Leidsehe Schouwburg. Gemeentezaken. Wat zal ik nog cadeau geven? Tweede Kamer. ,,De»« Tanzanwail." „Dor Tiinzanwnlt" is hier I wee avonden Achtereen gegeven door het "Wiener Opcrette- iVaudevillo-Ems-emblie onder leiding van Ed- gnund Leowe. Zaterdagavond ging deze drie-bedrijvige Vaudeville-operette voor den eersten keer Hu er ter stede voor een klein bezoek, een [begrijpelijk verschijnsel, wanneer men in aan merking neemt-, dat de openbare les van de muziekschool van de Maatschappij voo-t Toon kunst werd gegeven, waarbij natuurlijk een fcnorm© belangstelling was. Wie zich de moeite getroostte van een gang naar den fechouwburg, heeft zich uitnemend, geamu seerd. Daar is veel en hartelijk gelachen, jen veel geapplaudisseerd. „Der Tanzanwalt" is 'n dolle klucht, soms ten tikje ondeugend, doch altijd geestig, niet plat. Een vaudeville is 't eigenlijk niet, want do muziek is oorspronkelijk, geschreven door [Walter Schütt. Veer den componist is deze- operette een suoces. De muziek is los, vlot fen luchtig, drie hoofdeigenschappen voor het- icon gedeelte ©ener operette. Geen oogenblik is cr neiging tot dat degelijke, dat slecht past in 't kader der operette, doorgaans dan pok mislukt. Do schrijvers Pordes Milo en Erich Urban, bperette-schrijvers ens tot nog te© onbekend, hebben over gebrek aan succes van hun libretto ook niet te klagen. Ze weten met allerdwaaste dingen, met een onbegrijpelijk jgrcot aantal toevalligheden hoe krijgen ze die nog onderdak in een operette, die in truim een paar uur wordt afgewerkt van [begin tot 't eind te boeien. „Der groszto Lacherfolg der lct-zten Dahre!" zei het programma, 't Is stout ge- Jzegd, maar het lachsucces is indardaad zeer jgïcot. Doch het gunstig onthaal, dat deze nieu weling to beurt viel, was ook in een niet jgerin.g gedeelte te danken aan de wijzq .van opvoering. Lcewe heeft zijn ensemble geheel ver nieuwd. Slechts een paar bekende gezichten. Ten eerst© do directeur, dan Han9 Wallner, Üle baron uit „Der Frauenfresser'1, die thans de bediende van den advocaat speelde en Lone Fel den. wier gezicht als de pikolo uit „Hoheit [tanzt Walzer" den bezoekers bekend was jen dio nu kamermeisje bij den mimiker Ber il ar cl i was. Overigens alles nieuw. Geen Mizzi Paria, geen Molly Wessely, geesn Kalman Knaack. We hebban ze toch wel wat gemist, hl is de voorstelling als geheel inderdaad goed geslaagd. De directeur Edmund Lee we to zien, is alleen oen gang naar den schouwburg waard 1 Dat is nu niet om maar eens eon com.pl i.- Jmenije te maken aan dezen verdienstelijken 'acteur. Doch de losheid van beweging, de koddige invallen, de uitstekende actie zijn [te bewonderen. "We noemen slechts het terzet .van hem als de advocaat dr. Zache met het [toonèelspeelsLertje Manon en mevrouw Be-r- Jnarcli, waarin' het to-t populariteit, nei ging hebbend „Tm Moulin Bouse" het Idansduet met Manon, z'n stil-spel met z'n 3,Kanon©", een rocst-rood achttiende eeuws jpistcol. Bij dit laatste moest de acteur een Welverdiend applaus in ontvangst nemen. Aan bijval ontbrak het niet en zelfs kon [handgeklap en vcpt-geslamp eens niet genoeg •bewijs leveren veer de opgetogenheid der toeschouwers en moest door bravo-geroep dit tekort worden aangevuld. Lcewe hopen we nog dikwijls t© zien. Trouw stond hem ter zijde in de oogen- blikkcn van 't grootste succes Manon. Mar- garetha Fischbach heeft hiervoor alle goede loigensehappein. Slank en innemend, losheid van beweging en goede mimiek. Zo schit tert vergeleken bij de andere vrouwelijke krachten van dit ensemble, al heeft Auguste fWisbar ook een koddige „Fliegende Blatter''- Jfcch een moeder gegeven en was Mi a Oordes een bevallige, innemende typiste, die in de om- leving van 'n man als onzen Tanzanwalt met J'n licht ontvlambaar hart, slecht op haar plaats was. Doch Jol an da Wiegenfeld wist van mé- Wouw Zache en Malie Prinz van mevrouw •Bernardi weinig te maken. Dat Hans Wallner, geboren komiek, een jnllergeestagsten bediende geeft, behoeft eigen lijk niet gezegd. Dat is niet anders denkbaar. Een nieuweling in de gelederen was ook pranz Rauch. Als mimiker kan hij een suc cesje boeken. Z'n typen-Fallières, Bismarck, Franz Joeef e. m. a. waren inderdaad ver dienstelijk doch van Bernardi wist hij piet dat te maken, dat b.v. Loewe zelf zou geven. Eén ©ogenblikje kwam hij los, in het idans-duet met Manon, doch overigens gaf hij niet dat-, om het publiek voor zich in te nemen. Als operettoacteur was hij te sober, te bescheiden. Het geheel was .evenwel goed en de regio tv as gced verzorgd. De danspassen, die Loeswc \veet to gebruiken, verhoogen het succes der idansduetten en van liet dansterzet. „Der Tanzanwalt" zal 't ook hier te lande wel doen, zoo goed als bij onze oostelijk© naburen. Gister-, Zondagavond, was de zaal uit stekend bezet. Dit is in alle opzichten een jsucces-avotnd geweest. Het spel van het aardige operettekatj© Margaretha Fischbach als het tconeelspeel- Btertje weid. nog hulde gebracht door een bloemstuk van ©en der in de zaal aanwezige bel a n gs tel lenden Muziekschool te Leiden. Met een enkel woord maakten wij reeds melding van liet maddaggedeelte der open bare les of uitvoering van leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst- alhier op jl. Zaterdag in de Stadszaal. Wij schreven over de zeer groot© belangstelling, waaronder dat plaats had, en over de aanwezigheid van den burgemeester. Inderdaad was het aan tal dergenen, die kwamen met het doel om te luisteren, des middags dan ook grooter dan vorige jaren, toen d© openbare les op Woensdag werd gegeven. Slechte weinigen echter woonden van den aanvang, te één uur, tot het einde, even over vijven, de geheele afwerking van het programma, zonder pauze, hetwelk uit niet minder dan 53 nummers bestond, bij. 't Was een voort durend komen en gaan van ouderen en jongeren, een heen en weer loopen en zelfs af en toe draven door de zaal en de gan gen, hetgeen natuurlijk wel eens hinderlijk was voor uitvoerenden en luisterenden. Drie en vijftig nummers, 'fc Is heelwatl Wij denken er dan ook niet aan die te be spreken of zelfs maar te noemen. Leerlin gen van alle klaösen dus niet enkel kleintjes namen er aan deel, zonden alleen of te zamen piano-, viool-, cello- tonen, zoo welluidend zij het vermochten, de zaal in. En ook aardige en mooie zang nummers vroegen om de aandacht. Allen verwierven bijval, 't Was op het podium, wat dit betreft, dankbaar werken. Het geheel werd besloten met Berlioz' marsch uit ,.La Damnation de Faust", <1 .or de leerlingen der viool-, alt- en cello klassen. Voor het avondgedeelte, begonnen te zeven uren en geëindigd tegen elven, was de belangstelling nog grooter. Toen was ook de galerij geheel bezet. Er was onder het gehoor minder klein goedmen was gekomen voor den ganschen avond, oorza ken van een veel ordelijker verloop dan in de middaguren, 't Mocht ook wel: men luisterde nu zie het programma naar niet geklassificeerde heeren en mejuffrou wen. Dat was 's middags zie andermaal het programma op een paar uitzonderin gen na niet het geval. Met den onder bekwame leading van den heer Jan G. Striening ingestudeerden en naar wensch uitgavoerden marsch, waarmede 's namiddags was geëindigd, werd nik begonnen. Daarna waren zeven tien nummers aan de beurt. Ook nu weer telkens groot gejuich. Mej. J. Lunshof zong zeer verdienstelijk Schuberts „Am Grabe Anselmo's"mej. A. C. de Vos gaf een welgeslaagde proeve van declamatiede jongenheer de eeni ge L. C. P. Rogmans overtuigde ieder van zijn talenten als violist; mej. A. J. Kruyt bezorgde met G. Mann's „Jonge liefde" aangename minuten en mej. Suze de Wekker behaalde een lachsucces met twee kleine zangstukjes, waarvan zij „Spookgeschiedenis" van H. van Tussen broek moest herhalen. De dames J. C. van Rijn, A. M. E. IIoo- genraad, J. van der Steen, J. M. Hooi berg, A. J. E. van Driest en W. E. Bra- kel toonden haar bekwaamheid op de piano, de heeren J. L. Kleyn en H. M. Sasse op de cello, mej. G. M. van Gulik op de viool. Veel succes hadden de instrumentaal- ensemble klasse Biet welwillende medewer- ding van de heeren J. F. Feitkamp en W. E. Verhey, als fluitisten, met Jan G. Stricnings „Intermezzo" voor strijkorkest, twee fluiten en piano (mei. Brake!) en met de Wals uit „Der Rosenkavalier" van R. Strauss; en de leerlingen der ensemble- zangklaese onder leiding van mej. Harry van der Harst met Aubade" Yan H. de Waart. Mej. W. H. Korswagen, oud-leerlinge der Muziekschool, die zoo vriendelijk was een zangnummer op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore te brengen, werden na mens commissarissen daarvoor door den heer Vijgh onder algemeen-en bijval bloe men aangeboden. Uit zijn handen ontvin gen de dames J. M. Hooiberg en A. J. E. van Drie6t het behaalde piano-diploma. Voor allen, commissarissen, directeur, leeraressen, leeraren, leerlingen der Mu ziekschool, ouders en andere verwanten van leerlingen, en verdere belangstellenden heeft deze uitvoering weer veel voldoening en genoegen gebracht.* Vacature Commissie voor de Bewaarscholen. Voor de vervulling der vacature van. oen lid der Commissie voor de Bewaar scholen worden door de Commissie voorgedragen, de hoeren J. A. van Hamel aftr. lid, en H. W. Fischer, wethouder. Voordrachten onderwijzeres handwerken. School der 4e ld., No. 1: lo. mej. M. A. Ilorree; 2o. mej. J. W. Zwart en 3o. mej. M. P. Sluis. School 3e kl„ No. 4: lo. mej. J. W. Zwart; 2o. mej. E. Korenhoff en 3o. mej. A. G. Saraber. School 3e kl. No. 1: lo. mej. J. A. Overduin2o. mej. A. G. Saraber en 3o. mej. C. G. van Keulen, allen te Leidon. Ontslag; onderwijzer. B. en Ws. stellen voor op diens ver zoek aan den heer R. Adama, onderwij zer-plaatsvervangend hoofd aan de open bare school der ïe kl. No. 2, met ingang van. 1 'April eervol ontslag uit deze be trekking té verlcenen. Verordening; op do strnatpolitle. Door de Commissie van de Strafver ordeningen wordt den Raad voorgesteld om art. 22 der verordening op de Straat- rli tie, vastgesteld in de vergadering van Mei, ©enigszins aan te vullen. Van de verbodsbepaling is de bedoeling, dat het zonder uitdrukkelijke vergunning van B. en Ws. niet geoorloofd is op de openbare straat een standplaats in to nemen, voor welk doeleinde men die standplaats ook wenscht te gebruiken. Het artikel kan thans echter zoo geïn terpreteerd worden, dat ieder zich (bijv. met rijtuigen of automobielen) vrijelijk een standplaats op den openbaren weg kan kiezen, wanneer men daarbij slechts zorg draagt geen koopwaren uit te stallen*. Door een redactiewijziging zal nu in deze leemte worden voorzien. Onbewoonbaar verklaring;. Door de Gezondheidsmissie is naar aanleiding van een door haar ingesteld onderzoek naar den woningtoestand van de perceelen Hof van Zessen, Nos. 4, 5, 6. 7, 8, 9 en 10 aan B. en Ws. voor gesteld tot onbewoonbaarverklaring de zer woningen over te gaan. Bil een van wege B. en Ws. ineesbeld onderzoek is hun gebleken, dat de genoemde percee len, waarvan een viertal onbewoond zijn, niet door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht B. en Ws. stellen daarom voor deze perceelen onbewoonbaar te verklaren en to gelasten dat deze binnen zes maan den zijn ontruimd. Subsidie «Groene Kruis." Door het bestuur der afd. Leiden van de Zuid-IIoll. Vereen. „Het Groene Kruis", werd het verzoek tot B. en Ws. gericht om ten behoeve van eenige te houden cursussen-in eerste hulp bij be drijfsongevallen, gedurende een dertig tal avonden een verwarmd en verlicht lokaal in een of ander gemeentegebouw beschikbaar te stellen ot, indien aat biet mogelijk is, een subsidie van f30 toe te kennen. B. en Ws. willen liet laatste gedeelte van het verzoek inwilligen, on der voorwaarde, dat desgewenscht een nader met B. en Ws. overeen té komen aantal agenten van politie in de gelegen heid wordt gesteld de cursussen koste loos als toehoorders bij te wonen. Verzekering brandweerpersoneel. Zooals bekend is, is het brandweer personeel verzekerd, krachtens de Onge vallenwet 1901 tegen de geldelijke gevol gen van ongevallen in de uitoefening van het bedrijf, overkomen. De schadever goeding omvat ten hoogste 70 pCt. van net dagloon van den verzekerde. Deze laatste uitkeering nu wordt voor het brandpersoneel, dat per uur werke lijk gepresteerden dienst wordt betaald, zoo Klein, dat er van verzekering geen sprake kan zijn, nauwelijks 1 ceut per dag. B. en Ws. hebben nu rondgezien om in dit opzicht een regeling te treffen, die zoowel net verzekerde personeel als de gemeente bevredigen kan en zich daarom in verbinding gesteld met ver schillende verzekeringsmaatschappijen, voor het sluiten van een collectieve ver zekering tegen ongelukken van boven genoemd personeel. Van de ingekomen aanbiedingen -is de meest aannemelijk© die van de verzekeringsmaatschappij „Providentia" te Amsterdam, die ook "het brandweerpersoneel te Dordrecht verze kerde welke maatschappij de navolgende verzekering aanbiedt Kaderledenf 4000 ingeval van dood en in geval van blijvende ongeschikt heid. Bij tijdelijke gedeeltelijke onge schiktheid ten hoogste 60 pCt. van uit bedrag en f 4 per dag in geval van tijde lijke ongeschiktheid voor den arbeid. Voor spuitgasten e. d. bedragen deze uilkeeringfin resp. f1000 en f 1.50. Do verzekering is van kracht geduren de den brandweerdienst op den heen- en terugweg naar en van den brand, bij brandweeroefeningen en bij het beproe ven van het brandweermateriaal. Zij zal van de gemeente een jaarlijk- sche premie vragen van f49.20 voor de kaderleden (41 man) en van f 101.20 voor de spuitgasten e.d. (253 man). De Raad zal ongetwijfeld ingaan op het voorstel van B. en Ws. om boven staande verzekering, die van jaar' tot jaar loopt, te sluiten. Atalanil van grond. Den 22sten Augustus verzocht de heer J. A. Kohschulte om hem een kleine strook 'grónds, deel uitmakende van een binnenplaats der school in de Brande- wijnsleeg en gelegen achter zijn winkel in do Haarlemmerstraat, te verkoopen, ten einde daarop een gebouwtje, die nende tot berging van magazijngoe deren, le maken. Tegen den verkoop bestond bij B. en Ws. bezwaar, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat het ongeveer 14 M2. groot terreintje, le eeniger tijd voor een of ander doel noodig zou kunnen zijn. Tegen in gebruikgeving hebben zij ech ter geen bedenking, mits slechts daaraan zoodanige voorwaarden worden verbon den, dat het onderwijs in geenen deele nadeel ondervindt. Ih verband hiermede wei-den de voorwaarden ontworpen, waarmede de heer Kohschulte genoegen heeft genomen, terwijl ook de Districts schoolopziener geen bezwaar tegen den afstand heeft. Alvorens met het bouwen wordt aan gevangen, zal de aanvrager een bedrag van f 300 moeten storten, uit welke som door de gemeente zullen worden bestre den alle voor haar uit deze ingebruikge- ving voortvloeiende uitgaven. Rait van selillde: ijen en afstand van een reisjournaal. Door dr. C. Hofstede de Groot le 's-Gravenhage is aan de Commissie voor het Stedelijk Museum de Lakenhal het verzoek gericht om een in do verzame ling vair het Museum aanwezig pastel portret van dr. G. Piccardt te mogen ont vangen tegen een in zijn bezit zijnde tee- kening van Jan de Bisschop, gezicht op. de Zijlpoort. Daar de voorgestelde persoon op het portret in geen verband tot Leiden staat, doch behoort tot de familie Van der Hofstede de Groot en de aangeboden teekening niet alleen als werk van Jan de Bisschop belangrijk is maar ook spe ciaal voor deze gemeente waarde heeft als bijdrage tot de topografische kennis van de toestanden uit de 17e eeuw, stelt de comm. aan Bi en W&. voor tot den, ruil te besluiten. B. en Ws. geven op hun advies dit den Raad in overweging. Ook willen B. en Ws. voldoen aan het verlangen van den Algemeenen Rijks archivaris om een in het Leidsch archief zich bevindend verkort reisjournaal van 't schip „Hollandia" 1595-1597 aan het Rijk af té staan. Wijzigingen overeenkomst electri- citeitslevering aan Wonbrngge. Door Commissarissen der Sted. Fabr. van G. en E. wordt voorgesteld een paar wijzigingen aan te brengen in de bij raadsbesluit van 28 November j.l. vast gestelde overeenkomst betreffende leve ring van electricitoit aan de gemeente Woubrugge waarbij o.m. wordt uitge drukt dat de verordening alleen geldt voor de stroomlevering van Leiden en Woubrugge en dus niet voor Woubrugge aan zijn ingezetenen. B. en Ws. kunnen zich met deze wijzi gingen vereenigen en stellen den Raad voor daartoe te besluiten. Wijziging vergunning aan de N. V. Leidsehe Zoutkeet.1' Bovengenoemde Vennootschap ver zoekt het besluit, waarbij op 22 Augs. jl. vergunning werd verleend tot het ma ken van een hangtransportbaan, gedeel telijk gaande over den Ouden Singel, in zooverre te wijzigen, dat de trans- portinrichting in plaats vair beoosten, bewesten de Koolstraat mag gemaakt worden en verder haar te vergunnen een brug te maken teneinde beide ge deelten barer fabriek met elkander in verbinding te brengen. B. en Ws. hebben hiertegen geen be zwaar. Verkoop voorwerpen eu materialen. B. en Ws. geven ten slotte, overeen komstig het advies der Commissie van Fabricage in overweging over te gaan tot den openbaren verkoop van buiten gebruik gestelde voorwerpen en mate rialen van de Stads timmerwerf. RECLAMES, 7878 11 t 10 Cents per regel Een door een kunstenaar ontworpen, van geïmiteerd oud zilver vervaardigde Keratbus, govuld met 1 Pond Kolfie „Bag", de cafteln- vrfje boonenkotfie. Verkrijgbaar in goede kruideniers- en comestibiesraken. KaïTee-Hanflels-Aktiengesellschaft ^mstardam. Algemeen Begrootingsdeb at. De heer D e V i e s e r, de afgevaardigde voor Leiden, bestreed m de Zaterdag voort gezette zitting do stelling, dat men alleen links de kampioenen zon zijn voor huldiging van het particulier initiatief bij de so ciale wetgeving. Steeds hebben de Christe- lijk-Hisborischen daarvoor geijverd. Verder beantwoordde hij eenige opmer kingen van den heer De Beaufort omtrent het beheersehen van de politiek door gods dien stigen antithesen, wat volgens spreker de schuld is van de conservatieve liberalen van vroeger. In ieder geval mogen de gods dienstige stellingen met op de debetzijde der rechterzijde worden gebracht, noch de antithese tiis&ëïien Hervormden en Gerefor meerden, noch die tussohen paganisTén en Christélijken. Ten slotte betoogde hij, dat er van een Christelijke st|aaftflmnde gèein sprake kan zijn, omdat het Christelijk beginsel zoo rijk en zoo veelomvattend is, dat geen enkele staatkundige partij zich mag aanmatigen het monopolie van Christelijkheid. Maar daarom kan men desniettemin de- overtui ging koesteren, dat bij verschillende zaken, met name het Openbaar Onderwijs, de Christelijke beginselen niet tot eere en recht komen. Spreker wenscht geen andere verhoudin gen tusschen Kerk en Staat, maar wel wensch't hij krachtig te protesteeren, dat het openbare leven beïnvloed wordt door theologische invloeden en nuance er ingen. In dit verband critiseerde hij de benoe ming van prof. Nooratzij tot hoogleeraar te Utrecht. Ten slotte juichte spreker toe, dat bij de a.s. Grondwetsherziening art. 171 gehand haafd zal blijven, blijkens de desbetreffen de verklaring des Ministers, want het is daarbij niet slechts te doen om steun van de Kerk. Spreker hoopt, dat hoe langer zoo meer een staatkunde zal worden gevoerd, waarbij niet alleen op de materieele, maar ook op de zedelijke belangen van ons volk gelet wordt. De heer De Beaufort hield eer re pliek, waarin hij het betoog van den heer De Visser best-reed' en overigens nader rijn standpunt, waarop zijn eerste redevoering gegrond was, aanvulde. Na een regeling van werkzaamheden, (na de pauze), waarbij o.a. eenige kleinere wets ontwerpen, die vóór Kerstmis moeten afge daan worden tegen a.s. "Woensdag aan de orde worden gesteld, terwijl nog eenige ont werpen worden aan de orde gesteld voor af- deelingonderzoek tegen a.s. Maandagmid dag, werd het algemeen begrootingsdebab voortgezet. De heer Hugenholtz uitte, tegen over de beschuldigingen aan het adres van de militaire bonden en speciaal den matro- zenbond, en den aandrang naar strenge maatregelen door de Regeering de tegen- beschuldiging tegen deze en vroegere re geeringen zoowel als tegen dezen vroegere Kamers, dat allen jarenlang, verwaarloosd hebben de grieven van die Bonden, en met name van den Bond van minder marine personeel, over slechte voeding, slechte ligging, het ontbreken van de eenvoudigste hygiënische maatregelen aan boord en d© gebrekkige rechtspositie. En daarom gaat het niet aan om thans, nu de menschen van den Marinebond hèJseh gemaakt zijn zulk een houding tegen di© vereenigingen aan te nemen. Ook de liberalen hebben zioh schuldig gemaakt aan die verwaarloozing van klachten. Spreker verwijt- den tegenwoordigen Mi nister van Marine ad interim, dat hij het recht van petitie hij de marne niet schijnt te erkennen, doordien hij weigerde te ont* vangen de deputatie, welke een door dui zenden onderteekend adres, om de bepa- lngen betreffende het passagieren terug t© nemen, wilde toelichten. De heer Hugenholtz betoogd© ver der, dat de Regeeriug meende, excessen te vinden en o. a. de geringe, overigens niet goed te keuren, sabotage op de Indische vloot gepleegd, tot zulke afmetingen heeft opgeblazen, dat de Regeering dadrop de streng© maatregelen van den laat sten tijd heeft gegrond. Maar spreker trachtte aan te toonen, dat de Bond niets strafbaars heeft verricht en de Regeering dus met haar maatregelen te vroeg is. gekomen uit «zucht om eeDs een flinken slag te slaan. Heftig keerde spreker zich tot den heer Tan Karirebeek, die spreker verweten had mede te werken tot ondermijning van het gezag, wat absoluut het geval niet is, want ware dit zoo, dan zouden de sociaal-demo craten niet alles in het werk stellen om de grieven van het marinepersoneel uit den weg geruimd te krijgen, maar de grieven zich laten opstapelen, om des te meer de ontevredenheid te doen toenemen. In ver band hiermede, beschuldigde hij den heer Yan Karnebeek, diens streven om de klachten van het marinepersoneel in den doofpot te stoppen en den Bond als orga nisatie den kop in te drukken, evenals hij in 1903 medewerkte om het spoorwegperso neel het stakingsrecht te ontnemen, om zich later van de grieven van dat perso neel niets meer aan te trekken. Spreker schetste overigens het vaak zeer te waardeeren optreden van den marine- bond, die zelfs menigmaal muiterij aan boord heeft weten te voorkomen. In plaats dat de Regeering zoo onderdrukkend op trad tegen dien Bond, moest zij het goede voorbeel volgen van Engeland, waar men tob positieverbetering alleen van het min dere personeel uitgaf niet minder dan 351,273 ponden sterling of f 4,215,276. Als men de organisaties wil fnuiken door een zeemilitie, acht spreker dit middel al zeer ondoelmatig. Ook waarschuwt sprekei tegen die onderdrukking, op groncl van het terecht vernomen argument, dat daardoor geheime vereenigingen zullen worden ge kweekt. De heer D r n ok e r hield repliek, waar bij hij nog eens naging de verhouding van de partijen links tégenover de soeiaal-demo- oraten; na-der critiseerde het Regeeringsbe- leid; naging de vraag in hoever de linker zijde schuld heeft aan het zoo goed als niets tot stand brengen en eindelijk nogmaals de grondslagen voor het samengaan der vrij zinnigen besohouwdé. In den loo-p van zijn rede bracht spreker alle hulde aan de talenten, de werkkracht en de zaakkennis van minister Talma, maar hield hij zijn zeer ernstige bezwaren staan de tegen het systeem, dat die Minister bij zijn sociale wetgeving volgt. En als men zich beroept op zijn inschikkelijkheid, dan meent spreker, dat, als van die inschikke lijkheid gebleken was bij de behandeling der Bakkerswet, deze wet in veilige haven zou rijn gebracht. Langdurig weerlegde spreker de beschul diging, welke Leit-motiv schijnt te moeten worden bij den a.s. stembusstrijd, dat d© linkerzijde het kabinet voortdurend verhin derd had wetten tot stand te brengen, ©n bleef hij de schuld van den Bchralen oogst werpen op de Regeering, die niet regelma tig en op tijd gewerkt heeft, een feit, onom- stootelijk toegegeven door de partijl efders vaji reohts, de heeren Middelberg en No- lens. Spreker klaagde in zijn verdere be schouwingen, dat bij de samenstelling van de commissies van rapporteurs en bij de benoeming van voorzitters en ondervoorzit ters van afdeelingen aan de oppositie zoo goed als geen plaats wordt ingeruimd. Zelfs heeft rich eens het feit voorgedaan, dat alle voorzitters en ondervoorzitters mannen van rechts waren. Ten aanzien van de liberale concentra tie legde spreker er nog den nadruk op, dat links de handen zijn ineengeslagen echter met behoud van eigen zelfstandigheid en zette ook hij zijnerzijds nog eens uiteen dat- als in 1913 een meerderheid verkregen wordt door de socialisten, op de linkerzijd© niet de moreele noch de constitutioneel© verplichting rust om de regeertaak op te nemen. En in dat geval is wellicht een za kenkabinet de aangewezen weg. Hierna werd het debat verdaagd tot he den te halftwee. Lederzaken. Herhalingsoefeningen. Als bewijs, dat da mededeelingen van som mige bladen over de in het volgend jaar to houden herhalingsoefeningen onder zeker voor behoud moeten worden aanvaard, diene, dat nu weer door „Het Vaderland" eon specifi catie i9 verstrekt, afwijkende van hetgeen do ,N.R Ct." in Augustus van dit jaar publiceerde. Het bericht van eerstgenoemd orgaan luidt: De herhalingsoefeningen 1913, voor de lich tingen 1906, 1907 en 190S dor infanterie, zijn als volgt geregeld: Lichting 1906: 1ste, 5de, 7de, Sste, 9de en lldo reg. infanterie van 1929 Augustus; Reg. gren. en jagers, 2de, 3de, 4de en 6de regimsnt Infanterie van 9 19 Augustus en 10de regiment infanterie van 17—27 Sept. Lichting 1907 en 1903reg. gren. en jagers, 2de, 8do, 4de, 6de en 10de regiment inf. van B30 Augustus; lste, 6de, 7de, 8ate, 9de en lldereg. infan. terie van 827 September.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6