Twééde Blad. Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. JEen oud JDevies Telegrammen. De oorlog ia den Balkan. Anno 1912. j?©. jrSeTxo. get belangrijkste uit het buitenland is jj0 rede, die Poincaré in de Fransche Ka per heeft gehouden over den internationa len toestand en die we, voor zoover de tele grammen ons hiermee in kennis hebben ge steld, afzöhdleiïijk in dit nummer vermel den. Behalve dit valt er uit het Fransche par lement alleen te vermelden, dat de Senaat ^et wetsontwerp op de hervorming van het Infanterie-kader heeft aangenomen en dat Briand in de Kamer geïnterpelleerd heeft over de financieels knoeierijen van den financier Rochette. Hij vond het natuurlijk jammer, dat die mijnheer had kunnen vluch ten en gaf te kennen, op welke wijze hij (io klein® spaarders zou willen bescher men, maar daarmee was het ook afgeloo- pen. Beieren heeft een nieuwen prins-regelt. Zaterdagmiddag heeft te München in de troonzaal deplecrhtige eedsaf legging door prins-regent Ludwig pfe&ts gevonden. O.a. waren de prinsen en prinsessen, het diplomatieke corps, le den van beide Kamers, met inbegrip van de sociaal-democratische fraotie, aanwezig. Nadat de minister van justitie de eedsfor mule had voorgelezen, legde de prins-re gent. met de woorden ,,Ik zweer", den eed Op de grondwet af. Nu is het meest cfce aandacht trekken de bewieging om den prina-regent tot ko ning te proclameeren, daar de koning toch nooit weer in staat zo! zijn de regeering waar te nemen. Hoe men daar toe wenscht te komion hebben we reeds in ons vorig over- licht gezegd. Hoe is het nu eigenlijk met den gezond- jondheidstoestan d van den tsarewitoh? De berichten zijn zoo verschillend, al stemmen ze ook hierin over een, dat het met zijn gezondheid verre van rooskleurig gesteld is. Nu weer seint men van uit St.-Petersburg aan de ,,Nat. Zeit.", dat uit volkomen ver trouwbare bron verluidt, dat de kroonprins aan nierentuberouloée lijdt. Prof. Israels, die aan het ziekbed geroepen was, heeft geweigerd hem te opereeren. Hiertegen valt op te merken, dat van verschillende zijden ten stelligste ontkend' fa, dat prof. Israels indertijd bij den kroon prins reweest is. In Spanje broeit het weer on der het spoorwegpersoneel. Wo meldden dezer dagen reeds van onte vredenheid te Barcelona en ook uit Ma drid komen berichten over agitatie onder het spoorwegpersoneelvooral onder de fie- ambteii van de lijn MadridPortugal en op de zuidelijke lijnen schijnt de ontevreden heid groot te zijn. Het personeel verwijt den directies de verplichtingen niet na te ko men, welke zij bij de beëindiging van de laatste staking op zich genomen hebben. Het centrale comitó spoort de spoorweg- Plannen tot geduld en kalmte aan, daar men hoopt, dat de directies alsnog spoedig de wenschen van het personeel zullen ver vullen. Botha heeft weer een nieuw kabinet in elkaar gezet. Hertzog, die van dien rassenVrede, waarnaar Botha Streeft, niet gediend is, die den oorlog van het begin dezer eeuw nog niet vergeten heoft, is er buiten gehouden. Het is nu als volgt ©aamgesteld. Generaal Botha neemt in het Dieuwe kabinet naast het premierschap ook weder de portefeuille van landbouwSauer neemt de portefeuille van Hertzog, justitie en na- tu reien zaken, over; Smuts behoudt finan ciën en verdediging; Fischer hinnenland- Bche zakenMalan onderwijs en mijnwezen. Bulton krijgt spoorwegen en havens; de Natalier, Thomas Watt posterijen en open bare werken en de heer Groaff wordt mi nister zonder portefeuille. De expr esidenfc van "Venezu e- 8 a, Gastro, die nog in de dagen van rijn macht ruzie ging maken met ons land éQ die, naar men weet te Parijs vertoefde volgens de geruchten om een nieuw com plot voor te bereiden is naar New-York vertrokken. Nu maar eens kalm aanzien of DOOR LOUISE B. B. Nadruk verboden). U) „Ja, niet waar, als men het leest, denkt ïaen onwillekeurig aan een groote, ge wichtige persoonlijkheid. En.aanschouw nu de nietige werkelijkheid l Papa en mama hebben stellig de illusie gehad, dat hun dochter minstens een reuzin zou worden." „Of een voorzienenden blik, en gewe ten, dat u hun eenig dochtertje zoudt blij ven en daarom alle vrouwelijke nabestaan den uit de familie over haarvals' peet* laten staan." „O neen, ik ben genoemd naar een grootmoeder 1" Daar was weer in haar toon en houding dat ingehouden -fiere, dat hem onwillekeurig telkens achting inboe zemde en hem terughield verder te gaan dan -zij wenschte. Zij waren aan het huis gekomen, waar «ij woonde. Zij hield stil voor een van die BDinlle deuren van een beneden- of boven huis, waaruit de Sumatrastraat grooten- deeïs scheen te bestaan en <lie haar stem pelden tot een weinig voorname buurt. De deur van het huis stond open, Robert Saverniu9 zag in een smal, donker gan getje. Volkomen op haar gemak zeide het jonge, meisje: „In dit benedenhuis heb ik mijn kamers. Nogmaals dank voor uw mooie bloemen. Adieu, mijnheer Savernius." er nog iets terecht komt van een oompiot. President Taft heeft besloten het aanbod dat hem is gedaan om na zijn af treden als president een leerstoel in het staatsreoht aan de Yale- universiteit te aanvaarden met een salaris van 500 doll, zooals de Ameri- kaansche bladen niet verzuimen mede te deelen aan te nemen. Het is zeker wel een merkwaardig samentreffen, dat dr. Woodrow Wilson, de hoogleeraar het vol gende jaar president der republiek wordt en dat de tegenwoordige president dan als professor zal optreden. Volgens een telegram uit Washington aan de ,,Köln. Ztg." ontvangt het ministe rie van buitenlandsohe zaken daar gedurig geruchten over onlusten in Mexico. De toe stand op de Amerikaansche mijn Kananea ia hoogst ernstig. Men beweert, dat het uit- tartende antwoord van Mexico, op de nota van het ministerie van buitenlandsche zaken in September, den toestand in Mexico op den voorgrond van de diplomatieke aange legenheden brengt. Als dat maar geen. on- gewensohfce gevolgen na zich sleept. De vredesonderhandelingen, PARIJS, 20 Dec. (R. O.) De „Journal" zegt, dat fcusschen alle mogendheden met inbegrip van Oostenrijk een entent© tot stand kwam, ten einde afbrekeh der vre desonderhandelingen te voorkomen een verzoenenden invloed op de beide partijen uit te oefenen en Turkije tot matiging aan te manen. GistereJi werden in dezen zin te Konstantinopel door den Oosteirijk- sehen gezant stappen gedaan. Servië en de beslissing der mogendheden. BELGRADO, 22 Dec. (R. O.) De dagbla den leggen een groote ontevredenheid aan den dag tegenover het communiqué der ge- zantenconferonfcie. De vorst van Monaoo o v r den vrede. PARIJS, 22 Deo. (R. O.) Ex-president Loubet, geassisteerd door den vorst van Monaco, presideerde heden het banket der Mutualisten. De vor6t hield een redevoe ring, waarin hij aantoonde, dat het samen gaan dezor beide beginselen: arbitrage en mutualiteit een der beste gidsen in de hed'end&agsche samenleving moet worden. Spreker geeft voorts te kennen, dat men Europa moet voorlichten, wijl dit toestaat, dat 300,000 man in twee maanden tijda worden weggemaaid. Europa weet op het oogenblik niets beters te vinden, dan de bedreiging met eon meer aJgemeenen oor log. Een oonflict, zooals het huidige, waar van do govolgen den vrede en den arbeid van Europa bedreigen, kan door het Haagsche scheidsgerecht worden bijge legd. Zonder den trots te kwetsen van een der parijen, als die te goeder trouw zij®, z°u er een middel zijn te vinden, oin een eind te maken aan de angstige spanning, waar onder Europa ten doode toe lijdt, en dat middel is de onverwijlde verklaring der groote mogendheden, dat naar aanleiding der Balkan-oonflicten niet meer gestreden zal worden, en dat het scheidsgerecht te 'ö-Gravenhage een definitieve uitspraak zal doen over alle punten, die niet op de conferentie geregeld konden worden. Het beleg van Skoetari. RJEKA, 22 Deo. (R. O.) De comman dant van Skoetari gaat voort van tijd tot tijd uitvallen tegen de Montenegjrijnen te doen. De Mouten eg rijnen bepalen er rich toe de aanvallen der Turken terug te slaan. Gedurende de laatste dagen werden ver scheidene bataljons voor korten tijd naar him woonplaats teruggezonden. BELGRADO, 22 Deo. (R. O.) Berichten uit Uskub bevestigen, dat het overschot Ziji gaf hem alweer geen hand, toon en houding waren echter zóó damesachtig, dat hij een pas achteruit trad en den hoed voor haar afnam en zeer beleefd voor haar boog. Maar de Sumatrastaat is niet gebouwd voor salonmanieren. Heb was in den pruim ent ij d en Robert Savernius gleed eensklaps uit over zoo'n glibberige vruch- tenschil. Hij verloor zijn evenwicht en viel, met de linkerknie op den scherpen trottoirband en met de rechterhand op de harde klinkers. Zijn hoed rolde weg en zijn wandelstok vloog tot midden op de straat. Juffrouw Helblond gaf eerst een fijn gilletje van schrik en toen lachte zij, met zenuwachtige schokjes, toen zij hem, dien zij altijd zoo keurig in de kleeren en in de vermen had gezien, zoo beroofd van alle gratie, in zulk een weinig bevallige hou ding voor haar zag knielen op den eenigs- zins morsigen grond. Toen hij dat krenkende lachje hoorde, fvaastte hij zich op te staan, maar nauwe lijks was hij op de been of juffrouw Hel mond zag, hoe zijn rood, verlegen gezicht plotseling allerpijnlijkst vertrok. „Hebt u zioh bezeerd V' vroeg zij be rouwvol, met een ernstig gezichtje. ,,Ik weet niet... mijn knie..." stamelde hij, met een smachtenden blik naar rijn wandelstok, waarvan hij den steim mis schien voor het eerst van zijn leven werke lijk behoefde. Hij deed een stap in de rich ting van den stok, maar zijn voet bewe gende, uitte hij een onderdrukten schreeuw en kromp inéén van pijn. „Pas op, val niet, leun op mijVliegena- vlug stond juffrouw Helmond vlak voor van het Turksche leger ten zuiden van Skoetari een aanval deed, voornamelijk op Matje dj Katchibab en Barbaroutcbe. Daar de Servische troepen wegens den wapenstilstand dezen aanval niet verwach ten en hun waakzaamheid dientengevolge verminderd hadden, werden zij hierdoor verrast, maar zij herstelden zich spoedig en sloegen de Turken terug en joegen ze uiteen, na hun gevoelige verliezen te heb ben toegebracht. Koning Nikitaon de onlusten. CETTINJE, 22 Deo. (R. O.) De geruch ten aangaande de beweerde onlusten in Montenegro en de voornemens van den koning om afstand van den troon te doen worden tegengesproken. Een Grieksch succes. ATHENE, 22 Deo. (R. O.) De minister van Marine doet mededeeling van twee telegrammen, ontvangen van den comman dant van den hulpkruiser „Makadonia". Het eerste telegram zegt, dat naar te Petra bericht ontvangen werd, het Turk sche leger op Mythilénc zich overgaf. Het tweede- telegram meldt, dat in de haven van Molynos, 1700 Turksche gevangenen, die heb garnizoen van Mythilene vo-rmden, «ach ingescheept hebben. De Turken uit Saloniki. KONSTANTINOPEL, 22 Deo. (R. O.) 1400 Turksohe gendarmen, agenten Van po litie en beambten, die, volgens het proto col van de capitulatie, moesten repatriee- ren, zijn met het Grieksoho stoomschip „Epheae" hier aangekomen. De t r ij d ter zee. CONSTANZA, 22 Dec. (5.30 u. 'g och tends). (R. O.) De averij door de „Barbar rosea" opgeloopen is ernstiger dan men eerst meende. Men constateerde een groot gat in den romp. Twee ketels zijn beschar digd. Ook brak er aan boord brand uit. Er werden vijf personen gedood en 21 gewond. Er is aan de vloot bevel gegeven opnieuw uit te stoomen en in volle zee slag te leve ren. ATHENE, 22 Dec. (R. O.) De Turksche vloot trachtte heden weder een uitval te doen. De torpedobooten bombardeerden het eiland Tenedos. ATHENE, 2ö Deo. (R. 0.) De minister van Marine verklaart, dat, volgens een te legram van den gouverneur van Tenedoe, heden om elf uren ontvangen, de Turksche kruisers „Tongou" en „Medjddiie" met drie torpedobooten voor d«n ingang der Dar- danellen versohenen. De „Tongou'' en de. „Medjidde" vuurden onder bescherming der forten, terwijl de torpedobooten rich onder vollen Stoom naar de onversterkte stad Tenedos richtten, waarop zij 20 kanoiu •choten losten. Bij de verschijning der Turksche torpedo booten voor Tenedoe ontvingen de Turk sche inwoners deze met toejuichingen. De Grieksche schepen en het garnizoen van Tenedos vuurden op de Turksohe opstande lingen, waardoor drie personen gedood en 12 gekwetst werden. Nadat de Turksche torpedobooten de stad zonder resultaat hadden gebombardeerd, trokken zij zioh naar de Dardanellen terug. De Grieksche vloot te Lemnofl, die gewaarschuwd werd, kwam weldra aan, om de aanvaller® te be strijden, waarna het den gouverneur van Tenedos gelukte, den opstand onder dé Turksche inwoners te onderdrukken. Hij heeft aan het ministeirie van Oorlog order» gevraagd, ton einde de schuldigen volgen® de krijgswet te straffen. Admiraal Coundouriotis, op do hoogte gesteld van het terugtrekken der Turksche vloot, achtervolgde haar. Volgens" do laatste berichten vluchtten de Turksche schepen hij het verschijnen van de Grieksche vloot In de zeestraat. hem en juist bijtijd», voor hij1 viel, sloeg hij de armen hulpzoekend om haar tenger© schouders en leunde zwaar op haar. „U kunt hier niet blijven," zeide zij, toen rij opmerkte hoe eenige kinderen reeds nieuwsgierig om hen heen kwamen staan: „Probeer of u op mij leunend naar binnen kunt loopen, dan zullen wij, alg u. eenmaal rit, wel verder zien." Hij mompelde nog bezwaren, de schou dertjes, waarop hij. leunde, waren ook zoo smal, het matrozenhoedje reikte nauwelijks tob zijn schouders. „O... ik kan u best steunen, ik ben veel sterker dan ik cr uitzie; en weet u er iets anders op?" Hij moest haar gelijk geven, er was niets anders op, en voetje voor voetje, hij strompelend en steunend, zij alle krachten inspannend om hem te dragen, schoven zij de huisdeur in, een stukje van heb nauwe gangetje door en bereikten eindelijk een voorkamertje, waar zij haar last voorzich tig op een stoel neerhielp. De tocht scheen niet gemakkelijk geweest te zijn, want hij tag bleek, zij rood van inspanning... I Eenige minuten later kwam de vigelante voor, die juffrouw Helmond door het oud ste dochtertje van haar hospita had laten halen. Dezelfde tooht, nu in tegenoverge stelde riohting, werd nog eens ondecno* men. „Heb 6pub mij u geen andere hulp té kunnen geven, dan. mijn nietig persoontje," hoorde hij haar met afgebroken rinnetjes zeggen, onder het moeilijke voortstrom pelen: „maar mijn hospita, een wnaoh- vrouw, ie strijkgoed weg gaan brengen... Contrabande. KONSTANTINOPEL. 22 Dec. (R. O.) De Porte deelt officieel mede, dat eteeukool niet langer als oorlogeoontrabande be schouwd wordt. De oholera. KONSTANTINOPEL. 22 Deo. (R. O.) Sinds den 5den November worden 1022 gevallen van cholera met doodelijken afloop geconstateerd. Brandin een bioscoop. RIJSSEL, 22 Deo. (R. O.) Door het vlam ratten van een film in een bioscoop te Menin ontstond brand. Een paniek brak uit, waardoor 10 personen gedood en een groot aantal gekwetst werden. Aanslag op den koning van Italië. ROME, 22 Deo. (R. O.) Heb „Giornale flftta-lia" deelt mede, dat een jeugdige anar- ohist, genaamd Henri Dalferro, uit San Giovanni Inpersiceto nabij Boulogna lie ver zelfmoord pleegde, dan. dat hij het be vel om een aanslag op het leven van den koning te doen, nakwam. Dalferro bevindt rich in zorgwekkenden toestand. Aardsohokken in Zui d-I ta 11 PARIJS, 22 Deo. (R. O.) Uit Rome Wordt aan de „Temps" gemeld i Om tien uren hedenochtend veroorzaakte een zeer Herige aardschok een paniek onder de be volking van Reggio en Calabrlö. De bevol king verliet de barakken, die na de car teotrofe van 1003 gebouwd waren. Voor zoo ver bekend vallen geen slachtoffers te be treuren, maar berichten uit de omgeving ontbreken nog. Een toespraak van den Pan». ROME, 22 Deo. (R. Bij een audiën tie, verleend aan de ledlen der vereenigirg van de Italiaan ache Katholieke jeugd, verklaarde de Paus, dat het heil berust in den wil van te gehoorzamen. Hij voegde hieraan toe, dat de Pauselijke Verklarin gen aangenomen moeten worden, zooals rij «ijn, tonder dat men verdraaide uifcleggui gen moet zoeken, daar de Paus zoo duide lijk spreekt, dat iedereen hem kon begrij pen. Het i» in het bijzonder het verlangen ▼an den Paus, dat het volk de gedachten vmi den plaatsvervanger Van Ohristus kent. Kabinetscrisis in Portugal. LISSABON, 22 Deo. (R. O.) De pneri dent van den ministerraad vertrok naar Oporto. Hij sol Donderdag terugkeeren om den president der republiek het oolleetlef ontslag van biet ministerie volgens een be ritrit tbjx den ministerraad aan te bieden. Storm op de Kaspische Z e s. DERBENT, 22 Deo. (R. O.) Bij een storm op de Kaspische Zee zijn meer dan 60 vissche reboot en vergaan. Tot n.u toe rijn 10 lijken gevonden. Een scheepsramp. 8AINT JOHNS (New.-Foundland), 92 Dec. (R. O.) De stoomboot van de Furnes- Iine Florence" gaande van Halifax, naar Saint-Johns, met gemengde lading, is den 20bton dezer des morgens nabij Cape Raoe geheel vergaan. Dé kapitein en 20 leden der bemanning zijn verdronken. De tweede officier en 4 matrozen werden gered na ge durende twee dagen in een boot rondge dreven te hlebben. De „Florence" ia ge heel verloren. De BrasiHaansohe républiek. RIO DE JANEIRO, 21 Deo. (R. O.) De Kamer verwierp het voorstel tot herroe ping van hiet verbanningsdeoreet der kei- eer! ijke familie. Bij de voordeur gekomen, gaf de koetsier vorder een krachtiger steun. Hij hielp Robert Savenrius in het rijtuig. Juffrouw Helmond trad terug. Zij hoorde hem nog even zijn adres aan den koeteier opgeven, „Plaats, bij de Hoogstraat..." toen ging tij in hui» en sloot de voordeur. Dadelijk daarop hoorde zij het rijtuig wegrollen. Robert Savernius moest eenige dagen thuis blijven. De dokter had absolute rust voor zijn knie voorgeschreven. Daar lag hij nu, op twee stoelen, met ijsooanpressen op zijn gekneusd beenl Geen wonder, dat zijn gedachten voortdurend bozig waren met het malheurtj», dat hem in dien vervelen den toestand gebracht liad. Hij zag zioh telkens weer op dien glibberigen vuilen grond van de Sumatrastraat vallen, in de meest onbevallige bonding. Werkelijk, hij kleurde als hij aan dat onaangename mo ment dacht, want dan altijd ook klonk hem nog de echo in de ooren van dat smalend lachje van het kleine juffertje, waarop hij toch zoo gaarne een indruk maakte ale van een Prins Charmant uit de sprookjes. Dan ook doorleefde hij nog eens dat moment, toen hij met stevigen greep rijn arm sloeg om die tengere schouders; de pijn, die toch heel erg moest geweest zijn op zijn tocht naar dat voorkamertje, was hij geheel vergeten, maac niet die eigen aardige gewaarwording, toen hij die schou ders, wier warmte zoo gemakkelijk door drong door do dunnen bedekking van rose katoen, had voelen bewegen onder rijn armen, met onregelmatige sohokjes door de moeilijke 'ademhaling, veroorzaakt door de zware inspanning van het j#nge meisje. De rede van Poincaré over de buitenlandsche politiek. Met begrijpelijke belangstelling is uitge« zien naar de rede, dio de Fransche rniniai ter-president toegezegd had te zullen hou den over den buitenlandschen politieken' toestand. Zaterdag heeft hij zijn belofte in ver vulling doen gaan. Poincaré zeide in zijn rede: „Wij willen geen werkloozo toeschouwers blijven bij do ontwikkeling van de crisis in den Balkan, zooals ook onze plioht was met het oog op onze bondgenooten, onze belangen in het Oosten en onze positie als groote mo gendheid. Wij achten een passieve politiek on© land onwaardig, en wij hebben nauw verbonden willen blijven met onzo vrienden en bondgenooten. De kracht van ons bondgenootschap wordt niet alleen bepaald door de gesloten verdragen, maar door het vertrouwen, dat heerscht tueschen de bondgenooten, die heb recht hebben om in de huidige moeilijke om standigheden op elkander te kunnen reke nen. Rusland kan niet in twijfel verteeren omtrent onze medewerking, evenmin als wjj twijfelen aan de zijne. Odze goede verhouding tot Engeland blijkt dagelijks udt de feiten. Wij hebben met onze vrienden en bond genooten de vredelievend© actie voortge zet, maar niets gedaan buiten d» andere mogendheden om. Wij hebben het eerst de noodza kjelijkb<Md ingezien van algemeene bespretdngen met het doel gevaarlijke 6tappen te 'oorko- men. Wij zijn op het oogenbhk getuigen van hoogst belangrijke gebeurtenissen. De se dert lang reeds bestaande Oostersohe kwes tie immers zal thans geregeld worden door den loop der gebeurtenissen en wel op eea wijze, die het meest in overeenstemming ie met de Fransche opvattingen. De Balkan volken zijn een oorlog begon* non uit naain van de rechtvaardigheid en de vrijheid. Frankrijk kan niet anders dan sympathie gevoelen voor hetgeen zij heb ben gedaan. „De Balkan voor de Serviërs, Bulgaren, Montenogrijnen en Grieken", is een recht vaardige oplossing, die de meeste waar borgen geeft van stabiliteit. Over het verleenen van autonomie aan Albanië is men heb eens en over een Ser vische haven aan de Adriati-sohe Zee even eens. Wanneer eens de vrede geteekend zal rijn, hetzij ten gevolge van een overeen komst tusschen de gevolmachtigden of op raad der groote mogendheden, zal hij be rusten op stevige grondslagen en aan de Balkanvolken gelegenheid geven hun denk beelden te verwezenlijken. Turkije zal nog een aanzienlijk rijk behouden en met ons in goede harmonie kunnen blijven voortleven. Wij hebben te rijnen opzichte nauwgezet dé neutraliteit in aoht genomen en het zal verstandig handelen door zich te voegen naar de wensohen van do volken, waarover het heerscht. Wij zullen onze rechten in den Libanon en in Syrië doen eerbiedigen. Er is gesproken over oneenigheid, die to dezer zake tusochen Engeland en ons zou bestaan, daarvoor beataab echter niet df minste aanleiding. Wij rijn vastbesloten de integriteit van het Turksohe rijk in Azië te handhaven, eohter zonder to dulden, dat ook eleohta één van onze belangen daardoor in de ver drukking komt. Mocht geen vrede worden gealoten en de oorlog opnieuw uitbarsten, dan zullen wij onze pogingen tot verzoening hervatten en trachten uitbreiding van den brand te be letten. Wij zijn gereed onzen invloed in het Oosten en het prestige van den Fran- eohen naam te verdedigen." Hij herinnerde zich het best van alles, he) oogenblik, dat hij een onweerstaanbare be hoefte had gevoeld, die trillende, goedge vormde meisjesechouders dicht tegen zijn borst te drukken en haar hoofdje tegcr zijn schouders te vleien... Maar ongelukkig waren zij toen bi/ een 6toel gekomen en had juffrouw Hel mond hem voorzichtig losgelaten. Weer zag hij rich zitten, terwijl heb rij tuig gehaald werd, in die meer dan een voudige kameor, herinnerde hjji zich enkclt tegenstrijdigheden in het goedkoope arme lijke ameublement; het tot op den draad versleten kleed, de slijtgaatjes in de gor dijnen, maar toch weer zoo hier en daai een aardige schikking, zachte zijdeachtig* tinten overal verspreid. Juffrouw Helmond had hem neerge vleid in een ouderwetschen armstoel, die een vervaarlijk gekraak had doen hooren, toen hij er met zijn volle zwaarte in ging ritten... Hoe dieper Robert zich echter verdiepte in de gewaarwordingen van dien dag, zoo veel te vager week het armelijke in juf frouw Helmond's omgeving op den achter grond en concentreerden zich al zijn go- dachten op het kleine figuurtje in het rose, dat zoo fhnk en handig om hem doende •was, terwijl zij wachtten op het rijtuig, dat» talmde met komen. (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5