Visciiinarkt 12-13. BEUZEMAKER Co. Mniailt Aanstaanden Maandag begint de No. 16215. XiÉÏDSCH DAGBLAD, Dinsdag* 31 December. Vierde Blad. Anno 1912. Uit de Rechtzaal. 8626 18» 3$ij£7: -I 3-0ctober-Wei*eeniging. Onder voorzitterschap van den heer N. Brou wer had gisteravond de eerste winter-bijeen- komst plaa's in de kleine Stadstaal van de leden dor 8 Ooiober Vereenlglng. Dese ver gadering was uiterst schraal bezocht, buiten een viertal bestuursleden werden slechts acht gewone leden geteld (onder welke dan nog drie verslaggevers). Ds notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedge keurd, waarna door den secretarie, den heer F. Drieesen, verslag werd uitgebracht van de jongst gehouden ieestvloring, eene sportbe- tooging, welke, als het meerendeel harer voorgangsters, als uitstekend geslaagd mag Worden aangemerkt. Vervolgens werd ter tafel gebracht de rekening en verantwoording over 1912, welke bedioeg In ontvangst f 5687.66, in uitgaaf f 6885.80s, sluitsnde alzoo met een nadeellg saldo van f 1298 IIs. Asn de cijfers der begrooting wordt nog het volgende ontleend: Ds contributiën en bijdragen van plm. 2470 leden en donateurs bedroegen f 2714.40. Als subsidie uit de gemeentekas werd ontvangen f 1000 en de verkoop van kaarten voor het feestterrein bracht eene som van f 987.75 op. Ce uitgaven vermelden o a.t Uitdeeling van brood, baring, tabak, enz f 2025 85, sportbetooging en diner 848.12, tnuziek en vuurwerk f 2010.62, bioscoopvoor- •tslling f 215 95, drukwerk en advertentiën f 339, duinwater en verlichting Tan het feest terrein f 207.19. &U arwezigneld van alle leden der commissie van controls voor het nszien der rekening 8*f d« voorzitter eenige toelichting tot de cijfers der rekening, meer in 't blonder tot die van het aanzienlijk nadeelig «lot. Dit was O. a. te wUten voor een gedeelte nog aan de ■tormschade op 80 September 1911 aan de gebouwen en getimmerten op het feestterrein Aangebracht, de buitengewone koeten der feest viering zelre in dat jaar en de steeda toe nemende koeten der uitdeeling op den feest dag aan onze miDgegoede medeburgers. Echter Eou er, naar voorzitters toezegging, naar Worden gestreefd, geleidelijk tot amortisatie van de schuld der vereeniglng te geraken. Door een der leden werd verder in over weging gegeven ale hoofdnummer voor een volgende feestviering, het houden v«.n een muziek concours, 'twelk by vordering van niet bolangrUke kosten van uitgaaf, waar- aohyniyic een niet onaanzienlijke bate voor de kas der vereeniging zou kunnen opleveren. De voorzitter zegde toe bU het plan voor een volgende feestviering, dit voorstel in overweging te zullen nemen. Een ander lid wees op de volkomen onge schiktheid van het Schuttersveld als plaats voor feestterrein, inzonderheid in 't ongunstig Jaargetijde waarin October valt, en wenschte dit veid ale zoodanig in 't vervolg niet meer in aanmerking te zien gebracht. Ook van dezen wenk zou te zijner tijd door het be stuur nota worden genomen. Niet 8 meer aan de orde zijnde en geen der aanwezigen verder het woord verlangen de werd do vergadering door den voorzitter gesloten. Grond wetsherziening. De Haagsche correspondent van „De Stan daard" verneemt uit goede bron, dat 4e voor etellen der Grondw '^herziening in de eerste weken nog nier te verwachten zijn. Prof. mr. H. 1». Drncker. De Driehoek correspondent van de „Tol." ■ohrljft: WU vernemen, dat het ontslag van mr. H. L. Drucker als lid der Tweede Kamer de beteekenis heeft van een definitief afscheid van het parlementaire leven. De heer Drucker koesterde reeds ln 1909 het voornemen, zich terug te trekken, maar gaf er toen geen ge volg aan. Thans echter diende hU zijn ontslag in, eensdeels om redeuen van gszondheid, an derdeels om zich meer aan wetenschappelijke werkzaamheden te kunnen wjjden. Do Ftaoscho presidentsverkiezing. De „Echo de Paris" vorzekert, dat Poincaré en Ribot zich als candidaten voor het presi dentschap met elkaar verstaan hebben. Die gene van beiden, die bij de eerste stemming ook maar een stem minder zal he'oden dan de ander,.zal voor dezen plaats maken. Do misdaad to Deiiokamp. Naar den vermoodellJken dader, iemand uit Denekamp, pas ontslagen uit de gevangenis, waarin by, met tusschenpoozen, een 12-tal jaren wegens inbraken en diefstal doorbracht, wordt Ijverig gezocht. Gistermorgen Is hy nog tusscheu Denekamp en Oldenzaai gezien. (Zie Tweede Blad.) Prof. mr. M. W. F. Treub. Over het bedanken van den heer Treub voor een eventueele Kamer-candidatuur, schrijft de Driehoek-correspondent van „De Tel": Naar wy vernemen, heeft prof. mr. U. W. F. Treub besloten, zich in 1913 niet meer voor de Tweede Kamer beschikbaar te stellen. Geiyk men weet, gaf de hoer Treub reeds vroeger te kennen, zich in geen geval te kunnen vereenigen met het program-punt der concentratie betreffende het staatspensioen. Nadat de algemeene vergadering van den VrUzinnig-Democratischen Bond op 16 Novem ber j.l. zich met dat punt had vereenigd, besloot de heer Treub een mandaat als Kamer lid voor Assen ln 1913 niet meer te aan vaarden en evenmin in eenig ander district een candidatuur aan te nemen Ook het heen gaan van mr. Treub is een groot verlies voor het parlement. Vanaf 11 October 1901 toen hy mr. Willinge opvolgde hsoft de heer Treub in do Tweede Kamer zitting, waar hy tot de bekwaamste en meest scherpzinnige leden behoorde, die er nooit tegen opzag z'n tegenstander zoo vinnig mogeiyk te ijjf te gaan. Van vechten met fluweelen handschoe nen was de heer Treub steeds een verwoed vijand, maar getuigd moet, dat de degelijkheid van z'n betoogen door do scherpte er van nooit aan waarde verloor. Het stemt inderdaad weemoedig, mannon als Drucker en Treub, in 't volle bezit van hun ongemeene gaven en talenten, en op hun lseftyd, het parlement te zien verlaten. En inzonderheid de vrijzinnig-democratische fractie krygt wèl gevoelige klappen 1 Ook „Het Volk" verneemt, dat prof. Treub besloten heeft zich niet voor Assen candidaat te stellen. Wel stelde de afdeeling Assen van den VrUz. Democr. Bond hem vóór eenige maanden candidaat, doch geen der andere 18 kiesverienigingen ln 't district volgde dit voor beeld. Von Kiderlen WUchter. -|- Onze telegrammen meldden gisteren het plotseling overlijden van den Duitschen staatssecretaris von Kiderlen Wachter. Alfred von Kiderlen Wachter werd op 10 Juli 1852 te Stuttgart geboren. Als acht tienjarig vrijwilliger maakte hij den veld tocht van 1870 mede. Op zijn 20ste jaar liet hij zich als student in de rechten inschrij ven en studeerde van 18721870 achtereen volgens in Tubingen, Leipzig en Straats burg. In 't jaar 1881 begon feitelijk de di plomatieke loopbaan van den thans over leden staat-Bseoretarishij werd toen tot secretaris aan de Duitsohe legatie te Pe tersburg benoemd, welk ambt hij tot 1884 bleef waarnemen, om dezelfde functie van dat jaar tot 1886 te Parijs te vervullen. Daarop bracht de aan afwisseling zoo rijke loop der diplomatieke mutaties hem naar Konstantinopel, waar hij legatieraad was. Ook slechts weder voor twee jaren, want in 1886 vergezelde hij keizer Wilhelm op diens reis naar Petersburg. Stockholm en Kopenhagen, om sedert dat jaar voorb aan steeds, als vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsohe Zaken, aan de reizen van zijn souverein deel te nemen. Nadat von Kiderlen Wachter van 1888 tot 1894 als raadsheer in de politieke af deeling. van het ministerie van Buitenland- sche Zaken was werkzaam geweest, begon in laatstgenoemd jaar zijn gezantenloop- I baan. In 1894 werd hij gezant te Hamburg, het jaar daarop te Kopenhagen, vijf jaar later, in 1900 dus, te Boekarest. In de Koe- j meensc-he hoofdstad bleef hij het langst gezant, nl. acht jaren. Toen in October 1908 de toenmalige staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken von Schoen ziek werd, riep men von Kiderlen van zijn post terug, om deze functie tijdelijk waar te ne men, en tien dagen nadat hij dit ambt aan vaardde, kreeg von Kiderlen Wachter reeds gelegenheid tot het verrichten eener regeeringsdaad op 10 November 1908 on derteekenden hij en de Fransche gezant Cambon de ,,Casablanca-incident-overeen- komst". En een dag later vond hij de gelegenheid om, naar aanleiding van de interpellatie in den Rijksdag over het bo- faamde keizer-interview in de Daily Tele graph", zijn eerste, zij het ook kleine po litieke redevoering te houden, waarin hij, op de vaak geestige wijze, waarin hij voort aan zijn toespraken zou inkleeden, opkwam tegen de beschuldigingen, gericht tot zijn departement. Toen von Schoen na nog gedurende korten tijd zijn vroeger ambt te hebben be kleed in Juni 1910 zijn gezantenpost te Parijs ging betrekken, werd hij definitief door von Kiderlen vervangen. Op 12 December hield hij in den Rijksdag zijn groote, heldere rede over de Agadiiv kwestie, benevens andere aangelegenheden van koloniaal belang. De laat-ste, in politiek opzicht belang rijke rede, door von Kiderlen Wachter ge houden, en die verscheidene uren duurde, was die over het Marokko-vraagstuk, op 17 November 1911, meier in het bijzonder over de Marokko-overeenkomst met Frank rijkr - - Haagsche Rechtbank. Het maken van v als o he postwissels te Rijswijk. Hiervoor stond terecht een 18-jarig jongmensch, Corn. B., afkomstig uit Rot terdam, woonachtig te Rijswijk, monteur van beroep, wien ten laste was gelegd, dat hij aan het postkantoor te Rijswijk een viertal valschelijk opgemaake postwissels heeft aangeboden respectievelijk tot be dragen van f 200, f70, f300 en f200, welke bedragen hij ook incasseerde voor een be kend ingezetene te Rijswijk. Om een exempel te hebben had bekl. van uit Den Haag aan zijn eigen adres te Rijswijk een tweetal postwissels, ieder tot een bedrag van f 150 gezonden en ontvan gen. Hij had nu postwissel-formulieren ge kocht en deze ingevuld, alsof' zij aan het postkantoor te 's-Gravenhage tusschen 31 Augustus en 28 October waren aangeboden en de bedragen gestort. De stempels had hij eerst uit de hand nagemaakt, later heeft hij een stempel vervaardigd en deze uit de hand bijgewerkt. Voorts had hij num mers er op aangebracht. De vervalsehing was zoo goed, dat zij op het eerste gezicht niet in het oog liep. Als verzenders had hij verschillende per sonen uit Den Haag gefingeerd, en de wissels geleken alle aan het adres van den heer De Bruin, te Rijswijk, verzonden, waarvoor hij ze moest invorderen. Het spelletje gelukte voorloopig goed, omdat de ambtenaren ten postkantore het bedrag steeds uitbetaalden. Maar de kruik gaat te water tot ze breekt. De inspecteur bij de controle bij de Pos terijen in Den Haag ontdekte de fraude. De vier postwissels vond hij niet op den staat van ontvangsten. Zij bleven dus over. F.n toen hij ze nauwkeurig bekeek bleek hem de vervalsehing. Ze was met 't bloote oog te zien. Te Rijswijk had men de vaLech. heid ook kunnen ontdekken, immers van postwissels van een bedrag hooger dan f 7.50 behoort het nummer van den legger vermeld te zijn. En die.nummers moesten ontbreken, om dat de nummers op de postwissel^ zelf valsch waren. De schade komt voorloopig voor rekening van den Staat, doch de kans bestaat, dat deze de betrokken ambtena ren, die de postwissels hebben uitbetaald, er voor aansprakelijk zal stellen. Als zoodanig werden nu gehoord G. de Raadt, commies 3ste klasse bij de poste rijen té Rijswijk, die verklaarde deze post wissels, jn.l. twee van f *2€K> en een -van f 1300 te hebben uitbetaald. Hij koesterde geen argwaan, omdat de jonge man zich in Riiewijk zeer fatsoenlijk gedroeg. De hand. teelten in gen- waren bovendien zoo nauwkeu rig nagemaakt. Geheel te goeder trouw betaalde hij uit. Hem was reodg medege deeld, dat bij voor de gestorte Indragen aansprakelijk zal worden gesteld. Hetzelfde verklaarde een juffrouw, die als klerk der posterijen te Rijswijk werk zaam is, die den postwissel van f 70 had uitbetaald. Nadat nog andere ambtenaren bij de posterijen uit Den Haag waren gehoord, verkreeg de Officier het woord voor het nemen van het requisitoir. Hij noemde deze jongen man in menig opzicht een kind van onzen tijd, die met niets doen door de wereld wil, en op kosten van anderen goe de sier maakt. Hij ging nog zoo prat op zijn misdaad, dat hij den Officier vroeg, of zulk een overtreding wel ooit was ge presteerd. De feiten nagaande achtte de officier het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vroeg twee jaar gevan genisstraf. Het verheugde spr. ook daarom, dat dit feit was uitgekomen, om dat de ambtenaren ten postkantore te Rijswijk langen tijd onder verdenking heb ben gestaan, welke verdenking valsch is ge bleken en nu is weggenomen. De verdediger mr. Roost te 's-Gra-ven- hage, vroeg op grond van art. 1*20 Wetboek van Strafrecht ontslag van rech'tevei vol ging en beriep zich daarbij op een vonnis van de Rechtbank te Amsterdam in ^889, waarbij iemand die heb bedrag op eon postwissel van f 2.50 in f 25') had veranderd Oua ontslagen werd van reontsvervo'ging, omdat onachtzaamheid van de betrokken postambtenaren werd aangenomen. Mocht de rechtbank daarin niet met pTeïiöi- iiieeyewm, dan vfoêg hij een lich tere straf, op grond van beklaagde's blank strafregister. Beklaagde zelf vond de straf ook te zwaar. Verduistering van f 2.50 t e Leiden. M. Th. J. der K., te Leiden, werd na de pauze opgeroepen voor het feit, dat hij in de maand Juni voor den kleermaker Joh. Jac. de Tombe van den heer Ter Laag, no taris aldaar, een kwitantie van f 2.50 had geïnd, zonder dit geld aan den rechtheb bende af te dragen. Beklaagde was niet verschenen, zoodat tegen hem verstek moest worden verleend. Als getuige werd eerst gehoord boven genoemde De Tombe, die mededeelde, dat beklaagde bij hem inwoonde, en wel eens meer diensten voor hem deed. Zoo had hij in de maand Juni aan hem ter invordering bij genoemden notaris een kwitantie van f 2.50 ter hand gesteld. Hij zeide hem herhaaldelijk het. geld nog niet te hebben ontvangen. Eindelijk kreeg getuige achterdocht en op 4 October liep hij bij den notaris aan en vernam daar dat de kwitantie reeds lang geleden was be taald. Mevrouw Ter Laag, nu als getuige ge hoord, bevestigde dit. Zij had de kwitantie in ontvangst genomen en de rijksdaalder zelf aan den man ter hand gesteld of doen ter hand stellen dit herinnerde zij zich niet recht. Getuige De Tombe deelde nog mede, dat beklaagde, die niet meer bij hem inwoon de, de f 2.50 hem had toegezonden. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte f 3 of 6 dagen. Mishandeling te Noordwijker- li o u t. Daarvoor moest terecht staan Klaas D., aldaar, die volgens de dagvaarding zi/n dorpsgenoot W. H. Hiep tegen den scheen zou hebben geschopt. Dat was niet waar, zei beklaagde. Hij had het niet op Hiep begrepen, die volgens hem in Noordwijker- hout niet al te best bekend stond. En toen nu dezen buiten zijn wil op zijn erf kwam, had hij hem er afgejaagd, en misschien wel een schoppende beweging gemaakt, maar geraakt had hij hem niet, dat wist hij zeker. Hiep kwam nu voor de keereu en ver klaarde onder eede dat hij wel degelijk geschopt was. Het had hem erg pijn ge daan eri hij was er mee naar den dokter geweest; die hem een smeerseltje had go- geven. Nadeelige gevolgen had hij er ech ter niet van ondervonden. Bekbiagde vertelde nu dat Hiep wel naar den dokter was geweest, maar in de kroeg had gezegd, dat hem niets man keerde. De koopman Dirk Hoek, ook een dorps genoot. die nogal eens over de eedsformule struikelde, en met wien Hiep op het erf van beklaagde was gekomen, had de schop pende beweging wel gezien, maar wist ook niet of hij raak was geweest. Bij de politie had hij zich meer pertinent uitge laten, zeide de president, die vermoedde dat hij een vriendje van beklaagde wae. Dit was zoo niet, zei getuige, beklaagde en getuige waren hem even na. De officier achtte het feit wel bewezen en vroeg acht dagen, wat bekl. yeel te veel vond. Beleediging en weder- epannigheidte Leide n. Petrus Joh. van H., een los werkman, uit Leiden, was dronken geweest en had het toen te kwaad gekregen met dpn poli- tie-a-gent Jan Houwer, die hem wilde arr resteeren. Hij ging zelfs aan de tram han gen en wilde den wagenbestuurder met een mes te lijf. De politieman had ook heel wat moeite om hem naar het bureau to krijgen. Daarvoor moest Petrus nu voor de heeren komen. Hij was echter niet versolie- nen; dit verhinderde echter niet, dat de officier, na den politie-agent als getuige te hebben gehoord, een flinke gevangenis et-raf von drie Weken vroeg. Uitsp" aak Maandag 6 Januari. Kamerverkiezingen in 1913. Dc afdeeling Rotterdam van de. Soc.- Dera. Partój heeft, naar ,,De Tribune" meldt, oandadaat gesteld, in Rotterdam I den heer Wijnkoop en in Rotterdam IV en Rotterdam V den heer Van Ra-vesteijn. Te Amsterdam is een vergadering gc houden van afgevaardigden van de vrijzin nige kiesverenigingen in het district Zaandam. LTit bijna alle gemeenten van het district waren afg vaivigden aanwezig, en er heerschte in de vergadering een oq> gewekte toon. In overleg met 't centraal-comité van de vrijzinnige concentratie is met algemeene stemmen besloten, om, zoowel met het oog op heb district zelf alsook in verband met tem billijke verdeeling van de candidaten voor 't geheelo land, in het district Zaan dam een vrijzinnig-democraat candidaat te stellen. In de eerste helft van Januari zul len de kiesverenigingen uit een nog op te maken groslijst van vrijzinnig-democra tische candidaten een keuzo doen. Mede 'zal dan elke kiesvereniging twee harer leden aanwijzen, om zitting te nemen in een centraal comité van actie. Naar aanleiding van de onder vrijzinni gen gerezen moeilijkheden bij héb stellen van een candidaat voor het -district Veen- dam is in de Zondag gehouden algemeene vergadering van de centrale Liberale kies vereniging de Grondwet besloten, van vo ren af te beginnen. De aangesloten kiesverenigingen kun nen dus opnieuw candidaten opgeven, die later besproken zullen worden. (,,Vad.") Zaterdagmiddag aldus lezen we in de ,,Ass. Ct." hebben 'te Assen de be sturen van do vrijzinnige kiesverenigingen vergaderd, welke indertijd hebben medege werkt aan de candidaatstelling van mr. Treub. Deze bijeenkomst was bijeengeroe pen door hét bestuur van de Vrijzinnig'üe- moorotisohe Kiesvereniging te Assen naar aanleiding van het bedanken reeds eenigen tijd geleden door mr. Treub voor de nem voor 1913 aangeboden candidaüuur. In ver band daarmede is overleg en samenwerking gezocht met alle kiesverenigingen in he 3 district, welke vroeger den vrijzmnig-demo- oratischen candidaat hadden gesteund. Na een zeer uitvoerige bespreking, waar bij aandacht werd geschonken aan mr. C. Th. van Deventer, lid van de Eerste Ka mer, mr. J. Limburg, lid van de Tweede Kamer, en prof. dr. Ph. Kohnstamm, te Amsterdam bleek naar algemeen gevoe len van alle aanwezigen mr. C. Th. van Deventer de persoon, dien men zoo mogo- lijk als opvolger van mr. Treub wenschte., De besturen der vertegenwoordigde kies- vereenigingen zullen dus alle het stellen van de oandidatuur-Vari Deventer bij hun kies vereen i gingen kunnen aanbevelen, en algemeene medewerking daarvoor trachten te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 13