N°. 16210 Maandag 23 December, A®. 1912. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De NieuwjaarswensGlian Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Geveilde pereeeleri. PRIJS DHR ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine edrertentiën Tan 30 «oorden 40 Oents contantelk tiental voorden meer 10 Oente.-Voor het incaeseeren wordt/'0.05berekend. PIUJS DEZER COURANT» Veer Leiden per «eek 9 Oente i per 3 maanden 1 ij if 1.10. Buiten Leiden, per tooper en «au agenten gevestigd sijn i i l,u0. Franco per poBt 1.63. Aanstaanden Woensdag en Don derdag zal liet LEIDSOU DAGBLAD niet verschijnen. Het nummer, dat Dinsdagavond ver- BohUnt, lal dus gedurende de beid© Kerst dagen worden gelezen. Advortentiën voor dit nummer tijdig inzenden s. v. p. en er aan denken, dat ook In dit nummer de Klein© Adverten- tlën worden opgenomen welke woiden opgenomen in liet „Leldsch Dagblad" Tan Dinsdag (Oudejaarsavond) 31 December, kosten 35 ets. per adver tentie, indien z(J worden aangeboden tot en met Maandag 30 December. Na dien tijd kosten deze advertentiën 50 Cents. Buiten Lelden wonendeu kunnen postwissel linden en de advertentie op het strookje schreven. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeeue kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en ander© inkomsten No; 16 van den dienst 1912-1913, .executoir verklaard dein löden Dec. jl. en herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. Leiden, 21 December 1912. Ce er», tfS cemher. De heer M. Weasels, van hier, is in Den Haag geslaagd voor het apothekers examen. De heer Wessels voltooide zijn opleiding in de apotheek van den heer A. J. Donk, Doezastraat, alhier. -De heer H. M. S. Bernsen, alhier, is te Groningen geslaagd voor het examen Duiteeh M.-O. akte B, Onze stadgenoote mej. J. O. Roem is geslaagd voor heb eind-examen van het Kon. Conservatorium in Den Haag voor solozang. In de gisteren aMer gehouden verga dering van de dansclub „Mignoa" werd in beginsel besloten haar eerste lustrum te vieren door een groot bal masqué, hetwelk in Maart a.s. zal plaats hebben. Voor een aandachtig gehoor had gis teravond in de met eparregroen en hulst mooi versierde zaal van het Leidsche Volks huis het Kerstconcert plaats. Het programma bestond uit een Kersfc- oantate van Mart. Schuil en een samen spraak van Cath. van ltennes door heb meisjeszangkoor van het Volkshuis, be- sohaafd en zacht, doch hier en daar niet hee- lemaal zuiver gezongen. De violist liet ons een Adagio van Max Bruch en het ,,Ave Maria" van Schubert liooren. Het laatste vooral sloeg in bij heb publiek. Het hoogtepunt van den avond was de solozang van den heer Bresser, uit Arnhem. Zijn krachtige stem, warm en klankvol, trof een ieder Avond" en .Geloof" klonken bij zonder mooi. Bovendien werd ieder woord verstaan. Het wa6 een rustige, stemmingsvolle avond. Het bouwen van een landhuis aan de Oegstgeesterlaan, onder beheer van den architect, den heer W. Fontein, alhier, is opgedragen aan de firma G. Splinter en Zoon, alhier. Voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1913 is benoemd tot conser vator bij 's Rijks Geologisch Mineralo- gisch Museum alhier dr. A. L. W. E. v. d. Veen. Voor het tijdvak yan 1 Januari tot en met 31 December 1913 is benoemd tot con servator bij het natuurkundig laboratorium bn kabinet aan de Rijksuniversiteit alhier dr. C; A. Crommelin. In cle Kapel van het Groot-Seminarie te Warmond diende Z. D. H. de Bisschop van Haarlem de H. Wijding van het Diaco naat o.m. toe aan de eerw. heeren P. J. Aarts, te Katwijk; W, II. P. J. Boin, te Rijswijk; H. 'P'. M. van Geest, te Voor burg; W. W. v. Leeuwen, te Stomp wijk; de li. Wijding van het sub diaconaat o.m. aan den eerw. heeren J. B. M. Timp en L. J. J. Schamper, te Leiden; J. F. A. Bots, te Nieuwkoop; Fr. J. W. Hansen, t® Lisss; E. Mathot, te Boskoop. Het nieuw benoemde lid van den Raad van Indië, de heer J. B. van der Houwen van Oordt, vertrekt medio Januari naar Batavia. Mr. Doude van Troostwijk, gezant in Spanje en Portugal, aanvaardt den I5den J an. debetrekking va n kabinetschef aan heb Departement van Buitenlandsche Za ken in Den Haag. Als a.s. secretaris-generaal bij het Departement van Koloniën wordt genoemd de heer G. J. Staal, gouvernements-secre- taris in Ned.-Indic, thans hier te lande algemeen secretaris der Staatscommissie voor de Verdediging van Ned.-Indic. Voor de Wint er collecte van de Ned.- Herv. Gem. te Amsterdam is, volgens ,,De Stand.", een gift van f 1000 ontvan gen. Voor de achttiende predikantsplaats te Rotterdam is bij ds. B. ten Kate al daar een gift van f 1000 ingekomen. Er is nu f 88,530.61 voor bijeen. Naar „De Tel." verneemt zal heb Amsterdamsohe gemeenteraadslid de heer Charles E. H. boissevain zich binnenkort voor eenige maanden naar Nederlandsch- Indië begeven. Bij de door de genie in Den Haag ge houden aanbestedingen had het laagst inge schreven voor de levering van meubelen in militaire gebouwen te 's-Gravenhage, Delft en Leiden, de heer Th. Smeuiers, te Dor drecht, voor f 3480. In den ouderdom van 62 jaar is over leden de heer H. J. Wevë, sedert Juni 1889 notaris in Den Haag. De ontslapene was officier in de orde van Oranje-Nassau. De hoofdinspecteur van de Volksge zondheid voor Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Holland en Utrecht heeft bepaald, dat het ambtsgebied der woninginspecteurs jhr. G. die Graeff, W. van Boven en D. E. Wentink zal zijn als volgt: voor jhr. De Graeff de provincie Zeeland en het gedeelte van Ncord-ïïolland liggende ten noorden van het IJ, Amsterdam uitgezonderd; voor deu heer Van Boven de provincie Zuid-Hol land, en voor den heer Wentink het gedeel te der provincie Noord-Holland ten zuiden van het IJ met Amsterdam en de provincie Utrecht. In de te Barneveld gehouden Raadsver gadering stelde de heer Van de Bleek voor een school aldaar te reorganiseeren. Toen hij er niet in slaagde den voorzitter zijn be doeling duidelijk te maken, zeide dit Raads lid: „Vannacht op bed heb ik er veel over na-gedacht en toen vond ik, dat het gemak kelijk uitvoerbaar was." „O," antwoordde hierop het Raadslid Schuiteman, ,,dan heb je zeker gedroomd!" In de „Sts.-Crt." worden studenten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam uit- genoocligd zich aan te melden voor het ver krijgen van een Rijksbeurs van f 500 aan ge noemde universiteit. Bedoelde beurs is be stemd om onvermogende studenten van bui tenge wonen aanleg aan de Vrije Universi teit te Amsterdam in de gelegenheid te stel len een doctoraat te verkrijgen in de rechts wetenschap, in de klassieke letterkunde, in de Semietische letterkunde of in de wijs begeerte. Door de arronclissements-rechtbank te Assen is, ter vervulling eener vacature van rechter \n haar college, opgemaakt de vol gende alfabetische lijst van aanbeveling: mr. dr. G. M. Doornbos, advocaat en procureur en rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Assenmr. J. O. H. Prikken, rechter in de rechtbank te Zierikzee; mr. Tj. Slees- wijk, kantonrechter te Bolsward. Ds. D. J. Karres, pred. bij de Necl.- HerV. Gem. in Den Haag, heeft hersteld het R -K. Ziekenhuis 'aldaar verlaten. Op de 28ste lijst van de 34ste jaar- collecte voor de Scholen met den Bijbel komt o.a. Voor Zegwaard met Zoetermeer, Den Hoorn en de Keulschebuurt met f 129.70; een na-gift van f5 uit Noortiwijk- aan-Zee en van f 10.65 uit Hazerswoude. De Unie-collecte - is reeds over de hon derd duizend gulden En hu komt er nog een laatste lijst. Met doel en streven van het Vóór-Ta- riefwet-Comaté betuigden nog sympathie en zijn o.a. nog toegetreden: de heeren A. van Leeuwen Sr., landbouwkundige te Leider dorp: H. Brunt Jr., steen- en pannenfa-bri- kant te Woerden H. Veldhuizen van Zan ten, bloembollenhandelaar te Hillegom. De Raad van Gouda heeft benoemd t-ot leeraar in de geschiedenis aan het gymna sium. aldaar de heer N. J. J. de Voogd, docts. in de Ned. letteren, leeraar aan de H. B. S. te Den Helder en tot onderwij zer aan de school voor g. li. o. no. 4 den heer J. F. Schultink, te Barwoutswaar der. De Raad heeft met algemeene stemmen aangenomen het afwijzend praeadvies op het verzoek van het bestuur der afd. Gouda en Omstreken van den Bond van Nederland- scthe Onderwijzers, tot het instellen van vervolgklassen en besloot over te gaan tot uitbreiding der gasfabriek, waarmee een be drag van f 122,000 gemoeid zal zijn. B. en Ws. werden gemachtigd een leening te slui ten tot een bedrag van f 131,300, ook die nende voor aankoop van het gebouw „Mor genrood". De heer R. van der Meulen, gewezen veldwachter der gemeente Gorsel, over wiens ontslag indertijd door den heer Duys in de Tweede ICa-mer een interpellatie werd gehouden, is eenige weken geleden wegens faillissement door den gemeenteraad van Gorsel van zijn lidmaatschap van den Raad vervallen verklaard. Daartegen in beroep gekomen bij Gedep. Staten van Gelderland, handhaafden deze de vervallenverklaring. Van der Meulen is tegen deze beslissing in hooger beroep gegaan bij de Kroon. Tevens heeft de heer Van der Meulen aan den Hoogen Raad vernietiging verzocht van een vonnis re-sp. van het Arnhemsche Ge rechtshof en der Zutphensche rechtbank, waarbij zijn twee zoontjes wegens het pluk ken van aardbeien op eens anders grond veroordeeld zijn de een tot 1 jaar tucht school,- terwijl de ander ter beschikking van de Receering is gesteld. Inmiddels heeft de heer Van der Meulen aan den Minister om opschorting der straf verzocht. Bij beschikkiner van den Minister van Justitie is ingetrokken de bij beschikking van 20 November 1912 gedane benoeming van F. van de Vijver tot portier bij het gerechtshof te 's-Gravenhage en is benoemd tot gemelde betnekkine: W. A. van Rheenen, wonende te 's-Grav^nbage. De gewon© audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal Donderdag 26 Decem- e.k. niet.plaats hebben. HILLEGOM. Gisteravond heeft de heer W de Jong, lid van de Tweede Kamer, in café „Flora" in een openbare vergadering van de vooruitstrevende Kicsvereenigang „Hillegom" over de Tariefwet gesproken. U'tsiuitend op economische gronden, met aanhaling van voorbeelden en statistieken, toonde spreker aan, waarom z. i. te£en de invoering van deze wet gesitreden moet worden. Er was gelegenheid tot debat gegeven, doch niemand wenschte daarvan gebruik te roaken, hetgeen den heer De Jong speet, zooals hij verklaarde. De zaal was geheel bezet met toehoorders. De afdeeling Hillegom van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft Zaterdagavond in café „Flora" alhier een vergadering gehouden. De voorzitter her dacht allereerst het overleden lid wijlen den heer G. Veldhuyzen van Zanten Sr. met eenige zeer waardeerende woorden. Aan de familie zal een schrijven van rouw beklag worden gericht. De beschrijvings brief voor de Algemeene Vergadering kwam daarna aan de orde; de vergadering sprak zich uit voor de uitschrijving van een prijsvraag voor een bollenrooimachine, gelijk door een der afdeelingen ia voorge steld, maar welk voorstel door het Hoofd bestuur is ontraden. De afdeeling achtte het gewenscht, dat er zeer spoedig een doelmatige rooimachine werd gecon strueerd. Tot afgevaardigden naar de Algem. Ver gadering werden benoemd de heeren J-. H. M. Balvers en O. J. van Bourgondiën, plaatsvervangers de heeren Th. van Wa ve ren en G. van Bourgondiën. Meegedeeld werd, dat de besturen van de afd. Bloembollencultuur en Holl. Bloembollengenootsohap geconfereerd heb ben, ten einde de stichting van een eigen beursgebouw te bespreken, en men una niem tot hot besluit is gekomen, dat zoo'n ideaal niet bereikbaar is. In plaats van den heer E. Ludwig, pe riodiek aftredend en niet herkiesbaar, werd de heer W. A. Jonkheer tot bestuurs lid benoemd. In Januari zal vermoedelijk een lezing worden gehouden. De tiende uitvoering van „Hillegoms Zangkoor," welke Zaterdagavond onder leiding van den heer P. de Nobel, van Haarlem, in de zaal van den heer Feun, alhier, gegeven werd, heeft veel succes ge had. Welwillende medewerking werd ver leend door de dames G. Blooker, begelei ding, G1h. Blooker, sopraan, en D. Blooker, alt, en de heer Krul, bariton. De zaal wa» smaakvol met bloemen en groen versierd. De opkomst liet niets te wenschen over. De heer H. A. van Waveren, die Woensdag tot lid van de Plaatselijke Schoolcommissie werd benoemd en toen eenige dagen bedenktijd wenechtc, beeft deze benoeming thans aanvaard. Door den Raad is aan den heer R> Visser, op diens verzoek, wegens bou-.e- mang te Haarlem, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openb. lagere school alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. In het kerkge bouw der Ned.-Herv. Gem. en in de zaal vcwr Prut. Ohr. Belangen, werd Zondag morgen dankstond gehouden voor de be houden thuiskomst der visschersvloot. Beide gebouwen waren stampvol. In de kerk bepaalde da. R. 7\ A. Rutgers zijn gehoor bij de woorden Van I Thess. V 18, terwijl ds. A. J. van Wijngaarden in de zaal een predikatie hield over Nahum 1 3a. Tot ouderlingen bij de Ned.-Herv. Gent. alhier rijn herkozen <le heeren W. van Beelen en A. v. d. Mey; tot diakenen de heeren M. den Duik en B. Verdoes Gz. VALKENBURG. De gewone najaars collecte door de diakenen der Ned.-Herv. Gemeente langs de huizen gehouden, heeft dezen keer f 37.20 opgebracht. WARMOND. Hedenmiddag werd door een tot nog toe onbekend fietsrijder een 4-jarig dochtertje van den heer A. C. de Vroomen alhier in het Westeinde aangere den, waarhij zij zoodanig kwam te vallen, dat de dokter een beenbreuk constateerde. Het staat niet vast, dab de fietsrijder schuld heeft. WOUBRUGGE. De Raad vergadert mor genochtend te elf uren. Op de agenda ko men o. m, voor: voorzieninz oleotriotedt, opheffing sohool te Hoogmade, en verzoek om eefvol ontslag van heb hoofd der open bare school aldaar. Bij Kon. besluit zijn benoemd, met ingang van 15 Januari, tot burgemeester van Oir- sohot J. Ch. H. B. van Lith; met ingang van 1 Januari tot burgemeester van Wisch, S. J. Karsten; tot burgemeester van E ver dingen en Hagestein O» J» M. Noorduyn, secretaris dier gemeenten; met ingang van 9 Jan., tot burgemeester van Krimpen a/d IJsel B. Koker Jr.; met ingang van 26 Januari, tot burgemeester van Oudf-Alblas W. Boudet Van Dam; met ingang van 25 Januari tot burgemeester van Hoek A. Wol fert; met ingang van 1 Januari tot burge meester van Jutphaas W. F. Smite; met in gang van 11 Januari tot burgemeester van Vreeswijk R. M. van den Berg van Saparoea secretaris der gemeente; met ingang van 1 Januari, tot burgemeester van Hengelo mr. N. A. Tonckons; met ingang van 10 Januari tot burgemeeeter van Losser G. J. M. Eenhuis; met ingang van 8 Januari tot burgemeester van Wessem M. J. A. H. Tijseen, secretaris dier gemeente; is met ingang van 1 Januari voor den tijd van een jaar benoemd tot keurmeester bij de Centrale Magazijnen met militaire klee ding en uitrusting E. J. Niermans-; met ingang van genoemden datum op nieuw benoemd en zulks voor den tijd van één jaar, tot keurmeester-technoloog bij de Centrale Magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, A ten Bruggeneate; is met 1 Januari aan den luit. t. zee 1ste klasse, F. J. van der Esch, wegens onge schiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen bepaald op f2278 's jaare; bevorderd tot luit. t. zee 1ste kl., de luit. t. zee tweede kl. H. O. Louwerse; is met ingang van 1 Januari aan L. Smits wegens opheffing van zijn betrekking van hoofdcommies bij het Weduwen en Weezen- fonds voor burgerlijke Ambtenaren, uit die betrekking eervol ontslag verleend; is met ingang van 1 Januari aan den offic van gezondheid 2de kl. G. P. Wijnmalen, van het personeel van den Geneesk. Dienst der Landmacht, op het door hem geclaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; genoemde offio. v. gez. in verband met de verplichting op hem rustende, benoemd tot re-serve-offic. V. gez. 2de kl. bij de landmacht. De Rijksverzekeringsbank. Dezer dagen werd gemeld, dat, in ver band met het feit, dat o.a. de tweede Kerstdag niet meer als een algemeen er kende Christelijke feestdag is te beschou wen, besloten is, dat de Rijksverzekerings bank dit jaar voor het eerst ook op twee den Kerstdag uitbetaling zal houden voor getroffenen. Om misverstand te voorkomen, behoeft dit bericht eenige nadere toelichting. Zooals bekend is heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht den tweeden Kerst dag, tweeden Paasohdag en tweeden Pink sterdag gelijkgesteld met een gewonen werkdag. Hieruit vloeit voort, dat, indien een verzekerde op een dier dagen een on geval treft, hem daarvoor rente zal worden uitbetaald, zoodat de radactie van het be richt had moeten luiden, dat „den getrof fenen uitbetaling zal worden verleend."' De uitbetaling van de rente blijft echter geschieden volgens den ouden regel. Wijl de tweed© Kerstdag dit jaar op Donderdag valt, zal de uitbetaling aan het postkan toor, in plaats van op dien dag, morgen plaats hebben. Bloembollencultuur. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft te Haarlem een drie- daagsohe tentoonstelling gehouden van bloeiende bolgewassen, die bedoelt te laten zien welke resultaten men kan verkrijgen door de bollen te prepareeren. Bekroningen zijn o. a. toegekend aan: 12 pannen of kistjes hyacinten in 6 tot 12 verscheidenheden, in elke pan 9 bollen: prijs f 25, firma Van Meerkerk en Oa, t® Hillegom, prijs f 75 firma W. van Lderop en Zonen, te Benneb roek. 30 potten hyacinten in 6 tot 10 versohei- denheden, 1ste prijs f 60, firma W. van Lierop en Zonen, te Bennebrook; 2de prijs f 40, firma Van Meerkerk en Co. te Hil legom. Een verzameling van minstens 10 pannen of kistjes, enkele en dubbele tulpen in 5 tot 10 verscheidenheden, in elke pan 10 tot 12 bollen van één verscheidenheid, 1ste prijs f 50, firma Van Meerbeek en Co., te Hil legom; 2de prijs f 25, firma Gebr. Eggink, te Voorschoten. Een verzameling Duo-van-Tholl-tulpen in verscheidenheden, in elke soort 20 bollen van één verscheidenheid, 1ste prijs f 35» firma Gebr Eggink, te Voorschoten. De meest merkwaardige inzending van geprepareerde hyacinten en tulpen, 1ste prijs f 25, Joe. M. J. Braam, te Heemstede; 2de prijs f 10, N. Dames, te Lisse; extra- prijs f 40, firma W. van Lierop en Zonen, te Bennebroek. Buiten het programma: Hyacinten en tulpen f 40, G. van Wave- ren en Kniyff, te Saesenhedm; hyacinten of tulpen f 25, E. Kruyff, te Sassenheim. Knol- en bolgewassen, f 15 Gebr. Eggink, te Voorschoten; een collectie hyacinten en tulpen f 10, Van Meerkerk «n Co. te Hille gom; een collectie Duc-van-Tholl-tulpen in verscheidenheden f 40, P. Heemskerk Johz., te Rijnsburg; collectie Duc-van- Tholl-tulpen f 10, Gebr. Eggink, te Voor schoten. Gehouden Ytrkooplng ia hot Notsriohui» aan Don Burcht, to Leiden, op Zaterdag 91 December 1912, ten oTerataan Tan mr. H. II. A.. Coeborgh, Notaris to Leiden. Het Koffie huis, Haarlemmerstraat 115, inbod 7800, kooper de heer J. Zitman q q., Toor 7860. Drie huizen Poolgeeststraat 1, S en 5, aamen Inbod ƒ4300, kooper de heer J. W. P. Licht q.q., Toor 4301. Het huis Langegracht 76, Inbod 1600, kooper de heer P. Keereweer q.q., Toor 1645. Het huia Oranjegracht 11, inbod 1910, kooper de heer B. Zoilstra. Het huls Kerkstraat 10 met de daarachter gelegen werkplaats, "Waardgracht 108, eamen in bod 1525, kooper de hoer L. J. Tan Son deren q.q. Het huie Yertestraat 60, in bod ƒ780, kooper do hoer J. J. de Clor voor 810- Telegrafisch weerbericht. ■eer ireernemingen m den morgou ren 23 Dec. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.5 ts Müochen. Laagste 744 0 te Bodo. Verwachtmg tot den a?ond Tan 24 Dec Meest matige, zuidelijke, tot zuidwostelljkon vrind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijn lijk enkele regenbuien. Stijging Tan nacht- temperatuur. lien brutale diefstal te Weenen. Woensdagmiddag heeft te Weenen in een der drukste straten een brutale dieft stal plaats gehad. Om half vier kwamen drie gemaskerde mannen het bureau van de export- en import-firma Pfeiffer bin, nem, waarin zich op dat oogenblik slechts de zeventigjarige chef en zijn zoon bei vonden. Zij dreigden beiden met revolt vers en dwongen hen zich rustig te houden, waarna zij de beide mannen met armen en beencn aan hun stoel vastbonden. Ver, volgens eigenden zij zich het goud en zil ver, benevens de bankbiljetten uit de openstaande brandkast toe, tezamen een bedrag van ruim 1200 Kronen uitmakend. Ook beroofden zij de gebonden manneni van hun horloges, kettingen en ringen, doch lieten hen op hun verzoek de trouwt ringen behouden. Nadat zij eindelijk het telefoontoestel onklaar hadden gemaakt1, verwijderden zü zich en sloten de straalt deur achter zich. Eerst na geruimen tijd gelukte het den zoon zijn banden door te bijten, waarna hjj zich zelf en zijn vader van de riemen be, vrijdde. De politie werd in kermis gesteld van het schelmstuk, doch zoekt tot hedetï tevergeefs naag de daders.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1