ft®. I62?4 Zaterdag IX Januari. A0. 1913. (Seze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. kri^en* LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels /T.05. Iedere regel meer 0.17j. Grootera lettere naar plaatsruimte. Kleins advertontiëa ran 30 woorden AO Oento contant j elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incaeseeren wordt/"0:05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per Iooper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per post1.65. Leiden, il Januari. Het uitvoeren van grondwerken en het maken van de gebouwen, ten dienste van d?. Öemeontereiiiiging op een terrein gelegen., tegenover de Noorderstraat te Leider, 19 opgedragen aan den heer A. den Ouden, aannemer, te Oudshoorn. Voor H. M. de Koningin en genoo- digden zai Vrijdag 17 dezer de hoogleeraar dr. K. H, Th. Bussemaker, uit Leiden, een voordracht houden over een gedeelte uit 'de vaderlandsche geschiedenis. De heer D. Douma, te Leiden, die Donderdag den gemeenteraad eervol ont slag vroeg, is benoemd tot hoofd der open bare lagere school te Zurich (Fr.). In plaat-s van den heer Th, Luypen, on derwijzer aan de R.-K. school te Zoeter- "woude (Dorp), die vertrekt wegenzijn be noeming tot onderwijzer te Hilversum, is benoemd de heer A. J. Lambooy, onder wijzer te Bornebroek (O.). Bij het tweede drietal ter benoeming Voor hoofd eener oponb. lagere school te Haarlem komt als nummer 3 voor de heer H. Kingma, te Lisse. I>en laatsten tijd doken zoo nu en dan in de bladen berichtjes op over de actie der bakkersgezellen te 's-Gravenhage. Ze waren alle nog vaag, dat men er niete wij zer door werd. Inlichtingen aan ,,De Avondp.7' nu verstrekt, bewijzen, volgens dat blad, dat de situatie op heb oogen- bHk zéér verscherpt is, zoo zelfs, dat het conflict heel spoedig is te verwachten. Over luttele dagen waarschijnlijk reeds. Het groote comité van actie, alle par tijen werken door haar organisaties mede komt hedenavond bijeen om de houding' der gezellen tegenover de patroons vast te stellen. Heb voornemen moet, naar het blad verneemt, bestaan, dat dit oomité Maandag tot 4 uren '3 middags permanent vergadert. De staking zal waarschijnlijk partieel «Jn. Maandagochtend zou men dus geen versch brood op tafel hebben indien Zondag de actie begint. 't Ia ook mogelijk, dat de staking een 'dag later uitbreekt. Daar zou op wij-zen het uur, dat het comité Maandag uiteen gaat. De vroegste bakkerijen beginnen te 'g-G rave tik age 11.1. 's Maandags te 4 uren 'g middags. Dat het comité tot dat uur bij- 'een blijft, zou er dus op kunnen wijzen, dat men tot dan pogingen tot overeenstem ming wil aanwenden. Maar hoe het zij, of de eene of de an- 'dere aa.nwijsing de rechte is, dat de staking voor de deur staat, schijnt zoo goed als Ecker. Men schrijft aan ,,De Tijd": Op Zon dag 12 Januari a.s., zal in de Abdijkerk der Paters Trappisten te Achel door iZ. D. H. Mgr. Rutten, bissohop van Luik, bijgestaan door de Hoogeerw. prelaten Boni Victor van der Eynden, Abt van het Trappistenklooster te Echt en Dom Henri Kuijpers, abt van heb Trappistenklooster te Rochefort, de Abtswijding worden toe gediend aan den Hoogeerwaarden Pater Mauritius Lans, die den 5den December LI. met een overgroot© meerderheid van stemmen door de Paters der Abdij van 'Achel tob hun Abt gekozen werd. Naar aanleiding van de mededeeling gisteren door den heer Duymaer van Twist in de Tweede Kamer gedaan, dat 'de Legeroommissie met haar taak gereed kou zijn en haar rapport dezer dagen aan H* M. de Koningin zou zijn of zou worden aangeboden, verneemt „Het Vad.," dat 'dezer dagen een rapport over de voeding 'aan H. M. ie of 2»! worden ingezonden. Dit rapport ml door andere speciale rap porten worden gevolgd- De commissie meende, dat het goed was, niet met een publicatie te wachten, totdat het geheel© teer rijdroovende en omvangrijke .•onderzoek zou zijn afgeloopen. Behalve het haven plan-West, dat in de (Woensdag gehouden Raadszitting van Am sterdam in beginsel werd goedgekeurd, beeft men ten stadhuize nog plannen op fcleiner sohaal voor havenuitbreiding in het Ooeben. Deze uitbreiding, welke ten stad huize zeer urgent wordt geacht, komt neer op het maken van een steenen hoofd, onge veer loodrecht op de noordzijde der IJkado fcer hoogte van den verbindingsdam. Aan d't „ÏJ-hoof d" zou dan ongeveer 800 meter kadelengte beschikbaar komen. De Kamer van Koophandel heeft zich in b&ar advies over het havenpfon-West tegen bet maken van een dergelijk hoofd ver klaard. Men acht ten stadhuize den aanleg er van ®veawel onvermijdelijk in het belang van Verdere ontwikkeling van de onderne mingen, die zich in het Oosten, aan de IJkade, gevestigd hebben en voor welke on dernemingen uitbreiding op dezelfde plaats een levensvoorwaarde wordt geoordeeld. Men hoopt binnen vier jaar na een even tueel Raadsbesluit met den aanleg gereed te zijn. De afdeeling Amsterdam van den Ne- derlandsohen Post- en Telegraafbond hield 9 dezer een zeer druk bezochte algemeene vergadering. Het bestuurslid Wijn hieM een rede over de positie der klerken bij de pos terijen en telegrafie, naar aanleiding der gevoerde Kamerdebatten. Na ©enige discussie werd de volgende motie aangenomen met algemeene stem men. „De vergadering; gehoord de hesprekin- gen omtrent de .positie der klerken en de Kamerdebatten over de begrooting 1913 „brengt haar dank aan die heeren leden der Tweede Kamer, die voor de belangen der klerken zijn 'opgekomen „spreekt haar leedwezen, uit, dat Z.Exe. de minister van Waterstaat de noodzake lijkheid niet inziet van een billijke rege Lag van de financieele en ambtelijke posi tie der klerken; „betreurt ernstig, dat Z.Exc. vrijheid heeft gevonden tot het in den loop der de batten uiten van krenkende bitdrukkin gen ten opzichte va.n bondsbestuur en bondsvoorzitter, verklaart zich solidair met het bondebestuur en de gevoerde actie en gaat over tot de orde van den dag. De Nederlandsche vereeniging van IJzerhandelaren heeft een adres gericht tot den minister van waterstaat, waarin zij verzoekt om herziening van het inter- looaal telefoontarief, in dier voege, dat voor de eerste 5 minuten niet meer worde betaald dan voor de volgende 5. De afdeeling HardinxveldGiessen- dam van den Protestantenbond is door aankoop in 't- bezit gekomen van een eigen gebouw, dat weldra in gebruik zal worden genomen voor. godsdienstoefeningen. De afdeeling heeft ook een Zondagsschool op gericht in vrijzinnigen geest. In een Donderdagavond gehouden le denvergadering van de afdeeling Utrecht van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd besloten de leden G. H. Mouw, J. Hoogccarspel en Th. Arnoldussen aan het hoofdbestuur voor te dragen voor royement, wegens het on derteekenen van een manifest ten gunste van de geroyeerden v. Braambeek en Of- gera bij de pensioenfonds-verkiezing en waarin de Nederlandsche Vereeniging be streden werd, De „Nieuwe Gron. Ct:f> schrijft: Wij hebben ds. M. Beversluis, predikant bij de Ned.-Hefv. Gem. te Zuidwolde, eens opge zocht, en hem gevraagd hoe het thans staat met de Eenheidsbeweging indertijd door hem in het leven geroepen... Naar ds. Be versluis ons mededeelde, wordt in het aan staande voorjaar een ledenvergadering van de Bond, waarvan hij leider is, gehouden, waarin besloten zal worden, welke gedrags lijn de Bond zal hebben te volgen. Het is nog onzeker of de Bond zal blijven be staan om dat hij weer zal worden op geheven. Blijft hij bestaan, dan be staat het voornemen, dat hij een orgaan zal uitgeven, waarin de ver schillende richtingen op theologisch gebied zich kunnen uitspreken. In ieder geval zal het bestuur van den Bond alles doen, wat mogelijk is, om botsingen met de andere richting te Voorkomen. Door den gemeenteraad van Kolhz- merland werd besloten tot ni et-toe lating van het nieuw gekozen raadslid C. Boon stra, te Kollum, op grond, dat hij als be- stuurelid van de Coöperatieve Vereeni ging Eleotrische Centrale Verlichting te Kollum 0., welke stroom levert aan de gemeente, in strijd zou handelen met- art. 34 der Gemeentewet door middellijk om on middellijk deel te nemen aan leveringen voor de gemeente. Ged. Staten hebben dat besluit, waar tegen o. m. belanghebbende in beroep was gekomen, vernietigd en hem alsnog als raadslid toegelaten uit overweging o. a. dat men, hoewel tot raadslid gekozen, eerst kan worden gezegd raadslid te zijn, nadat men die betrekking heeft aanvaard, hetgeen hier niet is geschied, dat derhalve art. 24 slechts toepasselijk is op hem, die zijn betrekking als raads'id heeft aanvaard, en dat de wetgever het handelen in 6trijd met dat artikel op re pressieve, niet op preventieve wijze heeft willen te keer gaan, dat deze vergadering zich al zoo naar aan leiding van dit raadsbesluit niet kan uit spreken over de vraag, door den Raad en den niet-toegelatene opgeworpen, of een raadslid, dat bestuurslid is van een coöpe ratieve vereeniging, die stroom en kracht levert aan de gemeente, in strijd 1 andelt met art. 24 der Gemeentewet. De twee eskadrons huzaren uit Ven- lo, die 30 April de nieuwe kazerne te TML burg zullen betrekken, vertrekken 28 April uit Venlo en zullen te Eindhoven over nachten, om 30 April te Tilburg aan te ko men, waar zij feestelijk zullen worden in gehaald. („N. R. Ct.") Op 1 dezer waren bij de Ned.-Herv. kerk 129 predücantapliaatsen vacant, Se- dert 1 Juli is het aantal met 2 verminderd Er zijn nog 45 candiaaten beschikbaar. Mejuffrouw P. J. Ploem.te l'.enkum, heeft aan de bewaarschool aldaar f 1000 ~e- schonken. AARLANDERVEEN. De bevolking be stond op 1 Januari 1912 uit 1887 m. en 2033 vr., totaal 3920 personen. Zij vermeer derde door vestiging met 257 m. en 296 vr., te zamen 553 zielen en door geboorte met 64 z.-en 68 d., te zamen 132 zielen. Totaal dus 321 m. en 364 vr.a^lncn 685 personen. Ze verminderde door vertrek met 230 m. en 283 vr., te zamen 513 'rielcn en 'door over. lijden met 27 m. en 18 vr., te zamen 45 zielen. Totaal dus 257 m. en 301 vr., samen 558 personen. De geheele vermeerdering is al zoo 64 ni. en 63 vt., totaal 127, zoolat de bevolking op 31 December 1912- bestond uit 1951 m. en 2096 vr., te zamen 4047 zielen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 41. HILLEGOM. Gisteravond Kecffc de too- neelvereeniging „l'Amitié" alhier in de zaal van den heer Sistermans een uitstekend ge slaagde uitvoering, de 79ste, gegeven. Op gevoerd werd „Robrecht van Vlaanderen", een geschiedkundig drama, dat goed werd vertolkt; een voordracht van een gast, den heer J. Staats, en ton slotte oen kluchtspel in één bedrijf: „Een Jongeheer van 60 jaar." De zaa.1 was geheel bezet. In het jaar 1912 vermeerderde de be volking van deze gemeente met 511 m., 528 vr., totaal 1039 zielen; zij verminderde met 420 m., 40.4 vr., totaal 82-1 zielen, zoodat de wérkelijke vermeerdering bedroeg 91-m,, 124 vr., totaal- 215 zielen en daar de bevolking op 31 Dec. 1911 bedroeg 4281 m., 4017 vr-, totaal 829.7 zielen, telde, zij op 31 Dec. 1912 4362 m., 4131 vr., totaal 8512 ziel en-' Het aantal geboorten was 319 totaal, levenloos aangegeven 9. Er worden 56 huwelijken ge sloten. De gemeenteraad hooft in zijn verga dering van gisteren het plan betreffende een gemeenschappelijke watervoorziening in de gemeenten Hillegom, Lisse én Sassenheiim verworpen en oen voorst el-Ni eberding c.e. aangenomen, om te besluiten tot do oprichting van een waterleiding. De ingenieur R. Kui pers van 's-Gravenhag© zal aangezocht wor. den tot het doen van diepboringen in deze gemeente en hot maken van een plan, dat aan den Raad- zal worden overgelegd. Daar- na zal de wenschelijkheid van samenwer king met Lisse en Sassenheim opnieuw in overweging worden genomen. HAZERSWOUDE. Da J. de Bruin, van Yeenendaa.1, hield op uitnoodiging van da Chr. Jongelingsvereeniging ,,Eere zij God'' een lezing in „Salvatori" over M'fc Kruis." De punten, die de begaafde spreker behan delde, waren achtereenvolgens't Kruis en de Christus, 't Kruis en de wereld'en 't Kruis en de Christen. De zaal was flink bezet en de collecte belangrijk. In de vergadering van de antir. kies- vereeniging „Nederland en Oranje" sprak de heer Jacob Bol over het „Reveil". Hij behandelde achtereenvolgens: den treuri- gen toestand van on9 volk cn land vóór het Reveil, het. Reveil zelf en hoe door Groen van Prinsterer de vruchten van het Reveil in de bedding van heb Calvinisme werden geleid. Door den heer Y. Bol werd behandeld: De Partijkeuze en wel Achten we ons tot partijkeus geroepen"? devoeien we ons door ons hart tot die partijkeus gedrongen"? Worden we door omstandig heden, tot die partijdigheid gedwongen 1 De voorzitter de heer D. de Bruyn opende, de heer Jac. Bol sloot de vergadering met gebed. Gisteravond vierde de vereeniging „Ontwikkeling en Vreugd" feest in lokral „Wed. Boers" op het dorp. Het werd ter eere van haar jubileerenden adviseur, den zeereerw. heer pastoor G. A. de Groot, ge geven tot viering van het onlangs kerkeqk gecelebreerde 25-jarig priesterschap. Ora halfachfc werd zijneerw. door twee bestuurs leden binnengeleid, terwijl alle aanwezigen het „Welkom" zongen. Daar hield de voor zitter, den heer W. H. C. Düncker een toe- spraak, waarin hij deed uitkomen, hoezeer de vereeniging haar adviseur op prijs stelt. Het Zangkoor zong „Priesterglorie", van J. A. Dobbelstein, R.-K. priester, en Het dat volgen door een feestlied. Nog vele muzikale voordrachten werden daarna ten gehoore gebracht, waarna de zeereerw. ad viseur met een hartelijk dankwoord - oor de hem aangedane eer deze bijeenkom-,t sloot. Gisteravond gaf ds „Harmonie van Hazerswoude" haar eerste uitvoering in dit seizoen. Het was een recht gezellige avond en men scheidde noode van de plaats der gezelligheid, toen het uur van middernacht begon te naderen. De muriek was, zo^ab we dat gewoon zijn van onze kapel en werd bij herhaling met luid applaus toegejuicht. Nog meer geestdrift ontstond na iedere voordracht, die de heeren Laman en Geeve afzonderlijk of samen ten beste gaven. Het gaf den voorzitter-directeur aanleiding om te zeggen: „Eerst onbekend en dus ook on bemind7', nu, na dezo kennismaking, is het: „We hopen elkander weer te zien!" De uitvoering had zulk een kalm verloop, dat men wel kan zien, dat het houden van mu ziekuitvoeringen, vroeger een evenement- in de annalen van ons dorp, thans een -eer gewoon geval is geworden. Het aantal ontvangen brieven bedro/g aan ons hulppostkantoor in 1912, 44,152. in den kriDg 1102, verzonden expresse brieven 9, ontvangen expresse brieven 12, verzonden aangeteekende stukken 342, ontvangen aan geteekende stukken 42-1, gestorte post\.is seis 1963, ontvangen postwissels 797, post bewijzen uitbetaald 23, borderellen ter in vordering aangenomen 56, quitantiën ter inning ontvangen 3909, inlagen Rijkspost spaarbank 394, terugbetaling Rijkspo^. spaarbank 136, pakketten 921, pakketten ontvangen 2376, handelingen rijksverzeke ringsbank 172, ingeslagen frankeerzegels f 2459.52i KATWIJK.BÏNNEN. Het toneelgezel schap te Katw'ijk „Tot nut 'der A_rmen", dat pas geleden succes behaalde fiSj haar uit voering, zal Donderdag 16 Jan. wederom een, uitvoering geven ten bate der armen uit de parochie Katw'ijk en wol in café „Do Kroon." KATWIJK. Bij de gisteren gehouden ver kiezing van een lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken werden 40 geldige stem briefjes ingeleverd. Uitgebracht werden op de heeren C. do Best 8, C. de Best Az. 9, IIde Boer 1, D. W. Gesipk 1 en C van Tongeren 21 stemmen. Gekozen is alzoo de heer C. van Tongeren. KATWIJK-AAN.ZEE. Woensdag 15 Jan. e.k., des voormiddag» te halfelf. vergadert de Raad dezer gemeente. O.m.. komt in be handeling: de subsidie-aanvrage van do Mu- ziekvefeeniging te Katw'ijk aan den Rijn; vaststelling besluit opheffing Burgerschool cn in verband daarmede regeling onderw'ijs aan school I te Katw'jjk.&an.Zeenadere behandeling verordening heffende schoolgel den aan de scholen voor gewoon lager onder wijs en vaststelling eener verordening tob aanvulling der algemeene politie-wrordening. LEIDERDORP. B. en Ws. benoemden tob geneesheer belast met de dcodscliouw, den heer J. J. Persant Snoep. LISSE. Door den heer J. D. M. Graaf van Lijnden alhier, is aan de Ned.-Herv. Kork een gift geschonken van f 2000 voor de even. tueele aanschaffing van oen nieuw kerkorgel. De heer H. Verdegaa], alhier, heeft zijn geheele bloemisterij ondershands verkocht aan de heeren Mulder on Schcorl, alhier. NOORD WIJK. De spaarbank voor NoorcL wijk en Omstreken heeft nog drukke zaken. Dit moge blijken uit hetgeen er omging op den eersten zittingsdag in 1913. Op dién. dag werd er f 28,500 ingebracht en onge veer f 7000 uitgehaald. NOORDWIJKERHOUT. Tot directeur van het onlangs opgerichte R..K. Mannen koor, alhier, is benoemd de heer Beyeoeberg van Henegouwen, te Leiden. Vrijdagavond vergaderde in do Gemeen- tewoning alhier, „Het Protestantach Zieken fonds." De eere-voorzitter waa aanwezig. De voorzitter de heer F. de Smit, boette de tal rijke aanwezigen welkom. De penningmeester, de lieer G. Musegaas, deed rekening en verantwoording. Op de spaarbank is gedeponeerd een bedrag van f154. Donateurs gaven f.42.50. In kas is thans f 217.94. Aan ziekengeld werd uitge keerd f 36 en aan verschillende uitgaven, werd besteed een bedrag van f 18.57. Een batig saldo is voorhanden van f 163.47. Hor- kozen werden tds voorzitter de heer F. de Smit en als secretaris de heer J. v. d. Aart. Als nieuwe bepaling wérd het volgende aangenomenMeldt zich een nieuw lid aan, dan zal een daartoe aan te wijzen commissie een onderzoek instellen naar diens gezond heid en zedelijk gedrag, waaraan het nieuwe lid verplicht is, zich te onderwerpen. OUDSHOORN, In een te Rotterdam gehouden vergadering van afgevaardigden van plaatselijke landbouwongevallencom- missiën is tot lid van het bestur van de Zuid-Hollandische Landbouw-Onderlinge (welke vereeniging beoogt, de landarbei ders te verzekeren tegen ongevallen onge veer volgens de bepalingen van de Onge vallenwet 1901) in plaats van den heer mr. A. J. Fokker, te Leiden, die ten gevolge van zijn benoeming tot lid van de commis sie voor geschillen over schade, niet herbe noembaar was, benoemd de heer Abr. den Hertog, veehouder, alhier. ROELOFARENDSVEEN. In de verga dering der R.-K. Kiesvereeniging „Alke made", in de Pancratiuszaal alhier gister avond gehouden, werden ale bestuursleden herkozen de heeren P. Broekhuizen en P. de Jong. De rekening en verantwoording van den penningmeester werdén goedge keurd. Door den afgovnardigde van de 2de Kamer, den lieer Van Wichen, werd een korte bespreking gehouden over den huidigen politieken toestand. Spr. wees ook op het belangrijke, dat deze Regeering reeds tot stand bracht, en ging achtereen volgens na de onderwerpen, die zij ook in bewerking had; waarbij hij 0. a. wees op de Tariefwet. SASSENHEIM. Door den gemeente-ont vanger werd heden een valsche rijksdaal der in betaling ontvangen, 't Was, niet, wat men noemt een mooi exemplaar en ge makkelijk van den echten te onderscheiden. Gisteravond vergaderde de Kweekers- bond. De opkomst was vrij goed. Het eerst was aan de orde bestuursver kiezing. De heer A. Weijers, aftredend, werd bij acclamatie herkozen. In plaats van den heer P. Westerbeek, niet herkies baar, werd gekozen de heer J. W. Koning. Tot afgevaardigden ter algemeene- verga dering werden benoemd de heeren P. Noor- derméer en A Schoo. Hierna werd door den heer A. Ie Clercq behandeld hét punt: verzendingvan afge sneden bloemen. Inleider kwam tot de' conclusie, dat heb verzenden van afgesne den bloemen geen schade oplevert voor de cultuur en den handel onzer bolgewassen. Het voorstel van den heer Schoo, om te komen tot coöperatief inkoopen van zakken en manden vond wel bijval en zal door het bestuur nader worden overwogen Tob slot werd een verloting om een tiental kamerplanten gehouden. TER AAR. Door de politie in dezo ge meente is naar het huie van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht een zekere H. T., volgens opgaaf bleekersknecht, zon-» der vaste woonplaat-s, die langs de huizen alhier op bedrieglijke wijze gelden trachtte te ontvangen. Hij was voorzien van eea bedelbrief, om daardoor het medelijden van het publiek op te wekken. VOORSCHOTEN. Het bestuur van- heb Nuts departement alhier^ gedachtig aan het „Elck wat wils", had gisteravond een muziekavond georganiseerd. Mr. H. W. C. J. do Jong, te Leiden, had evenals in het vorige jaar, de welwillend heid tot ons te komen, om ons te doen ge* nieten van zijn spel. Met hem kwamen de heer D. Jaeger en de dames Hanna Strie- ning en Suze de Wekker. De heer De Jong toonde weder een mees ter te zijn op het klavier, zoowe1 bij de voordracht van enkele kleinere nummers, als bij zijn accompagnement van vioolnura- mers. De heer Jaeger ontlokte eclioone tonen aan de violoncel, waardoor weer de heer lijke eigenschappen van dit instrument aan het licht kwamen. Mej. Hanna Striening bleek een violiste, te zijn van meer dan gewone bekwaamheid, terwijl mej. Suze de Wekker haar audito- ruim aan zich verplichtte door haar friech en krachtig geluid en in het bijzonder door haar uitdrukkingsvolle voordracht, waar door de eenvoudige liedjes geheel tot hun recht kwamen. In de beide trio's van Beethoven, No. 3 en de Serenade, bleek, hoever het- drietal De Jong, Jaeger en mej. Striening heb gebracht hadden in de kunst om door hun samenspel prachtige klank-effecten te ver- Hier vergat men waarlijk soms, dat men geen beroeps-kunstenaars, maar dilettant ten hoorde spelen. Toen dan ook ten slotte de voorzitter een woord van hartelijken dauk sprak r'">b de uitvoerende musici, vertolkte^hij de ge voelens van de geheele vergadering. Op 1 Jan. 1912 bedroeg de bevolking dezer, gemeente 1709 m. en 1774 vr.samen 3483. Zij vermeerderde door vestiging met 198 m en 191 vr. en door geboorte niet '18 z. en 47 d. Zij verminderde door vertrek met 154 m. en 182 vr., en door overlijden met 18 m. en 14 vr. De vermeerdering overtrof de vermin dering derhalve met 74 m. en <12 vr., zoodat op 1 Jan. 1913 de bevolking bedroeg .1783 m, en 1816 vr.. samen 3599 personen. Een der daders van de reeds genaaide kippend:efstal bij den landbouwer J van der Marei is doDr de Haagsohe en Voor- schotensche politie gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld, het is zekj/-e H. J. F. Boer, wonende Keppelerstraat te 's Hage Bereids zijn bijna al de gestolen, kippen bij hem in beslag genomen. Heb schijnt een heele kippendievenbonde te zijn, want tijdens het onderzoek van het eerstgenoemde feit, liep zekere W. v* Leeuwen uit Delft, die reeds lang gesigpa- leerd stond in het Politieblad, ook in de val, cl4© eveneens een zak met kippen bif een Haagschen poelier te koon aanbood. Ook deze is in verzekerde bewaring gesteld.: WASSENAAR. De veldwachter Z. be merkte gisteren, dab bij den heer C. in de Langstraat, de gordijnen voor de ra men in, brand stonden. Hij begaf zich binnen en zag, dat behalve de ^ordijf'-n

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1