groote Can tor voorschrijft. In die deelen voelden we dan ook wel degelijk de onverbiddelijke, aangrijp3nde logica van Bach's harmonieën, terwijl wij in het middengedeelte one ont roerd voelden door de stille wijd'ng, die er over dat onvolprezen adagio ligt." In de „Hofstad", artistiek weekblad voor Nederland, lezen wij: „Mevrouw KunstMaingay gaf in Bach's concert een buitengewoon stijlvol en afge rond klavierspel." Bij de firma D. Sala en Zonen is een schilderij geëxposeerd, verwaardigd door P. van dén Bergh, te Katwijk aan den Rijn. Tc Utrecht is overleden de heer E. P. H. Van der Ven, hoofdredacteur van het weekblad „De controleur". De overledene was 66 jaar oud. In „Eteevieris Geïllustreerd Maand schrift" heeft dr. M. W. de Visser thans zijn achtste artikel geschreven over Ja pan sohe kleurendrukken in het Rijks Ethnografiech Museum te Leiden". Hij be handelt ditmaal Utagawa Topo'iaru en zijn leerlingen Toyohiro, Toyohisa en Toyokuni I. Maandag Leïdtche Schouwburg. ,De Violiera". Tragi Ko redie. 8 u u r. GrSAubfur*. Openbare Vergadering 8.-D. A.-P. Spreker F. VI. Wibaut. Half negen. Bioseooe-Moderne, Mandenm steeg. 8 a nr. Rrjnsborg. Uitvoering Rederijkerskamer »0ns Genoegen". 8 u u r. DiRsdag: Lokaal Verbuurdersbond. Cursus Vergadering Vrijzinnig Democr. Bond. Spreker: Mr. C. W. v. d. Pot Bz. H alfn ego n. Dondert! ng: Kleine zaal Stadszaal. Concert D-mes He rietfe Scbltiter x^ng, Gonda van D*m piano. 8 u u t. Natigebouw. Na'sleztng door dea beer Mr. Ph. C. la Cbapelle. 8 u u r. Graanbenrs. Sociaal-Demokrat. Partij. Spreker Herman Gorter. II >lfnegen. Katwijk a/Zee. Gemeentezak Voorstroat. Winter - lezing door Ds. G. Wisse (Bodegraven). Zeven u u i. Vrijdag: Leidsche Schouwburg. .Een wereld waarin men rich verveelt", Blijspel. 8 n u r. Kleine zial Stadszaat Kamermuziek-Avond S. v. Groningen piano, Osc. Eberbe, violoncel. 8 uur. Zondag: 't Posthof Optreden Van Esse- 8 u u r. Dagelijks: Bioscope-Théatre Hartman Stationsweg. 8 u u r. Woensdags en Zaterdags ook 2 uur. JUaaudag. Dinsdag: 10—10 uur. Zita-Vereeniging. Tentoon telling prijzen ver loting, vermakelijkheden, enz» ULNL', Varkenslappen, Witte boonen, Eiersaus, RUst, Prunellen Uit Sofia seint men aan de „Köln. Zeit." dat men in regeeringskringen aldaar zeer optimistisch gestemd is en zich overtuigd houdt, dat de aanstaande val van Adriano- pel de Porte zal dwingen om vrede te smeeken. Zij zal ongetwijfeld nieuwe con cessies doen, opnieuw de hulp van Europa inroepen en alles in het werk stellen om Konstantinopel te redden. Niemand ver wacht, dat de nieuwe veldtocht van langen duur zal zijn. De officieuze „Mir" vergelijkt de geest drift van het Bulgaarsche leger bij de neerslachtigheid en wankelmoedigheid der Turksche soldaten, en geeft er zijn voldoe ning over te kennen, dat de koppigheid der JoDg-Turken de Bulgaren in staat stelt, het begonnen werk te voltooien. De eerste kanonschoten, verzekert het blad, zullen de Porte noodzaken, veel zwaarder eischen van de verbonden Bal- kanstaten te aanvaarden, dan nu gesteld zijn. De verbondenen zullen bovendien aDet behouden, wat zij nu reeds in handen heb ben. De „Berl. Morgenp." ontvangt 't volgen de telegram uit Konstantinopel, 'twelk een eigenaardigen blik op den toestand in het Turksche Rijk werpt: De grootvizier Mak moed Shcfket pasj^ ontvangt dagelijks een groot aantal anonieme dreigbrieven van «te Tchataldjadinie en Galipolie, zoo ook van andere legerhoofden en leden van de mili taire ligue. Andere brieven zijn zelfs onder- teekend. In al deze brieven wordt geëischt het onbedingd voortzetten van den oorlog, of anders het aftreden van het kabinet, wanneer de regoering geen beteren vrede kan erlangen dan Kiamil pasja, verkreeg. In dien de oorlog met 'n dergelijken oneervollen vrede zou beëindigd worden, dan zal h'©t leger naar do hoofdstad opmarcheer^n en het vermoorden van Nazim pasja door het uitmoorden van het geheele Jorg-Turksche comité wreken. Inderdaad schijnt het geheele leger aan do Tchataldjalinio in oproer en in twee groote tegenover elkaar staande doe len verdeeld. Gisteren kwamen wederom 40 wagens met zieken en gewonden van de Tohataldjalinie in Konstantinopel aan. Alle legerhoofden bezweren den grootvizier de moordenaars van Nazim pasja althans te wreken, daar zij anders vootr de gevolgen niet kunnen instaan. De woede der troepen zal zich anders tegon de hoofdstad koeren. De comité-partij rekent nog altijd op den trouw van het eerste legerkorps en zal dit legerkorps dan cok de bijzondere bescher ming van de regeering opdragen. Bovesdien wil ld© trjegeetring 'dë natiotnale garde op heffen en tegelijkertijd onder don druk van de stemining in het leger de Lotndensche gedo- geerden terug roepen. De regeering "bevindt zich in een vToeselijk dilemna. Zij weet niet waar tusschien te kiezen. Tussohen oorlog of revolutie. De thans den bodem ingeslagen hoop op een scheiding tusschen de groote mogendheden en het uitbreken van een al- gemeenen wereldoorlog heeft de regoering moeten laten varen. Het kabinet hoopte tot nog toe het voortzetten der onderhandelin gen te rekken. Het plotseling afbreken der Londenache anderhandelingen heeft de leden van het kabinet dan. ook geheel en al ver bluft. De oorrespondent van de „Times" te Konstantinopel Bchrijft, dat de uitlatingen der bladen over het aan tal gewonden, dat van de Tohataldjalinie te Konstantinope-l is binnengebracht zeer over dreven is Het icaat hoofdzakelijk om zulke personen, die in de Lazaretten en kranken- huizen in Konstantinopel moeten worden op genomen en welke met de on geregeldheden niete te maken hebben. De „Berl. Bots. Courier" meldt, dat de Duitsche gezant te Sofia een stap gedaan heeft, om de Bulgaren te bewegen vrede te sluiten, op den grondslag, die door ae Turken aan de hand gedaan is. Op bevel der Bulgaarsche regeering zijn meer dan 200 Bulgaarsche komitadzji's in het district Serres aangehouden. Zij moe ten tijdens den oorlog deelgenomen hebben aan rooverijen en moorden. Onder hen is ook het hoofd der bende, Dumbalakoff, die de Bulgaarsche overheden prefect van Xangaza noemden, maar die veel buiten sporigheden op zijn kerfstok moet hebben. Vólgens de „Tanin" is het bericht over de verrichtingen van de „Hamidié", die hij Stainpalia drie Grièksche transportschepen in den grond zou hebben geboord, onjuist. Kantongerecht t-e Meiden. Heden zijn aan de orde voor openbare be handeling 101 zaken, benevens 7 kinder zaken. "Waarnemend griffier is mr. Kronenberg. G. K. is niet verschenen. Hij had zaak moeten verantwoorden wegens vervcwr van een partijtje vleesoh alhier van 9 K.G., zon der in-acht-neming dor voorschriften. Keurmeester Noë had het varkensvleasch "bevonden te zijn verbazend slecht; het ver. toonde gasontwikkeliug en abnormale ver kleuringen, het verspreidde oen zeer onaan gename lucht. Het werd afgekeurd. Het was zelfs te slecht voor een hond. Eisch: tweemaal tien gulden of tweemaal vier dagen. P. v. d. B., 26 jaar, student in de letteren te Leiden, zeggende te wonen te KethcJ, staat terecht wegens het niet binnen een friaand kennisgeven van verandering van woonplaats naar Oe.gstgeest. Bekl. zegt geen colleges te bezoeken. Te Oegstgeest had hij een kamer,, om nu en dan te repeteeren, en de Bibliotheek te be zoeken. Maar hij woont te Ketiiel. Een ver- huisbiljet had lidj niet ingeleverd op advies van den burgemeester van Kethel. De heer C. J. de Nie, boekhouder te Oegst geest, verklaarde dat hij aan bekl. een kamer hoeft verhuurd met ingang van 1 Sept. 1912 voor een jaar. Hij bewoont die kamuer van Maandag tot Zaterdag, en ontvangt ea\ D. de Koning, gem.-veld wacht er van Oegst geest., had den indruk gekregen, dat dc stu dent daar woonde, en gaf er den burge meester kennis van. Het O. M. eischt vijf gulden of twee dagen. Mr. E. Kortenoever, van Gouda,, trad als verdediger van bekl. op, cn beriep zioh ook m. op het oordeel van den burgemeester van Kethel en Spaland. Tevens veerde hij aan, da.t bekl. niet ingeschreven is als stu dent en de kamer slechts in gebruik had voor zekere doeleinden. Hij is feitelijk geen student, loopt geen colleges, bezoekt de Hoo geschool niet. Pleiter achtte, als iemand hier strafbaar was, do burgemeester van Kethel de schul dige, die niet noodig vond, dat bekl. maat regelen nam, toen hij bij hem de verhuiszaak ter sprake bracht. Pleiter vroeg vrijspraak subs, een lichtere straf. Joh. v. R. is ook niet in de zaal te vinden. Wij vernamen, dat hij tapper te Leiden is op de Lammermarkt en op 28 Dec. brande wijn (had verkocht niet voor gebruik ter plaat se aan vrouw Montfils. Haar zoon was bij haar gekomendiens vrouw had een kind gekregen en daarom gaf hij haar geld, eon kwartje, om 18 cents brandewijn in een fleschje te halen ter viering dier geboorte. De koop gelukte, maar de politie.beambte V. had het in de gaten cn nam de vrouw buiten het fleschje af. Hij had bespied, dat do "bekl., die tapt, maar geen slijt-vcxgun ning liad, de vrouw don drank had verschaft. Eisoh: dertig gulden of tien dagen en teruggave van hot volle fleschje. W. v. d. M., 20-jarig koopman te Rijns burg, had op 16 December balddadig een raam bij Nio. van Egmond opgeschoven, waardoor een bloempot omviel en schade werd aangericht. Bekl. had een meisje voor liet raam zien zitten en wilde heb spreken. Daarom schoof hij heft raam op. Van een schikking had hij blijkbaar niet willen weten; hij zou gezegd hebben liever acht gulden voor het gerecht dan drie gulden aan Van Egmond te beta len. De pot was zooveel niet waard, zei bekl. Hij had een pot willen geven. De landbouwer Van Egmond was jarig, zei hij, en gaf een avondfeest. Men hoorde een geweldigen slag en schrikte van wat bon je me. De feestelingen gingen kijken en con stateerden den toestand: het open raam en den kapot ten pot en de geknakte plant. Van yergoeding is tot nog toe geen sprak© geweest. De kantonrechter drong er o? aan, dat v. d. M. de zaak zou schikken en stelde vast, dat de jongelingen te Rijnsburg nogal eens lastig zijn. Daar is een misdadige jeugd, zei hq, Wegens het toelaten van een 15-jarigsm jongen tot zijn localiteit hoorde de tapper H. V., van de Lange brug alhier, togen zich eischen twee gulden of een dag. Hij had niet kunnen zien, dat die groote jongen zoo jong was. Op Oudejaarsavond was Jac. de M., ar beider te Rijnsburg, aan 't schreeuwen en tieren geweest, luidde de aanklacht. Hij zou dronken zijn geweest. Noch het een noch het ander was waar, zei bekl. Hij had niet, wel anderen hadden geschreeuwd. De kantonrechter geloofde hem niet. 't Viel hem tegen. Hij had gedacht, dat de Rijnsbur gers eerlijker voer de zaken zouden uitko men. Eisch: tweemaal vier dagen of tweemaal twee gulden. Uitspraak in alle afgehandelde zaken over acht dagen. De volgende week is er geen zitting. Haagsche Rechtbank. Deze rechtbank veroordeelde heden: Karei van R., te Leiden, wegens beleB- Idiging van den gemeenteveldwachter De- genaars, te Zoeterwoude, tot 14 dagen, overeenkomstig den eisch. Pieter K., visscher te Hazerswoude, we gens mishandeling van M. Es veld m de herberg van J. de Mooy, te Oudshoom, tot drie maanden, overeenkomstig den eisch. Petrus van W., te Leiden, wegens ver duistering van twee rijwielen, tot zes maan den (eisch één jaar). Laurens P., Daniël M. en Andries B., losse werklieden te Leiden, wegens diefstal van stukken katoen, ten nadeele van dq Leidsche Katoenmij., ieder tot zes maan den. Eisch ook zes maanden. Com. van W., sjouwerman te Leiden, we gens diefstal van lood tot één maand, even als de eisch luidde. C. V., visscher te Aarlanderveen, wegens diefstal van een rijwiellantaren te Ouds hoom, tot f 10 of 10 (Eisch drie weken). Izak F., melkverkooper te Leiden, we gens mishandeling van een aanstaand Ind. ambtenaar in de buurt van het z.g. koffie- vrouwtje, tot f 10 of 10 dagen, (eisch 14 'dagen). Willem F red Fl. «en Pieter L., losse werk lieden, wegens verzet tegen den adj.-inspec teur van politie Van Hoorn, te Leiden, de?n eersten hekl. tot één maand en den tweeden tot 14 dagen (eisch twee piaandenj In Leiden kon gisteren alleen gespeeld worden op het terrein a^n den Zoeter- woudschen Singel. Men kan hieruit opma ken, wat een gjeoot het moet zijn om een dergelijk goed aangelegd speelterrein ve bezitten. Terwijl er in Leiden een massa voetbalspelen en belangstellenden teleur gesteld rondliepen, omdat zij alweer een verloren Zondag moesten boeken, konden „Vitesae" en „Lugdunum II" haar tegen partij ontvangen. Nu er in Leiden op sportgebied zoo weinig te doen was, had den wij meer belangstelling bij den wed strijd van „Vitesse" verwacht. Maar voor de zoo ve eiste maal viel hier te con state eren, dat de publieke belangstelling voor sport, hier in Leiden nog steeds ver achter blijft bij andere steden en dorpen* De wedstrijd self was ook een tegenvaller* en wie een groote overwinning der Leide- naars had verwacht, zal zeker wel vreemd opgekeken hebben. De Hagenaars hadden zelfs nog even de leiding, maar dit duur-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2