Tweede Kamer. Ingezonden. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. ,28 gewone- en 73 muntmeters, 't Lijdt geen twijfel, of onze fabriek, zoo wordt ons uit Nccrdwijk 'geochreven, vooral als zij straks aanmerkelijk is "uitgebreid zal onder do vakkundige leiding van den directeur, den heer Veerman, in bloei toenemen. Binnenlandschc Zaken. jj 'Afdceling Lager Onderwijs. In de gistcrnamiddag voortgezette ver gadering bestreed de heer ItutgeTe de bezwaren tegen de subsidieregeling, bepaal delijk ten aanzien der school te Hilversum, welke ten onreohte genoemd is een voor beeld van het verderfeb'jke van het subsi- da estelsel. De heer Bos verdedigde de gedragslijn, gevolgd door de Staatscommissie voor de spelling. Met den schoolopziener Wirk6 is spreker voot een consequente vereenvoudiging on zer spelling, onverschillig welke. Vervolgens critiseerde spreker, zich. hoofdzakelijk aansluitende bij de critiek van den heer Ketelaar, het beleid van Minister Heemskerk op onderwijsgebied. Verder bestreed hij uitvoerig de rede van. den heer Van Wijnbergen. Steeds hebben de liberalen het standpunt ingenomen, dat de Openbare School onver zwakt moet behouden blijven, met eerbie diging van ieders godsdienstige overtuiging. Maar evenzeer hebben de liberalen steeds erkend, dat er velen zijn, die bezwaar tegen die Openbare School kunnen hebben en daarom is van links het recht op subsidiee- ring van het bijzonder onderwijs altijd er kend. De beschuldiging, dat de liberalen den godsdienst van de school hebben geweerd, werpt spreker ver weg. De Minister van Binnen 1 an ri se h e Zaken zal met den Minister van Financiën overleggen omtrent een herzie ning der pensioenregeling der onderwijzers, alsmede over opneming in die pensioenre geling van onderwijzers op scholen voor zwakzinnigen. Wat de spellingskwestie betreft is spre ker van oordeel, dat de Koltewijnsche scli rijf wijze steeds het struikelblok zal blij ven voor hen, die op spellingsgebied iets nieuws wenschen. De Minister overweegt de mogelijkheid om aan subsidies voor de bij zondere scholen de voorwaarde te verbinden van het geven van onderwijs iri de huidige De Vries en Te Winke-lsche spelling. Maar er is nog absoluut geen eindbeslissing ge nomen, waar het hier geldt een bijzonder belangrijke kwestie. Want. wat aan de Open bare School kan worden opgelegd, kan een bedreiging vormen van het Bijzonder On derwijs. Tegen een nieuwe commissie voor de spel ling van Regee rings vegi ziet spreker op. De belanghc-Lbenden zelf moeten zulke con: missies maar instellen, als zii ze noodicr vinden. Om het onderwijs van schipperskinderen te bevorderen, bestaan reeds particulier* vereênigingen en fondsen, en die wil de Mi nister gaarne steunen zoo noodig. Maar door wijziging der Leorlichtwet kan in dit be lang niet worden voorzien, naar het den Minister althans voorkomt. Nog enkele andere speciale puntjes van het debat behandelt de Minister, waarna hij zijn rede afbreekt om die Woensdag voort te zetten. Vergadering van Dinsdag avond. Marinebegrooting. Aan de orde was de behandeling van de Marinebegrooting voor 1913. De heer Snoeck Henkemans be pleitte behoud van de Rijkswerf te Am sterdam; mocht eehtcr onverhoopt het doodvonnis worden geveld, dan hoopte spr.., in het belang van het personeel, dat het nog onder dezen Minister zal gebeu ren, die door verschillende maatregelen getoond heeft hart te hebben voor het personeel. De heer Hugenholtz ving aan met ecm woord van lof aan den Minister voor de overbrenging van de opleiding der adspi- pant-administrateure van Amsterdam naar iiet instituut te Willemsoord en omdat de Minister krachtig voortgaat met de oprui ming van oud materieel. Spreker betoog de voorts, dat dezelfde overweging, waar om voor Ned.-Indië geen nieuwe aanbouw wordt aangevraagd, in verband met de plannen der Indische commissie, er toe had behooren te leiden, ook aanbouw-aan- vragen voor Nederland achterwege te hou den. Spr. kwam er tegen op, dat voor mi litaire uitgaven in plaats van minder, nu reeds meer is aangevraagd, en hij vroeg zich af, hoe dat zal worden als de Dread- nought-plannen van den Minister komen. Hij laakt de geheime circulaire aan de commandanten in zake het lijdelijk verzet en vraagt, waarom de grieven der sche pelingen niet onderzocht werden en be schouwt den heer Van Twist ais den aan stichter van alle dwangmaatregelen, de circulaire als een wraakneming, om-dat dè Regeering in zake de passagiers-bepaling ongelijk had moeten erkennen tegenover het personeel. De afgevaardigde acht het wenschelijk, de krijgstucht aan boord niet aan den commandant alleen toe te ver trouwen, en bepleit de invoering van een scheepsraad, die zaken, waarbij geen be kentenis werd afgelegd, zou onderzoeken. Voorts klaagt hij over de salarieering, de voeding, de rechtspositie en het nog niet invoeren van de nieuwe wet. Hij critiseert het zenden van te jeugdige personen naar de wateren van Turk'je en het ontbreken van een vertegenwoordiger van het minder marinepersoneel in de salariscommissie, kunnende de houding van den Bond geen reden daarvan zijn, daar die houding slechts gevolg is van de houding van het bestuur der marine De patiënten wil hij doen verplegen door bur- gerb'jke dokters en het hospitaal te Wil lemsoord zag hij gaarne verbeterd en van meer verplegers voorzien. Ook de verple ging aan boord noemt hij slecht. Op de Gelderland" werden een paar ziekenver pleegsters, waaronder mej. Knyper, ge huisvest in de ziekenboeg, waardoor een paar zièkeii naar een ander deel van het schip moesten worden overgebracht. Bad gelegenheid ontbreekt; de ventilatie is slecht; privaten zijn onvoldoende; slaap gelegenheid eveneens. In 1910 is men gaan proefstoomen met de Hertog Hendrik", ofschoon er cholera aan boord was. De zoon van den buffethouder der can- tine te Soerabaia zou overleden zijn bij ge brek aan medicijnen, die men hem uit de apotheek van den torpedo die net had ge weigerd. De voeding is vooral in Indië slecht, niet berekend op .heet klimaat, en de blikken zijn vaak bedorven. Het De partement van Marine, waarvoor deze Minister verantwoordelijk is, draagt daarvan de schuld. Nogmaals klaagt spre ker over de passagiorsregeling, hoewel toegevende, dat de zaak nu uit is. Het verzet is echter als tactische fout reeds door het hoofdbestuur van den Bond af gekeurd. Hij vraagt naar het resultaat hiertegen door de aanstelling van een vlootpredikant. Nog zegt de heer Hugen holtz, dat men in plaats van de grieven weg te nemen den Bond gaat onderdruk ken, en eindigt dan zijn rede uit vermoeid heid, na de opmerking des voorzitters, dat hij in tweeden termijn het overige kan zeggen. De heer Paestoors sluit zich aan bij het betoog van den heer Snoeck Hen kemans ten behoeve van het behoud van de Marinewerf te Amsterdam, ten einde de nijverheid in eigen land t© bevorderen. De heer J a n s e n verklaart sedert hij zelf minister was te hebben ingezien, dat die werf niet voortdurend aan werk te helpen is. De begrooting maakt overigens op hem den indruk van een credietweb en onder de gegeven omstandigheden maakt de afgevaardigde er dezen minister geen verwijt van. De heer Duymaer van Twist klaagt over het optreden van den Matro- zenbond die het gezag zou bestrijden en een bedenkelijken geest onder het perso- neel brengen. Dat dit mogelijk werd, schrijft spr. o. a. toe aan het verwaarlo zen der geestelijke belangen van het per soneel. Thans gaan jongelieden van Chris- telijken huize niet naar de Marine om die reden. Spr. vraagt betere bevordering van lotsverbetering voor de onderofficie ren en betere pensioenregeling. Om vijf minuten voor middernacht werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Oegatgeest. (Vervolg van het vorig nummer.) 3. Dë Voorzitter deelt mede, dat de be groeting over 1912 in ontvangst en uitgaaf moet worden verhoogd met f 878.10, wegens meerdere uitgaven voor bureau, bah oef ten, we- gen, voetpaden, enz. Ook dat de bogrooting voer 1913 meet verhoogd worden met. f25, toegekend aan een ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, welke som kan worden vol daan uit den post voor onvoorziene uit gaven. Aangenomen. 4. Aan de orde komt dc wijziging van het uitbreidingsplan naar aanleiding van een verzoek van den heer G. Lubbe, in de vonge vergadering besproken. Nog hebben B. en Ws. een kleine wijziging aangebracht op verzoek van den heer S. Lubbe. De Raad. hecht er thans zijn goedkeuring aan met al- gemcene st-emmen. 5. Een gevolg van het vorige, waaraan de Gezondheidscommissie haar volkomen goed keuring had gehecht, is, dat nu ook een ge ringe wijziging van de verordening, rege lende het bouw verbod, noodzakelijk is. De Raad gaat daarmede dan ook aocoord. 6. Aan den Raad. is gericht een adres van den heer H. van der Lecdcn en andere be woners van den Lagen Voortweg, waarin verzocht wordt meerdere verlichting. Zij* vragen hoogstens vier gaslantaarns. B. cn Ws. vinden aanleiding om adressanten ter wille te zijn. Ten gevolge van aanbouw is de verlichting door cén gaslantaarn daar onvoldoende. Zij stellen daarom voor er een twee. of drietal bij te plaatsen. Dc heer Krom, hout is daar niet tegen, doch wijst op de onvoldoende verlichting van den Achterweg, die nog door petroleum geschiedt, hoewel er een gasbuis ligt. De heer Schuitemaker zegt, dat er aan den Morsch door nieuwen aanbouw gedeelten zijn, waar verlichting geheel ontbreekt. De Voorzitter beaamt het, dat er op die punten verbetering moet ko men. Hij herinnert er aan, dat daarvoor ook reeds gelden op de begrooting zijn uit getrokken, doch dat niet alles op éénmaal kan geschieden. Het voorstel van B. en Ws. wordt, aan genomen. 7. Van do heeren Botermans en Christiaanse is een verzoek ingekomen om bruggen over de Zandsloot langs den Leidschen Straatweg to njogen leggen. Wordt vergund tegen be taling eener jaarlijksche recognito a f2.50. 8. Als het laatste nummer der agenda aan de orde lcomfc: „Grcenesteeg", wordt de open bare zitting veranderd in een met gesloten deuren. Na igccr dan een uur wordt zij heropend en komt een voorstel van B. en Ws. ter tafel, dat ten doel heeft de demping van de sloot langs dat deel der Groenesbecg, hetwelk zich uitstrekt tusschcn den Rijks straatweg en de Pastoorswatoring. Zij wen schen gemachtigd te warden, die sloot te doen dempen en rioleeren, met aangelanden contracten aan te gaan, waarbij deze van hun eigendomsrechten afstand doen, alles op kos ten der gemeente. Zij hebben een begrooting van kcetcn doen opmaken, en mcenen, dat voor dit belangrijk werk plus minus f 4000 benoodigd zal zijn. B. en Ws. stellen zich veer het publiok aan te besteden. Later zal een voorstel den Raad bereiken, langs wel ken weg do bonoodigde gelden zullen wor den gevonden. Vrij zeker ml dat zijn door geldleening. Het bruggetje over de Pastoors watering zal dan verdwijnen, het rijwielver bod wordt opgeheven, doch een rijweg zal er niet door ontstaan. Met algemeene stem men wordt deze voordracht aangenomen, ook door den heer Van der Hulst, die nog be zwaar maakte t.egen het wegvallen van het bruggetje. De rondvraag leverde niote op. Opgave van personen, die alch Ce Leiden hebben gevestigd. A. M. Roder, Boi sot kade winkeljuf frouw. J. Kroone, Lange Zandstraat 6 A, boek drukker. S. H. Teng, Boisotkade 7. J. J. Hage, Noordeinde 18. J. J. P. van Mulbregt, B reestraat 48/50, kok. G. A. Ruis en gezin, Maredijksbpfje 2. boerenarbeider. J. C. Nagel, Pieterskerkkoorsteeg 14 A, onderwijzer. H. P. van der Ven en gezin, Haarlem- merstraat 180, betonwerker. J. Keesels, Aalmarkt 26, winkeljuf frouw. J. van Egmond en gezin, Prea-Steynstr. 2, reiziger. O. Nagel, Pieterskerkkoorsrteeg 14 A, kruideniersbediende. J. H. Schüller en gezin, Magd.-Moons- straat 84. S. Schaaf, Burgsteeg 3. A. P. Stortenbeek en geziD, Drie-Oct.- straat 47, kok. A. Mom Faure Mees, Steenschuur 15. G. van Valkenhoef, Breestraat 100, win keljuffrouw. Wed. Holl en gezin, Pr.-Hendrik straat 17 A. C. Vriesendorp, Pieterskerkgracht 3 A. H. P. Wijnen, Rapenburg 110. ,T. Berkhuizen en gezin, Magdelena- Moonsstraat 3, zilversmid. W. C. Marting, Rapenburg 58. N. J Dol en gezin, Garenmarkt 20, houtdraaier. Mijnheer de Redacteur 1 Gaarne zag ik het onderstaande in uw blad geplaatst. Thuiskomend van de indrukwekkende vertooning van. den „Gysbreght van Aem- stel", waardoor de heer lloyaard: het gansche land aan zich verplicht, komt mij met verontwaardiging de aftocht van eeni- ge toeschouwers te binnen, die zich aan *t slot van het laatste bedrijf, bij open doek (bij het vertrek van „Gysbreght" en de zij nen onder stemmingsvol orgelspel) naar de gangen haastten, om toch vooral op tijd bij hun garderobe te: komen. Hoe is bet mogelijk, dat er menschen zijn, die zóó wei nig piëteit voor kunst bezitten, dat de angst voor een beetje ldnger wachten, zij het dan ook in propvolle gangen, hun de eertte plichten der wellevendheid doet ver geten. Gelukkig was het maar een klein getal, maar niettemin werkte de beweging hoogst storend op het publiek, en zeker zal het den spelenden ook gehinderd heb ben. Moge de warme ovatie aan het slot den heer Royaards en de zijnen overtuigd hebben van de groote dankbaarheid, die ons allen vervulde, dat hij ons in staat heeft gesteld Vondels kunstwerk, op zóó ©choone wijze vertolkt, te genieten. U, Mijnheer de Red. beleefd dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, C. R. Leiden, 28 Januari 1913. Loosduiiicii, 23 Jan. Gr >eatenveihng. De vol gende prijzeu werden betaald: Bloemkool late soort f a ,2de aoort .- a f Komkommers (£ng.) 1ste soort a - dito 2de soort f a dito (gele) lste soort t a f dito 2de soort f a f Koode kool 5 50 a 14 50. Savoie kool 6.-50 a 35. Salade lste soort ƒ3.20 a f 4-80, 2de soort 1 80 a f 2 60. Ardijrie ƒ1.30 a 11.75- Prei '1.— a ƒ1.30. Selderij 1 60 a 230 Peterselie t a per 100 bos. Spinazie 0 80 a 1. Boeienkool 15 a 17 c. Stoofsla 22 a 0 c. Schorssneeren lste soort ƒ5 20 a ƒ6 80, dito 2de aoort 2.10 a T 2.80. Tomaten lste soort a f dito 2de soort a dito 3de soort r a f Peen lste soort f li.f' 17.50. 2desoort ^8 a 10.-. Kroten /0.35 a ƒ0 45. Postelein a ■- Schiedam, 28 Jan. Note3riog van den .Bond van Diaiillatours". Moutwijn ƒ1!.Jenever ƒ18.— per Ned. vat zoDder fu t èn zonder belasting. S liiedam, 23 Jon. Noteering Beuracommissie. Moutwijn 113.por HL., zonder fast en zonder de belasting. Stemming kalm SpoeliDg 1.40 Graan-Spiritus <:4.25 a 24.50, Melasse Spiritus ƒ21.50 a ruwe Spiritns 11.25 a f Sue eb, 28 Jan Op ae boUrmijn alhier waren aangevoerd U/4 vn. en 18 vn. Pjijs f 58. Prijs der Vereenigmg 58. Fahrieksboter aaDge- voei d 0 8 en -9/16 vn. Prijs f 60.50. Commissie f 58. Londen, 23 Jan Metalen. (Ie beurs.) ötraits-Tin contant 226.—/, op 3md. 22-3.15/-. Chili Koper contant -£ 68.10/, op 3/m, £63.17/6. Zink £26 5/, Lood (Spaansch) 1613/9 a promp/-. JJzer. (Ie beurs.) Clevelaud Middlesbro No. 3 contant 65/3 en op 1/m. 6-5/8 koopers. Londen, 28 Jan. Metalen. (2de b.) Straits-Tin contant 227./, op 3/m. 224Koper contant 68-12/6, op 3 m. 69.-/, Zink 26.5/, Lood (Spaansch) 16.10/ a 16.12/6. iJzer. (2e beurs). Cle/eiand Middlesbro No. 3 65/3 contant, 65/7 op 1 md. koopers. Onderwijzers en de ver kiezingen. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft aan de hoofdbesturen der linksohe partijen het volgende schrijven verzonden: Krachtens het besluit van onze in Decem ber jl. gehouden algemeene yergadering zal ons hoofdbestuur zijn pl.m. 7000 leden,, over het geheele land verspreid, met aan drang opwekken al hun beschikbare tijd en krachten, te wijden aan het werk voor de algemeene verkiezingen in Juni a.s. Zij zullen worden opgewekt lid te wor den van de kiesvereenigingen, waartoe zij volgens hun overtuiging behooren en zich. in dienst dier vereenging, voor het verkie- zingswerk beschikbaar te stellen. Het spreekt vanzelf, dat voor onzen Bond als zoodanig, hier het belang van het on derwijs en de onderwijzers op den voor grond staat. Wij znjn intu6schen overtuigd, dat ook uw hoofdbestuur, naast vele andere belang rijke zaken, het belang van het onderwijs en dus ook van de onderwijzers niet uit het oog wenschfc te verliezen; dat het met ons zich krachtig zal willen teweer stellen te gen de te verwachten wijziging van artikel 192 der Grondwet; dat het genoemd artikel naar letter en geest zal willen handhaven;' en dat het zal willen bevorderen een af doende regeling van de salarissen der on derwijzers, met dien -verstande, dat hun eem salaris gewaarborgd wordt overeenkomstig hun dienstprestatie. In die overtuiging ligt voor ons de grond voor bovenbedoelde opwekking aan onze 1 >- -den. Ten einde nu daaraan hét resultaat te verzekeren, dat wij er van verwachten, rich ten wij tot uw hoofdbestuur het dringend verzoek, uw invloed aan te wenden, dat na mens uw partij slechte candidaat gesteld worden zij, die met de geuite wenschen in zake artikel 192 Grondwet en salarieering der onderwijzers volkomen instemmen. P. P. de Jong, van Lelden, en R. Hendriks, van Zoaterwoude, hebben te Hoog- made drie vischotters govangon. Gisteren werd voor de drie beesten 68 geboden, voor welken prys zy niet werden a/gestaan. Naarmen aan ,,D eN. Cr t." van zeer betrouwbare zijde mededeelt, is de opening van het hotel en café-restaurant Central", ïd Den Haag, beslist op 15 Maart a.s. vastgesteld. Sedert Zondagmorgen werd te Haarlem vermist de 16-jarige zoon van den heer Clausing. Hij ging des ochtends om 9 uren van huis en zou naar het H. F. C.-terrein gaan, om daar in een wedstrijd van het zesde elftal mee te spelen. Hij zou dan des middags naar de match H. F. C. Y. O. C. gaan en had daarom zijn boter hammen meegenomen. Opmerkelijk is en ter, dat hij geen voetbalingrediënten bij zich had, toen hij het huis verliet. Nader wordt gemeld De vermiste jongeling, blijkt zich te be vinden in Namen, in België. Hij heeft van daar een briefkaart aan zijn ouders ge schreven, waarin hij zegt, weggeloopen te zijn, omdat hij het op school niet kon uit houden. Zaterdagavond h eeft bij de voorstelling van ,,Het Teeken des Kruises" in Circus Carré te Amsterdam, een klein incident plaats gevonden. In het gevecht tusschen de Christenen en de Romeinen in het vierde tafereel werd de heer Greinders door het zwaard van den heer Daan v. Ollefen Jr. zoodanig verwond, dat hij het verdere gedeelte van de voor stelling niet heeft mee kunnen maken. Het 2$jarig dochtertje van den waterraolenaar v. E. te Moerkapelle, werd door een molenwiek zoodanig getroffen, dat het overleed. Do stakendo kcllners te New- Yorlc hebben Zondag een aanval beproefd op het Waldorf Aetorhotel, waar do kellnors geweigerd hadden te staken. De politie hoeft do bestorming nog juist bijtijds verhinderd, na een gevecht met dc stakers. Do pos t.a ut o, die den dienst on- derhoudt tusschen Ohisonaccia en Sartene op Corsika, is Vrijdagnacht op 13 K.M. afstand van Bonifacio aangek ouden doctr struikroo- vers. De bandieten hadden dwars over den weg een steenen versperring aangebracht.. Toen de chauffeur voor deze hindernis stopte, sprongen twee mannen, met buksen gewa pend, .uit een schuilplaats te voorsohijn. Zij legden pp den bestuurder en den postbe ambte ,aan en gelastten den reizigers, een heier en dame, uit te stappen en een eind door te wandelen. Daarop plunderden zij* do auto en verdwenen met hun bnit. Te Falset (in CataloniÖ) h eb ben belastingambtenaren inderhaast de vlucht moeten nemen, daar de bevolking een zeer dreigende houding tegen hen aan nam. Toen zij ten 6lotte op een hagelbui van steenen werden onthaald, losten de ambtenaren revolverschoten op hun ver volgers. De burgerwacht voerde charges uit. Er zijn verscheidene gewonden. TeTeneriffeisbijdew erken aan een kanaal een instorting voorgeko men. Vijf werklieden zijn bedolven. Op de Metropolitain in de wijk St.-Sulpdce heeft een ontploffing plaats gehad, veroorzaakt door een met mijnkruit geladen patroon. Door deze ontploffing had later een inzakking van den grond plaats. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn geno men. De dader van de sabotage wordt op gespoord. Voor de poorten van Parijs heeft een ernstige roofaanval plaats gehad. Een electrieche tramwagen werd n.l. Maandag- namiddag 5 uur in de nabyhoid van Parys te Nolsy le Sec aangevallen. De chauffeur en de passagiers, die sich in den wagen bevonden, werden beroofd. Hot kwam tot een gevecht tusschen de aan vallers en de inmiddels aangerukte politie. Verschillende apachen werden gearresteerd, eenigen ontkwamen. Te Hamburg heeft een 45-ja!rige Vrouw haar 24-jarigen minnaar blind ge gooid met zwavelzuur. Na haar daad heeft zij zichzelf vergiftigd. Een bakkersgezel te Gitschan in Bohemen heeft in een vlaag van waan zin zijn meesteres en haar eenjarig kind ver moord en de lijken in den bakkersoven ver- stept. Toen heeft hij' zichzelf van kant g^- mêajctw l Do uitgever van het blad ,,L« Libertaire" ie veroordeeld tot een jaar gevaru. genisstraf en 100 francs boete wegens heK opnemen van een artikel, waarin de autoo bandiet Bonnot werd verheerlijkt. Een in Fran krijk befaamd klui-i zenaar, vader Leleu, dje in de grotbeöof van Saint More bij Auxerre huisde, is ver* moord. Men vond hem eergisteren dood in zijn zelfgemaakte woning liggen, blijkbaar met bijlslagen afgemaakt. De bankdief Bruningen zijn mee gezel Kranich zijn, onder geleide van viie* ambtenaren van de politie, gisteravond met het stoomeohip „Titania" uit Londen te Ham burg aangekomen en dadelijk naar Beritfff doorgezonden. Bruning zag er diep terneer* geslagen uit. Vraag: Hoeveel bedraagt het school-., geld op de Kweekschool voor onderwyV zers(essen) voor iemand, die aangeslagen is in de 8ste klasse der plaatselijke directe belasting Is bij het schoolgeld inbegre* pen het gebruik van leermiddelen? A nt w o o-r d: Uitgaande van de veron derstelling, dat u de gemeentelijke Kweek school bedoelt, kunnen we u meedeelen, dat het schoolgeld voor iemand, die in de 8ste kl. der pl. directe belasting is aan-, geslagen bedraagt f 6 per kwartaal. Vraag: Welke verwachtingen hebt n omtrent den algemeenen gang van zaken in Nederland in dit jaar op grond van den laatsten oogst of om andere redenen; en op wat voor reden is uwe opinie gebaseerd? Antwoord: U komt elk jaar terug met uw vraag, was-uit we de gevolgtrek king mogen maken, dat onze voorspellin gen, door ons op uw verzoek aan het be gin van het jaar gedaan, althans niet fali- kant zijn uitgekomen. Het verheugt ons, dat wij in menig opzicht den algemeenen. gang van zaken vorige jaren goed hebben ingezien. Dit geeft ons den moed ook dit maal onze verwachtingen over 1913 weder neer te schrijven. Tot ons leedwezen zijn wij echter ditmaal niet zoo optimistisch gestemd. De toestand in het Oosten schijnt ons zoo verward, dat een vreedzame oplossing bijna niet meer denkbaar is. Zal Rusland zich er buiten houden, is een vraag die eiken dag ernsti ger klinkt. En het optreden van Rusland zal onmiddellijk een ingrijpen van Oosten rijk ten gevolge hebben. Duitschland en Frankrijk willen stellig geen oorlog, doch zij zullen zich er dan mee moeten be moeien hxins ondanks. En Engeland even eens. Wie weet, welke verwikkelingen er dan ontstaan, die tot een grooten Eu^opeesclien oorlog zouden moeten leiden. Bekend is het, dat men in Duitschland gereed is. Binnen één week is geheel Duitschland ge mobiliseerd. Zelfs in ons klein rustig landje zijn alle mogelijke voonzongsmaatregelen genomen voor een spoedige mobilisatie. Eén onvoorzichtige zet op het politieke schaakbord, één diplomaten-vergissing :n de Europeesehe oorlogsfakkel wordt ont stoken en dandan zal ook onze handel en nijverheid een geduchten knak krijgen. Komt echter de vrede in het Oosten spoe dig tot stajid, dan zijn alle voorwaarden voor een gunstig jaar aanwezig. De tegen standers der Tariefwet, die met het oog op de mogelijke, invoering der Tariefweb verleden jaar ietwat terughoudend waren, hebben nu geen vrees. Daarbij Vomt dab 1913 voor ons land een feestjaar is. Vete vreemdelingen worden verwacht en daar door zal er geld aan het rollen komen, dab aal worden verteerd. Werkgebrek zal dan weinig zijn, maar wel welvaart, maar alleen onder voorwaarde, dat de donkere wolken in het Oosten verdwijnen. Vraag: Ik ben op Oegstgeest werkzaami als knecht; zoo kon ik öiet begrijpen hoo dat zit daar ik nu ook oen hoofdelijken oni- elag-biljet gekregen heb om te betalen on: ik betaal al in Ledden van. mijn weekgeld. Moet ik nu in Oegatgeest ook nog weer» daarvan betalen Dat vind ik erg onbillijk. Antwoord: In de gemeente waarin men' woont, betaalt men plaatselijke directe belas ting of hoofdelijken omela.g. De wet geeft echter ook het recht om menschen, die hoe wel wonende in een andere gemeente, hun be drijf in de gemeente uitoefenen in. de be lasting aan te slaan. Men betaalt dan voor c/i2 van zijn inkomen. Zulke menschen noemt men forensen. Gij* zijt dus in Leiden als in gezet-ene cn in Oegstgeest als forens aan geslagen en kunt er niets aan doen. Vraag: Ik zou zoo graag verloskundig^ willen woerden. Zijn hier veel kosten aan verbonden of kan men zoo iets van het land gedaan krijgen? Hoe oud moet men wezen, enz., enz. Antwoord: Dat hebben wij nu al zoo dikwijls verteld, dat het vervelend begint to worden. Schrijf maar aan den Directeur der Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen to Rotterdam!. Vraag: Mag ér in een café, waar geeüx vergunning is, vootr één dag aan een ge sloten gezelschap, dat- het oafé afhuurt, drank geschonken worden Antwoord: Neen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen waar eiK wanneer de veiling van geweren, van de kan tongerechten. gehouden wordt? Antwoord: De in beslag genomen goe^ deren worden, voor zoover ze niet worden ver- nietigd, af en toe verkocht. Deze openbare! verkoopingen worden geannonceerd. U kunt het dan zien. Vraag: Kuilt u mij inlichten wanneet do lichting 1908, 7de compagnie, 4de reg* vesting-artillerie te Den Helder, voor her- halingsoefemiigen onder de wapenen weerdt geroepen Antwoord: "Wanneer de vesting-artdl* lexie voor herhalingsoefeningen moet qpk komen, is nog niet bekend. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen hoe ik wagensmeer van een stoffen grijss groenen mantel kan verwijderen? Antwoord: Met varkensvet inwrijven^ dan in zeepen, rusten laten en met water en terpentijnolie afwisselend uitwasschen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6