N°. 16225 Maandag 13 .Tanuavi. A0- 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met, uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. FEUILLETON. Afrisy's vader. LEIDSCH PRIJS DKR ADYERTENTIEN: Van 16 rogela Z' 1-05. IeCera regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 -woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente, Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten govestigd zijn 0 1,30. Franco per post1.65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet, Brengen ter algemeene kennis, dat door 'J. BOON, metselaar, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof jvoor den verkoop van uitsluitend alcohol- fvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van iverkoop, in den winkel eu de daarachter gt/legen kamer van het perceel Nieuwe Bjju 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAE, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Januari 1913. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door H. GOUW, koopman, wonende te Leiden, !een verzoekschrift is ingediend, om verlof ivoor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel van heb perceel ÜMorsclistraat 54. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ SELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Januari 1913. Leiden, 63 Januari. Prof. van Leeuwen heeft het voorne- tnen ook ditmaal weder, evenals vorige jaren, na de Kerst-vacantie eenige avond- noord vachten te houden voor studenten en (Verdere belangstellenden op Dinsdag 21 en 28 Januari, 4, 11, 18. 25 Februari 4 en 11 Maart, telkens te 7 uur in een der lokalen van het universiteitsgebouw op liet Rapenburg te Leiden. l)c toegang is voor ieder vrij. Het onderwerp -zal dit maal zijn: „Het Attische blijspel." - De heer P. Buitendijk, arts te Leiden, heeft aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie weder een aanzienlijke collectie 'dieren ten geschenke gegeven. Morgen, Dinsdag 14 Januari, hoopt L. Noties den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar als bakker in dienst trad bij de firma Koolc Nicola en Go., stoombrood- •fabriek ,,De Yereeniging," Levendaal", al- Lier. Het Hoornsche comité voor Plan 1913 heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de nfd. Hoorn van het Nederl. Werklieden verbond Patrimonium'' van de A.-R. Kies- vereeniging Nederland en Oranje", de G-» reform. Jongelingsvereeniging' ,,'t Mos terdzaadje" en de Christelijke Jongelings- ve-reeniging „Filippus", om den Zondag niet onder de feestdagen op te nemén. Het •C-omité zegt in zijn antwoord, dat het meen de aan den Zondag te moeten Vasthouden, omdat de Kon. Ned. Roei- en Zeilrerceni- ging altijd op een der eerste Zondagen in Mei haar clubtochten opent, en omdat de Zondagen voor de zeilvereenigingen de aan gewezen dagen zijn om wedstrijden te hou den. Genoemde vereeniging heeft aan het comité haar steun toegezegd en er op aan gedrongen, de feesten van 35 Mei te hou den, om van groote deelneming verzekerd te zijn. Het comité voegt hieraan toe, dat de feesten op den Zondag eerst na 12 uur aanvangen. Mr. M. W. F. Treub heeft, zoo meldt de ,,tSchied. Üt-.", aan de vrijz.-dem. Ver eeniging Schiedam bericht gezonden, dat hij bedankt voor de hem aangeboden can- didatuur in dit district voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In een in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden bijeenkomst inzake samenwerking tot verdediging der openbare school waren tegenwoordig gedelegeerden van de hoofd besturen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de Vereeniging Volksonder wijs", liet N. O. G. en de Yereeniging van Hoofden van Scholen". De vergadering sprak den wensch uit dat de verschillende vereonigingen zoo krachtig mogelijk de plaatselijke samenwerking tot verdediging der openbare school zullen bevorderen. B. en Ws. van Amsterdam hebben bij den Raad een voordracht ingediend, waar in wordt voorgesteld de paardentrekkraent op tramlijn 12 (NassaupleinSloterdijk) door elecbriselie beweegkracht te vervangen en voor die uitvoering der werken een kre diet van f 8Ö,Ö30 beschikbaar te stellen. Bij de familie te Rotterdam, is bericht ontvangen uit Peking, dat mr. W. A. Roest, oud-directeur van de Wissel- en Effecten- bank te Rotterdam die mr. Vissering bij zijn zending naar China tot regeling van het muntwezen aldaar als secretaris ter zijde stond, plotseling is overleden. Hij was 14 dagen geleden gezond uit Den Haag naar China vertrokken. Zooals men weet, zijn de buffetten aan de voornaamste stations der Holland- solie IJzeren Spoorwegmaatschappij, on geveer een driehonderdtal, verpacht aan de buffet-maatschappij E pluribus Unum. De desbetreffende contracten die den eer sten April a. s. afloopen, werden, naar de ,,Tel." verneemt, door de directie der H. IJ S. M. niet hernieuwd, zoodat na dien datum de exploitatie der buffetten in andere han den zal overgaan. De cursorische voordrachtenreeks van de Instelling voor Journalisten aan de uni versiteit van Amsterdam heeft Zaterdag avond, ingeleid door een eenigszins plech tige opening een aanvang genomen. In een der lokalen van de Amsterdanische universiteit, in de Oudemanhuispoort, waar deze cursus gehouden wordt, kwamen de deelnemers bijeen; van de 47 ingeschreven journalisten waren een veertigtal tegenwoor dig. Van den raad van bestuur der instelling aanwezig de voorzitter prof. mr. J. A. van Hamel, de secretaris 1111*. G. Keiler, de pen ningmeester mr. L. J. Plemp van Duiyeland en het lid, de heer A. G. Baisse vain. De afdeeling Den Haag van den Ne derl. Bond van Loodgieters, gasfitters en aanverwante vaklieden heeft, naar aan ,,Het Volk" wordt gemeld, aan de pa- troonsvéreenigingen kennis gegeven, dat indien niet voor gisteren bericht wa-s ont vangen, dat zij aan de eisehen van de ge zellen (o.ra. een uurloon van 30 cents) zul len voldoen of aannemelijke termijnen voor afhandeling zijn gesteld, van dien da tum af begonnen zal worden met. inacht neming van den opzegtermijn,- contracten op te zeggen c*m door het staken van den arbeid te komen tot doorvoering van de gestelde eisehen. Dr. P. A. Klap te Amsterdam heeft voor de Amstordamsche Protestantsche werkverschaffing van N. N. f 1000 ont vangen. Omtrent de staking bij de firma Mis set wordt gemeld, dat de directie per aan- geteekenden brief den werklieden heeft verzocht Maandag het werk te hervatten, daar zij hen anders in gebreke zal stellen wegens dienstweigering. Zes werklieden, I die Vrijdag weggebleven waren, hebben j Zaterdag den arbeid hervat, j Naar het „Hbld" verneemt bestaan j er onder de ambtenaren van de Rijksverze- j keringshank plannen tot feestviering. Er is een commissie gevormd voor een onder- I linge feestelijke bijeenkomst en men heeft j als datum gekozen den lsten Februari a. s., den dag waarop 10 jaar geleden ar- tikel I van de Ongevallenwet 1901 in wer- king trad en de Bank haar taak dus in i vollen omvang heeft "aanvaard. Te Rotterdam heeft een aantal sigaren- 1 makers tegen 18. dezer aan hun patroons het werk opgezegd. Het hoofdbestuur der Kijkspolitïe-v'cr- ceniging heeft in de indiening van het wetsontwerp tot wijziging cn aanvulling cier Burgerlijke Pensioenwet aanleiding gevonden aan de Tweede Kamer bij breed- gemotiveerd adres te verzoeken: a. voor de Rijksveldwachters als dienst jaren te doen erkennen niet slechts de ja ren, te voren doorgebracht in gemeente lijke betrekkingen, maar ook de vroegere dienstjaren als onbezoldigd rijksveldwach ter k b. voor d? rijksveldwoebters het mogelijk te maken de jaren -in de sub. a. bedoelde betrekkingen aangewezen, te mogen mee tellen voor hun pensioen als burgerlijk ambtenaar, zonder deswege aan korting op hun traktement te worden enderwor pen; c. voor de rijksveldwachters, wanneer aan het verzoek sub. a. en b. niet of niet geheel kan worden voldaan; vast te stel len een mildere pensioenregeling, recht gevende op vol pensioen na 30 dienstja ren als bezoldigd rijksveldwachter en in ieder geval op 65-jarigen leeftijd. In de strafgevangenis te Leeuwarden waren op den lsten Januari jl. 173 gevan genen, allen veroordeeld tot vijf of meer jaren gevangenisstraf, waarvan 7 levens lang veroordeelden. Het Hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Bond van Huispersoneel heeft aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres gezonden, waarin wordt opgemerkt dat tot heden de huisbedienden niet in de verplichte ongevallenverzekering, zijn opgenomen; dat de Bond dit gevoelt als een onrecht, den huisbediende aangedaan; dat zij tocli evengoed aan ongevallen blootstaan, ge- 2) „O, ik weet waar den Tower isWe kun nen ze hier vandaan zien. Ga verder papa ,,Ik zal voortgaan zoo goed a!a ik kan 'in deze omstandigheden. In den Tower lieeft- de krijgsraad ze een uur geleden ver hoord, hen schuldig bevonden en hen ver- üoordeeld om doodgeschoten te worden." „Dood, papa!" „Ja. „O, hoe stout! Lieve mama, u huilt [weer. Toe, huilt niet, mama; het zal gauw goed afloopen, dat zult u zien. Gauw, papa, 't is voor mama; u doet het lang Sliet Mug genoeg." „Ik weet, dat ik 't niet vlug genoeg doe; biaar het is, geloof ik, omdat ik eerst be denken moest." „Maar u moet het doen, papa; u moet dadelijk doorgaan." „Goed dan. De drie kolonels..." „Kent 11 ze, papa?" „Ja, lieveling." „Hè, ik wou, dat ik ze ook kende Ik houd dol van kolonels. Zouden ze willen Lebben, dat ik ze een zoen gaf, ja, d^nkt u jwelf' De stem van den kolonel was een weinig .'Onvast, t-oen hij antwoordde: „Eén van hen zou 't. wel willen, lieveling Daar, zoen mij maar voor hem." „Daar,- papa, en deze twee zijn voor de beide anderen. Ik denk, dat ze wel zoudui willen, dat ik hen zoende, papa; want ik zou zeggen: Mijn papa is ook een kolonel, en dapper, en hij zou doen wat u deedt dus het kan niet verkeerd zijn; het kan me niets schelen, wat die menschen zeggen, en u hoeft u er niets voor te schamendan zouden ze het wel goed vinden, denkt u niet, papa?" „God weet, dat ze het goed zouden vin den, kind „Mama! O, mama, u mag niet... Kom gauw aau het mooie eind; ga verder, papa. „Toen vonden een paax het naar, ze von den het allemaal naar: die krijgsraad be doel ik; en ze gingen naar den generaal en ze zeiden, dat ze hun plicht gedaan hadden, want liet was hun plicht, weet je, en nu vroegen ze, of twee van de kolonels gespaard mochten worden en alleen die één-e ander doodgeschoten zou worden. Ze dachten, dat één genoeg was, als voor beeld voor het leger. Maar de generaal was heel streng en verweet bun, dat ze luin plicht gedaan en hun geweten gezuiverd hadden, terwijl ze hem wilden overhalen het niet te doen, en zoo zijn soldaten-eer te bevlekken. Maar zij antwoordden, dat zij' hem niets zouden vragen, dat ze niet zelf ook zouden doen, als zij op zijn hoogen post stonden, en in hnn hand het edele recht van genade hielden. Dat trof hem, en hij zweeg en stond in gedachten terwijl zijn ge zicht wat minder etreng werd. Opeens zei hij', dat. ze wachten moesten, en hij ging naar zijn werkkamer om God raad te vra gen in het gebed; toen kwam hij.weer binnen en zei: ze zullen er om loten; dat zal beslissen en twee van hen zullen blij ven leven." „En deden zé het, papa, deden ze het? En wie moet er sterven? Och, die arme man „Neen, ze weigerden." „Wilden ze het niet doen, papa?" „Neen." „Waarom niet?" „Zij zeiden, dat degeen, die hel nood lottige lot trok, zichzelf ter dood zou ver- oordeelen door zijn eigen vrijwillige daad, en het zou gewoon zelfmoord zijn, hoe je het ook uitlegt. Zij zeiden, dat ze Christe nen waren, en de Bijbel verbood den men schen zichzelve het- leven te benemen. Ze gaven dat antwoord en zeiden, dat ze be reid waren om bet vonnis te ondergaan." „Wat beteelcent dat, papa?" „Dat ze allen zullen doodgeschoten wor den." Luister De wind? Neen. Bom, hom, rom, bom, bom „Doe open, in naam van den generaal." „O, papa, heb zijn de soldaten Ik houd van soldatenMa-g ik ze binnenlaten, papa, mag ik?" Zij sprong van zijn knie, en huppelde naar de deur, trok ze open en riep vroo- I lijk: „Kom binnen, kom binnen! Hier zijn 1 ze, papaGrenadiersIk weet wel wat grenadiers zijn." Zij marcheerde naar binnen en gingen j op een rij staan met heb geweer in den arm; hun officier salueerde, de veroordeel- de kolonel stond rechtop, en salueerde terug, de vrouw van den kolonel stond naast hem, bleek, met gelaatstrekken, ver tuigen o.a. de herhaalde berichten om trent het vallen van dienstboden uit raamkozijnen bij het schoonmaken van vensterglazen, en andere ongevallen; dat zij wel niet arbeiden in een be drijf, doch dat toeh ook zij in loondienst werken, en door de wet op het arbeids contract niet voldoende tegen het risico van den arbeid zijn beschut. Namens den Bond wordt met aandrang verzocht, wettelijke maatregelen te tref fen, waardoor in bedoelde leemte wordt voorzien en de houders van huispersoneel verplicht worden hunne arheidors(sters) tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen te verzekeren, zoodat dit personeel wette lijk in de termen dezer verzekering zal vallen. Heb hoofdbestuur deelt in de „Ned." mede, ciat de algemeene vergadering, die op 23 Januari 7.011 worden gehouden, „om ver schillende, zeer afdoende redenen", die la ter zullen worden medegedeeld, voorloopig tot 28 Februari is uitgesteld. Mr. R. J. II. Pat ij n, afgevaardigde voor Zierikzec, heeft zijn interpellatie be treffende het onderhoud van waterstaats werken op, Schouwen, tot het. houden waar van hem op 22 December 1911 verlof werd verleend, ingetrokken. Het „Yaderl.", aan welk blad we dit bericht pntlecnen, verneemt, dat de aan leiding daartoe is, dat de minister van wa terstaat ondershands een nader onderzoek heeft toegezegd. Te Ylissingen zal een openbare lees zaal en bibliotheek geopend worden op j Maandag 27 dezer. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman zal, zoo bericht het „Yaderl.", om redenen van gezondheid gedurende cenigcn tijd dc Kamervergaderingen niet. dan bij uitzonde ring kunnen bijwonen. Er is een vergelijk getroffen tusschen de aannemers Kc.mper en Smit- en de ar beiders bij de kanalisatie werk e nte Ylagt- weclue. Maandag zullen de meeste stakers liét werk weer beginnen, De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier zal te Hoorn een cursus voor boeren dochters openen. Voor de nieuwe Hervormde Kerk in het Westerkwartier te Amsterdam zijn twee giften van f 1000 ontvangen. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 16 Januari eerstkomende'niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Ten nadeelc van S. werd een rijwiel gestolen, dat hij een oogenblik onbeheerd voor een café aan den Ringdijk had laten staan, terwijl hij daarin vertoefde. Van den dader was natuurlijk geen. spoor meer te ontdekken, terwijl S. nog ruim twee uren moest loopen om thuis te komen. Een dubbele onaangename ge waarwording dus Ondanks dc waarschuwingen, dat gis termorgen do weg wegens de sneeuw niet be rijdbaar was, begaf de zoon van y. d. S. zich toch per rijwiel naar de kerk. Hij was nog niet ver of hij \iel en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij zijn heen brak. Door anderen werd hij per wagentje naar huis gebracht. Een harde les voor zijn eigenzinnigheid HILLEGOM. Dc Vrijzinnige Kiesvereni ging heeft in haar ledenvergadering van Za-, terdagavondwegens bedanken van den hoclfe. P. II. van Wavercn Hzu., .om gezondheids-, redenen, t et bestuurslid gekozen den heeü* P. H. van .Waveren P.IIzn. Besloten werd den candidaat voor den Gemeenteraad van' dp A.-R. Kiesverceniging, don heer P. Yoldli. van Zanten Gz. te steunen. Over het a.fge- lcopen jaar bedroegen de ontvangsten. f175.931, o, de uitgaven f 66.0'1, liet batig- saldo f 109.297a. Als afgevaardigden naar do Vergadering van dc- Centrale Liberale, Kies vereen ie ing werden dc herren Joh. van Til Jz. cn P. II. van Wrm-ivn P.Hzn. be noemd. Ten slotte besloot de vergadering; nog' don afgetreden voorzitter, den heer P. II. van Waveren IIz. liet cere.yoötzitkntf scliap der Vereen'1 ging aan te bieden. HOOFDDORP. Zaterdagmiddag werd onder veel belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen II. R-inck, in leven sedert ruim 80 jaren gemeente-, opzichter, aldaar. Onder de belangstellenden werden o.a, opgemerkt de burgemeester en de beide wet houders, eenige leden van den Raad alsmo-i de enkele gemeente-ambtenaren. Door een broeder van den overledene werd met een kort wcorcl dank gezegd voor de betoende belangstelling. KATWIJK-AAN-ZEE. In 'verband meï het door den Minister van Financiën in de' Tweede Kamer toegezegde onderzoek naar de beschuldigingen, ingebracht, tegen den domein-opzichter alhier, loopen de meest dwaze geruchten. Zijne Excellentie zou nl., onlangs de godsdienstoefening hebben bij gewoond in de Sint-Willebrordus-stiohting te Katwjjjc-Binnen, en daar zijn licht heb ben opgestoken omtrent deze kwestie bij een:caféhouder van hier, die daat ook gere geld kerkt. Althans bedoelde kastelein heeft zich in dién zin uitgelaten. Natuurlijk moet «aan dergelijke praatjes geen waarde worden tjoegékend, evenmin «als aan de onlangs op de vergadering van landbouwers en blocmbollenkweekers aan genomen motie. Een der beschuldigingen toch dooi', den heer Van der Voort van Zijp tegen genoem den ambtenaar geuit, is dat hij fooien zou aannemen van pachters van domeingronden en daardoor meer behartigde de belangen der pachters dan van het domeinbestuur. En nu is het voor ieder onbevooroordeel de duidelijk, dat een door die pachters gestelde motie van vertrouwen in hem, alle waarde mist. Aangenomen zelfs, dat er onder die 81 leden der vereeniging niet een was, die op de door hét Kamerlid gewraakte wijze had gewerkt, dan is het voor alle huurders van Domeingrond natuurlijk van groot belang met den opzichter op zeer goeden voet te staan: hij is feitelijk hun landheer. Zoolang echter de Minister in de Ivamer nog niet heeft gesproken zal men het best doen, weinig geloof te hechten «aan alle mogelijke en onmogelijke praatjes, die ten deze de ronde doen. Men waehte- mét ge duld de nlëdedeelipgen van Z.Exc. at"! De -cersle, I-,-richt.m omtrent de ttawl- vaart luiden.iiict ongunstig." De rigc week kwamen van enze vloot een viertal schepm wrongen door innerlijke smart, maar gaf geen ander blijk van haar leedhet kind keek toe met dansende oogen. Een lange omhelzing van vader, moeder en kind; dan het commando: „Naar rle.i Tower, voorwaarts Toen marcheerde de kolonel het huis uit met een militairen stap en militaire hou ding, de troep vólgde, en de deur ging dicht, „O, mama, eindigt het niet prachtigIk zei u, dat het zoo eindigen zou; en ze gaan naar den Tower, en papa zal ze zienHij.." „Och, kom in mijn armen, arm onschul dig kind!..." Den volgenden morgen was de zwaarbe proefde moeder niet in staat bet bed t<' verlaten; een dokter en een verpleegster waakten bij haar en fluisterden int en dan. Abby mocht niet in de kamer blijven: men had haar gezegd, dat ze wat rond moest loopen en spelen gaan, omdat mama erg ziek was. Het'kind, warm ingestopt in haar winterkleeren, liep naar buiten en speelde wat in de straat; toen vond ze het opeens vreemd en ook verkeerd, dat haar papa in den Tower zou zijn, zonder te wetën wat thuis gebeurde. Dat' moest in orde komen, en ze zou er zelf Voor gaan zorgen. Een uur. later kwam de krijgsraad binnen bij den lord-gcneraal. Hij stond daar norsch rechtop, met zijn handen steunende op de tafel en beduidde, dat hij klaar was om te luisteren. De voorzitter zei: „We hebben hen gedwongen zich te bedenken we hebben hen gesmeekt, maar zij houden vol. Ze willen er niet om lolen; zij zijn be reid te sterven, maar niet om hun gods dienst te verloochenen." Het gelaat van den protector werd som berder: maar hij ze niéts. Hij stond een oogenblik in gedachten en zei toen: .,%ij zullen niet allen sterven, dan zal een ander voor hen loten." Dankbaarheid straalde uit ieders gelaat. „Laat ze binnen komen. Plaats hen in die kamer daar, zet ze naast eikaar, met hun gezichten naar den muur en hnn pol sen gekruist op den rug. Waarschuw me, als ze daar zijn." Toen hij alleen was, ging hij zitten en gaf plotseling dit hevel aan een bediende: „Ga de deur uit en breng mij liet. „eerste liet beste kleine kind, dat voorbijgaat." De man was nauwelijks de deur uit, of hij was alweer terug, met Abby aan de hand, haar kleertjes wat wit van de sneeuw. Ze ging regelrecht naar het hoofd van den Staat, dat geduchte personage, bij het noemen van wiens naam vorsten en machtigen der aarde beefden, klom op zijn knie en zei: „Ik ken 11 wc!, mijnheer; u bent de lord- generaal; ik heb 11 gezien; ik heb u gezien, toen 11 langs ons huis reedt. Iedereen was bang; maar ik was niet bang, omdat u niet boos naar mij keek; u herinnert liet u wel, nietwaar ïk had mijn roode jurk aan, die met die blauwe dingetjes er op; weet u niet meer Een glimlach ontspande de strenge (rek ken van des protectors gelaat, en hij begon diplomatisch te worstelen met zijn ant woord: „Nu, laat ik eens zien, ik. (.Slot Volgt)*

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1