LEIB3GH DA&BLÜ.B, Zaterdag* 4 Januari. Berde Blad. Amo li23. No. 16218. Offïeieele Kennisgeving. Tweeüe Kamer. Eerste Harrier. De oorzaak van Migraine en Hoofdpijn Voor vrouwen. Kunst, letteren, enz. Ingezonden. I, EE RPlilCHT WET. Huisonderwijs. De Burgemeester van Leiden; Herinnert ouders, voogaeu en verzorgers v&n de in deze gemeente woonachtige kin deren, op wie de Leerplichtwet van toepas sing is; dat zij, indien zij aan de eischen dier wet voldoen, door aan die kinderen huis- - onderwijs te verstrekken of to doen ver strekken, verplioht zijn aan hom bij een door hen» onderteekende verklaring opgave to doen van: lo.-do vakken, waarin de kinderen huis onderwijs genieten; 2o. a. de namen der kinderen, met bij voeging van de voornamen, dagbeekening van geboorte en plaats van werkelijk ver blijf, alsmede van de plaats, waar het on derwijs wordt gegeven; 6. de namen en voornamen van hen, door wie het onderwijs wordt gegeven; dat deze verklaring, welke door hen, die het onderwijs geven, -mede onderteekend moet worden, ieder jaar vóór 1 Februari opnieuw moet worden ingediend; dat van verandering in de personen, door wie 't onderwijs wordt gegeven, binnen acht - en twintig dagen aan hem mededeeling moet worden gedaan; en dat formulieren voor de opgaven omtrent kinderen, aan wie huis onderwijs wordt verstrekt en voor de op gaven omtrent verandering in de personen, die het huisonderwijs geven, kosteloos ver- 1 krijgbaar zijn ter gemeente-secretarie. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 3 Januari 1912. de geldt voor tal van andere staten, waar evenmin als te onzent Fransch de landstaal is; en eindelijk, dat daarom, door bij de be kendmaking van het tractaat in het Staats blad een Nederlandsche vertaling er van te voegen, bekendheid met den inhoud en de beteekenis van het verdrag alom in den lan de verzekerd wordt. Kosten der Nederlandsche deelnemingaandetentoonstel- lingteSanFranciscoin' 1915. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbcgrooting voor het dienstjaar 1913 en verhooging van de )>egrootihg van uitgaven van Nedcrl.- Indië over het dienstjaar 1913. (Kosten der Nederlandsche deelneming aan de tentoonstelling te San Francisco in 1915). In de toelichting wordt er aan herin nerd, dat in 1915 (van 20 Februari tot 4 December) te San Francisco een we reldtentoonstelling zal worden gehouden (Panama-Pacific-Intcrnational Exposi tion), ter viering van de tot-stand-koming en de opening van het Panama-Kanaal. De Nederlandsche regecring is namens de Amerikaans clic tot deelneming uitge- noodigd, terwijl een speciale commissie, door de Amerikaansche regeering uitge zonden, ook Nederland heeft bezocht en met verschillende regeerings personen zoowel als met leidende personen uit de kringen van handel,^nijverheid en scheep vaart besprekingen heeft gehouden. Na rijp beraad heeft de regeering ge meend, dat er aanleiding, bestaat voör Nederland en de Nederlandsche koloniën om de uïtnoodiging te aanvaarden en aan de tentoonstelling deel te nemen. Eén moeilijkheid aan do deelneming verbonden was de groote afstand. Daartegenover staat echter als gunstige omstandigheid, dat in Californië talrijke Nederlanders en oud-Nederlanders geves tigd zijn, onder wie vele deugdelijke en actieve elementen, welke zich nog on langs hebben verecnigd tot een Neder- landsche Kamer van Koophandel, zoo dat men van krachtige medewerking ter plaatse volkomen verzekerd mag zijn. Met de bedoelde Nederlandsche ka mer van Koophandel is ook over even- tueele deelneming overleg gepleegd en is voorloopig-nagegaan hoe deze liet best ware in te richten. Op grond van deze .voorloopige onderzoekingen is een be- grooling opgemaakt van de van regee- ringswege beschikbaar te stellen gelden. Met een ruime 'reserve voor eventueel noodig blijkende verhooging van enkele twijfelachtige posten komt deze begroo ting tot een totaal van f750,000. Naar de meening van de regèering beslaat; er voldoende aanleiding om voor deze uit verschillende oogpunten belangrijke zaak bedoeld bedrag beschikbaar te stellen. Het is de bedoeling, dat de helft van dit bedrag ten laste van Nederland zal ko men en de andere helft ten laste van de koloniale begrootingen. Voor 1913 wordt thans als eerste ter mijn zoowel ten laste van hoofdstuk X der Staatsbegrooting als ten laste van de begrooting van Nederlandsch-Indië een bedrag .van f 10,000 aangevraagd, met de bedoeling tevens daarmede om trent de deelneming van Nederland en de daarvoor toe te stane gelden oen be slissing van de Staten-Generaal te ver- verkrijgen. Wijziging Loterijwet 1905. In zijn Memorie van Antwoord Ver klaart de Minister van Justitie aanvul ling van de Loterijwet 1905 met eenige bepalingen, die de goede naleving van de wet konden verzekeren, urgent te achten in die male, dat hij, ter bespoe diging van de afdoening van dit wets ontwerp, het ongewenscht achtte nog op zettelijk te" onderzoeken, of ook in het materieel recht zelf wijziging behoorde te worden aangebracht. Yerder deelt de Minister mede, dat nog nimmer eenige klacht over de belemme ring van tombola's en kleine loterijen tot hem is gericht, voor zoover het betreft loterijen voor een goed doel. Voor kleine loterijen en tombola's niet voor een goed doel, doch ter bevoor deeling van den aanlegger zelf gehouden, kon nimmer toestemming worden ver leend, omdat zij strijdig zijn met het hoofdbeginsel der Loterijwet, al moge dit in enkele gevallen hard schijnen. Evenmin kan de Minister zich veree nigen met het denkbeeld 'van wijziging van art. 10 ten gunste van het bedrijf van maatschappijen als „Lotisico"." De vele veroordeelingen in de laatste maanden hebben bewezen, zegt de Minister de juistheid van zijn over tuiging ook reecis bij den tegenwoordi- gen tekst der wet bij een goede straf rechtpleging met goea gevolg strafrech telijk kan worden opgetreden tegen al die ondernemingen die door het uitschrij ven van premie-obligaties de wet trach ten te ontduiken. Daaróm bestaat voor Het oogenblik geen behoefte aan het aan gegeven middel, om voor de loten der Staatsloterij een grooter aantal nummers te gebruiken dan er loten zijn. Mocht het intusschen te eeniger tijd 'wenschelijk schijnen langs dezen weg de geschetste praktijken tegen te gaan, dan zat de Minister niet aarzelen hieromtrent met zijn ambtgenoot van financiën in over leg te treden. Do opmerking meent hij thans reeds te moeten maken dat aldus vóór 1 Juli 1905 wettiglijk bestaande loterijen, dié genie ten van de overgangsbepaling van art. 10 en zich richten naar dc trekkingen van de Staatsloterij, wellicht in moeilijk heden zouden gebracht worden. Klachten dat het door loterijen verzamelde geld niet aan Jiet opgegeven liefdadig (doel einde zou zijn ten goede gekomei^ heb ben den minister niet bereikt en zijn dan ook niet de aanleiding tot dit wets ontwerp geweest. De Minister erkent dat de vernietiging ook aandeelen in een buitenlandsche lo terij kan betreffen en dat in dit ver band de uitdrukking „nietswaardige pa pieren" in haar algemeenheid wellicht iets te ver gaat. Intusschen voor een uitzondering ten aanzien van aandeelen in een buitenlandsche loterij bestaan zegt hij geen termen. tember zijn betrekking neer te leggen en he tooneel te verlaten. (,,N. v, d. P.") Mevrouw Ternooy Apèl Haspels. Mevrouw Ternooy ApèlHaspels heeft het tooneel voor goed vaarwel gezegd. Door bemiddeling van eenige bekende me dici is zij thans benoemd tot verpleegster in het ziekenhuis te Rotterdam. Typografen loon fictie. medeuitvoerders,- die mij daartoe ook heSt ben aangezet, 2o. Genoemd verzoekschrift was geeni bede om gunst of verschooning. Wij meem den en meenen nog dat het onbillijk isj genoemde boete te handhaven. 3o. Toen de heer Heesterman het requestj persoonlijk aan den burgemeester aam bood, heeft Zijn Edelachtb. het dreigen ment uitgesproken: „Neem het mee tcrugj of ik zal Dekker wel krijgen." Nu begrijpt ieder wet dat ik voor zulke uitingen niet bevreesd ben. Alleen vind ilc het beneden alle kritiek dergelijke dreiger menten te gebruiken, wegens een feit, waars toe ieder gerechtigd is. 4o. Ik beloof een bedrag van f200 aanj de armen, uit te keeren, indien iemand,; Burgemeester van Dobbcn dc Bruyn en alle raadsleden niet uitgesloten, mij 't wet-: tig bewijs kan leveren, dat ik mij in dezej aan oneerlijkheid schuldig maakte. Met beleefden dank voor dq verleendg plaatsruimte. Uw Dw,, Abonné,- J. DEKKERj Hazerswoude, 2 Januari 1913. Telegrafisch weerbericht, nasr waarnemingen in den morgen' van 4 Jan. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste baromstei stond 774.0 te Neufahr») wasser; laagst» 722,9 t» Votmanoer. Verwachting tot den avond van 5 Jan. Ueest matige Zuidoostelijke tot Zuidelijken windmeest zwaarbewolkt, wainlg of g»en regen; zelfde temperatuur. De „haltbroeder" van den Dnit- ■chen keizer. Het heillooz» verlangen, dat vele Amerikaan» sche schoonsn koesteren, om met eeu man,, dia een adellijken titel voor zijn naam heeft, ta huwen, heeft dezer dagen in een rijke en aanzienlijke familie in de Vereeaigde Staten ten catastrophe veroorzaakt, waarvan de tra giek echter met een groote dosis humor ver. eenigd is. De hoofdrol tn dit drama speelt een jeugdig Dultscher, wiens identitolt tot heden nog niet nauwkeurig is vastgesteld, terwijl miss Mildred Weiland, die voor een der sohoon- ste jongemeisjos van Brooklyn doorgaat ol liever doorging de rol van het .slacht offer" heeft. De schoone Mildred, wier vader tot de wei- gestélde kooplieden van de zusterstad van New-York behoort, logeerde ln den herfst van bet vorige jaar by bloedverwanten. Op een automobieltoctit, dien zij in gezelschap van haar tante ondernam, geraakte baar anto defect. Op hetzelfde oogenblik kwam een andere auto aangereden, wanrln slechts een heer gezeton, was, die de dames terstond i|ja diensten aan bood, welke zeer gaarne aanvaard werden. Het jongemensch stelde zioh voor als „ba ron Heino Leopold von Qoafhe" en spoedig bad men kennis met elkander gemaakt Mtsa Mildred was, volgens baar eigen verklaringen, op „bet eerste gezicht" op hem verliefd en haar liefde «tijgende tot geestdriftige bewon dering, toen bU baar in geheim mededeelde, dat bU een „halfbroeder van den Duitschen keizer" was. In de zalige overtuiging een schoonzuster van keizer Wilhelm te worden, ging zU einde October mot „baron von Qoethe" naar het bureau van den burgerljjkon stand. Haar vader had zjjn toestemming tot deze echtvereonlgiog weliswaar niet gegeven, maar zoodra bij bemerkte, dat zjjn dochter zioh al spoedig na haar huwelijk ongelukkig begon te gevoelen, eteldo h(j wel wat te laat een onderzoek naar het verleden van zijn adellij ken schoonzoon in. En toen kwamen er rare dingen aan den dag. „Von Qoethe" Waa geen baron, doch een handige oplichter, dis nog eenige maanden gevangenisstrat tegoed had, terwijl by bovendien reeds met een andere Amenkasneche gehuwd was. Wetland haalde terstond zijn dochter naar het oudertyk hui* terug en diende tegen haar psoudo-echtgenoot een aanklacht wegene bigamie in. Nu ztt de „hallbroeder van den Duitschen' keizer" ach ter slot en grendel. De fecllnersstnkiiiK te A'ew-Vork mislukt. In den nacht van 1912 op 1913, toen te New-York een poging werd gedaan; door den Internationalen Bond van Ho telbedienden om een algemeene kellners» staking uit te roepen, is de liefde lot de fooi krachtiger gebleken dan de voor spiegelingen der bondsleiders. Terwijl een leger van hotelbedienden de laatste hand legde aan de geweldige toebereidselen voor het vieren van Oudejaarsavond toebereidselen die to zamen. honderdduizenden verslinden brachten afgezanten van den bond dej voornaamste hoteleigenaars een bezoek en legden hun, ter onmiddellijke inwil liging, een ellenlange cischcn-lijst voor.: Zij eischten o.m. hooger loon, afschaf fing van het boetenstelsel, en hetere bestaansvoorwaarden. Op hetzelfde uur word aan de hoofd kwartieren van den bond een groot biljet aangeplakt, vermeldend, dat er een „al gemeene werkstaking aan den gang was."- Dat bloek intusschen, op zijn zachtst uitgedrukt, niet geheel met de werke lijkheid te strooken. Sommige hotel eigenaars beloofden de eischen te zullen overwegen, anderen wezen ze kortaf van de hand, en gedurende korten tijd was de algemeene vroolijkheid bewolkt door de mogelijkheid dat 50,000 menschen. die ieder 5 dollar hadden betaald, voor het genoegen, te middernacht een vol slagen diner te kunnen binnenspelen, genoodzaakt zouden zijn om zichzelven te bedienen. Nieuwjaar is echter de voordeeligstó feestelijkheid van het geheele jaar voor de New-Yorksche hotels, maar tevens levert het 't meest aan fooien voor de kellners op. En dit feit hadden de honds- leiders over het hoofd gezien. In het Astor-hotel, ging, m weerwil van den aanval, die op dit gebouw gedaan werd, alles toe zooals gewoonlijk op. Oudejaarsavond, 't Nieuwe jaar werd De verkiezingen. Dezen zomer zal het met de verkiezingen druk loopeu. Voor de Tweede Kamer treedt in het kiesdistrict Leiden at dr. JTh. d? Visser, C.-H., en in het lriesdistriet F-twijk mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck, O.-H. Voor het lidmaatschap der Provinciale Staten treden in Leiden af de heeren J.. Brunt, C.-H., W. Pera, AR.en W. F. van Wijk, A.-lt.voor Leiderdorp W. War- naar, A.R., C. J. L. van der Meer, R.-K.; voor Zoetermeer J. Sbhe'er, R.-K.en Jhr. mr. L. E. M. van Fisenne, A.-R., en voor Alphen, mr.'CJ. S van Dóbben de Bruyn, A.-R., en A. A. van Gils, R.-K. Voor het lidmaatschap van den Gemeen teraad te Leiden, in het eerste district de heeren: J. A. van Haniel, V. L.H. W. Fischer, V. L., en IV. Pera, A.-R. In district twee, de herren D. van Gru ting, U. L., C. W. van der Pot Bz., V.-D. en K. Sijtsma, V. D.en in het derde dis trict dé heeren J. Bosch, A.-R., A -Mulder, A.-R., G. P. Timp, R.-K., en C. J. van Tol, R.-K. Aanvaring en h ulp en b erg i n g, De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie hebben, in antwoord op het voorloopig verslag van de Commissie van Rapporteurs over de wetsontwerpen tot goedkeuring van de op 23 September te Brussel tusschen Nederland en een aantal andere landen gesloten verdragen tot het vaststellen van eenige eenvormige regelen betreffende aanvaring en hulp en berging, medegedeeld, dat zij geenszins kunnen toe- geveh, dat door aanvaring van de beide hierbédóelde verdragen de noodzakelijk heid zoude zijn geboren om het Wetboek van Koophandel op dit punt in overeen- stimming te brengen met den inhoud van die tractaten. De ministers zetten uiteen, dat met het oog op de bekende strijdvraag oihtrent de rechtskracht van verdragen ten opzichte van de burgers der contracteerende staten het indienen van een ander wetsontwerp naast, die tot goedkeuring van de beide tractaten onnoodig en zelfs ongewenscht was. Wel wordt de leer, dat een nadere wet g. vereischt is om den burger te binden aan het gesloten tractaat, door verscheidene uitnemende juristen ie onzent verdedigd, maar, wanneer de gelegenheid-rich heeft voorgedaan om in die quaestie partij te kie- fcen heeft steeds, zoowel de wetgevende als de rechterlijke machtpartij geko zen tegen de zooeven vermelde leer. Steeds werd aangenomen en beslist, dat die leer niet in de Grondwet was neergelegd en met het daarin vervatte beginsel in strijd was: Zoolang onze Grondwet op dit punt onge wijzigd blijft en zoolang de uitspraken van oqrdeelen bevoegde organen geen wijziging hebben ondergaan, is het, naar de overtuiging van de ministers, der regeertng plicht de heersehende opvatting te volgen en na te leven. Ook ter wille van de rechtszekerheid is, naar de ministers betoogen, de bedoelde wetswijziging niet vereisoht. Ha-d de regeering thans wijziging voorge steld" van het Wetboek van Koo^a^d^r^mf^ dit stuk, dan had zij gevaar gehjepen--dot tijdige ratificatie van de beide ■Verdragen te dóen mislukken, en tévens zoiv«jvdéft.- indruk hebben gevestigd, alsnog meening het -oude wetboek op- geeh^phliS; zóó dringend herziening behoefde als juist ten aanzien van de beide betrekkelijk min der gewichtige onderwerpen dezer verdra gen. Wat de opmerking betreft, dat, door aan te nemen de bindende kracht van een ver drag, zoude ontstaan wat genoemd is een misverstand dat de Nederlandsche staats burgers een staatsbevel ontvangen in de Fransche taal", wordt ingevoerd, dat, ver mits het de bedoeling is van het verdrag van toepassing te zijn op de verhoudingen tussohen de private personen onderling, men aan die consequentie niet kan ontkomen, wil men zich niet ten eenenmale afsnijden van de internationale gemeenschapdat hetzelf BECEA3IES, 162 24 A 40 Cent per regel. is Taak in ongesteldheid der niaag of liurdiyvighcid te zoeken, en iu dat gerat moet men de oorsprong- kwalen doeltreffend bestrijden. Bij bet wegnemen ran chronische spijs verteringskwalen komt het er in do eerste plaats op aan, dat het te kie zen middel vrij van prikkelende werking is, en ook by voortgezet gebruik niet taalt. In het zuiver natuurlijke Fraatz Josef-bïtterwater bezitteu wij een sedert lang beproefd gebleken geneesmiddel, dat inder daad volkomen aan deze eischen voldoet. Geheimraad prof. Senator, de beroeande Bcrlijnsche geleerde, zegt daaromtrent: „Steeds heeft het echte Frauz Josel-laxeerwater zyu uitwerking gedaan." Verkrijgbaar in miiieraalwater-deptfts, drogiste rijen en apotheken. Hot Is volkomen waar, dat velt vrouwen lyden aan kwalen als rugpijn, zenuwachtig heid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, slapeloosheid, loomheid, enz., doch mannen l|jden er eren goed aan. Er is dus geen reden om dergelij ke kwalen steeds als vrouwenkwalon te be schouwen. Een feit is, dat de nieren xoo nauw verbonden z|jn met de inwendige organen, dat wauneer de nieren ziek wordon, alles er onder Jtfdt. Foster's Rugpijn Nieren-Pillen helpen de nieren om haar werk behoorlijk te verrichten, hélpen haar om de onzuiverheden uit het lichaam af te voeren, die de oorzaak van tal van kwalen vormen. 161 39 Veel kommer zou voorkomen worden, Indien vrouwen op vastgestelde tijdperken Foster'e Rugpijn Nieren Pillen gebruikten. Haar uit werking op terneerdrukkende pijnen en zwakte ie wonderlijk on z|j zQ.n het best bekende ge- rie9smiddel voor kwalen alt rügpjjn, duizelig heid, waterzuchtige zwollingdn, urmekwalen, p|jn in de" lendenen, de zijden en heupen, rheumatische pijnen, enz. Te Leiden verkrijgbaar bij D. M. Krui- singa, Nieuwe -Rijn 33", Reysfc Krak, Steenstr. 41, en D. _W. E. F. do Waal, Mare 66. Toezending geschiedt -franco na ontv. v. posfc- wissel a f 1.75 voor éón, of f 10 voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren-Pillen, jfêyPiweigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- wanneer ge steeds ge- een ige gebruikt, indien ffU vreest verkouden te zullen worden of wan neer uw stem heeach klinkt. Er is geen beter middel voor het behoud van de stem. Talrijke getuigschriften spreken van de voor- treffelijke werking der Wybert-Tabletten. Vei kr|jghaar b|J Apothekers, en de meeste Drogisten k 60 cent per doos, te Leiden b|J Gebr. Christiaanse, Hoogewoerd 3 en Haar lemmerstraat 6; J. Elsinga, (Fa. J. H. Dijkhuis) Hoogstraat 5. 169 19 De Haagsche Schouwburg. Twee-en-veertig Hagenaars hebben een adres gerioht tot den gemeenteraad, om hun leedwezen te betuigen over de pogin gen, die er van verschillende zijden nog voortdurend worden aangewend om de totstandkoming -van de naar hun oordeel prachtige plannen van de schouwburgcom missie te verijdelen. Het "voorstel om den nieuwen schouw burg op Zorgvliet te bouwen, noemen zij onzinnig. Zij dringen er op aan, dat er ze kerheid zal worden verkregén voor de tob standkoming van den schouwburg, althans in den zomer van 1914. D e „Tooneelvereeniging in G r a n d-T heatre. Men meldt uit Amsterdam aan de ,,N. R. Ot." Naar wij vernemen, heeft de naam. venn. „TooneelVereeniging," artistieke leiders Hoyermans en Verkade, onder Voorbe houd, dat het gebouw niet op 7 dezer in handen van de vroegere eigenaars, de heeren Gebrs. Van Lier, terugkeert, het Grand Theatre in de Amstelstraat van 16 dezer af gehuurd en is het haar voor nemen, van dien datum af, zoowel den Hollandschen fSchouwburg als het Grand Théatre te bespelen. W. P. de Leur, De heer W. P. de Leur, hoofdregisseur von de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Too neel", heeft het besluit genomen met Sep Van de zijde der Amsterdamsche Druk- kersvereeniging wordt het volgende meege deeld: Bij de gisteren gehouden bespreking met de afgevaardigden van de vier typogra- phische vereenigingen hebben de bestuur ders aer patroonsvereeniging uitdrukkelijk verklaard, dat verhooging van het minimum loon verder dan door de patroons is voor gesteld, in den tegenwoordigen toestand on mogelijk is, waar toch tevens verhooging van het minimum-loon vanzelf zal mede brengen verbetering van de overige loonen. Zij hebben den werklieden ernstig onder het oog gebracht, dat het noodzaken tot het doen van verdere concessies onverantwoor delijk zou zijn wegens de ernstige gevolgen, die daaruit voor het geheele drukkersbe- drijf te Amsterdam zouden voortvloeien. Mijnbeer <ie Redacteur! Als ik even mag- gebruik maken vani uw' gastvrijheid, zou ik gaarne onderstaan de regelen willen plaatsen in uw geëerd blad. Volgens het verslag van de laatste ver gadering van den Edelachtbaren Raad der gemeente Hazerswoude in Uw en andere bladen opgenomen, is ondergeteekende, Dekker, aannemer te Hazerswoude, be schuldigd van dingen, die zijn goeden naam als aannemer tan zeerste zouden kunnen, schaden. Hem is nl. door niemand minder dan door den Edelachtbaren heer C. S. van Dobben de Bruyn, Mr. in de rechten en Burgemeester van Hazerswoude, aange wreven, de rekening over verschillende wer ken minstens f 200 te hoog te noteeren. Genoemde burgemeester ontneemt mij echter de mogelijkheid mijn geschonden naam te herstellen, door de genoemde re kening geheel tot den laatsten qent toe uit te betalen. Ware deze bètaling niet geschied, zeker zou dc gemeente van Hazerswoude in rech ten verplicht zijn geworden, mijn oneer- 1 lijkheid voor de rechtbank te bewijzen, welke bewijzen naar mijn hartelijke over tuiging nooit of te nimmer zullen kunnen worden geleverd. He't zou mij nl. niet moeilijk vallen met het bestek en de reke ningen mijner leveranciers te bewijzen, dat alle werken, die op de genoemde reke ning zijn genoteerd, behoóren tót de bij werken en dat daarop door mij een zuiver verlies is geleden van f51.29, omdat de eenheidsprijzen in 't bestek genoemd, stipt zijn in aanmerking genomen. De Edelachtb. Burgemeester van Ha zerswoude schijnt 't echter met zijn plicht om de gemeentebelangen te behartigen, te kunnen overeenbrengen, mijn afzetters» rekening geheel te Moldoen, aangezien 't hem toch heel gemakkelijk was, mij als aannemer te treffen, door mij f 200 boete op te leggen. Menigeen meent, dat zulk een handel wijze, een Mr. in de Rechten zeker onwaar» dig, als een wraakneming is te beschou wen, op mij als kerkvoogd. De geschiede nis met de begraafplaats schijnt bij velen nog te versch in 't geheugen te liggeai. Al is ook mijn vertrouwen in onzen Bur gemeester ten zeerste geschokt, tot zulke lage handelingen acht ik hem niet in staat. Mijn vertrouwen in hem zou niet zoo zeer geschokt zijn geworden, indien de burgemeester, belialve de f 200 boete, we gens te late aflevering ook nog een bedrag van minstens f 200 wegens afzetterij hadde gekort. Mij dunkt, een burgemeester, bij wien de ambtseed zwaar weegt, betaalt geen rekeningen, die f 200 te hoog zijn. Nu zult u M. de R. wellicht mecnen, dat ik dus nog met zekere gratie ben behan deld geworden. Onze burgemeester schijnt iets dergelijks in 't hoofd te zijn gekomen, toen hij volgens de verslagen nog vjan royaliteit durfde te spreken. Ik geef genoemden burgemeester en u, geachten Redacteur, echter de stellige ver zekering, dat ik door Mr. C. S. van Dob ben de Bruyn liever niet met zulke mis plaatste roayfiteit wil behandeld worden. Mijn goeden naam als aannemer, is mij oneindig veel meer waard dan zoo'n bur- gemeestersgunst. Ik wil ontvangen, wat mij naar recht en billijkheid toekomt, dit eischt mijn plicht als aannemer, en op douceurtjes ben ik niet gesteld. Aangezien sommige raads leden, in de vergadering gezegd hebben, dat ze de zaak hebben onderzocht, wil ik niet alleen ieder mijner cliénteele voor wiei. ik wel eens de eer had werken uit te voeren, maar ook ieder ingezetene van Hazerswoude en eiken abonné op uw veel gelezen blad inzage van het bestek en de rekeningen verleenen. Ik twijfel dan niet, of zij allen zullen overtuigd worden dat ondergeteekende, pis aannemer en de heeren A. Heesterman en Hm. Muller als mede-uitvoerders, geen af- zettersrekeningen, maar wel degelijk nota's conform het bestek hebben opgemaakt. Te Hazerswoude weet toch ieder, dat ik de werken in gemeene rekening met Hoes terman en Muller heb uitgevoerd. Mijn schrijven beoogt dus niet alleen mijn naam, maar ook dien mijner mede patroons te herstellen. Voor ik alsnu eindig, nog dc volgende medcdeelingen lo. Tot indiening van mijn request om restitutie van de ingehouden boete, meende ik zedelijk verplicht te zijn tegenover mijn

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9