N*. 16220 Dinsdag 7 Januari. A0. 1913. (§eze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Leidsche Schouwburg. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DÉR ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05, Iedere regel meer ƒ0,171, Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het inoaeseerenwordt/'O.OS berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I f 1.10. Bciten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1,30. Franco per postL65. HIXOEBWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij ''eze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver- leond aan H. BUURMAN en rechtverkrij genden tot het uitbreiden van de boekdruk kerij in het perceel Nieuwstraat No. 51, Sectie I No. 2183. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N, O. DE GIJBELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, SècretariB. Leiden, 6 Januari 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver ïeend aan den Directeur der Leidsche Broodfabriek en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de brood- en beschuit bakkerij in het perceel Mare No. 1, Sectie A No. 550. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 Januari 1913. Leiden, 7 Januari. Te Leiden werd gistermorgen aanbe- fteed de verbouwing van perceel Burg- fiteeg no.. 6. Ingeleverd waren 9 biljetten, waarop ingeschreven was als volgt: H. van Dalen, 1981J. J. van Benten, f 1960; Gebrs. vtLa Beukering en P. H. Rosdorff, flS97j H. van Leeuwen, f M. E. Groenewe- gea, f 1753; P. J. Gijsman, 1739; B. L. Neuteboom f 1738; firma J. 1. Pianjer f 1556; allen te Leiden; Ru v. Grieken en S, Roschar, te Beverwijk, f 1361.19. Men schrijft ons uit Oe-gstgeest; Wan delende langs Oud-Poelgeest", en van daar den weg rechtuit kiezende in de rioh- ting van het Warmonderhek" komt men langs Abtspoel". Voor men daar is, pas seert men een uitgestrekt bollenveld, door prikkeldraad van den weg gescheiden. Ons dunkt, dat daar vroeger akkermaaJshout den berm sierde. Gisteren nu was een. arbeider bezig om aan de oostzijde van „Abtspoel" het lage hout te verwijderen en de stronken uit te hakken. Hij deelde qds mede, dat de smalle sloot, die er langs ligt, zal worden gedempt, en dat de ge bouwen, vormende het onaanzienlijk over schot der voormalige buitenplaats „Abt- spoel" gesloopt zullen worden. Dat alles geschiedt om meer grond te hebben voor bollenteelt. Nu is het zeker aanbevelenswaardig om den bo-dem steeds meer productief te ma ken, doch jammer is het, dat dit moet ge- sohieden ten koste van natuurschoon. Do laantjes hier zijn beeldig mooi. Wij stellen ze op hoogten prijs, en wij zien er maar noode een stukje van verdwijnen. En de gebouwen, nu gedoemd om te verdwijnen, co breken toch zoo aardig de eentonigheid van het landschap aldaar, al zijn ze op richzelf niet zoo sierlijk meer. Eerlijk gezegd, wat dat jonge mensch ons vertélde, deod ons het tegendeel van ge noegen. De wandeling om het poldertje „Overveer" wordt, er stelhg niet mooier op. Prins Hendrik, die, zooals men weet, ter genezing van neuralgie naar den Taunus gaat, zal' 8 Januari daarheen vertrekken. Hij zal vergezéld zijn door zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Hare. Dr. W. J. Leyds. oud-gezant van de Zuid-Afnknansche Republiek, heeft Zon dag Den Haag verlaten en is naar het bui tenland vertrokken tot herstel. De toezegging van beroep naar Aji- fceveen is aangenomen door den heer J. G. Hooijer, cand. te Nieuwveen. Het. aantal Inwoners van de gemeente 's-Gravenhage bedroeg op 1 dezer 133,998 mannen en 160 691 vrouwen, totaal 294.689 personen, waarvan te .Soheveningen 17^509 mannen en 20,664 vrouwen, toiaa-l 38,283 personen. Pegenten van het krankzinnigenge sticht het „St.-Jorisgastuis", te Delft, dra gen voor ter benoeming tot geneesheer aan het gesticht de heeren G. Droseaers en dr. J. G. Schitzler, beiden te Utrecht. Zondag beeft er, naar ,,Het Volk" meldt, te Rotterdam, een vergadering plaats gehad van vertrouwensmannen van de voerlieden van de verschillende stallen ter bespreking van het antwoord der pa troons, waarin op het verzoek om loonsver- hooging afwijzend beschikt, werd. Alle stal len waren vertegenwoordigd. Er werden maatregelen tot het doorvoeren van de eisohen genomen. I%* strijd zal partieel wor den gevoerd, 'v' Aan den Bijzonderen Kerkeraó^0* v-a!V'uli.-Herv. Gem. te Utrecht is, na^ bdè ',,N. R. Ct." meedeelt, opgedra- ge*'""den Kerkeraad voorstellen te doen aangaande godsdienstoefeningen voor doof stommen. Door de arrondissemente-rechtbank te Tid is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Zaltbommel, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling: mr. H. Kingma Boltjes, griffier van het ontbonden kantongerecht te Berli- kummr. Th. L. Prins, griffier bij het kantongerecht te Zierikzee; mr. A. Visser, substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Tiel. In het voorjaar zal te Venlo worden Aangevangen met den bouw van een nieuwe Roomsoh-Kafcholieke (Onze lieve Vrouw) kerk, ontworpen door dr. Cuypers. Ze zal buiten de Roermondsohe poort verrijzen. De kosten bedragen ruim f81,000. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct.": In 69 van de 134 Ned.-Herv. Gemeenten, in Noord-Holland bedraagt het traktement van den predikant minder dan f 1400. Het districts-oomité der Chr. Hist. Unie in Ommen, deelt in de ,,Ned." mee, dat 't heeft besloten aan 't hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie het verzoek te richten een com missie af te vaardigen naar het district om de geheele zaak der Ommer verkiezingen in looo te onderzoeken, opdat er zoodoende ee«n offieieele eindbeslissing kome in het belang der Unie en van het distriots-comité. Het comité zegt dit te publiceeren, opdat niemand in do meening verkeere, dat het distnicts-comité zich neerlegt bij de verschil lende afkeurende oordeelvellingen, die over deze quaestie zijn gepubliceerdintegen deel, het meent een volkomen rechtvaar dige zaak te.hebben gediend en indeze tij den niet anders hebben kunnen en mogen handelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de gewone rijksvoorjaarekeuringen van tot dekking be stemde hengsten in 1913 gehouden zullen worden o. m. Voor Zuid-Holland: op 12 Februari te Rotterdam; voor Noord-Hol'land: op 10 Februari te Haarlem; voor Utrecht: op 28 Februari te Utrecht. Op de agenda van de aanstaande Raads zitting van Amsterdam komt o. a. voor de onlangs ingediende voordracht om aan den heer O. G. Vattier Kraane een terrein aan de Noordzijde van het IJ, aan het Hoofdka naal West, in erfpacht uit te geven voor den bouw eener plantenboterfabriek. Bij deze voordracht werd tevens voorgesteld B. en Ws. uit te noodigen, de noodige voorstel len in te dienen, opdat de aansluiting der aan de Noordzijde van het IJ geTegen in dustrieterreinen aan het spoorwegnet zoo mogelijk op 1 Mei 1914 zij tot 6tand ge bracht. Het ligt in de bedoeling van B. en Ws., den Raad voor te stellen in deze aansluiting aan het spoorwegnet te Voorzien door mid del van spoorwegponten. Deze ponten zouden dienen voor het ver voer van goederenwaggons naar den over kant. Zij zouden afvaren bij het Oostelijk uiteinde van de Ertskade en aldus aanslui ten aan de rangeerterreinen in de Riet landen. In verschillende deelen van Zeeland beginnen ziob sporen te vertoonen van een opgewekter vrijzinnig godsdienstig léven. Op Zuid-Beveland en ook op Tholen tracht men naar meer aaneensluiting. Woensdag komt prof. dr. H. Y. Groenewegen uit Lei den te Tholen spreken over „ontwikkeling van den godsdienst." Het bestuur -der af- deeling Tholen van den Protestantenbond heeft ook uit naburige gemeenten personen uitgenoodigd deze bijeenkomst bij te wonen. („N. R. Ct.") Tn den ouderdom van 69 jaar is te Middelburg overieden de heer M. Fokker, ontvanger der gemeente Middelburg. De heer Fokker heeft die betrekking bijna 20 jaren bekleed en had tegen Maart a.s. eer vol ontslag gevraagd. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau, wel ke onderscheiding hem eenigo jaren gele den werd toegekend bij gelegenheid van zijn 95-jariw- jubileum als Thesaurier van het Zeeuwsehe Genootschap der Kunsten en Wetenschappen. De kapitein der art. J. A. Kaub, toegevoegd aan den directeur van het re montewezen te 's-Gravenhage, wordt op zijn verzoek overgeplaatst bij het 2de reg. veld.-art. te Leiden. Aan het gebouw van heb Prov. Be stuur van Zuid-Holland ia gisteren aanbe steed het onderhouden van het kanaal tusschen Ri«n en Sehie met daarbij behoo- rende kunstwerken, gedurende 19131914 Laagste inschrijven waren J. enW. Schoonboom, te Voorburg, voor f 106,948. In den Haogschen Raad is gisteren aangenomen het voorstel van B. en Ws. betreffende do beplanting van het plein. Het af- en aanmonsteren van zeelieden liet vroeger te Rotterdam veel te wenschen over. Later ia daarin, voor zoover de Rotterdameche reedera betreft, groote ver betering gebracht door de opriching van een „Aanwervingabureau voor Rotterdam- sche reeden", doch voor zoover vreemde schepen betreft, is het nog treurig ge steld. Bij B. en Ws. is het denkbeeld gerezen, hierin verbetering te b>engen door de oprichting van een gemeentelijk aanneem- bureau. Eerst hebben B". en Ws. zioh toen gewend tot het Zeemanshuis, om met de noodige subsidie der gemeente tot de oprichting over te gaan, doch deze in stelling, hoewel sympathie voor de zaak koesterend, kon die toch niet aanvaarden, voornamelijk wegens gebreK aan ruimte. Thans stellen B. en Ws. voor zulk een bu reau te verbinden aan de arbeidsbeurs, doch voorloopig alleen als proef, daar we gens de grooto moeilijkheden, aan die taak verbonden, nog zal moeten blijken, of een gemeentelijk bureau die taak zal kunnen vervullen. De dertiende algemeene vergadering van de Nederlandsche Pensioenpartij zal 8 April te Amsterdam gehouden wor den. Gisteren heeft de technische sub-com missie uit de staatscommissie voor de ver dediging van Nederlandsch-lndië weer ver gaderd. Bij herstemming zijn gisteren in het district Schoterland tot lid van de Pro vinciale Staten van Friesland gekozen de heeren J. Houwen, te-^Drachten, en A. Vondeling, te Appelscha, beiden liberaal op wie ongeveer 300 stemmen meer wa ren uitgebracht dan op hun sociaal-demo cratische tegen-candidaten. De afdeeling Benn^broek van de- Al gemeene Vereeniging voor Bloembollen iilt-a o> zal van m ie* 12 opz-r o.n teutoon- stelling van bloeiende bol- en knolgewas sen houden. Het hoofdbestuur van het Ned#tr- landsch Onderwijzers Genootschap stelt een onderzoek in omtrent' de vraag of het gewensoht is in het leerplan van de lagere school ook moderne talen op te nemen en welke taal eventueel de voor keur zou verdienen. De audicimtie bijl den minister van Oorlog op Donderdag 9 Januari gaat niet door. HAARLEMMERMEER In het kiesdis trict Haarlemmermeer, zal door de antirev. partij een partijdag worden gehouden. Een voorloopig comité dat zich reeds heeft ge vormd, heeft een vergadering van belang stellenden opgeroepen te Hoofddorp op 11 dezer om nadere bijzonderheden te regelen en vast te stellen. HOOFDDORP. Tot opziohter bij het in aanbouw zijnd polderhuis is benoemd, de heer Kata van Ter-Aar. SASSENHEIM. De heer L. B. Roozen is ook dit jaar weer aangewezen tot schatter der huurwaarde voor de personeele belas ting. KOUDEKERK. Gisteravond trad voor het Nutsdepartement, op de heer mr. Kamp van 's-Gravenhage. Voor de pauze gaf hij eerst hot komisch- dramatieche stukje „Hartje" en vervolgens twee dramatische „De verminkte hand" en „Do Ijsberg." Vooral het laatste werd meesterlijk voorgedragen en werd door het talrijke publiek in ademlooze stilte aange hoord. Na de pauze kregen we ,,'n succes", „Raapzaad." „Do Blauwe plek" en „Daar komt iets van een paard in voor," welke alle zoo humoristisch werden voorgedra gen, dat de zaal daverde van het lachen. De voorzitter was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij bij het einde den declamator hartelijk dankte voor het ge- notene en hem een tot weerziens toeriep. LISSE. Naar wij vernemen bestaat het plan om in den tijd tusschen het vertrek van den waarnemen den gasdirecteur, de heer S. van Maaten, naar zijn nieuwe be trekking te Antwerpen op 16 Januari a. s., en het tijdstip waarop het ziektever lof van den directeur Somers eindigt, geen waarnemende directeur meer aan te stellen maar het werk te verrichten met eigen personeel. VOORHOUT. De gegevens, over den loop der bevolking voor hier zijn de volgende: 31 Deo. 1911 bestond zij uit 2186 zielen, waarvan 953 mannen en 1233 vrouwen. Ver meerdering: door geboorte van 41 m. en even zooveel, nl. 41 vr., met 82 zielen. Door vestiging met totaal 184 zielen. Verminde ring door overlijden 20 m. en 18 vr.. met 38 zielen. Door vertrek met 167 zielen. Ge heele vermeerdering: 42 m. en 19 vr. samen 61 zielen. Op 31 Deo. 1912 bestond de bevol king alzoo uit 972 vr. en 1275 m., totaal 2247 zielen. Huwelijken werden 9 gesloten. „Poirier's Schoonzoon." Top van Rhijn-Naeff heeft voor de N. V. „Tooneelvereeniging" een vertaling geleverd van Augier en Sandeau's „Le gendre de M. Poirier". Van dezen ;,Poi- rier'a Schoonzoon" hebben we gister avond genoten in onzen Schouwburg. Het blijspel werd gespeeld door het echtpaar Verkade en de heeren Moor, Van Kerckhoven, Timrott, Beukman, Verheyen en Degens. En 't is gegeven op een wijze, die den aanwezigen een prettigen avond hoeft bezorgd. Gaston, markies van Preules, heeft zoo in den loop der jaren een aardig duitje er door weten te brengen. Z'n kapitaal is op, meer dan dat zelfs, want hij heeft 't weten te brengen tot de schuld van een half millioen, die achteraf blijkt nog een slordige paar ton gouds meer te zijn. De markies is echter ouder een gelukkig gesternte geboren en weet een miilioentje te trouwen, waarbij hij de dochter van een ex-lakenkoopman, die 't tot millionair heeft weten te brengen, op den koop toe moet nemen. Onder die omstandigheden is 'tmet den trouw van den markies niet bijzonder goed gesteld. Z'n oude vriendin ligt hem nog na aan 't hart. De voornaamste bezigheid van den nieuwen echtgenoot is om het geld van z'n schoonvader er door te brengen. Ten minste die richting gaat 't in, als de oude baas dat reeds na drie maanden begrijpt. En dat Gaston er niet aan denkt iets te doen, bewijst hij, door z'n on dubbelzinnige verklaringen aan den schoonpapa, diens vriend Verdelet, zijn eigen vriend Hector, hertog van Mont- meyran, en aanz'n vrouw zelfs ook. Niets doen lijkt hem best, de schoon vader heeft 't geld en dat moet toch ook verteerd. Maar Poirier, zoo heet de ex-lapjeshan delaar, wil aan die geschiedenis een eind maken en hij treft'daartoe de noodigrr maatregelen. Hij gaat bezuinigingen in voeren, wanneer Gaston hem verklaard heeft, niets te willen aanpakken. De eerste étage, door den markies be woond, wordt te huur gezet met de stal ling en het koetshuis, de hoop en troost van Gaston, de kok krijgt bevel de diverse lekkernijen voor het diner van den vol genden dag niet klaar te maken, maar n zeer eenvoudigen maaltijd de mees- ter-der-kookkunst is zoo op z'n teentjes getrapt, dat hij de plaat poetst - en aan dien maaltijd zal Poirier naast de def tige gasten van zijn schoonzoon een paar van zijn eigen oude kennissen noo digen. Een grappige ruzie volgt, wanneer de twee voornaamste belanghebbenden over dit onderwerp aan den praat komen, waarbij de oude baas nog even moet hooren, dat hij naar een titel streefde en zijn doel hoopte te bereiken door het huwelijk van zijn dochter met den mar kies. Schoonpapa verzekert ochter dat hij een liberaal burger is en daarvan niet meer wil weten. Antoinette, Gaston's vrouw, komt er achter, dat ze door haar man be drogen wordt en 't eindje van het lied is, dat de twee met elkaar breken. Rest nog één bedrijf en daarin moet 't geheele zaakje weer in ordo komen', 't Gaat dan ook uitstekend. Eerst nog wat stribbeling, wat gebabbel over de eer van een edelman, doch ten slotte komt toch alles in orde. Verdelet, behalve vriend van Poirier ook de peetoom van Antoinette, heeft het oude voorvaderlijk kasteel van den markies gekocht dat deze er door had gebracht, naderhand door Poirier weer was gekocht, doch die 't nu in een bal- oorige bui weer onder den hamer wilde brengen of 't onderhands te koop aan bood en daar trekt het jonge paar met Verdelet in. Gaston zal zich hu op de tuinderij toeleggen. Poirier is bij net plan vergeten, maar hij zal een buitenplaats in de buurt koopen en rekent bij voorbaat reeds uit, binnen hoeveel jaar hij pair van Frank rijk zal zijn. „Poirier's Schoonzoon" is een aange naam blijspel, dat frisch wordt gespeeld. Moor was wel het best. Van z n dank bare rol van den ouden Poirier had hij iels goeds gemaakt. Een prettige oude heer. En dan z'n partner Verdelet van Const, van Kerckhoven. Een kostelijk tweetal. Enny Vrede is een sympathieke actrice. Haar uitbeelding van Antoinette was ook weer gelukkig geslaagd. Ze loeft zich geheel iu in haar scheppingen en daar door gevoelt men zoo met haar mee. Haar sympathieke verschijning verhoogt steeds haar succes. Verkade zelf was niet bijzonder dit maal. Hi] had nog al eens neiging tot verspreken en dat was bijwijlen Hin derlijk. Het kalme, weloverlegde spel van Tim rott als Hector mag nog worden ge* noemd, alsook de heerlijke typen die Beukman en Verheyen wisten te maken van den kok en den schuldeisch ir. Jan Degens was als steeds een goede be diende. Het décor was van een kamer van een burgerman in goeden doen. Het achter doek zeer goed geslaagd. De combinatie! der meubelen kon ons niet bekoren. Rest ons nog te zeggen, dat 't bezoek niet aan de venvachting voldeed. Een beter bezette zaal zou meer in over- eenstemming zijn geweest met de ver diensten van stuk en spel. üAarchant contra Van Neutsz. Het Tweede Kamerlid Marchant heeft een open brief doen verschijnen, „Ambt en Belang", gericht zoowel aan den heer J. B. van Heutsz, oud-gouverneur-geno- raai van Ned.-Indië en commissaris der Ned.-Indische Boschproducten-Maat schappij, als aan den heer Ch. Boon' Hartsinck, directeur derzelfde Maat schappij. De aanleiding tot deze uitgave is de volgende: Nadat de heer Marchant op; 2 en 3 December in de Tweede Kamer een redevoering had gehouden over mis standen op Borneo ten gevolge van het verleenen van concessies tot het aan winnen van djeloetoeng, heeft hij een brief van generaal Van Heutsz ontvangen met het verwijt, deze door hem be lasterd was. Het verwijt ging vergezeld: van de opmerking, dat net ergerlijk was, dat er in de Staten-Generaal steeds men- scben worden gevonden, die, gedekt door hun positie van Kamerlid, de eer en den goeden naam aantasten van landge- nooten met een eervol ambtelijk verle den. Daarom voelt de heer Marchant zich gedwongen, buiten de Kamer zonder eenige wijziging te herhalen, wat hij daarbinnen had gezegd. Hij vroeg ver- loi den aan hem gerichten brief te pu bliceeren met zijn antwoord daarop, doch dat verlof werd 'door den heer Van Heutsz geweigerd. Bovendien herinnert de schrijver van den open brief er aan, dat de heer Ch, Boon Hartsinck, bovengenoemd, een van 16 Dec. gedateerde verklaring aan de leden der Tweede Kamer heeft toegei- zonden waarin werd medegedeeld dat: de oud gouv.-gen. eerst op herhaald aan dringen een plaats van commissaris heeft aanvaard, dat deze nimmer aandeel houder is geweest, geeir aantal „fully paid shares ontving, en ook de djeloe- toeng-conoessio niet verleende. Mr. Marchant deelt dan mede. dat del Ned.-Indische Boschpnxlucten-Maat- schappij eigenlijk een Amerikaansc-he Maatschappij is en uit de balans van The United Malaysian Rubber Co. lim. per 31 Mei 1911 citeert hij het volgende, ge plaatst onder het hoofd Nederlandsch- Indischo Boschproducten-Maatschappij,- bij de vermelding van de over neming van 100 aandeelen dezer Maat schappij en van eenige door de Rubber Co. verleende voorschotten: „47 fully Êaid shares have been given to the Dutcfi irectors for consenting to act as such", (47 volgestorte aandeelen zijn gegeven' aan de Hollandsche commissarissen voor hun toestemming om als zoodanig op te treden). De commissarissen van 'dei Boschproducten-Mij. moeten, zegt de heer Marchant, dus op Borneo de belangen behartigen van de United Malaysian Rubber Co. De schrijver herhaalt dan wat hij in de Kamer heeft gezegd, o. a. dat de heer Van Heutsz als gouv.-generaal over de djeloetoene-conoessies beslist heeft. Dat de heer Van Heutsz nog geen commis saris was, toen de aandeelen werden1 uitgekeerd, doet er volgens den schrij ver weinig toe. De hoofdzaak is dat de heer Van Ileulsz nu zijn invloed aan wendt om ondernemingen te doen slagen ten koste van anderen. De heer Marchant schrijft dan nog het volgende „Het verwondert mij, dat gij 'beiden uit mijn Kamerrede juist datgene hebt gelicht, wat naar mijn oordeel het erg ste niet is. Over het geheele optreden uwer Maatschappij op Borneo verliest gij geen woord. Het berooven en ge vangenzetten van inlanders, het misbrui ken-* daartoe van het Gouvernement, schijnt voor u geen bezwaar op te le veren." Over dezelfde kwestie werd verleden Donderdag in het Engelsche Lagerhuis een vraag gesteld. De „Wéstm. Gaz." meldt daaromtrent: De heer Wedgwood vroeg den staats secretaris van koloniën, wélke stappen hij laatstelijk liarl gedaan om gouv. en anderen koloniale bestuursambtenaren te beletten commissarissen of promolors van 'vennootschappen te worden na hun aftreden. Minister Harcourt zei de dat do 7\'

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1