generaal Braxinon gaarne iets aardigs zeggen en dat in de taal van haar man. Een jong officier leerde haar een Duitschen volzin en zij' laohte den niet juist als scherpzinnig be kend staanden krijgsman vriendelijk toe en zeide haar volzinnetje .op: „General Bran- non, du bist een grosseT Esel," waarop de generaal, die geen woord Duitsoh verstond, dankbaar boog. Maar zulke dingen kwamen zelden voor. De oorlog was bloedige ernst en meermalen moest de jonge vrouw, zeer tegen haar zin, van het oorlogstooneel wor den verwijderd. Zij gebruikte dan haar bui tengewone energie op andere wijze en deed te Ncw-York en te "Washington zoo veel, dbt zij haar rnjm het patent van brigade.gene. raai verschafte. Het was haar trots, dat zij hem, die haar t/pt Prinses had verheven, tot generaal had gemaakt. Moeilijkheden be stonden voor haar niet; als zij haar doel niet bereiken kon door haar bevalli.gheid én door vleierij, had zij een andere manier. De Mexicaansche generaal Escöbedo zéide, dat zij liever te doen had met een bataljon Vijanden, dan met de prinses Salm, als zij boos was. Toen de Prins eens haar verzoek om met hem te gaan, moest afwijzen, omdat de expeditie, waarvoor li'ij werd gecomman deerd, te gevaarlijk was, huilde en schreeuw de z'ij, dat men het een straat ver hobren, kon. En Jimmy, de dappere oorlogshond, stemde huilend met haar in. De Amcrikaanschc burgeroorlog liep ten einde. De Prinse3 had zooveel van het kamp leven en het leven in de hospitalen gezien en.geleerd, dat haar liet verblijf in een wel geordend huis met „nette" kamers vrijwel ondraaglijk was geworden. Haar stonden echter erger dingen te wachten dan z'ij tot nu toe had beleefd. Toen de troepen der Unio naar huis werden gezonden en de of ficieren moesten trachten ergens terecht ta kómen, nam haar echtgenoot dienst, als kolo nel en chef van do keizerlijke huishouding, bij den ongelukkigen keizer MaximiUaan van Mexico. De Keizer bevond zich reeds; toen in groote moeilijkheden. De Franscbe troepen, onder bevel van den onbetróuw- baren en aanmatigenden Bazaine, begonnen b^t land te verlaten. De Prinses beschouwde hét als een slecht voorteeken, dat z'ij op eèn Vrijdag te Vera Cruz, waar haar echt genoot haar wachtte, dèn Mexicaanschsn bo dem betrad. Hét Mexicaansche treurspel loopt af. De Keizer is in Queretaro inge sloten. De stad valt door verraad. Dc Keizer en z'ijn generaals, onder wie prin9 Salm, zijn gevangen. „Dat is geen kamer; dat is een grafkelder," zegt Maximiliaan, als mén hem in een Ca,pucljnerklooster insluit. Hij be grijpt, wat men met liem voorheeft. Toch wijst hij de vluchtplannen, die prins Salm hem aan de hand doet, af. Hij acht het be neden zijn waardigheid te vluchten. Alleen stemt hij er in toe, dat de prinses Salm een opschorting bewerkt van het proces en advocaten opspoort om voor hem te pleiten. „Gij zijt de eenige, die iets wezenlijks voor mij gedaan hebt," klaagt de gevallen Keizer bij haar vertrek. „Als ik vrij kom, maak ik u tot minister van buitenlandsche zaken." Zij tracht den overste Palacias, den ge vangenbewaarder, om te koopen, maar hij verraadt die poging. Zij zoekt Juarez, den overwitmaar, op en weet te bewerken, dat haar man niet zal worden doodgeschoten. Maar de Keizer en zijn generaals Mira- mon en Mejia moeten sterven. Juarez houdt zijn woord. Hij heeft aan drie slachtoffers genoeg. Prins Salm wordt uit het land gebannen. Hij gaat naar Duitsch- land cn zijn vrouw volgt hem. Zij is thans vermaard. Koning Wilhelm en koningin Augusta behandelen haar zeer welwillend; keizer Frans Jozef kent haar, die zijn vermoorden broeder diensten heeft bewezen, een pensioen toe. Prins Salm, die in Pxuisischen en Oostenrijksohen dienst slechts luitenant is geweest, wordt majoor bij het Koningin-Auguflta.regiment te Koblenz. Maar het kost moeite een vorstelijke huishou ding te voeren, overeenkomstig den rang van majoor Salm. De Prinses ontwikkelt zich Lot een voorbeeldige huishoudster, maai* moet allerlei dingen verzinnen om buiten schul den te blijven. Dan komt de Franseh.Duitsclie oorlog. De Prinses kan haar man niet in den slag volgen, maar zij wordt verpleegster. Zij weet van den strengen generaal Steinmefcz te ver krijgen, dat zij niet als een gewone ver pleegster wordt behandeld; zij krijgt een paard en wordt toegevoegd aan den staf, ala een officier. Koning Wilhelmontmoet haar eens en het trekt ziju aandacht, dat zij, wat haar anders niet overkomt, ver legen is. Zij tracht aohter haar rokken een paar kleine emmers te verbergen, gevuld mot een geurig vocht. „Wat is dat?" Zij bekent, dat zij1 voor haar gewonden bouillon uit de koninklijke keuken heeft- gestolen. Da Koning lacht hartelijk. Maar haar ti\eft de zwaarste slag van haar leven. Haar man sneuvelt bij St..Privat. Als zij zijn lijk, dat men naar Duit-schiand overbrengt, ziet, valt zij in onmacht. Maar zij blijft bij het leger als verpleegster tot het einde van den oorlog. De regeling van haai1 geldzaken eischt la-ter al haar zorg. Baron Oppenheim, te Keu len, staat haar bij; koning nu keizer Wilhelm ondersteunt haar; een rijke bloed verwant laat haar bij testament een vrij aanzienlijk legaat na. Eindelijk kon zij on bezorgd leven te Bonn, waar zij zich vestigt. Daar is zij gestorven. Waarom knorren wij over slecht weer? De wisseling van den aard der dagen'door het weer heeft veel invloed op de gemoeds stemming van dc menschen. Dat is algemeen bekend. Maar niet zoo algemeen weet men, da-t een Amerikaansch geleerde, dr. Hiddel, tusschen den barometerstand en de gemoeds stemming van den mensch een vaste betrek king vaststelde, die door wetenschappelijks metingen kon worden bepaald en door hem is bepaald. Waarom maakt slecht weer den mensch uit zijn humeur? Afgezien van de met vacantie uitgaanden, wier uitstapjes worden bedorven door het weer, zijn de meeste menschen ook als ze gewoon fin kantoor of school of winkel of thuis zitten en aan uitstapjes niet kunnen denken, bij slecht weer ontstemd en bij goed en helder weer vroolijk en opgewekt. Niet enkel de donkere lucht of de lachende zon zijn dan in die gevallen de oorzaken, zij zelfs niet in de eerste plaats, maar het is de luchtdruk, die de schuld heeft, daar, naar de meening van den geleerde, in de betrekkingen tusschen de drukking van de lucht en ,de zielstoestanden de oorzaak is te zoeken van de wisselende stemming. Door die verhouding laat heb zich ook verkla ren, dat er bij mooi weer minder misdaden worden bedreven dan bij slechte en regen achtige weersgesteldheid. Een barometrisch maximum werkt name lijk niet alleen op zeer besliste manier op de verandering van het weder, maar ook op de bloedcirculatie, op de zenuwen, op het hart en zijn werkzaamheid en dus op het geheele organisme. Zoo moet een baro metrisch maximum op hart en zenuwen kal. meerend werken, zoodat het gevoel van ge moedelijk welbehagen wordt verkregen. Aan den anderen kant is het bewezen, dat zuur stofrijke lucht door chemische werking in den mensch een grootore en hoogere levens kracht wekt. Een minimum heeft een ongun. stigen invloed op den mensch, omdat de toe stand van de lucht hij een minimum, waarin zich veelvuldig .eleoirisohe verschijnselen voordoen, op de zenuwen en het hart ver lammend werkt. Vandaar, dat uiterst ge voelige menschc-"» bij mooi weer plotseling droevig gestemd worden, als er een onweer in aantocht is. („De Aarde en haar Volken.") Mexicaanse!"- papierindustrie. Volgens een me-dedeeling van het Engel - sclie gezantschap, werd voor ongeveer 60 jaren dc papierindustrie in Mexico ingevoerd I door den Engelsohinan Benfield. Hij richtte 1 te Pena Pabre, Lore to, Santa. Teresa en Beien papiermolens op. De onderneming ging echter ie niet en de molens k\Vamen, be- halve db van Beien, in andere handen. Zijn zoons Lieven die te Beien exploitoeren en l slaagden er na geruimen tijd in de papier fabricage als het ware te monopoliseereo. In 1893 werd door Fransche en Mexicaan sche kapitalisten een nieuwe vennootschap opgericht met een kapitaal van 7 millioen Pesa's. Zij heeft liaar voornaamste fabriek te San Kafael aan de helling van den Iztao- cihuatl, waar zij over 10,000 P..K. water kracht beschikt; bovendien werkt zij met stoom en electrioitedt, welke laatste van Puebla overgebracht wordt. Ook heeft zij een inrichting 35 K.M., noordoostelijk van Mexico gelegen. In beide fabrieken bedroeg de productie in 1908 20,000 ton papier. Nabij San.Rafael is een inrichting voor het maken van houtpap. In do fabriek te SanJtafael wordt hoofd- zakelijk courantenpapier ten behoeve der nieuwsbladen, die in de hoofdstad verschij nen, gefabriceerd, in de andere pak- en schrijfpapier. De fabrieken te Loreta, Santa-Teresa en Pena Pabre bestaan nog; er wordt voorna melijk .pak- en goedkoop schrijfpapier ge maakt, alsook enveloppen en zakken. Beide eerstgenoemde worden door Duit-schers geëx ploiteerd. Bij een CanadeefMhe maatschappij hestaai het voornemen nabij Madera, in den Staat. Chihuahua, een groote papierfabriek te bou wen in verbinding met groote houtzagerijen, die zij daar in bozit heeft. Het tijdschrift „Süd. und Mittel.Amerika", waaraan het bovenstaande is ontleend, tee-' kent er bij aan Geheel juist is de medcdeeling van liet Engelscbe gezantschap niet. Keeds in 1843 werd in Mexico sigaretten., benevens grof druk- en schrijfpapier vervaardigd; maai* de productie kon nanwelijks voor 1/2o gedeelte in de behoefte voorzien. Ook than9 nog kan. de geheele Mexioaansohe productie op verr3', na het verbruik niet dekken, vooral wat' fijnere kwaliteiten betreft. Bovendien wordt nog steeds het grootste deel van de benoo- digde houtpap uit het buitenland, met name' Ncorwogen, Zweden en Busland, aangevoerd in 1910/11 voor 909,724 dollars, terwijl die van papier en karton 2,084,630 dollars be droeg. De vulkaan en het lot der aarde. Professor Milton Nobles, een bekend En- gelsch bioloog, die zich speciaal bezig houdt met het bestudeeren der vulkanen en haar werking, komt met een opzienbarende theorie voor den dag, die de werking der vulkanen in nauw verband brengt met het lot der aarde. Volgens hem lijdt onze planeet over een groot gedeelte van haar oppervlak aan de gevolgen van den ouderdom. Op tal van punten der pude wereld wordt zij be dreigd met ondergang, terwijl zij op liet westelijk halfrond zich\ verjongt en daar nieuwe gebieden ontstaan. Deze tegenstrij dige feiten hebben dezelfde oorzaak: het vulcanisme. De vloeibare lava en andere door het uitbarsten van onderaa.rdsche kra ters omhooggeworpen stoffen, hebben in de Middellandsche-Zee-stneek den bodem tot op honderden M. diepte omgewoeld en uitge. hold. Deze verzwakking in de biologische grondslagen gaat een instorting vooraf. Zulk ondcraardsch verwoestingswerk verrichten de' Etna, de Stromboli, de Vesuvius, de Olympus, die alle sedert twintig jaar in werking zijn en op een gegeven moment geheel Europa in gevaar hunnen brengen. Als deze uit barstingen geschieden, ontstaan er verande ringen in het evenwicht der equatoriale as en de poolassen, die den vorin der aarde zullen wijzigen. De uitbarsting op Krakatau (in straat Soenda) levert daarvoor ean merkwaardig bewijs. Deze vulkaan had sedert 200 jaren niet gewerkt; de bewoners van het eiland, die aan geen gevaar meer dachten, hadden op de htltingon groote wouden aangeplant. In den nacht van 26 op 27 Aug. 1883 hadi de grootste uitbarsting der nieuwste ge schiedenis plaats. Na de uitbarsting was de grootte van Krakatau van 32 vlerk. K.M. tot 10 vierk. K.M. verminderd: het overige had de zee verzwolgen. In het uiter ste Zuid.Westen was een stuk grond bij.' gekomen. Dc bodem van den Indischen Oceaan, was aanmerkelijk gedaald, eilanden ontstonden, terwijl andere verdwenen. In tegenstelling met deze verwoestende \vcr4

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 17